BRYLCREEM A-T0T-Z HOE KONINGIN ELIZABETH II GEKROOND WORDT BATAVUS Triest geval Rotterdam vierde weer zijn opbouwdag Dinsdag 19 Mei 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Het ceremonieel werd reeds in 1377 door Koning Richard II vastgelegd in de „Regalis" (Van onze Londense correspondent GEEN CEREMONIE TER WERELD is zó kleurvol, zó impressief cn zó oud als de kroning van een Engelse koning of koningin. De ge bruiken, de riten en de handelingen van de wijdingsdienst dit is waarschijnlijk de beste naam voor de plechtigheid in de Westminster Abbey gaan terug naar de tijd van de Saksische koningen. Ze zijn overgenomen door de Normandische bezetters en men kan haast wel zeggen, dat er sinds duizend jaar zo goed als geen veranderingen in zijn gekomen. Het was Koning Richard II, die in 1377 opdracht gaf het kroningsritueel cn -ceremonieel in een document vast te leggen. Dit boek, de zg. Regalis, bestaat nog steeds en dient als leidraad voor elke Engelse kroning. De deken van Westminster heeft dit kostbare, met de hand geschreven document onder zijn beheer. Het is nog nooit ten toongesteld en alleen de paar kerkvorsten, die de wijdingsdienst orga niseren, weten precies hoe het er uit ziet. geeft U glanzend haar OMDAT BRYLCREEM zuivere natuurlijke oliën bevat, geëmulgeerd voor smetteloze haarverzorging OMDAT BRYLCREEM geen gom, zeep of alcohol bevat en droog haar weer gezond maakt; OMDAT BRYLCREEM het haar de gehele dag correct houdt zonder overdadige vettigheid Vraag BRYLCREEM - de perfecte hairdressing Ltd. Stanmore. England - Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam County Perfur Kostbare kledingstukken De voorbereidingen van de kro ningsplechtigheid in de Westminster Abbey beginnen lang voor de aan komst van de koningin. De regalia: de kronen, de scepters en de' andere symbolen van het koningschap, wor den in plechtige processie naar de hoofdingang van de Westminster Abbey gedragen op de handen van de verschillende dienaren van staat en de zg'. edellieden van het rijk. Di rect na aankomst van de vorstin gast de hele sloet weer terug: voorop de geestelijken in hun zwarte of paar se gewaden, daarachter de vertegen woordigers der ridderorden, de stan daarddragers, de ministers-presidenten der Gemenebestlanden etc. Ongeveer VA iV f—jy Achttienjarig meisje heeft in een café te Amsterdam een Ameri kaanse militair op het hoofd geslagen, ten gevolge waarvan verscheidene bloedende verwondingen ontstonden. De militair had een glas bier omge stoten over een brief, welke het meisje zat te schrijven. Het meisje werd kwaad, pakte kordaat een vol glas bier en sloeg dit op zijn hoofd stuk. Het meisje werd door de politie aan gehouden. De politie in Den Haag werd door een man, woonachtig in de buurt van de Haringkade opgebeld, dat' hij in deze kade ter hoogte van het Westbroekpark een hand boven het water had zien uitsteken. De politie stelde terstond een onderzoek in met het resultaat dat een gummi- handsehoen uit het water werd gevist. In een groot kledingmagazijn in Den Haag is ingebroken. Via afdaken heeft men zich naar de zolderverdie ping begeven, daar een ruit ingesla gen om zich toegang te verschaffen. Ontvreemd werden veertig dozijn paar nylons. De Franse archaeoloog Jof- froy heeft in de omgeving van de Bourgondische plaats Vix een Gallisch graf gevonden van een in een strijd wagen begraven vrouw. Joffroy deelde mede dat het voor de eerste maal in de geschiedenis is dat er een gr'f is gevonden van een vrouw die op deze wijze is begraven. Dit gold bij de Gal liërs als de grootste militaire eer. De schedel van de vrouw was getooid met een gouden diadeem van Griekse of Etruskische oorsprong. Ook werd in het graf Grieks en Etruskisch vaatwerk aangetroffen. Het graf zou vijf en twintïghonderd jaar oud zijn. In Parijs is de eerste steen gelegd van een graftombe voor de onbekende jood, ter herinnering aan de joden, die in de oorlog zijn omgekomen. Het ge denkteken dat door internationale bij dragen zal worden bekostigd, zal in de nabijheid van het stadhuis komen te staan. De voorzitter van het Die- renrampenfonds dr mr W. Hugenholtz uit Leiden heeft verteld dat het fonds thans over vijf en zestig duizend gul den beschikt. Er komen nog steeds giften binnen voor het doel dat het dierenrampenfonds zich heeft gesteld. Op korte termijn zal echter niet over gegaan kunnen worden lot de aan schaffing van auto's voor dierentrans portcolonnes, aangezien gebleken is dat het geld hiervoor niet zo snel binnenkomt. De Franse Hoge Com missaris in Duitsland Poncet, heeft in Dusseldorf een standbeeld onthuld voor de Duitse dichter Heïnrioh Heine. 2^es leden telde de expe ditie van Jean Navarra die op 13 Juni 1952 Frankrijk verliet om de ark van Noach te vinden. De expedi tie nam de weg over land en bereikte op 24 Juni de Bosporus. In Augustus werd de berg Ararat beklommen. Bij gebrek aan „bijbelse overblijfselen" heeft de expeditie veel geologisch ma teriaal meegebracht, dat wellicht in teressant kan zijn doordat het wijst op de aanwezigheid van zeldzame me talen, zoals mangaan uranium. De film van de expeditie is onlangs in het paedagogisch museum in Parijs ver toond in tegenwoordigheid van de minister voor nationale opvoeding, And ré Marie. In enkele artikelen vertelt onze Londense correspondent Link van Bruggen U iels over de geschie denis, het ceremonieel en de voor bereidingen van de Kroning in Engeland. Dit is het tweede arti kel. Red. in het midden schrijdt, de vorstin direct achter de Bijbel, die door de bisschop van Norwich wordt gedra gen. De processie, die de „Queen's Procession" wordt genoemd, telt 260 mensen. Het duurt zeker een kwartier voordat iedereen zijn plaats in het schip of in het koor van de tot de nok gevulde abdij ingenomen heeft. „Heren, ik presenteer U..." Zodra de koningin op een speciaal aangebracht platform voor het altaar gezeteld is en de laatste orgelklanken van het volkslied weggestorven zijn, begint het eigenlijke lironingsceremo- nieel. Het eerste gedeelte bestaat uit de zg. Recognition, de herkenning Terwijl de vorstin naast haar zetel staat, stelt de aartsbisschop van Canterbury haar aan de congregatie voor, onder het uitspreken van de volgende woorden: „Heren, ik pre senteer u hier koningin Elizabeth, de waarachtige koningin van dit rijkVier maal worden deze woorden in de vier windrichtingen herhaald; vier maal draait de vorstin zich ook een kwartslag om. En het antwoord van de 7500 mensen in de abdij is steeds het zelfde: „God save the Queen!" Geknield voor het altaar legt de koningin vervolgens de eed af. Mei de hand op de Bijbel belooft ze de menselijke en goddelijke wetten te onderhouden en de protestantse gods dienst trouw te blijven. Ze kust de Bijbel tenslotte en tekent de op schrift gestelde eedsformule, welke als ge volg van de veranderde constitutio nele status der Gemenebestlanden iets anders zal luiden dan in '37, toen de laatste Engelse souverein gekroond werd. Zalving Dan volgt een ander hoogtepunt: de zalving. De lange, karmozijnrode mantel wordt de koningin van de schouders genomen en ze neemt Opbouwdag in Rotterdam. Voor het hofje Gerrit de Koker, dat weer in gebruik kon worden genomen. In het midden minister ir H. B. J. Witte, tweede van rechts burgemeester mr G. E. v. Walsum en derde van links mr K. v. d. Mandele. plaats op de 650-jaar-oude kronings- stoel. En terwijl vier ridders van de Orde van de Kouseband een kleed van goudbrocaat over haar heen hou den, zalft de aartsbisschop van Can terbury haar op het voorhoofd en de palmen van de handen. „Zoals Salomo door Zadok tot koning gezalfd werd", zegt hij langzaam en plechtstatig, „zo wordt u tot koningin van dit volk gezalfd, gezegend en geheiligd Dit indrukwekkende onderdeel word' tenslotte besloten met het aanleggen van de Colobïum Sindonis (een soort albe van fijn, wit mousseline) en de Supertunica (een lang onderkleed, dat rijk met gouddraad bestikt is). Beide kledingstukken, welke veel gemeen hebben met die van een bis schop, symboliseren mét het vierkan te linnen doekje, dat de koningin op het hoofd krijgt (de zg. Amice), het priesterschap. Vervolgens worden de koningin de sporen (symbolen van ridderschap), het zwaard (symbool van gerechtig heid), de ring (symbool van vereni ging met het volk), de scepters (sym bolen van rechtvaardigheid en barm hartigheid) en de rijksappel, (symbool van souvereiniteit onder het kruis) aangereikt. Na een kort gebed wordt hel met fonkelende juwelen bezette zwaard door de vorstin als offer op het altaar gelegd. Gedurende enkele ogenblikken is het kunstwerk dan het eigendom van de deken van West- minster. Maar niet lang, want de rid der, die tot taak heeft het zwaard te dragen, „koopt" het even later voor honderd schellingen terug. De Kroning Dan breekt het moment aan, waarop iedereen met spanning gewacht heeft: de kroning. Terwijl de aartsbisschop de zware kroon van Engeland op het hoofd van'de koningin zet, breekt de congregatie plotseling in een machtig „God save the Queen" los, Trompet ten klinken, de Big Ben laat blijde jubelklanken horen, kanonschoten dreunen over Londen en de mil- lioenen mensen in de straten juichen luide. Als de stilte enigszins is weerge keerd en de in de abdij aanwezige In de ochtenduren verzamelden de deelnemers, onder wie de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir H. B. J. Witte, B. en W. van Rotter dam, mr K. P. van de Mandele, voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, mr D. G. W. Spitzen, secretaris-generaal van Verkeer en Waterstaat, zich op het station te Gouda, waar met een tweewagenstel van de N.S. naar Rotterdam werd ver- „peers" en „peeresses" hun kronen hebben opgezet, reikt de aartsbisschop de vorstin een Bijbel aan. „Het is het meest waardevolle dat er op de we reld bestaat", zegt hij plechtig. „Hier is wijsheid; dit is de koninklijke wet" Na het uitspreken van de zegen wordt de koningin door vertegenwoor digers van de adel en de geestelijk heid op de troon gezet (haar derde zetel dus!). De kerkvorsten: de aarts bisschoppen van Canterbury en York en de bisschoppen kussen de gekroon de vorstin vervolgens op de linker wang, terwijl de koninklijke hertogen (Edinburgh, Gloucester en Kent) het zelfde doen. En tenslotte bewijzen de verschillende adellijke rangen de vor stin de gebruikelijke hulde. De eerste hertog, de eerste markies, de eerste graaf etc., knielen ootmoedig voor koningin Elizabeth H neer en kussen, na het uitspreken van de eed van trouw, eerbiedig haar linkerhand. trokken. Deze trein was de eerste per sonentrein, die over de nieuwe gereed gekomen lijn naar het D.P. station te Rotterdam reed. In Rotterdam aangekomen werden de deelnemers ontvangen namens de Nederlandse Spoorwegen. Het gezelschap scheepte zich daarna in en per boot werd de tocht toen voortgezet naar Hoogvliet, een woon wijk in de omgeving van de petro- leuminstallaties te Pernis. De wijk raad van Hoogvliet en Pernis bood de gemeente een plaquette aan ter gele genheid van het gereedkomen van 928 woningen. De plaquette is daarna door de wethouder van Openbare Werken J. Meertens, onthuld. Op het landingsterrein aan de Hof dijk zijn twee Bell-helïcopters van de Sabena aangekomen, bij wijze van de monstratie. Het ene toestel werd be- Verschijnsel met witte staart verdween na 20 sec. BRUSSEL. België heeft thans ook zijn vliegende schotel. Toen de fotograaf van het blad Le Peuple te Bouffioul nabij Charleroi om kwart over acht naar huis ging, hoorde hij een ongewoon geluid, dat leek op het aanhoudend trillen van een stuk plaatijzer. Toen hij naar de lucht keek, zag hij een vreemd voorwerp, dat zich snel voortbewoog en een witte staart achter zich liet. De fotograaf slaagde er in een op name van dit verschijnsel te ma ken juist op het ogenblik dat het voorwerp, na een ogenblik stil gestaan te hebben in de lucht, zich omwentelde en toen een schitterende schijf bleek te zijn, gehuld in een witachtige kring met in alle richtin gen ontsnappende satellieten, of wat dit ook zjjn mochten. Het verschijn- Zeldzaam jubileum op boerderij FRANEKER Gisteren is op de boerderij van de heer A. G. Hibma te Midlim onder Franeker een zeldzaam jubileum gevierd. Dit boerenbedrijf is 100 jaar in pacht bij het geslacht Hibma. Nu is dit niet zo merkwaar dig. Het bedrijf is in deze honderd jaren echter gedreven door de vader en de zoon, dus slechts twee ge slachten. De vader heeft er 54 jaren geboerd en de zoon nu 46 jaren. De vader is er boer geweest tot zijn 82ste jaar en de zoon is nu 75 jaar. De tegenwoordige bewoner van deze grote boerderij is een zeer bekend man in de kringen van paardenliefhebbers. Vanaf zijn 16e jaar toen hij zijn eerste grote prijs won met harddraven van paar den, heeft hij steeds aan de paarden sport gedaan en doet dat nog. Hij heeft verscheidene beroemde paarden gehad en ook zelf gefokt. De boerderij, een groot gemengd bedrijf, is het eigendom van de familie De Clercq uit Den Haag. Zwitsers eisen vertrek van Tsjechisch gezant BERN. Zwitserland heeft de te rugroeping geëist van de Tsjechoslo- waakse zaakgelastigde te Bern, Josef Svarc, wegens wat in een officieel communiqué genoemd wordt een bij zonder beledigende daad jegens de Zwitserse regering. De Tsjechische legatie had een ver tegenwoordiger van de Zwitserse re gering uitgenodigd op een receptie ter gelegenheid van de Tsjechische natio nale feestdag. Onder de gasten op die receptie bevond zich ook Emil Arnold, de communistische afgevaardigde voor Bazel, die vorige maand is veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf en twee jaar verlies van burgerrechten op beschuldiging van handelingen tegen de landsveiligheid. Volgens de Zwitserse wet begint de straf niet gelijktijdig met de uitspraak, maar op een door de rechtbank vast te stellen datum. Zo was het dus mo gelijk, dat Arnold op de receptie was. stuurd door de directeur exploitatie van de Sabena, Anselme Vernieuwe, en het tweede door Gérard Trémérie, de piloot, die in de rampdagen in ons land bekendheid verwierf. Om vijf minuten voor half vier wa ren de toestellen van Meisbroek ver trokken en ruim een uur later land den ze in Rotterdam. Het ligt in de bedoeling, zo spoedig mogelijk de dienst te gaan onderhouden met toe stellen die plaats zullen gaan bieden aan 24 personen. Als officieel sluitstuk van de op bouwdag 1953 heeft de koninklijke or kestvereniging Symphonia onder lei ding van Jaap Stotijn een concert ge geven in de Rivèra-hal te Rotter dam, waaraan enkele solisten hun me dewerking hebben verleend. sel verdween na een tiental seconden en de witte staart werd langzaam door de wind uitgeveegd. Ook andere personen zouden, aldus het blad, dit merkwaardige verschijnsel hebben waargenomen, doch zij beweren dat het verschijnen van de schijf gepaard ging met het geluid van een doffe en hevige explosie. De beide foto's, die Le Peuple afdrukte, hebben veel weg van nachtopnamen van de maan. Om de lichtende schijf bevindt zich een onregelmatige kring, welke uit loopt in een grillige staart. Opmer kelijk is echter, dat deze staart met de aarde verbonden schijnt te zijn. Het blad legt er de nadruk op, dat het geen truc is en het geeft zelfs de naam van het toestel waarmee de opname is gemaakt, hierbij vermel dend dat dit een normaal objectief had. Le Peuple vraagt zich ten slotte af, of men hier te maken heeft met een vliegende scho'o! of met een meteoorsteen. Tweede blad pOPULAIRE boeken over misda digers werken sterk met de als vaststaand aangenomen gevolgtrek king, dat de boef steeds terugkeert naar de plek van zijn misdrijf. De Engelse schrijver Sir Arthur Conan Doyle, schepper van de onvergete lijke fantasiefiguur van Sherlock Holmes, beeft dit eens beweerd. Sindsdien wordt zijn gegeven als onomstotelijk nagevolgd. Overge bracht in de politiek zou men bijna aan de juistheid van deze voorstel lingswijze geloof gaan schenken. Vooral als men de kwestie Tnëst gevolgd heeft.. Het was ,hier, dat de Zuidslavische opstandelingen leider Jossip Broz, zich tooiend met de naam maarschalk Tito, zijn eerste conflict had met de geal lieerden, nog tijdens de tweede wereldoorlog. Nadat in die dagen een noodoplos sing was be reikt, is de vraag wie deze havenstad aan de Adriatische Zee zou beheersen, van tijd tot tijd weer aan de orde gekomen. Vlak voor de alles beheersende verkie zing van 1949, beloofden Engeland en Amerika haar aan Italië. Deze belofte werd totnogtoe niet waar gemaakt. Met de komende parle mentsverkiezing in Italië in zicht, begint de kwestie weer aan actuali teit te winnen. De Gasperi's tegen standers herinneren de Italiaanse minister-president op beslist voor hem onaangename wijze, aan die belofte van destijds. Nu is ook de sindsdien president geworden Tito maar weer eens over Triëst gaan praten. Hij kan dit des te gereder doen, daar zijn positie binnenslands nogal versterkt is. N-) zijn breuk met Rusland had de nationaal-communistische staatsleider in een toestand van ge wapende vrede geleefd met Rus land. Stalin heeft het de „ketter" in de Marxistische leer nooit ver geven, dat hij het gewaagd had zijn land boven de instructies uit Moskou te stellen. Een stroom van geheime agenten uit de Balkan satellieten, waar volks- en staats grenzen niet altijd samenvallen en dus Russische- en nationale com munisten van één volk vaak aan weerszijden van de grens leven, overstroomde het land. Dat gaf een bron van onrust, die op den duur onaangenaam had kunnen worden. Nu Moskou's vredesoffensief ook voor de verloren zoon niet schijnt stil te houden en dezer dagen weer een Russische gezant in Belgrado mag verwacht worden, staan de zaken anders. Tito's aanhangers zullen het feit uitleggen als een overwinning. Moeilijk is aan te nemen, dat de Cominform-aanhan- gers dezelfde gebeurtenis anders dan als een nederlaag zullen kun nen zien. Bij beide groepen is Tito's overwicht gestegen. Hierdoor wordt diens positie als onderhandelaar naar buiten sterker. Hij kan het Westen met iets meer ruggesteun eisen stellen. DE Gasperi's verlangen de onrust over Triëst uit de wereld te hel pen, zal niet in die mate gestegen zijn. Hij zit met een nog steeds niet vervulde belofte. Vóór de ver kiezingen, die over enkele weken plaats hebben, zal hij zich niet opnieuw in het wespennest wagen en beslissende stappen willen doen. Ook de geallieerden zijn over een oprakelen van een oude vete niet bepaald wild van enthousiasme. Het Russische vredes-offensief vraagt zoveel van htm aandacht, dat zij er zeker geen Soesah over Triëst bij wensen. Maar ook een (nog denkbeeldige) ommezwaai in Tito's politiek zou hoogst onaange naam zijn. Het ligt er nu maar aan welke van beide vraagstukken men het meeste belang toe denkt. Waardevol poststuk (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG De Nederlandse postzegelverzamelaars kunnen in het bezit komen van een waardevol Oostenrijks zegel, als zg aan hun verzamelwoede een oprecht medele ven paren met het misdeelde kind. Reeds een aantal jaren achtereen organiseert men in Oostenrijk ballon- tochten, waarop poststukken worden medegenomen. Daarvoor zijn speciale enveloppen vervaardigd met bijzon dere postzegels erop, die worden afgestempeld in de plaats van opstij ging en in de nu nog onbekende plaats van landing van de ballon. De philatelisten, die zich in het be zit van zo'n enveloppe willen stellen, hebben niets anders te doen dan tot 21 Mei hun bestelling te richten aan de Stichting „Voor het kind", Emma- straat 38, Amsterdam-Z. Dat kan ge schieden per postwissel, waarop men tegelijk J 2.50 stort of door storting van 2.50 per enveloppe op postre kening no. 5324 ten name van H. Oyens en Zn., Amsterdam, ten be hoeve van de Stichting Voor het kind. De opbrengst komt ten goede aan de Oostenrijkse Kinderdorpvereniging in Salzburg, die zich het lot aantrekt van lichamelijk en geestelijk gebrek kige kinderen. De enige fiets met de 5 plussen ■i Uit kinderen zo'n pracht Ueu winnen In de leuke Opstelwedstrijd Inlichtingen bij Uw. Batavus-dealez Tal van manifestaties op gebied van arbeid voor herstel en vooruitgang ROTTERDAM. Elk jaar is er te Rotterdam een dag, waarop men toont wat er in de Maasstad is bereikt nl. opbouwdag. Stond de opbouwdag het vorig jaar in het teken van de wederopbouw van de St. Laurenskerk, waarvoor toen H.M. de Koningin de eerste steen heeft gelegd, op de opbouwdag van gisteren richtten zich te Rotterdam wederom blikken naar de toekomst. Gisteren zijn te Rotterdam de eerste twee hefschroefvliegtuigen geland aan het gereed gekomen terrein aan de Hofdijk. Blijft het nu nog bij een demonstratie, begin Augustus zal de geregelde dienst RotterdamAntwerpen, Brussel een feit zijn. Over de grenzen i

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2