De schade van de watersnood Ontwerp van wet ingediend Aankomst in Denemarken De Indonesische infiltratie op Nieuw-Guinea Hoogtepunt van Opbouwdag f 112.4 Millioen NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT Directeuren: F. BAAS en W. PLUYGERS. Hoofdredacteur: Mr. M. ROOT Uitgave: Nieuwe Rotterdamse Courant N.V. Witte do Withstraat 73 Rotterdam Dinsdag 19 Mei 1953 110e JAARGANG No. 115 Abonnementsprijs per kwart, 7.50. Losse nrs 0.13. Verschijnt dag. beh. op Zondag. Tel. (K 1800) 11.10.00 (19 lijnen). Na 17 u.: If.10.09. Telegr.-adr.: NIROCOUR. Postrek.40 Grondslag van de wet Het ontwerp van Wet op de Watersnood schade 1953 is thans bij de Tweede Kamer ingediend. Hoewel in het algemeen schade tengevolge van overstromingen, stormen enz. door de bezitters zelf wordt gedragen, heeft, aldus de memorie van toelichting, direct bij de gehele bevolking de overtuiging post gevat, dat de gevolgen van een ramp van zo'n ernstige omvang slechts door het gehele Nederlandse volk kunnen worden gedTagen. Ook de regering meent, dat alleen door verlening van financiële hulp van overheidswege voor herstel en wederopbouw een ernstige economische ontwrichting en een sociale terug slag in de geteisterde gebieden kunnen worden voorkomen. Omtrent de hulp, die allerwege uit binnen- en buitenland is verleend, en die in hoofdzaak geleid is via het Nationaal Rampen Fonds en het Nederlandse Rode Kruis als centrale punten, merkt de regering op, dat zij door de gevers wel bij uitstek bedoeld is tot leniging van de ontstane noden en ter voorziening in de leemten, welke dientengevolge zijn ontstaan in de persoonlijke sfeer van de getroffenen. Hierbij dient te worden gedacht aan het verlies van kleding, schoeisel, ligging, dekking en huisraad en aan bijzondere voorzieningen op maatschappelijk terrein. Er is aldus een taakverdeling ontstaan, waarbij het Nationaal Rampen Fonds beoogt de beschikbare middelen te gebruiken voor de doeleinden, liggende in de aangegeven persoonlijke sfeer en de regering zich voorstelt vergoeding van de schade in de overige sectoren te bevorderen. In het thans ingediende wetsontwerp is de door de regering voor de parti culiere slachtoffers gedachte regeling vervat. Bij deze regeling wordt geen onderscheid gemaakt tussen Nederlanders en buitenlanders. 60.000,zouden hebben bedragen, wordt de bijdrage verminderd met 10 pet. van de goedgekeurde bouwkosten. Bij bouwkosten boven de 60.000.be draagt deze vermindering 15 pet. Een soortgelijke regeling kent de Wet op de Materiële Oorlogsschaden. Voor de schade aan een boerderij kan de bijdrage worden gesteld op de goedgekeurde kosten van herstel of vervanging, verminderd met een aftrek naar gelang van de ouderdom en de staat van onderhoud van de beschadig de boerderij en van de aard en de grootje van het bedrijf, waartoe de boerderij behoorde. Op verzoek van de rechthebbende wordt de bijdrage bere kend als voor een niet-agrarisch be drijfspand. Schepen. Voor schepen, met inbegrip van woonschepen, die in bedrijf of be roep worden gebruikt, gelden dezelfde bepalingen als voor herstel en herbouw van beschadigde gebouwen. Uitrusting en voorraden. Voor het verlies van en onherstelbare scha de aan roerende goederen. beho rende tot de uitrusting van een bedrijf of dienende voor de uitoefening van een beroep, wordt de bijdrage gesteld op de kosten van heraanschaffing, ver minderd met een redelijk bedrag voor afschrijving. Voor handels- en bedrijfs voorraden wordt de op 31 Januari 1953 geldende inkoopsprijs of kostprijs ver goed. Voor gebruiksvee krijgt men een vergoeding van de heraanschaffingskos- ten; voor handelsvee komt de vergoe ding neer op de gemiddelde marktprijs in Januari 1953. Voor herstelbare schade aan bovengenoemde goederen wordt de bijdrage gesteld op het 'be drag van de werkelijke kosten; bij even tuele verbetering van oud tot nieuw wordt een aftrek vana ten hoogste 25 pet toegepast. Is schade geleden aan een categorie van goederen, die niet met name in de wet is genoemd, dan zal de minister van financiën zo no dig. hiervoor een afzonderlijke regeling treffen. Uitgaven, gedaan om schade te voorkomen of te beperken, worden voor zover redelijk en verantwoord, volledig Afgezien 'van alle financiële over wegingen is de regering van mening, dat het niet is te verdedigen, thans principieel een gunstiger vergoedings regeling in net leven te roepen dan die. welke voor de oorlogsslachtof fers heeft gegolden en waarvan de afwikkeling nog gaande is. De nor men van het ingediende wetsontwerp leiden dan ook in grote lijnen tot een gelijke uitkomst als de Wet op de Materiële Oorlogsschaden. Evenals bij deze laatste wet is er van uitge gaan, dat de bevordering van sober heid bij het herstel er toe kan bij dragen, dat dit herstel binnen een zo kort mogelijke termijn zijn beslag krijgt. Het wetsontwerp heeft uitsluitend be trekking op vergoeding van de mate riële schade. Voorzieningen met betrek king tot de immateriële schade passen niet binnen het raam van het wetsont werp, Voor deze schade zijn bij andere regelingen voorzieningen getroffen. De regering meent, dat een gelijkstel ling met de oorlogsslachtoffers ook een bevredigende oplossing geeft, omdat de regeling voor de oorlogsslachtoffers in vele gevallen tol integrale of nagenoeg integrale vergoeding tendeert, in het bijzonder in de sectoren, waarvoor wat dat betreft belangrijke economische of sociale overwegingen gelden. De regering heeft verder om practi- sche redenen er van afgezien in het wetsontwerp normen neer te leggen, volgens welke op de bijdrage een kor ting zou worden toegepast in verband met: de draagkracht van de getroffe nen. De bijdragen Grond «n gewassen. De schlde aan land-, tuin- en bosbouwgronden en woes te gronden wordt zoveel mogelijk van Overheidswege in natura hersteld. Wan neer herstel in natura technisch niet mogelijk is of financieel niet verant woord is te achten, kan voor bescha digde grond een bijdrage worden ver leend ten bedrage van het verschil in verkoopwaarde voor en na de bescha diging. Voor beschadigde of verloren gegane gewassen wordt de kostprijs vergoed, waaronder het arbeidsloon. Gebouwen, Voor een herstel baar beschadigd pand. waarvan d herstelkosten naar schatting niet meer dan 1.000.bedragen, wordt de bij drage gesteld op het bedrag van de ge schatte herstelkosten. Indien deze kos ten meer dan 1.000.doch niet meer dan 3.000.bedragen, wordt de bij drage gesteld op ƒ1.000.,vermeerderd met 75 pet. van het resterende deel dei- kosten. Bedragen de herstelkosten meer dan 3.000— dan wordt de bij drage gesteld op 2.500.vermeerderd met 60 pet, van de kosten boven 3.000.—. Voor een onherstelbaar be schadigd pand wordt de bijdrage ge steld op de goedgekeurde kosten van de bouw van een nieuw pand van dezelfde aard en grootte als het oorspronkelijke, onder aftrek van 1 pet, voor ieder jaar, dat het oorspronkelijke pand oud was en onder aftrek van de waarde van de restanten. Een belangrijke bepaling is hierbij, dat op verzoek van de recht hebbende voor een woning en een be drijfspand de aftrek in verband rtaet de ouderdom van het oorspronkelijke pand wordt gehalveerd. Voor een wo ning met een inhoud van meer dan 750 m3 wordt eenzelfde bijdrage verleend als voor een woning van ten hoogste 750 m3. Voor een bedrijfspand, waarvan de bouwkosten op 31 Januari 1953 meer dan 30,000.doch niet meer dan Giften Een bijzondere regeling is getrof fen in verband met de giften, in geld of natura, van derden. De re gering stelt hierbij voorop, dat de ze bepaling geen betrekking heeft op de giften uit het Nationaal Rampen Raming van de kosten Totaal venuoest zijn 3820 wonin gen, zwaar beschadigd 3960 en licht beschadigd 23,640: voor boerderijen zijn deze aantallen resp. 460, 1020 en 1370. Het deel van het Rijk te be talen voor hel herstel, resp. de her bouw is voorlopig geschat op onder scheidenlijk: 53, 22.'22, 17, 10 en 1.8 millioen. Zeer globaal geschat zul len de kosten voor het herstel van bedrijfsgebouwen 20 millioen be dragen, waarvan 15 millioen voor rekening van het Rijk komt. De totale kosten voor hel herstel van onroerende goederen worden dus ge raamd op ongeveer 138 millioen gulden. Het aantal verloren gegane schepen wordt op 400 geschat. De bijdrage in deze sector zal een half millioen bedragen. In de landbouwsector wordt de bijdrage van het. Rijk op 261 mil lioen geraamdvoor de schade aan bedrijfsuitrlisting worden de kosten welke voor rekening van het Rijk komen op 100 millioen geraamd. Houdt men rekening met de 9% millioen gulden, welke door verze keringen worden gedekt, dan zullen de kosten voor het Rijk in totaal rondom de 490 millioen gulden be dragen. Fonds, aan welk fonds immers bij zondere werkterreinen zijn toegewe zen, waarvan de Overheid zich zal onthouden. Bedoeld worden hier de giften van andere zijde, zoals b.v. de giften van bedrijfs- of beroepsgenoten, die dikwijls eigen organisaties in het leven hebben geroepen tot leniging van de schade in hun sector. Aan de ene kant zijn deze offers in de eerste plaats gebracht, op dat de getroffenen hiervan het voordeel zouden hebben. Aan de andere kant echter zou het niet rechtvaardig zijn. wanneer getroffenen meer dan een vol ledige vergoeding zouden ontvangen. In het ontwerp is daarom naar een re delijke middenweg gezocht door te be palen, dat met de giften slechts reke ning wordt gehouden, voorzover het to taal van bijdragen en giften tezamen meer bedraagt dan de werkelijke kos ten. Met de verzekeringsuitke ringen wordt op dezelfde wijze re kening gehouden als met de giften. Aftrek van 50 Om de administratie niet te belas ten met een groot aantal gevallen, waarin de schade van dien aard is, dat zij door de getroffenen zonder bezwaar zelf kan worden gedragen, is in het ontwerp bepaald, dat scha de tot en met een bedrag van 50,— niet voor vergoeding in aanmerking komt Uit een oogpunt van billijkheid wordt op elke bijdrage een bedrag van ƒ50 in mindering gebracht, waardoor dus wordt vermeden, dat bijv. een verschil van 1,in het bedrag van de scha de zou leiden tot een verschil in bij drage van ƒ50,—. Zie verder pag. 7 Ridgway pleit voor handhaving hulp Generaal Ridgway, de aftredende op perbevelhebber der geallieerde strijd krachten in Europa, heeft gisteren in een getuigenis voor de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gewaarschuwd, dat zijn strijdkrachten niet sterk genoeg zouden zijn om „ern stige tegenslagen te verhinderen" in de eerste stadia van eer. eventuele aanval, zelfs indien men de huidige doelen vani de Noordatlantische verdragsorganisa tie zou verwezenlijken. Hij zei dit in een pleidooi ter voor koming van verlaging van het program voor buitenlandse hulp ten bedrage van 5.800 millioen dollars, dat door president Eisenhower is voorgesteld. De zwakste schakel in de verdediging is nog steeds de luchtmacht. De plan nen van de interim-commissie van de Europese defensiegemeenschap zijn reeds zover gevorderd, dat zij de vor ming van Westduitse militaire eenhe den na ratificatie van het Europese- leigerverdrag niet zullen vertragen. Ridgway zei voorts, dat nieuwe wa pens in Europa, een „machtige uitwer king'' op gevechtsoperaties zouden heb ben en belangrijk tot de defensieve kracht zouden bijdragen, maar hij waar schuwde, dat zij „ook nieuwe factoren van kwetsbaarheid met zich zullen brengen". Hoewel de doelen, welke het vorige jaar te Lissabon gesteld, voor een groot deel zijn bereikt, zouden de strijd krachten bij de huidige stand van. za ken aanzienlijk te kort schieten in doel treffendheid bij gevechten. Weliswaar zijn de Russische strijd krachten numeriek riet sterker gewor den. aldus Ridgway, maar toch is de militaire macht van de Sowjetunïe toe genomen door modernisering en oplei ding van de divisies, de vervanging van verouderde vliegtuigen door straal vliegtuigen van hoge kwaliteit en een algemene toeneming van. de gevechts- waarde. (Reuter). Straaljager verongelukt ENSCHEDE, 18 Mei. Een Gloster Meteor 4 straaljager van de jachtvlieg- school Twenthe is Maandagmiddag even na drie uur in de gemeente Weerselo verongelukt. De piloot, de 23-jarige ser geant-vliege.' S. I. J- M. Abel uit Rotter dam was bezig zich te oefenen in het doorstarten. Juist toen hij de machine wilde optrekken zwenkte de jager en stortte even daarna op een ontbost ter rein neer. De piloot overleed op slag. Het ongeluk gebeurde juist buiten de rand van de vliegbasis. Het toestel is totaal vernield. Er is geen brand uit gebroken. Kopenhagen, Dinsdagochtend. I paleis naar het andere en de vraag wie I daar allemaal inzaten hield hen aan- Kopenhagen ontwaakte vanochtend in genaam bezig, het sLme licht van rep-narhli-heid, maar „Om 12.20_begayen Komng nadenk en istreeks negen uur brak de zon door t De minister zonder portefeuille, mr. J. Luns, heeft gistermorgen ten depar- temente van buitenlandse zaken aan de wnd. Hoge Commissaris van Indo nesië medegedeeld, dat de Nederlandse regering krachtig protesteert tegen de op Nieuw-Guinea door gewapende Indonesische militairen gedane poging tot infiltratie. De minister heeft voorts net ver zoek gedaan, dat d- Indonesische re gering harerzijds ec diepgaand onder zoek zal instellen t Nederlandse regering op at 'L'.'V.e mengen van de maatregelen ter bestraffing van hen, die voor deze infiltratiepoging verantwoordelijk kunnen worden ge steld, alsmede van die ter voorkoming van herhaling. Naar aanleiding van het protest der Nederlandse regering tegen de op Nieuw- Helicopters landen te Rotterdam Hoogtepunt van Rotterdams Op bouwdag, gisteren gevierd, is onge twijfeld geweest de aankomst van twee Bell 47 D 1 posthelicop- ters, die tegen half vijf neerstre ken op het met zoveel voortvarend heid in orde gebrachte landings terrein aan de Katshoek waarmee Rotterdams heliport, helistation, helihaven, rotorstation of hoe men het nieuwe vliegveldje in het hart van de stad wil noemen, in gebruik werd genomen. Al geruime tijd tevoren hadden dui zenden belangstellenden zich rondom het ongeveer 100 bij 120 m metende veld geschaard. Bewoners van naburige huizenblokken hingen uit de ramen en tientallen jeugdige kijkers hadden een plaatsje gezocht en gevonden op de' daken. Er heerste een geanimeerde stemming onder de wachtenden naar mate het tijdstip van vier uur, waarop de van Brussel komende toe stellen werden verwacht, naderde, nam de drukte nog toe. De minuten verstreken, een zachte regen begon neer te dalen, maar nie mand ging er voor weg. De toestellen lieten echter op zich wachten naar later zou blijken waren zij met bijkans een half uur vertraging vertrokken omdat een man van de film, diie de tocht mee zou maken, niet op tijd was gekomen maar niemand maakte zich er erg druk over, zeker niet de opge schoten jeugd, die er kennelijk een behagen in had telkenmale een zekere deining in de rijen der wachtenden te doen ontstaan door te suggereren, dat het grote ogenblik daar was. Tenslotte, tegen half vijf, kondigde motorgeronk de komst van de beide, blauw geschilderde Sabena-toestellen aan en even later streken de merkwaardige Bell posthelicopters. naar welker komst Rotterdam zo vol ongeduld heeft uitge zien, keurig neer op de uitgezette smalle grasmat. Het aangelegde betonnen plat form (20 bij 20 meter) meden de piloten zeer zorgvuldig! Na de begroeting van de vier Belgische luchtreizigers, de heren A. V. J. Ver- nieuwe, directeur van de Sabena, Mau rice Dans, hoofd van de afdeling plan ning van genoemde Belgische luchtvaart maatschappij, de piloot G. Trémerie die zo veel goed werk heeft verricht in de eerste dagen na de ramp en deswege nog kort geleden hier te lande een warme huldiging in ontvangst had te nemen alsmede eerder aangeduide cameraman,! hield Rotterdams burgemeester, mr. G. E. van Walsum, een korte toespraak, waarin hij o.m. betoogde, dat de grote be langstelling van de bevolking niet alleen was te verklaren uit min of meer specta culaire overwegingen. Na het smartelijk verlies van hel eigen vliegveld Waalha ven, waarop de Maasstad altijd z.o bij zonder trots is geweest, is zij er naar blijven streven om opnieuw in het inter nationaal luchtverkeer te worden inge schakeld. Vandaar het enthousiasme waarmee deze eerste proefvlucht van Brussel naar Rotterdam is gevolgd. Mr. van Walsum verklaarde, dat dit enthousiasme des te groter is, waar er ook alle kans is, dat de helicopter in het luchtverkeer een plaats van betekenis z.al gaan innemen. Hij besloot met de Sa bena alle succes toe te wensen met haar diensten. De directeur van de Sabena, de heer A. V. J. V e r n i e u w e, die zelf een van de toestellen had bestuurd, verklaar de, dat hij ten zeerste verheugd was te hebben kunnen neerstrijken in het hart van Rotterdam. Hij herinnerde er aan. dat Rotterdam zich er straks met Brus sel en Antwerpen, op zal kunnen beroe men te zijn opgenomen in de eerste ge regelde internationale passagiersdienst per helicopter en sprak ziin vertrouwen uit in de verdere ontwikkeling van de helicopter. Na een goed uur hier te zijn geweest vertrokken de toestellen, die over de heenweg een uur en vier minuten had den gedaan, weer naar Brussel. De bijzondere belangstelling welke de eerste proefvlucht heeft, getrokken mag ons er niet van weerhouden nog iets- te vertellen van hetgeen de dag van gis teren nog meer heeft geboden. Zie ook pag2 Tegen het middaguur hètgeen daar voor was geschied hebben wij ten dele reeds in onze edities van gisteren ge meld bevond het gezelschap genodig den zich te Hoogvliet, alwaar aan een complex van 928 woningen een plaquette werd onthuld, welke er aan herinnert hoe in weinig jaren dit dorp tengevolge van de opkomende industrialisatie in de naaste omtrek zijn landelijk karakter is gaan verliezen. De voorzitter van de wijkraad van Hoogvliet, de heer G. A. So et em an, illustreerde een en ander met enkele cijfers: In 1934, het jaar waarop Hoogvliet door Rotterdam werd geannexeerd, telde het dorp 300 woningen met 1300 bewoners. In 1952 stonden er 475 woningen met 2000 bewoners en dit jaar zullen er 1400 woningen met liefst 6000 bewoners zijn. Inderdaad een stormachtige ontwikke ling, welke diverse problemen men denke slechts aan het vraagstuk van de recreatie met zich heeft gebracht. Guinea door gewapende Indonesische militairen gedane poging tot infiltra' (men zie elders in dit nummer), kunnen wij nog het volgende mededelen: Van officiële zijde werd uit Hollandia bericht ontvangen, dat o-p de 11e Mei in het Zuiden van de Vogelkop een infil tratie heeft plaats gevonden van een kleine groep goedgewapende Indonesiërs. Op dezelfde dag nog hebben onze mili tairen een krachtige actie ingezet: op de 13e Mei was de infiltratiegroep geheel onschadelijk gemaakt. Onder de door onze troepen gemaakte buit bevinden zich een prauw, een mortier, brenguns, -e;.veren, hand- en motorgranaten. Men zal zich wellicht herinneren, ciat in Januari 1952 ook een infiltratiepoging heeft plaats gevonden op het eilandje Gag en andere eilanden van de Radja Ampat-groep, welke poging eveneen; door snelle en doeltreffende actie van onze land- en zeestrijdkrachten ir Nieuw-Guinea onschadelijk werd ge maakt. Behalve de mededeling, dat de .Ned. regering krachtig protesteert heeft de minister het verzoek gedaan, dat de In donesische regering harerzijds een diep gaand onderzoek zal instellen en de Ne derlandse regering op de hoogte zal brengen van de maatregelen ter bestraf fing van hen. die voor deze infiltratie poging verantwoordelijk kunnen worden "gesteld, alsmede van die ter voorkoming van herhaling. Politieke kringen zien er een tegenzet m Vooraanstaande politieke kringen Djakarta hebben intussen verklaard, dat het bericht zou kunnen worden be schouwd als een „tegenzet" van Neder landse zijde naar aanleiding van de recente berichten als- zou Nederland in de Moluikk-en hebben geïnfiltreerd. Deze tegenzet zo-u dan te 'beschouwen z'Jn als een poging tot rechtvaardiging voor de wereld, aldus deze politieke kringen. In een hoofdartikel over deze kwes tie schrijft het blad Pemanöangan: „Het bericht, dat officieel door de Nederlandse regering wordt gelan ceerd, over wat genoemd wordt een gewapende infiltratie van Indonesiërs in West-Iirian is in feite een tactiek van Nederland om de eigen infiltraties o,p Indonesisch grondgebied te camoufle ren. Het is reeds een publiek geheim, dat de Nederlandse regering systema- - - tisch haar onwettige status in Nieuw- ims' wa?r eej} koffietafel werdGuinea versterkt door het aanvoeren aangeboden, herinnerde de heer Soete-lvan nieuwe troepen. Daarnaast", aldus man nu in zijn kwaliteit van voorzitter I Pemandansan> „worden eveneens vol- _oluasc„ uu ue gevangena van de wijkraad Perms, er aan, dat dank gens lan r.m.S-elementen in Neder-|van Breda ontvlucht zijrf iiZatS zij de olie-industrie in enkele decennia larui gesteund. teneinde de anti-repu- te Hannover gearresteerd' vi Perms pen nlaats is seworden. die over blikejnse elementen te verstevigen of -r, e?rcl\ volgens de scheen de belofte voor weer een stralende dag te worden gedaan, een belofte welke later, omstreeks het middaguur, toen er weer bewolking dreigde, toch niet geheel en al bleek te worden ingelost. Maar op Kastrup, het vliegveld, voor en bij de aankomst van Koningin Juliana en Prins Bernbard, was bet prachtig, en een blinkend licht ver spreidde zich over de Sont, zodat wij heel in de verte iets zagen liggen van Zweden, dat andere land van Scandinavië, waar men ook zo gaarne ons Koninklijke echtpaar zou ontvangen, doch waar men ingevolge het protocol zal moeten wachten tot de Zweed se Koning te onzent is geweest, want deze is korter aan de regering dan Juliana. Om 10.20 uur reden Koning Frederik en Koningin Ingrid binnen. Zij stapten uit bij het platform, waar inmiddels tal van belangrijke figuren van vorslelijken en anderen bloede bijeen waren. Er volgden hartelijke begroetingen en wij zagen de Koningin, die een lichtgrijs complet droeg, in gesprek met mevrouw E. P. J. Luden geb. Richard, de vrouw van onze gezant. Bij de politie was enige nervositeit te bespeuren; er werd wat veelvuldig met touwen gewerkt, zodat sc~-nige aanwezigen bij wijlen een ge voel van gevangenschap bekroop, maar het was allemaal goed bedoeld 'er. ten slotte verliepen de zaken geheel naar wens. ook toen om drie minuten over half elf de Dakota uit -Nederland was ro'airi -TM. -- •- K.H.. vliegtuig door de heer G. P. Luden te zijn begroet, voet op Deense bodem zetten. Fotografen en filmoperateurs Koningin Ingrid zich naar het paleis, Christiaan VII voor de lunch, waaraan ook andere leden van de Deense konink lijke familie, zomede het gevolg van ons koninklijk echtpaar, aanzaten. Om twee uur zou het gezelschap naar Mindelun- den vertrekken: het plantsoen tes her denking van de Deense slachtoffers van het verzet. Zie ook pagina 5. Frans tegenoffensief in Laos Franse troepen onder rechtstreeks bevel van generaal Salan, de Franse opperbevelhebber in Indochina, heb ben de plaats Xieng Khoenax, onge veer 140 km ten Zuidoosten van de koninklijke residentie Loeang Prabang, heroverd. Xieng Khoeang werd op 19 April door de Viet-minh bezet. Deze mededeling is de eerste aandui ding van een Frans tegenoffensief in Laos. De heroverde plaats is de hoofd stad van de Meo-stam. Volgens gisteren te Parijs ontvangen berichten hebben Franse troepen de eerste grote aanval van de Viet-minh op de De Lattre-linie, die de Tonki- nese delta en Harfoi beschermt, afge slagen^ Verscheidene bataljons var. de Vu-wnmh bpsjermrion Zaterdag de militaire post'Yen Vih, ongeveer 50 km ten Zuiden van Hanoi. Yen Vih mochten vlakbij om hun werk te doen jiS een van de sleutelstellingen van de on Ho innnnoion -n.iion verdedigingslinie, die wijlen maar schalk De Lattre de Tassigny om de Tonkinese delta heeft laten leggen. De betonnen muur om Yen Vih werd door vrijwilligers van de Viet-minh geëxplodeerd, waarrfa verscheidene steunpunten ondanks heftig verweer van de Senegalese verdedigers inge nomen werden. Franse vliegtuigen be stookten de aanvallers, totdat een Franse versterkingscolonne kwam op dagen, die de post ontzette. De Viet- minh zou een bataljon verloren heb ben. De Franse verliezen daarentegen zouden zeer gering zijn. Irf militaire kringen te Parijs is men van mening, dat generaal Ngoeyen Vo Giap, de opperbevelhebber van de Viet-minh, de sterkte van de verdedi gingswerken rondom Hanoi heeft wil len beproeven. Irf deze kringen acht men het duidelijk, dat de Viet-minh thans het zwaartepunt van haar offensief van Laos naar de Tonkinese delta verlegt. (Reuter-A.F.P.) en de journalen zullen deze eerste ont moeting, waarbij Koning Frederik onze Koningin een ruiker paarse bloemen aanbood, stellig nauwkeurig in beeld brengen. Zeer erkentelijk waren deze heren ook voor de gelegenheid om ie beide Koninginnen van alle kanten te kunnen filmen, toen zij. wachtend op de auto's, die het gezelschap naar de stad zouden brengen-, even ongedwongen stonden te praten, Koningin Juliana, die er in een groengrijs complet charmant uitzag, leek zich op de komende dagen, al wacht haar een zwaar programma, zeer te verheugen. De ontvangst was hartelijk maar rus tig. geen volksliederen, geen gejuich. Ook geen gejuich langs.de weg. die de stoet van zeven auto's naar het paleis nam. maar wel grote belangstelling van allemaal wuivende en lachende mensen en schoolkinderen met vlaggetjes. Bij het paleis Christiaan "VII op Ama- lienborg. waar onze Koningin en haar gemaal intrek namen, stond een sectie van de Koninklijke lijfwacht met het regimentsvaandel. De mannen droegen thans hun rode tunieken met witte ban deliers en blauwe broeken met zilveren bies. Tal van Kopenhagers waren naar het grote plein getogen en vóór de af lossing van de wacht, die nu met muziek gepaard zou gaan, was er voor hen nog we_l het een en ander te zien, want de hofauto's reden af en aan van het ene Vluchteling uit Breda gearresteerd Willem Polak, een van de zeven Nederlandse oorlogsmisdadigers die met de Kerstdagen uit de gevangenis Pernis een plaats is geworden, die over de gehele wereld bekend is. Spreker maakte van de gelegenheid gebruik om •ens uit te spreken, dat een volgende maal Pernis in het programma van Op bouwdag zal worden opgenomen. Daarna ging het terug naar Rotterdam, alwaar alvorens naar het vliegveld aan de Katshoek werd gereden bur gemeester Van Walsum op de Blaak een, aan de gevel van de Amsterdamse Bank- Incassobank bevestigd beeld van Pieter Starreveld onthulde. Namens de directie van genoemde bank verklaarde mr. J. C. S. Nyenbandring de Boer, dat de Amsterdamse Bank-Incasso- bank niet alleen een steentje heeft wil len bijdragen tot de materiële opbouw va-n de stad Rotterdam, maar dat zij gemeend heeft ook in culturele zin een bijdrage te moeten leveren. Vandaar de opdracht, gegeven aan Pieter Starreveld, tot het vervaardigen van een passend gevelbeeld. Mr. Nyenbandring de Boer merkte op, „at men er aanvankelijk over had ge dacht het beeld in eigendom over te dra gen aan de gemeente, maar, aldus zei de heer De Boer tot burgemeester Van Walsum, de gedachte dat uw ambtenaren zich dan niet langer bezig zouden kunnen houden met het nauwkeurig vaststellen van de precariobelasting heeft ons daar van nog weerhouden. Mr. G. E. van Walsum verklaarde buitengewoon verheugd te zijn over de betoonde geste. Hij noemde het een merkwaardige coïncidentie, dat de laatste tijd het juist directies van panden, ge bouwd naar een ontwerp van de heren Kraaijvanger zijn. die het stadsbestuur met culturele geschenken hebben willen verrassen. Hij vroeg zich kennelijk af of hier nu helemaal van toeval sprake was. In ieder geval toonde hij zich oprecht verheugd over hetgeen tot stand was ge komen en hoopte dat dit voorbeeld ver der navolging zou vinden. Tenslotte merkte hij op. dat, indien men het beeld :en nis had geplaatst, men zich aan precariobelasting had kunnen ont trekken. de sympathie van Den Haag te laten blijken jegens hun illegale acties. De Indonesische regering heeft nog geen scherpe maatregelen in verband met dit alles genomen, maar de aaneen schakeling van gebeurtenissen van de laatste tijd zijn dermate opgevallen, dat de aandacht van de regering in Djakarta er door werd getrokken. Het schijnt, dat de Nederlandse regering dit gewaar werd. Voordat Djakarta slappsn heeft genomen, of protest heeft ingediend, heeft Den Haag door een officieel communiqué uit te geven over wat genoemd wordt infiltratie in West- Irian getracht de feiten om te draaien. En hiermede verwacht Den Haag zich voor een aanval van Djakarta te kun nen vrijwaren", aldus besluit het blad zijn betoog. Het lijkt ons voor de hand te liggen, dat deze journalistieke beschouwing ge zien moet worden in hetzelfde kader als de onlangs in Indonesië verspreide be richten over Nederlandse onderzeebo ten, die zich in de nabijheid van de Zuid- Molukken ophielden en door lichtsigna len de aandacht van de bewoners aan de wal trachtten te trekken. Wij vernamen naar aanleiding daarvan namelijk, dat zich geen Nederlandse onderzeeboten in Indonesië of in de omgeving van Indo nesië bevinden. Nederlandse onderzee boten houden zich momenteel slechts od in de Noordzee, het Kanaal, en in een geval op de Atlantische Oceaan. Geen commentaar Wat de infiltratie op Nieuw-Guinea en het daaraanvo'Tende protest van mi nister Luns betref: kon men ons in Den Haag noch van Nederlandse noch van Indonesische ziide in dit stadium nadere commentaar verstrekken. De Indonesi sche regering stelt thans een onderzoek in, aldus vernemen wij, en het kan nog wel c"igo tijd in beslag nemen alvorens de ="ltaten daarvan worden bekend gemaakt politie was hij in het bezit van valse papieren. Polak is de vierde van de zeven vluchtelingen, die in Duitsland is op gespoord en in hechtenis is genomen. Alle vier worden vastgehouden in afwachting van een beslissing over uitlevering of uitwijzing. Een ontsnapte weer in /Vederland.se gevangenis Vanmorgen is de op 26 December j 1. uit de starfgevangems te Breda ont vluchte politieke delinquent Jacob de Jonge wederom in een strafgevangenis strafgevangenis hier te lande opgesloten, n.l. in de strafgevangenis te Schevenin- gen. Nadat hij enige tijd geleden in Duits land was aangetroffen en aldaar in ver zekerde bewaring was gesteld, heeft de bevoegde Duitse rechter op 16 Mei 1.1. bslist, dat het Nederlandse uitleverings- vrzoek niet kon worden ingewilligd, waarop hij werd overgegeven aan "de Britse ebezettingsautoriteiten. die hem als ongewenste vreemdeling op 18 Mei 1.1. hebben overgegeven aan de Neder landse grensautoriteiten. Verder heeft het onze aandacht ge trokken. dat in de protestnota van minis ter Luns in tegenstellina tot de be richten welke oorspronkelijk uit Hol landia afkomstig waren sprake is van Indonesische militairen. Ook de opsom ming van het buitgemaakte materieel 'ijst er op, dat het hier om een actie van zekere omvang gaat Ook in dit op zicht echter zullen de thans plaatsheb bende verhoren van de gevangen geno men militairen nog wel nader inzicht en verdere bijzonderheden omtrent het ka der. waarin men de actie zal hebben te zien. aan het licht brengen. Zaterdagmiddag was er bij het Rampenfonds een bedrag geboekt van 111.8 millioen. Maandagmid dag was de stand 112.4 millioen. Er was dus een vooruitgang van 600.000. TELEVISIE" WORDT BEËINDIGD Als regeringsbijdrage uitblijft De televisie-uitzendingen zullen op 1 October a.s. beëindigd moeten wor den. wanneer er geen positive be slissing is genomen omtrent een rege ringsbijdrage, zo heeft het bestuur van de Nederlandse Televisïestichting vandaag verklaard. De omroempver- enigingen zien zich namelijk geplaatst voor het feit, dat de bijdrage die zij uit eigen middelen voor het televisie- experiment beschikbaar hebben ge steld, groot f 1.200.000, het maximum is wat in het licht van hun werk op omroepgebied verantwoord moet worden geacht. Het bestuur van de Nederlandse Tele visie stichting heeft er bij de regering bij voortduring op aangedrongen zeel- spoedig haar beslissing omtrent de al of niet voortzetting van de televisie ken baar te maken en het verwacht dat. zo de regering tot voortzetting mocht be sluiten, de regering de middelen beschik baar zal stellen waaruit de televisie zal worden gefinancierd. OP DE MEESTE PLAATSEN DROOG j> Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. tot Woens- dagavond «opgemaakt te 1G uur). Wisselend bewolkt en op de p. I meeste plaatsen droog weer." Over -• het algemeen lagere temperaturen. Zwakke tot matige wind aanvan- u kelijk uit Westelijke, later uit p. uiteenlopende richtingen. 20 Mei Zon op 4.39. onder 20.84. -k Maan op J1.40, onder 21 Mei 1.45. li 3

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1