m NIEUWE APELDOORNSE UJUKA1N1 Viëtminh-troepen op terugtocht door te lange verbindingswegen Oppositie bezet functies bij bestuursverkiezing Eerste gat bij Kruiningen gedicht Auto verongelukt bij Neede NEEDE. Zaterdagmiddag omstreeks half drie is een personenauto op de weg tussen Neede en Borculo veron gelukt waarbij tot nu toe cén dode valt te betreuren. De bestuurder van de auto, de aannemer H. van der Tuuk jr uit Rheden, kwam met grote snelheid van de zijweg van Geesteren af en draaide de weg NeedeBorculo cp. Bij deze manoeuvre vloog de wa gen tegen twee bomen op. De auto, die daarbij geheel vernield werd, vloog bovendien in brand. Dat de vijf inzittenden niet allen in de vlammen omkwamen, is te danken aan het snelle en kordate optreden van twee chauffeurs van de Gelderse Tramwegmaatschappij. Deze passeer den namelijk met hun dienstbussen juist op hèt ogenblik van het/ ongeval de plaats waar de auto stond te bran den. Zij snelden toe en wisten met zand de vlammen te blussen en de in zittenden uit het wrak te halen. Ogen schijnlijk waren de arbeiders Lefering uit Borne en Huisstede uit Hengelo (O.) er het ernstigst aan toe. Zij wer den verbonden en daarna per zieken auto naar het R.K: ziekenhuis in Hen gelo vervoerd, de een bleek een sche- delbasisfractuur te hebben opgelopen en de ander een lichte hersenschud ding en een zware hoofdwonde. Zij verkeren echter niet in direct levens gevaar. De chauffeur en eigenaar van de wa gen werd per auto naar zijn woning overgebracht. Hij had een hersen schudding en een gebroken pols. De 34-jarige timmerman H. Voort man uit Neede, vader van zes kinde ren, leek geen ernstige verwondingen te hebben opgelopen. In de afgelopen nacht is hij echter plotseling over leden 'aan een hersenbloeding. De oor zaak van het ongeluk moet waarschijn lijk gezocht worden in het feit dat de chauffeur door de grote snelheid, de macht over zijn stuur verloor. Vrijdagavond vergaderden eveneens talrijke leden van de Ommelanden en tijdens deze bijeenkomst werd wel het woord gevoerd door de heer F. de Boer. In deze vergadering werd be sloten, de arbitrale uitspraak wel na te leven. Men wenste evenwel de heer De Boer als directeur terug. De vergadering Zaterdag stond on der leiding van de waarnemend hoofd directeur, de heer J. Th. Wierenga, die direct het woord gaf aan de heer J. Akkerman, secretaris van het be stuur. De A.N.A.B., aldus de heer Akker man, regeert onze fabriek niet, maar wij moeten op grond van de arbitrale uitspraak de A.N.A.B.-leden terug nemen omdat wij deze arbitrage aan vaard hebben. Men maakt een chaos in de fabriek wanneer men weer deze arbeiders wegstuurt. Vervolgens gaf de waarnemende hoofddirecteur, de heer H. T. Wieren- ga, een overzicht van het beleid van het bestuur tijdens de laatste veer,tien dagen. De heer Wierenga zei dat de heer De Boer na zijn ontslag niet ge tracht heeft mede te werken aan de handhaving van de rust op de fabriek, maar integendeel niet nagelaten heeft de zaken te saboteren. In de fabriek was het volgens de heer Wierenga rustig en het personeel werkt hard. Hij ging uitvoerig in op wat hij noemde het spel dat door de heer De Boer gespeeld is met het geld van de Ommelanden. Het bestuur werd nim mer in kennis gesteld met de eisen van de arbeiders. Alles regelde de heer De Boer zelf en hij heeft willens én wetens de staking in de hand ge werkt. Door een oud-commissaris van de Ommelanden werd vervolgens mede deling gedaan, dat op een vergadering van de oppositie was besloten, ook door de heer De Boer, om thans de arbitrale uitspraak na te leven. Hij vond dit een late inkeer van de heer De Boer. In de zaal werd toen uit geroepen „Beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald". Er werd verzocht thans niet meer over de voorgeschiedenis van de moei lijkheden te praten. De oppositie gaf evenwel te kennen hiermee geen genoegen te nemen en stelde tegencandidaten. Bij stemming werden alle door de opposanten voor gestelde functionarissen gekozen. Hierna werd door een der opposanten de eis gesteld, dat de overige nog zit tende twee bestuursleden en de vier commissarissen ook moesten aftreden. Hij stelde een motie aan de orde, waarin de vergadering mededeelde geen vertrouwen meer te hebben in de functionarissen. De voorzitter wenste hierop niet in te gaan en ver zocht de gelegenheid te hebben met de vier nieuwe functionarissen eerst eens van gedachten te wisselen. De opposanten deden een beroep op de statuten en verklaarden dat men te allen tijde bestuur en commissarissen kan ontslaan. -De juridische adviseur van de Ommelanden gaf toe dat dit mogelijk was. Maar gaf de voorzitter het recht de vergadering te schorsen. Hierop schorste de voorzitter de ver gadering. Gen. Boerstra "J* DEN HAAG. Zaterdag is overleden luitenant-generaal M. Boerstra, oud commandant van het K.N.I.L. Woesteling botste tegen lichtmast AMSTERDAM. De 18-jarige A. J. M. v, d. H., die volgens getuigen verklaringen met een roekeloze snel heid van 80 90 km per uur op een motor met zijspan over de Amsteldjjk raasde, is in volle vaart tégen een lichtmast opgereden. Hij werd met een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij twee uur later overleed. De 16-jarige A. G. de G. uit Am sterdam, die In het zijspan zat, liep een lichte hersenschudding op. Van de ruim 190.000 woningen en boerderijen in het rampgebied werden ruim 50.000 getroffen door de storm vloed van 1 Februari. Het Centraal Bureau voor de Statistiek gaf dezer dagen een overzicht van de schade- cijfers, zoals deze gedetailleerd liggen voor het getroffen gebied. Opvallend is hierbij, dat ruim de helft van de getroffen woningen in de provincie Zuid-Holland ligt, ruim een kwart in Zeeland en de rest in Noord-Brabant, terwijl in de overige gebieden van Nederland de beschadigingen zeer verspreid en ook incidenteel zijn. Nu een groot gedeelte reeds is droog gevallen, blijkt echter dat vooral op Schouwen-Duiveland en op Zuid-Be veland nog vrij veel woningen in het water staan. In de provincie Zuid- Holland is de schade percentueel min der. Wij geven in deze kaart nog een aanwijzing hoe de verwoesting over de verschillende gebieden verspreid is. TIJDENS INTERNATIONALE motorraces i?i Zandvoort kwam J. Wijns uit België als winnaar uit de strijd. J. Wijns (no. 17) en Henk Steman uit Rijswijk (no. 87), die derde wérd, in actie. Panmoendjon Nog veel netelige vragen PANMOENDJON. De bijeen komst der delegaties te Panmoendjon heeft vanochtend 53 minuten ge duurd. De besprekingen zijn op ver zoek van de verbondenen verdaagd tot Dinsdagochtend. Generaal Harrison, ftider der V.N.- delegatie, vroeg de communisten wat volgens hen gedaan zou moeten wor den, indien op de door de commu nisten voorgestelde politieke confe rentie géén overeenstemming- zóu worden bereikt over de riiet-gerepa- trieerde gevangenen. Generaal Nam II verklaarde dat do communisten geloven, dat alle krijgs gevangenen zullen instemmen met re patriëring. als eenmaal „uitleg" zal zijn gegeven door vertegenwoordigers van hun eigen land. Hij hield voorts vast aan het voorstel, dat gevange nen, die niet zouden willen repatri ëren, geïnterneerd moesten blijven tot over hun lot zou zijn beslist door de politieke conferentie. Het weer in Europa Weerrapportcn van hedenmorgen 7 u. Steden Weer Wind Temp. m. s. en oeersl". (mm) Helsinki 1. bew. 5 13 0 Stockh. zw. bew. O 1 14 0 Oslo zw. bew. ono 2 .14 0 Kopenh. licht bew. nno 10 12 0 Amsterdam onbew. n 1 12 0 Edinburgh geh. bw. ono 2 11 0" Londen onbew. windstil 7 1. Luxemburg onbew. windstil 10 0 Parijs onbew. ono 1 16 0 Bordeaux zw. bew. windstil 20 0 Grenoble onbew. windstil 16 0 Nice zw. bew. nnw 1 18 0' Genève onbew. windstil 13 0 Ziirich nevel n 2 10 1 Locarno onbew. windstil 18 0 Berlijn zw. bew. w 2 10 -1 Frankfort nevel no 2 11 0 München onbew. zw 2 6 3 Wenen regen wnw 10 9 7; Innsbrück onbew. windstil 8 2 Abonn. 41 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 1—5 regels 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. S maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lynen). Giro 1418 Overpensfemminff mrt Camhndia /nii Overeenstemmini; met Cambodja zou bereikt zijn PARIJS. Een woordvoerder van het Franse ministerie voor Indo- China heeft Zaterdag verklaard, dat de Viethminh de slag om Laos voorlppig heeft gestaakt. Volgens de jongste berichten, die in Parijs ontvangen zijn, trekt de hoofdmacht van de Viethminh-strijdkrachten, die op nog geen 20 km voor de residentie Loeang Prabang hebben gestaan, naar hét noorden terug. In Franse diplomatieke kringen wordt de veronderstelling, dat deze onverwachte terugtocht het gevolg is, van nieuwe instructies uit Moskou of Peking, zeer onwaarschijnlijk geacht. Deze kringen zijn van mening, dat generaal Vo Ngoeyen Giap, de bevelhebber van de Viethminh- troepen, uit militaire noodzaak zijn troepen, die hun stootkracht na een opmars van 300 km door zeer moeilijk terrein verloren hadden, heeft moeten terugtrekken. Het opperbevel yan cle Viethminh, aldus genoemde kringen, wordt gedwongen cle opmars te staken door de noodzaak om de aanvoerwegen te verkorten en door de uitputting van zijn strijdkrachen vóór het begin van de natte moesson. en artillerie werd de aanval tenslotte afgeslagen. Cambodja. Koning van Laos naar Frankrijk Koning Sisavang Vong van Laos, echtgenoot van dertien vrouwen, die weigerde zijn paleis in Loeang Pra bang te verlaten toen de Viëtminh- troepen dicht voor de stad stonden, heeft er in toegestemd naar Parijs te gaan voor een medische behandeling. De 67-jarige vorst, die aan jicht en rheumatiek lijdt, zal op 28 Mei per schip uit Saigon naar Frankrijk ver trekken. De koning had reeds eerder het plan gehad naar Parijs- te gaan. Hij liet dit echter varen toen de Viëtminh-troepen Laos binnenvielen. Men ziet dit in Parijs als een teken temeer, dat de dreiging voor Loeang Prabang voorlopig is opgeheven. Volgens niet officiële Franse be richten uit Indo-China zouden hon derden koelies van de Viëtminh, die voor de aanvoer naar het front moes ten zorgen, bij geforceerde marsen bezweken zijn. Aanval op trein. Het Franse hoofdkwartier te Saigon heeft bekend gemaakt, dat Vrijdag veertig km ten Noord-Westen van Hoe, de hoofdstad van Annam, een trein door landmijnen is opgeblazen. Een afdeling van de Viëtminh, die in hinderlaag lag, deed daarna een aan val op de trein. Negentien personen onder wie 10 militairen verloren dooi de ontploffingen het leven. Bij het vuurgevecht tussen de aanvallers en het gewapende geleide van de trein sneuvelden zes aanvallers. Met ver sterkingen in de vorm van vliegtuigen Eén dode In Parijs is Zaterdag bekend ge maakt, dat een overeenkomst is be reikt over wegen en middelen om de wettelijke onafhankelijkheid van Cam bodja in de practijk te verwezen lijken. De overeenkomst is tot stand gekomen na onderhandelingen in Parijs tussen de premier van Cam bodja en het Franse ministerie voor de verbonden staten van Indo-China. Volgens een communiqué is men het eens geworden over verbeteringen in de toepassing van de conventies tus sen Frankrijk en Cambodja, met het doel de volledige souvereiniteit van Slechte opkomst in Tunis bij stembus TUNIS. De gemeenteraadsverkie zingen in Tunis, die gisteren zouden worden gehouden zijn bijna afgelast, omdat slechts drie Tunesiërs zich can- didaat hadden gesteld. De verkiezingen konden toch nog doorgang vinden, toen twaalf perso nen, onder wie dr Gatsjem, een schoon, zoon van de Bey van Tunis en minister van Volksgezondheid, te elfder ure be sloten zich candidaat te stellen. De na tionalisten kondigden hierop een alge mene staking af. De verkiezingen betreffen de helft van de 64 Tunesische gemeenteraden. Over de andere helft is vorige week Zondag gestemd. Toen bleef meer dan negentig procent van de Tunesische kiezers thuis, terwijl ook de helft van het Franse kiezerscorps verstek liet gaan. Gisteren stemde ondanks boycot, echter ongeveer veertig procent der Tunesische kiesgerechtigden. 61 Pro cent der Franse kiesgerechtigden heeft Zondag jl. gestemd tegen de helft bij de eerste stemmingen. Cambodja op militair, economisch, financieel en rechtsgebied te verzeke ren en de doeltreffendheid van de ge meenschappelijke strijd te verhogen. De overeenkomst zal aan de rege ringen van Frankrijk en Cambodja ter goedkeuring voorgelegd worden. De kwestie-Ommelanden Emotionele vergadering met verdaging als slot GRONINGEN. De oppositie onder de boerenleden van de coöperatieve fabriek voor zuivelproducten De Ommelanden, is er Zaterdag in geslaagd tijdens een zeer emotionele vergadering, de vier bestuursvacatures in hel college van bestuur en commissarissen te bezetten. Een voorstel :s van een der oppositie leden, aan het slot van deze vergadering gedaan om thans ook nog de twee oude bestuursleden en de vier oude commissarissen te laten aftreden, werd afgeraden en later ingetrokken. Hoewel het de oud-directeui^ de heer F. de Boer, verboden was de ver gadering bij te wonen, slaagde deze er toch in tijdens ds urenlange vergadering in de vergaderzaal aanwezig te zijn, omdat hij aantoonde xot de „pers" te behoren. Gevecht van mens tegen natuur GOES. Spannende momenten waren Zaterdagochtend te beleven aan dc Zeedyk by Kruiningen, waar me»i dc eerste van dc drie gaten heeft gedicht, dat wil zeggen geblokkeerd, met behulp van twee caissons. Dc eerste poging, die om even elf uur werd ondernomen om het 60 meter brede gat te dichten, mislukte. Drie kwartier later lagen de zes gevaarten In Rampenfonds thans t 111.2 millioen DEN HAAG. Sinds Vrijdag is by het nationale Rampenfonds een bedrag van 100.000.ontvangen. Het totaalbedrag is thans 111.2 millioen. Rotary-landdag kwam ten einde Op de tweede dag van de Rotary- landdag in Scheveningen heeft prof. S. Posthuma gesproken over het economische en monetaire herstel van Nederland. Gouverneur dr A. D, Voüte van het 67e Rotarydistrict in ons land, had daarvoor in het overzicht van de ont wikkelingsgang van de Rotary in Nederland meegedeeld, dat het aan tal clubs is gestegen van 64 tot 74 en het aantal leden van 2200 tot ruim 2500. De vergadering koos tot gouverneur van de twee Rotary- districten in Nederland voor het vol gende jaar de heren De Jong uit Schiedam en Grote uit Hilversum. Rotarian J. J. Boot uit Hilversum hield vervolgens een inleiding over Burgerzin, een inleiding, die rotarian L. Neher verhinderd was te geven. Met een slotwoord van Rotarian ds W. J. Wegerif is deze twee en twintigste Rotary-landdag. die naar de mening der deelnemers zeer ge slaagd mag heten, gesloten. die samen niet minder dan 720 ton wogen, echter op hun plaats. Voor dien had men het gat met zinkstuk- ken tot even boven dc vloedlijn ge bracht en aan beide dijkhoofden twee caissons verankerd De zes andere caissons lagen op 30 meter uit de wal met staaldraden verbonden eri in toom gehouden door acht sleepboten, die op volle kracht moesten draaien om de caissons op hun plaats te houden tegen de met kracht lopende vloedstroom. Op zeker moment, op vijf meter er voor, zwenkte de vracht naar links en sloeg met kracht tegen het dijkhoofd aan de kant van Hans veert. De staal draden knapten af alsof het garen was en zwiepten over de toeschou wers heen, die ijlings wegdoken. Ge lukkig werd niemand geraakt.Het leek alsof de zaak verloren was. De staart van de caissons slpeg oni naar links en de caissons dreven het gat in. Twee boten konden de zaak echter nog houden en na veel gemanoeu vreer lagen de zware gevaarten op nieuw gereed om voor het gat ge bracht te worden. Doch ook de tweede keer leek het evenmin te gaan. De caissons waren met bouten aan elkaar bevestigd en op zeker ogen blik knapten tussen de twee middelste pontons enkele bouten af, met het ge volg dat de caissons in een zwakke v-vorm naar binnen dreven. Ijlings werden de zwakke plaatsen met staal draden versterkt en aan de achter zijde kwam een sleepboot, die de caissons weer recht hield. Zo wist men ze langzaam op hun plaats te brengen. Direct is men toen begon nen met het aanleggen van perslei dingen en het spuiten van zand. Kan- telbakken kwamen met steen en kiep ten hun lading de diepte in. Zo was dit karwei achter de rug. Het eerste gat bij Kruiningen was geblokkeerd en dat met in Nederland gebouwde caissons. Kruiningen hoopt nu maar dat ook de andere gaten gauw zullen volgen. SCHADE AAN WONINGEN EN BOERDERIJEN IN HET RAMPGEBIED Verwachting Tot Dinsdag avond: NOORDELIJKE WIND Droog weer met wisselende be wolking en in de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Van nacht plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 12 MEI. Zon op 4.51, onder 20.22. Maan op 3.52, onder 20.08.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1