Ook Spierpijn Academische feestzitting te Nijmegen gehouden Hulpverlening aan bonafide vruchtboomkwekers BEELDJES Nederland protesteert fel te Djakarta Dinsdag 19 Mei 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede bïad Honderd jaar Kromstaf Verhouding leergezag en wetenschap onderwerp van beschouwingen NIJMEGEN. Maandagmiddag luidden de klokken der stad Nijmegen bij de blijde binnenkomst van Jozef kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Mechelen, die als Pauselijke delegaat de plechtige academische zitting van Nijmegen kwam bijwonen. Deze zitting, belegd ter gelegenheid van het eeuwfeest van het herstel der bisschoppelijke hiërarchie in Nederland werd gehouden in de grote zaal van het concertgebouw „De Vereniging". Kardinaal Van Roey was bij aankomst te Nijmegen begroet door de deken, drs C. van Dijck en de burgemeester van Nijmegen, mr Ch. Hustinx. Aanwezig waren onder meer bijna alle leden van het Nederlandse episcopaat en verder de ministers Beel, Cals en Witte, de hoogleraren uit Nijmegen, Tilburg en andere plaatsen. Na de entrada van prof. Hendrik Andriessen door het Collegium Musicum Carolïnum sprak de rector magnificus, prof. mr Ch. Petit, het inleidingswoord. Op behoefte-basis Wijze van steun wordt van geval tot geval bekeken „In samensmelting ligt de grote kracht" De eerste rede werd uitgesproken door prof. mag. dr G. Kreling O.P. Deze behandelde het onderwerp: Ver houding kerkelijk leergezag en weten schap. Het feit ligt er, zei prof. Kreling, dat de Katholieke kerk de drang van de mens tot weten nooit in de weg is ge treden. De kerk heeft vanouds nooit de pretentie getoond als wetenschap pelijk supervisor op te treden. Het ka tholicisme heeft, ondanks het leerge zag, aan het menselijk denken nooit een bepaalde denkvorm opgedrongen. Op het terrein der theologie komen zelfs allerlei denkvormen tot uiting. De katholieke beoefenaar der we tenschap ondergaat zijn geloof in het leergezag als een aanslag op zijn geest. De tweede spreker was prof. dr E. A. D. E. Carp uit Leiden, die het on derwerp Natuurwetenschap en leerge zag behandelde. Het leergezag, buiten en boven de wetenschap geplaatst, heeft daarin in te grijpen, zo zei prof. Carp, waar de wetenschap in haar vorsen naar aard en samenhang der dingen het spoor bijster wordt door misschatting van de betekenis van bepaalde ontdekkin gen en vondsten. Het geldt hierbij niet de beoordeling van de juistheid van de vondst als zodanig. Deze taak kan aan de wetenschap zelf worden overgela ten. c_ Kerknieuws NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Benschop: A. v. d. End te Werkhoven, die bedankte voor Lienden. Aangenomen naar Zweeloo: D. A. Werner, candidaat te Rotterdam. Aangenomen naar Hernhuïzen- Klooster'ouren (toezegging): W. Hylke- ma, candidaat te Den Dolder. Beroepen te Amsterdam-West (toe zegging): A. J. JÖrg te Almelo. Beroepen te ftijverdal (derde predi kantsplaats): E. H. Grolle te DrieL Eeroepen te Ernst: A. Klein Kranen burg te Kootwijk. Beroepen te Grijpskerk: J. Strik- werda, candidaat te Britswerd. Beroepen te Nieuwleusen (toezeg ging): H. C. Kranendonk te Wouds end. Bedankt voor IJselmuiden (toezeg ging): J. de Lange te Nunspeet Bedankt voor Bandoeng: Prot. kerk in Indonesië: G. de Nee, reserve- legerpredikant te Lonneker. GEREF. KERKEN. Beroepen te Amsterdam-Zuid: als predikant voor de studenten van de Vrije Universiteit; J. H. Mulder te Voorburg. Beroepen te Boven-Smilde: J. Knol te Surhuisterveen. Beroepen te Hoornsterzwaag: A. Langeler te Pesse (Dr.). Beroepen te Woldendorp: H. Dijk stra, candidaat te Engwierum. GEREF. KERKEN, ART. 31 K.O. Beroepen te Grootegast-Gerkes- klooster-Strobos: B. de Vos, candi daat te Utrecht. GEREF. GEMEENTEN. Aangenomen naar Dirksland: H. van Gilst, te Elspeet. CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Papendrecht: K. G. van Smeden te Utrecht-Noord. DOOPSGEZINDE BROEDER SCHAP. Beroepen te Winschoten: J. H. Ra- wie te Zeist, die dit beroep ook aan nam. AVONDSMAALSSTEL VOOR POTCHEFSTROOM Van 24—29 Mei wordt te Potchef- stroom het honderdjarig bestaan van de Hervormde gemeente herdacht. Ter gelegenheid hiervan zal dr K. H. E. Gravemeyer namens de generale sy node dèr Ned. Herv. Kerk een zilveren avondmaalsstel aanbieden en een refe raat houden over de prediking van Kohlbrugge. Aantasting der waardigheid Wanneer 't natuurwetenschappelijk denken tot resultaten komt, welke een aantasting vormen van de menselijke waardigheid, zoals dit bijv. bij het propageren ener eugenetische sterili satie het geval is, dan heeft het leer gezag tot taak een waarschuwende en zelfs veroordelende stem te doen ho ren, aldus prof. Carp. Prof. dr W. J. M. A. Asselbergs. (Anton van Duinkerken), hoogleraar te Nijmegen, sprak als derde redenaar over het Kerkelijk leergezag en gees teswetenschappen. Temidden der beoefenaren van de geesteswetenschappen, aldus spreker, vertoont zich het kerkelijk leergezag niet als een verstandelijk, wedijverend lichaam, maar als de vertegenwoordi ging van de onaantastbare zekerheid van het menselijk tekort ten opzichte van de volle omvang onzer bewust- zijnsomringdheid. Het kerkelijk leer gezag is niet in voortdurende twist met wetenschappelijke vorsers. Het is ook niet geroepen de wetenschappe lijke arbeid te regelen met wetenschap pelijke voorschriften. Het wil, zeide professor Asselbergs, slechts die we tenschappelijke arbeid richten naar de eindbestemming van mens en mens heid. Slotwoord Het slotwoord werd uitgesproken door dr B. J. Alfrink, aartsbisschop-coad jutor, van Utrecht, die o.m. zei: De kerk hoezeer ook uitgekreten voor achterlijk hanteerster van de domper heeft altijd de wetenschap bevor derd. Het geloof is geen vijand van de wetenschap én de wetenschap niet per se een tegenstandster van het ge loof. Al wijst de mens die zonder ge loof de wetenschap beoefent, de har monie tussen geloof en wetenschap vaak a priori af, en al kan de gelo vige, die aan de wetenschap zijn hart verpand heeft, soms moeite hebben om de harmonie tussen geloof en weten schap te vinden. Pas de samensmelting van kennis en geloofsvisie vormt een kracht die de kerk kan dienen en de wereld kan hervormen in christelijke geest. Aan het slot van de zitting is een kort dankgebed uitgesproken door de rector magnificus. Dader van aanslag meldde zich IJMUIDEN. Bij de politie te Leeuwarden heeft zich gemeld de invalide IJmuidense technische be ambte S., die wordt verdacht een moordaanslag te hebben gepleegd op te 63-jarige weduwe T.D. Hij bekende mevrouw T. met een mes naar het leven te hebben ge staan en na de aanslag te zgn ge vlucht. De man is op transport ge steld naar Velsen om aan een nader verhoor te worden onderworpen. FEUILLETON De verdwenen Dodelijk ongeval bij tunnelbouw VELSEN. Gistermiddag omstreeks vier uur is in de bouwput van de tun nelbouw te Velsén een zandtiein ont spoord, als gevolg van een verzak king in een stort. Daardoor zakten de rails scheef en zes zware kipkarren kantelden van de baan. De 24-jarige arbeider C. M. uit Heiloo werd vrij wel op slag gedood. Een ander brak beide benen. Nieuwe Tonge meldt gestadig herstel HERKINGEN. Het herstel van de gemeente Nieuwe Tonge, een der zwaar getroffen gemeenten in het rampgebied, gaat gestadig voorl. De Nederlands Hervormde kerk is geheel schoon gemaakt, zodat daarin weer diensten worden gehouden en ook het verenigingsgebouw is weer voor zijn oorspronkelijk doel beschikbaar. De kerkgracht is door de Nederlandse Heidemaatschappij uitgediept en wordt van een nieuwe zandlaag op de bodem voorzien. De Molendijk is herbestraat, terwijl de werkzaamheden aan de Zuiddijk, welke de meeste schade heeft opgelopen, in volle gang zijn. Met de rioleringswerkzaamheden in het dorp, waarmee men voor de ramp reeds bezig was, is opnieuw een begin gemaakt. en rkeuraatische pijnen wrijft U weg met Herstel in het rampgebied, van Zuid- Holland en Zeeland. Overal, waai de situatie dit toelaat, wordt weer druk gebouwd, zodat het grootste deel van de geëvacueerde inwoners nog deze zomer hun intrek kunnen vemen in hun oude haardsteden. DEN HAAG. Tussen vertegenwoor digers van het ministerie van Land bouw en V3n de afdeling boomkwe kerij van de Stichting voor de Land bouw is overleg gepleegd inzake hulp verlening aan de in moeilijkheden ver kerende vruchtboomkwekery. Het verzoek om van overheidswege het overtollig geworden surplus aan vruchtbomen door afkoop uit de markt te nemen, ïs door de minister van Landbouw niet aanvaard. De voor naamste reden hiertoe was, dat door afkoop niet de garantie wordt verkre gen, dat ook werkelijk die kwekers ten volle geholpen werden, die de hulp het hardst nodig hebben. Afkoop ge schiedt immers op basis van bij de kweker aanwezige onverkoopbare bomen en niet op basis van de be hoefte van de kwekers. Om aan deze bezwaren tegemoet te komen heeft de minister een regeling goed gevonden, krachtens welke spe ciaal die kwekers zullen worden ge holpen, die, door het ongunstige ver loop bij de afzet van vruchtbomen, in zodanige financiële moeilijkheden zijn geraakt, dat zij hun bedrijf niet of slechts zeer gebrekkig kunnen voortzetten. Van overheidswege kunnen deze kwekers worden geholpen bij de aan koop van materialen, grondstoffen e.d. opdat zij van hun bedrijf weer een rendabel geheel kunnen maken. Het is daarbij geenszins noodzakelijk, dat de 'kweker zich in even sterke mate als voorheen toelegt op de vruchtboom kwekerij. Hij blijft vrij om zelf te be palen, welke richting hij aan zijn be drijf wil geven. Er zal echter wel nauwlettend op worden toegezien, dat alleen zij voor hulp in aanmerking komen, die de nodige vakbekwaamheid en geschikt heid hebben om een bedrijf te lei den. Het gaat er dus om de volkomen vakbekwame en bona fide kwekers uit de moeilijke positie te halen, waarin zij thans verkeren. De wijze waarop en de mate waarin hulp zal worden geboden, zal van ge val tot geval worden bezien aan de hand van de behoefte van de kweker. De geboden hulp zal niet geschieden in de vorm van credietverlening, zo dat de kweker geen extra lasten op zich behoeft te nemen. Vooruitgang van zes ton in Rampenfonds DEN HAAG. Tot heden is in het Nationale Rampenfonds een be drag bijeengebracht van 112.4 mil- lioen gulden. Dit betekent sedert de laatste op gave van 16 Mei een vooruitgang van zes ton. Uitbreidingsplan niet goedgekeurd (Van onze correspondent) DEVENTER. Het gemeentebestuur van Diepenveen lieeft het vorige jaar Juni bij het college van Gedeputeerde Staten een uitbreidingsplan inge diend. Een paar weken geleden heb ben G. S. liet gemeentebestuur laten weten, dat zij met verschillende punten in het uitbreidingsplan niet kunnen instemmen. De gemeente was verzocht hierin verandering te bren gen. De raad voelde daar maar heel weinig voor. evenals Burgemeester en Wethouders trouwens. Besloten werd G. S. te berichten, dat men geen veranderingen in het plan wenst aan te brengen. De bezwaren van het provinciaal bestuur hadden betrek king op het voornemen van het ge meentebestuur om de kernen Die penveen en Borgele te verenigen, de kern Oude Molen aan de rijksstraat weg Deventer-Holten uit te breiden en in de toekomst woningen te bou wen aan de zuidkant van de straat weg te Colmschate. Ged. Staten vonden het geprojecteerde industrie terrein ook te groot. De raad wenste, een terrein van vier hectare. Ged. Staten meenden, dat twee ha vol doende was. In een groot industrie terrein in Diepenveen zien Ged. Sta- DEN HAAG. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat de minister zonder portefeuille, mr Luns, aan de vvnd Hoge Commissaris van Indonesië heeft medegedeeld, dat de Nederlandse regering krachtig pros- testcert tegen de op Nieuw-Guinea door gewapende Indonesische militai ren gedane poging tot infiltratie. Overval op overste Harjono Advocaat-generaal zal 2 ]uni conciuaeren DEN HAAG. De Hoge Raad heeft behandeld de cassatieberoepen van M. Pot en F. A. Colson, die in verband met de vorig jaar Mei plaats gehad hebbende overval op de over ste Harjono, militair attaché van In donesië. in hoger beroep door het gerechtshof te 's Gravenhage zijn veroordeeld respectievelijk tot vier jaren met aftrek en drie jaren ge vangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis. Namens P. trad voor de Hoge Raad op mr A. G. Veldhuis uit Am sterdam, die zich conformeerde aan een door hem ingediende memorie van cassatie. Mr L. de Groot te 's-Gravenhage lichtte namens requirant C. een vijftal cassatiemiddelen toe. Hij kwam er o.m. tegen op, dat een com missaris van politie, die zelf getuige was in deze zaak, door de rechter commissaris als griffier was aange steld. Voorts betoogde h\j, dat van afpersing geen sprake kon zijn, om dat het geen delict tegen het ver mogen betreft. In elk geval kan een vermogensrechtelijk voordeel niet worden afgeleid uit de bewijsmidde len, Het hof heeft op ongeoorloofde wijze feiten geconstrueerd, die niet vaststaan. De advocaat-generaal, prof. Lange- meijer, zal in beide zaken conclu deren op 2 Juni a.s. Uitgaven gestegen in Maart AMSTERDAM. Na de grote daling die gedurende Februari te constateren viel in de consumptieve uitgaven van de Nederlandse bevolking geeft de maand Maart een belangrijk herstel te zien. De waarde van de totale con sumptie (basis 1949 is 100) steeg met 14 tot 114. Het prijs-indexcijfer ver minderde met 1 tot 119, zodat het hoeveelheidsindexcijfer van 83 tot 95 steeg, of per hoofd der bevolking van 79 tot 90. De sector van de duurzame con sumptiegoederen, die in Februari het sterkt gedaald was, geeft thans ook de grootste stijging te zien. Het waar decijfer steeg met 27 tot 92. Overleden. De bekende jazz-guita- rist Django Reinhardt is te Parijs plotseling overleden. Hij verkreeg grote bekendheid met het quintet van de Hot Club de France. ten ongewenste concurrentie voor een naburige industriegemeente. De re strictie werd gemaakt, dat het ter rein uitsluitend bestemd mocht wor den voor verzorgende en agrarische industrie. De minister heeft voorts het verzoek gedaan, dat de Indonesische regering harerzijds een diepgaand onderzoek zal instellen en de Nederlandse rege ring op de hoogte zal brengen van de maatregelen ter bestraffing van hen, die voor deze infiltratiepoging verant woordelijk kunnen worden gesteld, alsmede van die ter voorkoming van herhaling. In de nacht van Zaterdag op Zondag is nl. een groep gewapende Indone siërs, naar thans blijkt deel uitmakend van het geregelde leger, gesnapt op de zg. vogelkop van Nieuw-Guinea. Tegenzet? Tot Maandagmiddag was er van of ficiële zijde in Djakarta geen commen taar te verkrijgen op het bericht be treffende Indonesische infiltratie in Nieuw Guinea. De mogelijkheid moet niet uitgesloten worden geacht, dat re acties van officiële zijde later op de dag zullen worden gegeven. Intussen hebben vooraanstaande po litieke kringen verklaard, dal het. be richt zou kunnen worden beschouwd als een „tegenzet" van Nederlandse zijde naar aanleiding van de recente berichten als zou Nederland in de Molukken hebben geïnfilteerd. Deze tegenzet zou dan te beschouwen zijn als een poging tot rechtvaardiging voor de wereld, aldus deze polM'oke kringen. VERLIESLIJST RODE KRUIS Het Informatiebureau van het Ne- derlandsche Roode Kruis heeft de 84e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers uitgegeven. OOSTERLAND Van Driel—v. d. Klooster, Janna Ple- ternella, geb. 14-8-1884. Laatste adres: Groeneweg A 355. Van Driel, Janna Pieternella, geb. 14-4-1949. Laatste adres: Groenewe®* A 355. Een fetas ol een gal? G U FA maakt 'l weer glad KNEEDBAAR HOUT VAN CETA-BEVER door Patricia Wentwortb 56 Na vriendelijk gekucht te hebben, zei juffrouw Silver: „Ik geloof, dat ik daarvan iets afweet". „Ja, dat doet iedereen, 't Zal altijd wel zo gaan. maar je denkt er niet over na tot het je zelf overkomt. De mensen kunnen je van alles vragen en als je niet antwoordt, trekken ze er de een of andere conclusie uit. Je hele privé-leven is weg". „Komt dat er zoveel op aan, juffrouw Cray?" „U bedoelt, of ik iets te verbergen heb? Ik denk van wel. Ieder mens zal wel 't een en ander in zijn leven hebben dat hij buiten 't bereik van de lief hebbende wereld wil houden". De laatste woorden waren nauwelijks hoorbaar, want Rietta's stem begaf haar. Juffrouw Silver keek Rietta bezorgd aan en zag duidelijk blijken van een slapeloze nacht en voort durende spanning; om de mooie ogen waren krin gen zichtbaar. Op practische toon stelde ze de vraag: „Waarmee hebt u ontbeten?" „Ik weet het niet". Juffrouw Silver kuchte even. „Het is precies één uur. U hebt me op de lunch gevraagd", zei ze „en ik vind, dat we ons gesprek moeten uitstellen tot we wat gegeten hebben. Misschien kan ik u helpen". Rietta was zowel verrast als opgelucht. Voor 't ogenblik zou ze nog niet behoeven te praten. De gedachte aan eten schrikte haar wel af, maar stelde in elk geval de noodzakelijke mededelingen betref fende James Lessiter nog wat uit. „Alles is klaar. Fancy zal me wel helpen met binnenbrengen. Ik bedoel het meisje, dat hier logeertFrancis Bell. U zult haar en Carr hier ontmoeten; dat is, geloof ik, juist goed". In de loop van haar beroepsbezigheden had juf frouw Silver maaltijden ais deze vaak meegemaakt. Ze was gewend aan de algemene stemming van angst en somberheid; aan de sporadische opflikke ring van 't gesprek, die toch altijd weer uitdoofden doordat de aanwezigen vreesden dingen te zeggen, die beter verzwegen konden worden, aan de perio dieke ogenblikken, waarin blijkbaar niemand woor den kon vinden. Zij zelf was altijd wel bij machte de conversatie gaande te houden, maar ze deed het niet steeds, omdat ze het soms leerzamer vond, 't gespannen stilzwijgen van anderen gade te slaan. Vandaag had ze zich tot taak gesteld, te zorgen, dat juffrouw Cray voldoende at en dit gelukte haar ten slotte, 't Bleek gemakkelijker wat voedsel tot zich te nemen dan om maar aldoor „neen" te zeggen en na de eerste happen kwam Rietta tot de ontdekking, dat ze trek had. Wat meneer Robertson betreft, juffrouw Silver was zich bewust, dat hij haar aanwezigheid af keurde. Mannen, zo bedacht zij, waren doorgaans niet in staat hun gevoelens te verbergen. Van den beginne af aan lieten ze die dikwijls op de meest naïeve manier blijken. Ongetwijfeld hield meneer Carr haar voor een kwebbelende oude vrijster. Hij herinnerde haar aan de kleine jongens, die zich beledigd voelden omdat ze de lessen van hun zus ters moesten bijwonenen ze was daarom toege vend jegens hem gestemd. Fancy Bell in haar rode jurk ontlokte juffrouw Silver een vriendelijk glimlachje. Ze vond haar een argeloos schepsel, een open boek voor ieder, die haar tactvol zou ondervragen. Als Fancy iets wist, zou zij, juffrouw Silver, het weldra eveneens weten. En wat meneer Carr aanging.nu met hem had ze niet onmiddellijk te maken. Voor Rietta ging de tijd eensdeels te langzaam, anderdeels te snel voorbij. Daar Carr en Fancy aanboden om af te wassen, kon ze het gesprek niet langer naar later verschuiven. Zo zat ze dan tegen over juffrouw Silver, die zich al geheel thuis scheen te gevoelen. Na zich van das en mantel te hebben ontdaan, prijkte ze in een saliegroene wollen japon, waarop van voren een paar vreemdsoortige borduur- seltjes waren aangebracht. De hals van dit gewaad werd lichtelijk omlaag gedrukt door haar geliefde zwart eikenhouten broche, waarin een roos was uitgesneden, die in 't midden een zg. Ierse parel vertoonde. Ter linkerzijde was haar lorgnet, die ze voor kleine letters of bij slecht licht gebruikte, aan een fijn gouden kettinkje bevestigd. De omvangrijke zwarte tas stond open naast haar en diende nu als bewaarplaats voor het kluwen lichtblauwe wol, waaruit ze een warm manteltje en broekje voor de kleine Josephine van haar nichtje Ethel Burkett breide. Ze hield de handen laag in haar schoot, want ze volgde de breimethode, die zij en Cecilia indertijd op school van hun Duitse lerares „Fraülein" Stein, hadden geleerd. Slechts zelden keek ze naar de vlug kletterende naalden of de steeds aangroeien de blauwe strook. Haar gastvrouw ernstig aanziende, begon ze: „Voor u me iets vertelt, zou ik willen weten in welk opzicht ik u kan helpen". (Wordt vervolgd) Indonesische militairen infiltreerden in Nieuw-Guinea

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3