CEn ten slotte... Nederland weer linnenland OVOttA}^ REMBRMDT- HOTEL van 2 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 20 MEI 1953 (Ingez. med.-advertentie) Tentoonstelling te Groningen propageert gebruik van linnen weefsels (Van onze correspondent) Groningen, 20 Mei JN de moderne linnenkast is tegen woordig vrijwel geen linnen meer te vinden. Velen weten zelfs niet meer wat echt linnen is. Wy leven in het katoenen tijdperk, waarin kunstzij en nylon hun intrede hebben gedaan, zei gistermiddag de voorzitter van de Stichting voor de Landbouw in Gro ningen, de heer R. Visser uit Onder- dendam. bij de opening van de ten toonstelling Nederland weer Linnen- land, welke van 19 tot en met 22 Mei wordt gehouden in de grote zaal van de Harmonie te Groningen. Deze tentoonstelling, die een interes sant beeld geeft van de teelt en de be werking van vlas tot linnen en beoogt hei. algemeen gebruik van linnen als een der edelste producten van eigen bodem te bevorderen, wordt georgani seerd door de Stichting voor de Land bouw in Groningen en dé Nederlandse Federatie van Vlassersverenigingen, omvattende de Nederlandse vlasbewer- kende industrie. De heer Visser vertelde, dat de vlas- teelt in de provincie Groningen jaar- liiks 10i millioen gulden opbrengt, i TJ mtllioen voor de vezelplant en millioen voor het lijnzaad. De vlasteelt en de vlasbewerking geven vele handen werk en daarom moet alles worden ge daan om dit in stand te houden. De heer C. Arkenbout, voorzitter van de Ned. Federatie van Vlassersvereni gingen zei zeer verheugd te zijn, dat Groningen zich heeft gesteld achter de actie Nederland weer Linnenland, welke anderhalf jaar geleden in Zeeuws- Vlaanderen is begonnen. In Hulst, Breda en Utrecht zijn reeds exposities gehouden. De heer J. E. van Dissel uit Eind hoven. voorzitter van de Ned. Vereni ging van Linnenwevers, was van me ning. dat hier voor samenwerking grote mogelijkheden liggen. Het product kan dan lager in prijs worden en de inhoud van de linnenkasten zal die van onze grootouders kunnen overtreffen. Bfi de linnenindustrie is men thans bezig met de voorbereidingen om te komen tot een eigen linnenmerk. zodat het publiek dan zeker ls inderdaad linnen te kopen. B. en W. van Breda willen Oudemannenhuis kopen Bestemd voor tentoon stellingszaal (Van onze correspondent) Breda, 20 Mei. Reeds jarenlang ontbeert het sterk groeiende Breda eeen behoorlijke expo sitieruimte. Maar naar zloh thans laat aanzien is er een kans, dat hel Oude mannenhuis in de Bosohstraat tentoon stellingsruimte zal worden. Dit huis wordt bewoon-d door zestien ouden van dagen. Ondanks de steun van de over heid wordt echter leder jaar een deel van het kapitaal van de stichting inge teerd. Het bestuur stelt de gemeente raad nu voor het gebouw een andere hestemmlng te geven en de bewoners elders onder te brengen, B. en W. van Breda stellen nu de raad voor het gebouw te kopen voor <le som van 115.000, vooropgesteld, dat de raad tot opheffing van deze eeuwen oude instelling kan besluiten. Geschiedt dit, dan zal het gebouw worden Inge richt als expositie ruimte, waartoe het zich bijzonder goed leent. Ook Valkenburg heeft nu m iniatuur-golfbaan (Van onze correspondent) Valkenburg, 20 Met Zo als men weet zijn de gewone golf banen zo uitgestrekt, dat men in het dichtbebouwde en dichtbewoonde Zuid- Limburg daarvoor geen plaats zou kun nen vinden. Het is echter mogelijk de genoegens van deze sport op kleine ruimte te concentreren. Zo ontstonden in België miniatuur-golfbanen, o.a. te Spa. Knocke en Ostende, In ons land te Breda., Zandvoort, Noordwijk en nu ook te Valkenburg in Zuid-Limburg. Deze werd aangelegd in een aan natuurschoon rijke omgeving, nabij de Geul. waar ook al reeds het openluchtzwembad, de rópl- vtjver e.d. zijn gelegen. Gemeentesecretaris van Maastricht De gemeenteraad van Maastricht heeft tot secretaris van de Limburgse hoofdstad benoemd de heer G. Schijlen, tot nu toe referendaris ter meentesecretarie en chef der afdeling personeels zaken Inspectie der posterijen in Middelburg terug (Van onze correspondent) Middelburg, 20 Mèi. De directeur-generaal van de P.T.T.. de heer L. Neher, heeft Maandag te Middelburg ln tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden, onder wie de commissaris der Koningin ln Zeeland, j'hr mr A. F. C. de Casemroot. de nieuwe kantoorruimte van de Inspectie der Posterjjen en Telegrafie voor Zeeland en West-Brabant officieel geopend. De heer Neher deelde mede, dat de Inspectie binnenkort zal worden omgezet in een centrale directie voor Zeeland en West- Brabant. ZEEUWSE JACHTGEBIEDEN ERNSTIG GETROFFEN (Van omze correspondent) Middelburg, 20 Mei. De Domeinen hebben afwijzend be schikt op het verzoek van de afdeling Middelburg der Kon. Ned. Jagers- vereniglng om het nieuwe jachtgebied in de Quarlespolder ter besschikking te stellen voor door de watersnood ge dupeerde Zeeuwse jagers. De overstroming heeft de jachtgebie den ernstig getroffen, zo deelde de voor zitter der afdeling, de heer H. Frima uit Zoutelande mede tijdens de te Middel burg gehouden jaarvergadering, Geadviseerd werd, niet tot openstel ling van de jachtgebieden over te gaan in gebieden, die geïnundeerd zijn ge weest, teneinde de wildstand een 'kans te geven zich te herstellen. Gedeelte van Kaysersbeek in beheer bij Apeldoorn Bij de Tweede Kamer ls ingediend een wetsontwerp tot overbrenging van een gedeelte van de Kayersbeek in beheer en onderhoud bij de gemeente Apeldoorn. Dit gedeelte gebruikt Apeldoorn sinds 1935 voor doorspoeling en verversing van de gemeentelijke riolering. Het ligt in de bedoeling na de overbrenging van het beheer en onderhoud van het beek gedeelte ook de eigendom daarvan aan de gemeente over te dragen. Dinsdagavond ls op de Amster- damsewpg te Arnhem een 50-jarige ry- wielhandelaar uit Zevenaar met zijn motor met grote snelheid tegen een stil staandetrailer gebotst. De trailer was niet verlicht, doch stond binnen de door de w°t goedgekeurde afstand van een lichtpunt. Dóór de hevige botsing vlooj. de motor in brand. De man werd tegen de straat geslagen en overleed vrij spoedig. - Onder Well op de rijksweg Venlo- Njjmegen maakte een automobilist uit Arren plotseling een zwenking naar rechts, waaruit een tegenligger, uit Doetinchem afkomstig, opmaakte, dat de man ging parkeren. Na een bord te hebben geraakt, schoot de auto echter weer de weg op en botste tegen de tegenligger. De chauffeur uit Arcen liep zulke zware verwondingen op. dat hij korte tijd later is overleden, de auto mobilist uit Doetinchem kwam er met enige lichte kwetsuren af. FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen) Bevallen: CoxVan Hapert, d., Veghel; GellingsVan den Broek, z. Amsterdam; DeelenHensen, z., Rot terdam: GeertsmaVan der Weij, d., Wieringerwerf; WymengaDe la Ferté, z.. Vollenhove. Overleden: W. van Roosendaal, m.. 82 j., Capellen; W. M. Lankhorst, m.. 69 j., Wassenaar; F. M. W. Cokart, v 75 j'., Zeist; J- M, SchoufourVan SchtJndel, 72 j., Rotterdam; P. van Heesewjjk. m.. 21 j., Eindhoven; H. W. J. van der Hagen, m., 58 j., St Oeden- rode; B. .T. Wilms, m.. 61 j., Schoone- beek; W. Fokker, vr. k., 3 j., Vleuten P, Stolkde Brujjn, 61 j-, Rotterdam F C. van den BergHezemans. 92 j Alphen a. d, Rijn; H. van Hofwegen, m., 76 j., Noord-Rhodesia. (Ingez. med.-advertentie yerm"'" ;d? lusteloo'- Scheuring in Nationale Partij Suriname De voorzitter, de heer De Boer en de leden de heren Bergen, Moll en Duuvoort van het hoofdbestuur van de nationale partij van Suriname zijn uit dit hoofd bestuur getreden. De heren De Boer, Moll en Bergen hebben bedankt als leden van deze partij. De heer De Boer heeft medegedeeld, dat hg bezig is een demo cratisch eenheidspartij op te richten. Het uittreden is het gevolg van de moeilijk heden, die in de partij zijn ontstaan over de kwestie-Kletter, en die leidden tot een en bloc aftreden van het hoofdbestuur, dat evenwel bereid was gevonden nog korte tgd aan te blijven. Op een Zondag ge houden vergadering besloten de genoem de leden toch heen te gaan. De vergade ring wees twee leden van de partij aan, die met het resterende deel van het hoofdbestuur de zaken zullen gaande houden tot de verkiezingen. Concert in de Kloosterhof (Van onze Utrechtse muziek medewerker). DE studenten geven aan het Utrecht se muziekleven menige aardige noot. Ditmaal had het Utrechts Studentenkoor en Orkest de uitnemen de gedachte, een avondconcert te geven in de Kloosterhof. Van de gelegenheid om op deze Ideale plek muziek te ma ken, wordt al te zelden gebruik ge maakt. Wij maakten in deze stille, gothische hof wel eens een kooruitvoering mee, en wij hoorden er ook wel eens een be scheiden muziekje bij een middeleeuws mysteriespel (Ad Hooykaas placht ln kloosterhof in vroeger jaren met een klein gezelschap Middel-Neder landse spelen op te voeren), doch toen de Utrechtse studenten onder leiding van Hans Brandts Buys enige solo concerten van Vivaldi uitvoerden (een voor hobo, een voor fluit en een voor twee violen), viel het leder op, hoe voordelig en plezierig deze argeloze speelmuziek hier klonk. De sfeer werd nog mooier, toen het donker was geworden en de maar naast het donkere silhouet van de Domtoren een helder sikkeltje ln de bleekblauwe lucht sneed. Onder e<?n fris-groen boompje stelde het koor zich op. en toen werden Kyrie Gloria uit de Mis in A, van Bach ge zongen, waarbij het pure. bijna in strumentale timbre van een jonge onbevangen solo-sopraan ln een dei aria's een zeer touchante Indruk maakte. Dit was een onvergetelrjk moment van een veel voldoening schenkende, pretentieloze muziekavond - Te Venlo ls overleden, 82 jaar oud, de heer A. M. Schoenmaker, die ruim 36 jaar directeur van Gemeente werken was. Hij heeft een belangrijk aandeel gehad ln de groei en de uit breiding der stad. ZANDVOORT KRIJGT ER MORGEN EEN HOTEL BIJ Belangrijke aanwinst (110 bedden) voor de badplaats Morgen wordt Zandvoorts nieuwe hotel Bouwes officieel geopend. Het is ontworpen door de architect Jan Wils Wanneer men in de Kerkstraat loopt, kijkt men tegen de achterkant aan Deze achterkant ls minder levendig dan de zeekant, die er met de vele terrassen, balcons en uitbouwen heel plezierig uitziet. Van de op verschil lend niveau gelegen grond van het bouwterrein Is dankbaar gebruik ge maakt om laag- en hooggelegen ter rassen aan te leggen en een miniatuur, golfbaan, waar bloemen en bloeiende struiken het uitstekend doen. Nijvere handen zijn druk doende nog allerhan de zaken in orde te maken en witte cirkels van de ruiten af te wassen. Men kent deze wijk, waar lang geleden hotel Driehuizen met zijn veranda's b\j de Ingang van de Kerkstraat de wacht hield, en waar nu hoge flatgebouwen In bet Noorden en de monumentale water- en uitzichttoren in het zuiden het hotel flankeren, nauwelijks terug. Wellicht ontwikkelt dit plein zich in de toekomst tot een Zandvoorts Ge vers Deynootplein, van bescheidener afmetingen uiteraard dan het Scheve- ningse. Hoe dit zij, met het gereedkomen van dit 110 beden tellende, met Mar shall-hulp gebouwde, hypermoderne hotel heeft Zandvoort een belangrijke mijlpaal bereikt. Verbeteringen bij Hilversums sportpark De toegangswegen tot het Hilver- sumse sportpark zullen grondig wor den verbeterd. De wegen verkeren in zeer slechte staat. Mede met het oog op het drukke bezoek aan de paarder.- courses, stellen B. en W, tevens voor een flink parkeerterrein bij het sport park aan te leggen. Ten slotte zullen de korf bal velden bij het sportpark worden voorzien van kleedlokalen.. De totale kosten worden geraamd op i" 75.000,—. Een op de staatsmijn Wilhclmina te Terwinselen werkzame handlanger kreeg gisteren bij het lossen van een met kabelhaspels beladen wagon een ijzeren balk tegen het hoofd; de man is enige uren later aan de verwondingen overleden. Met ingang van 1 Juli a.s. zal de heer H. Ph. M. Buijs de heer K. de Jong als directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Bussum opvolgen. Ingez. in cd.-advertentie -.»«»» "VI AMSTERDAMS nieuwste en meest exclusieve Heren-Kledingzaak opent DONDERDAG 21 MEI, HEILIGEWEG no. 11-17 KLEERMAKERS SINDS J830 ALLEEN VERTEGENWOORDIGERS In Nederland ran „AUSTIN REED" London Uitgebreide collectie can beroemde buitenlandxe hutten alts BURBERRYS - RODEX DAKS STETSON CHRISTY OLLE KAPOEN EN DE PRAATPRENTEN ^EN schilderij!" zuchtte Puk bewonderend, terwijl hij druk bezig was met een hamer en een hele dikke spijker om het ding ergens op te hangen. De koopman was als een gelukkig man vertrokken en Olie was té beteuterd geweest om iets te zeggen. Een schilderij van een kikker! Zoiets had hij nog nooit gezien. „Die kant nog een beetje de hoogte in, Puk! Anders hangt het scheef!" zei hij, terwijl hij door een kiertje van zijn ogen naar Puk keek. /Maar ineens merkte hij, dat het al donker begon te worden. „Ik moet eens naar huis!" kondigde hij aan. Voor hij echter goed en wel afscheid had genomen en met zijn prent onder de arm geklemd op weg was, was het al helemaal donker geworden. Maar gelukkig scheen de maan, zodat hij best kon zien. En terwijl hij daar zo voort stapte, hoorde hij plotseling een stem. die van vlakbij scheen te komen: „Laat me los! Je hebt geen recht om me vast te houden! Laat me gaan!" Subsidie voor de Haagse Salon (Van onze Haagse redacteur) Den Haag, 20 Mei 1953 In 1950 werd met medewerking van de Haagse Kunstkring en Pulchn Stu dio de Stichting Haagse Salon opge richt met het doel, door middel van periodieke tentoonstellingen een inzicht te geven in de hedendaagse Haagse beeldende kunst, vooral ook ter tege moetkoming aan de Haagse beeldende kunstenaars, die niet geregeld kunnen exposeren, omdat zij geen lid zijn van exposerende kunstenaarsverenigingen, Er is toen een tentoonstelling georga niseerd in de Academie van Beeldende Kunsten. De resultaten van deze eerste tentoonstelling konden tot tevredenheid stemmen, ook al bleven er desiderata. Er werd contact gezocht met de Jacob Marisstichting. Deze houdt jaar lijks een expositie van een selectie uit rle werken, ingezonden door kunste naars die dingen naar een der prijzen van deze stichting. Deze tentoonstel lingen zijn echter van beperkte om vang. Vandaar, dat nu samenwerking gezocht om jaarlijks op bredere basis n tentoonstelling te houden, hetgeen enerzijds een prikkel voor de kunste naars zal zijn om deel te nemen aan de prijsvraag van de Jacob Marisstichtin;, anderzijds om deel te nemen aan de Haagse Salon. De Jacob Marisstichting kan de kosten van ten dergelijke ten toonstelling evenwel niet dragen. Daar om stellen B. en W. voor aan deze stichting voor de te houden Haagse Salon een subsidie van 2000 toe te kennen. - De heer D. N. Verschoor, sous chef van de afdeling Wederopbouw en Volkshuisvesting ter gemeentesecreta rie van 's-Gravenhage zal 1 Juni 40 jaar in gemeentedienst zijn. - De traditionele wedloop naar zee, waarmee de buitenbaden van het Sche- veningse luxebad jaarlijks worden ge opend, zal dit maal wórden gehouden Zaterdag 30 Mei 's ochtends acht uur. Het Haagse Clubhuis Duindorp een der oudste clubhuizen van Den Haag bestaat 20 jaar. Zowel voor de jeugd als voor de ouderen zijn ter gelegenheid van dit vierde lustrum feestelijkheden georganiseerd. (Ingez. med.-advertentie Schenkt Uzelf een onvergetelijk-gezellige Pinkstcr-vacantie in het NOORDWIJK AAN ZEE Pitiksler-utekend vanaf f 39.— Telefoon K 1719-2244 *\ooófe Dagelijks feuilleton door GUY TRENT CHARLES vertelde van het sterfgeval. „Die arme Molly en haar vader zgn ontroostbaar, 't Is hard voor ze en ik kan zo ontzettend weinig voor ze doen." Hij zweeg even en er kwam een uit drukking op zijn gezicht alsof hij niet op zijn gemak was. „Je zult wel begre pen hebben, dat de bruiloft ls uitge steld." „Templeton zei daar wat van. Ik heb hem gesproken op de fuif van de Baas op de avond van de première", legde ze uit. „Je verloofde zou willen wachten tot het rouwjaar voorbij is. Ja, ik kan me In haar gevoelens verplaatsen", stemde Rose toe. „Je trouwdag dal moet voor 'n meisje de gelukkigste dag van haar leven zijn en natuurlijk heeft zij tijd nodig om over haar verdriet heen te komen." Ze wendde het hoofd om en keek Charles onderzoekend aan, zag de zor- jelgke frons op zijn voorhoofd, zag dat er ook uit zijn ogen zorg sprak en vroeg zachtjes: „Brengt je dat erg In de war? Ik weet Charles, dat al je plannen vaststonden." „Ik ben niet ln de war daardoor!" Hij zei dat met onverwachte heftig heid en zij voelde hoe hij haar vingers vaster omklemde. „Wij kunnen eerlijk tegenover elkaar zijn, lieveling, geloof ik ging hij, kalmer nu, door. „Ik ben Innig met Molly begaan maar je moet weten hoe Ik voel dat me nog een jaar gegund ls van jou van dit Minuten lang kuste hg haar hartstoch telijk. Wat later lag ze rustig met ha; den hoofd tegen zijn schouder. Dit was de eerste keer, dacht ze, dat hij met evenzovele woorden had toegegeven dat er na zijn huwelijk een verandering ln hun verhouding zou komen. Maar ze wilde dat verrukkelijke moment niet be derven. Zij en Charles waren nu samen en dan ze hadden nog een heel jaar Ten slotte kwam ze overeind, legde een vinger op elk van zijn grimmig- vertrokken mondhoeken om die zacht jes naar boven te trekken. „Lach tegen me, Charles", vletde ze. „Zeg me eens waar je aan denkt." De strenge uitdrukking op zijn ge zicht verdween niet dadelijk. „Je bent zo'n merkwaardig kind", zei hij. „En toch geloof lk, dat er ln dat lieve hoofdje van je alle wijsheid van alle grote vrouwen uit de geschiedenis woont en ln je hart dat weet lk zoveel goedheid." „Zo veel liefde! Maar alleen voor jou." Edith kwam binnen om te zeggen dat de tafel klaarstond. Rose kon zich later nog leder détail van die avond te binnen brengen. Ze aten kip, die Edlth volgens Amerikaans recept had gebraden en Rose kon ln later jaren nooit meer piep kuiken 2t la Maryland eten zonder dat ze weer aan deze avond dacht. Voor hg wegging waarschuwde Charles haar, dat zijn naaste toekomst zeer onzeker was. Sommige van zijn wapenbroeders zelden dat zij naar Londen zouden gaan. „Charles, als dat eens waar was!" Rose omklemde opgewonden zijn arm. „Dan zouden we elkaar bijna iedere dag kunnen zien! O, 't zou haast net als In Little Hoole zijn. denk je niet?" Ze stonden in de gang tussen de salon en de voordeur, 't Was daar schemer donker en zijn ogen waren donkere, on peilbare poelen in zijn gezicht dat ei zonderling, als lichtend-wit uitzag boven zijn donkere kleding. „Zo eenvoudig zal het niet zijn, liefste." antwoordde hij, en er klonk iets triestigs in zijn gedempte stem. ,,'n Po pulaire actrice zou niet zo maar haar society-verplichtingen kunnen verwaar lozen en avond aan avond stilletjes naar huis verdwijnen." „Ik zou 't doen als ik stilletje naar jou kon verdwijnen. Charles", verklaar de Rose heftig. „Lieveling! ik weet heus dat Je dat doen zou als ik 't je zou laten doen Maar we moeten niet op de dingen vooruitlopen", zei hij hardop, vrolijk „Vergeet niet dat 't maar 'n gerucht ls, dat we naar Londen worden overge plaatst." „Ja, dat weet lk", zei Rose gedwee Ze was, volgen haar onverandelijke gewoonte vastbesloten dat Charles nooit mocht denken dat zij hem voorgoea aan zich binden wou en toen hij beloof- ,Ik kom zo gauw ik met mogelijk heid weer kan", antwoordde ze met een stralende glimlach: „Dat zal heerlijk zijn, lieveling". Maar de weken gingen voorbij en ze ,g hem niet; ook schreef hij niet en Rose dacht, dat hij wel om de een of andere reden naar zijn ontroostbare ver loofde in Leicestershire terug had moe ten gaan. Ze verlangde er heel erg naar hem weer te zien zoals ze altijd deed maar ze was met gegriefd door zgn wegblijven. Ondertussen ging er bijna geen avond voorbij waar ze niet op 't een of andere feest werd gevraagd in de Londense society. Oberkellners in Romano, Savoy, of het Café Royal spraken haar aan als „juffrouw Torrent". De zoon van een Zuidafrikaanse milllonnalr had haar ten huwelijk gevraagd. Een verliefde jonge edelman die bjj de Garde diende, bood aan, ontslag uit de dienst te nemen als zij met hem naar Australië wilde, waar hjj beloofde fortuin te zullen maken met schapenfokken! En wanneer ze zo een aanbod afsloeg, liet ze nooit door schemeren dat er een rivaal in 't spet was, behalve haar toewijding aan haar werk. Een paar dagen voor Kerstmis Invi teerde Larry haar voor de lunch. Er was geen matinee, en ze gingen naar een restaurant dat Iets verder van de schouwburg aflag. „Ik heb je iets belangrijks te vragen, kleine Torrent", waarschuwde hij haar zodra de maltre d'hótel hen naar hun tafel had gebracht. „Zullen we 't daar maar dadelijk over hebben voor we iets bestellen?" „Als je wilt en als je me wilt be loven dat 't niet lets is dat m'n eetlust bederft." Rose was daar niet werkelijk bang voor. Van het ogenblik waarop hij haar thuis was komen afhalen had ze ge weten dat hij niet in een van die cyni sche, spotzieke buien waa, die ze zo moeilijk van hem kon verdragen. „Ik zou woest-beledigd zijn als je je eetlust daardoor liet bederven." Hij lachte even, zonder da.t vlijmende dat erin door kon klinken voor hij haar de les ging lezen. „Omdat ik je vraag met me te trouwen. Rose." Rose had niet erger kunnen schrikken, clan zij toen deed. Zij keek hem snel aan om te ontdekken of dit weer een nieuwe mop was die hij met haar probeerde uit te halen. Maar zijn gezicht stond dood ernstig en hij was zelfs bleker dan ge woonlijk terwijl hy haar strak aanzag. „Larry 't spijt me erg", stamelde ze. „Je hebt me zo overrompeld dat lk niet weet wat te zeggen behalve dat ik niet met je kan trouwen." „O ja?" Zijn lip trok op. „Waarom niet?" „Ik hou niet genoeg van je", zei Rose zonder erom heen te draalen. „Wou ie me soms vertellen, dat je nog altijd verliefd bent op die lord van je de weinig-nobele Carles Lorley?" Hij boog zich over de tafel. Ze zag de spot die ze zo goed kende, in zijn spleet ogen en antwoordde snel; „Ik vertel je niets, Larry". „Ook niet, denk ik, dat hij je ge vraagd heeft om ziin vrouw te willen zijn." Hij zei dat met zo'n lelijk sarcasme, dat al Rose's medelijden met de afge wezen minnaar verdween en zij ijzig zei: „Daarop hoef lk helemaè.1 niet te ant woorden". „Nee. Natuurlijk hoef je dat niet", grauwde Larry. „Omdat iedereen weet dat hij verloofd is met juffrouw Cynne- Eccles. En ik lees in elk society-blad dat ze zo voortreffelijk bij elkaar ONDER DE KEIZERSKROON „Ik wil niet met hem trouwen. Ik wil met niemand trouwen", riep Róse uit. „Ik ben heel gelukkig met 't leven zoals 't nu is. Ik ben je dankbaar dat je me hebben wilt. En lk hoop dat ik je niet al te erg heb teleurgesteld", voegde ze er met 'n preuts stemmetje aan toe. „Dat heb je niet bepaald", antwoord de Larry gelijkmoedig, „omdat 't min of meer was, wat ik verwachtte." „Dan had je daar niet over moeten beginnen." Weer dreigde ze haar geduld met hem te verliezen. „Ik voelde dat 't tijd werd dat jij eens wist dat ik jou heel zielsgraag mag Rose." Tot haar stomme verbazing, klonk zijn stem nederig. „Dat geldt zowel voor de vrouw als voor de actrice", was zijn nogal zonderlinge ver duidelijking. Ze kon niet nalaten hem te honen „Er zijn er zoveel, die jii graag hebt mogen lijden." „Ik ben eerder verliefd geweest, verbeterde hij haar ronduit „Maar ik geef je mijn erewoord, dat je de eerste vrouw bent die ilk wil trouwen. O, domme, lieve kleine Torrent", drong hij opgewonden aan, „kun Je dan niet zien dat wij samen iets prachtigs van het leven kunnen maken? Snap je niet, dat er èn op het toneel èn daarbuiten een voudig geen grenzen zouden zijn aan wat wij kunnen bereiken?" (Wordt vervolgd f:. meneer het in hoofdzaak met groen moet doen. Ook vier paren fantastisch gekleurde Loeri's, eveneens tot de familie der papegaaien behorende, hebben inwoning ln het vogelhuis ge kregen. In de Fasanterie bevinden zich onder de nieuwe gasten o.a. vier dwergreigertjes uit Nieuw Guinea, zeer zeldzame vogels en misschien wei de enige van dit soort ln Europa. En verder vier Hokko's, in de bossen van Zuid- en Midden-Amerika voorkomen de vogels ter grootte van een zware kip met stevige snavels en op de kop verwarde kuifjes. Het mannetje ia somber ln het zwart gekleed; de dame echter heeft haar zwarte veren aan de toppen laten afzetten met witte strook jes, die als golfbandjes over borst en rug lopen. HAVEN r o1'] De Vereniging de Amsterdamse eESII Haven heeft ditmaal haar jaar- >0' verslag, dat wij reeds eerder pu bliceerden, op zeer aantrekke lijke wjjze uitgegeven. Het verslag bevat een aantal goede foto's, o.a. het werk in de haven be treffende, benevens een beeldstatistiek van aantal cn Inhoud dor aangekomen schepen in 1952 vergeleken met de ja ren van 1929 af. Ook bevat het boekje een ledenlijst der vereniging. K.N.S.M. 50 JAAR „VRIJ" Tjpi Binnenkort, namelgk op 4 Juni, |H]jj is het 50 jaar geleden, dat de ■iaiZ schepen der K.N.S.M. voor het laatst de Oosterdoksluis passeerden, de stad invoeren om dan via de doorvaart van de Kat- tenburgerbrug de Nieuwe Vaart in te worden gesleept. Op 4 Juni 1903 werd namelgk het bedrijf der K.N.S.M. verplaatst van „de Gracht" naar het zuideljjk deel van de toen pas aange legde IJ-kade. de Levantkade. waar een voor die tijd zeer modern uitgerust en ruim etablissement door de schepen met de zwarte schoorsteen en de twee witte bande-, in bezit werd genomen, schrijft C. J. W. Bosman ln De Kroon- vlag. Het nieuwe etablissement van de K.N.S.M. was in die tijd een gebouw dat er mocht zijn. De kranten van 1905 waren er verrukt over. Zjj schreven: „Het etablissement dat de maatschap pij sedert Juni 1903 in gebruik heeft, behoort tot de modernste en best uit geruste laad- en losinrichtlngen van Noord-Europa." Het was inderdaad heel anders dan dat aan „de Gracht". Hoe is het mogelijk, zal men zich af vragen. dat gedurende een lange reeks van jaren daar de schepen van de K.N.S.M. zijn „binnengevallen" en dat daar midden tussen de hulzen een com pleet stuwadoorsbedrijf dagelijks werd uitgeoefend. Rangerende spoorwagens, hotsende sleperskarren, die over de „kinderhoofdjes" kwamen aangereden, zij zorgden voor de nodige muziek. Het lossen van de rails en stafijzer, dat ook niet geruisloos ging, was het accom pagnement, gierende stoomwinches en het gillende rangeerlocomotiefje waren de pauken en fluiten in dit vaak helse werkconcert, Maar het kon ln die tijd moeilijk anders. Er was in de eerste twintig jaar van het bestaan van de K.N.S.M. nog geen Noordzeekanaal. Het grote Noord-Hollandskanaal via Den Helder of een reis over de Zuider zee waren de uitwegen naar de Noord zee. Er waren geen behoorlijke verbin dingswegen met bet achterland en Amsterdam had toen eigenlijk nog ;een haven, zoals wij die thans kennen. Iaden aan behoorlijk diep vaarwater waren er nauwelijks, en ook loodsen zou men aan de IJ-kant vergeefs zoeken. In 1900 opende de K.N.S.M.-directie onderhandelingen met het gemeente bestuur over huur van het zuidelijk deel der IJ-kade. In 1901 heeft de gemeenteraad de voorlopige overeen komst bekrachtigd en op 4 Juni 1903 kon het gehele bedrijf naar de IJ-kade worden overgebracht. Er was veel geld uitgegeven voor de nieuwe etablisse menten, maar daar stonden zeer grote bezuinigingen door de veel betere lig ging tegenover. Nu konden de schepen der K.N.S.M. „groeien". Zij hoefden zich niet meer door de Kattenburgerbrug te wringen en reeds ln 1905 heeft de maatschappij onder de vijf nieuwe schepen, die toen in aanbouw waren, er drie de Achilles, de Atlas en de Vulcanus, van 3.000 ton, of maar liefst de heift groter dan de Zeus, die maar met moeite door de Kattenburgerbrug ging. VOGELSCHOONHEID Plï;H« Kostbaar en zeer fraai zijn de Hl vier Victoria-kroonduiven van Nieuw Guinea die een plaatsje in het vogelhuis hebben ge kregen. Het zijn de grootste der tegenwoordig levende duiven, enigs zins plomp gebouwd, maar zeer mooi blauw van kleur. Kroondulven Artis bezit er reeds lang een paar van danken hun naam aan de schedelveren, die op de kop een grote fijnbewerkte kroon vormen. De Victoria-kroondui ven dragen bovendien op elk uiteinde van deze „kroonveren" een versiering LENTEFEEST rwTi Een lentefeest, met Lente-Ko- lEf nlngln, ln zomer-, sport of strandtenue houdt Zaterdag 30 Mei in Bellevue de Vereniging „Justus van Maurik Jr". De koningin der Lente zal tijdens het feest worden gekozen uit de deelnemers, de ballet groep van Bep van der Lende zal er toe bijdragen en de lentestemming nog te verhogen. Voorts staat er een bal- lonnenjacht op het programma, een ballonnenjacht om prijzen wel te ver staan, en er zullen eveneens prijzen worden uitgereikt voor de fraaiste en eigenaardigste costumms. Twee orkes ten, de Merry Rowdies" als stem mingorkest, en „The Continentals" als accordeonband zijn aanwezig, alsook een fotograaf. Een nacht om niet te vergeten, staat er op het programma: dat nacht is wel juist, want het feest begint eerst om negen uur des avonds en duur tot 's ochtends vier uur. Dus zomer-, sport- of strandkleding zijn de vereisten. Introducties kan men onder anderen bij de Nieuwe Muziekhandel, Leldsestraat 50, tel. 37321 en bij de voorzitter der Vereniging, de heer H. G. J. Suhr, Archlmedeslaan 33, tel. 57047 krijgen. De baten van het feest worden aan het Rampenfonds afge dragen. in de vorm van een soort pauwenoog. Voorts zhn er aangekomen twee fraaie roodvleugelparkleten, vier edel- parkieten, waarbij het grappig Is, dat hier nu eens ln tegenstelling tot hetgeen gebruikelijk ls ln de vogel wereld het wijfje met haar schar lakenrode en blauwe kleuren het mooist en het feLst gekleurd is en KALENDER Henlc van der Velde's Jeugdensem- ble was vorig jaar de gast van het „Aalborg By-kor" in Denemarken. Ge durende de Pinksterweek zal het „Aal- borg By-kor" zijn tegenbezoek in Am sterdam komen brengen. De Denen komen aan Zaterdagavond 23 Mei met twee bussenzij zullen te 20 u. worden ontvangen op het Bertelmanplein door Henk van der Velde's Jeugd-Ensemble. UITGAAN Centraal Theater: Heden om aoht uur speelt de Ned, Comedle „Vla Lissabon' en morgen 8 u. „Eens in de honderd Jaar"; Concertgebouw: morgen 8.15 u. gr. z, Theo van der Pas (Beethoven) 8 u. kl. z. Richard Famrel, piano; Kleine Comedie: Elke avond om 8 uur het A.B.C.-cabaret ln Bibelonië: Leidsepleln Theater: Heden 8 uur speelt het. Rotter dams Toneel „De Waaier patience" en morgen 8 u. „Het Hemelbed'; Nieuwe de la Mar Theater: Elke avond om 8 uur speelt Comedia „Bobbeltje". HET ene dierenverhaal haalt het andere uit. Een lezer komt met een vertelling over de kippen van een opleidingsinstituut voor Land- bouw-leraressen, die een benauwd week-elnde beleefden. Op deze school staat naast vele andere vakken ook „pluimvee-kennis" op het rooster, dat aan de hand van levende practijk wordt gedoceerd. Gedurende de Zater dagmiddag en de Zondag blijft de levende have van de school alleen achter en dus krijgt telkens één van de leerlingen de opdracht terug te komen om de dieren te verzorgen. Dit overkwam onlangs een aan komend landbouw-leraresje, dat een afspraak had gemaakt voor de Zon dag. die zij voor geen geld wenste te missen. Zij wilde' echter ook haar vriendinnen niet voor het karwei laten opdraaien. Nadenkend over de oplos sing kreeg zij een schitterend idee. De voornaamste zorg was, dat de dieren op tijd hun voedsel kregen en over vol doende water beschikten; naar de eieren behoefde zjj niet te kijken, want de kippen waren al sinds enige weken van de leg. Toen maakte zij voor de Zondag avond het voorgeschreven „menu" klaar, deed het in de voederbak en legde er netjes een stuk papier over heen. Hierop legde zij de maaltijd voor de Zondagmiddag, bedekte het voer weer met papier en diende vervolgens het Zondagochtend-ontbijt op, Zij vul de de bak met water en ging zeer te vreden over deze vondst naar haar af spraak. De kippen zouden het nu ver der wel vinden. Maar haat vertrouwen ln het rede lijk denkvermogen van kippen was te groot geweest. Wat weet een kip van ontbijt, lunch en diner? Op de Zondag ochtend hadden de dieren zich rond gegeten om verder de hele lieve dag- te hongeren,., En toen hun voedster op Maandag morgen ten slotte bruinverbrand en stralend terugkeerde, kon zij meteen weer rechtsomkeert maken en twee weken van school wegblijven. Voor haar cijfer voor „pluimvee-kennis'" kan zg nog slechts duimen...

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2