Vloed van 1 Februari had nog hoger kunnen zijn Fantastisch goed en lekker Int. Rode Kruis helpt met huizen en werktuigen Ned. industrie onderzoekt kans in Venezuela INDONESIË VBekkessv CETREX Foetsie f BEELDJES Donderdag 21 Mei 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Ingenieurs bespraken stormramp Sinds 1898 echter de langste in tijdsduur DEN" HAAG. Ministers. Kamerleden en legerautoriteiten waren aanwezig in de ledenvergadering van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, welke werd gehouden in Diligentia en gewijd was aan de stormvloed van I Februari 1953. De president, ir Ringers, stelde vast, dat men na elke ramp wat leert. Maar daar we sedert 1916 de vijlde ramp hebben gekend, hebben wy blijkbaar nog niet genoeg geleerd. De ramp toonde evenwel de geweldige kracht van ons volk. Hij bracht hulde a3n onze dappere redders, zoals soldaten en matrozen. In de eerste voordracht behandelde prof. dr P. Groen van het K. N. M. I. te Dc Bilt, het onderwerp: Storm en stuwing. Door do zilverpapier verpakking heelt hel licht geen nade lige Invloed opde Inhoud en blijven de vitamines behouden. Mogelijkheid tot vestiging dochteronder neming met steun Ned. Antillen AMSTERDAM. Gisteravond keerde de landsminister van Economische Zaken van de Ned. Antillen, de heer F. Karner, die heeft deelgenomen aan de besprekingen van de coördinatie-commissie Nederland—Ned. Antillen, van Schiphol naar Willemstad terug. De heer Karner heeft van zijn verblijf in Nederland tevens gebruik gemaakt om besprekingen te voeren met de directies van industrieën, die geïnteresseerd zijn in het zg. plan-Karner: het vestigen van takken van Nederlandse industrieën in Venezuela, met financiële hulp van in de Ned. Antillen gevestigde bankinstellingen. Dij kzw akte niet oorzaak van ramp Spreker vergeleek deze storm met andere stormen uit de laatste vijftig jaren. Men moet hierbij echter be denken dat in vele gevallen de opstel ling en apparatuur zijn gewijzigd. Deze storm heeft buitengewoon lang ge duurd. Nèemt men als grens een uur gemiddelde van de windsnelheid van minstens 20 meter per seconde, dan ziet men dat de storm 23 uur geduurd heeft. Sinds 1898 heeft geen enkele storm langer dan 12 uur geduurd. De hoogste gemiddelde uurwaarde wordt overtroffen door de storm van 1 Maart 1949. Wat tenslotte de kans betreft op het optreden van dergelijke stormen in vrijwel het gehele Noordzeegebied alleen een stormveld van grote uitge breidheid kan tot hoge opwaaiingen aanleiding geven kan op dit ogen blik nog slechts worden meegedeeld, dat een uitgebreid onderzoek hiernaar gaande is. Had erger gekund. In de laatste voordracht sprak ir P. J. Wemelsfelder, hoofdingenieur van Rijkswaterstaat. Het is wel gebleken, zo merkte spreker op, dat deze storm vloed zich nog niet in zijn uiterste kracht heeft getoond. Ongunstiger combinaties van reële mogelijkheden kunnen oorzaak zijn van nog hogere stormvloedtoestanden, De stormvloed 1953 heeft zich, bij wijze van spreken, nog wat ingehouden. Maar bij volko men dezelfde meteorologische omstan digheden kunnen zich hogere vloeden voordoen. Hij merkte op, dat dit aspect van de stormvloed op dit ogenblik alle aandacht heeft, daar het voor de vorm geving van verdere plannen van bij zondere betekenis is. Geen verwaarlozing In de middagvergadering sprak ir J. L. Klein over dijkbreuken. Zigeunersvrouw verdween met spaarduiten (Van onze correspondent). EDE. De Edese politie heeft een 43-jarige vrouw gearresteerd die er een eigenaardige methode van op lichting op nahield. Zij vervoegde zich bij voorkeur bij achterafwonende of bejaarde mensen en bood hun aan de toekomst te voorspellen. Uit de lijnen van de hand las zij daarna af, dat op het geld, dat het slachtoffer in huis had, een „vloek" rustte. Als zij zover was, dat men daaraan enig ge loof schonk, bood zij aan deze vloek weg te nemen. Na enige aarzeling werd dan de spaarpot voor de dag gehaald en met allerlei geheimzin nige bewegingen wist zij de vloek, die op dit geld lag, weg te nemen. Zodra zij verdwenen was bleek ech ter, dat mét die vloek ook een ge deelte van het geld was weggenomen. In de gemeente Ede heeft zij op deze wijze twee slachtoffers gemaakt. De één werd voor f 600.— opgelicht en de ander voor f 200.—. Ook op andere plaatsen in het land hebben de laatste maanden dergelijke voorvallen plaats gevonden en het vermoeden ligt voor de hand, dat deze dame daar meer van weet. Zij bevond zich in, gezel schap van twee heren en reed in een mooie auto. Haar praktijken kwamen aan het licht doordat de beide benadeelden uit Ede aangifte deden en daarbij een vrij nauwkeurig signalement van de daderes konden geven. Zij werd daarop gearresteerd toen zij zich in het woonwagenkamp te Renkum be vond. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk Eeroepen te Oud-Alblas: H. Stolk te Scheveningen. Aangenomen naar Voorburg: A. D. Bakker te Nijland. Bedankt voor Scherpenzeel (toezeg ging): H. Harkema te Zeist. Geref. Kerken Bedankt voor Appmgedam (vaca ture E. J. Oomkes): H. Hogenhuls te Onnen. Gerei'. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Brugterveld: B. de Vos, candidaat .te Utrecht. Beroepen te Homewood (Canada): I-i. Scholten te Berkum. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Eindhoven: W. H. Vcle- ma. candidaat te 's-Gravenhage. Hij zei, dat de onderhoudstoestand van de dy'ken zulks in tegenstelling tot vroegere overstromingsrampen niet als oorzaak van deze ramp is aan te merken, met dien verstande dan, dat deze niet op deze uitzonderlijke hoge waterstanden waren berekend. In het algemeen kan worden gezegd, dat de constructie van de buitcnbelo- pen geen oorzaak voor dijkdoorbraken is geweest. De dijkdoorbraken ontstonden hoofd zakelijk doordat de hoge waterstanden de dijken overspoelden, waardoor het binnenbeloop werd aangetast en zo doende de dijk ondermijnd. Hij merkte op, dat het een zegen zou zijn als de zorg voor die dijken min der zwaar zou worden. Een zegen voor Zeeland en Zuid-Holland als deze dij ken door afdamming der zeegaten tot slapersdijken zouden worden gedegra deerd. (Advertentie) Bevrijdt U van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt, daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95 f 2.40 f 8.88 Voor privé gebruik Ambtenaar reed in rijksauto DEN HAAG. Dat ambtenaren niet maar straffeloos mogen en kunnen rijden in regerings-auto's en dat ter beteugeling van het onnodig gebruik van auto's ook wel straffe maatregelen worden genomen, bleek aan de reken kamer uit een geval, waarin een amb tenaar, die zich schuldig had gemaakt aan het dikwijls gebruiken van een dienstauto voor privé-doeleinden. Niet alleen een schadevergoeding werd op gelegd van f 500, doch deze ambtenaar werd tevens voorwaardelijk met «en proeftijd van twee jaren in rang te ruggesteld, met bepaling dat de proef tijd niet zal medetellen voor de ver werving van salaris-ancienniteit. Zij rookt Critiek op Britse prinses KAAPSTAD. Die Kerkbode, het of ficiële orgaan der Zuidafrikaanse ker ken, heeft critiek geoefend op de Britse prinses Margaret.... omdat zij rookt. Het blad verklaarde in een hoofd artikel onder meer het te betreuren dat een lid der Britse koninklijke fa milie een dergelijk voorbeeld geeft en zich in het openbaar overgeeft aan de zeer afkeurenswaardige gewoonte van het roken. Nog dit jaar toezending GENèVE. De Liga van Rode- Kruisverenigingen heelt heden aan kondiging gedaan van een program, van 4.500.000 dollar voor liet verschaf fen van behuizing en landbouwbe- nodigdheden aan slachtoffers van de watersnood in Nederland. Volgens het program zal 2.500.000 dollar worden besteed voor pasklare huizen, die aan drie duizend mensen onderdak kunnen bieden. De Rode-Kruisverenigingen van De- Onderwijzers staakten in België BRUSSEL. Onderwijzers van Belgi sche lagere scholen hebben Dinsdag 24 uur gestaakt voor hogere lonen. De onderwijzersbond, die tot de staking opriep, verklaarde, dat deze bijna al gemeen was. In vele scholen versche nen Dinsdagochtend de onderwijzers wel om de ordo te handhaven, doch zij onderwezen de kinderen niet. De inwoners van New York kunnen nu voor het eerst het 85 ton wegende atoomkanon bekijken, dat aldaar voor het publiek ter bezichtiging is opge steld. nemarken, Finland, Noorwegen en Zweden hebben toegezegd voor alle benodigde materialen, met inbegrip van de huishoudelijke inrichting, te zullen zorgen. Voor de overige twee millioen dollar zullen landbouwbenodigdheden, van hooivorken tot dorsmachines, worden verschaft. De levering van deze goederen zal nog deze maand beginnen en het grootste gedeelte zal tegen het einde van dit jaar bij Nederlandse boeren in gebruik zijn. Men verwacht, dat de eerste huizen van het plan nog deze zomer voor be woning gereed zullen zijn. Van het Nederlandsche Roode Kruis vernemen wij nader, dat het gehele program een gift omvat ter waarde van zes millioen dollar. Behalve de reeds genoemde twee en een half mil lioen dollar voor pasklare huizen en de twee millioen dollar voor land bouwbenodigdheden (gereedschappen en machinerieën e.d.) heeft de liga van Tode-kruisverenigingen nog ander half millioen dollar 'uescmkbaar ge steld voor textielgoederen. Het program van zes millioen dol lar is opgesteld onafhankelijk van het geen door de verschillende buitenland se rode-kruisverenigingen reeds naar Nederland ten behoeve van de slacht offers van de watersnood werd ver zonden. Plan-Karner in werking Er heeft zich hiervoor een flink aan tal gegadigden aangemeld. Na onder zoek en schifting bleven er vier over, waarvan de directies zich thans in principe voldoende geïnteresseerd heb ben verklaard, om in de loop van Juni a.s. deskundigen naar Venezuela te zenden om te onderzoeken, welke mo gelijkheden dat land biedt voor de ves tiging van bepaalde bedrijfstakken. Het zijn: een leerlooierij, een melkconser- venfabriek, een klei-industrie en een schoenfabriek. Wij hebben aldus de heer Kar ner voor het onderzoek door deze deskundigen alle voorbereidingen ge troffen. Wij zullen er van uit de An tillen voor zorgen, dat zij in Venezu ela worden opgevangen, dat zij geen taalmoeilijkheden zullen ondervinden en dat zij direct in aanraking zullen komen met die Venezolaanse instan ties waar zij moeten zijn om de nodige informaties te verkrijgen. Van hun be vindingen ter plaatse zal verder dus alles afhangen en in Juni hopen wij te vernemen, hoe deze proef is uitge vallen. Bouw zeeschip De heer Karner deelde voorts mede, dat door hem en de landsminister van Financiën van de Ned. Antillen, de heer W. R. Plantz, een voorlopig con- Wachtsman dood op schip gevonden ROTTERDAM. De 59-jarige wachtsman J. H. is in de Heisehaven aan boord van het m.s. Karimun dood gevonden. Hij had om zes uur de wacht bptrokken. Nadat men hem on geveer te middernacht vermiste ging men op onderzoek uit. Men vond hem bekneld tussen een luikhoofd en een omgevallen ijzeren schot. De ontboden geneesheer constateerde de dood. Het stoffelijk overschot is naar het bureau van de rivierpolitie vervoerd. Ned. bloemen naar kroningsfeesten AALSMEER. Ter gelegenheid van de kroning van koningin Elizabeth II van Engeland zullen de vereniging De Nederlandse Bloemisterij en het Centrale Bloembollencomilé vijf zalen van het Albert en Victoria museum in het West-End van Londen met Ne- delandse bloemen versieren. Totaal twaalf duizend rozen, anjers en irissen zullen hiervoor naar Engeland gezon den worden. Na de kroningsdagen zullen deze zalen voor het publiek geopend wor den. Op 5 Juni zal mr D. U. Stik ker deze bloemententoonstelling, die tot 15 Juni geopend zal zijn, officieel openen. tract is afgesloten voor de bouw van een schip dat bestemd is voor de ver binding tussen de eilanden der Ned. Antillen. Hoewel de bouwers daarom trent geen toezeggingen konden doen,, hoopt men hel schip in de tijd van ongeveer een jaar gereed te hebben. A.P.-correspondent moet uit Perzië TEHARAN. Hoessein Fatemi, Per zisch minister van Buitenlandse Za ken, heeft medegedeeld, dat Mac Perdi, correspondent van het Amerikaanse persbureau Associated Press, binnen drie dagen Perzië moet verlaten. Perdi zou in de maand, die hij in Perzië heeft doorgebracht, nieuws hebben verzonden, dat in strijd zou zijn geweest met de^ belangen van het land. FINANCIËN Gemeente weer op weg naar de beurs 's-GRAVENHAGE. Aan het ver slag over 1952 van de bank voor Ne derlandse gemeenten gaat een be schouwing vooraf omtrent de crediet- voorziening der lagere publiekrechte lijke lichamen, meer in het bijzonder van de gemeenten. Opmerkelijk was, dat de belangrijke verbetering zich in 1952 in een snel tempo heeft voltrokken. In dit jaar hebben dc gemeenten voor niet minder dan f 1.5 milliard aan vaste leningen opgenomen. Een indice, waaruit de verbetering van de 'positie blijkt, vormt het vol gende gegeven: de netto-vlottende schuld bedroeg per 1 Januari 1952 f 998 millioen, per 1 Januari 1953 was deze netto-vloitende schuld gedaald tot een overschot van de vorderingen bo ven de verplichtingen van rond f 128 millioen, een verbetering derhalve van rond f 1.1 milliard. Al zijn niet alle in 1952 uitgegeven obligatieleningen in dc beursnotering opgenomen, toch lonen de cijfers wel duidelijk aan, dat de gemeenten de weg naar de beurs hebben teruggevon den. Dé gemeenten en dit geldt overi gens ook min of meer voor andere lagere publiekrechtelijke lichamen zijn er in 1952, in het bijzonder in het tweede halfjaar, in geslaagd niet alleen de achterstand in de consolida tie in te halen, doch zijn ook in staat geweest de kapitaalsuitgaven, welke in 1952 moesten worden gedaan, direct met langlopende leningen te financie ren en nog een belangrijk bedrag te lenen voor de financiering van in 1953 uit te voeren kapitaalswerlcen. VAN EN OVER GEEN INDONESISCHE INFILTRATIE OP NIEUW-GÜINEA. De waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland, mr Su- santo Tirtoprodjo, heeft de Indone sische minister van buitenlandse za ken, Mukarto, telegrafisch op de hoogte gesteld van het Nederlandse protest, dat bij monde van minister Luns is geuit tegen de infiltratie van Indonesiërs in Nieuw-Guinea, aldus verneemt Anela. Minister Mukarto heeft naar aanleiding hiervan ver klaard, dat de berichten over de in filtratie in West-Irian niet logisch en van iedere grond van waarheid ont bloot zijn. De Indonesische ambassade te Can berra heeft in een officiële verklaring medegedeeld, dat er geen bewijs be staat, dat Indonesische gewapende strijdkrachten betrokken waren in een infiltratie, die op 11 Mei in Nieuw- Guinea zou zijn geschied. Uit de ver klaring blijkt, dat de commandant van de strijdkrachten in Oost-Indo- nesië, overste Warouw, met nadruk de berichten inzake een infiltratie door goedbewapende Indonesiërs tegensprak. Warouw voegde hieraan toe, dat zijn troepen strikte bevelen hebben zich te houden aan dé regeringspolï- tiek om zich niet te mengen in de po gingen om de kwestie-Irian op vreed zame wijze op te lossen. VLEKKENWATER VAN CETA-BEVER FEUILLETON De verdwenen door Patricia Wentwortb „Ik voor mij geloof, dat er verzachtende omstan digheden v/aren. James beweerde, dat zij hèm had verlaten voor een andere man en dit acht ik ook waarschijnlijk. Maar Carr wist dit niet. Hij snelde 't huis uit en ik ging naar Mellïng House om James te waarschuwen". Na deze inleiding vertelde Rietta heel sober en begrijpelijk wat er verder gebeurd was. James had juist haar vroegere brieven verbrand en haar een oud testament, opgemaakt in hun verlovingstijd, laten zien. Zij, Rietta, had in 't bos haar pols geschramd, zodat nogal wat bloed op de mouw van de regenjas was gevloeid. James had haar toen zijn zakdoek ge leend om het bloed te stelpenNeen, ze had het ding niet meegebracht en de jas evenmin. Die had ze uitgedaan toen ze binnenkwam en bij haar ver trek er niet meer aan gedacht. Juffrouw Silver, die vol belangstelling had geluis terd, kuchte nu even. „Hoe kwam u er toe, die jas te vergeten, juffrouw Cray? 't Was toch zeker een heel koude nacht". Met haar mooie grijze ogen keek Rietta- de vraag ster onbevangen aan. „Daar heb ik absoluut niet over gedacht", antwoordde ze. „Dus u kwam in de koude buitenlucht en vergat toch, dat u de jas had laten liggen". „Ja, blijkbaar wel". „Nu, ik twijfel niet aan de waarheid van uw woorden, maar zou wel graag weten, wat u zo ver geetachtig heeft gemaakt. U kwam dus, nadat u meneer Lessiler had verlaten, in de kou buiten, zonder er notitie van te nemen. Leefde hij toen nog?" „Natuurlijk!", klonk het verontwaardigd. „Had u vriendschappelijk afscheid genomen?" „Neen", antwoordde Rietta, terwijl een fel rood haar wangen kleurde. „Ik was boos en daardoor vergat ik de jas". „Waar was u zo boos om?" „Hij had me boos gemaakt. O, 't heeft niets met met dit of met Carr te maken". Juffrouw Silver keek haar gastvrouw vriendelijk maar nadrukkelijk aan. „Had hij u soms het hof gemaakt?" vroeg ze ten slotte. „Neen, o, neen, 't was niets van die aard. Het was iets zakelijks, niet eens iets, dat me zelf betrof, 't ging over een kennis". Een ogenblik nog bleef juffrouw Silver in dezelfde houding, toen bukje ze en wond een flinke draad blauwe wol van de bal naar haar stoel. Haar brei werk weer opnemend, zei ze, op de toon van iemand, die 'n onaangenaam onderwerp voorlopig laat rusten: „U verklaart, dat u aan, de telefoon werd geroepen, toen meneer Carr en juffrouw Bell juist de tijd schriften, die dominee Ainger had achtergelaten, doorkeken, 't Is mogelijk, dat de tijdskwestie bij het onderzoek nog ter sprake komt en dan zou degene, die u opbelde, u in dit opzicht van dienst kunnen zijn". „Fancy zegt, dat het tien minuten voor half negen was. Zij luistert steeds naar de radio en weet dus altijd hoe Iaat het is. Volgens haar zijn Carr en ik om half negen uitgegaan". Juffrouw Silver bleek uiterst voldaan. „Dan zou degene, die u aan de telefoon liet komen, dit kunnen bevestigen. Wie was het?" „Catherine Welby". Juffrouw Silver kuchte eens. „En u hebt dus tien minuten met haar gesproken. Waarover ging het, juffrouw Cray?" Rietta kreeg het gevoel dat ze in het donker een misstap had begaan, gemeend had, vaste grond onder de voeten te hebben, maar zich daarin had vergist. Terwijl de kleur van haar gezicht week, zag ze hul peloos naar juffrouw Silver en bracht er tenslotte niets anders uit dan: „O, we spraken maar wat". „Over een zakelijke kwestie?" „Zó zou u het kunnen noemen". „Had het iets met meneer Lessiter te maken?" „Oklonk het zo verbijsterd dat juffrouw Silver geen nader antwoord behoefde. Ze breide haastig voort, terwijl ze in gedachten allerlei kleine feiten en omstandigheden de revue liet passeren. Het bleke, gespannen uiterlijk van Catherine Welby, de avond wandeling van James Lessiter met Rietta Cray v 't Poortgebouw naar haar huis en het informeren naar de bedoelingen, die zijn moeder over de be stemming van sommige harer bezittingen kon hebben gehad; het tien minuten durende gesprek met me vrouw Welby een zakelijk gesprek naar 't heette. En tenslotte 't niet zeer vriendelijk afscheid tussen Rietta en James na een eveneens „zakelijke" conver satie; zaken, waarbij „een kennis" betrokken was. In deze gedachtengang trad het woord „zaken" wel nadrukkelijk op de voorgrond, zaken, die ver band hielden met James Lessiter en de bezittingen van zijn moeder. Ook gedeelten van het gebabbel van Cecilia Voycey drongen zich als 't ware aan juffrouw Silver op terwijl haar naalden ijverig klet terden. Toen ze eindelijk weer het woord nam, keerde ze tot een reeds behandeld onderwerp terug. „U zegt, dat u bij uw terugkomst uit Helling House de regenjas daar had achtergelaten, niet waar?" „Ja". (Wordt vervolgd)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3