NIEUWE APELDOORNSE COURANT Koninklijke boottocht bij stralend weer Kon. Luchtmacht zal 40-jarig bestaan herdenken Nieuwzeelandse ministers in het rampgebied Op de huwelijksreis Fransen geven Moeong Hoea prijs Helders Dagblad Donderdag 21 Mei 1953 50j Jaargang No. 16374 Abonn. 47 et. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 et. Advert,: p. mm. regel 18'et. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels 2.25 cont., elke reg. meer 45 et. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm 6944 (4 lijnen). Giro 1418 j Koningin en Prins in Denemarken gchoten dreunden over Kopenhagens haven KOPENHAGEN. Tweemaal zeven en twintig kanonschoten dreunden Woens dagochtend over de haven van Kopenhagen, de eerste keer toen Koning Frcderik en Koningin Ingrid zich aan boord van het koninklijke jacht begaven. De tweede keer, 20 minuten later, om kwart over negen, toen de sloep, die Koningin Juliana en Prins Bernhard naar de Danncbrog bracht, van wal stak. Het was het begin van een stralende dag die honderden Denen naar de haven had doen stromen om het vertrek van dc gasten naar Elscncur bU te wonen. Tweede dag voor groot deel op water doorgebracht De 2e dag van het verblijf in Dene marken hebben koningin Juliana en prins Bernhard voor een groot deel op het water doorgebracht. Met de Dannebrog, het mooie witte jacht van de Deense koning voer men de Sont over, met aan de linkerzijde de Deense kust, aan de rechterhand Zweden. Het was een tocht van vijftig kilometer naar de stad Elseneur, met haar be roemde renaissance slot Kronborg, de residentie van de sagenfiguur prins Hamlet, de plaats waar Shakespeare zijn beroemde drama liet spelen. Vandaar ging men per auto naar de Noordelijke kust van het eiland See- land, naar Arnbaeck, de geliefde bad plaats van de Kopenhagers. Men ging daarheen op uitdrukkelijk verzoek van Koningin Juliana, die grote belangstelling toonde voor het feit, dat het grote hotel ter plaatse sinds enige maanden wordt gebruikt als recreatie-huis voor slachtoffers van kinderverlamming. De vroegere feest zaal wordt thans voor gymnastiek oefeningen gebruikt. Vele kamers zijn veranderd in vertrekken voor massage en electrotherapie, en waar vroeger het theater was, is thans een zwembad ingericht. De grootste afdeling is voor kinderen en 34 verpleegsters zijn daar werkzaam. Vooral bij die kinderen heeft Koningin Juliana zich geruime tijd opgehouden en zij dankte de klein tjes hartelijk voor de prachtige bloe men, die zij Haar geschonken hadden. Na de terugkeer naar de hoofdstad Vervoerden Britten Rode troepen? WASHINGTON. Volgens Robert Kennedy, lid van de subcommissie voor onderzoek van de Amerikaanse Senaat, welke onder leiding slaat van senator McCarthy, hebben schepen, die Brits eigendom waren, in 1952 com munistische troepen langs de Chinese kust vervoerd. Een der schepen was eigendom van een firma te Hongkong, aldus Kenne dy. Senator McCarthy heeft later ver klaard, dat hij president Eisenhower om een verklaring zal vragen over de handel van geallieerde landen met Communistisch China. De Britse regering heeft een onder zoek gelast naar de juistheid van de verklaring in Washington, dat twee Britse schepen het vorige jaar Chinese communistische Iroenen hebben ver voerd langs de Chinese kusl. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat op het ogenblik nog geen commentaar wilde geven, heeft de ad miraliteit, het. ministerie van Vervoer en het ministerie van Koloniën ver- tocht, een onderzoek in te stellen. per auto gingen de koningin en prins naar de Nederlandse legatie,, waar :zij een receptie gaven voor de Neder landse kolonie in Kopenhagen. Onge-' veer vierhonderd Nederlanders kregen Koningin Juliana en Prins Bern- I hard tijdens de kranslegging voor het monument, dat de Denen ter nagedachtenis voor hun gevallenen hebben opgericht. gelegenheid hun vorstin te begroeten. De dag werd besloten met een gala voorstelling in het Koninklijk Theater, dat een speciaal programma had sa mengesteld om de koninklijke gasten een indruk te geven van de prestaties van het leidende theater van het land. Vertoond werd Figaro's Hochzeit eer ste en derde acte en het nationale ballet Droemmebilder (droombeelden) van de Deense walskoning Lumbye, een tijdgenoot van Johann Strauss. Vanmiddag heeft koningin Juliana in het gebouw van de Universiteit in Kopenhagen een rede gehouden, waar in H. M. o.a. zeide het voorrecht te hebben, jonge mensen studenten (9 ontmoeten- van een zeer bevriende natie, nauw. verbonden met de onze, en verwant van geest met óns in hun gevoelens en gedachten. N.A.V'.O.-vliegfeest op Soesterberg brengt vele primeurs in ons land (Van onze correspondent) DEN HAAG. Twee luchtvaarttenioonstellipgen (nl. te Nijmegen en te Soesterberg), sportdemonstraties (te Nijmegen), overdracht van dc ceremoniële tenue voor de luchtmachtkapcl (te Nijmegen), galaconcert door de luchtmacht- kapel (te Nijmegen), rondvlucht boven Nederland met schroef- en straalvlieg tuigen en verder te Soesterberg: kranslegging bij het monument voor gevallen vliegers en de NAVO-vliegdemonstraties, ziedaar in hoofdzaak het programma dat ter viering van het veertigjarig bestaan der militaire luchtvaart in Nederland is opgesteld. Dit programma is verdeeld over dc periode van 27 Juni tot en met 8 Augustus. Zoals men weet is het op 1 Juli veertig jaar geleden dat de militaire luchtvaart in ons land werd opge richt. In dat gedenkwaardige jaar 1913 startte op de vliegheide van Soester berg de militaire luchtvaart in Ne derland met de Brik van Marinus van Meel en nog drie vliegtuigen; nu veer tig jaar later davert het boven diezelf de „vliegheide". Zoals bekend, is de 18e Juli behalve vliegfeestdag van de Koninklijke Luchtmacht tevens NAVO-luchtmacht- dag. Voor het eerst zullen o.a. boven ons land worden voorgevlogen Boeing B-47b Stratojet, zesmotorige straal- bommenwerper met pijlvleugels; de Dessault M D 450 Ouragan, eenmolo- rige straaljager, van de Franse lucht macht; de Dessault M D 452 Myslère straaljager met pijlvleugels, uit Frank rijk; een Morana-Saulnier lesvlieg- tuig; een De Havilland Cornet voor de •burgerluchtvaart en mogelijk nog enige andere verrassingen. Oude bekenden Vliegtuigen die hier al eens eerder te zien zijn geweest, maar thans ook zullen worden voorgevlogen, zijn de tweemotorige English-Electric Canber ra etraalbommenwerper; de North American F-86 Sabre van de Cana dese luchtmacht. Meteors van de Bel gische en Nederlandse luchtmachten, Thunderjets van de Italiaanse, Ame rikaanse, Belgische en Nederlandse luchtmachten, viermotorige Boeing B- 29 bommenwerpers van de Engelse luchtmacht, enz. In totaal zullen tus sen de vierhonderd en vijfhonderd vliegtuigen op dit vliegfeest hun kun nen tonen. Er is plaats voor enige hon derdduizenden. De toeschouwers zullen op deze dag ook, weersomstandigheden voorbehou den, 240 parachutisten kunnen zien neerdalen op de vlieghei, die veran derd is in een moderne luchtbasis. Op 16 Juli zal een generale repetitie worden gehouden van de formatie- vlucht met straalvliegtuigen. Van 1 tot 5 Augustus wordt een na tionale wedstrijd in formatie-vliegen gehouden, waarvoor de K.N.V. v. L. een wisselbeker beschikbaar heeft ge steld. En tenslotte komen de sportvliegers op 2 Augustus in actie voor een Bene- lux-rondvlucht vanuit Gent. Onder stroom zonder letsel ROTTERDAM. De 31-jarige me vrouw J. van Dijk—Eikemans was gis termiddag in haar woning aan het stofzuigen, toen ze trachtte de keu kenkraan dicht te draaien. Zoals later bleek was de stofzuiger defect en op eens kon ze de kraan niet meer los laten, doordat ze „aarde" maakte en de stroom door haar lichaam ging. Ze rukte zo hard aan de kraan, dat deze losschoot, waardoor de stroomkring verbroken werd. Ze zag nog kans hulp te roepen, doch daarna verloor ze het bewustzijn. Een ontboden geneesheer en de G.G.D. hebben haar ter plaatse behandeld. De vrouw had geen letsel bekomen. Polen vraagt M.I.G. terug KOPENHAGEN. De Poolse ge zant te Kopenhagen, Kellcs Krauz, heeft op het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken een nota zjjncr regering overhandigd, waarin wordt verzocht dc op Bornliolm gelande M.I.G.-straaljager weer te harer be schikking te stellen. Over uitlevering van de vlieger is niet gesproken. De bestuurder van het toestel, Kaz- wenski, is Woensdagavond per schip van Bomholm naar Kopenhagen ver trokken. Terwijl Deense en buiten landse journalisten bij het vliegveld van Rönne post hadden gevat, den kend dat de Pool per vliegtuig van Bomholm zou vertrekken, werd deze onder politiegeleide naar de boot ge bracht. Volgens nog niet bevestigde berich ten is de M.I.G.-jager, waarmede Kaz- wenski op Bomholm is geland, van een nieuwer type dan het toestel, dat twee maanden geleden, eveneens door een Poolse vlieger bemand, op het eiland is gedaald. Eerste aardappelen van de koude grond NOORDSCHARWOUDE. Vanmor gen zyn te Broek op Langendyk dc eerste vroege aardappelen van de koude grond geveild. Aangevoerd werden 50 kg eerstelin gen middelsoort, die f 0.87 per kg op brachten en 33 kg kleine aardappelen, die f 0.77 per kg opbrachten. Waarschijnlijk zullen niet alle kreken worden gedicht in Kruiningen GOES. De gift van ruim een mil- loen gulden, die Nicuw-Zceland ten behoeve van de slachtoffers der watersnood heeft geschonken en die speciaal is bestemd voor de provincie Zeeland, zal gebruikt worden als aan vulling van het bedrag, dat krachtens de rampschadcwct zal worden uitge keerd voor het herstel van dc boer derijen. Dit vertelde de Nieuwzeelandse minis ter van Arbeid. Mijnbouw en Immigra tie, dc heer W. Sullivan, die gisteren met zijn collega, de minister van Land en Bosbouw, de heer Corbett, een be zoek heeft gebracht aan Noord-Beve land en Kruiningen. Minister Sullivan vertelde, dat hij met zijn collega naar Europa was ge komen om de kroningsfeesten in Enge land bij te wonen, maar hij maakte van de gelegenheid gaarne gebruik om ook de rampgebieden in Neder land te bezoeken. Speciaal interes seert hij zich voor de emigratieproble men, in het bijzonder met betrekking tot de ramp. De ministers, die in gezelschap waren Krijgt Nieuw Amsterdam zusterschip AMSTERDAM. De directie van de Holland—Amerika Lijn deelt mede, dat wordt onderhandeld met de regering over de bouw van een groot mailschip, type Nieuw Amsterdam, op een dus danige wijze dat niet het volle risico van de bouwkosten op de vennoot schap komt te rusten. De directie ver trouwt, dat deze onderhandelingen tot een goed einde worden gebracht. Het restant van de bouwsom zal dan uit eigen middelen gefinancierd kunnen worden. Bovendien denkt men aan een kleiner mailschip, een nieuw Prinses Ragnhild van Noorwegen en mr Lorenlzen, de bekende Noorse scheepsbouwerszoon, die onlangs in het huwelijk traden, deden op hun huwelijksreis Rome aan. Hier stapt het jonge paar uit het toestel, dat hen naar Italië's hoofdstad bracht. vrachtschip en het bouwen van enkele schepen van iets kleinere afmetingen dan de tegenwoordige vrachtschepen, o.a. bestemd voor de vaart naar Ca nada en de grote meren. Dit program ma hoopt de directie met de beschik bare middelen, benevens de gelden uit een emissie te kunnen voltooien. Strijd in Tonkin weer opgelaaid HANOI. De Franse voorpost in Laos, Moeong Hoea, 140 km ten Noor den van Loeang Prabang, is 48 uur geleden door de Viëtminh bezet. Se dert de terugtocht van Loeang Pra bang naar het Noorden had de Viët minh bijna zes bataljons bij Moeong Hoea samengetrokken. Van het garni zoen van de post is nog niets bekend. Men acht het echter waarschijnlijk, dat het zich in dc richting van Loeang Prabang terugtrekt. Franse infanterie, gesteund door de luchtmacht, heeft na een strijd, die de gehele voorafgaande nacht heeft ge woed, aanvallen van de Viëtminh op de post Duk He, ongeveer 50 km ten Zuiden van Hanoi, afgeslagen. Verder naar het Noorden zouden keurtroepen van de Viëtminh gepoogd hebben de Franse defensielinie om de Tonkinese delta binnen te dringen. Generaal Henri Naverre, de nieuwe Franse opperbevelhebber in Indo- China, is naar Hanoi gevlogen om het bevel op zich le nemen over het 450.000 man tellende leger van de Franse Unie. Hij zal tot October, wanneer de natte moesson, die militaire operaties bijna onmogelijk maakt, ten einde is, tijd hebben om zijn plannen op te stellen. van de heer F. B. Connet, de Nieuw zeelandse consul in Den Haag en van Nederlandse zijde vergezeld werden o.m. door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. de Casem- broot en diens echtgenote, bezochten eerst Kortgene. 45 ha weggespoeld. Hier had men een onderhoud met de burgemeesters van Kortgene en Wisse- kerke, de heren A. A. Schuit en J. J. van der Maas. Tijdens een diner, dat in de Korenbeurs te Goes werd ge houden, heeft ir Krijger een en ander medegedeeld over de toestand in Krui ningen. Hij vertelde hier o.m., dat bij 'de Kruininger polder nog 45 ha grond 'is weggespoeld en in een kreek is ver anderd. Waarschijnlijk zullen niet alle kreken worden gedicht, aldus ir Krijger. In de middaguren heeft men Krui ningen bezocht. Tijdens het oponthoud in deze overstroomde gemeente heeft een dame uit Californië die in Amerika duizend kilogram kleren had inge zameld, deze kleren symbolisch over gedragen aan mevr. Polderman, echt genote van de waarnemend burgemees ter. Voorts werden nog mededelingen gedaan over het dijkherstel. Men ver wacht dat half Juni de gaten in de zeedijk bij Kruiningen gedicht zullen zijn. Moeilijkheden in Deventer bij schouwburgbouw (Van onze correspondent) DEVENTER. Het schijnt in Dé- venter met de bouw van een schouw burg nog niet zo vlot te zullen gaan. Er zijn bij de aanbesteding van de schouwburg moeilijkheden gerezen met betrekking tot de opzet, die een zeer aanzienlijk bedrag zal belopen. De Deventer-politie stelt een on derzoek in en heeft contact opgeno men met de officier van Justitie. De gunning heeft thans plaats ge had. De op drie na laagste inschrijf- ster, de firma Van Heeswijk te Best (N.B.) heeft opdracht gekregen het werk uit te voeren. Pinkstercongres A.J.C. DEN HAAG. De Arbeiders Jeugd Centrale zal tijdens de Pinksterdagen in Vierhouten een Pinkstercongres houden, dat Zaterdagavond 23 Mei wordt geopend met een kranslegging bij de Paasheuvelklok. De opening ge schiedt door Maurits van Haaien, die tevens met de algemene leiding is be last. Tijdens de eerste Pinksterdag zal de heer Fr. Goedhart een toespraak houden over Ik was in Berlijn. Ook minister Suurhoff spreekt. Het iveer in Europa Weerrapporten van hedenmorgen 7 a. Steden Weer Wind Temp. m. s. en neersl. (mm) Helsinki 1. bew. zzo 3 22 0 Stockh. licht bew. wzw 4 22 0 Oslo nevel z 3 15 15 Kopenhagen mist n 8 20 0 Amsterd. zw. bew. ono 6 18 0 i Edinburgh regen O 6 14 2 Londen zw. bew. zzo 2 20 Luxemburg onbew. no 4 23 0 Parijs half bew. windstil 23 0 Bordeaux onbew. windstil 27 0 Grénoble onbew. windstil 27 0 Nice onbew. no 2 24 0 Genève nevel windstil 29 0 Zurich nevel windstil 28 0 Locarno onbew. nno 4 31 0 Berlijn onbew. windstil 30 0 Frankfort nevel no 6 28 0 München onbew. windstil 25 0 Wenen onbew. nnw 2 28 0 Innsbrüek nevel windstil 29 0.2 Verwacht in.a O Tot Vrijdag avond: VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking en plaat selijk enkele buien en kans op on weer. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Zwak ke tot matige veranderlijke wind. 22 MEI Zon op 4.37, onder 20.37 Maan op 13.59, onder 1.56

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1