SS NIEUWE APELDOORNSE ~;i Kosten voor het Rijk worden op 490 millioen geschat Herstelkosten geschat op 860 millioen Amerika en Spanje zullen accoord sluiten Orders aan het buitenland schaden eigen industrie niet Koningin en Kopenhagen Prins zijn te Abonn. 47 ct. p.vv., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. I BI] I I |8 regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels B H I I Tah I ^1 BR J 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. J J J I Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lijnen). Giro 1418 Wetsontwerp vergoeding rampschade Geen bijdrage voor immateriële schade DEN HAAG. De regering heeft het wetsontwerp op de watersnood ingediend waarin de vergoeding van de schade wordt geregeld. Naar voren wordt gebracht dat het ontwerp uitsluitend betrekking heelt op vergoeding van de materiële schade, geleden door particulieren. De kosten welke voor het Rijk uit deze regeling" zullen voortvloeien, worden, na aftrek van 9.5 millioen gulden wegens verzekeringsuitkeringen, geschat op vierhonderdncgenlig millioen. Een bedrag van 138 millioen gulden wordt geschat voor uitkeringen wegens schade aan woningen en boerderijen, 0.5 millioen gulden voor schepen, 261 millioen gulden in de landbouwsector en 100 millioen gulden voor bedrijfsuitrusting. Een rege ling voor de schade aan meubilair cn andere schade in de persoonlijke sfeer, welke door het Rampenfonds wordt vergoed, is in liet ontwerp niet opgenomen, evenmin als een regeling voor de immateriële schade, zoals winstderving e.d. Voor laatstgenoemde vorm van schade zou geen vergoeding worden gegeven. De regering heeft verder om praktische redenen er van afgezien in het ontwerp normen neer te leggen, volgens welke op de bijdrage een korting zou worden toegepast in verband met de draagkracht van de getroffenen. Lucht- en zeebases ter beschikking van Verenigde Staten WASHINGTON. De Amerikaanse regering heeft in grote trekken haar goed keuring gehecht aan de jongste voorstellen der Spaanse regering betreffende het ter beschikking van de Verenigde Staten stellen van Spaanse bases, in ruil voor Amerikaanse economische en militaire hulpverlening. Een overeenkomst zal in de loop van Juni a.s. worden getekend. in kort geding door de president van de arrondissementsrechtbank te Gronin gen te laten uitmaken welk bestuur thans rechtsgeldige besluiten kan nemen. Tevens zou het een uitspraak van de rechtbank wensen, waarbij het de oud-directeur van De Ommelanden, de heer F. de Boer, verboden zou worden het terrein van De Ommelan den te betreden. Meteor verongelukt Vlieger omgekomen DEN IIAAG. Gistermiddag om kwart over drie is een Gloster Meteor straal jager van de jachtvliegschool Twentlie bij het zogenaamde doorstarten ver ongelukt. Het toestel kwam terecht onder de gemeente Weerselo. Het werd totaal vernield. De vlieger, de 23-jarige sergeant vlieger S. I. J. M. Abel uit Rotterdam kwam hierbij om het leven. Rampgebied Woningbouw niet verminderd bij bezuinigingen In de memorie van Toelichting op een wetsontwerp tot vvjjziging van een aantal begrotingshoofdstukken in ver band met de financiering van de wa- tcrsnoodschadc wordt meegedeeld, dat op basis van de herstelkosten, de to tale schade van de ramp wordt ge schat op 860 millioen gulden. Aangenomen wordt dat dc recht streekse gevolgen van de watersnood voor de rijksfinanciën naar schatting zullen resulteren In een stijging van de rijksuitgaven met een bedrag van ruim 1' 800 millioen. Voor zover dat momenteel valt të overzien, moet er van worden uitge gaan, dat wegens de watersnood de rijksuitgaven in 1953 met 400 millioen gulden moeten worden verhoogd. De regering heeft gemeend het in flatoire effect van de uitkeringen te moeten compenseren door het terug nemen van het aanvankelijk voor de versnelling van de oorlogsschade uitkeringen uitgetrokken bedrag van 50 millioen gulden. Voorts zal het extra-bedrag voor openbare werken met 20 millioen gulden worden ver- Minister van Oorlog: minderd. De woningbouw zal gericht blijven op 65.000 woningen, hetgeen een zekere verschuiving naar de ramp gebieden zal inhouden. De regering heeft verder besloten door tussenkomst van de colleges van Gedeputeerde Staten een beroep te doen op de lagere publiekrechtelijke organen om niet-essentiële investerin gen voorshands zoveel mogelijk te be perken. Nagegaan wordt in hoeverre het mogelijk is op de rijksuitgaven te bezuinigen. Voor 1953 wordt gedacht aan uitgaven, voor werken op het ge bied van de Waterstaat e.d. Bij de be groting voor 1954 zal zoveel mogelijk naar beperking van nieuwe uitgaven gestreefd moeten worden. De regering heeft gemeend zolang de overheidslasten niet hoger worden dan thans is geraamd, van een tijde lijke belastingverlaging te moeten af zien. Wat de financiering door middel van tegenwaardegelden betreft wordt opgemerkt, dat de regering erkentelijk is voor het Amerikaanse aanbod om voor dit doel local-currency vrij te ge ven, doch dat deze financieringswijze de inflatoire werking van de uitke ringen niet kan neutraliseren. Herbouw binnen redelijk korte termijn Daar de regering zich voorstelt, dat de herbouw binnen redelijk korte ter mijn zal kunnen tot stand komen, zij denkt aan een maximum van twee jaar bestaat in tegenstelling tot de regeling voor de oorlogsschade nu niet het plan om rente te vergoeden. Wan neer herbouw echter niet binnen een jaar na het in werking treden van de wet mogelijk is, kan de getroffene op zijn verzoek een vergoeding krijgen ten bedrage van de helft van de huurwaar de ofwel van de volle pachtwaarde. De schade aan grond en gewassen wordt zoveel mogelijk in natura her steld. Is dit niet mogelijk dan verleent het Rijk een bijdrage, die is gesteld op het verschil in verkoopwaarde vóór en na de beschadiging. Voor bescha digde of verloren gegane gewassen wordt de kostprijs vergoed, met inbe grip van het arbeidsloon. Herstelbare schade aan gebouwen wordt geheel vergoed, indien deze be neden de 1000 gulden ligt. Van de schade tussen 1000 en 3000 gulden zal de bijdrage op 1000 gulden plus drie kwart van de resterende kosten komen. Voor herstelkosten van meer dan 3000 gulden bedraagt de vergoeding 2500 gulden vermeerderdmet 60 procent van de kosten boven 3000 gulden. Voor onherstelbare panden wordt de nieuwbouw vergoed, onder aftrek van één procent voor ieder jaar, dat het verwoeste pand oud was, alsmede on der aftrek van de waarde van de res tanten. Een korting van tien procent wordt toegepast op de vergoeding voor pan den, waarvan de waarde ligt tussen de 30.000 en 60.000 gulden. Daarboven be- Jubilaris in Arus. Een op pas ser? Neen, dit keer jubileert geen oppasser, maar „Zwartje", den oude kraagbeer, die op 1 Juni a.s. 40 jaar in Artis „woont". De jubi laris voelde weinig voor publi catie, doch kon niet voorkomen dat de joiograaf hem, toen hij half in een hoek was weggedoken, knipte. draagt dc korting 15 procent, overeen komstig de wet op de oorlogsschade. Voorraden Vergoeding van onherstelbare scha de aan uitrusting en voorraden zal ge schieden op grondslag van de kosten Eerste groep vliegtuigen in '54 naar Spanje Spanje zal economische en militaire hulp, tot een bedrag van ongeveer 225.000.000 dollar ontvangen. Het bureau voor de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland (de M.S.A.) zal 200.000.000 dollar verschaf fen en het ministerie van landsverde diging rechtstreeks het overblijvende bedrag van 25.000.000 dollar. De Spaanse regering zal een aantal vloot- en luchtbases ter beschikking van de Verenigde Staten stellen. De Amerikaanse hulpverlenings- gelden zullen worden aangewend voor vernieuwing der uitrusting van het Spaanse leger en voor verbetering van het wegen- en spoorwegennet, waarhij aandacht zal worden besteed aan de verbindingen met Portugal. Er zal zo weinig mogelijk Ameri kaans personeel op de ter beschikking komende Spaanse bases worden gele gerd. Het zal aanvankelijk uitsluitend uit ingenieurs en andere technici be staan. Deskundigen menen dat in totaal drie Spaanse vlootbases ter beschik king van de Amerikaanse marine zul len worden gesteld. De pers heeft in dit verband even- Weer één uit Breda! Willem Polak gepakt in Hannover HANNOVER. Het Nedersaksische ministerie van Binnenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat Willem Polak, een der zeven ontsnapten uit de gevan genis van Breda, in het afgelopen ■weekeinde te Hannover gearresteerd is. Polak, aldus het ministerie, was in het bezit van valse papieren. Tegen Polak is een arrestatiebevel uitgevaardigd. Van de zeven ontsnapte schurken zijn er thans vier weer gearresteerd. Polak heeft Silbertanne-moorden gepleegd o.a. te Apeldoorn. Bikker, Faber cn De Jonge 2ijn reeds in Duitsland gevangen gezet cn zullen worden uitgeleverd. Aan het lijstje ontbreken nog Van der Neut, een mishandelaar van vrou wen en kinderen in Amersfoort, de Silberlanne-moordenaar Borgers en Antoine Touseul, die reeds tweemaal een interview gegeven heeft aan de Duitse pers. Vragen in Kamer over de woningen in Ede DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid de heer Andriessen heeft aan de mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting schriftelijke vragen gesteld betreffende de woningbouw te Ede. van wederaanschaffing. Deze kosten zullen worden vergoed, onder aftrek van een „redelijk" bedrag voor af schrijving. Die aftrek zal in de prac- tijk nooit hoger liggen dan zestig pro cent. Voor handels- en bedrijfsvoorra den zal de op 31 Januari geldende in koopsprijs of kostprijs worden vergoed. Herstelbare schade aan deze goede ren komt in aanmerking voor vergoe ding tegen kostprijs, met aftrek van ten hoogste 25 procent voor „nieuw- voor-oud". Voor gebruiksvee krijgt men een vergoeding van de kosten bij het op nieuw aanschaffen van dit vee. Wat betreft handelsvee zal de vergoeding neerkomen op de gemiddelde markt prijs in Januari. Watersnoodschade tot cn met vijftig gulden komt niet voor vergoeding in aanmerking. Uit het oogpunt van bil lijkheid wordt iedere bijdrage voor een bedrag van 50 gulden gekort. De nieuwe regeling kent de besle- dingsplicht. Is de bijdrage voor on herstelbare schade niet op 1 Jan. '57 besteed, dan krijgt men de verkoop waarde uitgekeerd. Bij herstelbare schade vervalt de uitkering. wel Madrid, Burgos en Sevilla ge noemd als luchtbases. Alhoewel Amerikaanse ingenieurs reeds meer dan twee jaar bezig zijn met de uitwerking van plannen voor het gebruik van Spaanse bases door Amerikaanse strategische bommen werpers, meent men dat het nog wel tot 1954 zal duren, voordat de bases volledig in gebruik kunnen worden genomen. Franse minister nam ontslag PARIJS. De Franse eerste minister René Mayer, heeft het ontslag van zijn minister voor luchtvaart, Pierre Mon- tel, aanvaard. Montel, die sinds 1951 zijn post in de opeenvolgende regeringen heeft be kleed, had Zaterdag jl. zijn ontslag in gediend, omdat de vegering had voor gesteld de begroting voor de lucht macht met vijf milliard frank te be snoeien. De minister van Defensie, Pléven, zal voorlopig de portefeuille voor luchtvaart beheren. De Franse nationale vergadering is begonnen met een bespreking van Mayers financiële hervormingsvoor stellen. Het debat zal vier dagen duren. De ontvangst der voorstellen was over het algemeen nogal afwij zend. Parlementaire overzichtschrijvers in de Franse pers voorspelden dat Mayer het in de Donderdagavond a.s. ver wachte stemming juist zal halen. Rustige ontvangst KOPENHAGEN. Koningin Juliana en Prins Bcrnhard zijn vanmorgen omstreeks acht uur vertrokken voor een bezoek aan Denemarken. Behalve het gevolg wordt het koninklijke paar vergezeld van de minister van Buiten landse Zaken, mr J. W. Beyen en mcj. mr M. Tcllegcn, directeur van het ka binet van Hare Majesteit. Zij werden in Kopenhagen op 't vliegveld Kastrop door Koning Frcdcrik opgewacht. De Denen zijn, evenals de Noren, een rustig volk en daarom zal men geen al te enthousiaste demonstraties mogen verwachten. De Denen hebben een warme belangstelling voor hun ko ningshuis en het Nederlandse, maar die uiten zij op heel bescheiden wijze. Zij weten het privéleven van de le den van hun vorstenhuis te respecte- Gisteren werd Z.Em. Kardinaal Van Roey, die Z.H. de Paus vertegenwoor digde bij de viering van het eeuwfeest van het herstel der bisschoppelijke hiërarchie, door H. M. de Koningin op paleis Soestdijk ontvangen. Ommelanden Uitspraak in kort geding verwacht GRONINGEN. Het oude bestuur van ,De Ommelanden" zou overwegen Op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Visch. in verband met het verstrekken van een opdracht tot levering van een aantal vuurlcidings- toestellcn aan een buitenlandse firma heeft de minister van Oorlog het vol gende geantwoord: „Toen een opdracht aan dc N.V. Hollandse Signaalapparaten, te Hen gelo, werd verstrekt, zjjn onderhande- ren. De Deense koningin of de drie prinsessen kunnen ongehinderd bood schappen in de stad doen, de Deense koning kan door de stad fietsen, zon der enig officieel geleide als hij dat nuttig vindt. Heden zal er zelfs geen speciale po- litie-afzetling zijn langs de route, die de koninklijke gasten van het vliegveld Kastrup naar de stad volgen. De po litie van Sondre Birk, de gemeente waarin Kastrup ligt, zal het eerste es corte vormen en binnen de grenzen van de hoofdstad sal de plaatselijke politie die taak overnemen. De enige afzetting was lussen 12.20 en 12.30 uur tussen de paleizen Ama- liënborag (waar het koninklijk paar zal verblijven) en Chrïstiansborg, waar men de lunch gebruikte. Op deze route waren enige hulpposten voor E.H.B.O. in gereedheid gebracht. Op de pleinen in de hoofdstad (en dat zijn er heel wal) zijn vlaggemasten opgericht en in de hoofdstraten zijn versieringen. lingen met een Frans-Zwitserse com binatie geopend omtrent dc plaatsing van een dergelijke order". Op de vraag: „Kan de minister eveneens bevestigen, dat het in zijn voornemen ligt een gelijke opdracht te verstrekken aan de N.V. Hollandse Signaalapparaten te Hengelo", luidt het antwoord: „Deze order is verstrekt". De N.V. Hollandse Signaalapparaten heeft aan buitenlandse mogendheden geen vuurleidingstoestellen geleverd als waartoe thans door de minister opdracht is verleend. De opdracht heeft dan ook ten dele het karakter van een voortgezette ontwikkeling Afweging van militaire urgentie, tech nische en tactische eigenschappen, productie-capaciteit en leveringstijd, alsmede het belang van inschakeling der nationale industrie leidden tot de conclusie, dat de meest dringende, doch in aantal beperkte order aan twee producenten behoort te warden verleend. Ontkenning. De vraag: „Is de minister niet mede van oordeel, dat in het verstrekken van soortgelijke orders aan het bui tenland een groot gevaar schuilt voor de eigen industrie met het oog op haar buitenlandse afzetmogelijkhe den?", wordt ontkennend beant woord. Overigens is blijkens het voren staande volledig vertrouwen geschon ken aan de N.V. Hollandse Signaal apparaten. De vraag of de minister alsnog be reid is van een buitenlandse opdracht af te zien wordt ontkennend beant woord. Het weer in Europa Weerrapporten van hedenmorgen 7 n. Steden Weer Wind Temp. m. s. en neersl. (mm) Helsinki onbew. zw 2 19 5 Stockh. half bew. wzw 3 20 0 Oslo mist ozo 1 18 0 Kopenhagen regen ozo 8 19 0.1 Amsterd. zw. bew. zzo 4 19 3 Edinburgh regen ono 7 19 0.1 Londen zw. bew. z 6 19 5 Luxemb. zw. bew. no 3 27 0 Parijs zw. bew. z 2 24 2 Bordeaux regenbui windstil 22 2 Grénoble 1. bew. windstil 27 0 Nice licht bew. nnw 2 22 0 Genève licht bew. wzw 2 30 0 Zurich zw. bew. windstil 31 2 Locarno zw. bew. zzo 10 28 0 Berlijn geh. bew. no 2 25 0 Frankfort nevel ozo 3 31 0 München zw. bew. zzw 2 28 0 Wenen licht bew. windstil 27 0 Innsbriick 1. bew. windstil 31 0 Verwachting OP DE MEESTE PLAATSEN DROOG Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Over het al gemeen lagere temperaturen. Zwak ke tot matige wind aanvankelijk uit Westelijke, later uit uiteen lopende richtingen. 20 MEI Zon op 4.39, onder 20.34 Maan op 11.40, onder 1.31

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1