Kilometers beter! Academisch Ziekenhuis te Groningen jubileert Ook Spierpijn e van 't EJL NU LENTE IN KLEIN BESTEK .En ten slotte... 2 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DINSDAG 19 MEI 1953 Ingezmed.-advertentie) (Van onze Groningse correspondent) qP een prachtig terrein van lj .5 ha ligt in het centrum van Groningentussen Oostersingel en Petrus Campersingel, het uitgebreide complex gebouwen van het Algemeen Provinciaal Stads- en Academisch Ziekenhuis. In 1903 is de stich ting verricht, zodat er thans aanleiding is het 50-jarige bestaan te herdenken. Dit jubileum zal 28 Mei worden gevierd. Des middags zal een officiële bijeenkomst worden gehouden in het zusterhuis, welke wordt gevolgd door een receptie. De jubileumviering is in de eerste plaats gericht tot de patiënten. Dit blijft echter een verrassing. Voor het personeel worden in de grote zaal van de Harmonie op 28 en 29 Mei twee feestavonden georganiseerd. Aan de praktiserende artsen wordt een bijzondere klinische middag aangeboden met daarop volgend een ontvangst door het bestuur. Ook het publiek wordt in het ziekenhuis-jubileum betrokken. Van 29 Mei. tot 7 Juni wordt namelijk een jubileumtentoonstelling „Gulden strijd" ge organiseerd, waarvoor, belangrijke historische unicums zijn verzameld, terwijl voorts de ontwikkeling van de organisatie van het ziekenhuis en van de klinische wetenschap wordt uitgebeeld. Ten slotte zal op de jubileumdag een jubileumboek verschijnen. gestegen van 150 tot bijna 1050. Het verplegende personeel steeg van 72 tot bijna 550. Aan het ziekenhuis wenkten in 1903 vier hoogleraren en aoht ge neeskundige assistenten. Thans zijn er tien professoren, bijge staan door vijf lectoren en 87 genees kundige assistenten in diverse rangen. Het aantal bedden steeg van 300 tot ruim 900, het aantail opnamen per jaar van 2000 tot ruim 13.000, het aantal verp'leegdagen per jaar van rond 90.000 tot rond 290.000, De exploitatiekosten stegen van 180.000 tot ruim 5.000.000 per jaar. DE voorgeschiedenis van het acade misch ziekenhuis te Groningen is zeer uitgebreid. Reeds in de 17de eeuw werden vanwege de Groningse universiteit pogingen gedaan om tot een academisch ziekenhuis te komen. In 1797 slaagde prof. dr E. J. Thomassen a Tbuessink hierin. In het Jacobijner- iklooster werd een Nosocomium ingericht voor acht patiënten. In 1803 volgde de overplaatsing naar het West-Indisch Huls in de Munnekeholm. In 1817 stlchte het stadsbestuur op voorstel van de stadsdokter J. Baart de la Faille het eerste stadsziekenhuis naar aanleiding van een grote typhius-epidemle. In 1851 werd een contract gesloten tussen de drie partyenprovincie, stad en acade mie. Er volgde een besluit tot verbou wing en uitbreiding van het ziekenhuis in de Munnekeholm. In 1852 Is het eerste Algemeen Provinciaal, Stads en Academisch Ziekenhuis geopend. Het aantal bedden, dat 120 bedroeg, bleef itot 1903 ongewijzigd. In 1889 deed de eerste gediplomeerde verpleegster haar intrede. Eindelijk, na 38 jaar strijd,viel het besluit om een nieuw ziekenhuis te bouwen en In 1903 kon de minister van Binnenlandse Zaken, dr A. Kuyper,. het tegenwoordige ziekenhuis openen. Op de oude basis der samenwerking tussen de drie partijen kon een periode van ont wikkeling en grote bloei worden inge luid De terreinoppervlakte breidde zich van' 3,2 ha in 1903 uit tot 14,5 ha. De opleiding der verpleegsters werd van meet af niet grote voortvarendheid ter hand genomen. In 50 jaren werden in het academisch ziekenhuis 3000 diplo ma's verworven, waarvan 1700 diplo ma's A en 1300 overige diploma's, Hier door kon de verpleging tot een zeer hoog peil worden opgevoerd. Tengevolge van de onstuimige ontwikkeling der geneeskunde on derging de klinische diagnostiek 'een enorme verandering. De stoutmoe- idlgste operaties worden thans uitge voerd. De samenwerking met de praekli- .ïüsehe laboratoria heeft zich in Gronin gen bijzonder gelukkig ontwikkeld. Wat de organisatie betreft, men beschikt over een zeer moderne keuken, terwijl een dieetkeuken 200 patiënten verzorgt. Het ziekenhuispersoneel is in 50 jaar Een diplomatiek incident tussen Zwitserland en T sjechoslowakije De Zwitserse regering heeft de terug roeping geëist van de Tsjechoslowaakse zaakgelastigde te Bern, Josef Svarc. De Tsjechische legatie had een ver tegenwoordiger van de Zwitserse rege ring uitgenodigd op een receptie ter ge legenheid van de Tsjechische Nationale Feestdag. Onder de gasten op die recep tie bevond zich Emil Arnold, de commu nistische afgevaardigde voor Bazel, die de vorige maand is veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf en twee jaar verlies van burgerrechten op beschuldi ging van handelingen tegen de lands- veiligheid. Volgens de Zwitserse wet begint de straf niet gelijktijdig met de uitspraak, maar op een door de rechtbank vast te stellen datum. Zo was het dus mogelijk, dat Arnold op de receptie was. Het officiële Zwitserse communiqué zegt: „De Bondsraad is van mening aat het uitnodigen van een officiële Zwit serse vertegenwoordiger tezamen met demand, die is veroordeeld wegens een misdaad tegen de staat, een bijzonder be ledigende geste van de Tsjechische zaak gelastigde is jegens de Zwitserse rege ring en dat deze diplomaat daarom niet langer als persona grata kan worden beschouwd". WORSTVERGIFTIGING TE SCHOONHOVEN (Van onze correspondent) Schoonhoven, 18 Mei Sinds Zaterdag doet zich te Schoon hoven en omgeving een groot aantal ge vallen van een besmettelijke maag-dam- catharre voor. De geneesheren konden als vermoedelijke oorzaak noemen het gebruik van leverworst, die gratis bij aankoop van vlees door een slager was verstrekt. De burgemeester heeft onmiddellijk overleg gepleegd met de directeur van de Vleeskeuringsdienst ter plaatse, met de inspecteur van de Volksgezondheid, de inspecteur van de Veterinaire Dienst der Volksgezondheid en met de plaatselijke dokters. Het gevolg was, dat Zondag avond de burgerij bij bekkenslag werd verzocht voor elk geval van maag- of darmstoornis zich onmiddellijk tot de geneesheren te wenden. De meeste pa tiënten hadden braakneigingen en diar- rhee en temperatuursverhoging tot ruim 40 graden; zij voelden zich erg ziek. Tot nu toe zijn in totaal ongeveer 70 geval len, van wie enigen woonachtig te Am- merstol. Bergambacht, Lopik, enz., ge constateerd. Twee kinderen zijn in net ziekenhuis te Gouda opgenomen. De di recteur van de Vleeskeuringsdienst mr J. Slager heeft het overgebleven ge deelte van de worst in beslag genomen en in de nacht van Zaterdag op Zondag voor een bacteriologisch onderzoek naar het laboratorium in Utrecht gebracht. Maandagmorgen omstreeks twaalf uur kwam bericht van de inspectie binnen, dat deze worst inderdaad ondeugdelijk was en de ziekteverschynselen heeft veroorzaakt. Diever kreeg kampeercentrum In tegenwoordigheid van talrijke ge nodigden en belangstellenden is te Diever (Dr.) het kampeercentrum El- lert en Brammert geopend. Mr AJonker, voorzitter van de Provinciale Drentse vereniging voor Vreemdelingenverkeer noemde dit kampeercentrum een aanwinst voor het vreemdelingenverkeer. Met het hijsen van de Drentse vlag verklaarde spreker het centrum.voor geopend. Overval op overste Harjono voor Hoge Raad De Hoge Raad heeft gisteren behan- delddeld de cassatieberoepen van Meine Pot en Colson, die ln verband met de overval op de overste Harjono ln hoger beroep door het gerechtshof te 's-Gra- venhage zijn veroordeeld respectievelijk tot 4 jaren met aftrek en 3 jaren gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis. Namens de heer Meine Pot trad voor de Hoge Raad op, mr A. G. Veldhuis, die zich conformeerde aan een door hem ingediende memorie van cassatie, Mr L. de Groot lichtte namens requi- rant Colson een vijftal cassatiemiddelen toe. Hij kwam er o.m. tegen op, dat de commissaris van politie, die zelf getuige was in deze zaak, door de rechter-com- missaris als griffier was aangesteld. Voorts betoogde hg, dat van afpersing geen sprake kon zijn. De advocaat-generaal, prof. Lange- meijer, zal in beide zaken concluderen op 2 Juni a.s. Cultureel leven in Gelderland Gedeputeerde Staten van Gelderland stellen de Provinciale Staten voor om in totaal 5000 te voteren voor het doen van andere uitgaven in het belang der volksontwikkeling, kunsten en weten schappen dan die waarvoor op de be groting reeds gelden zijn uitgetrokken (het bedrag was 2500voorgesteld wordt een verhoging met 100 Voor enkele objecten besloten Ged. Staten reeds een bijdrage te reserveren. Zo'n object is de op 4 en 5 September te Arnhem te houden Oostnederlandse ma nifestatie, gedurende welke de openings voorstelling plaats vindt van de toneel groep „Theater" in de schouwburg te Arnhem. Het drukke verkeer op de straat weg van Utrecht naar Zeist heeft gis teren weer een slachtoffer geëist. Een 77-jarige heer, wonende aan de Mer- wedekade te Utrecht, stak te De Bilt ter hoogte van park Arenberg met zijn bromfiets de weg over zonder een teken te geven. Hij werd door een personen auto aangereden. Tijdens 'het vervoer naar het stads- en academisch zieken huis in Utrecht is het slachtoffer over leden. (Ingez. med.-advertentie) en rheumatische niinen boek MARLOWE AND f» Van lotfuim Slaterus. Arn- SHAKESPEARE jiem js het ln het Engels geschre ven proefschrift van ur H. Röhrman verschenen onder de titel Marlowe and Shakespeare. Zo breed als de titel zou doen vermoeden is de opzet van deze publicatie in genen dele, zij beantwoordt veel meer aan de ondertitel: A thema tic exposition of some of their plays. En dan moet men nog geen analyse rende vergelijking verwachten van die toneelstukken, waarin de belde grote Elizabethaanse dichters een overeen komstige stof hebben behandeld, zoals hun Koningsdrama of The Jew of Malta van Marlowe en Shakespeares Shylock uit The Merchant of Venice. Dr Röhr- mann heeft Marlowes Tamburlaine en Faustus a n zijn wijze van beschouwen onderworpen met Shakespeares Hamlet, Troilus and Cresslda en Macbeth, daar bij Shakespeare ziende als de voltooier van hetgeen Marlowe Is begonnen. He hoofdthema van zijn., publicatie is toch wel, dat wii in onze tiid het werk van Marlowe en Shakespeare weer zo goed kunnen aanvaarden op grond van de parallel tussen hun tijd en de onze Daar. om noemt hij Marlowe een van de eerste en beste oorlogscorrespondenten, die jo gezegd uit de loopgraven heeft geschreven. Daarom ook ziet hij o.a. in Hamlet een voorteken van dé tegen woordige nihilistische wanhoop en van Shakespeares intens deelhebben aan het eigen tijdsgebeuren. Troilus and Cressi- da is in hoofdzaak een sociologisch stuk. En ten aanzien van de sfeer in Macbeth heet het: Thi.. blasted detail of modern landscape Shakespeare would at once have recognized had he lived now. Dit parallelisme wordt enerzijds schichtig gesuggereerd, anderzijds apo dictisch gesteld. Tot een dieper inzicht m de verhouding MarloweShake speare leidt dit proefschrift niet. B. S. WILLEM ELSSCHOT Ter gelegen- held van de zeventigste verjaardag van Alphons de Ridder, die bij de letterlievenden beter bekend is als Willem Elsschot, is op 11 Mei 1952 te Antwerpen een feestelijke bgeenkomst gehouden, waarop van Vlaamöe en Nederlandse zijde redevoe ringen zijn gehouden om deze meester te eren P. N. van Kampen Zoon N.V te Amsterdam heeft deze redevoeringen keurig verzorgd in een bundeltje bijeen gebracht. Frans Smits, familielid er biograaf van de auteur, heeft vooral gesproken over de persoon van Fons de Ridder, die zich als Willem Elsschot een plaats van de eerste rang in de Nederlandse letteren heeft weten te ver overen. Albert Westerlinck heeft het „psyctoo-realisme" van Elsschot belicht en zich per slot afgevraagd hoe Elsschot zou hebben gestaan indien hij als derde man hij is immers ook een „ridder" naast Don Quiehotte en Sanoho Panza in Cervantes' meesterwerk zou zijn op getreden. Raymond Herreman heeft de „leugen om beterswii; want men kan nooit genoeg zeggen, dat een groot kunstenaar miskend is, om hem nog foeter te doen kennen", de leugen dat deze schrijver n-let beroemd zou zijn be streden en gehandhaafd, Wie het beste wil genieten van Elsschots proza, be toogt hij verder, leze vooraf zijn verzen. De dichter Martlnus Nijhoff, sprekende voor Noord-Nederland, heeft Elsschots werk gelijkgesteld met dat der grootsten uit de wereldliteratuur, waar wij alleen nog Reinaard de Vos naast kunnen stel. len. Hij besloot zijn betoog: Neen, er is feen reden om te vrezen dat Reinaard e Ridde- ik bedoel Willem de Vos nog niet een paar strooptochten zal ondernemen en ons daarvan vertellen. Nederland ziet er vol verlangen naar uit. WERELD vensgeschiedenis van Bertha von Suttner, schrijfster van „Die Waffen nieder", pacifiste van groot formaat. Een boeiend, zij het hier wat kinderlijk beschreven, leven van heldhaftige toe wijding aan een ideaal. Bijzonder belang wekkend is de ontmoeting met de koning- der wapenhandelaren, Basil Zaharoff, een botsing van twee tegengestelde, maar in kracht gelijkwaardige persoon- Igkheden. (Bijleveld, Utrecht.) oój Dagelijks feuilleton door GUY TRENT ROSE verkleedde zich altijd vlug en stond al klaar, met de pastelblauwe, fluwelen avondmantel om haar schou ders, toen Tierney weer op haar deur kwam kloppen. Hg overhandigde haar een veldbouquet van vuurrode klaprozen, korenbloemen en margrieten; koren aren waren door de bloemen heen ge mengd. Eerst toen ze de bouquet dicht voor haar gezicht hield, besefte ze dat 't kunstbloemen waren, zo mooi waren ze nagemaakt. Zonder naar het bege leidende kaartje te kijken wist ze dat die bloemen alleen maar van Charles kon den zijn en dat hg die ongewone bloe menhulde had verkoren om hun zomer huisje en hun geluk daar ln herinnering te brengen. „Dit", dacht ze, „maakt er een abso luut-volmaakte dag van!" Dolgraag had ze de bouquet mee naar het feestje genomen, maar ze vreesde dat er dan te veel over zou worden gepraat. Larry zou zeker willen weten wie ze gezonden had. Ze wendde zich tot haar kleedster. .Minnie, wil je eèns kijken of we een vaas hebben de mooiste die er is." ,-,Maar juffrouw Torrent, dat zijn geen echte bloemen. Die hoeven niet in 't water", wierp Minnie tegen en Rose zei beslist: „Dat weet ik. Maar ik wil ze in een vaas hebben net alsof ze zo uit 'n korenveld komen", voegde ze er dromerig aan toe. Eerst toen de kleedster ze neerlegde om aan Rose's verzoek te voldoen, viel het doosje van een juwelier eruit, voor Rose's voeten. Ze deed het open en zag op het witte fluweel een smalle gouden ring liggen met een rose parel. „O juffrouw Torrent, is dat niet een pracht!" riep Minnie uit. „Die zult u vanavond toch wel dragen hè?" Ze was er zo aan gewend juwelen uit het hart van een bouquet te vooi'schijn te zien komen dat ze de buitengewone waarde van die prachtige, solitaire parel heel goed besefte. Rose nam de ring uit het doosje en toen vroeg ze iets heel wonderlijks. „Heb je ergens een lint voor me, Minnie?" Minnie trok een lade open en haalde er een heel rolletje zacht, rose-satijnen lint uit, „Hoe veel wilt u dat ik afknip, juf frouw „Laat maar. Ik doe 't zelf wel, Min nie." Rose nam het rolletje uit de handen van de kleedster en niat een eind ervan af dat lang genoeg was om om haar hals te doen en tot aan haar boezem te rei ken. Toen nam ze een schaar, knipte, het lint af en haalde het door de ring. „Juffrouw Rose, u gaat me toch niet vertellen dat u die beeldige ring niet zult dragen?" riep Minnie uit. „Ik draag 'm, Minnie", glimlachte Rose, „maar kijk: zo." Ze strikte het lint netjes vast achter in haar hals, waar het strikje verborgen bleef onder haar krullen. De japon was hoog van achteren en het lint viel dooi de vele lagen tulle niet te zien. Ze had 't nog maar net naar haar zin gearrangeerd, zó, dat de ring dicht bij haar hart rustte, toen Larry's klopje aankondigde, dat hij haar kwam halen. George Edwardes had meer dan vijftig gasten genodigd en de fuif vond plaats in een aparte zaal. Onder de gasten zag Rose de vriend van Charles, de advocaat Bill Templeton, Maar ze zat een heel eind van hem af aan tafel, op de ere plaats naast de Baas en eerst toen de mensen eëh beetje gingen rondlopen, kwam hij even naast haar zitten. „U hebt 't nieuws zeker al gehoord?" Hg sprak zachtjes. 't Moest over Charles zgn anders zou Bil] niet de moeite hebben genomen zo zacht te spreken. Rose greep nerveus naar zijn hand, „Er is toch niets met hem?" „Charles maakt 't best, voor zover ik weet", gaf de ander ten antwoord. „Maar de moeder van zgn verloofde is gisteravond gestorven en dat betekent dat de bruiloft niet, zoals was vastge steld, in November kan plaatsvinden. Ik weet hoe verknocht de leden van de Cynn-Eccles-familie onderling zijn en ik denk wel dat Molly zal vasthouden aan een vol rouwjaar, ik zou wel eens willen weten", besloot Bill, ,,of dat van enige DJANGO REINHARDT OVERLEDEN De befaamde Franse jazz-guitarist en componist Django Reinhardt is na een beroerte in het ziekenhuis te Fon- tainebleau overleden- Reinhardt was zigeuner. Hoewel hij ten gevolge van een explosie, die vele jaren geleden in zijn woonwagen ontstond, twee vingers van zijn linkerhand miste, heeft hij zich tot een ware virtuoos op de guitaar weten te ontwikkelen. Django Reinhardt was een welbekende figuur in Franse jazzkringen. Hij was stichter en dirigent van de „Hot-club de France", een quintet, dat aan zijn melo dieën vóór de oorlog grote bekendheid gaf. GELDERS ORKEST Ten einde het Gelders Orkest ten volle als cultureel bezit voor de provincie te behouden en vertrek van orkestleden naar elders te voorkomen, acht het be stuur van dit orke6t financiële voorzie ningen op korte termijn noodzakelijk. Het bestuur heeft zich daarom tot de garanderende instanties, t.w. de provin cie Gelderland en de gemeenten Arn hem, Apeldoorn en Nijmegen, gericht met het verzoek de nodige medewerking te verlenen tot verhoging van de bezol diging van de orkestleden en tevens in principe goed te vinden, dat aan de| leden een pensioen wordt verleend, dat hun een minimum inkomen garandeert van twee duizend gulden per jaar. Rumoer om Ava Gardner Het publiek in een concertzaal te Napels, waar de Amerikaanse zanger Frank Sinatra en zijn vrouw Ava Gard ner zouden optreden, werd oproerig, toen bleek dat Sinatra alleen optrad. Het publiek, dat voor de goedkoopste plaat sen 4500 lire had neergeteld het dub bele van de prijs bij een concert van de Italiaanse tenor Benjamino Gigli eiste zijn geld terug. De politie moest er aan te pas komen om de gemoederen tot be daren te brengen. Ava deelde later aan verslaggevers mee, dat zij niet kon op treden „omdat zij niets had om aan te trekken". De bagage was niet op tijd aangekomen. De jury van het Ocic (Office catho- lique internationale du Cinéma) heeft met algemene stemmen de prijs toege kend aan Jean Dreville voor zijn film „Horizons sans fin". De bedoeling an deze prijs is het bekronen van die film, welke door haar inspiratie en kwa liteit het meeste bijdraagt tot de geeste lijke vooruitgang en ontwikkeling van de menselijke waarden. Op 4 Juli 1953 zal te Utrecht onder auspiciën van de vakgroep concerteren de vocalisten der Koninklijke Nederland se Toonkunstenaars-Vereniging een vo calisten-auditie worden gehouden uitslui tend voor de leden van de vakgroep; bij die gelegenheid zullen 12 dirigenten aan wezig zijn. Verdere inlichtingen omtrent voorwaarden van deelneming zijn uit sluitend schriftelijk te verkrijgen bij het secretariaat der vakgroep: G. v. Heems kerklaan 15, Amsterdam Z-H. Naar de voorzitter van het Dieren- rampenfonds, dr mr W. Hugenholtz uit Leiden, meedeelt, beschikt dit fonds thans over 65.000. Er komen nog steeds giften binnen. OLLE KAPOEN EN DE PRAATPRENTEN "P\IE woorden schenen de koopman moed te geven. Hij rommel opgeruimd en nou moet ik nog met die van e AJ haalde zijn handen naar beneden en begon Olie en Puk ander sjouwen! En het had allemaal zo anders kunnen zijn met het wiel te helpen. Maar hij kon toch niet laten Maar eindelgk lag toch alles weef op de kar. om nog voortdurend zachtjes te jammeren „Nou, wel bedankt hoor!" zei de koopman opgelucl Olie had gelijk gehad. Ie een ogenblikje zat het wiel er JV!"e w?s„!k nogerlsMltoe in geeni week thuis g w.pP Hno-rtn i-.ni- t weest! Geld om jullie te belonen heb ik met, maar je krq weer op. Maar toen begon hel moeilijkste pas, want alle anebei een mooi schilderg van me! Hier!" En hij drukte rommel, die her en der m het zand verspreid lag, moest en pujc allebei een ingelijste tekening in de hand van ei weer worden opgeladen. dikke, donkergroene kikker, die met uitpuilende ogen vo „Oef!" zuchtte Puk, „nou heb lk eens een keer mijn eigen zich uit zat te staren! GELDERSE KASTELEN De Stichting Vrienden der Gelderse Kastelen is thans in het bezit gekomen van de ruïne van het kasteel Baten burg, welke door de Staat aan haar is overgedragen tegen de symbolische som van 1. Het kasteel was verbeurd ver klaard Duits vermogen. Het kasteel de Cannenburg te Vaassen, eveneens eigen dom van de Stichting, heeft thans negen grote kamers kunnen openstellen voor het publiek, niet meegerekend de kelders en het grote ingangsportaal. Het lag in de bedoeling een restaurant in de kel ders in te richten, doch van dit plan is men afgestapt. De Stichting zal een dei- bijgebouwen tot restaurant bestemmen. De Stichting het Gelders Landschap verrijkt met het landgoed De Haere bij Doornspijk, dat vooral bekend is om een fraai stuifzandterrein. FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen) Getrouwd: H. C. van der Poel en Z. Hey. 's-Gravenhage. Bevallen SchroderWeski, z., 's-Gravenhage; WlndhouwerSlob, d., Rotterdam; KnapperKrijger, z., idem; MuyrersVogel, z., Zwijndrecht; Brou werVreugdenhil, d., Amsterdam; SchoonbroodWelling, d,, 's-Hertogen- bosch. Overleden: B. van der Waall Goudsmith, 51 j., 's-Gravenhage; J. C, WestdijkWulffraat, 82 j., Rotterdam; M. H. L. R. Hallemann, v., 72 j., idem; C. Reiweils, m, 60 j., idem; C. GeuzeKrafft, 79 j., Dordrecht; F. Dgkstra, m., 80 j., Maassluis; J. F, M. Baerker, m., 66 j., 's-Gravenhage; K. UdoRekers, 36 j-, Amsterdam; G, StantsVan Os, 76 j., Utrecht; U. van LochemKramer, 79 j., Amsterdam; J. P. TreureSchouten, 81 j., Berg ambacht; A. DijkmanVan Putten, 61 j., Wormer. (Ingez. med.-advertentie) Keus uit 3 soorten Castella Wat is het beste voor Uw huid en Uw beurs? Een stukje lente in klein bestek, dat is de nieuwe Bloemenzeep van Castella. Onverpakt in de winkel te krijgen, zodat U direct de verrukkelijke rozen geur kunt ruiken.. Castella Bloemen zeep wordt in vier beschaafde kleuren, geleverd. De prijs? Slechts 20 cent. Nu kan werkelijk IEDERE vrouw mooi zijn! Iedere vrouw kan nu immers de zeep kiezen, die voor haar huid en haar beurs het beste is. Heeft U een tere, gevoelige huid, dan neemt TJ Castella Spécial, die een koesterende laag roomdik schuim over handen en gelaat legt (32 cent). Natuurlijk blijft ook de zo geliefde Castella Schoon- heidszeep (32 cent) alom verkrijgbaar. Tijdelijk levert Uw winkelier U thans twee stukken van deze heerlijke schoon- heidszeep voor 50 cent. U profiteert toch ook van dat aanbod? Maar mocht U zich voor een gering bedrag willen hullen in de geur van prille rozen, laat dan Uw keus vallen op de nieuwe Castella Bloemenzeep voor slechts 20 cent! invloed zal zijn op Charles' verdere plannen." HOOFDSTUK XVTI Rose zag Charles eerst weer bijna twee maanden na die avond. Maar hij schreef haar een van zijn schaarse brieven om haar in te lichten over de dood van mevrouw Cynn-Eccles en haar te vertellen, dat hij verlof had ge kregen en nu bg de familie Cynn- Eccles verbleef. Toen kwam er op 'n avond weer een briefje van hem, naar de schouwburg, dat door een speciale bode werd ge bracht om haar te vertellen dat hij in Londen was en die avond op haar flat zou komen, Ik zeg het te kort van te voren. Als je iets anders te doen hebt dan begrijp ik dat best. Edit'h zal wel op de hoogte zijn van je plannen." Door 'n allergelukkigst toeval had Rose besloten die avond dadelijk na de voorstelling naar huis te gaan. Sinds de première was ze letterlgk- overstroomd met uitnodigingen en Larrv hield haar maar voor, dat 't er absoluut bijhoorde: .ïoest gezien worden in de beste res taurants, in gezelschap van de beste mensen! Niet alleen werd ze gepousseerd als George Edwardes' laatste „vondst", maar waar ze kwam of ging won ze de harten door haar aangeboren vriende lijkheid, haar zachtheid en totale af wezigheid van aanstellery een werke lijk zeldzame combinatie in een meisje dat zo snel carrière had gemaakt. Achter haar rug werd, tot Larry's verm ak, hoog opgegeven over 'haar .aangeboren beschaving". „Me kind", zei hij dan, „als ze eens wisten bij voorbeeld als een van je aanbiddende hertoginnen je eens had kunnen zien zoals ik je heb leren kennen in de pan tomime als ze dat sappig achter buurt-accent van je eens hadden kunnen ;n, kleine Torrent!" K(g schudde van 'n boosaardige lachbui. „Herinner je je die afschuwelijke mantel nog?" Rose nam die plagerijen heel goed moedig op. Ze was zo opgelucht, dat zij en Larrv goeie maatjes waren gebleven en dat hii blijkbaar alles vergeten was over die onplezierige scène die hij had gemaakt. Nooit had hij 't over Charles en ook had hij niets gevraagd over haar vaca.ntie, Feitelijk had ze hem nog nooit zo graag mogen lijden als gedurende die ■erste weken van haar opzienbarend succes. Larrv dat moest ze tegenóver Edith erkennen toonde dat hij een heel goed vriend zowel als 'n altleronplezierlgste vijand kon zijn Voorts had ze van Rita Lane gehoord, die haar nog steeds alle roddeltjes kwam vertellen, aat Larry die soubrette van Daly had laten schieten; voor zover men wist, hield hij er geen speciale vriendin op na. Rose was haast dol van opwinding na het lezen van Charles' briefje. Haar leven was zo roezig geweest, dat ze hem eigenlijk niet werkelijk had gemist, maar toen ze die avond terugreed naar Regent's Park besefte ze ineens, met onstuimig bonzend hart, hoe lang het geleden was dat zij elkaar hadden ge zien. Edith deed de deur voor haar open en Rose riep ademloos: „Is hij hier?" „Ja, juffrouw Rose. In de salon." Rose stoof langs haar heen om maar snel bij haar geliefde te komen; zij nam zelfs geen tijd om zich door het meisje van hoed en mantel te laten ontdoen, of van het kleine seal-mofie dat ze droeg. Hij stond met zijn rug naar het vuur en zag er tot haar immense vreugde uit alsof hii jzich volmaakt thuis voelde. „Rose lievelingHij snelde haar met uitgebreide armen tegemoet en zg wierp er zich letterlijk in, „Charles Charles. Charles!" wat heerlijk je weer-te zien!" Hij drukte haar dicht tegen zich aan en kuste haar nog eens en nog eens. Toen nam hij haar hoedje en de violette mantel, die ze droeg over een grijs ja ponnetje met sneeuwwit kraagje en manchetten en ram haar mee naar de sofa. „Nu liefste, vertel me nu eens" beval hij teder, terwijl hg dicht naast haar kwam zitten en haar handen in de zijne nam. „Ik heb in de kranten gelezen, dat je furore maakt. De hele stad sohgnt op haar kop te staan en dat alle maal over dat kleine meisje van mg. Dat moet Iets heerlijks voor je zgn, liefste." „O. dat is 't ook." En je bent mooier dan ooit!" „Je weet hoe heerlijk ik 't vind als jri dat zegt of 't waar is of niet", zei ze glimlachend. Toen bedacht ze zich. dat 't leven voor hem minder goedgun stig was geweest sinds zij elkaar voor de laatste maal hadden gezien en haar allerliefst, stralend gezichtje stond Plotseling ernstiger. „Charles, liefste lk heb niet geschreven, Maar ik heb erg met je te doen gehad-" Eerst toen bemerkte ze de zwarte band om zijn mouw, en zijn zwarte das. (Wordt vervolgd) ONDER DE KEIZERSKROON HUISARTS ISipij] Gisteren 17 Mei was het veer- IwIJ tig iaar geleden, dat dr C. J. Rübsaam, een zeer bekend huis arts, promoveerde. In intieme kring heeft de afdeling Amsterdam van de Nederlandse Maatschappg tot Bevordering van de Geneeskunst hem gehuldigd. Een klein comité uit zijn naaste bekenden had enige honderden van zijn patiënten terstond bereid ge vonden de jubilaris een ruimere hul diging „minder naar diens wens, meer naar diens verdienste" te bereiden. Deze honderden vulden gisteren een der zalen van Bellevue, toen dr Rüb saam met zijn echtgenote binnentrad. Namens hen bood de heer J. Goed koop „deze ware vriend, wijl vriend in nood, déze ware huisdokter" de ge lukwensen aan en ook het geschenk, dat de jubilaris naar men hoopte in staat stelt enige zgner wensen in ver vulling te zien gaan, met een album waarin de handtekeningen van de- fenen, die in de hulde hebben bijge- ragen. Geroerd dankte dr Rübsaam, Zich „bewust zijnde van tekortkomingen" beloofde hij „in eigen stgl" Zgn weg te zullen blijven volgen. RODE KRUIS KEPI Gisteren vroegen wij in deze ru- iffli briek mensen voor de huis aan huis actie van het Rode Kruis in de Indische buurt, maar ook in de binnenstad, rayon Nieuwe Zijds Voorburgwal tot aan Cafetaria De Bock bij het Spui, blijkt men nog dringend behoefte te hebben aan vrij willigers die zich voor dit goede doel beschikbaar willen stellen. Tot 25 Mei kan men zich aanmelden bij mevrouw Kolt, Nieuwe Zijds Voorburgwal 12 of bij de heer A. J. Weermeijer, Molsteeg 4, telefoon 37846. Ook reclamemate riaal als vlaggetjes, wimpeltjes, foto's, zegels, affiches en dergelijke, van het Rode Kruis kunnen bij mevrouw Kok worden aangevraagd.' KINDERLEESZAAL 1 Een zonnige middag, een mid- 1' dag, dat kinderen op straat spelen. Maar in de kmderiees- zaal zitten toch nog- de lees- gragen. Een klein meisje, de kleuter schoenen maar nauw ontwassen, zit aan een laag tafeltje verdiept in de avonturen van Piggelmee. Bg de ra men zitten een paar grotere jongens... Het is hier, in wat eens een somber gebouw was in een sombere straat (gebouw 't Eiland in de Grote Witten- burgerstraat), een grote huiskamer met prettige kleuren en véél boeken geworden. En de opgave van de leidster van deze kinderleeszaal, mevr. NoortRem is, om samen met haar assistenten, de boekenschat toegankelijk te maken voor de jeugd uit deze omgeving, waar in.de meeste woningen niet zo heel veel boeken zijn. Zo organiseerde men mét Pasen voor de kleinsten een eier-zoek- LEEUW ENPOORT ||n|! Het Gemeentelijk Verzorging 19 huis voor ouden van dagen, af \2i/ de Roetersstraat 2, zit m moeilijkheden. Het huis hee twee toegangspoorten, één aan Roetersstraat en één aan de Nieuv Kerkstraat (de zogenaamde „Leei wenpoort"). Er is nog een derde to gangsweg, maar deze loopt over h terrein van de Gemeentelijke Kweel school voor Onderwijzers en Onde wijzeressen en mag alleen bij bijzoi dere omstandigheden, bijvoorbeeld t brand, worden gebruikt. De bek eerstgenoemde poorten evenwel zi; zo smal, dat er geen auto's op hi terrein van het Verzorgingshuis kui neh komen. Zieken, die per ziekenaul naar een ziekenhuis worden gebrach moeten eerst tot buiten het terrei van het Verzorgingshuis worden g< dragen. Leveranties moeten aan c poorten worden aangenomen, zodf het personeel van het huis wel ve: plicht is de goederen over de lang afstanden binnen het terrein te dra gen. Al deze bezwaren en de daaraa verbonden kosten kunnen worde ondervangen als er een toegangspooi wordt aangebracht van zulke afme tingen, dat een normale vrachtaut zou kunnen passeren. Deze poort zo het beste op de plaats, waar nu d Leeuwenpoort staat, kunnen worde: gebouwd, de Leeuwenpoort kan da naar links, tegenover de kruisgan van het gebouw verhuizen. Aangezie zij tot de monumenten wordt gere kénd, mag de Leeuwenpoort niet wor den veranderd en in overleg met d Commissie voor de Oude Stad heef nu de Dienst der Publieke Werke: een plan ontworpen, waarbij het ka rakteristieke poortje in de terrein muur een andere plaats is gegevei en de bestaande toegang is vergroot SCHOOLSPORT IjHBM Ci-rca 15000 leerlingen zullen dl IlSffll Far deelnemen aan de tradi >0' Lionele schoolsportdagen, te hou den op Dinsdag 9 Juni voor di leeiungen van scholen voor Gewooi Lager Onderwijs en op Donderdag li Juni voor de leerlingen van scholei voor Voortgezet Lager Onderwijs ei Uitgebreid Lager Onderwijs. De lagen schoolgroepen uit West zullen dit Dinsdag vanaf de Kijkduinstraat ir optocht naar het sportterrein aan dt Velserweg macheren, bijgestaan dooi de stafmuziek van de Amsterdamss Politie en het muziekcorps van dt Gemeente Tram, terwijl ook een aanta trommelcorpsen van het Amsterdam; Speeltuinverbond voor vertier zuller zorgen. Deze optocht omvat ruim 350C kinderen. In alle overige stadsdeler gaan de kinderen klassegewijs, ondei leiding van hun onderwijzer of onder- wgzeres naar het hun aangewezen sportterrein. Voor Noord is dit het terrein De Volewijckei's (Mosplein) en het complex aan de Fazantenweg; Zuid gaat naar het Sintelbaanterrein (.Olymplaplein) en terrein B aan de Zuidelijke Wandelweg; Oost heeft het complex Weesperzijele/Kruislaan en West, het complex Velserweg op Dins dag, Donderdag het Schinkelsport terrein. UITGAAN Centraal Theater: Dagelijks om acht uur speelt de Ned. Comedlc ,,Via Lissa bon"; Kleine Comedie: Elke avond om 8 uur het A.B.C.-cabaret in Btfbelonië; Leldseplein Theater: Dagelijks om S uur speelt het Rotterdams Toneel „De Waaier patience" Minervapavil joen Heden des avonds om 8 uur de A.S.T.V, met „Een zomer smeult tot as"; Nieuwe de la Mar Theater: Elke avond om 8 uur speelt Oomedia „Bobbeltje"Stadsschouwburg: Heden 8 u. Ned. Opera met Cavallcria ustlcana en Paljas. UW vertelling van gistere: merel, die broedde in i wedstrgd. Op de ene helft van het ei stond dan bijvoorbeeld: Welk klein ventje beleeft een angstig avontuur in een bootje, dat in een kuip ronddrijft? Waarop het antwoord is te vinden in De avonturen van Pinkeltje, waarin natuurlijk de andere helft van hefc- (papieren) ei ligt. Op 29 October werd deze kinderlees zaal geopend. Zo enorm groot was de toeloop in de wintermaanden, dat men toegangskaarten moest uitgeven. Er wordt geregeld verteld, gverigeboe- kenlezertjes mogen in een groot cahier „recensies" schrijven om op deze wijze te leren hun indrukken over een boek schrift vast te leggen. Bij het be treden van de leeszaal wassen de kin deren netjes de handen, dat hoort er bij. En niet snoepen onderwgl. Dat hoort er óók zo bg. Een snuifje pae- dagogie in de gezellige grote kamer vol boeken. Maar... niet al te nadruk kelijk. Want anders... Voor Indianenboeken ben je nog een beetje jong. Oh juf, ik zal d'r niks van krij gen! Hij kreeg het Indianenboek. KALENDER Over „Natuuraanbidding?" spreekt mor gen (Woensdag) van 12.4013 en van 13.1013.30 u. in de Eng. Herv. Kerk op het Begijnhof voor de Alle-Dag-Kerk ds H. A. Visser. over de n feest zaal van een restaurant, deed mg plotseling weer denken aan de vacan- ties die ik als kleine jongen doorbracht in het huis van mijn grootvader", schrijft een lezer. „Het was een groot huis in een kleine provinciestad, het had hoge learners, trappen en gangen en een vliering, waar het rook naaf zoete appeltjes, die daar waren opge slagen. Als kind betekende het logeren in dit huis een feest. Maar het hoogte punt van zo'n verblijf by oma en opa viel wanneer mijn oom thuis kwam, de jongste" broer van mijn moeder, die zeeman was. Oom nam altijd dieren mee van zijn reizen naar verre landen. Nu eens eèn aapje, dat door de kamers met het kostbare porselein wipte en de hele huishouding op stelten zette, dan weer een papegaai, die zeemanstermen ge bruikte en grootmoeder hevig choqueerde. Maai- oom, een jongeman met een zonnig humeur, was de lieve ling van zijn ouders en dus werden de dieren pas na,ar Artis gebracht als hij weer het ruime s.op had gekozen Eén keer slechts weigerde oma metgezellen van haar zoon toegang tot het huis. Dat was toen hij twee jonge panters meebracht Maar een andere keer kwam hij met iets thuis dat de hele familie ver tederde. Een naartie riisf vogel t ies, aandoenlijke griize veren ba.lleties, die hii van een handelaar had gekocht en zodoende ono-etwHfeld van een wisse dood redde. Die wilde oma wel hebben. 7-ij kregen een knoitie in een kamer die steeds on temperatuur werd ge houden en mochten af en toe vrii door het vertrek vliegen. Anders was het zo zie'ig. vond oma. Ook ona, een rustige, stille ma.n, hpd plezier in de vogelties. Hii deed, zoals alle opa's vroeger, 's middags een dutie nn de canapé die in de kamer bii het kooitje stond. Als h" zich daarop neer legde, kwamen wü kinderen altiid küken. Want dan sneeldé zich het vol gende tafereel af. Ona d>Y>eg een biste ren is sip wanneer hii o-ïng rusten. Hij zett.e de kooi onen en vlh'de zich daarna op de bank neer, de armen enigszins gespreid. Weldra vloog in elke mouw een rijstvogeltje, dat zich in opa's oksel nestelde. En zó dutten zö dan ton slotte in, alle drie bewegingloos, om elkaar niét te storen,- Dit herhaalde zich iedere middag."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2