Noord-Limburg heeft als vacantiestreek toekomst Britten controleren wegverkeer naar kanaalzone Gen. Synode Ned. Herv. Kerk INDONESIË Harold Adonis vrijgelaten Wild-west-achtervolging in Emmen BANDEN BEELDJES Zaterdag 16 Mei 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Prins Bernhard op Flora Rustig oord vol van onbekende bekoorlijkheden DEN HAAG. Het noordelijke gedeelte van Limburg, enige tientallen kilo meters van Mook naar Den Hamert, zit als het ware in een nauw corset geperst. De strook wordt westelijk begrensd door de Maas, oostelijk door de Duitse grens, een breedte van 5 tot 8 kilometer. Het gebied telt een aantal kleine dorpen, die onder een der vier gemeenten Gennep, Mook, Ottersum o£ Bergen ressorteren. Het is door die enge begrenzing wellicht een weinig vergeten, hel heeft het economisch allerminst gemakkelijk en nu de Duitse grens nog niet geheel open is, heeft het ook aan oostelijke zijde nog geen vrij verkeer als voor de oorlog. Maar het bezit een prachtige natuur. Het is er heuvelachtig, heeft mooie heiden en bossen, zandverstuivingen, vennen, aardige boerderijtjes en nog enkele overgebleven kasteeltjes, en aan de westelijke zijde de Maas. ALKALIVRIJ WASMIDDEL Men heeft nu op dit gebied als een .rustig recreatie-oord eens wat meer de aandacht willen vestigen. De werkge meenschap Limburg, district Gennep, organiseerde een excursie, die gelegen heid bood vast te stellen, dat Noord- Limburg uit toeristisch oogpunt vele aantrekkelijkheden heeft. In de industriële sector zijn er wel licht niet al te veel mogelijkheden, in de agrarische wordt gedacht aan een uitbreiding van de asperge- en cham- Kerknieuws - NED. HERV. KERK. Beroepen te Lage Vuursc-he: (toezeg ging) H. Harkema te Zeist; te Tjams- weer: P. de Pree, eandidaat te De Bilt. GEREF. KERKEN. Beroepen te Wijhe: G. Goeman te Schipluiden. GEREF. KERKEN (ONDERH. ART. 31 K.O.) Beroepen te Charlois: E. Teunis te Monster. CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor De Krim (Ov.) A. Grup- pen te Biezelinge. Beroepbaarstelling: de heer W. H. Velema, eandidaat te Den Haag, stelt zich thans beroepbaar. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Veenendaal; H. van Gilst te Elspeet. In haar zitting van Dinsdag heeft de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, die op „Woudschoten" te Zeist bijeen is, de artikelsgewijze behande ling van het ontwerp generale regeling voor de predikantstractementen en -pensioenen, voortgezet. Het in het ontwerp voorgestelde werd aanvaard, zodat de predikants-tractementen zul len worden ingedeeld naar een schaal van 5 klassen en volgens zielental der gemeenten, met dien verstande, dat voor de eerste klasse het zielental wordt gesteld op 20.000 of meer en voor de laagste klasse op minder dan f 1000. Het recht op een vrije ambts woning blijft en waar deze niet aan wezig is wordt een huurvergoeding verleend, voor de verschillende klas sen variërend van f 450 tot f 1170. Voorts werden voor alle klassen 20 jaarlijkse periodieke verhogingen toe gekend van f 79.20 per jaar. Aan doc torandi en doctores in de theologie, die deze graad behaald hebben vóór hun ambtsaanvaarding, worden 2 resp. 4 fictieve dienstjaren toegekend bij hun intrede in de pastorie. Verhuis kosten zullen ook worden toegekend aan candidaten. De tractementen zul len maandelijks worden uitbetaald, terwijl de mogelijkheid om loonbelas ting in te houden zal worden geopend. Tenslotte werd een regeling aanvaard, waarbij voor de centrale kas, ondanks geopperde bezwaren, een heffings systeem zal worden ingevoerd dat' be rekend is op een bedrag van f 1.— per ziel. Aangezien lang moest worden gedis cussieerd over de regeling van bezwa ren en beroep tegen de beslissingen van de raad voor de tractementen, werd besloten tot de instelling van een afzonderlijke commissie van be roep voor de tractementen en pensi oenen, waarbij de centrale commissie voor bezwaren en geschillen als cas satie-instantie zal fungeren. Vervolgens kwam in behandeling een nieuw artikel bij ordinantie 2 van de kerkorde. Deze ordinantie handelt over de vorming van de gemeenten en door het nieuwe artikel wordt de mo gelijkheid geopend een aantal gemeen ten in één pastoraal verband te bren gen, zonder dat zij haar zelfstandig heid verliezen. Enkele benoemingen werden gedaan. Als vertegenwoordigers der Ned. Herv. kerk naar de assemblée van de Wereldraad van Kerken, in 1954 te Evanston (Verenigde Staten) te hou den, werden benoemd: dr E. Emmen, dr H. Berkhof, dr C. L. Patyn, mr S. L. S. F. baron van Tuyll van Se- rooskerken en prof dr S. F. H. J. Ber- kelbach van den Sprenkel. Tot lid van de Raad van de zaken van kerk en school werd benoemd de heer C. Kley- v.egt (Nijmegen) en tot lid van de Ge nerale Commissie voor de behandeling van bezwaren en geschillen, dr H. J. I-Ionders (Wassenaar). pignonteelt; de asperges van de ver enigde telers in dit gebied zijn bekend. Maar er is veel klein grondbezit. De welvaartcommissie zoekt nu naar mid delen die kleine boeren daarvoor aan middelen te helpen. Het is een enkel voorbeeld van de activiteit om tot een economische verbetering in dit gebied te geraken. De commissie neemt slechts initiatieven, die dan aan de desbetreffende organisaties en over heidsorganen worden voorgelegd. Vijf heerlijkheden. De vyf heerlijckheden: Middelaar was in de Middeleeuwen een burcht aan de Maas, Gennep met zijn Genne perhuis aan de monding van de Niers, heeft een aardig stadhuisje, welks ca rillon bij ons bezoek zich op char mante wijze liet horen. Heyen heeft nog een kasteeltje, dat werd gerestau reerd en thans door de beeldhouwer Peter Rovers wordt bewoond, die er zijn atelier heeft en er een aardig en kunstzinnig oord van maakte. Van de heerlijckheid is nog slechts een ruïne Uitlevering geweigerd AMSTERDAM. De minister van Justitie heeft het uitleveringsverzoek van de Amerikaanse regering, voor de 42-jarige Harold John Adonis afgewe zen. Gisteren om kwart voor één ver liet Adonis, tezamen met zijn ver dediger, het Huis van Bewaring aan de Weteringschans als vry man. Op 22 November van het vorig jaar werd Adonis, toen hij zijn pension in de Van Breestraat te Amsterdam ver liet, door rechercheurs van de Vreem delingendienst in hechtenis genomen. Zijn plan is, zo vertelde zijn raadsman, mr J. Roggeveen uit Haarlem, om, na cp zijn verhaal te zijn gekomen, naar de Verenigde Staten terug te keren. Zoals bekend, wordt Adonis door de Justitie te New-Jersey er van beschul digd 228.000 dollar te hebben aangeno men als steekpenningen, om een on derzoek .naar gokkerijen en bookma kerspraktijken in deze staat tegen te gaan. OVERGELUKKIG Overgelukkig met nog van emotie trillende vingers vertelde hij de jour nalisten, dat hij om tien minuten over twaalf van de directeur van het Huis van Bewaring het verblijdende nieuws had vernomen. Een uur later was hij een vrij man. Zijn plan is om eerst wat uit te rus ten, Hij vertelde tijdens zijn detentie 25 pond te zijn afgevallen. Over drie a vier weken zal hij naar zijn vader land terugkeren. Ik ben blij nu in de gelegenheid te zijn als vrij man en De vaat wordt vlugger schoon, wol en zijde worden als nieuw! over. Tenslotte Well, dat nog een mooi middeleeuws ridderslot heeft, waar de burchtvrouwen thans meisjes zijn, die zich bekwamen in de kraamverzor- ging en worden opgeleid voor het volle leven. Het is een vriendelijk, rustig oord Noord-Limburg, dat' veie be koorlijkheden heeft. Er zijn vele aar dige hotel-restaurants en pensions, die de bezoeker een prettig verblijf in Noord-Limburg mogelijk maken. Bij Mook heeft men op de vele bergen een prachtig uitzicht op de verre om geving, op het Duitse Rijkswoud. Er is hier een rijke plantengroei, aantrek kelijk voor de botanici. Op de St. Jans- berg eindigt het noordelijk diluvium. De welvaartscommissie hoopt thans, dat allereerst op het gebied van het toerisme de mogelijkheden van dit ge bied tot verdere ontwikkeling zullen komen. vrijwillig naar huis terug te kunnen keren. Ik zal terug keren en van aan gezicht tot aangezicht staan met hen die mij beschuldigen, aldus Adonis. Hij gewaagde tenslotte van zijn grote er kentelijkheid jegens de rechtbank, die elke beschuldiging tegen mij heeft on derzocht. Mr Roggeveen deelde nog mede, dat nu, voor het geval A-don is bij zijn te rugkomst in Amerika ln hechtenis zou worden genomen, er gezorgd zal moe ten worden voor een waarborgsom. In de V.S. kan men nl. tegen borg tocht na arrestatie worden vrijgelaten. Na aanrijding overleden ROTTERDAM Enige tijd geleden werd het achtjarige meisje M. G. K. L. van der P. uit Schiedam aan de Vlaar- dingerdijk door de 28-jarige motor rijder L. van der L. uit Overschie aangereden. Het meisje kwam daarbij om het leven en de motorrijder moest met zware verwondingen in de Dr Noletstichting te Schiedam worden op genomen. In de afgelopen nacht is hij daar overleden. Dreigende woorden van kolonel Nasser SUEZ. Britse troepen hebben gis teren een versperring opgericht aan de woestijnweg wan Cairo naar Suez. Zij controleren nu alle verkeer dat de Kanaalzone binnenkomt. Een Britse soldaat zei, toen hij een autobus aan hield: „Wij zoeken naar wapens en springstoffen". In de herfst van 1951 deden zich op dit punt schietpartijen voor. In een verklaring voor de pers heelt kolonel Abdel Nasser, een vooraan staand lid van de Egyptische revo- lutionnaire raad, verklaard, dat de Egyptenaren de eersten zijn, voor wie het belangrijk is dat de bases in het Suez-kanaal in perfecte staat van ver dediging worden gehouden. Egypte zou echter nooit toestaan, dat de bases een middel worden, waarmee de Britse bezetting kan worden gehand haafd. Egypte maakte geen bezwaar legen diensten van een aantal buitenlandse deskundigen, voorzover deze nodig waren om de basis in goede staat te houden, mits de deskundigen binnen een bepaald overeengekomen tijds bestek Egyptenaren zouden opleiden voor dit werk. Engeland wilde echter deze kwestie uitbuiten om een onwettige bezetting te wettigen en tot in „eeuwigheid" te doen voortduren, zo verklaarde de kolonel. Als vreedzame middelen echter zou den falen, zou Egypte het voorbeeld van de Amerikaanse revolutie tegen dit zelfde Britse imperialisme volgen. MANNHEIM. Drie vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zijn nabij Mannheim in de lucht in bot sing gekomen en neergestort. Min stens drie mensenlevens zijn verloren gegaan. Vier bemanningsleden kon den zich met hun valscherm in yeilig- heid brengen. De botsing had plaats tussen een F-84 Thunderjet en twee transport vliegtuigen type C-119 (Flying Boxcar). Von Brauchitsch op vrije voeten MtiNCHEN. Manfred von Brauchitsch, die enige dagen geleden in Kemfenhausen, bij München, was gearresteerd, verdacht van opstandige (cdmmunistische) activiteit, is op vrije voeten gesteld. De gewezen coureur is voorzitter van het „comité voor een heid en vrijheid van de Duitse sport", dat door de politie een „communisti sche frondorganisatie" wordt genoemd. De organisatie is niet verboden. Officieel is medegedeeld, dat de bewijzen het thans niet rechtvaardigen Von Brauchitsch in arest te houden. Het onderzoek tegen hem zal echter voortgezet worden. BRITSE MILITAIRE BASES van Generaal Ridgwag. Links gen. Ridgway en rechts zijn opvolger gen. Grünther tijdens een afscheids- persconferentie. HAARLEM. Prins Bernhard heeft gistermorgen, vergezeld van zijn secre taris, dr F. A. de Graaft, een bezoek gebracht aan de Flora 1953 te Heem stede. De hoge bezoeker uitte zijn grote voldoening en zijn bewondering over de in het bloemenpaleis gearrangeerde expositie van kamerplanten en zomer bloemen. Zondagavond 17 Mei a.s. 11 uur wordt de tentoonstelling in de erehal geslo ten. Intussen is de 600.000ste bezoeker reeds de ingang gepasseerd. Men ver wacht Zondag bij de sluiting wel on geveer 650.000 bezoekers te hebben geboekt. Overval op oude vrouw IJMUIDEN. Gistermorgen half acht is de 63-jarige weduwe T.-D. tijdens het ontbijt, overvallen door een nog onbekende man, die haar met een dolkmes twee steken in de rug toe bracht. De vrouw kon, hoewel ernstig gewond, ontkomen, doch zakte in de keuken bij de buren tengevolge van bloedverlies ineen. De buurvrouw waarschuwde onmiddellijk de politie en een dokter. Mevr, T. is naar het ziekenhuis overgebracht; haar toestand is ernstig. Roof is vermoedelijk niet het motief van deze aanslag, daar geld noch kostbaarheden worden vermist. De politie kon, in verband met de toestand van het slachtoffer, haar ver horen nog niet voltooien. OVERMAKING VAN INKOMENS VAN BUITENLANDERS Van de zijde van het ministerie van Financiën verneemt Aneta, dat er een regeling in voorbereiding is, volgens hetwelk maximaal 20 procent van het belastbaar inkomen van in Indonesië werkzame buitenlanders kan worden overgemaakt. Deze overmaking wordt dan be rekend in Indonesische rupiahs, zodat de .persoon, die het geld overmaakt, slechts een derde van de 20 procent in Nederlandse guldens ontvangen kan. Als richtdalum voor het In wer king treden van deze regeling wordt genoemd 1 Januari 1954. De bedoeling :s, dat in de 20 procent ook het ver lof-salaris wordt begrepen. De militaire woordvoerder voor het territorium Oost-Indonesië heeft over de kwestie van de veiligheid o.a. ver klaard, dat eind April groepen van de R.M.S.-beweging, onder wie majoor Tahamata en kolonel Sopakuwa, zich met ongeveer 60 volgelingen hebben gemeld. In Sinahu op Ceram hebben zich eveneens groepen van de repu bliek der Zuid-Molukken overgegeven. In Oost-Ceram is de toestand rustig. De avondklok te Djakarta is met in gang van heden opgeheven. Djakarta is thans voor het eerst sinds 1945 zon der avondklok. Vliegtuigbotsing in Duitsland Beschonken mannen na schietpartij ingerekend EMMEN'. Emmen is het toneel geweest van een dolle wild west ach tervolging van een grijze twaalf cy linder Ford door een politic-auto. Ver schillende malen werd op de wagen gevuurd. B(j de achtervolging reed de Ford een vader van zeven kinderen aan, die zwaar gewond in het zieken huis is opgenomen. Wegwerkers zagen te Nieuw-Dor- drecht een grijze Ford met linnen kap met roekeloze vaart over de weg slingeren en de wielrijder Van Os aan rijden. De wielrijder kwam er goed af, doch zijn fiets werd vernield. De Ford reed in de richting Klazinaveen. Direct waarschuwden de wegwerkers de po litie van Nieuw-Dordrecht. Toen de wagen uit de richting Klazinaveen te rugkeerde sommeerde de politie de bestuurder te sloppen. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven zetten twee agenten met een auto de achtervol ging in. De grijze auto slingerde nog steeds over de weg. In dolle vaart stoven de wagens door Emmen. Op de hoek Angelsloerdijk-Oosterstraat reed de Ford de heer G. T. uit Emmen aan. De man werd tegen de grond geslin gerd en bekwam een schedelbasis- fractuur. Hij is naar het Diaconessen- huis vervoerd. Inmiddels stoven de beide auto's in de richting Westenesch. Kogels doorboorden de grijze wagen. Bij de schietbaan in de buurt van de Westenescherbrug bleef de Ford in het zand steken en konden de politie agenten de mannen overmeesteren. Het bleken te zijn zekere J. O. uit Emmen en M. E., waarschijnlijk uit Gronin gen. In de auto vervoerden zij tapij ten. Beide inzittenden waren in be schonken toestand. Zij zijn op het po litiebureau te Emmen ingesloten. VAN EN OVER ml RIJWIEL s MOTOR ureim een gujic IUIU met met roekeloze vaart over de weg slingeren en de wielrijder Van Os aan rijden. De wielrijder kwam er goed af, doch zijn fiets werd vernield. De Ford reed in de richting Klazinaveen. Direct waarschuwden de wegwerkers de po litie van Nieuw-Dordrecht. Toen de wagen uit de richting Klazinaveen te rugkeerde sommeerde de politie de FEUILLETON De verdwenen door Patricia Wentworth 54 „Het arme mens kan nauwelijks haar hoofd op tillen", had juffrouw Crook gezegd, toen ze dat onderhoud navertelde aan mevrouw Voycey en haar gast. „De dokter zegt, dat ze een schok heeft ge kregen en dat juffrouw Fallow goed op haar moet letten, opdat ze nergens aankomt. Nu te oordelen naar de rest van het verhaal was er aanleiding ge noeg voor zo'n schokoveral bloed en de mantel van juffrouw Rietta Cray er tot de elleboog mee doorweekt". „Onzin, Bessie!" had mevrouw Voycey uitgeroepen, maar juffrouw Crook had zich niet van de wijs laten brengen. „Dat heeft juffrouw Fallow haar nicht verteld en ze had het van mevrouw Mayhew, die 't gezien heeft. Ze zeggen ook, dat die arme meheer alles aan juffrouw Cray heeft nagelaten en dat het tes tament, met zijn bloed er op, precies onder zijn hand lag. Meneer Mayhew heeft het gezien toen hij het lijk vond en zegt dat iemand blijkbaar gepro beerd heeft het te verbranden, want aan één kant was 't helemaal geschroeid". „Rietta Cray zou geen vlieg kwaad doen", had mevrouw Voycey nog opgemerkt, maar juffrouw Crook was voor dit argument ongevoelig gebleven. „Vliegen maken geen testamenten", had ze iet wat duister betoogd, „maar er schijnt méér achter te kunnen zitten. Meneer Carr moet om circa half negen uit de villa zijn komen rennen. Jim Warren, die verkering heeft met Doris Grover, zag hem toe vallig en zei later tegen Doris, dat hij nooit iemand zó opgewonden had gezien. Meneer Carr leek bui ten zichzelf en Jim hoorde hem meneer Lessiters naam uitspreken alsof 't een vloek was. 't Was vreselijk, zegt Jim: 't deed hem denken aan een hond, die iets tussen zijn tanden wil verbrijzelen. Toen Jim binnenkwam, was hij zo ontdaan, dat Doris hem wat whisky van haar vader moest geven". Hier was juffrouw Silver tussenbeide gekomen. „Welke kant ging meneer Robertson uit?" had ze gevraagd, maar juffrouw Crook had haar zwijgend aangestaard, zodat juffrouw Silver de vraag wat uitvoeriger moest herhalen. „Ging meneer Robertson soms in de richting van Melling House?" Na nog even te hebben nagedacht, moest juf frouw Crook erkennen, dat dit moeilijk het geval kon zijn geweest als Jim hem had ontmoet. „Want Jim kwam van de andere kantDe Warrens wonen in een van de kleine huisjes links en meneer Carr moet daar langs zijn gekomen; hun hond had hem nog aangeblaft. Maar ja, ze zeggen, dat meneer Lessiter er indertijd met Carrs vrouw vandoor zou zijn gegaan en dat meneer Carx-, toen hij de schuldige ontdekte, hem daarom gedood heeft". Dit alles vormde als 't ware de achtergrond voor hét „O!" van mevrouw Voycey, toen ze hoorde, dat juffrouw Silver bij Rietta Cray ging lunchen. Ge woonlijk liet ze het niet bij zo'n korte uitroep en juffrouw Silver wachtte dan ook onwillekeurig op wat volgen zou. Haar wachten was niet vergeefs, want hevig ge ïnteresseerd klonk het uit de mond van haar vrien din: „Maar Maud! Heeft ze je om raad gevraagd? Beroepshalve, bedoel ik. O, ik hoop, dat ze het doet!" „Ze heeft me voor de lunch gevraagd zei jui- frouw Silver. Mevrouw Voycey sloeg de handen zo vast ineen, dat drie mooie maar wat te nauwe ringen extra glommen onder de druk. „Dan moet je zeker gaan. 't Lijkt heus op een beschikking, dat je hier bent, want niemand zal me ooit* kunnen wijsmaken, dat Rietta zoiets als een moord zou hebben gepleegd. Dat is él te dwaas en het toont alleen, hoe gevaarlijk al die praatjes zijn. Nauwelijks is die arme man dood, of het hele dorp zegt al, dat hij er indertijd met Carrs vrouw vandoor ging en dat Rietta hem heeft vermoord, omdat hij haar zijn vermogen wilde nalaten. Dit alles houdt toch geen steek, wel? Ik kan niet aan nemen, dat hij ooit naar Marjory gekeken heeft; ik zelf heb haar nauwelijks enkele malen gezien, maar nooit een jonge vrouw ontmoet, die me zo tegenstondze was erg mooi, maar harteloos. En dan te weten, dat Carr, vóór hij in haar netten viel, met zo'n lief meisje verloofd was! Ze heeft hem gewoonweg weggekaapt en die beste Elizabeth Moore ging bij de vrouwelijke hulpcorpsen en heeft geloof ik, een batterij luchtdoelgeschut gecomman deerd, in elk geval iets van die aard. Marjory heeft, zoals ik je verteld heb, hem tenslotte in de steek gelaten, maar ik zie niet in, wat dat met James Lessiter te maken heeft... (Wordt vervolgd)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2