Één pastoraal verband voor meer gemeenten Familieberichten Wilma gehuldigd Met tonnen onhoog Qoede Füts Ook Spierpijn -JiUSIsI-I PANEELRADIATORENenVERWARMINGSKETELS Jaarlijks voor millioen kooibroei- scliatle in Friesland Leeuwarder Bachvereniging viert eerste lustrum Zendingsdag in Rotterdam TROUW ZATERDAG 16 MEI 1953 Gen. Synode Ned. Herv. Kerk Synode komt begin Juli weer bijeen De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk zette Woensdag haar besprekin gen voort over de generale regeling voor de predikantstractementen. Aangezien lang moest worden ge discussieerd over de regeling van be zwaren en beroep tegen de beslissin gen van de Raad voor de Tractemen- ten, werd besloten tot de instelling van een afzonderlijke commissie van Beroep voor de Tractementen en Pen sioenen, waarbij de Centrale Com missie voor Bezwaren en Geschillen als cassatie-instantie zal fungeren, Vervolgens stelde de Synode de be zoldiging vast van de vicarissen. Vooral met het oog op de vrouwelijke vicarissen werd een salarisregeling vastgesteld bij aansteLling voor lange re duur. Een voorstel om de voorge dragen minimum-salarissen, bepaald on f 3960 voor de drie hoogste 'groe pen en op f 3600 voor de iaagste groe pen," hoger te stellen, kon geen meer derheid verkrijgen. De Synode was van oordeel, dat, indien deze salaris- regeling ongeveer gelijk zou zijn aan die van de predikanten, de drang bij de gemeenten om vrouwelijke vicaris sen te beroepen, niet groot zou zijn. Ten slotte werd het gehele ontwerp aanvaard, behoudens het bepaalde •omtrent de pensioenen, waarover in een volgende synodevergadering de beslissing zal worden genomen. In tussen werd het ontwerp voor de pensioenen kort toegelicht door ds H C. J. van Deelen, secretaris van de pensioenraad. Het ontwerp zal aan de kerkeraden worden aangeboden en aan de consideratie der 'classicale ver gaderingen worden voorgelegd. Vervolgens kwam in behandeling een nieuw artikel bij ordinantie 2 de kerkorde. Deze ordinantie handelt over de vorming van de gemeenten en door het nieuwe artikel wordt de mogelijkheid geopend, een aantal ge meenten in één pastoraal verband te brengen, zonder dat zij haar zelfstan digheid verliezen. Een aantal gemeen ten kan, wanneer het daarom verzoekt of wanneer het breed moderamen van de provinciale kerkvergadering daar toe een gemeente, nalatig in de pasto rale zorg, verplicht, in een gezamen lijk pastoraal verband worden opge nomen. De pastorale verzorging van zulk een combinatie kan door één pre dikant geschieden, bijgestaan door een of meer personen, die in de be diening staan. De financiering van zulk een verband van gemeenten ge schiedt dan door de tot het verband behorende gemeenten gezamenlijk. Enkele benoemingen werden ge daan. Als vertegenwoordigers der Ned Herv. Kerk naar de assemblée van Wereldraad van Kerken, in 1954 te Evanston (Verenigde Staten) te hou den, werden benoemd: dr. E. Emmen dr. H. Berkhof, dr. C. L. Patyn, .mr. S. L. Si F. baron Van Tuyll van Seroos- kerken en prof. dr. S. F. H. J. Berkel- bach van der Sprenkel. Tot lid van ZESHONDERD MILLIOEN VOOR ALCOHOL Afgevaardigden van de samenwer kende drankbestrijdersorganisaties in het land zijn op Hemelvaartsdag bij een geweest teDieren, waar een de monstratie en meeting is gehouden voor „plaatselijke keuze". Het woord is gevoerd door de heer J. B. Vlam, burgemeester van Gcor. Hy memoreerde, dat de drie grote yakcentralen, NVV, KAB en CNV, thans achter de- actie „P K" staan. Het. gaat niet .aan, aldus de heer Vlam, dat per ja^r .6.00 -millioen gulden aan drank, en met de grootste moeite 126 millioen aan Volksgezondheid wordt uitgegeven. Geen wonder, dal ons land per jaar gemiddeld 20.000 drank- slachtoffers heeft. Wij moeten door zetten ter wille van hen, die zwak blijken te zijn. HOGER BEROEP IN ZA AK TEGEN EX-PATIËNT VAN Dr. SAMUELS De 47-jarige Haarlemse monteur H. J. B., die op 6 Mei jl. door de Amster damse rechtbank vrijgesproken werd van de hem ten laste gelegde meineed, zal voor deze zaak toch weer terecht moeten staan. De officier van Justitie, mr. W. B. J. Abcrson, die de meineed wel bewezen acht, en tegen de mon teur zes maanden gevangenisstraf had -geëist, heeft beroep aangetekend, zo dat. te zijner tijd het Amsterdams ge rechtshof over deze zaak zijn oordeel zal moeten uitspreken. Naar bekend was het de Amster-" damse arts, dr. J. Samuels, die tegen deze monteur (een zijner vroegere, patiënten) een aanklacht wegens, meineed had ingediend. Een jaar ge-' leden werd dr. Samuels, die bekend heid in ons land heeft verworven door zijn speciale kanker-therapie, in ho ger beroep door het gerechtshof drie maanden als arts geschorst op grond van de door de monteur in dit proces afgelegde verklaringen. PROMOTIE. UTRECHT. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer G. Goethart. ge boren te Amsterdam, op het proefschrift' „Cytochemische onderzoekingen over het thiamine pyrophosphaat". Promotor was prof. dr. H G. K. Westenbrink. (Uit andere bladen). Getrouwd: D. ft. Kamstra en M. v. d Kley,- Rotterdam; Hi E. Dasbach en D. C Meiborg,- Eexta (Gr II Kraaijeveld en T de Jong. Drachten: J E. Parker en J Wou ters. Den Haag: K van der Hoeven en J C Bruyn, Amsterdam: A. Louwinger en J MUller. Amsterdam. Bevallen: Mevr. De WijnNortler, Lei den. d mevr. Van MeursTen Brink Landsmeer, d.: mevr BeukenkampMen- singa Washington D.C. (USA). z.\ mevr SlootwegSchutten, Amsterdam, z.: mevr NijstStubbe. Eindhoven, d Overleden: E. H HipkeVonk. 52 Klove (Duitsland); T Blok, CO J.. Reeuwljk. J C Ploterse. 64 J.. Den Haag: J Tromp 37 j.. Wormer: C. M Brand. 7fi J Rotter dam; M. C. DermoOt. 89 Den Haag; M ZarembaLauppe, 53 j., Amsterdam. F. G Schurlnga, 72 J., Amsterdam: H. J- Sluis, Den Haag; P. F. F. H. A. Vermast, 71 J., Utrecht. de Raad voor de Zaken van Kerk en Schooi werd benoemd de heer Kleywegt (Nijmegen) en tot lid van de Generale Commissie voor de Be handeling van Bezwaren en Geschil len, dr. H. J. Honders (Wassenaar). De Synode besloot een telegram van gelukwens te zenden aan prof. dr. H Kraemer te Chateau de Bossey (Zwit serland) ter gelegenheid van diens 65ste verjaardag op 17 dezer. De praeses sloot hierna de verga dering. In het begin van Juli zal de Synode opnieuw bijeenkomen. v G> Op Hemelvaartsdag is Wilma ter ge legenheid van haar 80ste verjaardag door haar vele vrienden gehuldigd, of liever, zij-heeft temidden van vele vrienden, tezamen met haar beide zus ters haar verjaardag gevierd in Hotel ,.De Vrijenberg" te Loenen, Het is een schoon, eenvoudig en intiem feest ge worden. Aan Wilma is het eerste exem plaar van haar nieuwe boek „Het hei lig wonder van mijn leven" aange boden én 's middags heeft zij aange zeten aan een koffie-maaltijd waaraan door velen werd deelgenomen. Verscheidene personen hebben haar toegesproken. Prof. dr. K. Heeroma ias een telegram voor van H.K.H. prinses Wïlhelmina en voerde het woord. De heer J. C. Schutter sprak hartelijke woorden namens minister Cals. Verder hebben de heer J. v. Ulzen die zovele boeken van Wilma uitgaf, Inge Lievaart, pater Wouter Lutkie en enkele vrienden gesproken, waar onder ds. J. Veen van Beekbergen. Het ontroerendste moment was ze ker, toen Wilma, aan beide zijder. on dersteund, haar dank begon uit te spre ken voor de blijken van liefde, die zij mocht ontvangen. Haar even eenvoudig als stijlvol antwoord maakte diepe in druk. Zij vroeg vergeving voor wat zij in haar werk minder goed mocht heb ben gezegd en getuigde van haar ge loof in Christus, die alle gooao dingen tot gaven maakt uit Gods Vaderhand. Met haar ook geestige spe°ch beëin digde zij op charmante en ontroerende wijze de maaltijd. Zij betoonde hierin een voor -haar leeftijd buitengewone •italiteit. Na de maaltijd was er drukbezochte receptie. TEGEN TRAGETOELGANG Is 't beste mlddfc VICHY FLLEN Eén of twee VIC-iY PILLEN vóór het slapen gan, zlln vol doende Een geregele ovilasting Is de basis voor en giede ge zondheid. Lel vooral op de fitste aam en kei blauwe doosje VICHY PILLH Tot gistermiddag is bij het Rampenfonds sinds Wiensdag binnengekomen een bedng van 100.000.Het totaal-bélrag is nu gestegen tot 111.7 irillióen. TJET had mij ook kunnen overkomen, omdat ik evenals mijn vriend Frits niet zo muzikaal ben, dan dat ik -piano spel vóór het eten km waarderen. Maar het overkwam hem. Wij moesten eten bij zijn tante Frieda, een uiterst poli- tonaal vrouwtje, dat zeer excentriek was en haar familieleden sedert jaren in de grootste onzekerheid liet omtrent, enige mededelingen, welke zij de fa milie-notaris had gedaan. Aangezien het dus vriezen kon en dooien deden de neven en nichten alles om liet tante zo aangenaam mogelijk te maken. Nie mand zou het b.v. in. zijn hoofd haten een uitnodiging om t« komen eten niet aan te nemen, want dat was niet alleen onaangenaam, doch men verzuimde een gelegenheid zich va-n zijn beste zijde te laten kennen. Ditmaal mocht Frits een vriend meebren-gtn. Wij zaten dus geduldig in het êalometje van tante, die in afwachting van de aankondiging van het meisje: „Er is gedektme vrouw", haar piano leed horen. Frits was een beet-e nerveus en zat gespannen te wachten op de gelegen heid om zich de bes'.e neef van tante t.e kunnen belonen. Plotseling zweeg de muziek. Zonder on te kijken zeide tante: „Nog een sonatttje Frlts?", waar op Frits zeide: „Nee. iank u wel, tante, sinds lange tijd gebnik ik niets meer". ALIAS Advertentie en rheumatische pijnen wrijft U weg met Oostduitse communisten uit de partij gestoten De Oostduitse socialistische eenheids- party, S.E.D., heeft besloten het be- 1 uurslid Franz Dahlem en enige an dere vooraanstaande leden uit de par tij te stoten. Dahlem was leider van de Duitse communisten in Frankrijk ten tijde van Hitler, In een verklaring van h?t party,- cpngres werd gezegd, dat Dahlems ont slag was gegrond op gegevens die ver leden jaar te Praag bij het proces- Een groepje Zeeuwen op het eeuwfeest van het CJMV, dat Hemelvaartsdag werd gevierd, in de Houtruslhallen te Den Haag. Zij laten zich de boterham goed smaken. Slansky aan aet licht waren gekomen. Voorts wed bekendgemaakt, dat Fritz Buschier, een „candir1aat"-lid van het partipestuur, uit de partij was gestoten weg?ns „onzedelijkheid" en een zekere mevrouw Lena Fischer we gens „verraderlijke transacties met de Nazi-Gestapo ,n 1.935". TEKKO TAKS EN DE KEBËWEEK Welgemoed tufte Tekkó weg in de richting van Andersomme aan de Kromme. Vijf en twintig kilo meter, dat was te doen. Maar nadat hij een tijdje ver scheidene landweggetjes afgereden had, zonder dat er ergens een kenmerkend dorpskerktorentje opdook, was hii blij eindelijk een boer te ontmoeten, die hem waar schijnlijk wel de weg zou kunnen wijzen. „Hé meneer!" riep onze vriend, terwijl hy vlak bij de man stopte. „Kunt u mij vertellen, hoe ik moet rijden naar Andersomme aan de Kromme?" „Da' zou 'k zegge!" antwoordde de boer, die de zeis waarmede hij aan H maaien was even rusten liet. „Da's dees kant op!" En hij zwengelde met zijn arm een rich ting aan. „Mooi! Dank je wel! Een sigaret?" vroeg Tékko dankbaar. „Astoebiieft!" zei de boer, werkte de sigaret naar binnen en bleef er met een verheerlijkt gezicht op k au web. „Hm, dat is werkelijk anders dan anders!" overwoog onze vriend, die alweer vrolijk verder tufte. Maar even later, toen hij merkte dat de weg dood l'iep tegen een steile beng, vond hij dat niet zomaar anders dan anders en bromde hij: „Het is me ook wat'moois!" A. D. L. WORTMAN Ver. lot Uitbreiding van OVERLEDEN In de ouderdom van 55 jaar is Woens dag te Rotterdam overleden de heer D. L. Wortman, geneesheer-direc teur van de Ned. Herv. Diaconessen- inrichting aan de Westersingel te Rot terdam. De teraardebestelling zal Maandagmiddag a.s. om 3 uur op de Algemene Begraafplaats Crooswijk ge schieden, De heer Wortman, die op 9 Febr. 98 te Den Haag werd geboren, stu deerde aan de Gemteenlijke Univer siteit te Amsterdam. Na zijn studie werkte hij als assistent op de afdeling voor inwendige ziekten in het Binnen gasthuis te Amsterdam en als eerste geneesheer van bet gemeente zieken huis te Arnhem.. Sinds October 1938 was de heer Wortman geneesheer directeur van het Diaconessenhuis te Rotterdam. Kostganger viel hospita met mes aan (Van onze correspondent) Gistermorgen omstreeks halfacht heeft te I.Tmuiden de 59-jarige S. ge tracht met een mes zijn 53-jarige hos pita, de weduwe Th.-D. van het leven te beroven. De aanslag werd gepleegd in het perceel Kievitslaan 24 te IJmul- den-Oost. De weduwe kon op het laatste ogenblik ontkomen, maar moest, door twee messteken in de rug ernstig gewond, naar het St. AnthO' niusziekenhuis worden vervoerd. De kostganger S. is gevlucht en tot op heden nog niet achterhaald. Evangelie in Egypte Van de Vereniging tot Uitbreiding van het Evangelie in Egypte ontvin gen wij een brief, waarin de aan dacht gevestigd wordt op de moeilij ke omstandigheden, waarin het werk van de Nederlandse zending in Egypte verkeert. Gewezen wordt o.m. op het feit. dat Egypte een periode van grote veranderingen doormaakt, van demo cratisering en wellicht van öoheffing uit de slavenstaat der arbeidende be volking met haar zeer vele kinderen, waarvan tot nu toe de grote meerder heid nooit onderwijs ontving. Door geldnood moest worden over gegaan tot sluiting van de school der Vereniging in Calioub. In Barrage- gaat het werk voort. De noodzakelijke verhoging der salarissen van de in landse leerkrachten brengt een ex tra uitgave van 300 Pond per jaar met zich mee en in verband met de toe nemende duurte van de levensmidde len wordt gevreesd, dat dit bedrag nog hoger zal worden. De Vereniging stelt in verband hier mede voor, dat de vele Protestantse gemeenten in ons land een klein deel van haar Pinkstercollecte aan het werk in Egypte afstaan, opdat het be stuur met zijn werk daar kan voort gaan. De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk erkent zoals' bekend de betekenis van dit werk en ook an dere kerken leven hartelijk met deze interkerkelijke zending mee. Het adres van de Vereniging tot Uitbrei ding van het Evangelie in Egypte is: Keizersgracht 583, Amsterdam (post giro 13730). RADIO BLOEMENDAAL Zondag 17 Mei 1953. 9 en 10 30 u, Dr J. L. Koole. 11.45 u. Bqlangst Ds. G Meinen. Hilversum. - 3.30 u. Ca tech. Dr J. L, Koóle. Critiek op woningbouw ten plcittelande (Van onze correspondent) Op de te Leeuwarden gehouden ver gadering van de Friese Maatschappij van Landbouw heeft ir J. A. van Nieu- wenhujjzen gerapporteerd over de hooi- broei. De afdelingen zijn het er over eens, dat hooibroei aan de Friese land bouw 6 7 millioen schade berok kent per jaar. Door een intensiever grasgebruiic in de laatste tijd is de kans op hooibroei toegenomen, aldus het rapport. Er kunnen echter wel maat regelen worden genomen, die de kans op dit gevaar kleiner maken. Genoemd wordt o.a. het aanbrengen van stro- lagen tussen het hooi, waardoor uit damping mogelyk wordt gemaakt. Het systeem van controle door vertegen woordigers van de brandverzekenngs- maatschappijen wordt algemeen toege- CHRISTELIJK LANDBOUW- HLTSHOUDONDERWIJS IN FRIESLAND Vragen van de heer Algra Het Eerste-Kamerlid Algra (A-R) heeft de minister van Onderwijs een aantal schriftelijke vragen gesteld over de ergerlijke gang van zaken met be trekking tot de afwijzing van urgentie- verklaringen ten behoeve van de stich ting van Chr. landbouwhuishoudseho- len in Friesland. In een rapport, dat door een studie commissie aan diverse gemeenteraden 'iri ^Friesland is verzonden, wordt zon der uitzondering de stichting van aan gevraagde Ghr. Tandbouwhuishoudscbo. len ontraden wegens dreigende „ver breking van de eendracht, tot schade van het onderwijs" of omdat dit zou leiden tot „onverantwoorde investering van overheidsgelden". Dit rapport wekt volgens de heer Algra de indruk het resultaat te zijn var een samenspel tussen de inspectie van het landbouwhuishoudonderwijs voor Noord-Nederland en de neutrale organisaties, waarbij hij de vraag stelt of bij de opstelling van het rapport ook iiet advies is gevraagd van die organisaties, welke zich in het bijzon der bezighouden met de behartiging van de belangen van het Chr. land bouwhuishoudonderwijs. De heer Algra acht het nodig, dat er een duidelijke -verklaring komt, die het geschokte vertrouwen in de inspectie herstelt. Ten slotte vestigt de heer Algra er de aandacht op, dat aan de opstelling van het rapport heeft meegewerkt iemand, die tevens lid is van de Onder wijsraad en die zich reeds eerder in krasse bewoordingen heeft uitgelaten over de stichting van Chr. scholen voor landbouwhuishoudonderwijs als zijnde onnodig en schadelijk, zodat zij niet in staat moet worden geacht aanvragen als bovenbedoeld onbevangen te be oordelen. De heer Algra vraagt in dit verband de minister of hij het niet noodzakelijk acht, dat dit lid van de Onderwijsraad zich onthoudt van alle bemoeienis, zodra aanvragen als boven bedoeld m behandeling komen. juicht, maar hier en daar zou men een regelmatiger bezoek van deze contro leurs, met name ook in de late herfst, als de kans op hooibroei nog steeds aanwezig is, willen aanbevelen. Het vraagpunt: „Kan er iets geschie den ter verbetering van het aanzien van het Friese landschap", werd handeld door ir G. J. A. Bouma Bontebok. Een passende beplanting langs wegen en op boeren erven, kan zeker het nodige bijdragen, zo werd gerapporteerd, maar met name de weg- beplanting moet zich aanpassen aan de omgeving. Op de boerenerven zijn vijvertjes en rotspartijen niet gewenst; de tuinaanleg moet daar eenvoudig zijn. Het i-apport heeft vooral geprotes teerd tegen de wijze, waarop tegen woordig volgens de voorschriften van Den Haag op het platteland moet wor den gebouwd. De woningen van de boerenarbeiders moeten dezelfde steen klompen zijn als die van de fabrieks arbeiders in de stad en op deze wyze wordt het onmogelyk, nog iets eigens aan de plattelandsbouwstijl te geven. Enkele Friese architecten hebben bij de autoriteiten plannen ingediend voor ^en bouw, die beter bij het Friese landschap past, maar zij hebben niet het minste succes gehad. Het rapport stelt voor, in een bepaalde streek eens een proef te nemen met een verantwoorde erfbe- planting en dan later een prijsvraag uit te schrijven. Staatsbosbeheer wil daar wel aan medewerken. De voorzitter, de heer IT. L. Dedden, zei in zjjn openingswoord, dat het hoog tijd is om te gaan overwegen of en zo ja in hoeverre de productie beheerst dient te worden. De Nederlandse var kenshouders hebben zich laten jagen, maar thans moet men ervaren, dat de minister voornemens is, de zekerheid van een lonende prijs ernstig te doen verslappen en dat heus niet omdat de vooruitzichten voor de varkenshouderij zo gunstig zijn. En als het de varkens houders niet goed meer gaat, zal de teler van voedergraan hier op zyn beurt de terugslag van ondervinden, aldus spr. Gat bij Sirjansland voor Pinksteren dicht? Een zandzuiger van de firma Zanen Verstoep N.V. uit Den Haag is be gonnen met het opspuiten van een ringdijk rond het gat in de dijk bij Sirjansland en de polder Oosterland op Schouwen-Duiveland, Men hoopt bij gunstig weer voor Pinksteren zo ver daarmee gevorderd te zijn, dat het gat dan provisorisch zal zijn af gesloten. Op 18 Mei hoopt hel echtpaar P. Maas en M. Sohillemans, Wouwseweg 207 te Bergen op Zoom, zijn diamanten huwelijksfeest te vieren. Op 20 Mei zal de afdeling Bergen op Zoom van het Groene Kruis m de Koren/beurs de jaarvergadering houden. (%-dv^Héntie.) „Trubenjjs" boorden zitten even cor rect als stjjve en net zo gemakkelijk als slappe boorden. Een „Trubenija" boord is gemakkelijk te wassen en te strijken en behoeft niet gesteven te worden, omdat hij permanent half stijf is. Let op het merk in elke boord. WETTIG GEDEP. i boorden Overhemden met „Trubenijs" boorden worden door de vooraanstaande Neder landse overhemden-fabrikanten gemaakt en zijn overal verkrijgbaar. MARKTBERICHTEN 1'AARDEN EN VEE ZWOLLE. 15 Mei. Aanvoer: 1:221 run- doren. 353 graskalveren, 854 .nuchl,. kalve ren, 1'13 schapen. 163 lammeren, 146 vette varkens, 882 biifigen, 24 geiten, 203 schram men. Prijzen.: Neurende en versgekalfde koeien 7101040, dito schotten en vaar zen I 610870, guste koeien I 500700, guste vaarzen 500700, pinkstrieren j 500 720. pinken I 325520, t'okkalveren J 180 32S, nucht. kalveren 3448, vette scha pen I 90125, lammeren I 60100, biggen 6 a 10 weeks 3545. biggen 1 w. 50 70, dracht, varkens I 230325, vette koeien en ossen 2,25'2.75. vette stieren 2.30 2.70, vette kalveren 1.702.40, vette var kens 1.48—1.68. GROENTEN EN FRUIT TIEL, 11 Mei. Appelen: Goudreinette, export A 61.75, id. export 1 5562, export 2 4045. 2854, Jonathan, verpakte 74 90, 57—78. 43—62, Keulemans rode 34—43, 11—29, witte 36—40. 26—30, klumpkes eisdener 48—60, 17—33, Winston 70—74, 4042, Peren: Brederode 2024, 712, St. Remy 18—20, Aardbeien A 340—845, ld. B ,155—405, id. AA 4—7 per stuk, id. B 35 per stuk. Kropsla per stuk 5>8. spi nazie 15. Alles in ets per kg, tenzij anders vermeld. VISSERIJ BERICHTEN SCHBVENINGDN, 15 Mei. Aan de markt kwamen heden: Soh. 21 f 6.070, Sch. 87 2 680. Voorts 32 kustvissers met totaal l 18.500 aan verse vis, Prijzen: heilbot I 2 20, tong 0.821.74. tarbot 0.901.40, griet t 0.600.90. alles per kg, kabeljauw 22 34, schol Ft I 18.80—19.50. III 9.50—14. (Van een medewerker) Leeuwarden kan op het gebied van Bach-cultuur allerminst achterlijk worden genoemd. Behalve de jaarlijkse uitvoering der Passionen, is men hier gedurende het winterhalfjaar, maandelijks in de gelegenheid een van Bach's kerk-cantaten te beluisteren op een muzikaal alleszins verantwoorde wijze en in de wijdingsvolle sfeer van een kerk. Dat dit mogelijk is heeft men te dan ken aan het bestaan der Leeuwarder Bach-vereniging die deze maand haar eerste lustrum mag vieren. Haar op richting, vijf jaar geleden, was een voortzetting van hetzelfde werk, dat reeds vóór de oorlog gedurende vele jaren door George Stam was gedaan mét voortreffelijk resultaat. De oorlogsjaren maakten dit baan brekend werk ten slotte onmogelijk. Maar vijf jaar geleden werd door een groepje van circa 25 geselecteerde stemmen opnieuw een dergelijke ver eniging opgericht, die zich tot op dit ogenblik weet te handhaven ook. Men heeft een vaste kern van trouwe bezoe kers gekregen, die zich nog voortdu rend uitbreidt. Het gevolg daarvan is, dat men steeds genoodzaakt is hetzelfde programma tweemaal achter elkaar uit te voeren. De soli worden zo mogelijk door eigen leden uitgevoerd. Naast de bekende cantaten van Bach worden zo nu en dan a cappella-werken gezongen van Dufay, Palestrina, Bruckner, Brahms, Caplet, Diepenbrock e.rn.a. Bovendien werkte het koor een enkele maal mee in enkele grotere werken o.a. het. Requiem van Fauré en de Psalmus Hungaricus van Kodaly, Bij al deze uitvoeringen bleek een ensemble uit leden van het Frysk Orkest, een zeer gewaardeerde medewerker. Een offi cieel herdenkingsconcert hoopt men op 18 Mei a.s. te geven, waarbij het koor behalve twee motetten van Bach en Pepping, koorwerken van Bruckner, Kodaly en IT. Andriessen. de Messe a trois voix van Caplet zal uitvoeren. De alt-zangeres Annie Hennes en de or ganist. George Stam verlenen mede werking. Tentoonstellingen AMERSFOORT: ,,'t Oude Wevershuis": „Het Franse Landschap" (Bob Lokhorst) tot 4 Juni. AMSTERDAM: Bührmann's Papiergroot handel N.V.: Papier, Plaat en Onderwijs van vroeger en nu tot 30 Mei- Galerie Le Canard (Spuistr 265): Moderne grafici en illustratoren uit Polen tot 27 Mei. Galerie Le Canard (Zeedijk 16): Exp. v. Canard exposanten. C. G. A. Corvey Papiergroot handel N.V.: Lex Metz. Grafische Kunst, tot 16 Juni. Museum Fodor' Groep A- 51 Prijsvraag georganiseerd door Heineken's Bierbrouwerij Mij. „De Vreugd van hei Leven", tol 28 Mei. Kunsthandel Van Lier N.V.: Tentoonst. v. d.. Amerik. schilder Eric W. Gibberd, 18 Mei tot 6 Juni. Kunst handel Martinet en Michels: Tentoonst. Chinese Kunst, tot 31 Mei. Moderne Boek handel: Tentoonst. v. Jan van Herwijnen, tot. 24 Mei, Kunsthandel Santee Landweer: Claude Garaches. tekeningen, lithografieën en pastels, tot 28 Mei. Stedelijk Museum: Vincent van Gogh, tot 26 Mei, M. Kogan, J. Gosschalk, P Picasso en Arta Prenten, tot 1 Juni Waaggebouw: Eigen collectie. Museum Willet Holthuysen: Eigen ver zameling. 's-GRAVENHAGE: Gebouw Nieuwe Laantjes 8: Visserij tentoonst. Gemeente museum: Werken van Utamaro (Japans schilder en houtsnijder), tot 1 Juni Haag se Kunstkring: Werken van Her Gordijn, Mengels. Overmans. 18 Mei tot. 5 Juni, Mu seum voor Onderwijs: Cacao-tentoonst, Posttentoonst. Op bezoek bij de P.T.T." Kunstzaal Plaats: Tentoonst. Kunstnijver heid voor huis en kleding, t/m 30 Mei. Pulchri Studio: Voor jaarstenloonst. v. werken door leden v, h. schilderkundig genootsehup Pulchri Studio. HAARLEM: Muis van Looy: Tentoonst. v. d. groep Haarlemse schilders en beeld houwers, tot 25 Mei. LAREN: Kunstzaal Nederveld: Tentoon st. v. werk v. d. kunstschilder Fr Boers, schilderijen en aquarellen uit Z.-Frankrijk ca., tot 26 Mei. GROENTEN EN FRUIT HQOGSSZAND—SAPPEMEER, 13' Mei. Kaskomk. A 4849. idem B 44, idem C 41, platgl.komk. A 45'— 50, idem B 4143, idem C 3840, bloemkool A 76101, idem B 6469, idem C 4355 p. 100 stuks; kom kommers 5965. komk.stek 3140, poste lein 3236, rabarber 1 410, spinazie 1 1521, idem 2 10—17, spitse kool 36, toma ten A 240—274, idem B 195—221, idem C 199; idem D 126134 p. 100 kg; kropsla A 8601350 p. 100 krop. KUSTVAART ALBATROS 14 5 te A'dam, ALBERGEN p. 14, 5 K, Bon n Tripoli, ALBERT D. 16/ te R'dam verw,, ALDO 16/5 te Oslo verw ALGARVE 14/5 te Avonmouth, ALJA 15/5 te Fowey, AMELAND 15/5 te R'dam, AM- STELSTROOM '14/5 v. A'dam n. Bristol, APPINGEDAM p. 14/5 Estaca Pt n. Casa blanca, ARAK p. 15/5 K, de Gat.a n. Genua, ARNOUDSPOLDER 14/5 te Antwerpen, ARY SCHEFFER 13/5 te Wisbeck, BAB T. 14/5 v. Zaandam n, Methil, BALTIC 14/5 te Londen. BANKA 14/5 te Londen. BETTY 13'5 1;e Marseille, BINNENHAVEN p. Ouessant n. Casablanca, BLUE BOY te Dublin, CALAND 14/5 te R'dam, CA NADA 15/5 le Liverpool. CASABLANCA p. 15/5 Finisterre n. Casablanca, CATHA- RINA 15/5 te Requejada, CORNELIA E II 15,5 te Tunis, CORNELIS B. p. 15/5 Oues sant n. Sete, DELTA 15/5 Ic Goole DIANA V 15/5 te W. Hartlepool, DU1VELAND 14. te A'dam, E. EN A. SCHEER 15/5 Rouaan, EQUATOR 15,5 in Bristol kan., ERKALIN 13/5 v. Skoghall n. A'dam, ES- CAUT 14/5 te R'dam, FEDALA p. 15/5 K. de Gat a n. Livorno, FEN 14 5 tp Antwer pen, FHANS 15/5 te Rochester. FRISIA p. 15/5 K. Blanco n. Havre, GEERT EODE- WES 16/5 te R'dam verw., HADA 13/5 Genua, HAST III 15/5 le Stockholm. HAST IV 15/5 v. Rouaan n. Parijs, HENRICA B 15/5 te Kopenhagen, HINDE 14/5 te Delf zijl. HOC VINCES p. 14/5 Vlissingen n. Kolding, HOFLAAN 14/5 v. R'dam naar Ronnskar, HONDSBOSCH 14'5 te R'dam, IMPORT 14/5 te Antwerpen, JABA 14/5 te Londen, JAC. CATHERINA 14/5 te Lis sabon, JAN KREUMER 14/5 v. R'dam naar Kalmar, JOHANNES 14/5 te Sundsvall, JOHNNY p. 15/5 Lands End n. Newport, JONGKIND 15/5 te R'dam, JOSEF SWEN- DEN p. 1.4-5 Vlissingen n, Stockholm, JU LIA 16/5 te A'dhm verw., KEMPHAAN 15/5 le Piraeus, KONINGSHAVEN p. 14,5 K. Sines n. Casablanca, KWIEK 14/5 te A'dam, LELIE 14/5 te Kristinehamn, LU CAS BOLS l p. 15/5 Finisterre n. Malta. LUC BOLS II 14/5 v, Londen n. Grange mouth, MAARTJE 15/5 te R'dam. MAAS- YM N. 14/5 te R'dam, MADJOE II p. 15/5 Kiel n. Surte, MARCELLA 14/5 te Sligo, MARIE p. 14/5 Lissabon n. Liverpool, MA RIS STELLA 14/5 te Delfzijl, MARTINI 15/5 te A'dam, MARVA 15/5 te Hamburg, MEES CREMER p. 15/5 Kiel n Gefle, ME- RAK 13/5 v. Glasgow, MERES N- 15/5 Nantes MIRFAK N. 15/5 te Tanger vei.... MR. LINTH. HOM AN 14 5 te Southampton, MUDO 14/5 te Boness, MUPHRID N. p. Finisterre n. Oslofjord. MYPUCK 15/1 R'dam, YSON 14/5 te Brussel. NELLY te Liverpool verw., NIEUWLAND 14/;. R'dam, MYSON l4'5 te Brussel, NELLY 16/5 na. NIMROD 15/5 te Karlstad,' NOORDER LICHT 14/5 te A'dam. NOORDSTAD 14/5 te R'dam, OCEAAN 14'5 te R'dam, OLI VIER v. NOORT p. 145 Belle Isle naai Bayonne, PALMA p. 15/5 Start Pt naai Drogheda, PARAMOUNT 14/5 te A'dam, PAVO 15/5 le Blvth, PHOENIX 14 r A'dam, POORTVLIET p. 14'5 Finisterr Aalborg, POSEIDON p. 15/5 Kiel Halmstad, PRIMA p. 14/5 Ouessant" Pasajes. PRINSES WÏLHELMINA p. 15/5 K. de Gata n. Ponza. PRIOR p. 15/5 Lissa bon M. Belfast, QUO VADIS 15/5 te Shore- ham, R.AKET 14'5 te R'dam. REMA 14-5 te Cardiff, RINI 14'5 te Antwerpen, RITA 14/5 te A'dam, ROKIN 14/5 te A'dam, RIJNHAVEN la/5 te Dublin, RIJNSTROOM 14'5 te A'dam. SANTA MARGHERITA 13/5 te Swansea, SUMATRA 15/5 te Londen, SURTE p. 14 5 Vlissingen n. Denemarken, TAURUS 14/5 v R'dam n. Goole. TEXEL 14/5 te Boston, TON S. p. 14 5 Nordernev n Pt Talbot, TROMPENBURGH 15'5 t'c Kingslynn, URMAJO 15/5 te Middlesbro, VEENENBURGH 15/5 te R'dam. VIOLETTE ERICA p. 15/5 Finisterre n. Casablanca. VIRGO 15/5 ie Delfzijl. VLIER p. 14 '5 Oues sant n Lissabon. WALCHEREN 15'5 te Wismar. WESTEREEMS 14 '5 te Gravesend. WIEMA 15/5 te R'dam, WÏLHELMINA p. 15/5 Casquets n. Londen, WILLY 14'5 te R'dam, ZAANSTROOM 14'5 te A'dam. ZEEVAART 13/5 te Stubbekjóbirig, ZWAR- TEWATER 15/5 te Wi Hartlepool. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Amsterdam-West (Wijkgemeente Slotermeer) (toez.), A. J. Jörg te Almelo. Aangenomen: Te Apeldoorn (vac.-J, J. C. Karres), W. E. den Her tog te Loosduinen. Naar Zweeloo (Dr.) (toez:), cand. D. A. Werner te Rotter dam. Naar Benschop, A. v. d. End te Werkhoven (U.), die bedankte voor Lienden. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Hoornsterzwaag, A. La r. geler te Pesse. Te Amster dam-Zuid (als 2e studentenpreddkant J. H. Mulder te Voorburg. Te Boven-Smilde, J. Knol te Surhuister- veen. GEREF. GEMEENTEN. Aangenomen: Naar Duitsland1, H. van Gilst te Elspeet. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen: Te Winschoten, J. H. Rawle te Zeist, die dit beroep heeft aangenomen. „Parousia" Naarden Van een onzer verslaggevers.) Voor het eerst heeft het Alliance Zendmgscehtrum „Parousia" te Naar den de Nederlandse vertegenwoor diging van het Amerikaanse Zendings genootschap „The Christian and Mis sionary Alliance", dat zijn 'zendings- veldcn over de gehele wereld heeft een zendingsdag gehouden en wel Don derdag te „Lommerrijk" in Rotterdam. Het hoogtepunt voor de vele aanwezi gen was de inzegening van mej. E. Stringer, die als eerste Nederlandse onderwijzeres naar Nieuw-Guinea wordt uitgezonden. Deze inzegening geschiedde door de bejaarde heer J. Knecht, die gedurende zestig jaar op het zendingsterrein is werkzaam geweest. 's Morgens had de heer Knecht ge sproken over „Onze Maranathaver- wachting", waarbij hij o.m. sprak over de hemelvaart van Christus en Zijn be lofte op de aarde terug te zullen keren. Waakt dan en wacht, zo bond hij zijn toehoorders op het hart. Chaplain McNayr, geestelijk verzor ger van de Amerikaanse militairen in Duitsland, sprak over „Onze zendings visie". Hij merkte op dat niet iedereen kan worden uitgezonden naar het zen- dingsveld, maar dat de taak van hen, die achterblijven, is: Medeleven, bid den en offeren. Werkt op de dag, want er komt een nacht waarin niet meer gewerkt kan worden. In de middagsamenkomst voerde het woord dr. O. Vansteenberghe, directeur van de Belgische Evang. Zending te Brussel, met als motto: „Onze zen dingsactiviteit". Ieder kind van God is bewust of onbewust Zijn getuige, zo zeide'hij. Christus is evenwel niet voor ons alleen gekomen. Welk recht heb ben wij dan, die schat alleen voor ons te. houden? God heeft ons Zijn enige Zoon gegeven; nu moeten wij op onze beurt Zijn getuigen zijn. Ten slotte werd door rev. G. Brucks, medewerker aan ,,'t Brandpunt" te Doorn, een uiteenzetting gegeven van het werk van „The Christian and Mis sionary Alliance". Het gesprókene werd omlijst door koor- en samenzang. BENOEMINGEN CHR- ONDERWIJS Tot lerares: Jaarsveld (Chr Landbouw- huishoudschool), mej. H, J v. d. Broek te Barneveld. Tot onderwijzer: Emmeloord (ULO, hoofd: G. Berghuis), H. Spoelstra te Giessendam. Leerdam (hoofd: L. W Landman), H. Overweel te Giessendam. Noordwijk aan Zee (hoofd: J E. Kok). G. H. IJkel te Am sterdam-Noord. DEENSE STUDIEBEURS VOOR NEDERLANDSE STUDENT De Deense regering heeft voor het stu diejaar 19531954 een studiebeurs van acht maanden tor beschikking gesteld van een Nederlandse student. Het bedrag van de beurs bedraagt 3780 Deense kronen in totaal. De beurs is in principe bestemd voor hen, die reeds met hun studie gevorderd zijn, terwijl het gewenst Is. dat studenten die colleges in de Scandinavische talen wensen te volgen, reeds een behoorlijke kennis van deze taal hebben. Sollicitaties dienen voor 10 Juni a.s. ge richt te worden aan de Afdeling Hóger Onderwijs en Wetenschappen van het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. Nieuwe Uitleg 1 te 's-Gra- venhage, waar eveneens nadere inlichtin gen verkrijgbaar zijn. ACADEMISCHE EXAMENS. UTRECHT. Geslaagd voor het cand. ex. muziekwetenschappen: mej. A. F. Bax te De Bilt; cand. ex rechten: J, Schepel te Utrecht: cand. ex, psychologie: mej. M. G. D v. d. Dunk te Utrecht en J. B. Neute boom te Amersfoort.; doet. ox. rechten: mej. N. de Raadt te Voorburg, C. P. Snoep te Utrecht en G. J. de Wit te Middelburg: doet. ex. geologie: A. J. Key (cum laude) te Culemborg. AMSTERDAM (Gem. Unlver.i. Ge slaagd voor doet. ex. rechten: K. Helder te Amsterdam. Nijmegen (R.K. Univ.). Gestaagd voor dtódt. ex. rechten: J. M. Hennwig te Rotter-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2