ALGEMEEN HANDELSBLAD Londen in contact met Moskou over gesprek op hoog plan HELSINGOR MET ZIJN SCHEPEN 'EN TORENS IN DE ZON Jong leven in de weide bij de renbaan Duindigt Eerst nog onderhoud tussen Churchill en Eisenhower? Kronborg het slot van Hamlet Weer een Mig-15 in Denemarken geland Vrouw en troon Wolkenvelden zullen morgen ons land binnendrijven WOENSDAG 20 MEI 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Porig.S6858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Gereserveerde Amerikanen zouden geen besprekingen aanvaarden zonder deelneming van Frankrijk NAAR verluidt staat premier Winston Churchill in informeel contact met Moskou ten einde mogelijkheden te onderzoeken ter waarborging van de wereldvrede, aldus A.P. Churchill heeft de Russische staatslieden, vermoedelijk via de Britse ambassadeur in Moskou, Sir Alvary Gascoigne, te verstaan gegeven, dat er twee toetsstenen zijn, waarmede het Westen de oprechtheid van de Russische vredesbedoelingen op de proef wenst te stel len. In Berlijn zou men vragen om een Russische garantie, dat Westerse vliegtuigen niet onmiddellijk neergeschoten zouden worden, als zij per ongeluk buiten de bestaande Duitse corridors raken. Voorts heeft Groot- Brittannië de Ver. Staten, Frankrijk en Rusland verzocht een nieuwe bij eenkomst te doen houden over het Oostenrijkse vredesverdrag. Te Londen wordt ontkend, dat Churchill de Russen reeds zou polsen over een formele conferentie der grote mogendheden. premiers van acht Gemenebestlanden, die na de kroning te Londen zullen ver gaderen. Malik heeft Maandag tijdens een eerste officiële bezoek aan het mi nisterie van Buitenlandse Zaken een half uur gesproken met Sir William Strang, permanent hoofd van dit mi nisterie. In Moskou heeft Gromiko, de eerste Russische plaatsvervangende mi nister van Buitelandse Zaken, aange zeten aan een lunch op de Britse bassade. DE op de hoogte gehouden van het informele Anglo-Russische contact, verklaarden zegslieden aan A.P. Chur chill heeft opdracht gegeven, dat in de toekomst de volledige tekst van WOORDVOERDERS in Londen ver klaarden, dat tussen Londen en Moskou geen wisseling van ge dachten over het onderwerp van de conferentie der grote mogendheden heeft plaats gehad. Verwacht wordt, dat de Russische ambassadeur Malik, kort na de overhandiging van zijn ge loofsbrieven aan Koningin Elizabeth, op 28 Mei Churchill zal ontmoeten. Dan zou Churchill de gelegenheid krijgen, het vraagstuk van de betrekkingen tus sen Oost en West te bespreken met de Geen nieuwe evacuatie van Goeree en Overflakkee Organisatie van vrijwillige dijkwachten Burgemeester D. Rijnders van Middel- harnis heeft gisteravond in de gemeen teraad het gerucht tegengesproken als zou de bevolking van Goeree en Over flakkee dit najaar opnieuw worden ge ëvacueerd. Burgemeester Rijnders ver klaarde, dat de veiligheid wel niet ab soluut is, doch van ongerustheid behoeft geen sprake te zijn. Dezer dagen zal een oproep worden gedaan voor een vrijwil lige organisatie van dijkwachten. Deze vrijwilligers dienen bij eventueel hoog water paraat te zijn. Het schema, dat de Provinciale water staat voor het herstel van de dijken heeft opgesteld, wordt geheel volgens plan afgewerkt mede dank zij het gun stige wee;-. Medio October zal men met het opspuiten van de dijken gereed zijn, doch het definitieve herstel zal langere tijd vorderen. Het Turkse parlement heeft vandaag met algemene stemmen het nieuwe Bal- kanpakt ter regeling" van de militaire diplomatieke betrekkingen tussen Tur kije, Griekenland en Joegoslavië gerati ficeerd. Film van McCarthy aanbevolen De filmredacteur van de Londense Daily Mirror heeft Charlie Chaplin aangeraden om een film te maken, waarin de Amerikaanse „Groot In quisiteur" en communisten-jager McCarthy de hoofdpersoon zal zijn. Het is dringend nodig dat deze man, die de reputatie der Ver. Staten door zijn fanatisme zo ernstig schaadt, van zijn voetstuk wordt gestoten. En hoe sou dat beter kunnen ge schieden dan door middel van een film „Toen het leek of de geschiedenis een held van Adolf Hitler sou ma ken, vervaardigde Chaplin een film De Grote Dictator en maakte hem voor de gehele wereld belachelijk", zegt de schrijver. „Nu hebben wij een film nodig om van McCarthy een aap te maken!" belangrijke redevoeringen over de buitenlandse politiek van hemzelf en Clement Attlee onmiddellijk naar Washington moeten worden gestuurd per telegraaf, om misverstanden tus sen Engeland en Amerika te ver mijden. Naar functionarissen van het State Department verklaarden, zullen de Ver enigde Staten geen conferentie „op hoog niveau" met de Russen in over weging nemen, wanneer Frankrijk niet tot de deelnemers zal behoren. Van zulk een overleg is trouwens nog geen De republikeinse senator Knowland heeft een resolutie ingediend, welke het uittreden der Verenigde Staten uit de V.N. beoogt ingeval aan communistisch China een zetel in de wereldorganisatie zou worden toegewezen. (Van een correspondent) Londen, 20 Mei HET denkbeeld om binnenkort een ontmoeting tussen president Eisen hower en premier Churchill te organiseren vindt te Londen steeds sterker steun. Diplomaten geloven, dat een gesprek tussen deze beide staats lieden zou moeten voorafgaan aan eventuele plannen over het beleggen van een conferentie tussen de Westelijke leiders en Rusland. In Engelse regeringskringen hand haaft men de mening, dat de standpun ten van Churchill en Eisenhower niet wezenlijk verschillen over de voornaam ste punten van de internationale poli tiek. Een persoonlijk onderhoud zou de ontstane misverstanden uit de weg kun nen ruimen. Het veroorzaakt immers ook in Londen bezorgdheid, dat er geen gesloten Engels-Amerikaans front be staat, juist nu het Russische „vredes offensief" en zijn gevolgen op West- Europa dit zo nodig maken. Een onder houd zou ook de handelspolitiek kunnen betreffen. (Handelsblad-U .P.-dienst) Eén van de zeven weer opgesloten Gisterochtend is de op 26 December 1952 uit de strafgevangenis te Breda ontvluchte politieke delinquent Jacob de Jonge in de strafgevangenis te Scheve- ningen opgesloten. Nfidat.bjj enige tijd geleden in Duits land was aangetroffen en daar in ver zekerde bewaring was gesteld, heeft de bevoegde Duitse rechter op 16 Mei be slist, dat het Nederlandse uitleverings verzoek niet kon worden ingewilligd, waarop hij werd overgegeven aan de Britse bezettingsautoriteiten, die hem als ongewenste vreemdeling op 18 Mei hebben overgegeven aan de Neder landse grensautoriteitcn. H.M. DE KONINGIN en Z.K.H. prins Bernhard leggen een krans bij het monument in het plantsoen van Mindelunden, execxbtieplaats van Deense verzetsstrijders. Twee Seafuries van MLD in Engeland neergestort Beide piloten omgekomen In de omgeving van Rhydwen (Noord Wales) zijn twee Seafuries, eenpersoons- vlieguigen van de Ned. marinelucht vaartdienst in de lucht met elkaar in botsing gekomen. De twee piloten kwa men om het leven. Het ongeluk gebeurde Dinsdagavond toen de toestellen, die met een derde vliegtuig van de marineluchtvaartdienst in formatie vlogen, terugkeerden naar een basis van de Britse marine te An- thorn (Cumberland, N.-W. Engeland) van een Brits vliegdekschip in de Ierse zee. Men neemt aan. dat de toestellen, toen zij in een wolkendek kwamen, met elkaar in botsing zijn gekomen. Het derde toestel is veilig op het vliegveld van Valley (Anglesey) geland. De toestellen maakten deel uit van een afdeling van de M.L.D. die in Groot- Brittannië oefent. Frankrijk zonder gas en electriciteit Vandaag is in geheel Frankrijk een staking uitgebroken in de gasfabrieken en electrisclie centrales. De staking zal 2Jf uur duren. Kort na de aanvang van de staking 3 uur vanmorgen viel de -druk in de gasleidingen weg. De gasf abrieken lever den de kleine hoeveelheden, waarover zij toen nog beschïKten, alleen nog aari zie kenhuizen en belangrijke bedrijven. De electrische eentrales gingen haar leve ringen ook meteen beperken tot zieken huizen, de P. T. T., radiostations en de belangrijkste industrieën. De Franse radio drukte de huisvrou wen bij herhaling op het hart toch voor al de gaskranen te sluiten ter vooiko- ming van ong'elukken na terugkeer van de gasdruk. De staking, uitgeroepen om kracht bij te zetten aan looneisen van de werk nemers, 'heeft de steun van alle grote en kleinere onafhankelijke vakbonden. Een klein aantal arbeiders blijft uit veil ighei dsove rwegingen doorwerken met instemming van de stakenden. KONINGIN EN PRINS NAAR IJMUIDEN De Breedbandwalserijen te IJmuiden zullen op 25 Juni officieel in bedrijf worden gesteld in tegenwoordigheid van H.M, de Koningin en Z.K.H. prins Bern hard. Eden vrijwel hersteld De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, is vandaag ont slagen uit de Londense kliniek, waar hij twee operaties heeft ondergaan. Tot herstel van gezondheid gaat hij enige tijd doorbrengen op premier Churchills buiten bij Londen. ATOOMEXPLOSIE IN NEVADA De negende en voorlaatste atoom ontploffing van de reeks proeven, welke dit voorjaar gehouden wordt, heeft Dinsdagochtend voor het aanbreken van de dag plaatsgevonden op het proef- terrein in de staat Nevada, Het was een krachtige ontploffing, welke de ge bouwen tot op 120 km afstand deed schudden. De bekende paddenstoelvor ming werd vrijwel direct zichtbaar. Opgave doodsoorzaak door arts verplicht De Hoge Raad heeft gisteren arrest gewezen in de zaak van de directeur van het Ti-lburgse gemeenteziekenhuis, die in een overlijdensacte de doodsoor zaak van de patiënt opzettelijk niet had ingevuld, zich op het ambtsgeheim be roepende. De kantonrechter te Tilburg legde zes gulden boete op, welk vonnis werd bevestigd door de rechtbank te Breda. De Hoge Raad heeft het cassatiebe roep van de arts veworpen. Het arrest werd ter zitting niet gemotiveerd. De lraanss minister van Buitenlandse Zaken Fatemi heeft vandaag op een persconferentie meegedeeld, dat de cor respondent van Associated Press Purdue uit het land zal worden gezet wegens onjuiste berichtgeving, welke schade lijk is voor de Iraanse belangen". Koningin langs de Deense Rivièra Universitaire kanker centra worden gesticht Vrijdag zal te Nijmegen worden op gericht de stichting Universitair kan kercentrum te Nijmegen. Het vijfde en laatste universitaire kankercentrum zal Dinsdag 26 Mei te Amsterdam worden gesticht, De overige drie zijn reeds ge vestigd te Leiden, Groningen en Utrecht. Onmiddellijk nadat de stichtingsacte van het Amsterdamse centrum is ver leden, zal worden overgegaan tot op richting van de stichting Landelijke organisatie voor de kankerbestrijding. Hierbij zal de staatssecretaris voor de Volksgezondheid, prof. dr P. Munten dam, een rede houden. De landelijke organisatie zal het overkoepelend orgaan zijn van bovengenoemde vijf universi taire kankercentra, alsmede de vereni ging Het Nederlandsch kankerinstituut en de vereniging Het Rotterdams radio therapeutisch instituut. De stichting zal geschieden ln de raad zaal van de gemeente Amsterdam. MET zijn grote rede van 11 Mei heeft Churchill het initiatief genomen tot ontspanning, ën daarmee zijn tege lijk de waarschuwende stemmen geko men. Natuurlijk is het juist, dat men na de herbewapening en op basis van machtsevenwicht moet gaan onderhan delen, thans of later. Er komen nu evenwel twee vraagstukken aan de orde op een onvoorzien ogenblik. Het eerste betreft 'het probleem, of men genoegen zal nemen met de machtspositie, welke de Sowjet-Unie zich na de oorlog heeft verworven, of dat men haar wil terug dringen. De voorstanders van een „roll back", die voorheen spraken van „con- tainment-plus" (meer dan het bedwin gen der Sowjët-expansie, het achteruit drukken daarvan) schijnen zich weinig- rekenschap te geven van het feit, dat de na de oorlog getrokken grenzen der invloedssferen hoogstwaarschijnlijk niet zijn te wijzigen zonder een nieuwe oor log, welke niemand wil. Churchill Is een realist, die overigens naar Britse tradi tie gewend is te denken in zulke ..sferen", zonder te vervallen in de dwa ling, dat een oorlog gerechtvaardigd of zelfs maar nuttig zou zijn om binnen landse systemen „gelijk te schakelen". De tweede bedenking is gegronder: de Westelijke wereld is wel militair, maar niet eöonomisoh tot een eenheid gewor den, en daarvan zijn de protectionisten Dagelijks commentaar in de V.S. evenzeer oorzaak als de uit eenlopende belangen der Europese mo gendheden. DE bedenkingen komen overigens van zovele kanten, dat Londen nu zeer omzichtig is geworden. Over de Amerikaanse vrees is voldoende ge zegd. De V.S. maken zich ook bezorgd over de reactie in West-Duitsland, waar Adenauer zich aansluit bij de Amerikaanse Republikeinen en rekent op een blijvende tegenstelling tussen Moskou en het Westen, waardoor Bonn zijn plaats moet kiezen in het Westen. Intussen neemt Churchill het initiatief tot overleg met Moskou. Over de hoof den der Duitsers heen, die weer „poli tiek voorwerp" zouden worden? Op de foto van Churchill en Adenauer staat de klok op drie minuten over twaalf, smaalden de critici: de kanselier kwam in Londen te Iaat, om zich nog te doen gelden. Als echter de Westduitsers aarzelen en zwenken, zou het gehele Westelijke bouwsel scheuren. In Joego slavië heeft Tito de vrees uitgedrukt, dat een conferentie „op hoog niveau" met gesloten deuren zou plaats vinden ten koste van de kleine landen. Het oorlogsgevaar, zo zeide hij, is slechts verminderd door de vastberaden i heid van hen, die op elke agressie wil len antwoorden, zoals dat behoort. In Washington, Bonn, Rome en andere hoofdsteden zegt men „pijnlijk ver baasd" te zijn. dat Sir Winston vrien delijk is tegen Moskou en Peking, om des te harder te kunnen zijn tegen Egypte. De Aziatische leden van het Gemenebest, hoe verheugd ook over kansen op ontspanning, wensen die niet ten nadele van Egypte te doen uitval len. Churchill moet nu dus eerst de V.S., Bonn en het Gemenebest raad plegen. De rijen moeten eerst weer worden gesloten. Moge daarmee het op zichzelf toe te juichen initiatief niet van de baan zijn. Herstel der eenheid is voorwaarde, maar vermindering van de koude oorlog moet het doel blijven. Vanochtend om 8 uur is voor de tweede maal binnen korte tijd op het Deense eiland Bornholm een straal jager van het type Mig-15 geland, afkomstig van achter het IJzeren Gordijn. Het toesteldat deelnam aan een oefenvlucht met vijf andere vlieg tuigen, werd bestuurd door een 22-jarige Poolse piloot, die blijkbaar het communistische regime moe was. Hij landde even ten Noorden van Roenne, de hoofdstad van het eiland Bornholm, op het militaire vliegveld van Almegaard. De landing geschiedde vlot, doch op het laatste moment kwam het i toestel ln een klein bosje terecht, waar door een vleugel werd beschadigd. De piloot wist de machine ongedeerd te ver laten. Bornholm ligt op slechts enkele minu ten vliegen van Polen verwijderd. De andere communistische landen liggen veel verder, behalve Oost-Duitsland, dat echter niet over Mig-toestellen beschikt. DRIE RENPAARDEN met haar veu lens in de weide nabij de renbaan Duindigtvan links naar rechts: Nita met haar veulen P'tite Folie, Balen- cine met Fromine en Melissa, Neder lands beste fokmerrie, met Winnifred. Van al deze kinderen is de hengst Sir Lucifer de vader. Op 5 Maant 1.L landde er eveneens een Pools vlieger, Franciizek Jarecki, die zijn land wilde ontvluchten. De thans gelande piloot wordt door de militaire en burgerlijke autoriteiten verhoord. Er is een militair cordon om het vliegveld gelegd en fotografen wor den geweerd. De vorige maand stelden de Ameri kaanse militaire autoriteiten ln het Verre Oosten een bedrag van 50.000 beschikbaar als beloning voor elke communistische vlieger, die een Mig-15 naar Zuld-Korea zou vliegen. Het aan bod gold uitsluitend het Verre Oosten- Kolonel Rasmussen, die belast was met het onderzoek van de twee maan den geleden op Bornholm gelandde straaljager, is naar Bornholm vertrok ken. Hij wordt vergezeld door technici en leden van de speciale afdeling der Deense politie. Naar verluidt zal de Mig, evenals de vorige maal, onder strenge bewaking oer schip worden overgebracht naar Kopenhagen voor technisch onderzoek. (Van een bijzondere verslaggever) H e 1 s i n g r, 20 Mei. MET de sneltrein zijn we vanochtend uit Kopenhagen naar Helsingör vertrokken. Het is een 40 km reis langs de z.g. Deense Rivièra, maar van de zee is weinig te zien. Eerst zijn het villawijken, waarlangs de trein raast, daarna glooiende alkkers waarvan som mige bedekt zijn met het geel van bloeiend koolzaad, vervolgens buiten posten. Als eindelijk de Sont tussen de bomen door begint te glinsteren zijn we in de onmiddellijke nabijheid van het passaigestadje. dat zo nauw verbonden is aan een der aangrijpendste drama's der wereldlitteratuur: Shakespeare's Hamlet. Maar ook in onze Nederlandse en Europese geschiedenis heeft Hel singör en met name het slot Kronborg een belangrijke rol gespeeld als sleutel van de Sont. Het herinnert ons aan Nederlandse wapenfeiten ter zee, aan namen als Witte de With, Wassenaer van Opdam, de Ruyter en Tromp. Daar ligt het tufstenen kasteel met de hoge kopergroene renaissancetorena. Een van die torens nu plat en nauwe lijks meer als toren te herkennen heeft door een bombardement, zegt men, dat door Wassenaar van Opdam wei'd uitgevoerd, zijn bovenstuk verloren. Voor de waarheid van dit verhaal staat men niet in, maar men is hier nu een maal op een gebied waar legenden welig tieren. De geschiedenis is echter al in teressant genoeg. We denken aan de Sont-tol, die van 14291851 heeft be staan. De Denen hebben eeuwenlang gebruik gemaakt van de strategische positie om van alle schepen, die door de Sont voe ren, tol te heffen. Nederland, dat zeer veel belang' had bij de Oostzeescheep- vaart, was deze tol steeds een doorn in het oog. Deze gaf herhaaldelijk aanleiding tot wrijvingen. Zo voer Witte de With ln 1695 met vijftig schepen ter begeleiding van 300 koopvaarders door de Sont zonder tol te betalen. In de 17e en 18e eeuw voerden de Denen verscheidene oorlogen tegen de Zweden, waarbij meer malen de Nederlandse vloot de Denen te hulp moest komen. Maar voor histori- Kortstondige staking bij Wilton-Fijenoord (Van onze correspondent) Rotterdam, 20 Mei. Een sit-down-staking, welke gister morgen tegen het koffieuur onder de 6000 arbeiders van de werf Wilton Fijenoord te Schiedam is uitgebroken, is maar van zeer korte duur geweest. De arbeiders, ontevreden over het feit, dat een deel van de winstuitkering wordt geblokkeerd, willen dit gedeelte liever in contanten zien uitbetaald. Aangezien de directie van Wilton Fijenoord geheel bulten deze kwestie staat, het is na melijk een zaak tussen de Stichting van de Arbeid, de Vakraad en de arbei ders heeft zij gistermiddag medege deeld, dat die arbeiders, die het werk niet om vier uur namiddags zouden her vatten, zouden worden ontslagen. Deze mededeling heeft niet nagelaten indruk te maken, want, nadat de. sit-down- stakers enige uren buiten ha-aden zitten zonnen, wat gezien de weersomstandig heden zeker geen onaangename bezig heid was, is men klokslag vier uur aan de arbeid getogen en ook vanmorgen was het gehele personeel weer present. De onderhandelingen tussen de arbeiders en de zo even genoemde instellingen worden inmiddels voortgezet. Ofschoon dit nergens met zoveel woorden wordt gezegd, heeft het be zoek van koningin Juliana awn Dene marken als een regerende vorstin voor veel Denen een speciale beteke nis, aangezien zij over een week, op 28 Mei, tiaar de stembus moeten voor een volksreferendum over de nieuwe Deense Grondwet, die voorziet in vrouwelijke erfopvolging op de Deen se troon. Als deze Grondwet de volgende week door het volk wordt goedge keurd, kan de oudste dóchter van koning Frederik, prinses Margrethe, haar vader opvolgen. De aanwezigheid van een regeren de vorstin in hun midden zó kort voor deze volksuitspraak zal voor veel Denen een criterium vormen bij hun oordeel. sche beschouwingen is hier nu weinig tijd. Daar klinken al tussen de hoge stenen, met dicht struikgewas en kleine bomen begroeide wallen, 21 kanonschoten, ten teken dat de Dannebrog de haven van Helsingör is binnengelopen. (Vervolg op pag, t)] Wijziging Grondwet Eerste Kamer keurt wetsontwerp goed Met 37 tegen 4 stemmen (Van onze Haagse redacteur) •s-Gravenhage, 20 Mei De Eerste Kamer heeft hedenmiddag het wetsontwerp tot wijziging van de Grondwet, betreffende de buitenlandse betrekkingen van het Koninkrijk in tweede lezing aangenomen met 37 tegen vier stemmen. Tegen stemden de heren De Vos van Steenwijk en Louwes (v.v.d.en beide communisten, de heren Brandenburg en Geugjes. (Voor verslag zie blz. 3) J^LS gevolg van het passeren van een storing, draaide de wind in ons land gistermiddag naar het Westen. De binnenstromende lucht van zee veroor zaakte een aanzienlijke afkoeling. Op verschillende plaatsen daalde de tempe ratuur in een half uur tijds ongeveer zes graden. In het Noorden en Oosten van het land ging het binnendringen van de koelere lucht gepaard met onweer, aldus deelt het K.N.M.I. méde. Vandaag naderde een gebied van hogere luchtdruk ons land, waardoor de be wolking weer oploste. Ten Zuid-Westen van Ierland ligt een nieuwe depressie, die langzaam naar het Noord-Oosten beweegt en waarvan de wolkenvelden morgen in de loop van de dag het land zullen binnendrijven. Tot aan het einde van de dag is de kans op regen echter nog gering. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Helsinki Stockholm Oslo Kopenh. Amsterdam Edinburgh Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürioh Locarno Berlijn Frankfort Mü-nohen Wenen Innsbruck A. windrichting; B. windsnelheid meter p. sec.; C. max. temp. gisteren; D. neerslag afgel. 24 u. in mm. (Alle gegevens voor Amsterdam opgenomen op Schiphol). De waterstanden op de rivieren luidden vanochtend: Mannheim 2.45 (-4-7); Trier 1.12 (+2); Koblenz 1.65 8); Keulen 1.28 Weer 4. B C D onibew. wi-ndst. 21 0 gehjbew. ZZO 3 34 0 regen NNO 1 14 2 zw, bew. ZO 10 0 onbew. wzw 4 19 2 motregen w 2 17 2 onbew. ZZO 2 14 5 zw. bew. NNO 5 20 0 zw. bew. N'NO 2 24 0.1 half bew. wi-ndst. 27 0 licht bew. wi-ndst. 24 0 hailf bew. NNO 1 21 0 wi-ndst. 24 0 wiindst. 24 0 licht bew. NW 2 0 licht bew. ozo 2 21 0 nevel NNW 2 22 2 nevel wi-ndst. 20 0 zw. bew. windst. 20 2 onbew. windst. 23 0 W eersverwachting Hoge temperaturen De Bilt verwacht tot Donderdag avond: Morgen geleidelijk tde- nemende bewolking met later op de dag kans op enige buien in het Zuiden van het land. Matige en tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid en Oost. Hogere temperaturen. (Opgemaakt te 10 u.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) 8.40 u 15.2' C., luchtdruk 1024.4 minibaren of windrichting en -kracht W.N.W.-3, max. temp. gisteren 27.0. mm. temp. 11.3. geen neerslag. Zon heden onder 20.34, morgen jp op 4.3S; Maan morgen onder 1-45, op 12.50. Eerste kwartier heden. f~Ü! ArUhrort 3-28 (—3); Lobith 9.28 t~aV' 7"10 2)>' Arnhem 7.28 (—2); Deventer 1.59 (—2)Namen la Plante 1.64 20)Borg haren a9.59 S)Belfeld 10.86 4) wW™0M7(i«f1 °-01 <+-4» W 3.26 e JAARGANG - No. 41102 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN NAAR CONFERENTIE GROTE MOGENDHEDEN?

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1