A Waarom het nog steeds niet botert bij de Ommelanden Ongerustheid in Arnhem over „De drie Gasthuizen" Grondwetsherziening in de Eerste Kamer aangenomen Emigratie is voor ons land een vereiste Mayer in nood Donderdag 21 Mei 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Een onverkwikkelijke affaire Sociaal conflict is prestigekwestie geworden (Van onze speciale verslaggever) Er zullen zo langzamerhand nog maar weinig Nederlanders zijn, die nog begrijpen wat er gaande is by de Groningse zuivelfabriek „De Ommelanden". Wat oorspronkelijk het conflict zelf was het geschil tussen bedrijfsleiding en de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, omdat aan „De Ommelanden" als enig zuivelbedrijf in Nederland de bindend voorgeschreven pensïoenregclen niet in acht genomen werden is zoals bevoegde kringen menen achteraf beschouwd niet.meer dan een aanleiding geweest om een bedenkelijke mentaliteit bloot te- leggen. De invloed van de heer De Boer „De Ommelanden" is een coöpera tieve zuivelfabriek, waarbij aan het bestuur het beheer en de dagelijkse leiding is opgedragen. Een college van commissarissen houdt toezicht op de handelingen van het bestuur, dat ingevolge de statuten wordt bijge staan door een beheerder. Die be heerder zich noemende directeur wordt alweer volgens de statuten benoemd door de ledenvergadering uit een voordracht van drie, die op gemaakt dient te zijn door bestuur en commissarissen samen. De heer F. de Boer heeft zich lange tijd die directeur-beheerder kunnen noemen. Als zodanig deed hij zijn intrede in het bedrijf op een moment dat ,De Ommelanden" noodlijdend was. Met voortvarendheid en goed commercieel inzicht wist hij van deze fabriek een rendabel bedrijf te ma ken. Ook van buiten zijn fabrieks- rayon sleepte hij de melk naar „De Ommelanden" en hij betaalde de boeren daarbij een halve cent per VAN .TOT.. ftan de rand van Delft is een grote circustent verrezen. Daarin zal de viering van het een en twintigste lustrum van het Delfts studentencorps zijn hoogtepunt beleven met de op voering van het spektakel Tizzeniggi. Deze grootscheepse show telt enige honderden medewerkers. In Geleen heeft de drie en negentigjarige J. Bagger zijn tachtigjarig lidmaatschap van de Harmonie St Cecilia gevierd. Deze krasse muzikant is niet alleen werkend lid geweest, maar ook direc teur, voorzitter en ere-voorzitter. H.M. heeft hem onderscheiden met de gou den medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Te zijner ere is een massaal concert gegeven. In een stenen graftombe bij Trento in Italië is het skelet van een vrouw uit het bronzen tijdperk gevonden.Het droeg vier armbanden en een stel corringen. Een grote bronzen naald met oog werd in de nabijheid aange troffen. De militaire kapel van de Britse 7th Queens Own Hussars zal op 5 Juni aanstaande het kroningsfeest van de Britse ambassade in War schau opluisteren en daarna een week in de Poolse hoofdstad blijven en enige concerten verzorgen. De jazzcombinatie, welke in ons land op treedt onder de naam Jazz at the Kurhaus zal binnenkort op de gra- mofoonplaat te horen zijn. De eerste opnamen zullen worden gemaakt in Eindhoven op 21 Mei tijdens een con cert te geven voor de Eindhovense jazzclub. Een een en dertigjarige kapitein in het Joegoslavische leger heeft vijf millioen dollar geërfd van een rijke tante in Amerika. De kapi tein heeft besloten het grootste deel van de erfenis aan de staat te schen ken. Maarschalk Tito vindt die kapt tein een bijzonder aardige man. De scheermesjes in Oost-Duitsland zijn zo slecht, dat een vooraanstaand Oost- Duits communist heeft voorgesteld, dat de minister, die de scheermesjes productie leidt, zich voor straf met zijn eigen mesjes moet soheren. Een firma die voor de Amersfoortse sla gerijen het goedgekeurde vlees van het abattoir naar de winkels ver voert, neemt het blijkbaar niet zo nauw met de hygiëne. Er is althans door de politie geconstateerd dat het vlees werd vervoerd in een wagen waarvan de bodem was besmeerd met een flinke laag koemest. Een proca- verbaal is intussen opgemaakt. De jaarlijkse kikkerspringwedstrijd welke de door Mark Twain onsterfelijk g.- maakte kikkersprong in de belang stelling houdt, is een mooie overwin ning geworden voor de in Amerika geboren en getogen mannetjes-kikker Can 't Take It. Uit een veld van vijf tien binnenlandse en tien buiten landse concurrenten sprong hij al; beste naar voren en won daarmee de eerste prijs, zijnde 250 dollar. Als af stand werd voor hem gemeten 4.74 meter. Hij bleef nog negentien centi meter onder het wereldrecord dat in 1946 door de Arner. kikker Maggie is gevestigd. De ^"idkoreaanse bur- meester uit Poesan heeft een briefje aan de eerste burger van Johannes burg geschreven. De brief is geschre ven met een houtje en Oostindische inkt op een \*el rijstpapier van drie meter lengte. De vertalers hebben er hun handen vol aan. liter meer dan de coöperatieve en de speculatieve bedrijven in zijn omge ving. Deze handelwijze maakte de heer De Boer weinig bemind bij zijn collega-concurrenten. Gevolg; „De Ommelanden" nam in nationaal ver band een zeer eenzame positie in, bleef ongeorganiseerd. Nog zou dit alles misschien te recht vaardigen zijn geweest, wanneer de heer De Boer de sinds 1942 bindend voorgeschreven rechtsregels in het zuivelbedrijf tegenover zijn personeel maar even loyaal gehandhaafd had als hij de economische belangen der aan gesloten leden behartigde. Wie echter met de heer De Boer hebben samengewerkt weten maar al te goed, dat er grote verschillen wa ren. Algemene Nederlandse Agra rische Bond, waarin de meeste zijner personeelsleden georganiseerd zijn, probeerde talloze malen contact met de heer De Boer te krijgen om langs minnelijke weg gedaan te krijgen," dat de gestelde regels tegenover de mensen in acht genomen zouden wor den. Telkens echter gaf de heer De Boer niet thuis. Zo, proclameerde de A.N.A.B. 21 Augustus 1952 de slaking. Een begrijpelijke maar foutieve be slissing, omdat men daarmee eigen rechter speelde. In plaats -hiervan, had men een vordering moeten in dienen bij de Burgerlijke Rechter. Staking Enfin, de staking brak uit. Sterke partijen met harde koppen kwamen tegenover elkaar te staan. Geen wil de meer van wijken weten. Toen heeft het C.N.V. in Januari van dit jaar zijn bemiddeling aangeboden. Dat inter mediair is aanvaard. Een acte van compromis werd opgesteld, waarbij het C.N.V. werd opgedragen een com missie van arbiters samen te stellen. Partijen verbonden zich bij voor baat zich bij de komende arbitrale uitspraak neer te leggen. Het werd zeer representatief college, deze arbitrage-commissie. Professor dr A. H. M. Albregts, prof. mr W. F. de Gaay Fortman en- prof. mr M. G. Levenbach kregen er zitting in. Beide partijen dienden met bekwame spoed hun nota's in. Twee maal vond mondeling overleg plaats. Zes Maart viel de beslissing, dat de staking beëindigd zou worden. De A.N.A.B. en „De Ommelanden" aan vaardden deze beslissing. Vijf en zes tig mensen zouden in het bedrijf te rugkeren. Uit de overige tachtig a honderd stakers zou geput worden, wanneer er de eerst komende zes maanden nog meer personeel aange trokken zou moeten worden. Er werd een commissie-Biewenga ingesteld, 1 met wie de directie overleg zou heb ben te plegen over de aanstelling van personeel. Via deze commissie zou de directie ook aan het college van ar biters kunnen verzoeken dispensatie te geven, wanneer zich onder de 65 mensen, die onmiddellijk zouden te rugkeren, naar de mening van de be drijfsleiding ongewenste elementen zouden bevinden. Uiterlijk 30 Maart zou dit alles zijn beslag hebben moe ten krijgen. Wat deed nu echter de heer De Boer? Voor drie en vijftig van de vijf en zestig mensens, die voorgedra gen waren voor onmiddellijke terug keer in het bedrijf, vroeg hij dispen satie aan. Andermaal probeerde de arbitragecommissie te bemiddelen. Nieuwe feiten of lichtpunten kwamen daarbij echter niet op tafel. Er bleef de commissie niets anders over dan het dispensatieverzoek van de heer De Boer af te wijzen. Slechls tien mensen keerden echter terug. Ze wer den gedwongen hun excuus te maken, dat ze zich tegen de heer De Boer gericht hadden, werden naar een stookhok verwezen, dat als schaftlo kaal dienst zou kunnen doen, waarbij het roken hun zelfs verboden werd, enz. enz. Inmiddels schreed de tijd voort. De tijd, die een zeer kostbare tijd geworden was voor „De Ommelan den", omdat in de arbitrale uitspraak op elke overtreding een boete gesteld was van 1000.En in die tijd ont wikkelde zich het arbeidsconflict ook tot een intern conflict in de be- stuurs- en commissarissenkamer. Ver scheidene bestuursleden waren in deze tijd de schellen van de ogen ge vallen. Men ging de persoon van de heer De Boer in zijn puur menselijke gedaante zien. Men zag zijn kwalitei ten, maar ook zijn kwade kanten. En verscheidenen gingen langzamerhand deze kwade kanten het zwaarst laten wegen. Tot scherpe discussies kwam 't binnen de besloten bestuurskring, waarbij de heer De Boer ook weer niet kon na laten te doen, wat hij al zo veel ja ren met succes gewend was te doen: te dreigen met zijn ontslag. Dat ontslag werd nu echter op een maal aanvaard. De heer J. T. Wie- ringa werd met de algemene leiding belast, en andermaal leek het, of de rust in het bedrijf zou terugkeren. Prestige-kwestie Maar zo gemakkelijk bleek de heer De Boer zich echter niet gewonnen te geven. De jongste ontwikkeling ligt nog vers in het geheugen: de bezetting van het fabriekskantoor door de heer De Boer c.s.; de bestuursmutaties, die de heer De Boer een meerderheid ge ven in het bestuur, maar nog niet in het college van commissarissen, dat tenslotte de voordracht moet opstel len voor de benoeming van een direc teur, de kronkelingen om onder deze statutaire bepalingen uit te enz. enz. komen, In het prachtige paleis Chrisliansborg werd ter gelegenheid van het bezoek van ons koninklijk paar, aan Dene marken een gala-diner in Kopenhagen aangeboden. Het conflict om de pensioenregelen voor het personeel nageleefd te krij gen, is op de achtergrond gekomen. De prestigekwestie-De Boer staat in het centrum. En inmiddels wordt met dit alles een economische belangrijke eenheid als het bedrijf der „Ommelanden" ten gronde gericht. tanden V^lt,adem Fl*IS V.V.D.-fractie stelt vragen aan B. en W. (Van onze correspondent) ARNHEM. Er scliynt in Arnhem enige ongerustheid te heersen over het feit, dat financieel minder draag krachtige personen niet meer of nog slechts by zeer hoge uitzondering kun nen worden opgenomen in het tehuis voor ouden van dagen „De drie Gast huizen". sinds deze instelling een ge heel nieuw en uiterst modern inge richt gebouw op het voormalige Vï- tcsse-terrein heeft betrokken. De on tevredenheid richt zich echter niet al leen tegen de hoge pensionpryzen van minumum f 1800,— per jaar voor één persoon en f 2700,per jaar voor een echtpaar, maar ook tegen de ad ministratieve gang van zaken. „De Drie Gasthuizen" is een zoge naamde burgerlijke instelling van wel dadigheid en staat behalve dat zij toe gankelijk moet zijn voor iedere Arn hemmer, tevens onder toezicht van de gemeenteraad, die de begrotingen moet goedkeuren en eventuele benoemingen moet doen. Hoewel aan de Raad wel rekeningen ter goedkeuring zijn voor gelegd, is er sinds 1950 geen begroting meer ingediend en dat terwijl de ge meente aansprakelijk is bij een even tueel tekort. De V.V.D.-raadsfractie heeft in deze kwestie de kat de bel aangebonden en een aantal vragen aan Burg. en Weth. gesteld, nadat zij op de laatste raadsvergadering uit protest de zaal had verlaten, toen een Dr Beel: Staatscommissie kan niet opnieuw de materie behandelen DEN HAAG. By de voortgezette behandeling in de Eerste Kamer van het wetsontwerp tot verandering van de grondwet met betrekking tot de buitenlandse betrekkingen, heeft dr Beet, minister van Binnenlandse Za ken, gewezen op de uitzonderlijke be tekenis van dit voorstel. De argumenten van de heer Geugjes wijst de regering van de hand. Het is niet enkel de harde realiteit, welke aanleiding was tot het voorstel. De bevordering van de internationale rechtsorde heeft daarbij voorop ge staan, aldus dr Beel. Van de staatscommissie kan be zwaarlijk worden verwacht, dat zij deze gehele materie opnieuw zal gaan behandelen. Wel kon de minister toe zeggen, dat wanneer de Regering haar standpunt zal bepalen, aan een daar voor het meest in aanmerking komen de instelling de kwestie der buiten landse betrekkingen zal worden voor gelegd met het verzoek rekening te houden mei de in deze Kamer ge maakte opmerkingen. Artikel 59 geeft; de Staten-Generaal niet minder bevoegdheid met betrek king tot oorlogsverklaring dan het oude artikel 59, dat volkenrechtelijk niet meer toepasselijk kon zijn. De regering wil gaarne verklaren, dat de fundamenten en essentiële ele menten van staatsbestel niet aan de ontwikkeling der internationale rechts orde zullen worden opgeofferd. Bij de replieken deelde baron de Vos van Steenwijk (V.V.D.) nog mee, dat een deel van zijn fractie, evenals eerste lezing, zal tegenstemmen op grond van overwegende bezwaï tegen artikel 60c, dat een te ruime af wijkingsmogelijkheid van de grondwet behelst. Na dupliek van de minister werd het ontwerp aangenomen met 37 tegen vier stemmen. Tegen stemden de communisten de heren Louwes en De Vos van Steenwijk (beiden V.V.D.). De vergadering werd gesloten. nieuwe secretaris voor „De drie Gast huizen" moest worden benoemd. Ge vraagd wordt nu o.m. waarom de be grotingen niet zijn ingediend en of B. en W. voornemens zijn om maat regelen te treffen, die in de huidige situatie bij „De Drie Gasthuizen", een situatie, die niet meer in overeenstem ming wordt geacht met het reglement, wijziging te brengen. De V.V.D.-fractie heeft overigens nog meer bezwaren tegen de gang van zaken bij deze in stelling. Zo vindt men het bijv. wel zeer merkwaardig dat een Arnhems Anthony Eden uit kliniek ontslagen LONDEN. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, is ontslagen uit de Londense kliniek, waar hij twee operaties heeft onder gaan. Tot herstel van gezondheid gaat hij enige tijd doorbrengen op premier Churchills buiten bij Londen. raadslid, die tot aan de komende ver kiezingen zitting heeft voor de P. v. d. A., een administratieve functie heeft aanvaard bij „De Drie Gasthuizen" en daarmede dus in dienst treedt bij mensen, die hij zelf als raadslid mee heeft helpen benoemen. Men hoopt tenslotte dat nu de sluier over „De Drie Gasthuizen" zal worden opgelicht eh de inwoners van Arnhem volledig op de hoogte zullen worden gebracht van alles wat bij deze, ook hun lief dadige instelling, tot nu toe in het ver borgene is gebleven. Personen mogen echter nooit ruilgoed zijn DEN HAAG. Mr E. Kuylman, secretaris van de Algemene Emigratie Centrale heeft hedenmiddag over de zender Hilversum II gesproken over emigratie als Nederlands belang. Spre ker onderscheidde drie phasen. De vooroorlogse die zich niet met emi gratie bemoeide; de direct na-oorlogsc toen de regering zich tegen emigratie verzette en de huidige waarin de emi gratie bevorderd wordt. Uit de statistieken blijkt.dat met een deviezenvergunning zijn vertrok ken in 1948 rond 14000, in 1949 eveneens 14000, in 1950 rond 21000, in 1951 rond 38000 en in 1952 rond 48000. De huidi ge emigratie bedraagt de helft van de jaarlijkse aanwas, doch men dient niet te vergeten, dat zich jaarlijks ook tien duizenden vreemdelingen en gerepa- trieerden uit Indonesië in ons land vestigen. Landbouw De landbouw heeft, aldus spreker, de emigratie direct na de oorlog be- 5 vorderd, als gevolg enerzijds van een sterkere bevolkingsaanwas en ander zijds door een steeds verdergaande in krimping van de cultuurgrond. Jaar lijks gaat ongeveer 2400 hectare ver loren aan wegenaanleg, stadsuitbrei ding, industriële vestigingen enz. In 20 jaar zal deze inkrimping gelijk- zijn aan de oppervlakte van de gehele Noord-Oostpolder. Er is berekend, dat jaarlijks ongeveer 15.000 mannen uit Chef van het Kabinet van de Commissaris der Koningin Met ingang van 16 Mei is op zijn verzoek door Gedeputeerde Staten eervol ontslag verleend aan de hoofd commies ter provinciale griffie, chef van het kabinet van de Commissaris der Koningin, "de heer jhr mr J. W. de Beaufort, in verband met zijn benoe ming tot burgemeester van de ge meente Ruurlo. de landbouw geen mogelijkheid zullen vinden in deze sector te worden op genomen. Indien de gezinsleden er bij opgeteld worden, betekent dit volgens spreker, dat de emigratiebehoefte al leen al in de landbouwsector kan wor den gesteld op 40.000 personen per jaar. Geen ruilgoed Tenslotte wees spreker er met na druk op, dat de emigranten nimmer mogen worden beschouwd en behan deld als economische goederen, waar een overheid mee kan gaan werken. Het gaat hier om mensen, die geen kans zien om in eigen land voor zich zelf en voor hun kinderen een bestaan op te bouwen en daarom elders een nieuw leven willen beginnen. Dit vraagt een beslissing die ontzaglijk zwaar is en hierbij zal de vrijheid van de individu voorop moeten staan; elke vorm van dwang van de zijde der overheid is hier uit den boze. Anna Pauker toch nog aan de gal 8? BELGRADO. Volgens een invloed rijk Zuidslavisch tijdschrift zet Roe menië zijn anti-semietisch optreden, in weerwil van het feit, dat Moskou zijn anti-Joodse politiek ogenschijnlijk heeft laten varen, voort. Er zou te Boekarest een proces tegen Zionisten worden voorbereid, waarbij de höofdbeklaagde de voormalige mi nister van Buitenlandse Zaken Anna Pauker zou zijn. Deze bevindt zich, volgens het Zuidslavïsche blad, te Boe karest onder huisarrest. Haar gezond heid zou sterk geschokt zijn. Voorts meldt het blad, dat de Is raëlische legatie te Boekarest onder politiebewaking staat en dat Roemeen se joden, die het gebouw bezoeken, worden aangehouden- prankrijks naoorlogse politiek is niet onder een gelukkig ge sternte ontstaan naar het schijnt. Kende het Franse politieke leven voor de oorlog reeds de plaag van de voortdurende kabinetscrisis, het heeft er alle schijn van, dat de na-oorlogse tijd dit record nog gaat verbeteren. Öp dit ogenblik kan. het ministerie van de radicaal René Mayer in de vannacht gehouden stemming reeds ten onder zijn ge gaan. Dan zullen Pleven, Bidault, Schuman of een ander het weer eens voor enkele maanden mogen proberen. Mocht de stemming over de motie van vertrouwen toch nog een kleine meerderheid voor het kabinet hebben opgeleverd, dan zal de volgende stemming voor Mayer misschien noodlottig worden. bijna voor elk ministerie een onoverkomelijke hinder nis, dat voor elke kleinigheid de toestemming van de Natio nale Vergade ring (Tweede Kamer) nodig is. Zodoende moet elke premier naar het paardenmiddel van een telkens weerkerende vraag om vertrouwen grijpen, teneinde zijn plannen, ook in kleinigheden door gezet te krijgen. Daarbij komt dat de Fransman individualist bij uit stek is. Hij laat zich niet leiden door de grote lijn maar door onder delen en beoordeelt de plannen in hun onderdelen. Zodoende kan het geheel bij een partij nog wel ge nade vinden. De partijleden afzon derlijk zullen echter elk artikel van een voorstel nauwkeurig op hun persoonlijk voor- of nadeel blijven toetsen. Dit brengt een. haast bovenmenselijke overredings kracht mee voor de ministers om een wetsontwerp ooit in grote trek ken besproken te krijgen. En er valt wat te bespreken. De toestand van de schatkist is meer dan zorg lijk. Financiële manipulaties als het piaster-schandaal in Indo- China, waarbij men door handig bankbiljetten over te brengen dub bele waarde voor z'n geld kon krijgen dn Nederland is dit trucje met rupiah en gulden ook destijds geprobeerd, doch niet gelukt) heb ben daar het hunne toe bijgedra gen, Bovendien is belasting ontdui ken een nationale sport. Dit brengt mee dat Mayer er om zal vragen enkele drastische be snoeiingen in het budget to mogen aanbrengen. Hij wil de bevoegd heid om die plannen ineens voor de Kamer tQ brengen, teneinde een stemming punt voor punt te ont gaan. Of hem dit lukken zal? [)e regeringscoalitie is in Frank rijk geenszins hecht. De partijen van het midden zijn meer bij ge brek aan beter dan uit overtuiging aan het bewind. Met links en rechts valt moeilijk te regeren. De com munisten vertrouwt men de staats zaken niet toe. De Gaullisten (zon der De Gaulle) hebben stelselma tig de verantwoordelijkheid ontlopen Beide hebben echter dit gemeen, dat zij broederlijk bij elke stem ming tegen de regering zijn. Er hoeven in de coalitie maar enkele ontevredenen te zijn en de volgende formateur kan zijn opwachting maken op het Elysée, waar presi dent Auriol zetelt. Dan begint het stuivertje wisselen tussen de par tijen opnieuw. Een nieuw element is ongetwijfeld de officiële ontbin ding van de R. P. F„ de Gaullis tische partij. Wellicht dat vele af gevaardigden hiervan als indivi dueel de regering zullen steunen. Daardoor zou Mayer het vannacht gehaald kunnen hebben. De vraag mag dan echter gesteld worden: voor hoelang?

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2