De Territoriale Verdediging is punt een Voor Benelux Mayers voorstellen tamelijk afwijzend ontvangen Kremlin aan Churcliills zijde NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT DINSDAG 19 MEI 1953 NEDERLANDS VERDEDIGING iv*) De luchtverdediging Van onze defensiemedewerker tN het vorige artikel -*■ werd aangekondigd, dat terug gekomen zou worden op de mili taire eisen, waaraan een goede Territoriale verdediging (T.V.) moet voldoen. Daartoe behoort in1 de eerste plaats een goed georga niseerde en bewapende luchtver dediging, bestaande uit een radar- net, waarmede naderende vlieg tuigen tijdig kunnen worden onder kend, een voldoend sterke lucht doelartillerie van middelbaar en licht kaliber (met enkele zware afdelingen), voorzien van radar vuurleiding en een aantal dag- en nacht jagers, waarmede men de vijandelijke bombardeurs te lijf kan gaan. Tenslotte is de lucht wachtdienst nog even nodig als vóór 1940. Zoals bekend is, is het punt der luchtverdediging wederom te Parijs een onderwerp van bespreking ge weest en heeft men' thans overeen stemming bereikt over de kostenver deling van de z.g. infrastructuur, die de aanleg van vliegvelden, radarnet- ten, verbindingsnetten en benzinelei dingen omvat. Kennelijk is deze infra- stuctuur dus nog in opbouw en de klemmende vraag, die wij óók niet kunnen beantwoorden is: „Hoe is het nu eigenlijk met de luchtverdediging van Nederland gesteld?" Het enige feitelijke, wat daarover werd gezegd, werd door het Tweede Kamerlid, de héér Visch, gepension- neerd vliegerofficier, in de volksver tegenwoordiging te berde gebracht. Wij citeren uit zijn betoog: „Een volgend punt is de grote noodzakelijkheid onze verouderde Gloster-Meleors zo spoedig mogelijk door nieuwe te vervangen".opdat. „onze luchtverdediging zo spoedig mogelijk over moderne jagers be schikt, die het in geval van oorlog volledig kunnen opnemen tegen de vijandelijke vliegtuigen". Voorts sprak de heer Visch over „on ze verouderde .•adarinstallaties" en be toogde hij: .Een spoedige modernise ring van dit materieel in de eerste waarschuwingslijn moge ik de minister wel zeer op het hart drukken. Dit geldt evenzeer met betrekking tot het spoe dig tot stand komen van een goed functi- onnerend net van luchtwachtposten Wij moeten in dit verband wel beden ken. dat al zijn de vliegtuigen nog zo goed een gebrekkig net van radar en waarschuwingsposten de oorzaak kan zijn, dat de jagers niet op tijd kunnen opstijgen, waardoor onnodig grote ver liezen kunnen worden geleden."' Tenslot te wees spreker op de noodzakelijkheid om naast dagjagers ook over „all- weather-fighters" te beschikken. Kennelijk zijn er bij onze luchtstrijd krachten nog wel enige wensen en wij hebben zo het stille vermoeden, dat er bij onze luchtdoelartilleristen wel geen voldaan gevoel zal zijn over het aantal .-Vuurmonden en aantal en constructie der vuurleidingsapparaten. De minister heeft op een en ander wel iets geantwoord, „Radar-waarschu wing en luchtwachtdienst hebben de vol le belangstelling en de verwachting be- Advertentie De algemene drielandenraad van net Comité voor Belgisch Nederlands Luxemburgse samenwerking heeft t< 's-Gravenhage vergaderd onder voorzit terschap van jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. Uit het na afloop der beraac- slagingen uitgegeven communiqué blijKt. dat volgens de raad de samenwerking der drie landen meer dan ooif noodzake lijk is in de Europese en Atlantische gemeenschap. De raad legt de nadruk op de gunstige resultaten, welke sedert de bevrijding in het ruilverkeer tussen de drie landen zijn bereikt en spreekt als zijn oordeel uit, dat moeilijkheden in een economische unie steeds moeten kunnen worden ondervangen door ge paste maatregelen, eventueel van tijde lijke aard. De raad acht het wenselijk, dat ser institutioneel gezagsorgaan, voorzien van de nodige bevoegdheden, zal bijdragen tot de coördinatie van de economische, financiële en sociale politiek der drie landen. In dit verband spreekt hij zich uit voor het vormen van een consulta tieve parlementaire raad der drie landen De Europese politieke instellingen kun nen. aldus de raad, slechts beantwoorden aan het beoogde doel, als zij de nodige waarborgen bieden voor de kleine lan den. Weer vervoersstaking te Parijs De communistische C.G.T. en versohei- dene andere vakbonden hebben Maan dagavond laat besloten voor vandaag voor de employé's van de Parijse bus sen en métro een staking van 24 uur uit te schrijven. Deze staking is te mid dernacht begonnen. Op deze wijze wil men kracht bijzet ten aan de twee jaar oude eisen voor loonsverhoging. Vorige week heeft om dezelfde redenen het verkeer per bus en métro ook nagenoeg geheel stil gestaan. Andere bonden overwegen ook stakin gen, o.a. die van het personeel van gas- en electriciteitsfabrieken en van de spoorwegen. (A.P.Reuter). Montels ontslag aanvaard De Franse minister-president. René Mayer, heeft het ontslag van zijn minister voor luchtvaart, Pierre Mon- tel, aanvaard, zo is gisteravond te Parijs meegedeeld. Montel, die sinds 1951 zijn post m de opeenvolgende regeringen heeft be kleed, had Zaterdag jl. zijn ontslag ingediend, omdat de regering had voorgesteld de begroting voor de luchtmacht met vijf milliard frs. te besnoeien. De minister van defensie, Pleven, zal voorlopig de portefeuille voor luchtvaart beheren. (Reuter). staat, dat wij de beschikking krijgen over radar, welke ook laagvliegende vliegtuigen zal waarnemen." Vermoedelijk had de minister dit ant woord ook al in 1951 kunnen geven. Inmiddels is een order van zes millióen gulden voor radarvuurleidingsapparaten juist dezer dagen in de Nederlandse in dustrie geplaatst! Het toont wel aan. dat de heer Visch geen sprookjes had verteld, zo dat wij gevoeglijk mogen concluderen, dat onze luchtverdediging, eerste eis voor een goede territoriale verdediging, nog geenszins de toets der critiek kan door staan. Verdere voorwaarden T\E VRAAG rijst of onze regering hierop in' Washington uit den treure heeft gewezen en of zij dus in voldoende mate pogingen heeft ge daan om zo snel mogelijk uit de oeilijkheden te komen. Want het moet toch voor de Amerikanen duide lijk zijn, dat een goede territoriale verdediging ondenkbaar is, wanneer men niet over een voldoende luchtaf weer beschikt, mitsgaders over de no dige luchtstrijdkrachten om tijdelijk en plaatselijk bij aanvallende onder nemingen het meesterschap in de lucht te verwerven en te handhaven. Indien aan vorenstaande eis is vol daan, dan blijven er nog een' aantal voorwaarden te stellen, waaraan de T.V moet voldoen. Het zal duidelijk zijn dat men niet in onbeperkte mate perso nele en materiële hulpmiddelen voor de ze verdediging kan bestemmen, aange zien zij worden onttrokken aan de hoofd opdracht: het verslaan van 's vijands over de grond oprukkende legers en van de daarboven agerende luchtstrijd krachten. Men zal dus met naar verhouding zwakke krachten de T.V. moeten voe ren. Dat is te onaangenamer, omdat een veelheid van gevarieerde gevaren het land kan bedreigen. Wij denken daarbij aan ondernemingen met para chutisten. al of niet in samenwerking met luchtlandingstroepen, die per trans port- of per zweefvliegtuig worden aan gevoerd. Dergelijke acties zullen kun nen worden ingezet tegen vliegbases, radarstations, belangrijke wegenknoop punten (b.v. in het polderland), sluizen, het regeringscentrum of belangrijke commandoposten, met het doel deze te bezetten. Op kleinere schaal kunnen parachu tisten worden neergelaten voor het uit voeren van sabotagehandelingen. al dan niet in samenwerking met de vijfde co lonne. Voorts kunnen zelfstandige acties van die vijfde colonne worden ver dacht van saboterende of alleen maar .an onrustverwekkende aard. En ten slotte zal rekening moeten worden ge houden met de mogelijkheid van het op treden van commandotroepen in het kustgebied. Uiterste paraatheid TT IT het vorenstaande valt af te lei- den, dat dergelijke en overeen komstige acties overal en te allen tij de zullen kunnen worden verwacht. Zij dragen een typisch verrassend karakter en vereisen een bliksem snelle reactie. Militaire Spectator van deze maand heeft majoor van de Generale Staf J. G. van der Glas een zeer goed artikel het licht doen zien over ..de verdediging tegen luchtlan dingstroepen'', waarin hij in het bijzon der grotere acties in beschouwing neemt, maar zijn artikel is van even grote betekenis voor de bestrijding van kleinere ondernemingen, zowel van sa boteurs als van commandotroepen. Wij kunnen lezing van bedoelde studie aan belangstellende lezers aanbevelen. Wanneer de naar verhouding zwakke territoriale troepen met enige redelijke kans op succes zullen willen optreden tegen de hiervoor beschreven acties, zal het nodig zijn. dat de T.V. aan eni- e noodzakelijke eisen voldoet: Men zal zo weinig mogelijk troepen moeten „vastspijkeren" aan bepaalde objecten, doch moeten werken met uiterst snel verplaatsbare, in het cen trum van een bepaald rayon zodanig opgestelde eenheden, dat deze snel in alle richtingen kunnen worden ver plaatst; b. De tactische organisatie zal zodanig moeten zijn aangepast aan de bijzon dere terreinformaties, waarin de troe pen moeten optreden, dat een maxi mum aan rendement wordt verkregen (om het met een voorbeeld uit de oude doos te illustreren: geen huza ren op paarden in polderland!); c. er zal een perfect werkende waar schuwingsdienst moeten zijn, die als een netwerk met kleine mazen het ge hele territoriale gebied overspant; d. het zal van zeer grote en soms van beslissende betekenis kunnen zijn, in dien men direct na het waarnemen der vijandelijke acties plaatselijk zij het zwakke weerstand kan bieden. Ten aanzien van het onder b ge stelde, valt het op, dat in de E.D.G.- plannen de troepen voor de T.V. een „Europese" organisatie zullen krijgen. Wij achten dit onjuist, althans voor Nederland met zijn uitzonderlijke terreinconfiguratie. Zeer terecht heeft Italië er op gestaan, dat het enkele speciaal samengestelde bergbrigades zal behouden voor de oorlogvoering in de Alpen. Even logisch is het, dat in ons water rijke Nederland de territoriale forma ties een aan het landschap aangepaste samenstelling zullen moeten hebben, waarin de verdediging te water een grote rol zal moeten spelen en waarin zeer veel brugmaterieel voorkomt. Die samenstelling zal zelfs niet voor alle Nederlandse T.V.-troepen hetzelfde kun nen zijn; de Utrechtse heuvelrij stelt heel andere eisen aan het optreden der troepen dan het Hollandse polderland, terwijl in Friesland weer heel anaere factoren meespreken. Goede waarschuwing E1 de aanvallen, die door de lucht komen zal men hiervoor een wissel kunnen trekken op de posten van de luchtwacht dienst, mits deze niet alleen met de or ganen der luchtverdediging, doch te vens met de territoriale troepen in de nabijheid zullen zijn verbonden. Maar op deze wijze worden nog geen sabotageacties en ondernemingen van commandotroepen gemeld en... wat het voornaamste is. men bepaalt zich tot „melden" en kan zelf niet tot actie overgaan. Zeer terecht schrijft majoor Van der Glas in zijn aangehaalde studie (wij spatieren. Red.). „Uit de analyse omtrent het optreden der luchtlandingstroepen volgt, dat de af w eermaatregelen in eer ste aanleg moeten zijn gericht op vernietiging van de eerst gelande parachutisten, waarbij de kans van slagen wordt verkregen door de vijand aan te grijpen t ij d e n s de „ve rza m elp er i od e", dat is het tijdvak, gedurende het welk hij nog niet in staat is tot actie over te gaan. De kan sen van de verdediger om binnen be doeld tijdvak te kunnen ingrijpen zijn afhankelijk van a. het tijdig beschikbaar komen van de nodige inlichtingen b. de dislocatie van zijn strijdkrachten c. de mobiliteit van zijn reserves. Indien de verdediger er in slaagt, binnen zeer korte tijd zijn troe pen tegen de nog niet georganiseerde parachutisten in te zetten, dan is voor de laatste het p lei t b e- sl e c h t". Juist! Hoe kwetsbaar die pas gelande parachutisten zijn. is op 10 Mei 1940 ge bleken. toen depottroepen met 6 weken opleiding grote successen tegen hen be haalden. Maar., men moet er dan gauw bij zijn. Anderzijds verzet het optreden met krachtige reserves zich tegen het „vastspijkeren" van troepen aan be paalde punten. Hier kan nu een goede Home Guard van uitermate groot belang zijn. Als in elke gemeente een aantal flin ke, betrouwbare, vaderlandlievende mannen zijn, licht bewapend en met een gedetailleerde kennis van hun woonplaats en omstreken, dan kunnen deze onschatbare diensten bewijzen door de sterkte der optredende tegen standers te melden, hun bewegingen te volgen en daarover berichten te jenden en vooral door onmiddellijk met de wapens in te grijpen, b.v. door het bezetten van' een verdedigende opstel ling. Door een en ander zal 's vijands „verzamelperiode" worden verlengd en wordt dus tijd gewonnen voor de eigen territoriale troepen, die boven dien geregeld blijven ingelicht over 's vijands positie en sterkte. Onze Nationale Reserve achten wij voor dit doel te zwak in getalsterkte. Men zal over méér mannen moeten beschikken,doch zal o.i. de physieke en militaire eisen lager mogen stel len'. m in de N.R.C. van 16 Mei j.l. Jlr wacht U ten hartelijk welkom en een sfeer tan hoffelijke gastvrijheid op de luchtweg naar Uw vacantiehestemming. De KLM stelt er een eer in alle denkbare zorg aan U te besteden en U een service te bieden, die geheel en al op Uw comfort is gericht. Schenk Uzelf I het genoegen per KLM te reizen. Het is dè inzet van een goede vacantie (Adv.) EN ENKEL WOORD nog over het sub c en d vermelde. Een der meest onaangename herinneringen aan onze vijf oorlogsdagen is, dat on- troepen vooral in Zuid-Holland, af gejakkerd werden, omdat zij door valse berichten over parachut.elandin- gen van het kastje naar de muur werden gestuurd. Wij kennen daarvan authentieke gevallen, die aan het on gelofelijke grenzen. Men zal er met alle middelen tegen moeten waken, dat dit uitputtingsproces zich ook gaat afspelen bij onze (toch al zwak ke) territoriale troepen. Elke onnodi ge vermoeienis zal men deze troepen moeten besparen. Het rapport van de financiële commissie Het debat in de Franse Nationale Vergadering over de bezuinigings voorstellen van de regering is gister avond begonnen. Men verwacht dat het debat tot Donderdag zal duren. Men kent de bedoelingen van premier Mayer niet, men weet slechts, dat hij door de overige leden van de regering gemachtigd is de kwestie van vertrou wen zo vaak te stellen, als hij nood zakelijk acht. De ontvangst van de voorstellen was over het algemeen nogal afwijzend. Een communistische motie om de voorstellen niet te be spreken werd verworpen. Leden van de commissie van economische zaken, vervoer en landbouw werden toege juicht, toen zij critiek oefenden op de voorstellen van Mayer. Deze critiek was vooral gericht tegen het voorstel het wegtransport zwaarder te belasten en de vrijdom van belasting voor privé-distillateurs te beperken. Het is in ieder geval plezierig voor de regering, dat de financiële commissie vorige week de regeringsvoorstellen in hun geheel heeft aangenomen, op enkele onderdelen na. Zo is Mayers verzoek voor volmachten om hervormingen en bezuinigingen in het bestuursapparaat aan te brengen met een kleine meerder heid van communisten, socialisten en boeren verworpen. Het wordt niet uit gesloten geacht, dat Mayer aan deze eis de kwestie van vertrouwen zal verbin den. Gistermiddag is het rapport van de financiële commissie over de voorstellen aan de parlementsleden overhandigd. Barangé (M.R.P.). de rapporteur, zegt hierin: Toen het parlement in Januari 1952 iedere nieuwe verhoging van de belastingen weigerde., zijn wij het tijd perk van de vervaldagen ingetreden. De noodzaak het budgetaire evenwicht te herstellen werd duidelijk: verminderin;. van de uitgaven, hervorming van het belastingstelsel, verhoging van de pro ductie schenen in het begin van 1952 de doelen, die in de loop van hét jaar be- ieikt moesten worden. Ongelukkerwijze heeft het tegendeel zich voorgedaan, De uitgaven zijn gestegen, een belastingher vorming is het stadium van project niet te boven gekomen en de industriële be drijvigheid is vrij ernstig afgenomen. In Maart 1952 was het indexcijfer 15 pun ten hoger dan in Maart 1951. In Maart 1953 was hel 9 punten lager dan het juar tevoren. De rapporteur brengt hul de aan oud-premier Pinay wegens zijn werk voor prijsverlagingen, waardoor hij een psychologische omzwaai heeft veroorzaakt, die ten gunste van het geld heeft gewerkt. De heer Barangé betreurt echter, dat hei, vorige jaar bijna uitslui tend aandacht is besteed aan de index van de prijzen. Deze index schijnt ook voornamelijk het ontwerp van een be lastinghervorming geïnspireerd te heb ben. De conclusie van de rapporteur i«. dat de regering zich onvoldoende bezig heeft gehouden met het economiscne leven van de natie en zich niet voldoen de heeft laten gelden op het terrein van de staatsfinanciën, Tenslotte verklaart de rapporteur: Een financiële saneringspolitiek, die tot doel heeft het evenwicht op de begro ting, de economische expansie en de con solidatie van het geld is des te moei lijker "te volgen, daar iedereen, in open bare diensten als wel in het particu liere bedrijfsleven, zich grondig heeft aangepast aan een vorm van economie, waarvan de inflatie een permanente fac tor uitmaakt. Daartoe zal het nodig zijn, dat. overal Hier lean men twee vragen stellen: waar een vijandelijke actie begint, deze het gaat er niet alleen om te weten, of onmiddellijk wordt gesignaleerd. Voor I de door Mayer voorgestelde hervormin gen in staat zijn een doeltreffend en duurzaam herstel te verzekeren, maar of het land bereid Is zich de inspanning te getroosten, die de hervormingen van Mayer betekenen. De reeds volgens reglementaire weg genomen besluiten getuigen van de kant van de regering van een uitgesproken wil geen genoegen te nemen met gemakke lijke oplossingen. De aan de commissie voorgelegde voorstellen ademen dezelf de geest. Zij zijn evenwel niet meer dan een eerste etappe: de hervormingen, die zij voorstellen zijn een begin en geen eindpunt. Zij brengen geen heul voor de verkwijnïng, waar onze economie aan lijdt. Wat de inspanning voor het nood zakelijke herstel betreft, de toekomst zal ons zeggen, of het land bereid is deze inspanning op zich te nemen. Socialisten stellen Maier voorwaarde Na besprekingen van het kabinet van de Westduitse deelstaat Würt- temberg-Baden, welke acht uur heb ben geduurd, hebben de sociaal-de mocratische ministers besloten zich niet uit de regering terug te trekken, zoals zij na de laatste zitting van de Bondsraad hadden aangekondigd. Zij hebben aan hun besluit echter de voorwaarde verbonden, dat de mi nister-president van de staat, Rein- hold Maier, in het vervolg in de Bondsraad zal moeten stemmen over eenkomstig de beslissingen van het kabinet van zijn staat. De sociaal-democraten hadden d( premier van Württemberg na de goed keuring van de Duits-geallieerde ver dragen in de Bondsraad er van be schuldigd, te hebben gestemd tegen de beslissing van zijn kabinetsraad in. (A.F.P.) Karl Gruber te Bonn Dr. Karl Gruber, de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, is gisteravond te Bonn aangekomen. Hij komt een officieel bezoek brengen. (A.F.P.) Verklaring van Oatis te New Vork William Oatis. de Amerikaanse jour nalist, die twee jaar in Tsjechische gevangenissen heeft doorgebracht, heeft Maandag na zijn aankomst te New York verklaard, dat zijn arrestatie van Tsjechisch standpunt enigszins te recht vaardigen was. „De Tsjechen staan op een ander standpunt dan wij", aldus Oatis. „zekere maatstaven van journa listiek komen bij hen neer op spionnage. Als voorbeeld vertelde hij, dat hij eens had gehoord, dat de Russen een Tsjechi sche mijn te Jackymow zouden leiden. Toen hij op het ministerie van voorlich ting te Praag een bevestiging van dit bericht vroeg, zei een functionaris hem: „als ik een dergelijke vraag Washington zou stellen, zou ik de vol gende dag in de gevangenis zitten." Toen men Oatis vroeg of hij thans zijn destijds afgelegde bekentenis zou bestr'j- Zuidslavische ontkenning Geen wijziging in Moskou's houding In Zuidslavische kringen te Londen heeft men de persberichten, dat de Russische houding tegenover Zuid- slavië minder vijandig is geworden, tegengesproken. Men ontkende, dat er een speciale betekenis moet worden toegekend aan de jongste samen komst van de Zuidslavische zaakge lastigde te Moskou met de Russische minister van buitenlandse zaken, Mo- lotow. Dit bezoek, zo werd in ge noemde kringen verklaard, was lou ter formeel en protocollair. Verder wordt van Zuidslavische zijde te Londen ontkenddat cle Sov jetunie heeft voorgesteld, de normale diplomatieke betrekkingen met Zuid- slavië te hervatten. Ook de vijandige propaganda van de landen der Komin- form zou niet gestaakt zijn. Dit. was ook het geval met grensincidenten. Van bevoegde Zuidslavische zijde wordt vernomen, dat Zuidslavië Zon dag bij de geallieerde raad te Wenen geprotesteerd heeft tegen een onhof felijkheid, die tegen zijn gezant in Oostenrijk door Russische wachten zou zijn begaan. (Reuter) Benoeming te Kairo Kolonel Gamal Abdel Nasser is be noemd tot vice-president van de uii elf man bestaande revolutionnaire raad, aldus wordt te Kairo bekend gemaakt. De afgelopen weken heeft kolonel Nasser, bij afwezigheid van de voorzitter, generaal Nagib, bijeen komsten van de raad voorgezeten. Nasser is ook secretaris-generaal van de bevrijdingsorganisatie. Nagib is be halve eerste-minister militair gouver neur-generaal, minister van oorlog en marine en opperbevelhebber van de strijdkrachten. Nasser is de sterke man van het militaire bewind in Egypte en de rech terhand van Nagib. (Reuter). Churchill waarschuwt tegen vitten Sir Winston Churchill, de Britse pre mier, heeft in antwoord op een reeks vragen in het Lagerhuis verklaard, dat men niet op de Ver. Staten moet vitten wat betreft hun houding tijdens de be standsbesprekingen in Korea, te minder daar Engeland „er niet voor terug schrikt" zijn standpunt via de daartoe dienende kanalen kenbaar te maken. De voormalige Labour-minister van oorlog John Strachey had o.a. de me ning geuit, dat de Britse oorlogsinspan ning in Korea moeilijker wordt, wan neer voorstellen, welke Engeland rede lijk acht, door onze onderhandelaars van de hand worden gewezen. (Reuter). Scandinavische staten steunen Churchill Van gezaghebbende zijde is vernomen, dat de ministers van buitenlandse za ken van Zweden, Noorwegen en Dene marken hebben besloten Church ills voorstel voor het houden van besprekin gen op het hoogste plan met de Sowjet- unie. te steunen. Het voorstel hiertoe is op een minister conferentie te Oslo gedaan door de Deense minister van buitenlandse za ken. Ole Björn Kraft. Deze zeide, dat alle Deense politieke partijen het er over eens zijn, dat de Deense regering Chur- chills voorstel dient te steunen. Men verwacht vanavond een communiqué over deze kwestie. (Reuter). Noors crediet voor Zuidslavië. Op voorstel van de voedsel- en landbouw organisatie der Ver. Naties (F.A.O.) heeft Noorwegen aan Zuidslavië een crediet verleend van twee millioen Noorse kr. voor de aankoop van margarine, castor- - - - - olie en visolie. zo is Zaterdag te Belgrado den. antwooraae hij, dat hij eerst net bekendgemaakt. Het renteloze crediet stenografisch verslag van de rechtzittin «cn hetgeen hiervan in de Ver. Staten bekend is geworden, wilde zien. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken tracht thans de vrij lating van John Hvasta, een Amerikaan van Tsjechische afkomst, die wegens spionnage tot 10 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, te verkrijgen. (Reuter.) heeft een looptijd van 5 jaar. (Reuter). Turkije ratificeert BaJkan-pact. Het Turkse parlement heeft gisteren met al gemene stemmen het nieuwe Balkan pact ter regeling van het militaire en oiplomatieke overleg tussen Turkije, Griekenland en Zuidslavië geratificeerd. Het pact is reeds geratificeerd door de Griekse en Zuidslavische parlementen. Overeenstemming tussen Ver. Stalen en Spanje De Amerikaanse regering heeft in grote trekken haar goedkeuring ge hecht aan de jongste voorstellen dei- Spaanse regering betreffende het ge bruik van Spaanse bases door de Ver. Staten, irf ruil voor economische en militaire hulpverlening. Het plan zal in de- komende dagen aan de Amerikaanse congrescommissies worden voorgelegd. De voornaamste bepalingen zijn: 1) Spanje zal economische en mili taire hulp tot een bedrag van 225 mil lioen dollar ontvangen. Deze gelden zullen worden gebruik voor vernieu wing en uitrusting van het Spaanse leger en voor verbetering van het wegen- en spoorwegnet. 2> Spanje zal een aantal vloot- en luchtbases ter beschikking stellen. Hierop zal zo min mogelijk Amerikaans personeel worden gelegerd. De overeenkomst, welke men in Juni hoopt te ondertekenen, is een com promis tussen de huidige militaire af gezonderdheid van Spanje en een toe treden van dit land tot de Noordatlan- tisohe verdragsorganisatie. (AJT.F.) Van onze correspondent BERLIJN, 19 Mei. De Russische reactie weerspiegelt nauwelijks de be tekenis, die het jongste plan-Churehill voor Moskou heeft. De commentaren zijn opzettelijk terughoudend, hoewei het voorstel varf Sir Winston, een ver drag naar de geest van Locarno, zoals de Oostelijke politici het althans zien, ongeveer beantwoordt aan het stre ven van het Kremlin: een garantie pact tussen West en Oost, dat de status quo bevestigt en elke inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de partners zoals de bevrijdirfg van Oost-Europa uitsluit. De overeenstemming van Churchills suggesties met de Russische conceptie van het ogenblik is groot, meent men in Oostelijke politieke kring. Volgens deze conceptie is de enige weg om"hst dilemma van de laatste acht jaar te overwinnen, de aanvaarding van de be staande toestand. Nu Churchill ongeveer een regeling in dezelfde geest heeft voorgesteld, is men overtuigd, dat Mos kou langs diplomatieke weg aan Londen te kennen heeft gegeven onder welke voorwaarden het bereid is met het Wes ten tot een accoord te geraken. Het pleit voor de kwaliteit van het onderhande lingsmateriaal, aldus combineert men verder, dat men het aan Britse zijde heeft overgenomen. Als een andere re den, waarom de Russische voorstellen aan een nader onderzoek zijn onderwor pen, geldt het feit, dat Moskou vol komen duidelijk heeft te kennen gegeven de voorwaarden van Eisenhower bevrijdingsprogramma niet te zullen erkennen. Oost-Europa Stap bij de Ver. Naties Siam vestigt de aandacht op communistische dreiging Het Siamese kabinet heeft Dinsdag be sloten de aandacht der Ver. Naties te vestigen op „de communistische dreiging in Zuid-Oosï-Azië". De Siamese stap zal gebaseerd worden op artikel 34 van het Handvest der Ver. Naties, dat handelt over „toestanden, welke een bedreiging van de wereldvrede kunnen vormen". Aanvankelijk was Siam voornemens een klacht bij de Ver. Naties in te dienen over „de communistische inval in Laos, welke een bedreiging is van de veilig heid van Siam". (A.F.P.) Voor Moskou is Engeland op het ogen blik een belangrijke troef in het spel: des te sterker de zelfbewustheid van Washington, des te meer acht men het te Moskou noodzakelijk met de Engelsen in contact te blijven op de bodem der realiteit. De Engelse belangen alom, met name in Azië, bieden voor dit doel, meent men, genoeg aanknopingspunten. Evenwel, gaat men voort, veiligheids verdrag naar de geest van Locarno zou niet meer voldoende zijn om alle punten van spanning in de wereld onder con trole te houden. Wil een dergelijk ver drag werkelijk effect hebben, dan is naar Oostelijke opvatting, een deelne ming van Rood-China een conditio sine qua non. Men moet. aldus deze opvat ting. de nadelen inzien van een ignore ren van China (Indo-China. Malakka, Birma en Korea), en oog hebben voor de vooruitzichten, die opdoemen als Rood-China niet meer buiten de kring van „verantwoordelijke" naties staat. Koreaanse besprekingen verder uitgesteld De wapenstilstandsbesprekingen ir Korea, die aanvankelijk Woensdag her vat zouden worden, zijn op verzoek van de geallieerden uitgesteld tot aan staande Maandag. Men vermoedt, dat zij met een nieuw voorstel ter tafel zullen komen. In de nacht van Maandag op Dins dag hebben bijna 2000 Chinezen twee door Zuid-Koreanen verdedigde stellin gen aan het centrale front aangevallen. Bij het aanbreken van de dag werden de aanvallers met achterlating van on geveer 400 doden uit de aanvankelijk door hen veroverde posities verdreven. Elders aan het centrale front werden 300 Chinezen, die een aanval deden, teruggedreven. Geallieerde vliegtuigen hebben in Mei tot dusverre 39 Mig-toestellen vernietigd. (ReuterA.P.) Tsjechische C-47 zal worden terug gegeven. Te Frankfort is officieel mee gedeeld, dat de Tsjechoslowaakse C-47, het toestel, dat in Maart naar de Ameri kaanse zone van Duitsland was gevlogen met enige politieke vluchtelingen aan boord, aan Tsjechoslowakije teruggege ven zal worden. (A.F.P.) Inval in Westduitse drukkerij. De Westduitse politie heeft Maandag te Ful- da een inval gedaan in de drukkerij, waar de Deutse Volkszeitung, een or gaan. dat sterke sympathiën heeft voor het Oostduitse bewind, wordt gedrukt. De Toestand Na lang aarzelen C PANJE zou thans hebben toege- stemd in het afstaan van vlieg velden en havens ten behoeve van de Amerikaanse luchtmacht en vloot. Vlot is het met de onderhandelingen hierover niet gegaarf. Reeds in Februari 1951, hadden de Verenigde Staten aan hun bondgenoten te ken nen gegeven, dat zij met Spanje een verdrag wilden sluiten tot het ver krijgen van steunpunten voor hun zee- en luchtmacht. In Juli 1951 volgde daarop een bezoek aan Franco van admiraal Sherman, het toenmalige hoofd van de Amerikaanse vlootope- raties. Aanvanke lijk moet in Ame rika de gedachte geleefd hebben aan het opnemen van Spanje in de Noord- atlantische Verdragsovereenkomst (N.A.V.O.) doch hiertegen rees dade lijk verzet, zowel van Britse als van Franse kant. Het is trouwens zeer de vraag of Franco en zijn raadslieden daar zelf wel op gebrand waren. Zo lang Spanje op zichzelf blijft staan, kan het waarschijnlijk een hogere prijs bedingen voor het verlenen van diensten als de hier bedoelde dan wanneer het deel van de N.A.V.O. zou uitmaken. Sinds in Januari 1952 de diplomatieke betrekkingen met de Westerse wereld hersteld zijn, is er te minder reden voor het land zich nauwer aan het democratische Westen te binden dan voor zijn economie onmisbaar is. Reeds een jaar geleden heette het, dat de onderhandelingen goede vorderingen maakten. Toch duurde het nog een jaar eer zij voltooid wa ren. Men kan daaruit opmaken, dat Spanje er op uit is geweest zijn gun sten zo duur mogelijk te verkopen. Daarbij kwam. dat er onder de bevol king niet de minste neiging naar een nauwere verbintenis met Amerika heerste. De economische nood in Spanje werd er echter niet minder op. Men had wel een crediet van 125 mil lioen dollar van de Import-Export Bank gekregen, doch daarmee was men er nog lang niet. Heeft Spanje daarom zijn eisen wat gematigd? Is Amerika het verder tegemoetgekomen vanwege zijn teleurstelling over de langzame gang van zaken met de her wapening in West-Europa? Heeft mis schien de onzekere toestand in het Naburige Oosten en in Noord-Afrika beide landen tot tegemoetkoming be wogen? De onderhandelingen zijn zo in het geheim gevoerd, dat hier voor lopig geen antwoord op te geven is. Volgens hetgeen het Franse pers bureau Agence France Presse weet te melden, moet Amerika aan de Spaan se verlangens in hoge mate tegemoet zijn gekomen. Het land zou voor 225 millioen dollar economische en mili taire hulp krijgen, waarvoor de uit rusting van het leger zou worden ver beterd en de spoorwegen die, naar onze lezers uit onze correspondenties uit Lissabon bekend is. in zeer slechte staat verkeren en havens in goede staat zouden worden gebracht. Daar voor zouden de Verenigde Staten vlootHases en vliegvelden mogen aan leggen. Het Amerikaanse personeel zou echter tot een minimum beperkt moe ten blijven en er mogen geen grond troepen gestationneerd worden voor de verdediging der bases. Spanje be houdt dus voor het grootste deel ziin militaire zelfstandigheid. Met de ontwikkeling van de Ver enigde Staten als grote mogendheid is hun belangstelling voor de oude wereldzee toegenomen, waarbij de ontwikkeling van de Arabische olie velden nog een extra-duit in het zakje gooit. Het feit, dat de Amerikanen niet hebben willen afzien van het op percommando in de Middellandse Zee spreekt voldoende voor de strategische waarde, welke zij aan dit gebied hech ten. Hoewel zij, krachtens de Navo over de Italiaanse havens kunnen be schikken schijnen zij er behoefte aan te gevoelen voor hun vloot ook buiten het enge Middelandse Zeebekken, doch dicht bij de poort van Gibraltar over steunpunten te beschikken. Trou wens ook aan de Golf van Biscaye hebben zij gedacht, want Cadiz en La Coruna werden genoemd. Beide havens liggen, zoals de mari tieme medewerker van de Londense Times deze dagen opmerkte, ideaal voor de bescherming van convooien, die op weg zijn naar de Middellandse Zee. De zesde vloot, die voor een goed deel uit vliegdekschepen bestaat, had tot dusver haar basis in de Verenigde Staten. Zij werd overzee van het be nodigde voorzien, doch keerdo voor reparaties en onderhoud naar de Ame rikaanse basis terug. Daarin kan nu verandering komen, al zal er, volgens deze deskundige nog heel wat aan de beide havens moeten gebeuren, willen zij voor de grote Amerikaanse schepen geschikt zijn. Volledigheidshalve zij opgemerkt, dat ook Cartagena aan de Middellandse Zee zelf ais verdrags haven genoemd is. doch het schijnt in het voornemen te liggen voorlopig slechts een der bases aan de Atlanti sche Oceaan in gereedheid te brengen, hetzij Cadiz, hetzij La Coruna. Over de luchtbases wordt gezwegen. Een mogelijke latere vijand behoeft niet bij voorbaat te weten, waar zij zullen worden aangelegd. Hun bestaan kan natuurlijk niet verborgen blijven, maar hoe rustiger de aanleg geschiedt, hoe beter. De Spanjaarden zijn toch al bang, dat er economische moeilijk heden zullen ontstaan doordat de Ame rikanen te royaal zijn met hun lonen. In Noord-Afrika heeft men daar al last mee gehad. Toen de onderhandelingen met Spanje begonnen dacht men varf Ame rikaanse zijde vooral aan een voorpost op het contingent bij het verloren gaan van overig West-Europa. Mis schien denkt men daar nog aan generaal Ridgway acht immers West- Europa's paraatheid tegen een inval uit het Oosten nog volstrekt onvol doende doch ongetwijfeld zullen de bedoelde bases goede diensten bewij zen voor de bewaking van de zee wegen naar en op de Middellandse Zee. Maltha kan, naar in de jongste oorlog is gebleken, best een aanvul ling gebruiken. Grote politieke gevolgen zal de over eenkomst voorlopig wel niet hebben. Spanje ziet de voordelen van zijn zelfstandigheidspolitiek bevestigd en houdt armslag om later voor verdere concessies ziin prijs te bepalen. Daar zijn anti-communisme vaststaat, be hoeft dat de Amerikanen ook geen zorg te baren. Eerst als er werkelijk eens een oorlog zou uitbreken zou Spanje als bondgenoot grote waarde krijgen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4