Arnhem-Zwolle nu „onder de draad" Adonis in vrijheid VERWARDE SITUATIE BIJ ,DE OMMELANDEN" Ook Bondsraad voor E.D.G. Oude sprookjes op rode wijs JVog is het dag!" Twee gaten dicht op Schouwen-Duiveland Urk-Enkhuizen in vijf kwartier ME Trouw-mars Thans 5000 deelnemers PRINSES RAGNHILD GEHUWD, NOORSE PERS VERSTOORD Ernstige critiek op zeer strenge politie-maatregelen Richtprijs voor bacon 4 cent verlaagd DRENTE HELPT RAMPGEBIED Overdracht vee in Den Bosch Adenauer in Londen Het weer in Europa ZATERDAG 16 MEI 1953 Redactie en Adm.tN.Z. Voorburgwal 225, Amsterdam. Bankier: Twentsche Bank, Amsterdam. Telefoon 3790039222 (10 lijnen) Postbus 859. Gem.-Giro Amsterdam T 500 Postgiro no. 412739. Abonnementsprijs 49 cent per week; 6,35 per kwartaal. Losse nummers 13 cent, Verschijnt dagelijks. -\ 7tafum® ELFDE JAARGANG No. 2466 (Geldig tot hedenaivoaid) WARM WEER Veranderlijke bewolküng met enkele buien voorname lijk in het Westen. Matige tot vrij krachtige Zuidweste lijke wind. In het Zuidoosten over het algemeen iets hogere, elders ongeveer dezelfde temperaturen. Morgen: Zon op: 4.44 Maan op: 08.00 onder: 20.30 onder: 00.24 Directie: C. A. KEUNING en Mr. K. VAN HOUTEN Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BKUINS SLOT NAAR de mens gesproken staat het er met het werk der zending in de laatste tijd met al te best voor. Wat in China gebeurd is, waar het mach tige werk der Evangelie.predikmg door het wegz'enden van alle buitenlandse zendelingen een abrupt einde heeft gekregen, kan ook elders geschieden Uit India komen berichten, die in de zelfde richting wijzen. Het is merk waardig. dat wat in China geoeurd is en wat overal elders vandaag oi mor gen kan gebeuren, minder ontroering heeft, te weeg gebracht dan de harde taal der feiten zou doen verwachten. De wereld is in onze dagen klein ge worden, maar blijkt toch nog groot genoeg te zijn om de pijn, die een lid van het. lichaam der Kerk lijdt, met aan heel het lichaam te doen gevoelen Mij althans verbaast het, dat m het aebed der Gemeente zo weinig aan dacht gegeven wordt aan het woeden van de" Satan, die dan hier, dan daar 'VPnoTe1™ andere aaak die onae aandacht vraagt. Het z.g.n. Christelijke Westen maakt zich steeds meer los van Christus en Zijn Evangelie en krijgt daardoor allerlei trekken, die de vraag wettigen of een intensieve verkondiging van het Evangelie vlak bij huis met meer vereist is dan zendingsactiviteit in verre landen. In brede kringen van de Christelijke studenten-beweging, waaruit de zendingsarbeidersgerecru- teerd moeten worden, is deze viaag aan de orde gesteld en door velen zo beantwoord, dat het werk dicht bij huis de voorrang heeft. Uit dit alles blijkt wel, dat het zen dingswerk thans een crisis doormaakt en dat de problemen zich opstapelen. Op zichzelf is dat zo erg nog mol. müs de discussies gehouden worden met de open Bijbel op tafel. Als wij gaan wik ken en wegen en óns inzicht daarbij de doorslag geven moet, lopen we vast of trekken we fatale conclusies. Als ik luister naar de stem van Jezus Christus in Zijn Woord maakt dc moei lijke situatie, waarin de zending ver keert, mij niet somber of angstig. Voor het optimisme inzake de zendings- mogelijkheden, dat bij het begin van onze eeuw de toon aangaf, was even weinig reden aanwezig als voor het pessimisme van vandaag. Wie gelooft, in de opgestane Heer en in dc Heilige Geest, Die op öe Pinksterdag is uit gestort., kent de opdracht van koning Jezus en ziet de geest werken, ook nu. Dat de satan alles op alles zet om de doorbraak van het Evangelie naar de einden der aarde te verhinderen, ligt voor de hand. Hoe meer het eind van de geschiedenis dezer wereld in het zicht komt, des te feller zal het verzet van de machten der duisternis open baar worden. Hij, die gelooft, ziet deze dingen gebeuren, maar buigt het"hoofd dan niet' moedeloos omlaag, maar heft het in tegendeel vol verwachting om hoog, omdat hij Hem verwacht Die deze dingen heeft voorzegd. De grote vraag, die ons bij het naderen van het Pinksterfeest moet bezighouden, wordt niet zuiver gesteld als wij elkaar wat angstig aankijken en. wikken en wegen, of de wereld het Evangelie wel in de situatie van van daag 7fB 1 willen aanvaarden. Dat heeft de wereld nooit gewild en dat wil ze vandaag ook niet. Alles draait om de vraag, of de Kerk in het jaar 1953 Kerk kan zijn, wil zijn en durft zijn. Ik kan dat nog iets scherper formu leren want de Kerk is niet een groot heid buiten ons, maar ze is de verga dering van alle gelovigen óf wij Christenen kunnen zijn, willen zijn en durven zijn. Het antwoord op deze vraag is beslissend, als we spreken over de toekomst der zending. De vijandschap der demonische machten en het groeiend verzet van de wereld tegen het Evangelie worden alleen maar overwonnen door het geloof, dat zich vastklemt aan de overwinnende Christus en leeft uit de Heilige Geest. Het Pinksterfeest is en blijft het Zendingsfeest. Ik weet wel, dat het meer aspecten heeft, maar Zendings feest is het in ieder geval. Wij kunnen het alleen maar degraderen als wij het maken tot. een bedeldag voor de zending. Het Pinksterfeest als Zen dingsfeest vraagt, van ons allereerst geloof in de Heilige Geest, geloof, dat zich als waarachtig openbaart in een vurig gebed tot de Heilige Geest. Maar gelovig gevouwen handen zijn ook werkende handen en gevende handen. Een kind van God kan geen Pinkster feest vieren met een hand, die de dichte portemonnaie krampachtig vast houdt. Kunt ge nog bidden, bidt dan mee: „Kom, Schepper Geest, bezoek.uw Kerk Met al het heil van Christus' werk!" W. G. HARRENSTEIN, VERLIESLTJST WACO: 112 doden, 503 gewonden Volgens de jongste gegevens zijn bij de wervelstorm, die Maandag de stad Waco in de Amerikaanse staat Texas teisterde, 112 personen om het leven gekomen en 503 gewond. Men ver wacht, dat nog meer slachtoffers onder het puin gevonden zullen worden. De Nederlandse kruiser „Tromp" is Vri,idag bij zijn aankomst in de haven van Dublin met 21 kanonschoten be groet, De kruiser, die een oefentocht maakt, is het eerste Nederlandse oor logsschip, dat na de tweede wereld oorlog een Ierse haven is binnenge lopen. De „Tromp" zal tot Maandag in Dublin blijven. Na eery taaie strijd, die meer dan een week lang dag en nacht heeft ge duurd, is het gistermorgen vroeg ge- lulkt een mooie overwinning op het op dringende water te behalen. Twee gaten in de Rampaartsedijk op Schou wen en Duivela-nd kwamen dicht, het grote gat, waar in normale tijden de tram doorheen re«d en een kleiner gat naibij Vianen. Overdag werd hieraan door mensen uit 3ra:bant en 's nachts door inwoners tan Oosterland ge werkt. De dichting is geschied met beton nen bakiken. verzvaard met stenen en met netten, gevuld met zandzakken. Het nieuwe station Arnhem-V ekperpoort. Illlllillllllll Van Unk uit is gisteren met een ge heel gemoderniseerde boot een extra- tocht naar Enkhuizen gemaakt. De stoomboot „Insula die in 'het verle den trouiw de dienst onderhield tussen Urk, Kampen en Enikhuizen, Vs van een zeer sterke motor voorzien en zal nu een sneld lenst onderhouden Lussen Uhk en Enkhuizen. Aan boord bevonden zich gisteren verscheidene autoriteiten, o.a. de bur gemeester van Urk en weihouder Brands, de 'burgemeester van Gene- muiden, vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Kampen. IJsel- muiden, Zwartsluis enz., de kabinets chef van de commissaris der Koningin van Overijsel. Na een zeer snelle overtocht van een uur en nègentien minuten, dus 25 mi nuten korter dan met. de stoomboot, arriveerde het gezelschap in Enkhui zen. De „Insula" is omgedoopt in „Bur gemeester K-eijzer" en gaat, twee keer per dag heen en weer tussen Unk en Enkhuiaen. Veel toeristen maiken ge bruik van deze verbinding. Bij het ver trek van de gemoderniseerde 'boot van Urk was een groot gedeelte van de be woners op de kade aanwezig. Feesttrein opende geëlectvificeerd baanvak van 74 kilometer (Van een onzer verslaggevers). 'ET vrolijke fanfares, blijde kinderzang en vele goede woorden is de feesttrein, welke gisternamiddag het geëlectrificeerde baanvak ArnhemZwolle officieel in gebruik stelde, overal begroet. Op de tien stations aan de 74 km lange baan hebben vooral ook de burgemeesters van de kleinere plaatsen er hun ingenomenheid over te kennen gegeven, dat hun gemeenten nu volledig bij hetspoorweg- net zijn aangesloten. Voor Arnhem betekent hel openen j Zonder speciaal over deze besparing van deze vlotte verbinding met het te spreken, heeft minister Algera, die Oosten des lands tevens, dat het, met [tijdens de koffiemaaltijd te Deventer de nieuwe halte-Velperpoort, een tweede station krijgt, gelijk het dit tientallen jaren geleden ook bezat. Door de kolenbesparing, welke van de electrificatie het gevolg is, betekent de voltooiing van het omvangrijke N.S.-plan echter tevens een belang rijke nationale besparing. Als alle trei nen, die van 17 Mei a.s. af electrisch zullen rijden, met stoom zouden wor den gereden, zou men 915.000 ton kolen per jaar méér nodig hebben. Oppositie „bezet" het privé-kantoor (Van onze correspondent) De situatie betreffende de leiding van de Coöperatieve Melkproducten- fabriek „De Ommelanden" is venvar- der dan ooit. De enkelen, die na ledenvergadering van Zaterdag, toen drie opposanten in het bestuur werden gekozen, hoopten op een geleidelijke terugkeer naar normale verhoudingen, zijn bedrogen uitgekomen. De feitelijke toestand is nu zo ge worden, dat de drie opposanten met behulp van de oud-directeur, F. de Boer in diens vroegere privékantoor proberen de dagelijkse leiding weer in handen te nemen. De oud-bestuursle den, de heren J. T. Wierenga en J. Akkerman, die indertijd het besluit namen om de arbitrale uitspraak na te leven en in de afgelopen weken de daad bij 't woord voegden, overwegen thans, zo deelden zij ons gistermor gen mede, om hun functies in de lei ding van het bedrijf neer te leggen. Zij zijn van oordeel, dat de paleisrevo- Vrijdagavond heeft onze administratie vijfduizend deelnemers aan de derde wandelmars van TROUW heden, Zaterdagmiddag, in het Amsterdamse Bos in geschreven. Men kan zich nog aanmelden voor de 10, 20 of 30 kilometer tot 12 uur aan ons loket in de hal van ons hoofdkantoor Nieuwe Zijds Voorburgwal 225 of om halftwee bij de startbureaux: Hervormd Lyceum, Brahms- straat (uitsluitend 20 en 30 km) en Beatrixschool, J. M. Coenenstraat (uitsluitend 10 km.) DERTIEN DUIZEND EVACUÉ'S KEERDEN TERUG IN APRIL In de loop van April 1953 is het aantal uit het rampgebied ge- evacueerde personen verminderd van' 37.500 tot 24.500, d.w.z. dat in die maand 13.000 evacué's naar hun woonplaats konden terug keren. Er waren op 1 Mei nog 93 (op 1 April 99) gemeenten, waarvan een deel der bevolking elders verblijf hield. De op 1 Mei 1953 nog geëvacueerde personen waren over 580 gemeenten verspreid. Op 1 April jl. was dit aantal nog 658. lutie van thans een normale leiding van het bedrijf onmogelijk maakt en zij achten zich niet verantwoord de hui dige toestand, die in flagrante strijd is met de besluiten van de wettige le denvergadering van Zaterdag j.l., mede voor hun rekening te nemen. V oorwaarde Men herinnert zich dat de opposan ten in hun vergadering van Vrijdag 8 Mei besloten hadden eveneens de ar bitrale overeenkomst na te leven op voorwaarde, dat de heer De Boer weer commercieel directeur zou worden, met een andere functionaris naast zich voor de technische leiding. Het nieuwe bestuur, dat Zaterdag gevormd was, zou, zo was de verwach ting van enkele objectieve waarne mers, de nieuwe situatie bespreken Men moet aannemen, dat deze bespre kingen volledig zijn mislukt. De nieuwe bestuursleden, de heren Buiter Holtman en Hemmen, eisten na rugge spraak met de heer De Boer het volle dige herstel van de heer De Boer en het heengaan van de oude bestuursle den en commissarissen. Deze eis werd niet ingewilligd. Woensdagmiddag omstreeks twee uur hebben de nieuwe bestuursleden samen met. de heer De Boer, die in de gegeven omstandigheden een bestuurs- .neerderheid vormen, zonder bestuurs besluit en zonder goedkeuring van de commissarissen het privé-kantoor van de fabriek bezet. Vervolgens hebben zij eerst ver schillende bedrijfschefs en daarna di verse andere functionarissen van hei bedrijf één voor één bij zich geroepen en met hen gesproken. Over welke punten deze gesprekken zijn gevoerd is aan de oude bestuursleden niet be kend, maar zeker is, dat dadelijk daar na de sinds enige weken bestaande ar- beidsvrede in het bedrijf weer were verstoord. Gistermorgen heeft de vroegere hoofdboekhoudster van „De Ommelan den", die enkele weken geleden was geschorst, in gezelschap van mr. W. F. Vorrink geprobeerd om bij het accoun tantskantoor, dat de zaken van „De Ommelanden" behartigt, de sleutels van de kluis in handen te krijgen. Vermoedelijk had zij hiertoe op dracht ontvangen van de drie oppo sitieleden in het bestuur. Het ac countantskantoor heeft geweigerd de sleutels af te geven. Nader vernemen wij nog, dat de ANAB zou hebben te kennen gege ven voor zijn vorderingen beslag te zullen leggen op bezittingen van „De Ommelanden", indien de heer De Boer in de fabriek terugkeert. Opperrabbijn in Hongarije gearresteerd? In Joodse kringen te Wenen verluidt, dat de opperrabbijn van Pees, een stad in Zuid-Hongarije op ongeveer 40 km van de Joegoslavische grens, is gear resteerd. De opperrabbijn, Nicolas Wallestein, zou gepoogd hebben naar Joegoslavië te vluchten. een kort woord sprak, er dan ook zijn grote voldoening over uitgesproken, dat het belangrijke werk van de elec trificatie nu voltooid is. Nu ook ArnhemZwolle „onder de draad" gereden werdt, is het Nederlandse spoorwegret voor 43 pCt. geëlectrificeerd er zelfs voor 53 pCt. wanneer men alieen rekent met de kilometers wsarop reizi gerstreinen rijden. Uit de woorden van Se N.S.-presi- dent, ir. F. Q. den Hollmder, die voor alle sprekers tijdens d<se officiële rit een hartelijk wed■•-.jwwrd had, kan echter worden afiAi'/id/dat de stoom locomotief ook op buitenlandse lijnen in haair bestaan zal worden bedreigd. Ir. Den Hollander zinspeelde namelijk besprekingen met de Belgische spoorwegen, welke binnenkort wel eens tot verdergaande electrificatie zouden kunnen leiden, terwijl hij in dit ver band ook de verbindingen met onze Oosterburen noemde. Gistermiddag heeft in het dorps kerkje van Asher de huwelijksvoltrek king plaats gevonden van prinses Ragnhild met de reder Erling Lorent- zen. De bruid was kennelijk bewogen, maar dwong zich bij het betreden dei- kerk tot een glimlachje. Bleek schre.ed zij voort aan de arm van haar vader, kroonprins Olav. Zij droeg een bruids japon 'an ivoorkleurig satijn met witte parels en droeg eep bouquet van witte orchideeën en lelietjes der dalen. Meer aandacht bijna dan de plechtig heid zelf heeft een persconflict de aan dacht getrokken, dat is uitgebroken naar aanleiding van de zeer scherpe politiemaatregelen. Reeds had zich een woedend protest der pers gericht tegen de maatregelen bij de aankomst van prinses Margaret van Engeland. Op het vliegveld werden de jour nalisten door de politie ruw behan deld. Het vooraanstaande Oslo'se avondblad „Dagbladet" kwam uit met de grote kop: „Het Hof behandelt de pers op schandalige wijze". Het blad liet hierop volgen, dat het, uit protest, geen verslaggevers zou zenden naar de huwelijksplechtigheid en dat het iu uil'! -i:::. ji De recente prijswijzigingen voor de geïmporteerde veevoedergrondstofi'en, welke voortvloeien uit een aanpassing van het wereldmarktprijsniveau, heb ben geleid tot een verlaging van de kostprijs van het varkensvlees. Op grond hiervan is besloten, de richt prijs voor de baconvarkens met ingang van 18 Mei op 12.34 per kg geslacht gewicht te brengen. In overeenstemming hiermede, zal de overname-prijs van naar Engeland te exporteren bacon met ingang van de zelfde datum van 2.28 op 2.24 per kg geslacht gewicht worden gesteld. DRIEVOUDIGE BOTSING IN DE LUCHT Twee transportvliegtuigen van het lype „Flying Boxcar" van de Ameri kaanse luchtmacht zijn gistermiddag ir; de lucht in botsing gekomen met een straaljager en bij Vïernheim, in de omgeving van Mannheim, neergestort. Ook de straaljager stortte neer. De be stuurder wist zich per parachute te redden. Nabij de plaats van de ramp werden twee lijken gevonden. Twee inzitten den werden met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis vervoerd. Er zijn ten minste drie doden. zijn plannen heeft laten varen voor een speciale editie met het oog daarop. „Dagbladet" publiceerde een uitvoe rig verslag over de voorzorgsmaat regelen, die genomen waren door de politie rondom de kerk in Asker. Het drukte een aantal foto's af, genomen in de omgeving van de kerk, waar alle mogelijke borden stonden over „geen toegang". In de kerk van Asker zouden slechts twee fotografen toegelaten worden, die ergens op de galerij plaats moesten nemen en geen gebruik mochten ma ken van flitslicht. Ook de fotografen, die buiten de kerk hun werk moesten doen, kregen zó weinig ruimte toe gemeten, aldus het blad, dat het na genoeg niet mogelijk zou zijn een behoorlijke foto van het echtpaar te nemen. „Alleen de staatsradio heeft enige behoorlijke armslag ontvangen, maar vertegenwoordigers van pers en nieuwsbladen moeten wel de indruk krijgen, dat hun aanwezigheid onge wenst is", aldus „Dagbladet". „Dagbladet" schreef, dat de Noorse pers dergelijke voorwaarden, als het Noorse hof haar schijnt te willen op leggen, niet aanvaardt. Een ander avondblad, Verdens Gang, schreef onder de kop: „Buitenlandse pers woedend", dat het gedrag van de Oslo'se politie Donderdag „hyste risch" was en critiseerde openlijk de vrees voor publiciteit van koning Haakon. H. J. J. Derckx, burgemeester van Heinkenszand (Van onze correspondent) Met ingang van 1 Juni is tot burge meester van de gemeente Heinkens zand in Zeeland benoemd kapitein- vlieger-waarnemer H. J. J. Derckx uit Bergen op Zoom. De heer Derckx was de laatste jaren vlucht-commandant in de rang van kapitein-vlieger-waarnemer te Woens- drecht. Hij is een bekend hockeyer in het Nederlandse hockeyteam, we voor hij 48 maal is uitgekomen. Regering weigert uitlevering (Van onze Haagse redacteur) De minister van Justitie, mr. Don ker heeft gistermorgen besloten het verzoek van de Amerikaanse rege ring tot uitlevering van de Amerikaan Adonis niet in te willigen op grond van de overweging dat de bewijsstuk ken die van Amerikaanse kant zijn geleverd, in Nederland geen aanlei ding zouden geven tot openbare rechtsvervolging. De Amerikaanse ring tot rechtsvervolging aanleiding geven. De 42-jarige Harold John Adonis wordt door de justitie te New Jersey beschuldigd 228.000 dollar als steek penningen te hebben aangenomen voor het beletten van een onderzoek naar wed praktij ken. Vrijwillig naar huis' Overgelukkig met nog van emotie trillende vingers vertelde de heer Adonis de journalisten, dat hij om tien minuten over twaalf van de directeur van het Huis van Bewaring het verblij dende nieuws had vernomen. Eén uur later was hij een vrij man. Zijn plan is om eerst wat uit te rus ten. Hij vertelde tijdens zijn detentie 25 pond te zijn afgevallen. Over drie vier weken zal hij naar zijn vader land terugkeren. „Ik ben blij nu in de gelegenheid te zijn als vrij man en vrij willig naar huis terug te kunnen keren. Aan de bevolking van New Jersey dóe ik mijn woorden gestand. Ik zal terug keren en van aangezicht tot aangezicht, staan met hen die mij beschuldigen," aldus Adonis. Enkele dagen geleden werd de kunst schilder Van Genechten in de Nonnen- straat le Meehelen een oud schilderijtje ter restauratie aangeboden. Het betrof een ovaal paneeltje van 40 cm hoogte en 30 cm breedte, waarin de restaura teur een zelfportret van Rembrandt meende te zien. De heer Van Genech ten baseert zich op het feit, dat na rei niging, de kleurschakeringen, de af werking en de compositie veel over eenkomst vertonen met die van Rem brandt's werk. Hij wordt in zijn ver moeden nog gesterkt, doordat het schilderijtje, dat het jaartal 1638 draagt, ondei-tekend is met een hoofdletter „R". De restaurateur stelde eveneens vast dat de verf geheel is versteend, zodat men in ieder geval met een oud werk heeft ie doen. De eigenaar, een advocaat te Mechelen en de restaura teur, zullen naar professor Coremans, directeur van het laboratorium der Bel gische Musea, begeven, die het schil derij aan een onderzoek zal onder werpen. De oudste straaljagerpiloot van Nederland, kolonel P. J. E. Jans- sens, commandant van de vlieg basis Volkel, viert heden zijn zilveren luchtvaartjubileum. Vier duizend, vlieguren heeft hij er op zitten. De kolonel controleert zijn M machine alvorens op te stijgen. (Van onze correspondent) In de Bossche Vee-markthallen heeft Vrijdagavond een plechtigheid plaats gehad welke beschouwd kan worden als een naklank van de nationale ramp uit de Februari-dagen. Daar had name lijk de officiële overdracht plaats van een geschenkzending rundvee, afkom stig uit Drente, bestemd voor de ge troffen landbouwers in het Brabantse rampgebied. Ongeveer 200 stuks vee ter waarde van 70.000 a 80.000 werd uit grote veewagens geladen en weldra was het in de veehallen een drukte van belang. De heer J. Homan, directeur van de Coöperatieve Drents-Groningse Veeaf- zetvereniging, bood namens de Drentse booucn-öe zending rundvee aan de ge troffen- Brabantse collega's aan. Dé voorzitter van de Noord-Brabant se Christelijke Boerenbond, de heer Jps Zeegers, heeft het geschenk in grote dapk aanvaard. Heden zal het vee in de rampgebie den door de plaatselijke rampschade- commissies worden verdeeld. In het verleden heeft Drente reeds 166 varkens geschonken en in de toe komst zal Drente nog honderd stuks vee zenden voor Zeeland. Voorts is in Drente een fonds gevormd voor giften in natura ter waarde van tachtig dui zend gulden, welk bedrag later naar behoefte verdeeld zal worden. De korte plechtigheid werd bijge woond doer vele burgemeesters uit de Brabantse rampgebieden, vertegen woordigers van de Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant en ber stuursleden van de NCB. Later verenigde het gezelschap zich aan een maaltijd. De Duitse Bondsraad (dit is de Eer ste Kamer van het bondsparlement, die de landen vertegenwoordigt) heeft gisteren de verdragen met het Wes ten, te weten de Conventies van Bonn en het verdrag inzake een Europese Defensie Gemeenschap, met 23 tegen 15 stemmen aanvaard. De Duitse bondskanselier is te Londen gearriveerd voor een twee daags bezoek, dat hij aan Engeland brengt op uitnodiging van de Britse regering. Hij hield Donderdag twee toespraken en dineerde 's avonds ten huize van premier Churchill. Harold John Adonis (rechts) verlaat na bijna zes maanden gevangen te zijn ge houden, met zijn verdediger, mr. Rog geveen, het Huis van Bewaring te Amsterdam. ambassade is gistermiddag in kennis gesteld van deze beslissing. Adonis, die in het Huis van Bewaring te Am sterdam vertoefde, is nog gisteren op vrije voeten gesteld. Volgens het uitleveringsverdrag met de Ver. Staten is uitlevering alleen verplicht, wanneer de ten laste ge legde feiten in het land. van uitlever CINDERELLA (Assepoester), een van de meest bekende sprookjes, is door de Oostduitse communisten herschreven om de „romantische bourgeois-tenden- zen" uit te roeien en er „socia- listisch-realistische waarden" in te brengen. „Neues Deutschland", het officiële orgaan van de S.E.D.-partij, gaf de volgende commentaar: „Het conflict van het sprookje was beperkt tot de persoonlijke betrekkin gen van Assepoester tot haar stief moeder en stiefzusters en werd alleen op deze persoonlijke basis opgelost. Daar werd dan nog de tussenkomst van een boven-natuurlijke kracht bij gevoegd. De communistische schrijver, die de nieuwe tekst van het sprookje gemaakt heeft, heeft nu de goede petemoei aan de kant gezet en de fabel verrijkt met sociaal-waardevolle motieven. De goede petemoei is vervangen door „de onderdrukte huisdieren". De communistische schrijver heeft ook de koning in het verhaal „ontmas- kei'd" als een „onnozele kleine ex- despoot", zijn raadgevers als „belache lijke bureaucraten" en de leden van zijn hof als „decadente parasieten". Onder invloed van de nieuwe Asse poester wordt de jonge prins, die haar tot vrouw neemt, een revolutionnair, Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim 1 GOEDE PETEMOEI S AAN KANT GEZET I die breekt met het vroegere „vruchte loze parasietenbestaan". Niet alleen Assepoester, maar ook de „Tinnen Soldaat" van Andersen en „Repelsteeltje" zijn herschreven aan de hand van Marxistische richtlijnen. Volgens de communistische „Volks- stimme" uit Chemnitz is het werke lijke doel van sprookjes aan te tonen, dat., „wanneer de mensen hun lot in eigen handen nemen, vele sprookjes achtige dingen werkelijkheid worden. Dan worden bergen bewogen, stroomt het water tegen de bergen op, dragen de planten honderden verschillende vruchten, zoals de Sowjet-bioloog Mitsjoerin onderwijst, en wordt de aarde rijk en vruchtbaar en een goed tehuis voor allen precies zoals wij dit nu zien in de Sowjet-Unie". Wmdrieht. Max. temp. Steden Weer en v. gist -kracht neerslag (m.ir Helsinki onbew, ZO 3 21 0 Stoekh. 1. bew. Z 6 14 0 Oslo regen Z 3 14 1 Kopenh. geh.bew. ZZO 7 10 0 reg b. WZW 8 19 2 Edinburgh zw bew, Z 12 17 0 Londen regen ZZW 8 14 5 Luxemburg zw bew. Z 7 20 0 Parijs zw, bew. Z W 6 24 0 Bordeaux 1 bew. W 4 27 0 Grenoble zw. bew. windst 24 0 windst. 21 0 Genève wlndst. 24 0 windst 24 0 zw bew. windst. 21 0 Frankfort zw. bew Z 3 22 0 München zw bew. O 2 20 0 Wenen zw bew. W 2 20 2 Innsbruck zw. bew. O 4 23 0

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1