Proeftocht kenmerkte de „De Ruyter" als een goed schip DE Even nadenken Brief van de Paus aan kardinaal en bisschoppen SPORT EN WEDSTRIJDEN ^DRAVERSBAAN HILVERSUM-. WAT BIEDT DE RADIO? 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DINSDAG 12 MEI 1953 KERKNIEUWS Belgische expeditie uit Palestina terug Belangrijke vondsten aan manuscripten Een door de universiteit te Leuven naar de woestijn van Judea gezonden wetenschappelijke expeditie, die drie maanden in Palestina heeft doorge bracht. is met nieuw ontdekte hand schriften in België teruggekeerd. Zij heeft een onderzoek ingesteld in de grot ten van de woestijn van Judea, waar in 1947 Bedoeinen de befaamde oude bijbel handschriften hebben gevonden: Kanun nik de Langhe was de leider der expe ditie. Men heeft verscheiden geschriften op papyrus en fragmenten op perkament in het Grieks, Arabisch en Syro-Pale- stijns gevonden, die resp. uit de zesde en de achtste eeuw moeten dateren; in het bijzonder wordt melding gemaakt van een handschrift uit de zesde eeuw. dat in zijn soort waarschijnlijk het oudste bekende ter wereld is. en dat een tekst van Euripides bevat. Verder wist men ongeveer driehonderd fragmenten van Griekse teksten te verzamelen. In een der grotten ontdekte men een niet. nader thuis te brengen kist en Byzantijns aardewerk. KERKELIJK VERZET IN OOST-DUITSLAND De Evang. bisschop Otto Dibelius en de „Kirchenrat" (Synode) der Evang. Kerk hebben in een brief aan alle pro testantse gemeenten in Oost- en West- Duitsland de leden aangespoord, stand vastig te blijven tegenover een nieuwe aanval van anti-christelijke krachten in Oost-Duitsland. De brief herinnert aan de arrestaties en berechting van predi kanten en leken, de onteigening van vijf grote en verscheiden kleinere kerkelijke instellingen, de aanvallen op de „Jonge Gemeente" en op studentengroepen en aan bedreigingen aan het adres van pro testantse ambtenaren in geheel Oost- Duitsland. Gen. Synode Ned. Herv. Kerk Te Zeist is gisteren de Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk bijeengekomen. Het oudste predikant-lid in jaren, ds J. Enkelaar uit Vreeswjjk, dankte in zijn openingswoord de zo juist afgetreden praeses, ds J. R. Wolfensberger, voor zijn goede leiding in de afgelopen zit tingsperiode, en herdacht vervolgens de slachtoffers en de gevolgen van de nationale ramp. Spr. herinnerde daarna aan de taak der synode: het tot stand brengen van een generale regeling voor de predikantstractementen en pensioe nen. B\j de verkiezing van een praeses voor het nieuwe zittingsjaar werd. bij enkele candidaatstelling, met 45 van de 48 stemmen, ds H. J. F. Wesseldijk te Eindhoven gekozen, zoals wij gisteren al hebben vermeld. Tot assessor in de vacature van ds P. G. van den Hooff werd eveneens bij enkele candidaatstelling en met 45 van de 48 uitgebrachte stemmen dr A. J. Rasker, predikant* te Haarlem, en tot secundus van de assessor ds P. J. van Leeuwen te Eelde, thans tertïus assessor, en tot tertius assessor ds J. Kievit te Woerden. Ds J. R. Wolfensberger sprak een afscheidswoord. Ds G. LUGTIGHEID Morgen zal ds G. Lugtigheid te Zwolle zijn zilveren ambtsjubileum als predi kant in de Geref. Kerken vieren. Hij is in 1901 geboren en heeft achtereenvol gens de Kerken te Schoonoord. Leens, Amstelveen, Zeist en sinds 1945 die te Zwolle gediend. Ned. Herv. Kerk. Beroepen. Te Er- melo, J. C. Terlouw te Otterloo. Te Utrecht. J. Th. van Veenen te Hillegers- berg. Te Tjamsweer J. de Pree. cand. te De Bilt. Aangenomen. Naar Bergum, W. de Jong te Neede. Geref. Kerken. Beroepen, Te Ben- nebroek en te Boskoop. C. Ch. Griffioen te Willemstad. Te Borger. S. de Vries te Sillinge. Te Groningen (achtste pred.pl.). J. Vrolijk te Rotterdam-Delfshaven. Te Wjjhe, C. Goeman te Schipluiden. Geref. Kerken, (art. 31 K.O.). Be roepen. Te Charlois. P. Teunis te Mon ster. Chr. Geref. Kerken. Bedankt. Voor de Krim, A. Gruppen te Biczelinge. De Lutherse Werkgroep voor Kerk muziek zal Donderdag (Hemelvaarts dag) in de Lutherse kerk t.e Arnhem een kerkkoor-dag houden; des morgens een volledige hoofddienst met viering van het Avondmaal, en des namiddags gemeenschappelijk zingen en toespraken door prof. dr P. Boendermaker en Wil lem Mudde. De Mülheimer Singkreis zal tot slot een concert geven. Tocht naar lichte kruiser „De Ruyter", die overigens een waterverplaatsing heeft, bijna gelijk aan die van een vroegere zware kruiser, is een schip met een verleden. Het had toen het nog slechts een romp was en niet veel meer, om gang met de Duitsers, die het ontijdig te water lieten, maar het verder geen kwaad deden, zodat het bij de bevrijding toch nog on gerept in handen van de Koninklijke Marine viel. Het is een goed en zuiver Hollands sohip, zij het dan met een licht en niet eens ontsierend germanisme in de neus. Gisteren hoorden wij. aJs gasten van Wilton-Feijen- oord, drie mannen over onze kruiser praten op een wijze, die ons deugd deed. Eenvoudig, maar met het onmisbare accent van man nen, die hart hadden voor ..hun" zaaik zetten de direc teuren van de werf J. E. Woltjer en ir B. Wilton, alsook de commandant van het schip, kapitein ter zee H H. L. Proper voor ons uiteen, hoe deze oorlogs bodem tot stand was geko men en hoe zij zich op de proefvaart had gedragen. Toen het schip weer in on ze handen kwam, waren de plannen voor de bouw ver ouderd. Hoe grondig de re volutie Is gefeest, die de oorlogservaringen teweeg hadden gebracht, springt reeds duidelijk ln het oog. wanneer men weet. dat een Britse kruiser met een hoofdbewapening ongeveer gelijk aan die van de ,.De Ruyter" voor de oorlog 7000 ton waterverplaatsing had en een bemanning van nog geen 600 man. Onze nieuwe kruiser meet ruim 2500 ton meer en heeft een 950 man aan boord, Niet alleen, dat de gehele apparatuur veel en veel uit- geltreider was geworden, maar bovendien moest de opstelling van de ketelrut- Wilton-Feijenoord voldeed aan eisen om weerstand tegen kou waar te nemen De kruiser De Ruyter klieft op volle snelheid de golven men en de machinekamers radicaal worden veranderd. Men moest overgaan tot het zogenaamde unit-sys teem, waarbij ketelruim en machinekamer werden ge combineerd, zodat een zelf de treffer niet de ketels of de machines tegelijk buiten werking zou stellen, maar slechts een unit. Dit had ten gevolge, dat zelfs de oorspronkelijk ge plaatste schotten moesten worden verwijderd. Men moest bovendien overgaan van gelijkstroom tot wissel stroom, waardoor de clec- trische outillage, die boven dien veel uitgebreider was geworden, opnieuw moest worden ontworpen, een ar beid, waarvan men de be tekenis het best kan be seffen. als men bedenkt, dat een nieuwe kruiser een vermogen heeft, dat in staat zou zijn een Neder landse stad van een om vang als Leeuwarden, met haar industrie incluis, van stroom te voorzien. Het duurde dan ook tot 1948 aleer men met de verdere afbouw kon beginnen om, zoals ir Woltjer opmerkte, in „prettige samenwerking met* de technici van de ma rine" de vele moeilijkheden te overwinnen. Het grootste probleem bij de bouw van een oorlogs schip is, naar ir B. Wilton betoogde, het onderbrengen van de ontzaglijke en veel vuldige installaties van het sohip in een zo beperkt mo gelijke ruimte en daarbij is bij een kruiser de voortstu wingsinstallatie niet een.- de hoofdzaak. WANNEER men de kruiser bezoek! valt onmiddellijk de consequentie van het principe, dat alles zo licht en zo beknopt mogelijk moet worder gebouwd, op. Van buiten gezien maakt het schip met zijn vier dubbeltoren: van 15 cm en zijn secundaire batterij ook van vier dubbeltorens van 5,7 cm benevens acht mitrailleurs een een voudige, gestroomlijnde en imposante indruk, die door de hoge opbouw, waar in de brains van het schip werken, niet wordt gestoord. Van binnen echter, waar ook de dag- en nachtverblijven voor de bemanning z\jn, krijgt men het gevoel, dat een automobilist zou bekrui pen, wanneer men voor hem een plaatsje had uitgespaard temidden van zijn motorkast. Men raakt op een oor logsschip en zeker niet op de in dit opzicht hoogst moderne „De Ruyter" het besef dat men temidden van de machinerie leeft, geen ogenblik kwijt. Alles ls uitgespaard en met de uiterste soberheid. Of men nu in de dagver blijven van de bemanning komt, of in de longroom van de officieren dan wel in de receptiehut van de commandant of in de ziekenboeg met zijn modem geoutileerde operatieruimte, overal ziet men buizen en geleidingen, nergens laat de techniek de man een ogenblik los. De gedachte van deze tijd, dat de mens onderdeel is geworden van de machine en dat hij zich moet aanpassen aan haar nuchtere, harde zakelijkheid dringt zich hier ten sterkste op. Hij slaapt zelfs tussen zijn machines in en zo dicht mogelijk bij de hand. Boven dien is de bemanning technisch over het schip verspreid en wel zo, dat een tref fer nooit een gehele organisatie, zoals bijvoorbeeld de état major buiten ge vecht zou kunnen stellen. Maar nooit kwam ons „de" machine zo imposant voor, als in deze kruiser, die met zijn door stoom gevoede turbines een massa van 9500 ton met een 33 mijlvaart (Janes) door het water doet razen en die daarbij nog zo ingenieus is gebouwd, dat alle units weer zoveel mogelijk met elkaar gecombineerd kunnen worden, zodat een treffer noch het schip, noch zijn artillerie geheel kan paralyseren. In zijn gewone doen gebruikt de kruiser zijn kruisvaartturbine, waarmee hij 18 mijl haalt. Voor de hoofdvaart Oproep prinses Wilhelmina ontlokt tal van reacties H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft op Paleis Soestdijk ontvangen mevrouw dr G. Kurz, presidente van de Internatio nale Christelijke Vredesbeweging, die haar warme instemming heeft betuigd met de oproep van de Prinses. Zoals be kend verricht mevrouw Kurz zeer be langrijke arbeid ten behoeve van de vluchtelingen en andere noodlijdenden. Nog steeds komen op palels Het Loo te Apeldoorn reacties binnen op de op roep van de Prinses naar aanleiding van de watersnoodramp. De talloze praclische denkbeelden, die in de correspondentie naar voren kwa men worden thans besproken in een kleine kring, die werd gevormd uit de genen die naar aanleiding van de op roep hebben geschreven. Het ligt geens zins in de bedoeling voor de verwezen lijking van de waardevolle gedachten een organisatie in het leven te roepen, de betekenisvolle Ideeën en aarabevelin- jen zullen worden doorgegeven aan de competerende instanties. Wel zeer sterke weerklank vond de oproep bij de jongere generatie; o.m, werden brieven ontvangen van de World's Y.W.C.A. en van de twee over koepelende jeugdorganen in Nederland, de Nederlandse Jeugd Gemeenschap en de Nederlandse Jongeren Raad. Samen vattend kan worden gezegd, dat vrijwel elk milieu op de oproep heeft gerea geerd. Ontroerend was de commentaar van het bekende vluchtelingenkamp van Triëst. Nadat aan deze in zo kommer volle omstandigheden verkerende men sen was geweigerd ten gunste van hun noodlijdende broeders en zusters te vas ten, organiseerden zij een bazaar met voorstellingen, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan de slachtoffers van de Watersnood, Zelden heerste feeste lijker stemming in het kamp dan toen. Welk een bevrijding: eindelijk eens Iets te geven na zo lang te hebben ont vangen. Tot twintig jaar veroordeeld wegens vergiftiging De rechtbank te Utrecht heeft van daag de 26-jarige repetitor uit Biltho- ven veroordeeld tot twintig jaar gevan genisstraf met aftrek. Twee weken geleden stond hij terecht, beschuldigd van vergiftiging van zijn vader en poging tot vergiftiging van zijn broer met behulp van arsenicum en cyaankalium. Deswege had de officier van Justitie tegen hem twintig jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. De verdediger was van oordeel, dat verdachte geestelijk bedenkelijk stoord moet zqn geweest, weshalve algeheel ontslag van rechtsvervolging had gevraagd. wordt een hoge druk en een lage druk1 turbine gebezigd. De bewapening is, zoals de heer Wilton zcide, een bedrijf up zichzelf, maar ook de schecpsbevei- liging, waarvan wij bij bezoek aan het schip slechts de onschuldige tableau's zagen, waarop de namen van de com partimenten voorkwamen, die onder water konden worden gesproeid, is een van de belangrijkste installaties van de kruiser, die immers bij elke inslag met brand wordt bedreigd. TOEN kapitein H. H. L. Pröpper ging spreken over het schip, waarover hij het commando gaat voeren, klonk er in zijn betoog iets van de trots van de man, die een goed scnip onder zich heeft. Dit zette kracht bij aan zijn mededeling, dat de kruiser op de grote proeftocht ten volle had voldaan. Tevoren had men tussen 25 en 26 Maart de fabrieksproeftochten gehou den, waarbü de „De Ruyter" even van Nieuwe Diep naar de Schotse kust was overgestoken, om daar in voldoende diep water als voorproef een vaartje te lopen van 27 mpl. Op 7 Mei was de grote proeftocht begonnen, met de be doeling. dat het schip een koude neus zou halen, mede ter beproeving van de werking der isolatie- en ventilatie systemen bij lage temperatuur. Het schip deed Bergen aan om nog eens volop olie op te doen. Immers in noor delijke contreien is men over het alge meen' schaars voorzien van moderne ge makken, Niet allen aan boord bleken zich daarvan een juiste voorstelling te kunnen vormen, hetgeen aan het licht bracht, dat zelfs de grondige kennis van het scheppingsverhaal van een der op varenden geen waarborg geeft voor actuele geografische kennis, zodat hij zich te goeder trouw meldde met vele anderen voor een autotochtje op het grimmige Spitsbergen. Dat deed zich overigens van zijn beste zijde kennen, door zich in een uiterst romantische kleurenweelde te hullen. Deed de zon dus zijn best. om de bemanning op te monteren, zij liet verstek gaan in haar voornaamste functie ten aanzien van het vreemdelingenverkeer in het hoge Noorden en bleef als Middernachtzon achter de nevels kleven. Ook de koude gedroeg zldh tegen- Horizontaal: 1, uitheemse boom - trots; 10. vogel zangnoot, 11, delf stof riviertje in Nederland; 12. oude maat geluidsopvanger; 13. keur omlaag; 14. stad in Italië rivier in Italië; 15. gast vis; 16. volksvermaak ijle stof; 17. uiting van droefenis Gelders dorp insect; 18. dezelfde opstootje herkauwer. Verticaal: 1. sieraad kleverige stof zangnoot; 2. nobel sluime rend: 3. onderdeel meer in Amerika; 4. geestdrift uitdrukking maat (afk.); 5. byenproduct gebied Europeaan; 6. tekort schieten plantje lidwoord; 7. godin van de vrede muziekinstrument; 8. Lusthof Gel ders dorp Finse stad; 9. hoofdstad in Europa wat toneelspelers leren vogeltje. Oplossing morgen. De oplossing van de puzzle van gis teren luidt: Horizontaal: 1. ijdel, animo; 10. vod. examen; 11. ezel, espen; 12. Rijn, Iep. Epe; 13. knie, werst; 14. (Ingez. med.-advertentie Tentoonstelling van TOERISME'WATERSPORT.KAMPEREN onder auspicieën van N.T.K.C. HIS WA K.V.N.W.V. 3 xJaag, Cfatê SftfitJ sport- after sport- en badkleding APOLLOHAL 13-21 MEI AMSTERDAM Toegangsprijs f 1.20 (bel.inbegrepen) EEUWFEEST HERSTEL R.K. HIËRARCHIE TN de r.k. kerken is Zondag een brief voorgelezen, die de Paus aan de kardinaal en de bisschoppen van ons land ter gelegenheid van het eeuwfeest van het herstel der hiërarchie heeft ge zonden. De Paus schrijft daarin o.m.: Het is waarlijk billijk, God dank te zeg gen voor de grote weldaad van het herstel, die aan uw volk zo grote voor delen heeft gebracht; men zal deze wel daad nauwelijks minder mogen achten dan dat onvergetelijke feit uit het ver leden toen Paus Sergius I de H. Willebrord eigenhandig te Rome tot bisschop wijdde en hem aan het hoofd van de Utrechtse Kerk stelde. Voorts betoogt de Paus, dat in de afgelopen honderd jaar de bisschoppen van ons land met de diocesane- en reguliere geestelijkheid en met de r.k. leken er met de hulp van Gods onmisbare ge nade naar hebben gestreefd dat het r.k. geloof zijn krachten zou ontplooien en openbaren; gij houdt, zo vervolgt hij. niet van grote woorden, maar laat uw daden spreken. Van deze invloed va/n de godsdienst ondervindt de burgerlijke samenleving een steun en een bescher ming, waarvan juist de besten de hoge waarde weten te beseffen. De Paus spreekt er vervolgens zijn blijdschap over uit. dat in ons land op voorbeeldige wijze de werken van naas tenliefde worden beoefend, en dat hier door niet alleen binnen de grenzen van ons land, maar ook in verafgelegen streken de nood der mensen wordt ver licht; hij herinnert aan de nationale -amp van Februari toen Nederlanders en buitenlanders met elkaar wedijver den om hulp te verschaffen en waarbij duidelijk bleek, hoe ons land aller genegenheid tot zich trok. De Paus maakt er dan gewag van dat de chr. deugden die de huisgezinnen sieren, o.m. hierin aan het licht treden, dat z^velen door God tot het priesterschap en tot het kloosterleven worden geroe pen, zodat er in ons land, in tegenstel ling tot andere landen, een groot aantal priesters en missionarissen worden op geleid. De Paus hoopt, dat dit alles tot een nog grotere bloei zal komen, nu de gelovigen bij de herdenking van het herstel der hiërarchie zich bezinnen om in iedere staat en stand de liefde nog te doen toenemen, om de gezinsband te versterken, om in de noodzakelijke be hoeften van het r.k. onderwijs krachtig te voorzien, kortom om alle werken van het apostolaat te bevorderen; aan het slot van zijn brief spreekt hij de hoop uit, dat, óndank de moeilijke tijds omstandigheden, waarin wij door de vijanden van het christendom verkeren, het geliefde Nederland door de viering van het komende feest nieuwe ijver een geestkracht mag verwei-ven om zich nog meer verdienstelijk voor de chr. beschaving te maken. Grenswijziging Utrecht en randgemeenten Minister verwacht heil van gemeenschapsraad voor Zuilen In de memorie van antwoord op het voorlopige verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de grenzen van de gemeente Utrecht en randgemeenten merkt de minister op. dat het geen verwondering behoeft te wekken, wanneer een door opheffing bedreigde gemeente krachtig voor haar zelfstandigheid opkomt. Hij ziet echter geen reden te veronderstellen, dat men in Zuilen, wanneer de opheffing van de gemeente een feit zou zijn geworden, afwijzend zou staan tegenover de in stelling van een gemeenschapsraad Hij is Integendeel van mening, dat het tot dusverre op behoud van de zelfstandig heid van Zuilen gerichte streven straks ln constructieve zin dienstbaar zal kunnen zijn aan de behartiging van de specifiek Zuilense belangen door middel van deze gemeenschapsraad. Hij meent, dat In redelijkheid mag worden verwacht, dat wanneer de grenswijzi ging tot stand zal zijn gekomen, het gemeentebestuur van Utrecht niet zal nalaten terzake van de belangen die in het bijzonder het gebied van Zullen betreffen, de gemeenschapsraad zoveel mogelijk in te schakelen. 2 3 T S 6 7 /O 72 /V yj V Jó> Irene, lias; 15. moten, zult; 16. Olst, Somme; 17. na, ode, oker; 18. olmen, mank. (Ingez. med.-advertentie) DE COGNAC MEI HET MOOISTE BOUQUET Militairen oud-K.N.I.L. GEEN RECHT OP ACHTERSTALLIGE SOLDIJ Eis door rechtbank Den Haag ontzegd ÏAE civiele kamer van de arrondisse- mentsrechtbank te 's-Graven- hage heeft hedenmorgen onder presi dium van vice-president mr Marinus de eis van de stichting O.M.I.N.K. (opeising militaire inkomsten krijgs gevangenen) tegen de Staat der Nederlanden voor uitbetaling van de militaire inkomsten van de ex- militairen van het K.N.I.L., die tijdens de tweede wereldoorlog in Japanse krijgsgevangenschap zijn ge raakt, ontzegd. Ten aanzien van de eis van de stichting met betrekking tot de Republik Indonesia verklaarde" de rechtbank zich onbevoegd. In de overweging wordt o.a. gezegd, dat volgens de Nederlands-Indische comptabiliteitswet van 1912 het voor malige Nederlandsch-Indië eigen rechts persoonlijkheid had en dat dus de rech ten en lasten van Nederlandsch-Indië ge scheiden waren van die van Nederland. Nederlandsch-Indië had een eigen begro ting. waarop de bezoldiging van het per soneel van het K.N.I.L. voorkwam. Contractueel bestond er geen band tus sen de Staat der Nederlanden en het K.N.I.L. De oorlog met Japan bracht geen wijziging in deze situatie. Bij de overdracht van de souvereiniteit zijn zowel de privaat- als publiekrechtelijke verplichtingen overgegaan naar de rechtsopvolgster, de Republiek Indo nesia, zodat het Koninkrijk der Neder landen voor de bezoldiging van de oud- K.N.I.L.-militairen (aldus de over weging) niet aansprakelijk kan worden gesteld. De Republiek Indonesia had reeds eer der het standpunt ingenomen, dat zij zich als souvereine staat niet kan onder werpen aar. de uitspraak van een buiten landse rechtbank. In verband met Hemelvaartsdag zal de Bussumse weekmarkt niet on Donderdag maar op Vrijdag houden worden. a s. ge- over de „De Ruyter", die er uitsluitend op uit gegaan was om haar te ont moeten, nogal mallotig. Zij liet zich pas vangen, toen het sohip al op zijn terug tocht was van de ijsbarrière, zodat te elfder ure op 15 a 17 graden vorst nog het geschikte weer voor de speciale temperatuurproeven werd aangetrof fen. Intussen had men de tijd gebruikt voor het nemen van allerlei andere experimenten, waarbij onder andere bleek, dat de „De Ruyter" zeer stabiel Toen de kruiser stuurboord aan boord voer. maakte zij slechts een slagzij van 9 graden. De Far Oer leen den zioh op de terugweg welwillend voor sightseeing, vooral ten genoegen van de Wilton-Fijenoordse burgerij. Daarna stoomde men op naar Greenock, waar de gemeten mijl werd gelopen, De kruiser bewees erbij, dat zij ruim kon geven, wat men mocht en moest verwachten. Vlot werd daarna in de beperkte tijd van drie dagen het gehele schema der proefneming afgewerkt. TEN SLOTTE werden bij Nieuwe Diep de schietproeven genomen, waarbij de batterijen in de onmogelijkste en de ongunstigste standen werden afge vuurd. Daarbij nu kwam een van de typische fouten waarvoor een proeftocht wordt ondernomen, aan het licht. Dit zijn foutjes, die zelfs door de nauwkeu rigste technische berekeningen nooit geheel kunnen worden voorkomen. Een dekhuis toonde een lichte deuk, die door de luchtdruk van het in de onmiddellijke nabijheid afgevuurde kanon was ont staan en de projectielen hadden bij het haastig afscheid van hun kanons al hel veiligheidsglas van de ruiten van -ie brug eenvoudig tot splinters gezogen. Maar de artillerie werkte uitstekend. Dient de hoofdbatterij voornamelijk te gen doelen ter zee, alle kanons zijn dooi een groot elevatievermogen in staat mede te werken aan het afslaan van luchtaanvallen. Ook de 15 cm kanons doen dit met een grote snelheid, die naarmate het kanon een hogere elevatie heeft door een technische eigenaardig heid van het mechanisme hoger kan worden opgevoerd. Overigens is de fre quentie van het vuur in niet onbelang rijke mate afhankelijk van de geoefend heid van het personeel, aangezien d< bottleneck van het snelheidsproees wordt gevonden bij de door menselijke arbeid uitgevoerde aanvoer van projec tielen in de munitiebergplaats. De nieuwe kruiser heeft aan dc proeven voldaan. Hij bleek een goed schip te zijn maar moet nog o.a. wat enige installaties betreft, verder worden afgewerkt. Men hoopt, dat hij in Sep tember als H.M. „De Ruyter" aan de Marine kan worden toegevoegd. Met de „Zeven Provinciën'' mede zal Nederland dan twee zeer moderne krui sers in zee kunnen brengen en dit zal vooral van betekenis- zijn, omdat de Rus sische marine in haar bouwplannen een belangrijk aantal kruisers heeft opge nomen. Cassatieberoep in moordzaak Keesje Schreurs verworpen De Hogi Raad heeft heden verwor pen het cassatieberoep van de 42-jarige weduwe lit Zieri'kzee, door het ge rechtshof in Den Bosch veroordeeld tot twaalf jaren gevangenisstraf en ter be schikkingstelling van de regering in de zaak van de moord op de 80-jarige Zeeuwse boer Keesje Schreurs, gmpleegrl in Augustus 1946 te Bergen op Zoom. Mej. Hart versloeg mej. Connolly te Rome De eerste grote strijd tussen de twee Amerikaanse rivalen mej. Connolly en mej. Hart (vorig jaar slechts éénmaal van de vijf keren door Hart gewonnen) heeft de verrassing gegeven, dat de win nares van Wimbledon in drie sets werd .eslagen: Mej. Hart won met 4—6 97 63- In de tweede set leidde mej. Con nolly met 30 en zij leek zeker van de zege, zo scherp en snel waren haar drives weer, doch haar service minderde en daarmee haar spelbeheersing. Boven dien was mej. Hart veel gevaarlijker aan het net. Niettemin 54 en 65 verloor mej. Connolly de set en vond niet, zoals zo vaak, opvering in de derde. In het heren-enkelspel won Drobny tegen aller verwachting in met groot overwicht van de jonge Australiër Hoad: 62 61 62. Halve eindstrijden herendubbelspel: Drobny en Patty si. Rose en Wilderspin 63 64 60. Hoad en Rosewall tegen Ayre en Hartwig afgebroken bij 75 -—7 7—5 4—6. ITALIAANSE TENNISSERS OEFENDEN OP DE METS Loting volgorde partijen (Van onze tennismedewerker) De Italiaanse ploeg heeft een goed aanpassingsvermogen. Gezien hun vorm bij het oefenen, voelt zij zich reeds thuis op de banen van de M.E.T.S. Sirola, de debutant in het dubbel, heeft een uiterst snelle service en een lage harde fore hand. M. de] Bello, zijn partner toonde weer die wonderlijke anticipatie en spel beheersing, welke hem, niettegenstaande zijn zwaar gewicht en geringe lengte tót zulk een goed dubbelspeler maakt. Merlo heeft een merkwaardige dubbel- handige backhand, die heel laag over het net scheert een gevaar ook voor hem zelf. De volgorde van de partijen, door •eglementair geregelde loting ver kregen. is: Donderdag te kwart over twee: Wilton tegen Merlo, gevolgd door Van Swol tegen R. del Bello, Vrijdag te lialfdrie: Wilton en Van Swol tegen M. del Bello en Sirola, ge volgd door een nader vast te stellen ex hibitie-enkelspel. Zaterdag te kwart over twee: Wilton tegen R. del Bello, gevolgd door Van Swol tegen Merlo. Alle partijen, als steeds bij de wed- strijden voor de Davis-beker om drie gewonnen sets („best-of-five"). Belgische korfbalploeg tegen Nederland Het Belgisch korfbal twaalftal dat Donderdag 14 Mei (Hemelvaartsdag) te Antwerpen een wedstrijd tegen Neder land zal spelen, is als volgt samenge steld: Aanval: Dames: J. Verschraegen— Laurents (Voorwaarts), E. van Cauwen- bergh (Meeuwen). Heren: Schepens (Voorwaarts), De Raeymaeckers (Scal- dis). Midden: Dames: L. Adriaenssens— Van Kerkhove (Voorwaarts), P. Leysen Ceulemans (Scaldis). Heren: Ver- donck (Meeuwen), Melis (Voorwaarts) Verdediging: Dames: C. Ooms (Espero), F. Broeckhove (Espero). He ren; Eeckaute (Voorwaarts), Roth (Meeuwen) aanvoerder. Reserves: Dames: M. Ceulemans (Scaldis), M. de Vocht van der Weyer (Meeuwen). Heren: Verresen (KAKC), Bal (Espero) Loting roeiwedstrijden van Argo (Van onze roeimedewerker) De lustrumwedstrijden van Argo zul len a.s. Zaterdag en Zondag voor het eerst worden verroeid op het nieuwe kanaal tussen Zuilen en Tiel waar vier ploegen tegelijk kunnen roeien. De uitslag van de loting voor de voor naamste nummers luidt als volgt: Oude vier Zóndag: finale boei Njonl; boei 2: Aegir; Oude twee Zater dag: finale: boei 1: Triton I, boei 2: Triton n. Hoofdnummer jonge acht A: De voorwedstrijden worden geroeid op Zaterdag om 14 uur op boei 1: De Am- stel. boel 2: Argo, boel 3: Triton. De tweede voonvedstrijd op Zaterdag om 14.15 uur. Boei 1: De Hoop, boei 2: Nereus, boei 3: Njord, boel 4: Protheus De finale wordt geroeid op Zondagmid dag om 16.15 uur. De loting voor het nummer dames dubbelvier seniores Zaterdag boei 1De Vliet, boei 2; Nereus. Dames oude vier Zondag boei 1: De Laak, boei 2: Nereus. UIT ALLE SPORTHOEKEN De Nederlandse bokser S. de Bruyn von gisteravond te Rotterdam op punten -an de Belg Bertels. Verder werd de partij tussen T. Brommer (Ned.) en Bombaerts (Belg.) in de derde ronde op medisch ad vies gestaakt, omdat Brommer een flinke wond aan een wenkbrauw had opgelopen. Dr W, Plattner, H. Le~hner, P. Kerb, U. Lolsl, R Groei' en K. Martinctc vormen de Oostenrijkse sehermploeg. die zal deel nemen aan het internationaal toernooi te Den Haag in het Pinksterweekeinde. ONDERWIJS School-leesboekjes in de oude spelling Prof. dr G. Stuiveling heeft gisteravond in de gemeenteraadszitting van Hilver» sum de vraag opgeworpen, of het geen zaak is op korte termijn alle lees- (en leerboekjes) in de oude spelling op de Hilversumse scholen te vervangen door leerstof in de nieuwe spelling. De aan leiding vormde een verzoek van de Ver. voor Lager en M.U.L.O, op Geref. Grond slag om gelden beschikbaar te stellen voor de vervanging van een aantal leer- en hulpmiddelen. Op grond van een K.B, van 17 Augustus 1951 hadden B. en W. afwijzend geadviseerd wat de vervanging leer- en leesboekjes in de oude spef- betrof. Formeel kunnen deze boekjes slechts worden vervangen (door boekjes in de nieuwe spelling) indien zij versle ten en dus onbruikbaar zijn geworden. Dit was hier nog niet het geval. Prof. Stuiveling zeide, dat het gebruik van leesboekjes in de oude spelling aan leiding moet geven tot grote verwarring bij de leerlingen. Van de wethouder zou spr. te zijner tijd gaarne vernemen in hoeverre dit euvel op de Hilversumse scholen nog bestond, zodat maatregelen ter algemene vervanging kunnen worden voorbereid. Wethouder De Jong was het geheel met dit standpunt eens; hjj deelde mede, dat men in tal van andere gemeenten hetzelfde probleem heeft. Ondanks de krachtige pogingen, ook van de zijde der onderwijsinspecties, om bij de minister begrip te vinden voor deze hoogst merk waardige situatie op vele scholen, is men er echter nog steeds niet in geslaagd een bevredigend accoord (e bereiken, „Wij staan machteloos...", aldus de wethouder. „Het lijkt me noodzakelijk, dat hierover op korte termijn in de Kamer wordt gesproken!" Prof. dr J. A. HUISMAN r J. A. Huisman, die tot gewooit hoogleraar in de beginselen der verge lijkende Germaanse taalwetenschap en de oude talen en letterkunde aan de Groningse Universiteit is benoemd, is in 1919 geboren, en zijn loopbaan als onder wijzer bij het lager en het uitgebreid lager onderwijs begonnen (19391947). Na van 1941 tot 1943 aan de r.k. uni versiteit te Nijmegen en van 19461948 aan de Utrechtse te hebben gestudeerd, is hij in 1950 te Utrecht op een proef schrift „Neue Wege zur dichterischen und musikalischen Technik Walters von der Vogelweide" gepromoveerd, waarbij hij, evenals op zijn doctoraal examen ta Utrecht, het praedicaat cum laude be haalde. Van 1948 tot 1950 is hij assis tent aan de Utrechtse universiteit en tevens bij het M.O. werkzaam geweest, en in 1950 wetenschappelijk ambtenaar aan genoemde universiteit geworden, sinds kort met de rang van eerste klasse. Prof. Huisman staat naar men weet als eerste genomineerde op de voor dracht tot benoeming van een opvolger van prof, dr H. W. J. Kroes als gewoon hoogleraar in de oud-Germaanse philo- logie enz. aan de universiteit van Am sterdam; deze benoeming staat op de ge meenteraadsagenda van morgen en zal nu wellicht worden uitgesteld. Adviescommissie scholing Friese schipperszoons Ged. Staten van Friesland hebben een commissie ingesteld voor de scholing van Friese schipperszoons. Voorzitter de heer J. Okkinga, lid van Gedeputeer den, verdere leden de heren A. Bergsma te Leeuwarden, E. de Haan te Heeren veen en A. Tjoelker te Surhuisterveen, leden van de Prov. Staten. STUDENTENUITWISSELING MET JOEGOSLAVIË Dit jaar zullen ruim tweehonderd Joe goslavische studenten colleges in het bui- tenland volgen, in ons land, België. Dene marken, Duitsland, Engeland, Finland, Frankrijk, Israël. Oostenrijk, Zweden en Zwitserland. Anderzijds zullen 140 stu denten uit deze landen in industriële ondernemingen in Joegoslavië gaan werken. Ir L. W. P. BIANCHI Tot directeur van de middelbaar tech nische school te Venlo is ir L. W. P. Bianchi benoemd, leraar aan de id. id. te Amsterdam: de heer Bianchi wordt de opvolger van ir Slot die onlangs tot in specteur van het nijverheidsonderwijs te Amsterdam is benoemd. Universiteit te Groningen TOELAGEN VOOR STUDIE MODERNE TALEN Jongelui die voornemens zijn aan de universiteit te Groningen in een der moderne talen te gaan studeren en in aanmerking voor een toelage uit het daarvoor bestaande studiefonds willen komen, kunnen zich om inlichtingen tot de voorzitter van de faculteit der lette ren en wijsbegeerte wenden. ACADEMISCHE EXAMENS Amsterdam. Cand. rechten de heren W. Andriesse, B. H. Rümke en F. Twaalfhoven. Groningen, Doet. geschiedenis de heer Th. G W. Bodewes. Cand. sociale wetensch. de heer B. C. van Houten. Delft. Cand. civ. ing, de heren A. B. Diepenhorst en A, J. G. K. Krul. Id voor werktuïgk. id, de heer W. Draijer. Id voor scheik. ld. de heren A. P. Blonk. J. Kuis, J. M. Vleeskens en ,H. J- Zoeteman. Ing.- ex. voor mijningen, de heer G. Cox en R. Verbeek Wolthuys; voor geodetisch ld. (richting mijnmeêtkunde) de heer L. G P. Bormans, Bev. tot doctor in de technische wetenschap de heer J. Giltay op proef schrift „Bijdrage tot de stochastiek van het telefoonverkeer, in het bijzonder van de volkomen bundel" en de heer N. Rode burg (met lof) op id. „Some problems rela ting to a telephoe system employing long- homing selectors" Ingez. vied.-advertentie) HEMELVAARTSDAG Donderdag 14 Mei 13.30 Belangrijke Draverijen; 1 8000,aan prijzen, 107 ingeschreven paarden. Entrée (incl. bel.) Heren f 3 Dames 1,50. Totalisator - Restaurant. Woensdag 13 Mei Hilversum I, 402 m 746 kc/s. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws7.13 Gewijd muz.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws en weer- ber.; 8.15 Gram.; 9.00 v. d. zieken; 9.30 v, d. huisvr.9.35 Waterst.9.40 Gram,; 10.15 Idem; 10.30 Herdenkingsdienst11.30 Gram.; 11.55 Viool en plano: 12.30 Land en luinb.meded.12.33 Lichte muz.; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nws; 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Mariniers kapel; 14,00 Gram 15.30 Cello en piano: 16.00 v. d. jeugd; 17.20 Orgelspel; 1750 Mil. ea.us.; 18-00 Accordeonmuz.18.15 Geeste lijke liederen; 18.30 R.V.U.: „Rond hel pro bleem der voorschouw: Experimentele voorschouw"; 19.00 Nws en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Grata.; 19.30 Btl. overz.; 19.50 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Interk. Getuigenissamenkomst; 21.30 Gram.; 21.40 Radio Pnllh.ork. en sol.22.30 Relsbeschrij- ing; 22.40 Gram.; 22.45 Overdenking: 23.00 S.O.S.-ber.23.15—21.00 Gram. Nwi Hilversum II. 298 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA. 19.30 VPRO, 20.00— 24.00 VARA. 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.7.30 Gram.8.0o Nws en weerber. 8.18 Gram.; 8.50 v. d. huisvrouw; 9.00 Gram.; 9.40 Orgelconc,; 10.00 Schoolradio; 10.20 v. d. vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Roe meens ork.12.30 Land- en tuinb.; 12.33 v.h. platteland; 12.38 Gram.; 13.00 Nws en comm.; 13.20 Dansmuz.; 13.50 Gram.; 14.00 „De weg omhoog" caus.14.15 Jeugdconc. 15.00 v. d. jeugd; 15.30 Idem; 16.00 Sopra- nino-blokflult-reclta!1610 v. d. jeugd; 16.45 v. zieken; 1715 Gram.; 17.50 Re- geringsuttz.: „Onderwijs in de Nederlandse Antillen"; 18.00 Nws 18.15 VARA-varia; 18.20 Act,18.30 Lichte muz,; 19.00 Joods Pinksterfeest; 19.15 Gram.; 19.30 v. d. Jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Pari. overz,; 20.15 Lichte muz.; 20.45 „Mont Pelé". hoorsp. 21.55 Saxofoonkwart. 22.15 „De uitbarsting van de Mont Pelé", caus.22 30 Sext. 23.00 Nws; 23,15 Social, nws. in Esperanto; Rep. 23.30—24,00 Gram.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2