ALGEMEEN HANDELSBLAD Herstel zal ongeveer twee ia ren duren Feestelijke stemming heerst in de gehele stad Jflieutre Jlmstcrbamiscfre goitrant Overeenstemming tussen V.S. en Spanje Nigeriaans nationalisme eist slachtoffers Gruenther gelooft niet aan derde wereldoorlog en de strategie 5 126e JAARGANG No. 41101 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN DINSDAG 19 MEI 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdara-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Schade watersnood op ruim f 800 miUioen geschat Vergoeding huisraadsehade wordt aan het Rampenfonds overgelaten Gelijkstelling met oorlogsslachtoffers TAE regering schat liet bedrag, dat als rechtstreekse gevolgen van de -A-z watersnood 1 n laste van de Rijksuitgaven zal komen, op ruim ƒ800 millioen. Zij stelL zich voor te trachten het herstel van de aangerichte schade in plm. 2 jaren tot stand te brengen, althans voor zover de physieke omstandigheden zulks toelaten. Voor zover thans valt te overzien, moet er van worden uitgegaan, dat dan de Rijksuitgaven in 1953 met ƒ400 millioen zullen moeten worden verhoqgd, voor welk doel een wetsontwerp is ingediend tot wijziging van de Rijksbegroting van dit jaar. In dit bedrag zijn opgenomen de uitgaven die naar schatting nodig zijn om hulp te ver lenen aan de slachtoffers van de ramp, waarvoor gelijktijdig een wetsont werp op de Watersnoodschade is ingediend, de uitgaven voortvloeiende uit het reeds ingediende wetsontwerp Stormvloedsehade publiekrechtelijke lichamen, alsmede uit de Noodwet Dijkherstel 1953. BIJ de regeling van schadevergoe ding aan de particuliere slacht offers waarbij geen onderscheid wordt gemaakt tussen Nederlanders en buitenlanders, stelt de regering zich op het standpunt, dat het niet Is te verdedigen, nu principieel een gunsti ger vergoedingsregeling in het leven te roepen dan die welke voor de oor logsslachtoffers heeft gegolden. De taakverdeling tussen overheid en het Nationaal Rampen Fonds ziet de rege ring als volgt: dit Fonds zal de be schikbare middelen aanwenden voor de doeleinden liggende in de persoon lijke sfeer van dé getroffenen (gedacht is aan het verlies van kleding, schoei sel, ligging, dekking en huisraad en aan dé bijzondere voorzieningen op maatschappelijk terrein), terwijl de regering zich voorstelt 'de vergoeding van de schade in de overige sectoren te bevorderen. Gelijkstelling met de oorlogsslachtoffers geeft, naar het in zicht van de regering, ook daarom een bevredigende oplossing, omdat de regeling voor de oorlogsslachtoffers in vele gevallen tot integrale of nagenoeg integrale vergoeding tendeert in het bijzonder in de sectoren waarvoor wat dat betreft belangrijke economische of sociale overwegingen gelden. Om prac- tisehe redenen is er van afgezien nor men te geven, volgens welke op de bijdrage een korting zou worden toe gepast In verband met de draagkracht van de getroffenen. Op blz, 3 in dit blad geven wij nadere bijzonderheden over de wijze waarop het verlenen va,n bijdragen aan parti culieren 2al worden geregeld, a,ls het wetsontwerp öp de Watersnoodschade door het Parlement is aanvaard vol gens het voorstel van de regering. DE regering heeft gemeend het in flatoire effect van de uitkeringen, voortvloeiende uit het herstel van de door de watersnood aangerichte schade, in de eerste plaats te moeten compenseren door, zoals dezer dagen reeds in de Deviezennota is aangekon digd, het terugnemen van het aanvan kelijk voor de versnelling van oorlogs schade-uitkeringen uitgetrokken be drag ad 50 millioen. Voorts zal het extra bedrag voor openbare werken met 20 millioen worden verminderd (met het resterende bedrag ad ƒ30 millioen zal de bestrijding van de werk loosheid in de z.g. zwarte gebieden kur.ben worden voortgezet). Verder heeft zij besloten, het aantal in 1953 te bouwen woningen te hand haven op 65.000 (hetgeen een zekere verschuiving naar de rampgebieden in houdt) en door tussenkomst van Ge deputeerde Staten een beroep te doen op de lagere publiekrechtelijke licha men, niet essentiële investeringen (als mede het uit dien hoofde noodzakelijke beroep op de kapitaalmarkt) voors hands zoveel mogelijk te beperken. Voorts wordt nagegaan in hoeverre het mogelijk is te bezuinigen op de overige Rijksuitgaven. Hierbij valt, wat 1953 betreft, in eerste instantie te denken aan uitgaven voor werken op het gebied va.n de Waterstaat e.d., waarbij door de weinig elastische ca paciteit een verschuiving zal moeten geschieden naar de noodgebieden. Ver der zal ook bij de in September a.s in te dienen begroting voor 1954 zo veel mogelijk naar beperking van nieuwe uitgaven moeten worden streefd. Daarnaast zal het uitgeven van staatsleningen niet kunen worden ontbeerd. De regering heeft voorshands ge meend, van het invoeren van een tijde lijke belastingverzwaring te moeten afzien, althans, zolang de overheids- lasten niet hoger worden dan thans is ~eraamd. Wat de mogelijkheid van financie ring der watersnooduitgavën door middel van tegenwaardegelden be treft, merkt de regering op, dat hoewel zij voor het aanbod van de Amerikaanse Regering local-currency voor dit doel vrij te geven, erkentelijk is, kan h.i. deze financieringswijze de inflatoire werking van de uitkeringen niet neutraliseren. Afgezien van de versterking van de kaspositle van het Rijk, waartoe de overmaking van local-currency leidt, kan naar het in zicht van de regering hier dus niet van een uit monetair oogpunt doeltref fend dekkingsmiddel worden gespro ken. MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT Piloot omgekomen Maandagmiddag omstreeks drie uur is een Gloster Meteor straaljager van de jachtvliegschool Twenthe bij een start- en landingsoefening even bulten de vliegbasis neergekomen en veronge lukt. De bestuurder, de 23-jarlge ser geant-vlieger S. I. J. M. Abel uit Rot terdam kwam hierbij om het leven. De voorzitter van de centrale raad voor de vakverenigingen in de Sowjet- Unie, Sjernik, heeft tegenover Britse vakbondsofficials gepleit voor hechter vriendschap tussen de Britse en Russi sche arbeiders. De Britse vakbonds functionarissen vertoeven in Rusland voor een drieweeks bezoek aan fabrie ken en culturele instellingen. Weersverwachting DROOG OP DE MEESTE PLAATSEN De Bilt verwacht tot Woensdag avond: wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Over het algemeen lage temperaturen. Zwakke tot matige wind aanvan kelijk uit Westelijke, later uit uit eenlopende richtingen. (Opgemaakt te 10 uur.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handel slcadie) 8.40 u., 19.5 °C,, luchtdruk 1017.1 miWibaren of 762.9 mm, windiriohting en -kracht Z-3, max. temp. gisteren 19.5, min. temp. 14.6, neersla,g 1.5 mm. Zon heden onder 20.33, morgen <Eiï) op 4.39; maan morgen onder -g* 1.31, op 11.40. Eerste kwartier morgen. Nederland protesteert tegen infiltratie op Nieuw-Guinea De minister zonder portefeuille, mr Luns, heeft ten departemente van bui tenlandse zaken aan de waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië mede gedeeld, dat de Nederlandse regering krachtig protesteert tegen de op Nieuw- Guinea door gewapende Indonesische militairen gedane poging tot infiltratie. De minister heeft voorts het verzoek gedaan, dat de Indonesische regering harerzijds een diepgaand onderzoek zal instellen en de Nederlandse regering op de hoogte zal brengen van de maatrege len ter bestraffing van hen, die voor deze infiltratie-poging verantwoordelijk kunnen worden gesteld, alsmede van de maatregelen ter voorkoming van her haling. Naar onze correspondent te Djakarta meldt, blijven de reacties op het Neder landse bericht betreffende de infiltraties beperkt. Behalve Remandangan volstaan de bladen met de vermelding van het feit. In de hoekrubriek steekt (Pedoman) de draak met het geval: Abade zegt dat het bericht koel werd ontvangen. Het ver oorzaakte niet de minste opwinding. Warouw legt vreemde verklaringen af OVERSTE WAROUW, fungerend com mandant van het militaire district Oost. Indonesië, heeft de berichten uit Nederlandse bron tegengesproken volgens welke Indonesische troepen zou den zijn geland op de kust van Nieuw- Guinea. Hij zei dat hij geen berichten had ont vangen dat onder zijn bevel ressorteren de troepen als vermist te boek stonden. Hij zeide dat h:lj het Nederlandse com muniqué beschouwde als ,,een poging de goede naam van de Indonesische rege ring in discrediet te brengen." Hij zei dat het uitgeven van dat com muniqué waarschijnlijk een Nederlandse reactie was op berichten volgens welke onderzeeërs van onbekende nationaliteit waren waargenomen in de Indonesische wateren. Deze onderzeeëers. zeide hij, waren waarschijnlijk van Nederlandse nationaliteit. (Van onze redacteur voor Indonesië) Nu overste Warouw de quaestie van de verschijning van de onderzeeboten in het door hem gecommandeerde territo riale gebied, dus als in de eerste plaats verantwoordelijke persoon op deze wijze ter sprake brengt, zou het bij een even tueel in te stellen onderzoek door de „PERIPHERISCHE VERDEDIGING" Amerika krijgt vloot- en luchtbases tot zijn beschikking op het Iberisch schiereiland en zal aan financiële hulp 225 millioen dollar verlenen TAE Amerikaanse regering heeft in grote trekken haar goedkeuring gehecht' aan de jongste voorstellen der Spaanse regering betreffende het ter beschikking van de Ver. Staten stellen van Spaanse bases, in ruil voor Amerikaanse economische en militaire hulpverlening. Een overeen komst zal in de loop van Juni a.s. worden getekend. De Amerikaanse1 minister van Lands verdediging, Charles Wilson, en Walter Bedell Smith, onder-minister van Bui tenlandse Zaken, zullen de Congrescom missies, die er in moeten worden ge kend, in de komende dagen de Spaanse voorstellen voorleggen. De voornaamste bepalingen van de Ontslag van minister Montel aanvaard De Franse minister-president René Mayer, heeft het ontslag van zijn minister voor Luchtvaart, Pierre Montel, aanvaard. Montel, die sinds 1951 zijn post in de opeenvolgende regeringen heeft be kleed, had Zaterdag j.l. zijn ontslag in gediend omdat de regering had voorge steld de begroting voor de luchtmacht met vijf milliard franc te besnoeien. De minister van Defensie, Pleven, zal voorlopig de portefeuille voor luchtvaart beheren. De Nationale Vergadering is gister avond begonnen met een bespreking van Mayers financiële hervormingsvoor stellen. Het debat zal vier uagen duren. De ontvangst der voorstellen was over het algemeen nogal afwijzend. De cri tiek richtte zich tegen de voorgestelde belastingen op sterke drank en wegver- voersmiddelen. Premier Mayer wil de voor het lopen de jaar begrote uitgaven voor burger lijke en militaire doeleinden verminde ren; hij wil voorts een volmacht ontvan gen om de begrotingsuitgaven ook voor de komende vier jaar te verlagen, met het doel einde 1957 een begroting te kun nen indienen, waarvan het eindbedrag 10 lager zal zyn dan dat van de hui dige. Hij wil tevens bevoegdheden voor de regering om wetten op te schorten, die deze bezuinigingen zouden belemme ren. te sluiten tweezijdige Spaans-Ameri kaanse overeenkomst zijn: Spanje zal economische en militaire hulp, tot een bedrag van ongeveer 225.000.0000 dol lar, ontvangen. 2. Het bureau voor de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland (de „M.S.A."). zal 200 mil lioen dollar verschaffen en het ministe rie van landsverdediging rechtstreeks het overblijvende bedrag van 25 mil lioen dollar. 3. De Spaanse regering zal een aantal vloot- en luchtbases ter be schikking van de Ver. Staten stellen. De Amerikaanse hulpvergeldingsgel- den zullen worden aangewend voor ver nieuwing der uitrusting van het Spaan se leger en voor verbetering van het wegen- en spoorwegnet, waarbij aan dacht zal worden besteed aan de ver bindingen met Portugal. Er zal zo weinig mogelijk Amerikaans personeel op de ter beschikking komen de Spaanse bases worden gelegerd. Het zal aanvankelijk uitsluitend uit inge nieurs en andere technici bestaan. Er wordt niet voorzien in Amerikaanse troepen ter bescherming van de bases. Deskundigen menen dat in totaal drie Spaanse vlootbases ter beschikking van de Amerikaaise marine zullen worden gesteld, en drie luchtbases. De vliegvel den zullen worden uitgebreid en gemo derniseerd. Het bevel over de eenheden der Ame rikaanse luchtmacht, die op de bases zullen worden gestationneerd, komt rechtstreeks te berusten bij generaal Curtiss le May. De te sluiten overeenkomst is een compromis tussen het huidige isolement van Spanje en een toenadering van dit land tot de Noordatlantische organisa tie. Volgens waarnemers zullen de voor standei's in Amerika van een „verdedi ging van Europa langs zijn omtrek' er door worden aangemoedigd, hun strategische inzichten nog meer te pro' pageren. Indonesische regering omtrent de infil tratie van belang zijn ook deugdelijk te onderzoeken op welke gronden de Indo nesische autoriteiten de aanwezigheid van onderzeeëers hebben aangenomen. Deze verschijning toch werd aange kondigd op 27 April, dus ongeveer ten tijde, waarop de eerste voorbereidingen van de infiltratie-expeditie voor Nieuw Guinea, die op 11 Mei plaats had wel haast zeker reeds aan de gang waren. Wellicht zijn de schuldigen langs deze weg' te ontdekken. Vanochtend ongeveer half elf kwamen H.M. de Koningin en ZiK-H. prins Bernhard op, het vliegveld Kastrup hij de Deense hoofdstad aan. Het konink lijk paar inspecteert de ere-waclvt op het vliegveldlinks koning Frederilc. (Telefoto) Grenadiers en Jagers gaan naar Den Bosch (Van onze correspondent)' Arnhem, 19 Mei. Met ingang van 1 Juni a.s. zal het Garderegiment Grenadiers en Jagers worden gesplitst in het Garderegiment Grenadiers en het Garderegiment Jagers. Beide regimenten vormen, met het Garderegiment Fuseliers Prinses Irene, het Eerste Gardedepot en zullen in 's Hertogenbosch worden gelegerd. Luitenant-kolonel L. T. F. J. S. van Embden zal commandant worden van het Gardedepot, De commandanten van de Grenadiers, de Jagers en de Fuseliers Prinses Irene zullen zijn resp. de ma joors J. P. F. van der Horst, F. C. G. von Llndlheim en de luitenant koloneJ J. T. Kelkoorn. Denemarkens hoofdstad ontvangt ons Koninklijk echtpaar Kopenhag e n, Dinsdagmiddag. KONINGIN Juliana en Prins Bernhard, die vanochtend 8 uur van het vliegveld Soesterberg zijn vertrokken voor hun bezoek aan Denemar ken, uitgeleide gedaan door de Deense zaakgelastigde, de beer P. H. Fischer en door mr J. Visser, chef van het protocol van het ministerie van Buiten landse Zaken zijn op Amalienborg aangekomen. Honderden hebben zich opJhet plein J~^E aankomst op Kastrum is zeer een- (Van een correspondent) Lagos, 18 Mei DEEDS drie dagen duren thans de onlusten in Kano, de grootste stad van Noord-Nigeria. Tot dusver zijn 20 personen gedood, terwijl 150 gewonden in ziekenhuizen moesten worden opgenomen. Men heeft in dit gebied inmiddels de staat van beleg afgekondigd. Zaterdag kreeg men de eerste aan wijzingen, dat moeilijkheden op komst waren. Aanleiding tot de relletjes was het besluit van het plaatselijke inheem se bestuur, de toestemming tot het hou den van een vergadering door een links gerichte politieke groepering in te trek ken. Ondanks het verzoek van de Emir van Ka.no aan de bevolking, zich niet naar de plaats van samenkomst te be geven, trok men in grote getale der waarts, met het gevolg dat vechtpartijen ontstonden. De politie stelde een avond klok in, en Zondagavond kondigde de regering aan, dat zij de toestand meester was. Onofficiële rapporten waren echter minder optimistisch. Het congres van de Noordelijke volkspartij te Zaria ver klaarde, dat de bevolking van het Noor- den „vast besloten was,, te streven naar een volledige regionale zelfstandigheid, en dat verbintenissen met andere gebie den tot een minimum beperkt moesten worden". In een radiotoespraak heeft de goeverneur, Sir Bryan Starwood Smith, een beroep op de bevolking gedaan, zich niet te laten misleiden door bedriegelijke leuzen en opruiende redevoeringen. Hij sprak zijn vertrouwen uit in de bevol king, die ongetwijfeld in grote mate in staat was, zichzelf te regeren, maar hij vestigde er de aandacht op, dat even wichtigheid en zelfbeheersing noodza kelijk waren. (HandelsbladTimesdienst) Verhoging korting voor postkwitanties De minister van Verkeer en Water staat heeft aan de voorzitter van de Tweede Kamer medegedeeld dat hij bereid is de voor grote gebruikers be staande korting op het zgn. invorde- rinigsrecht voor postkwitanties te ver hogen. Tevens zullen met hand having van het bestaande minimumaan tal de aantallen kwitanties, waar voor de kortingen tot n,u toe worden toegestaan, worden verlaagd. Volgens de nieuwe regeling wordt 22% korting gegeven bij aanbieding van 5001 t/m 10.000 kwits, 24% voor 10.001 t/m 20.000 kwits, 26% voor 20.001 t/m 50,000 kwits, 28% voor 50.001 t/m 100.000 kwits en 30% voor meer dan 100.000 kwits. (AI deze aan tallen gerekend over een heel jaar.) De verhoogde kortingen zullen Ingaan op 1 Juli 1953, gelijktijdig met de in voering van het nieuwe, hogere tarief. AANKOMST IN KOPENHAGEN tussen de paleizen opgesteld Een sectie van de Koninklijke Lijfwacht staat roerloos voor het paleis van Christiaan VII, dat de hoge Nederlandse bezoekers tot verblijfplaats dient, erels als bomen In scharlakenrode galatunieken met wit'te bandeliers, feestelijk contraste rend met een lichtblauwe zilvergebiesde broek en een torenhoge zwarte kolbak. Een tamboer en een hoornblazer staan terzijde. Het historische regiments vaandel hangt slap. Een lakei In goedgeel jacquet met rode kuitbroek, werpt een staldeur wjjd open en een glanzende hofauto komt eruit te voorschny, we zien een dame in het grijs achter de spiegelende rui ten." Koningin Ingrld en een hofdame laten zich naar het paleis aan de over-i kant rijden, het paleis van Frederilc VIII, waarboven de Koninklijke Stan daard wappert. Politiemannen hebben in een wijde boog rondom het ruiter standbeeld touwen gespannen om de menigte, die iedere minuut aangroeit, op een afstand te houden. Maar op zeker ogenblik wordt de afzetting Iets verruimd en clan stormen onder luid hoera-geroep honderden kinderen naar voren, in wilde drang dichter naar het paleis, waar onze Koningin en Prins verblijven. Over een klein uur zullen de Koning en de Koningin van Denemarken het plein weer oversteken om met hun hoge g'asten het noenmaal te gebruiken. De zon, die bij de aankomst op het vlieg veld Kastrum, zo glorieus heeft gesche nen, is achter de wolken verdwenen. Kopenhagen glanst van leven, auto getoeter vult de Bredgade en de andere straten, die naar het oude centrum lei den. Een krans van Deense vlaggen is gestoken uit een deel van het groene torentje op Christlaansborg en van de beurs, een spiraal van drakenstaarten op het gebouw, dat Hans van Steen winkel en zijn beide zoons, leerlingen van Hendrik de Keyzer, in de eerste jaren van de 17e eeuw hier ontwierpen. voudig geweest, maar ook zeer har telijk. Er wapperden veel vlaggen langs het veld: Deense en Nederlandse het viel op hoeveel fleuriger de Ne derlandse vlag is als het blauw de kleur van korenbloemen heeft, mooier en vro lijker dan het donkere blauw dat eigen lijk officieel is. Een groot gezelschap verenigde zich op het platform, ter zijde van de plaats, waar een compagnie soldaten van de Deense Luchtmacht stond opgesteld. De talrijke fotografen en filmoperateurs hadden het zeer druk met net maken van opnamen van vooraanstaande per sonen. Men wees elkander een dame in een korte bruine bontjas: Prinses Mar garetha van Bourbon-Parma, de moe der van de gemalin van de jonge Koning Michael van Roemenië. Dames deden een knieval, heren bogen diep, hier en daar werd een geschoeide hand gekust. De wind streek over verenhoedjes. Ginds strekte zich de Sont uit, een blauwe streep aan de einder met een verre boot en een lichtschip. En heel, heel in cle verte voor wie scherpe ogen had, nauwelijks zichtbaar de kust van Zweden. Prinses Viggo, Amerikaanse van geboorte, bewoog zich gemakkelijk met vederlichte tred tussen de dames en heren van koninklijken bloede, die stil stonden. Het duurde niet lang of de konink- lij ke wagen reed het terrein op. Koning Frederilc IX stapte uit, een slanke, rijzige figuur, in de generaalsuniform van de Luchtmacht. Koningin Ingrid, zeldzaam gracieus, jong, in een glanzend lichtgrijs complet met driekwart mou wen, bontomzoomd, lange grijze hand schoenen, grijs hoedje. Terwijl d< Koning de erewacht inspecteerde, onder hield zich cle Koningin met verschillende familieleden. Ook sprak zij enige tijd met onze gezant en mevrouw Luden. Elders scheen de zon over de wachten den. Dakota strijkt neer J^ANG duurde het wachten niet. Half elf daalde de Dakota van Prins Bernhard op het veld. En terwijl de DAHLEM WORDT DE DUITSE SLANSKY De Oostduitse communisten hebben Franz Dahlem. die de vorige week we gens „politieke blindheid" uit het Polit buro werd gestoten, beschuldigd actieve steun verleend te hebben aan Rudolf Slansky, de vroegere secretaris-generaal van de Tsjechische communistische partij, die het vorig jaar te Praag als „verrader" is terechtgesteld. Dahlem" wordt ook ten laste gelegd betrekkingen te hebben onderhouden met de Ameri kaan Noel Field, die in communistische zuiveringsprocessen vaak genoemd is als een „Amerikaanse spion". Koreaanse besprekingen uitgesteld Het hoofdkwartier van de V. N. te Tokio heeft vandaag bekend gemaakt dat de Koreaanse wapenstilstandsbe sprekingen, die aanvankelijk Woensdag hervat zouden worden, zijn uitgesteld tot Maandag 25 Mei. Er is geen reden op gegeven voor deze verdaging van de bij- eenkomst. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station Weer A B C D Helsinki onbew. ZW 2 19 20 5 Stockholm half bew. WZW 3 0 Oslo mist ozo 1 18 0 Kopeoih. ozo 8 19 act 3 Amsterdam zw. bew. zzo 4 19 Edinburgh regen ONO 7 19 0.1 Londen zw. bew. z 6 19 5 Luxemburg NO 3 27 0 Parijs Z 2 24 2 Bordeaux regenbui windst. 22 2 Grenoble licht bew. 27 CO: Nice licht bew. NNW 2 22 0 Genève licht bew. WZW 2 30 0 Ziirich windst. 3'1 2 Locarno ZZO 10 28 0 Berlijn geh. bew. NO 2 25 0 Frankfort OZO 3 31 o; München zzw 2 2S 0 Wenen licht bew. windst. 27 0 Innsbruck licht bew. windst. 31 0 A. windrichtingB. windsnelheid meter p. sec.; C. ma x. temp. gisteren D neerslag af gel. 24 u m mm. Alle gegevens voor Amsterdam opgenomen op Schiphol). De waterstanden op de rivieren, luidden vanochtend: Mannheim 238 14), Trier 110 (—1), Koblenz 173 (—1), Keulen 130 (—6), Ruihort 331 (—5), Lobith 931 (—7), Nijmegen 712 3), Arnhem 732 4), Eefde 252 5), Deventer 161 (—3), Na men la Plant e 144 (+2), Borgharen 39.51 (-f14), B el f eldbeneden 10.90 6), Grave- beneden 470 (-f37), Vreeswijk 23 (—5), Liith 0 (—3). OP een persconferentie te Parijs heeft de nieuwe opperbevelhebber van de Nato-strijdkrachten in Europa, generaal Gruenther, verklaard dat hij overtuigd is dat er geen derde wereld oorlog zal komen. Hij meende, dat de Atlantische strijdkrachten over het al gemeen sterk genoeg waren om de Russen van een aanval te weerhouden. Het gevaar van een oorlog achtte hij aanmerkelijk kleiner dan drie jaar geleden. De kwaliteit van de geallieerde strijdkrachten was beter, dan die van de Russische; het ontbrak echter vooral aan kwantiteit. Rusland zou volgens Gruenther 175 divisies op de been heb ben en deze strijdmacht in dertig dagen kunnen uitbreiden tot 300 divisies. Daarbij komen nog 60 a 70 divisies van de satellietstaten. De leemten in de geallieerde verdediging waren volgens de generaal vooral een onvoldoende luchtmacht, een onvoldoende paraatheid van de reserves en een onvoldoend ravitailleringssysteem voor de staande troepen. Voor een commissie van het huis van afgevaardigden verdedigde generaal Ridgway gisteren in Washington het defensieprogram van president Eisen hower. Ridgway verklaarde, dat de Nato-strijdkrachten in Europa niet sterk genoeg waren om ernstige tegen- politiemamnen nog eens voor het laatst de touwen rondom het leger journalis ten en persfotografen nauwer hadden aangehaald, iets wat gedurende het kwartier ettelijke malen was gebeurd stond het toestel stil. Volgens protocol begaf zich onze gezwnt het eerst in de cabine om H.M e nZ.K.H. op Deens grondgebied te verwelkomen. Even la ter. daar verscheen Koningin Juliana, onmiddellijk gevolgd door Prins Bern hard, die de admiraalsuniform droeg. Een blijde lach blonk op het gezicht van onze Vorstin, toen zij vlug de treden van de vliegtuigtrap afdaalde. Men Icon zien: zij was verheugd haar gastheer en gastvrouw weer te zien. Een bijzonder hartelijke begroeting volg de. Beide Koningitmen omhalsden elkaar als goede vriendimien. (Zie verder pag, 7) Prins Bernhard naar kroning van Koningin Elisabeth (Van onze Haagse redacteur) Naar men ons van officiële Engelse zijde mededeelt zal prins Bernhard op 2 Juni a.s. de plechtigheden ter gelegen heid van de kroning van koningin I Elizabeth bijwonen. slagen bij een plotselinge aanval te ver hinderen. Ook hij noemde de luchtmacht de zwakste schakel in de verdediging. Een lid van het congres heeft gisteren in Washington bekend gemaakt, dat president Eisenhower de lopende uit gaven van het programma voor atoom-" energie reeds in dit jaar met 15% wenst te beperken, en dat de toekomstige uit gaven in dit programma met dertig procent beperkt zullen worden. Al het geld zou dan besteed worden voor de ontwikkeling van atoomwapens terwijl de bezuinigingen hoofdzakelijk zouden worden toegepast bij de ontwikkeling van door atoomkracht voortgedreven oorlogsschepen. Tsjechisch vliegtuig naar Praag terug De Amerikaanse hoge commissie in Duitsland maakte bekend, dat het vliegtuig van de Tsjechische lucht vaar tmaateschappij, dat op 23 Maart te Frankfurt is neergestreken, heden aan Tsjechoslowakije zal worden te ruggegeven. Van de 29 inzittenden van dat vliegtuig hebben indertijd 6 om asyl gevraagd. De andere 23 zijn naar Tsjechoslowakije teruggekeerd. Het Tsjechische toestel is naar Berlijn overgebracht. Er bevindt zich daar een Tsjechische bemanning van zes koppen welke het toestel 'naar Tsje choslowakije zal terugbrengen,. FRANSE TEGENAAVAL IN INDO-CHINA Franse troepen onder bevel van generaal Salan, de Franse opperbevelhebber in Indo-China, hebben de plaats Xieng Khoeang, ongeveer 140 km ten Zuid oosten van de koninklijke residentie Loeang Prabang, heroverd. Xieng Khoe ang werd op 19 April door de Vietminh bezet. Deze mededeling is de eerste aan duiding van een Frans tegenoffensief in Laos. Volgens Maandag in Parijs ont vangen berichten hebben Franse troe pen de eerste grote aanval van de Viet minh on de DeLattre-linie, die de Ton- kinese delta en Hanoi beschermt, afge slagen,,. SCANDINAVISCHE LANDEN ACHTER CHURCHILL Van gezaghebbende zijde is vernomen, dat de ministers van buitenlandse zaken van Zweden, Noorwegen en Denemar ken, hebben besloten Churchills voorstel tot het houden van besprekingen op het hoogste plan met de Sowjet-Unie, te steunen, Het voorstel hiertoe is gedaan door de Deense minister van buitenlandse zaken. Ole Björn Kraft. NA jaren van onderhandelingen tussen het Spanje van Franco en de rege ring van Truman heeft Eisenhower een accoord getroffen met Madrid. Het is niet alleen zo, dat thans Washington besprekingen afsluit, welke voorheen zrjn gehouden. In de V.S. heeft een strategische conceptie overwonnen, welke de overeenkomst met Spanje eerst thans volledig aanvaardbaar maakt. De Europese leden van de Nato vonden bij Truman wel gehoor voor hun bedenkin gen tegen het regiem van Franco. Er is nu echter in Washington minder nei ging, om Westeuropese gevoeligheden te ontzien, omdat de Republikeinen zeer ontsticht zijn over de (vooral Britse) critiek op de politiek der V.S. Bovendien acht men de gevaren voor het Westen in het Verre Oosten groter dan in Europa en wat belangrijker is: de strategische opvattingen van de nieuwe stafchefs onder leiding van Radford zijn andere dan die van Bradley. Radford kwam altijd op voor voorrang voor de vloot en de met haar verbonden luchtmacht, voor bases aan de „peripherie" van Eurazië, om vandaar op elke agressie te kunnen antwoorden met hevige lucht en vlootaanvallen, zonder te veel land troepen te stationeren op het vasteland In dezen vindt Radford een geestver want in Taft, de Republikeinse leider, die nu een zeer grote invloed uitoefent in de V.S. Behalve Engeland en Scan dinavië zijn voor hen het belangrijkst de gebieden rond de Middellandse Zee, voortgezet tot in het Naburige Oosten. Vandaar kunnen de vloot en de lucht macht in geval van agressie het best de Russische industrie-centra aantasten. De reis van Dulles naar het Naburige Oosten, om te trachten daar bondgeno ten te vinden, past in deze strategie. Als „peripherisch" en Middellandse-Zee-land is Spanje in deze keten onmisbaar. HET accoord met Spanje is inter gouvernementeel en tweezijdig. Het past beter b\i de Amerikaanse tra dities dan veelzijdige en voor jaren bin- dende allianties als de Nato. Taft heeft zich daar indertijd tegen verklaard. In derdaad staat de Amerikaanse grond wet eigenlijk geen bindende allianties toe, want het Congres behoudt altijd de vrijheid, al of niet oorlog te verklaren. Hoewel Attlee zich niet zeer tactisch uitdrukte, was zijn opmerking over de (~Dagelijk. s commentaar „verdeling van het gezag" tussen rege ring en Congres juist, omdat men nooit kan weten, in hoeverre een nieuw Con gres zich aan oude afspraken gebonden acht. De grondwet heeft ook in de V.S. veel critiek uitgelokt. Minister Fin- letter heeft kort geleden in een boek de soms verlammende invloed van de con stitutie van 1787 gecritiseerd. „De ba rometer van het presidentiële gezag daalt tot een laag peil", zo schreef hij. De machtige „mr Republican" (Taft) is niet geneigd, daarin verandering te brengen. Behalve het Congres zullen nu ook de stafchefs meedoen aan de „plan ning". Radford is tegen „appeasement" m het Verre Oosten, Carney legt de na druk op de Middellandse Zee. Twining op luchtbases in Alaska. In West- Europa zal men meer dan voorheen zijn eigen problemen moeten oplossen. Het bevindt zich nu tussen het lokkende Kreml en het zich ietwat distanciërende Washington, en (ook al door de Frans- Duitse en de Raliaans-Joegoslavische tegenstellingen) in een zwakke positie. Hoewel Engeland voor alles poogt het Gemenebest bijeen te houden als auto nome macht, blijft het (door Canada, Australië en Nieuw-Zeeland vooral) zo wel nauw gebonden aan de V.S.. als (door het verdrag van Brussel) met het vasteland. Dit vormt gelukkig een houvast, benevens het feit. dat voor de V.S. een aanval op West-Europa toch altijd een „casus belli" zal zijn. Overi gens zweeft West-Europa in tussen vol doening over vermindering van de kou de oorlog en vrees voor losser binding aan de V.S.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1