Drie en vrouwen, een man een vliegtuig Forceer baby niet bij het leren zitten PAKISTAANSE VROUW LEGT HAAR SLUIER AF TROUW voor de VROUW „That Begum Dynamite!" Deelnemers aan grote luchtrace Londen-Nieuw-Zeeland Initiatief ging uit Van mevr. G. J. McKenzie Kamerplanten „Kind en Spel"~ LUCHTVAART als I LEVENSIDEAAL ZATERDAG 16 MEI 1953 TROUW Mrs. Gertrude McKenzie zijn voorspraak, dat zij weer een vol ledige theoretische cursus in navigatie, radio en instrumen-tvlie-gen bij de school van zijn maatschappij mag door lopen. „They have been wonderful," zegt ze, en ze is er vast van overtuigd, dat de hele wereld in October hetzelf de zal zeggen van de drie vrouwen, het vliegtuig en de man, die op eigen houtje zullen meedingen naar de eerste prijs in de grootste luchtrace, die ooit gehouden werd. Een gezonde koeslaapt eigenlijk nooit. De eerste dagen na hun ge boorte zijn ze in een soort verstijving maar zij verliezen nooit, het bewustzijn. Deskundigen zeggen dit, nadat zij koeien en kalveren 24 uur achtereen hebben gadegeslagen. Hebt U soms toch wel eens een koe zien slapen? OP uitnodiging van het Neder lands Vrouwencomité lo geert in 's-Gravenhage, op de Pa kistaanse legatie bij haar vrien din mevrouw Bokhari, begum (mevrouw) Liaquat Ali Khan, die al voor de derde maal ons land bezoekt en ook graag bereid is elke Nederlander of Nederlandse die ooit in Karachi verzeild raakt, in haar huis te ontvangen. In haar half Westers, half Oosters in gerichte woonkamer staat een piano, niet omdat zij zelf of een van haar twee zoons kunnen spelen, doch omdat ze graag luistert naar buitenlandse be zoeksters die dat wel kunnen. En in dat huis herinneren op alle tafeltjes en kastjes portretten, omkranst met bloe men, aan haar echtgenoot, eerste mi nister Liaquat Ali Khan, die door een jonge heethoofd vérmoord werd, om dat hij streefde naar vriendschap met India. Hij rust thans naast zijn vriend en grote voorganger Jinnah in een sarcophaag op een groot marmeren platform even buiten Karachi, met uit zicht op de grenzenloze jammer van de vluchtelingen-kampen. En zelfs die vluchtelingen komen soms kransen van aaneengeregen bloemen leggen op die twee sarcoplhagen. Onnavolgbare gratie Als ze daarvan verteld heeft, richt de begum Liaquat Ali Khan zich iets hoger op en 'haar donkere, wat hese stem worstelt om te ontkomen aan de ontroering die haar telkens bevangt als ze spreekt over haar man; soms zelfs als ze een redevoering houdt moet ze vechten tegen haar tranen. Ze is eigenlijk een vrije kleine, gezette en al wat oudere vrouw, doch nog met onnavolgbare gratie trekt ze haar rag dunne kurpatta, de lange sjaal, om zien heen en vertelt glimlachend van het grote werk der Pakistaanse vrouwen. Ze leefden in poerdah, in de_ afge slotenheid van het vrouwenverblijf, en ze droegen lange witte gewaden van het hoofd tot de voeten, met alleen een gaasje voor de ogen om te kunnen zien. Ze waren zeer ondergeschikt aan de mannen toen hun land de vrijheid ver wierf, en alleen de zeer vooruitstreven- den dachten aan een verre toekomst waarin de vrouwen ook rechten zou den hebben in het openbare leven. Doch met één slag veroverden de vrouwen die rechten, toen in 1943 de grote tragedie zich voltrok tussen de twee nieuwe staten India en Pakistan: de strijd om de Pundjaab en later om Kashmir. Duizenden Pakistanis vlucht ten uit India, achtervolgd door de Sikhs; duizenden werden in hun huizen vermoord, duizenden trokken langs de wegen, duizenden versperden de spoor banen om de treinen te dwingen te stoppen, duizenden werden achterhaald door bloedbeluste vijanden, duizenden stierven onderweg van uitputting, dui zenden belandden in kampen die oroei- nesten van ziekten waren, en duizen den trokken naar de twee steden La hore, de religieuze, en Karachi, de po litieke hoofdstad, en zetten in de stra ten en op de pleinen en buiten de stad, in het begin der woestijn, van vodden wat tenten op en die dorpen der ellende groeiden bijna even snel als de kerkhoven er vlak naast. In die zee- van ellende vonden de vrouwen van Pakistan haar taak. Weeldevrouwtje af... De zuster van Jinnah en begum Lia quat Ali Khan richtten een oproep tot de vrouwen in poerdah om de sluier af te leggen; er ging een golf van geestdrift door het land en tot verba zing der mannen wierpen de vrouwen zich niet op haar rechten, doch op haar plichten. Vrouwen en meisjes in de bedreigde gebieden vormden burger wachten en waren bereid haar dorp, haar huis, haar kinderen te verdedigen. Een paar honderd welgestelde vrou wen, die in Engeland en aan de uni versiteit van Lahore gestudeerd had den, richtten veldlazaretten in, trokken zelf het verpleegsteruniform aan en organiseerden spoedcurcussen voor ongeletterde vrouwen en meisjes van het platteland. Echt Oosterse weelde- vrouwtjes trokken de kampen der Deze foto is genomen toen Pakistans premier, Liaquat AU Khan, nog leefde. Hij zit hier voor zijn huis met zijn echt genote, de Begum, die op 't ogenblik ons land vertoeft, en hun twee zoons. vluchtelingen binnen, waar ze tot haar enkels door de modder moesten waden en waar ze haar prachtige zijden k-lereru besmeurden. In die modder en door dat werk verwierven de Pakistaanse vrou wen haar rechten: er zitten vrouwen in het parlement in Kara-chi, ongesluierd, en er hebben vrouwen zitting in ge meenteraden en toen mevrouw Roose velt de gast was van begum Liaquat Ali Khan heeft ze met verbazing gezien en geprezen wat de Pakistaanse vrou- (Van een onzer redacteuren) Negen maanden lang heb ik dag en nacht gevochten om een geschikt vliegtuig te krijgen Wij en dan spreek ik namens alle vrouwelijke piloten in ons land vonden het eigenlijk vanzelfsprekend, dat de regering ons een toestel in bruikleen zou afslaan. Wanneer er een internationale luchtrace Wordt gehouden en er is onder alle inschrijvingen maar één toestel, dat door vrouwen wordt bemand, is dat dan een zaak van nationaal belang of niet? Nu, Wat de Australische regering betreft was het niet zo, want wij hebben het vliegtuig niet gekregen en daarom heb ik een relatie in Londen gevraagd om een vier-motorige Tudor voor me te kopen. Het is een heel goed vliegtuig en We slaan er beslist een behoorlijk figuur mee. Ik heb zelfs goede hoopdat we in onze afdeling zullen Winnen. Hoewel, jullie K.L.M. heeft natuurlijk veel meer ervaring." Mevrouw Gertrude J. McKenzie, een slanke, 43- jarige Australische uit Melbourne, kan heel gezel lig babbelen over het weer, de mode, die bij onregelmatige vlagen uit Europa naar Australië komt overwaaien, en de prijs van het kalfsvlees, maar zodra de vliegerij ter sprake komt, is er van gebabbel geen sprake meer. Het is, om eens een groot woord te gebruiken, haar hartstocht en tien tegen één is zij beter thuis in de cockpit van een verkeersvliegtuig, dan in haar keuken. Zij leerde in 1936 vliegen en was de eerste en tevens enige vrouw, die bij de Australische luchtvaartmaat schappij een complete opleiding tot verkeersvlieger ontving. WANNEER koningin Elizabeth van Engeland in October het start schot lost voor de grote luchtrace LondenNieuw-Zeeland, dan zal er slechts tuig aan de start verschijnen, dat een overwegend vrouwelijke bemanning heeft. Dat zal het viermotorige toestel van de Australische mevrouw Gertrude McKenzie zijn. Zij zal samen met twee vriendinnen en één man, dat mogen wij eerlijkheidshalve niet verzwijgen de strijd opnemen tegen de moderne toestellen, die, evenals zij, deelnemen in de handicap- afdeling. Daar zijn enkele van de allernieuwste ver keersvliegtuigen onder, zoals het toestel, waarmee de K.L.M. zal deelnemen. Deze mededingers zullen steu nen op een jarenlange ervaring op lange afstanden, een perfecte organisatie en een geroutineerde beman ning. Maar daar zijn de drie Australische vrouwen aller minst bang voor. Integendeel, zij zijn vast besloten om te winnen van al die mannelijke bemanningen, om zodoende de gelijkwaardigheid van de vliegende vrouw te bewijzen. Als er zo volop snijbloemen komen, kunnen kamerplanten wel eens lastig worden in de toch al zo volle venster banken. Er zijn echter vele soorten die zonder bezwaar tijdens de zomer maanden met pot en al in de volle grond van de tuin ingegraven kunnen worden. Moohten de nachten nog te koel zijn dan kan men nog een week wachten, doch dan is het gevaar voor nachtvorst wel grotendeels geweiken. Vele niet al te tere cactussen en vet- planten vinden buiten een plekje wel prettig: ze verlangen echter wel zon en tevens een beschutte standplaats. De azalea kan nu ook naar buiten toe en de geraniums en fuchsia's vinden het in uw tuin veel prettiger dan in een zonnige vensterbank, die straks voor hen toch veel te heet wordt. De aronskelk voldoet ook uitstekend in de tuin. terwijl men ook een beschut plekje voor d'e kamerlinde moet zien te vinden. Die voldoet het best op een licht schaduwplekje, dus daar waar de hete middagzon haar niet kan berei ken. Al hebben zulke kamerplanten in een zonnige vensterbank gestaan, todh kan de zon haar buiten in het be gin tooh nog kwaad doen en daarom is het verstandig haar de eerste Daar dagen met een paar licht bebladerde boomtakjes te beschermen, maar dan alleen voor bet heetst van de dag. Na een paar dagen kunnen ze dan de zon wel verdragen. FLEURIST (Van een medewerker). TSTANNEER de zuigelingen een geruime perio- de hebben gekropen en wij hebben hun hier ruimschoots de gelegenheid voor gegeven, dan komt de tijd, dat zij uit zichzelf gaan zitten. Dat kan dus pas wanneer de aanvankelijk zwakke spie ren in staat zijn om de rug recht te houden. Het is dan ook volkomen fout om kinderen te vroeg op de arm te nemen'of in een kinderstoel te zetten. Te vroeg is: voordat de kinderen zelf pogingen aan- weTiden om te gaan zitten en in ieder geval voor de zesde levensmaand. Wanneer wij de kinderen te vroeg in zittende houding brengen kan dit ruiggegraatsvenkrommingen tot gevolg hebben. U kunt gemakkelijk waarnemen wanneer een kind nog niet tot zitten in staat is. Het knikt dan voorover in de heupen. Een kindje, dat kan zitten heeft een gestrekte houding en is ook in staat zelfstandig tot deze houding te komen of uit deze houding een andere houding aan tc nemen. We moeten dus altijd afwachten tot een kind uit zichzelf gaat zitten en kunnen dat, zoals gezegd, slechts be vorderen door het kind veel te laten kruipen en dit krui pen door met het kind te spe len, te stimuleren. Zit het kind eenmaal dan staan er weer enige eenvou dige oefeningen en ook spel letjes ter beschikking waarbij de voor het kind zo belang rijke spieren van de romp geoefend kunnen worden. Denkt u er vooral altijd om: niet te lang achter elkaar. Dat is veel te vermoeiend. Het kindje ligt op tafel, op de rug. U gaat aan de kant staan waar zijn voeten liggen en pakt hem bij de polsen vast, zö, dat de palm van uw hand over de rugzijde van zijn bandjes heen ligt. De baby moet nu tot zittende houding zien te komen. Aanvankelijk moet hij hierbij geholpen worden en u trekt hem op. Maar meer en meer moet hij Ui et zelf doen, zodat hij zich dus aan u-w handen optrekt. Dit kan gestimuleerd worden door het kindje als het zit spelenderwijs een duwtje te geven zodat hij achterover rolt en hem dan weer de gelegenheid geven zich op te trekken. Dit is natuurlijk een heerlijk spelletje en ook een goede oefening voor soepelheid' van de wervelkolom. Later kan deze oefening met d-e kleuters gedaan worden, waarbij dezen zich dan aan één 'band moeten optrekken. Nu moet men bij deze oefening vooral niet teveel eisen. Het is goed, vooral in -het begin, veel hulp te verlenen omdat de oefe ning nogal wat inspanning vraagt. Het kind gaat dan vaak de adem inhouden. Dat „persen' is slecht. Ook moet u er an denken dat soms het hoofdje wel enige steun nodig heeft. Dit is vooral het geval wannéér de nekspieren nog niet sterk genoeg zijn. In dat geval houdt u met één 'hand de beide polsen van het kindje vast. De andere hand steunt met de palm van de hand het achterhoofdje. Kijk hem maar eens ploeteren. U zult zien dat hij er plezier in heeft. Rompdraaien In het algemeen kunnen we ook het m-aken van bewe gingen uit zittende houding bevorderen door geluidjes ach ter de ruig van het kindje te maken. De kleintjes zijn, net als grote mensen, heel nieuwsgierig. U zult zien, dat zij onmiddellijk willen kijken naar datgene wat Ih-un aandacht heeft getrokken. Zij draaien dan hun hele romp om en dat is net wat wij willen. Geheel onopzettelijk doen zij zo een oefening in het rompdraaien. Ook is het mogelijk dat zij ineens uit zittende houding omdraaien, tot handen- en knieënstand'. Dat is "fa algemeen spierversterkende oefe ning en ook deze is welkom. Om de rechte en gestrekte houding van de rug bij het zitten nog meer te bevorderen kunnen we ook de kinderen met de armen bewegingen boven het hoofd laten maken. Wij kunnen ze bijvoorbeeld laten grijpen naar een voor werp, dat wij boven hun hoofd houden. Het kindje zal 't voor hem begeerlijke voor-werp graag proberen te pakken. Spelletjes Kinderen zitten vaak met gespreide benen op de cirond. Dit geeft ons gelegenheid tot een oefening waarbij uw kleintje het bovenlichaam voorover buigt en weer op- strekt. We leggen daartoe een stuk speelgoed tussen de be nen ter hoogte van de kuiten. Het kindje zal zich voorover buigen en het voorwerp op pakken. Wij kunnen dit moei lijker maken door het speel goedje steeds verder weg te schuiven, Dus ter hoogte van de enkels, de voeten en nog iets verder. Dan is er nog een heel oud zangspelletje, wat zo belang rijk is, omdat het kindje hier bij bewegingen gaat naboot sen. Misschien herinnert u het zich al: „Klap eens in je handjes, blij, blij, blij. Op je boze bolletje van dij, dij, dij. Handjes omhoog, handjes in de zij. Zo varen de scheepjes voorbij." Bij de eerste regel klapt het kind in de handjes, daarna legt het de handjes op het 'hoofd. Bij de derde regel strekt hel de armpjes omhoog en zet ze daarna in de zij. En bij het voorbijvaren van de scheepjes worden beide handjes tegen het hoofd' gelegd en wiegen de kinderen heen en weer. Als het een par keer is gedaan beginnen zij het al aardig na te doen. Zo is er weer iets nieuws aan de voor raad bewegingen van het kindje toegevoegd. Jong Paikistan wenfoeweging in enkele jaren heeft be reikt. Vandaar dat de begum mei een ironisch glimlachje kan vertellen van die enkele fanatiek Mohammedaanss mannen die de vrouwen terug 'willen' drijven in poerdah. Handen uit de mouu) Natuurlijk kwamen er teleurstellin gen; natuurlijk keerden duizenden rijk© vrouwen terug naar het nutteloos weelde-leventje en natuurlijk ontdekte men dat de oer-oude tradities die het familie-leven op het platteland rege len, niet maar zo terzijde geschoven kunnen worden. Op het laatste vrouwen-congres, in Lahore, werden zeer stoutmoedige re soluties aangenomen door een zaal vol vrouwen, die vrijwel allen gekleed wa ren in de kostbaarste zijd'en gewaden, behangen met de kostbaarste juiwelen, doöh de begum Liaquat Ali Khan heeft er ronduit gezegd dat men er met congressen en resoluties niet komt; dat men weer de handen uit de mouwen zal moeten steken en de ellende van de paar millioen vluchtelingen weer te lijf moet gaan. De begum Liaquat Ali Khan is zelf in Amerika geweest en ze verwierf er zich de bijnaam „That Begum Dyna mite". En die Begum Dynamiet weet wel dat de vrouwen-emancipatie ini Pakistan steunt op die eenvoudige, pas afgestudeerde kraam-verpleegstertjes die in de dorpen en kampen stukjes zeep uitdelen onder de moeders, opdat ze leren haar baby's zindelijk te verzor gen. Zo'n eenvoudig onderwijzeresje dat elke morgen zelf de kinderen wast, die met ongewassen oren en ongewas sen handen op school komen. Of zoh in een spoedcursus klaargestoomde vrouwelijke dokter, die in de kampen ziekten opspoort en zelfs voor melaats heid niet terugdeinst. T. v. E. Van 30 Mei tot 10 Augustus zal in het stedelijke museum „Het Prinsenhof" te Delft een ten toonstelling worden gehouden onder de titel „kind en spel" waarop zowel oud als modern speelgoed te zien zal zijn. Het overgrote deel dateert uit de negentiende eeuw en is voor namelijk van Duitse origine. Ook zal men er Griekse en Middel eeuwse poppetjes aantreffen en een uit de 18e eeuw daterend poppenhuis. Eén kamer zal ge heel in beslag worden genomen door verscheidene legermachten van tinnen en enige houten en zelfs papieren soldaatjes. Er zal ook speelgoed te zien zijn dal nimmer in de handel is gebracht, maar dat slechts als vrijetijdsbe steding werd vervaardigd. De expositie zal worden vervol maakt met kinderschilderijen waarbij het echter in hoofdzaak gaat om de spelen die daarop in beeld zijn gebracht. Alle schil derijen zijn in tegenstelling met h,et speelgoed afkomstig uit de Hollandsé School. geren, haar sporen in de Australische lucht wel degelijk verdiend. Neemt u bijvoorbeeld Constance Jor dan. Zij is de enige vrouwelijke meca nicien. die in Australië gediplomeerd werd en is nu lid van de technische staf van de Quantas-luchtvaartmaat schappij in Sydney. Negentien ver schillende typen vliegtuigmotoren ker.t zij van binnen en van buiten en na tuurlijk vliegt zij ook. Na elke vlucht in haar sportviiegtuig schiet ze de overall aan en kruipt op de motor var. naar vliegtuig, die zij dan eigenhandig een goede schoonmaakbeurt geeft. Dat zij ook nog uitstekend viool speelt, zal de lange vlucht van Londen naar Nieuw-Zeeland alleen maar kunnen veraangenamen. De jongste van de -drie vrouwen is Evelyn Koren met haar 24 jaar. Zij is nog niet zolang getrouwd en eerlijk gezegd vindt ze het helemaal niet leuk om haar man en hun. zoontje voor een paar weken alleen te laten. Maar zij heeft zich door mrs. McKenzie gemak kelijk laten overhalen, want ook zij vliegt graag en goed in de toestellen van de Royal Victorian Aero Club. Behalve als piloot zal zij ook als ste wardess optreden tijdens de race. Goede zorgen Al met al zal het de 44-jarige gezag voerder James Kemp niet aan goede zorgen ontbreken. „Het is mijn ambitie om de oudste, nog in leven zijnde piloot ter wereld te worden en wie weet hoeveel deze vlucht daartoe zal bijdragen," heeft hij grijnzend gezegd toen hij mevrouw McKenzie beloof de van de partij te zullen zijn. Hij is om. meer dan één reden een man naar haar hart. Niet alleen omdat hij een van de beste vlie gers is, over wie Australië be schikt, maar ook omdat 'hij zelf als jongen met ge leend geld vlieg lessen moest ne men en slechts met zeer veel (fi nanciële) moei lijkheden zijn bre vet wist te halen. Daarom is de gene genheid ook wederkerig. Want -hij weet beter dan wie ook hoeveel jongens deze energieke vrouw dank verschul digd zijn omdat zij die zorgen om het geld voor een groot gedeelte nu heeft overgenomen. Mrs. McKenzie dankt het ook aan Niemand in Australië heeft vreemd opgekeken, teen zij als enige vrouw inschreef voor de internationale lucht race tussen Londen en Nieuw-Zeeland, die in October van dit jaar zal worden gevlogen. Want sinds zij in 1936 voor de eerste maal zelf aan de stuur- knuppel van een klein lesvliegtuig ging zitten, is zij bekend geworden als een fanatiek voorvechtster van de vrouw in de luchtvaart. Zij is weduwe en aL haar vrije tijd en vrijwel haar gehele, niet onaanzienlijke, kapitaal komen hieraan ten goede. „Er bestaan vooral in Australië nog altijd tal van vooroordelen tegen de vrouw in de commerciële luchtvaart. 'Zolang wij, vrouwen, ons beperken tot sportvliegtuigen, neemt niemand er aanstoot aan, maar wanneer wij pro beren piloot bij een luchtvaartmaat schappij te worden, lacht iedereen ons uit. Om die vooroordelen te bestrijden en eens en voorgoed de kop in te druk ken, heb ik ingeschreven voor de luchtrace. Ik weet, dat het een zware proef op de som wordt, maar juist daarom vind ik het een goede gelegen heid. Onze bemanning bestaat uit drie vrouwen en als gezagvoerder gaat cap tain James R. Kemp mee. Hij is de -o-udste gezagvoerder van de Australian National Airways en om twee redenen hebben wij, vrouwen, hem als com mandant uitgekozen. Enerzijds kan ik zelf geen gezagvoerder meer zijn, om dat mij-n -brevet in 1938 is ingetrokken vanwege een gebrek aan mijn rechter oog. Maar aan de andere kant zou ik Miss Constance Jordan het niet willen ook. Wij willen een bekwame mannelijke piloot bij ons hebben, die in staat is om te beoor delen hoe zijn vrouwelijke bemanning het doet. Zijn oordeel over onze presta ties zal er beslist toe bijdragen, dat de vrouw als gelijkwaardig wordt erkend in de wereld van de burger luchtvaart." Priüé-üliegerij Nadat haar groot brevet als ver- Capt. James R. Kemp keerspiloot werd ingetrokken, heeft mevrouw McKenzie zich geheel toe gelegd op de privé-vliegerij. Kennis sen van haar zijn van mening, dat er niemand in Australië is, die meer voor deze tak van luchtvaart heeft gedaan dan zij. Al haar geld en tijd worden besteed om jonge mensen, die er zelf geen geld voor hebben, in de gelegen heid te stellen vliegen te leren. „Ik ben er heel erg van overtuigd, dat de toekomst van ons enorme, dun bevolkte land in hoge mate afhangt van de ontwikkeling van. de luchtvaart. Daarom wil ik er aan meewerken om een geslacht van jonge mensen op te voeden, die vliegen iets gewoons vin den." Om dat ideaal te verwezenlijken, heeft zij een luchtvaartclub „De Meeu wen" opgericht. Jonge mensen, die hiervan lid zijn, kunnen vliegles krij gen voor minder dan de helft van het normale lesgeld. Mrs. McKenzie heeft twee zoons, een van 17 en een van 5 jaar en natuurlijk zijn zij al op heel jeugdige leeftijd met moeder mee de lucht in geweest. Haar oudste zoon heeft zijn brevet al, nadat hij op zijn tweede jaar voor het eerst Melbourne van de lucht uit zag. En de jongste, die al vierhonderd vlieguren achter de rug heeft, was zegge en schrijve één maand oud toen hij in de cockpit werd gedeponeerd. Nu heeft mevrouw McKenzie dan een Tudor-machine gekocht. Een groot bakbeest van een v.ier-motorig vlieg tuig, dat niet zo'n succes geweest is op de lijndiensten van de burgerlucht- vaartmaatschap,pijen, maar -dat tot wie weet welke prestaties in staat zal. zijn met drie verbeten vrouwen aan boord. Want 'behalve de eigenares van de Tudor gaan er nog mee miss Constance Jordan als mecanicien en mevrouw Evelyn Koren als tweede piloot. Schudt nu niet uw hoofd over dit avontuur, want om te beginnen is daar nog de rustige, bekwame gezagvoerder Kemp, maar bovendien hebben deze beide d'ames, evenals haar vrouwelijke com mandant, die als eerste piloot zal fun- Een Aivro Tudor viermotorig verkeersvliegtuig

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4