Bezoekt de Openbare Vergaderingen D V te Hoenderloo op 19 Mei 's av, 8 uur op 20 Mei 's av. 8 uur in La Bordelaise op 21 Mei 's av. 8 uur in Ugch. Belang Wethouder van Onderwijs opent Montessori-kleuterklas Belangrijke aanwinsten voor „De Cannenburgh Na mishandeling overleden Dinsdag 19 Mei 19S3. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Derde blad Spreker: Mr. S. WILLINGE GRATAMA Zaal: HET DORPSHUIS Sprekers J. G. H. CORNELISSEN, lid Tweede Kamer A. M. DE WEERD, Raadslid Apeldoorn Sprekers De heer A. WILLERING Mej. S. BOEKHOFF, math dra. De heer J. LAMSVELT De heer Dr. W. L. WOLFF De heer A. M. DE WEERD Kleuteronderwijs wordt nog te stief moederlijk bedeeld" In de villa „:t Veer" aan de Da Costalaan heeft de wethouder van Onder wijs, de heer J. Ringnalda, Maandagmiddag de Montessori-kleuterklas geopend van mevrouw E. de Wilde-Rookmaker. In Apeldoorn .het eerste onderwijs instituut, dat geheel naar de maatstaven van de grote Italiaanse paedagoge voorbereidt. ..Het verheugt mij buitengewoon", aldus de heer Ringnalda in zijn toespraak tot mevr. De Wilde, „dat U deze school hier bent begonnen en zo mee wilt werken in het belang van het kleuteronderwijs in het algemeen". „Kinderspel is ernst" ,,'t Veer" is een particuliere mo derne woning en heelt derhalve ook de voor dit onderwijs zo bijzonder ge schikte huiselijke sfeer, zodat de kleine mensjes, die hier hun eerste levenswijsheid zullen opdoen, zich di rect thuis kunnen voelen. Die sfeer heeft ook de openingsbijeenkomst, bij gewoond door ouders en andere be langstellenden, gemaakt tot een ge zellig en ongedwongen samenzijn. En mevrouw De Wilde loonde zich een charmante gastvrouw, die reeds dade lijk ieder boeide met haar enthousiast welkomstspeechje en haar uiteenzet ting van wat zij zich voorstelt de kleuters te zullen leren. Zij vertelde van de mogelijkheden die het Mon- tessori-onderwijs biedt, mogelijk heden, bereikbaar door een systeem dat er op gericht is het kind te be naderen in zijn eigen wereldje. Wat vele volwassenen als spel zien, of als onbenullige dingetjes, is voor de kin deren diepe ernst. Vandaar ook, dal bij het Montessori-onderwijs niet van „spelen", maar uitsluitend van „wer ken" wordt gesproken, aldus mevrouw De Wilde. De heer Ringnalda verrichtte de of ficiële opening met het doorknippen van een van vergeet-mij-nietjes ge vlochten lint, doch sprak voor hij dat deed, zijn bewondering uit voor de voortvarendheid waarmee" mevr. De Wilde haar zaken had aangepakt en zijn verheuging over de totstandko ming van deze kleuterklas. De wethouder zeide het te betreu- Muilwijk kampioen van D.D. Onze sehaakredacleur, de heer J. Muilwijk, slaagde er in om hei'kam pioenschap van iliscendo Discimus te behalen. In de eerste helft van de winter- wedstrijd eindigden ir H. .T. van Donk en hij op de eerste en tweede plaats met ZV> 5, gevolgd door M. J. Jacob- son en mr A. H. Roosc. In de tweede helft scoorde Muilwijk 4!z 6 en legde daarmee beslag op de titel: verder verkregen Roose 2'.'i 5, Jacobson 2 5 en Van Donk 1 4. Wethouder J. Ringnalda knipt het lint door van vergeet-mij-nietjes, waarmee de eerste Montessori-kleuterklas in j Apeldoorn is geopend. Links naasi de wethouder het hoofd van de school, mevr. E. de Wilde-Rookmaker. De lieve jeugd kijkt vol belangstelling toe. ren. dal het kleuteronderwijs in Ne derland nog zo stiefmoederlijk be deeld wordt met subsidies, al wordt er wel wat meer gedaan dan enige jaren terug. Dit, aldus de heer Ring nalda en daarbij het feit, dat aan schaffing van leermiddelen voor het Montessori-onderwijs zo kostbaar is, zal mede een reden zijn waarom er in ons land, het land waarin Maria Montessori begraven ligt, nog zo wei nig Montessori-onderwijzeressen te vinden zijn. Het is de bedoeling, dat in de nieuwe klas, waarin nog enkele plaat sen open zijn, slechts vóór de middag les wordt gegeven. De leeftijdsgren zen zijn drie en zes jaar. Chr. Huishoudschool aan Asselsestraat Hel bestuur van de Stichting „Chr. Huishoudschool Apeldoorn" heeft ver zocht voor de bouw van een nieuwe zocht voor de bouw van een nieuwe huishoudschool aan de stichting te verkopen een gedeelte van het ter rein, gelegen aan de Asselsestraat en de Schotweg. Over de oppervlakte en de prijs is reeds overeenstemming bereikt. Het terrein is ongeveer 4500 vierkante meter groot en de bedongen koopprijs bedraagt f 20.655. Daarboven moei de Stichting als bijdrage voor de kosten van het bouwrijp maken een bedrag van f 20.970 betalen. Zo als gebruikelijk is moeien de kosten van overdracht door koopster worden gedragen. B. en W. kunnen zich met de prijs en voorwaardenverenigen en stellen daarom de Raad voor een overeen komst met dc Stichting aan le gaan. Gemeente-werf in dienst van pol. partij Vragen van het raadslid Balfoort De heer H. Th. Balfoort, lid van de R. K. raadsfractie, heeft een schrij ven gericht aan de voorzitter van de gemeenteraad, houdende het verzoek een aantal vragen te mogen stellen, betreffende activiteit van een poli tieke partij op de Gemeentewerf aan het Griftpad. De betreffende vragen zijn door de heer Balfoort als volgt geformuleerd: la. Is het juist, dat gedurende de laatste weken op de gemeentewerf bij herhaling na de gewone werk tijd is gewerkt en met name al daar verkiezingsmateriaal t.b.v. de a,s. gemeenteraadsverkiezingen is vervaardigd? Zo ja: b. Door wie,, in wiens opdracht en voor wiens rekening is dit ge schied en werden hierbij gemeen- lepersoneel ingeschakeld en ge meentelijk materiaal en machines gebruikt? 2a. Is het juist, dat ook bij een vo rige verkiezing de gemeentewerf reeds voor partij-politieke doel einden is gebruikt, met name dat een verkiezingspropagandawagen aldaar gedurende enige dagen voor ieder zichtbaar heeft gestaan? b. Zijn daartegen destijds maatrege len genomen om herhaling te voorkomen? 3a. Indien deze vragen geheel of ge deeltelijk bevestigend worden be antwoord, zijn Burgemeester en Wethouders dan met ondergete kende van oordeel, dat sterk valt af le keuren, dat gemeentelijke werkplaatsen voor partij-politieke doeleinden worden gebezigd? b. Zo hel College van Burgemeester en Wethouders deze mening deelt, is hel dan bereid aan de Raad me dedeling te doen. welke maat regelen het terzake denkt te tref fen ter voorkoming van herhaling? Cabaret-avond voor Hoofdstraat-Zuid Dank zij de bonnetjes-actie, waar mede de winkeliersvereniging Hoofd straat-Zuid de aandacht van het pu bliek op haar zaken wenst te vesti gen, hebben zeer velen Maandagavond in Hei Hof van Gelre genoten van een aardig cabaretprogramma, rijk ge varieerd, vrolijk en in vlot tempo ge bracht. Hoewel de grote aantrekkings kracht voor deze avond ongetwijfeld de medewerking van Cees de Lange was, deden toch de overige bekende cabaret-artisten geenszins voor hem onder. Het was Eddie de Valk, die dit cabaretgezelschap presenteerde en daarmede de zeer talrijke aanwezigen de zaal was tot de laatste plaats bezet. een kostelijke avond be zorgde. Na een gezellig inleidend praatje door Cees de Lange, die al dadelijk de juiste sfeer wist te scheppen, was het Cas Rus, die op virtuoze wijze zijn clavioline bespeelde en alle denkbare muziekinstrumenten daarop imiteerde. De cabaretière Mary Scotly bezong in allerlei ondeugende liedjes de man School voor imbecielen De bezinkingsklassen, verbonden aan de Van Toledoschool aan de Ble- kersweg. zijn ondergebracht in de voormalige hoofdenwoning bij die school. Deze huisvesting voldoet niet aan redelijk te stellen eisen. Met de hoofdinspecteur van het B.L.O. zijn B. en W. van mening, dat voor de leerlingen van bedoelde klassen zo spoedig mogelijk een ander gebouw beschikbaar moet worden gesteld. Zij stellen voor de voormalige lagere school 17 aan de Soerenseweg hier voor te bestemmen. Deze school, welke 6 lokalen bevat, zal binnenkort geheel vrij komen en is voor het be oogde doel groot genoeg. Aan de Van Toledoschool zijn thans nl. 2 bezin kingsklassen, die elk 18 leerlingen tel len. Bovendien slaan nog enige kin deren op de wachtlijst. Gerekend moet dus worden op een derde klas. Daar enboven zijn nog 2 lokalen, waar onder een speellokaal, nodig. Wordt het plan van B. en W. ver wezenlijkt, dan zullen de bezinkings klassen echter een zelfstandige inrich ting van onderwijs moeten vormen. Een scheiding van de klassen voor de zwakzinnige kinderen en die voor de imbecielen verdient alle aanbeveling. Het samenbrengen van beide groepen van leerlingen wordt door deskundi gen algemeen ongewenst geacht. Voor het oprichtén van een school voor imbecielen worden ten minste 35 leerlingen vereist; dit aantal is aanwezig. Alvorens de school aan de Soeren seweg echter kan worden betrokken ■moeten daarin, verschillende verande ringen worden aangebracht. De kos ten hiervan worden geraamd op f 78.815.voor welk bedrag B. en W. de Raad verzoeken een crediel te ver lenen. Verbouwing Gymnasium De reetor van het Gymnasium heeft het gemeentebestuur verzocht enkele verbeteringen te laten aanbrengen in de inrichting van d'e school. Op verzoek van B. en. W. heeft de directeur van Gemeentewerken een plan betreffende enkele verbeteringen ingediend, waarvan de kosten worden begroot op f 43.000.—. De voorgeno men verbeteringen betreffen het ver bouwen van de leraarskamer tot vak lokaal voor natuurlijke historie; het inrichten van het (te kleine) lokaal tegenover de trap tot kamer voor de leraren: het bestemmen van het te kenlokaal, dat voor dit doel te klein is, tot gewoon leslokaal, en ten slotte het inrichten van een tekenzaal en van de bibliotheek op de zolder van het schoolgebouw. B. en W. stemmen met het voorstel in en verzoeken de Raad het ge vraagde bedrag te voteren. èn de vrouw, waarna de „man met. de lachende benen" Harrie Woodson zich in allerlei bochten kwam wringen. Een geslaagde afwisseling werd ge vormd door het optreden van de lele- paath Master Victoire, met medewer king van twee dames en drie heren uit de zaal. De Flamingo's verzorgden onberispelijk enkele nummers par- terre-acrobatiek. De Walama's, onder leiding van Aart Boender, deden Zuid- zee-melodieën horen. Met ingang van Hemelvaartsdag is het. kasteel De Cannenburgh te Vdassen weer opengesteld voor be zichtiging Gedurende cle winter maanden werden belangrijke aan winsten verworven voor de inwen dige aankleding van het kasteel. Zo stond het museum Felua le Apel doorn voer De Cannenburgh af een schilderij van 2 m hoog en bijna 3 m lang, daterende van omstreeks 1050, waarop in boomvorm zijn weergege ven de namen en wapens van de voorouders der toenmalige bewoners van De Cannenburgh, Elbert van Isendoom a Blois en zijn vrouw Hadewig van Essen. 't Schilderij geeft naast de beide stam bomen afbeeldingen van De Cannen burgh (d.w.z. voor de verbouwing van 1661) en van de sinds lang verdwenen Zwanenburg bij Vorehten. Van dit kleurige en zeer decoratieve stuk is het bekend, dat het lot 1880 op De Cannenburgh hing Een andere belangrijke aanwinst is een zestal grote en zeer fraaie wapen borden uit de kerk van Ophemert, bij Tiel. Drie van deze borden zijn in de kapel van het kasteel opgehangen, cle andere drie zullen jnettertijd in het koetshuis tentoongesteld worden. Ver der werden weer tal van antieke meu bels verworven. Zodoende kon een kamer meer dan het vorig jaar wor den opengesteld, zodat nu behalve de kelders en het ingangsportaal 9 ver trekken in het kasteel bezichtigd kun nen worden. De plannen van de eigenares van het kasteel, de stichting „Vrienden der Geldersche Kasteelen". om in de kel ders een theeschenkerij in te richten, zijn helaas om technische en andere redenen onuitvoerbaar gebleken. Waarschijnlijk zal er nu een thee- schenkerii komen in een der voorge bouwen. Met het oog op de zeer hoge herstelkosten van dit bijgebouw, is een en ander nog in studie, maar het laat zich aanzien, dat deze plannen wel verwezenlijkt kunnen worden, mede dank zij hulp van Monumenten zorg. Drama in rampnacht te Apeldoorn Dader ter zitting gearresteerd De Zutphense rechtbank heeft de behandeling voortgezet van dc strafzaak tegen de 26-jarige J. v. W. te Apeldoorn, die in dc stormnacht van 31 Januari op 1 Februari jl. zjjn vriend H. na een twist mishandelde. Het slachtoffer overleed, na twee dagen bewusteloos in het ziekenhuis tc hebben gelegen. Reeds tijdens de vorige zitting requireerde de officier van Justitie twee jaar gevangenisstraf, met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Nadat thans de politiedeskundige, dr Hulst, en de vader van het slachtoffer als getuigen waren gehoord, gelastte de rechtbank de gevangenneming van de verdachte. „Ik heb het toch niet gewildzei deze. Opnieuw twee jaar geëist Door een juridische kwestie was v. W. na twee maanden voorarrest in "rijheid gesteld. Deze moeilijkheid was ontstaan na het sectierapport van dr Hulst, waarin de mogelijkheid werd open gelaten, dat het slachtoffer niet zou zijn overleden tengevolge van de mishandeling. In dat geval zou de ver dachte alleen eenvoudige mishandeling ten laste gelegd kunnen worden, en voor dat feit is geen preventieve hech tenis mogelijk. Toen de zitting begon lagen op een tafeltje de leren handschoenen, die de verdachte de bewuste avond heeft ge dragen. Aan de rechterhandschoen zijn sporen van mensenbloed gevonden. Van W. heeft verklaard, dal hij sloeg Verkeer eist dode Gisteravond omstreeks kwart voor tien - werd de 44-jarige mevrouw A. Foekens—Brouwer, wonende Oude Beekbergerweg 179 te Apeldoorn, door een autobus van de V.A.D. gegrepen en zeer ernstig gewond. Ze werd naar het Juliana-ziekenhuis vervoerd en bij aankomst bleek zij reeds te zijn overleden. Het ongeluk geschiedde op de Stationsstraat. Het slachtoffer kwam van de richting station en wilde linksaf op korte afstand voor de bus de Kanaalstraat inrijden. De chauf feur, H. M., remde krachtig af, doch kon de aanrijding niet voorkomen. Radio-sterren treden op in Berg en Bos A.s. Donderdagavond komt de popu laire L.S.K.-korporaal Joop de Knegt met een uitgebreid gezelschap in het Openlucht Theater van Berg en Bos. Joop de Knegt heeft over belangstel ling en succes niet te klagen, want 40.000 gramofoonplaten zijn verkocht van „High Noon", de song die is op genomen met begeleiding van hel Or kest zonder Naam. Ook zal Mieke Tel- kamp. het Oldenzaalse kantoormeisje optreden, dat door Gerard van Kre velen is „ontdekt". Beha've deze twee jonge artïsten treden op Tobi Rix. de muzikale dwaas, Roland Wagter, de be kende parodist, Dick Harris, jongleur, Gerard van Krevelen, Johnny Meyer en zijn kwartet en Max van Praag. Aangereden door auto Hedenmorgen omstreeks half negen is de 57-jarige wielrijder J. de B., te Apeldoorn, op de Zwolseweg aange reden door een auto, bestuurd door H. v. d. K. te Zwolle. De wielrijder stak plotseling de weg over. Met een hoofdwonde en hersen schudding is hij mei een toevallig passerende Rode-Kruiswagen naar 'het Juliana-ziekenhuis vervoerd,, nadat dr Geursen de eerste hulp had ver leend. In slaap gevallen Te Beekbergen nabij de Smitten- berg, geraakte de 32-jarige expediteur B. IT., uit Assen, hedenmorgen Ie macht over zijn stuur kwijt. Met zijn vrachtauto met aanhanger torpedeerde hij een aantal paaltjes langs de weg, terwijl zijn wagen beschadigd werd. Hij kon z'n reis echter voortzetten en wachtte de komst van de politie niet af. Men wist hem later op de och tend echter op te sporen. Tegenover de politie ^verklaarde hij achter het stuur even in slaap te zijn gevallen. Doctoraal examens Economie. Aan de Vrije Universiteit te Amster dam slaagden gisteren voor het doc toraal examen in de economische wetenschappen, de heren L. N. Goris en A. G. Hilbrink, oud-leerlingen van de Chr. H.B.S., alhier. met de gebalde vuist, echter niet met enig voorwerp; dit in tegenstelling met hetgeen de vader van het slachtoffer in het licht van een straatlantaarn meent le hebben gezien. Dr Hulst verklaarde bij de sectie te hebben geconstateerd dat het uitwen dig geweld niet zeer zwaar is geweest. Er is een flinke klap geweest, maar die behoefde verder geen duurzame ge volgen te hebben, vooral omdat de schedel van het slachtoffer abnormaal dik was. Door ee'n chronische ziekte echter werd het hart van het slacht offer in zijn bewegingen gehinderd. De man had ongeveer tien glazen bier op, en na twee dagen werden nog sporen van alcohol bij hem aangetroffen. De ze alcohol kan mede oorzaak zijn ge weest van de langdurige bewusteloos heid. De 72-jarige vader van het slacht offer vertelde hoe hij, in bed liggend, zijn zoon met de .verdachte hoorde ko men. „Was ik maar direct opgestaan", zei hij. Toen hij slagen en geschreeuw hoorde ging hij naar buiten, waar zijn zoon op de grond leg. Hij meende te hebben gezien dat de verdachte iets in zijn hand had en daarmee sloeg. „Het was goed dat ik oud was.." zei hij bitter. In zijn requisitoir wees de officier nog op de verklaringen van de ver dachte. die gezegd heeft dat hij het slachtoffer drie maal heeft neergesla gen. Van W. staat niet ongunstig be kend; hij is al eens uitgebroken. Spr. vorderde opnieuw twee jaar met on middellijke gevangenneming. Mr E. G. James verzette zich daar tegen. Hij was van oordeel dat de doodsoorzaak niet kan 'worden afge leid uit de bekomen verwondingen. Hij achtte daarom alleen de eenvoudige mishandeling bewezen en meende, dat bij het bepalen van de strafmaat geen rekening dient te worden gehouden met de omstandigheid, dat het slacht offer twee dagen later overleed. Dit moet worden beschouwd als een ruzie tussen twge vrienden, waarbij niet eens vast staat wie de aanleiding was. Spr. bepleitte het opleggen van een gecombineerde straf, desnoods met zeer lange proeftijd. Na raadkamer gelastte de rechtbank echter de onmiddellijke gevangenne ming van de verdachte, die door de Parketwacht werd weggevoerd. BURGERLIJKE STAND Opgave van 16 en 18 Mei Geboren: Joop, 'z. van A. van Beek en W. E. Kappers; Jeannette Gerda, d. van G. Luijpen en W. H. A. Ab- bring; Helena Hendrika, d. van A. Reyenga en G. v. d. Velden; Jozephina Maria Caecilia, d. van G. J. Tiemessen en J. TI. A. van Maanen; Anna Ma ria, d. van A. Mulderij en A. M. Hach- rnang; Jacob Willem, z. van A. Steen voort en G. Vink; Antonius Johannes, z. van B. W. Herms en A. P. de Haan; Geertje, d. van L. Koster en G. Jan- singh; Wilhelmus Franciscus Herma- nus, z. van W. F. Kolkman en W. H. Degger; Martinus Wilhelmus Gerar- dus. z. van J. van Gooi en W. F. Smits; Corry Renny, d. van K. Dijk stra en B. HuizingS; Jan, z. van J. IT. Muller en M. J. F. Fransen; Hendri- kus, z. van IT. v. Brug en A. Tamboer; Lammert, z. van W. Meuken en G. Blanket; Johanna Maria Elisabeth, d. van J. van Gurp en J. M. Klomp; Jan Willem, z. van A. J. Achterkamp en G. H. Koldenhof; Hubertus Hermanus Maria, z. van J. H. H. Jansen en W. Steman; Theodorus Johannes Maria. z. van J. H. H. Jansen en W. Sternar.. Gehuwd: D. J. Boerman en H. Bom- hof; M. J. Rodermond en M. W. Wee- nink; T. J. Huisman en J. Bouwrna. Overleden: M. H. Hartsink, geh. met C. H. Daalhuizen. 40 j., m.; M. Bies heuvel, geh. met C. M. de Ptie, 29 j.. nv, T, Kalk, geh. met M. Schneider. 60 j., m.: W F. Kuipers, 16 j nr.; M. Bouwmans, geh. met J. M. Verlegh, 74 j.. m.; C. N. Sciarone. ongeh., 54 j., vr.; J. H, v. Voorthuijzen. weduwnaar van C. v. d. Laarse. 80 jaar.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3