Groeiende sympathie voor KoningBoudewijn Oud-K.N.I.L.-militairen verliezen hun proces Chefariine Prinses Ragnhiid treedt in de echt met zakenman BANDEN INDONESIË BEELDJES Woenwïag 13 Md 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad (Van c Brusselse correspondent). Als wy ons niet vergissen is de barometerstand van de sympathie, die het Belgische volk zijn jonge Koning toedraagt, bezig te stijgen. Het kwik heeft wel eens heel laag gestaan, de barometer heeft nu en dan zelfs storm aange wezen, maar via veranderlijk is hij naar mooi weer geklommen. Dat een proces van handige propaganda van regeringswege hierop geen invloed heeft gehad, zou ik niet durven beweren, maar zelfs deze actie is lofwaardig, omdat zij een te verontschuldigen poging was om Koning Boudewijn de liefde te bezorgen die hü, door allerlei tegenwerkende omstandigheden, tot hiertoe van zijn volk nog niet had ontvangen. Trouw aan zijn vader Een vergelijking met onze Neder landse Koningskinderen is hier op zijn plaats. Deze leven dagelijks in de schaduw van de populariteit, die hun vorstelijke ouders genieten. Zij leven mét en ónder een volk, dat béreid is alle liefde, die zij voor het Vorstelijk Paar gevoelen, over te dragen op hun kinderen, zodat deze kinderen, als zij eenmaal de meerderjarige leeftijd be reiken, een hele erfenis van liefde voor zich gereed vinden liggen. Met Koning Boudewijn van België was dit heel anders. Hij moest, wat de ving der liefde van zijn volk betreft, geheel „de novo" beginnen. Hij kon niet steunen op een sympathie die hem als door traditie in de schoot viel. Toen hy aan de regering kwam, moest Wj harten voor zich winnen, die eer der gesloten waren, tengevolge van het optreden van zijn vader. Des te meer verblijdt het ons, dat Koning Boudewijh zichtbaar bezig is de sym pathie van het Belgische volk te win nen. De manier waarop hy dit doet is geheel uniek en zedelijk van hoog gehalte. Hy is bereid zyn volk koning te dienen, maar blijkbaar op één voorwaarde, namelijk indien, zoal niet in de officiële publicaties van de regering, dan toch in het hart van het Belgische volk, de houding die men te genover zijn koninklijke vader neemt, verandert. Hy wenst niet te regeren als hij de schijn op zich moet laden, dat zijn vader, Leopold III, een blaam zou treffen, die hem, volgens vele Belgen, het dragen van de Ko ningskroon. onwaardig maakte. Daar van wil de jonge vorst eenvoudig niet horen! Hij laat geen gelegenheid voorbijgaan (het laatst weer te Has selt, waar hy in dit opzicht zeer op vallende, sterke woorden sprak) om zijn vader, die in zyn ogen geen reha bilitatie behoeft, lp het licht van een warme genegenheid te stellen, en on verholen uit te spreken, of althans bedekt te doen gevoelen, dat de wond die men zijn vader sloeg ook hém werd geslagen. Deze vereenzelviging van het leed van de vader eert Koninklijke zoon hooglijk. Wij geloven dat Koning Boudewyn bezig is deze houding voor zichzelf te '.vinden en er vreugde over heeft. Wij volgden hem deze dagen, op geen twee meter afstand, op de Jaarbeurs te Brussel. Hij droeg dit keer niet de voor zijn 22 jaren veel te gewichtige en zware militaire rok, maar een fleu rig en licht costuum. Het viel ons op, dat hij niet meer het sombere, uit drukkingsloze gezicht had. waarover wij ons bij vorige gelegenheden wel eens verwonderden. Integendeel: fris, Ü1 Kerknieuws- NED. HERV. KERK Beroepen te Utrecht (vacature J. B. Groenewegen): J. T. van Veenen te Hillegersberg. Aangenomen naar Amersfoort (ge stichtsgemeente „Zon en Schild"): N. den Oudsten te Alkmaar. Aangenomen naar Bergum: W. de Jong te Neede. GEREF. KERKEN Beroepen te Bennebroek en te Bos koop: C. Ch. Griffioen te Willemstad. Beroepen te Groningen (8e predi kantsplaats): J. Vrolijk te Rotterdam- Delfshaven. Beroepen te Roterdam (vacature J. A. Tazelaar): J. P. Hörchner te Voort huizen. GEREF. KERKEN (Onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Dieversmilde: H. Schol ten te Berkum. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor 's-Gravenhage en voor Ottersville (Canada): W. de Wit te Moerkapelle. Bedankt voor Boskoop: C. van Dam te Amsterdam-Centrum. GENERALE SYNODE GEREF. GEMEENTEN. Naar wij vernemen zal de generale synode van de Geref. Gemeenten 3 en 4 Juni a.s. te Utrecht worden gehou den. Aan de avond van 2 Juni zal een ure des gebeds gehouden worden, waarin zal voorgaan ds L. Aangeen- brug van Temeuzen als praeses van de vorige synode. De synode die te Utrecht gehouden wordt en een beslo ten karakter draagt, zal door de kerk van °oUcrdam-Z. worden samenge- joyeus was de indruk, die hij maakte, vol belangstelling. Zouden langzaam aan de dingen in zyn jeugdig hart op hun plaats komen te liggen? Zou hij, na eerlijk geweest te zijn tegen over zichzelf, zijn vader, en zijn volk, de levenshouding veroveren die hem in staat zal stellen een fidele zoon en een nobele koning te zijn? Sjah van Perzië staat grond af TEHERAN. Gisterochtend is een edict uitgevaardigd, op grond waar van de Sjah al het van zijn vader ge- erfde grondbezit aan de regering af staat, die van haar kant jaarlijks 60 millioen rial zal schenken aan de kei- zerlyke vereniging voor sociale wer ken. Deze zal gelden gebruiken voor menslievend werk onder toezicht van de regering. In het edict wordt de wens uitge sproken, dat de regering de kroon domeinen onder de boeren verdeelt of ze voor 99 jaar aan hen verpacht. De Sjah heeft de laatste jaren reeds landeryen aan boeren afgestaan op voor hen gunstige voorwaarden. IN SEPTEMBER VAN DIT JAAR verwacht men de opening van het viaduct bij Vinkeveen, op de snel weg AmsterdamUtrecht. Overzicht van de werkzaamheden aan dit viaduct met de duizenden meters vlechlrjzer. Aan het einde een bat terij betonmolens. Gecfi soldij voor bezettingstijd verschuldigd DEN HAAG. De civiele kamer van de arrondissementsrechlbank heeft de eis van de stichting OMINK (opeising militaire inkomsten krijgsgevangenen) tegen de staat der Nederlanden voor uitbetaling van de militaire inkomsten de ex-militairen van het K.N.I.L., die tydens de tweede wereldoorlog in Japanse krijgsgevangenschap zijn ge raakt, ontzegd. Ten aanzien van de eis an de stichting met betrekking tot Viervoudige werking... met extra geneeskracht Elk tablet Chelarine „4" bevat extra geneeskracht, dank zij de samenwerking van 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. 'n ZLtie doel wonderen de Uepublik Indonesia verklaarde rechtbank zich onbevoegd. In de overweging wordt o.a. gezegd, dat volgens de Nederlands-Indische comptabiliteitswet van 1912 het voor malige Nederlands-Indië eigen rechts persoonlijkheid had en dat dus de rechten en lasten van Nederlands- Indië gescheiden waren van die van Nederland. Nederlands-Indië had een eigen begroting, waarop de bezoldi ging van het personeel van het KNIL voorkwam. De oorlog met Japan bracht geen wijziging in deze situatie. Bij de overdracht van de souvereini- teit zijn zowel de privaat- als publiek rechtelijke verplichtingen overgegaan naar de rechtsopvolger, - de Republik Indonesia, zodat het Koninkrijk der Nederlanden voor de bezoldiging van de oud-KNILmilitairen aldus de overweging niet aansprakelijk kan worden gesteld. De Republik Indonesia had reeds eerder het standpunt ingenomen, dat zy zich als souvereine staat niet kan onderwerpen aan de uitspraak van een buitenlandse rechtbank. Werkloosheid nam af DEN HAAG. Eind April bedroeg het aantal bij de Arbeidsbureaux ge registreerde werkloze mannen 75.785 tegen 86.522 op 31 Maart. In dit cyfer van 75.785 zijn 1392 geëvacueerden uit de noodgebieden begrepen. Daarenboven waren op 30 April 22.216 personen werkzaam op een ob ject van de rijksdienst uitvoering werken tegen 25.313 op 31 Maart. De dajing van het werkloosheids- cyfer is voornamelijk toe te schryven aan het seizoen en aan de uitbreiding in verschillende provincies o.a. in Drenthe van het aantal in uitvoe ring zijnde openbare werken. In alle bedrijfstakken nam de werkloosheid niet onbelangryk af met uitzondering van de landbouw, waar de werkloos heid een lichte stijging onderging (van 14.040 tot 14.662). De vraag naar mannelijk personeel steeg van 16.750 tot 18.293. De relatieve werkloosheid was eind April het hoogst in Groningen met werklozen per 1000 mannelyke be roepsbeoefenaren en het laagst Zeeland en Limburg met resp. 10 13, terwijl het rijksgemiddelde 24 be droeg tegen 28 op 31 Maart. Het aantal als werkloos geregistreer de vrouwen daalde van 8724 tot 8101. De vraag naar vrouwelijke personeel steeg van 16.837 tot 18.204. Ambassadeur opende I-expositie DEN HAAG. In het Grand Hotel te Scheveningen heeft de Franse am bassadeur, de heer J. P. Garnier, de tentoonstelling over het Franse boek geopend. Na gewezen te hebben op de ryke collectie, die hier bijeen was gebracht, wees de ambassadeur op de belangrij ke rol, die het boek steeds in de be schavingsgeschiedenis heeft gespeeld en nog speelt. Het Franse boek, zo zeide hij, heeft zich eeuwen lang in de belangstelling mogen verheugen en Frankrijk is dan ook trots op dit ver leden. Voor de opening bestond grote be langstelling. Onder de aanwezigen werden onder meer opgemerkt: pro fessor Etienne Guilhou uit Amsterdam, cultureel attaché bij de Franse ambas sade, de directeuren van de cursussen van de Mission Universitaire et Cul- turelle in Den Haag en Rotterdam; de Waalse predikant ds G. Forget, verte genwoordigers van de Alliance Fran- gaise, het genootschap Nederland Frankrijk en van de amitiés Catholl- ques Frangaises. Repetitor tot twintig jaar veroordeeld UTRECHT. De rechtbank heeft de 26-jarige repetitor mr W. K. F. uit Bilthoven veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf met aftrek. Twee weken geleden stond mr F. te recht, beschuldigd van vergiftiging van zyn vader, oud-secretaris der gemeen te Amsterdam, en poging tot vergifti ging van zyn broer met behulp van arsenicum en cyaankalium. Deswege was door de officier van Justitie tegen hem twintig jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. Vliegtuigongeval. Op weg van Bar- ranquilla naar Bogota is een vliegtuig neergestort. De zoon van de president van Columbia. Raphaël Gomez Hur- tado en twee zyner begeleiders, zijn daarby omgekomen. KING Nieuw! EEN KOSTELIJKE VIRGINIA SIGARET Eerste morganatische huwelijk in Noorwegen sedert zes eeuwen OSLO. Prinses Ragnhiid Alexandra de 22-jarige dochter van kroonprins Olaf en kroonprinses Martha van Noorwegen, heeft een eenvoudige plechtig heid in de dorpskerk in de buurt van haar vaders landgoed Skaugum verkozen voor haar huwelijk met Erling Lorentzcn, op 15 Mei aanstaande. Evenwel ver wacht men duizenden belangstellenden langs de weg, welke de bruid met haar vader van het landgoed naar de kerk te Asker zal afleggen. In de kerk, waar de kroonprins en zijn gezin altijd tezamen met de dorpelingen de dienst bijwonen, zullen een vijfhonderdtal gasten dc komst van het bruidspaar afwachten. Dc plechtigheid zal pas te vijf uur in de middag beginnen. Daarna maakt het bruidspaar een rit door Asker cn gaat dan terug naar Skaugum. Voor het daar te houden diner zijn een kleine tweehonderd gasten genodigd. Sympathie van Noorse volk komt tot uiting Koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken zullen met hun ko ninklijk jacht, haar Oslo komen en ge durende hun bezoek aldaar aan boord verblijven. Prinses Margeret van En geland, die koningin Elizabeth zal ver tegenwoordigen, en andere koninklyke gasten, zullen in het paleis van de tachtigjarige koning Haakon in Oslo logeren. De prinses leerde de thans dertig jarige Lorentzen, nu een zakenman in de scheepvaartbranche, na de bevrij ding van Noorwegen in 1945 kennen, toen hij als gewaardeerd verzetsstrij der, werd uitgekozen om de konink lijke familie op haar terugreis naar het vaderland te begeleiden. Prinses Ragnhiid is de oudste van kroonprins Olafs drie kinderen. Haar zuster Astrid is 21 en l\aar broer Ha- rald is 16 jaar. De Noorse prinsessen komen niet voor troonopvolging in aanmerking. Na haar huwelijk zal prinses Ragn hiid deze titel blijven voeren met. toe voeging van: mevrouw Lorentzen. Haar huwelijk is het eerste morganati sche in Noorwegen sedert zes eeuwen. De dorpskerk van Asker is een ge woon roodstenen gebouw, daterend Rijwia motor" van net einde der vorige eeuw. De vo rige kerk op dezelfde plaats werd door brand verwoest. Het jonge paar zal in de handen van bisschop Eivïnd Berggrav de weder zijdse belofte van trouw afleggen. De sympathie van het Noorse volk voor de prinses en de man van haar keuze komt tot uiting in de ijver, waarmede men van alle kanten doen de is met het vervaardigen van hu welijksgeschenken, waaronder menig stuk borduurwerk. VAN EN OVER Nederlanders vonden bij Solo de dood DJAKARTA. Een auto, waarin zich 'n gezelschap van tien Nederlan ders bevond, is tussen Bojolali en Solo in een ravyn gestort. Hierbij kwamen twee personen om het leven, twee werden zwaar en twee licht gewond. Het verongelukte voertuig was een lichte vrachtwagen. De doden zijn mevrouw Belling en de heer Jac. Walonker; de zwaarge wonden zyn mejuffr. Tan en mejuffr. Moreau. Twee kinderen Belling wer den licht gewond. Het Nederlandse commissariaat in Semarang heeft een ambtenaar naar Solo gezonden om ter plaatse een onderzoek in te stellen. FEUILLETON De verdwenen door Patricia Weatwortb 52 Ze zegt, dat ze zelf die verloving heeft uitgemaakt, maar weigert mee te delen om welke reden en ter plaatse is men algemeen van oordeel, dat hy haar slecht behandeld heeft. Ik wil niet beweren, dat er enig formeel bewijs is voor wrok harerzijds, maar die wrok kèn er geweest zijn. Dan, na twintig jaar, komt hij als schatrijk man hier terug en volgen de gebeurtenissen van gisteravond. Dat meneer Carr Robertson weigert, ook maar iets te vertellen, is m.i. een hoogst verdachte omstandigheid, vooral omdat het een jonge man van plm. acht en twintig jaar geldt, een van de soort, die gewoonlijk niet zo voor zichtig is. Hij weet iets, maar vreest dat hij of juf frouw Cray in 't gedrang zullen komen en houdt dus zijn mond, Intussen volgt uit het getuigenis van juf frouw Bell, dat meneer Robertson, na de foto van meneer Lessiler met onderschrift in een der tijd schriften te hebben gez.ien, de deur is uitgerend. En dat, terwijl ze elkaar nooit tevoren hadden ontmoet. In het dorp zeggen ze, dat de vrouw van meneer Robertson er indertijd, terwyl hij in Duitsland was. met een ander naar Frankrijk is vandoor gegaan, maar niemand weet met wie. Toen meneer Robert- na zyn demobilisatie weer thuis kwam, ver scheen daar weldra ook zijn vrouw, ziek en uitge put, want de ander had haar in de steek gelaten. Meneer Robertson heeft haar weer in zyn huis ge nomen en verzorgd, maar ze is na een paar dagen gestorvendat is nu zowat twee jaar geleden en men zegt, dat haar man zich tot taak heeft gesteld, de schuidige te vinden. Juffrouw Fallow, die bij juffrouw Cray werkt, heeft meneer Robertson tot zijn tante horen zeggen, dat hy de kerel altijd zou herkennen, omdat Marjory Robertsons vrouw een foto in haar bezit had. Ik weet wel, dat dit dorpspraatjes zijn, maar ze passen wonderwel in de gang van zaken. En als we nu weer het getuigenis van juffrouw Bell nagaan, dan zult u zien, dat on middellijk na het vertrek van haar neef door de voordeur juffrouw Cray de achterdeur is uitgelopen. Ze nam de eerste de beste jas toevallig die van neeflief en snelde naar Melling House, waar me vrouw Mayhew hoorde, hoe meneer Lesslter haar vertelde van het testament, opgemaakt tijdens him verloving. Een testament, waarin hij alles aan „Hen rietta Cray naliet. En de huishoudster hoorde óók nog Lessiter zeggen, dat juffrouw Cray heel wat zou erven als de jonge Carr d.i. Robertson hem die avond zou vermoorden". Met deze woorden bésloot Drake zijn betoog, dat hij klaarblijkelijk ook zonder verder commentaar grondig en overtuigend vond. Randals reactie was een tikje ontnuchterend. ..Welnu?" vroeg hij slechts. „Maar meneer, betwijfelt u nog, dat juffrouw Cray naar Melling House is gerend om meneer Lessiter voor een daad van geweld van meneer Robertsons kant te waarschuwen?" „Nu, als ze de moeite nam hem te gaan waar schuwen. heeft ze hem ook niet vermoord", merkte Randal March vriendelijk glimlachend op. „Je pro beert allebei te bewijzen, Drake en ik ben bang, dat je dit niet lukt". „Een ogenblik, meneer", wierp Drake, wiens vosse- ogen zich nog een tikje vernauwden, zijn superieur tegen. „U vergeet, dat zij bij haar komst nog niets van dat testament afwist. Ze beweren, dat hij wel een half millioen pond of meer bezat. Is het zo vreemd, dat ze van houding is veranderd, toen ze dat half millioen binnen haar bereik zag?" Randal March, zichzelf volkomen meester, bleef althans in schyn vol belangstelling voor de woorden van een ijverig ondergeschikte, met wie hij nochtans van mening verschilde. Zelfs leek hy een ogenblik de waarde van 't argument, dat het vooruitzicht op een half millioen Rietta Cray tot de moord met de pook zou hebben verleid, ernstig te overwegen. Ten slotte schudde hy echter het hoofd en zei kalm: „Ik geloof niet, dat zoiets op haar van invloed zou zijn". Drake liet zich niet uit het veld slaan. „Er zijn nog meer aanwyzingen, die een duidelijke taal spreken. Nadat ze had geweigerd te zeggen waarom ze zo'n haast had, heeft juffrouw Gray ver klaard, dat ze de eerste de beste jas had meegeno men, die in de gang hing en de achterdeur was uit gelopen. Die jas was een oude van meneer Robert son, met geel gestreepte voering. Mevrouw Mayhew heeft bij het openen van de deur der studeerkamer de jas over een stoel zien hangen, met een van de mouwen aan de onderkant vol bloed. Juffrouw Cray beweert, dat ze zich in het bos aan de pols ge schramd heeft, maar de rechterzijde van de jas hele maal schoongewassen. Ik vond ze tussen de andere in de gang en die kant was nog vochtig. Bij onder zoek is gebleken, dat dit hele gedeelte sporen van mensenbloed vertoont. De rechter opslag van de mouw moet er letterlijk doordrenkt mee zijn geweest aan de zoom en bij de rand van de voering was er nog heel wat overgebleven. Zonder enige twijfel was het aantal vlekken veel en veel groter dan een oppervlakkige schram kon veroorzaken. Juffrouw Cray heeft me haar pols laten zien en- m.i. houdt dat schram-verhaaltje geen steek. Volgens mij kan de jas alleen zo bebloed zijn geraakt doordat ze op het ogenblik van de moord gedragen werd". (Wordt vervolgd) Werk op Schouwen voortgezet ZIERIKZEÉ. Het A.N.P. verneemt dat door de kwestie van de aannemer Looyen tegen de M.U.Z. (Maatsch. tot uitvoering der Zuiderzeewerken) geen vertraging zal ontstaan in de werken op Schouwen-Duiveland. VERLIESLIJST RODE KRUIS DEN HAAG. Het informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis heeft een tachtigste lyst van geborgen en geïdentificeerde slacht offers van de watersnood uitgegeven, luidende: NIEUWERKERK. Van Klinken, Leunis Daniël, geb. 15-7- 1949, laatste adres: Prov. Straat weg 437. OUDE TONGE. Beijer, Jacob Marinus, geb. 1-7-1949, Beijer, Maria Jacomina, geb. 22-1- 1952, beiden laatste adres: Juliana- straat 1. Van Kampen, Marinus Wilhelmus Maria, geb. 20-3-1942, laatste adres: Zuiddyk 45. Koert, Jannetje, geb. 18-10-1949, Koert, Marinus, geb. 15-7-1947. beiden laatste adres: Stationsweg 73. Les, Andries Jan, geb. 26-5-194G, laatste adres: B 58.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2