Friese zomertentoonstelling te Amersfoort Geen verband tussen kinder bijslag en basisionen MUIS EN HAARD IZ e van 't C .lin U'ii slotte. 2 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN MAANDAG 11 MEI 1953 (Ingez. med.-advertentie) BUSSINK'S DEVENTER KOEK (Van onze redacteur in de noordelijke pr In samenwerking met de Amers- foortse Gemeenschap van welke in stantie het initiatief is uitgegaan be reidt de Fryske Cultuerried to Ljouwert een Friese zomertentoonstelling voor, welke van, 18 Juli tot 30 Augustus in het gemeentelijke gymnasium Amersfoort zal worden gehouden. Dr H. G. W. van der Wielen, voorzit ter van de Fryske Cultuerried, deelde ons mede, dat deze grote Friese ten toonstelling de eerste za.1 zijn in de rij van dergelijke regionale tentoonstellin gen, welke in de komende jaren te Amersfoort zullen worden gehouden. Men heeft gemeend aan Friesland de eer te moeten geven, deze rij te openen, ten einde in een breed opgezette expo sitie een beeld te geven van de cultuur en kunst van het Friese volk. Van de inrichting kan i'eeds in het algemeen dit worden gezegd, dat bene den in het gebouw een visiueel over zicht zal worden gegeven van de hoofd momenten van het Friese leven uil vroegere tijden, Men zal iets kunnen zien van de. gang der Friese geschiede nis: een terpenkaart met vermelding van de vondsten, en zal middeleeuws aardewerk te bewonderen zijn, men zal er aantreffen een maquette van een oude Friese stins (stenen huis), een kloosterkaart van vroegere (verdwe nen) kloosters, afbeeldingen van be langrijke Friese kerken, schilderijen van oude Friese meesters, 17e eeuws zilver, tin en aardewerk, een „knotte- kistke", een brandewijnskom, enz. Ook uit onze tijd zal er een belangrijke col lectie zijn, bevattende het werk van hedendaagse Friese schilders, etsen en tekeningen, koper, tin, zilver en rijen portretten hangen van vooraanstaande LOSSER ROERT DE TROM Te Losser is Zaterdag de landdag van de Nederlandse Bond van Oudstryders en Dragers van het Mobilisatiekruis ge houden onder het motto: „Losser roert de trom!" Zeer vele militaire, geeste lijke en wereldlijke autoriteiten woon den de reünie bij. Luitenant-generaal b. d. J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst, adjudant i.b.d, ^an H.M. de Koningin, generaal-majoor b.d, J. Dwars en mr F. J. Kranenburg, staatssecreta ris van het ministerie van Oorlog, hiel den redevoeringen. Zij spraken daarin hun lof uit over de verbondenheid van de oudstrijders. Mr Kranenburg achtte de Bond een hechte organisatie van trouwe mannen, die, wanneer er weer donkere dagen zouden komen, de rugge- graat van onze bevolking zullen zijn. Er waren aan deze landdag enige at tracties verbonden, die velen het gure weer deden trotseren. Zo was er een demonstratie met een helicopter, waar in men een uitstekende Indruk kreeg van de mogelijkheden, welke dit toestel biedt. Voorts sprongen acht leden van de Eerste Nederlandse Parachutisten club uit een Dakota. Zij landen vlak by het terrein, waar de landdag werd ge houden. Hoofdnummer van het programma was een symbolisch spel, dat ongeveer duizend medewerkers hebben uitgevoerd ónder leiding van Carel Briels. Het spel wilde de hoogste geestelijke waarden symboliseren: de vryheid, het gezinsge luk, de arbeid en de fundamenten van een goede samemeving, welke tegen aanranding dienen te worden beschermd door een goed leger. In het dorp werden vervolgens tydens een korte plechtig heid twee kransen gelegd bij het oor logsmonument. Daarna volgde een dé filé, waarbij de stafmuziek van de Lim burgse Jagers militaire marsen speelde. Verbetering der Walcherse zeeweringen (Van onze correspondent) Middelburg, 11 Mei Het polderbestuur van Walcheren heeft Zaterdag, na een excursie te heb ben gemaakt naar de door de waters noodramp getroffen zeeweringen, het dagelijks bestuur een crediet toegestaan van 2.475.000 vooj' het herstel van de schade cn het uitvoeren van absoluut noodzakelijke verbeteringen aan de zee wering te Wcstkapelle, Zoutelande, Vrouwenpolder. Domburg en Vlissingen, Tevens werd het dagelyks bestuur gemachtigd te zijner tijd ter dekking van deze uitgaven, voor zover zy niet door het Rijk worden overgenomen, een geldlening aan te gaan. Het is nog niet bekend, welk aandeel in de kosten de polder zal moeten dragen. Ge voorzitter van de polder Walcheren, mr dr R. W. graaf van Lynrien, was niet pessimis tisch over de steun van het Rijk, Tydens de excursie kreeg men een duidelijk beeld van de omvang der scha- c}e aan de zeeweringen en van de wer ken, die noodzakelijk blijkente zijn om nieuwe rampen te voorkomen. De tocht werd gemaakt per touringcar. Van Mid delburg werd gereden naar Vrouwen polder, waar het toch al zo smalle duin sterk is aangetast en waar de zeewe ring thans volkomen onvoldoende is. He' plan is hier een beslaande hoge zandige ..weg te verhogen en te bekle den en een inlaa.gdijk eveneens te ver hogen. Kosten -45.000. Na een bezoek aan het waterwingebied te Oostkapelle, begaf het gezelschap zich naar West- kapelle, waar een wandeling over de zwaar gehavende dijk werd gemaakt. De kosten van verbetering van het dijk- lichaam en het uitbreiden van de dijk in de richting Domburg zijn geraamd op 1.200.000. Na oen koffiemaaltijd in Westkapelle. werd nog een bezoek ge bracht aan Vliscingen, waar de oude en nieuwe Molledijk moeten worden ver- hoofd, en aan de Westwatering ter hoogte van de Schoone Waardin. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Getrouwd; K. J. de Rooy en L. J. M. Bakker, Hillegersberg; W, M. Zonne veld en J. L. Poppelaars, Soest; J. J. Oranje en J. J. v. d. Mee, Vlissingen. Bevallen Prins-Esslen. d., 's-Gra- venhage; Thooft-Slotemaker, d., idem: Tromp-Ramack, z., Rotterdam; Hoek stra-Van der Lely, z., idem; Radstake- Verburg, z„ Oosterland; Wassenaar-Sta pelkamp, z„ Sosrabaja; Brenninkmeyer- Schmutte, d., Bussum. Overleden: D. J. H. E. Deering- Bontrop, 75 j., Rotterdam; L. van der Jagt-De Man, 72 j.. Hillegersberg; W. E. H. van Bavel-Ubbens, 65 j., Arnhem; J. M. A. Eras-Van Dam, 65 j. Ginneken; C.'M. Thijssen-Berkhoff, 74 j., Arnhem; T. Petrie-De Waart, 76 j., Den Dolder; G. v. d. Heijden, m., 72 j., Mijdrecht; A. F, America, m., 30 j., Wassenaar; N. C. Teeuwen, m., 68 j., Oudenrijn. Friese figuren uit het verleden en van later tyd. Het foto-materieel zal een zo volledig mogelijk beeld geven van de Friese sport: het kaatsen, het schaats- rijden, de elfstedentocht, en het hard zeilen. Zeer «attractief belooft de „Nas- sau-kamer" te worden, waar alles zal worden bijeeengebracht wat betrekking heeft op het leven van de Friese stad houders. De elf Friese steden zullen, op een voor elke stad karakteristieke wijze, het beeld zijn van het Frii landschap vervolledigen. De bovenverdieping van het gebouw zal zijn gewijd aan Friese literatuur, Friese bouwkunst, ambachts- en volks kunst. Er zaj een maquette van Fries land op grote schaal worden gemaakt, waarvoor de Amersfoortse Gemeen schap een stellage laat bouwen, zodat men van boven op de maquette zal kun nen neerzien. Stellig zal ook de opstel ling van een elfstedentocht per schaats in het gymnastieklokaal de aandacht trekken. Naast het gebouw zal een Friese klokkenstoel verrijzen, waarvan de klok elke dag zal worden geluid. In het park zullen sportdemonstratics worden gege ven een Fries zangkoor zal er zingen, de Friese „Skotsploech" zal er in oud- friese klederdracht de Skotse Trije dan sen. Er zal een theeschenkerij zyn, die wordt bediend door meisjes in Friese klederdracht. Friese studenten zullen rondleidingen verzorgen kortom Friesland zal met verrassend veel aspec ten deze zomer te Amersfoort aanwezig zijn. HARDNEKKIGE AUTODIEF MAAKT BROKKEN (Van onze correspondent) Rotterdam, 9 Mei Een automaniak, die Vrijdagochtend voor de rechter-commissaris werd geleid naar aanleiding van het berijden van een motorfiets, terwijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde, heeft kans ge zien in de loop van dezelfde dag met drie gestolen auto's voor enige duizen den guldens schade aan te brengen, Na dat de man. een 21-jarige bankwerker uit Nieuwenhoorn aan de rechter-com missaris beterschap had be'oofd. ging bij desrainiddflgs on ziin gemak een PnckorH, d;p pon ri» Maashaven <«enar- keerd stond, stelen. Hij was de rijkunst «chter dermst" meester, dat. hij weg naar Hee-iansdam een carrier °n auto ramde. In R-rendrecht belandde hii met zijn voertuig in een aardappel veld, omwonenden hielpen hem weer op de been, Hij liet er de wagen achter. Teru0" in Rotterdam ei-gende hij zich on de Pleinwep" een "Toene Citroën toe, die hij op de Hoge Boezem achter liet, aangezien hij niet met deze wagen over weg kon. De derde auto. die hii zich toeeigende, "tond on de Goud«esingel geparkeerd. De man reed er mee naar Kralingseveer, sleurde daar een bakkerswagen mee en werd, terug in de Maasstad, door de pigenaar van de laatste auto gesigna leerd. Deze liet het er niet bij, hii nam taxi en achtervolgde de dief. Na een wilde jacht door Rotterdams binnenstad haalde men de gestolen wagen in. De bankwerker zit thans in het hoofdbureau ■an politie van deze wilde jacht uit te 'usten. Verkeer gaat voortaan buiten Hattem om Rondweg vermijdt de nauwe Oude Dijkpoort (Van onze correspondent) Hattem, 11 Mei. By het snelverkeer was Hattem tot Zaterdag een berucht stadje. Deze slechte naam bezorgde de Oude Dijk poort Hattem, een verkeersobstakel op de weg van Zwolle naar Apeldoorn. Een autobus kon er nog nèt door, mils hij stapvoets reed en de chauffeur niet zenuwachtig werd, want dan kon het gebeuren, dat de passagiers moesten uitstappen om de wagen uit de klem te helpen. Maar Zaterdagmiddag heeft de com missaris der Koningin in Gelderland, jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford een nieuwe weg, die langs het stadje leidt, officieel in gebruik gesteld. Ter wijl drié, vier muziekcorpsen vrolijke marchen speelden, de burgerij van Hattem lustig langs de gloednieuwe berm stond te wulven en de vlaggen In het koude Noordenwindje fleur aan de stad gaven, ging de auto met de commissaris en een blijde burgemees ter K. Toornstra als eerste over het vochtige asfa.lt, waarmee de ruim acht meter brede rondweg Is geplaveid. Daarvóór had de commissaris der Koningin de vlag weggetrokken, welke de nieuwe A.N.W.B.-wegwijzer nog bedekte en had de burgemeester een rede gehouden, waarin hij dank bracht allen, die aan de. totstandkoming van deze weg, welke een uitgave van rond 370.000 vergde, hadden mee gewerkt. Noordoostelijke Veluwe krijgt waterleiding Drinkwatervoorziening van Gelderland laat te wensen Epe, 11 Mei. Jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford, commissaris der Koningin in Gelder land, heeft Zaterdagmorgen in Epe de eerste buis gelegd van een waterlei dingnet voor de Noord-Oost-Veluwe, een object van de Waterleiding Maat schappij Gelderland. Bij die gelegenheid vertelde de heer J. E. S. Holtnaus, president-Commis saris van de W. M. G. dat slechts Brumnien, Hoevelaken en Elburg wa ter krijgen van de W.M.G. Voorts heb ben zes van de negen en twintig Ve- luwse gemeenten eigen voorziening. Voor de rest pompt de bevolking haar water zelf uit de Veluwse grond. Er zal een buizennet van ruim dui- eznd kilometer lengte moeten worden, gelegd, alvorens geheel Gelderland uit kranen kan tappen. En dan nóg zul len er verafgelegen percelen zyn, die op de pomp aangewezen blijven. ZANGERSDAG TE ZWOLLE (Van onze correspondent) Zwolle, 11 Mei, Ter gelegenheid van het eeuwfeest van het Kon. Ned, Zangers-Ver bond Is Zaterdag te Zwolle een zangersdag ge houden voor koren uit gewest Overijs- Twaal koren' namen er aan deel. Voordat het concert begon defileerden de deelnemers voor de commissaris der koningin, ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren en de burgemeesters Zwolle en Zwollerkerspel, OLLE KAPOEN EN DE ROTSREKELS GRIJP het touw!" bulderde de koning hem na. „Pas op, daar boven of ik zal jullie grijpen! Mijn gevangene weghalen, hè!" En in zijn boosheid gaf hij een flinke ruk aan het touw. Maar toen viel er ineens Iets bovenop hem, Want Rotsrekel, die door die plotselinge ruk ineens zyn evenwicht verloor, tuimelde naar beneden, tussen alle takken door en viel precies boven op de koning. Dat kwam zo hard aan, dat ze alle twee over de grond rolden, boven op die arme Olie, die juist weer overeind wilde krabbelen. „Rotsrekel!" riep hij verbaasd, toen hij zag, wie daar zo plotseling uit de lucht was komen vallen. „Alle boomstoppels nog an toe!" brulde de koning woe dend. „Ik zal jullie!" MEERDERHEID S.E.R: Ingez, med.-advertentie Ware gezelligheid gaat hand in hand met een welverzorgd interieur RIEURVERZORi S INTERIEURVERZORGING M WETERINGSCHANS 165 Amsterdam Tel 31045 (Van onze Haagse redketeur) DE Sociaal Economische Raad heeft zijn tweede advies inzake de kin derbijslagregeling gepubliceerd. Het eerste advies had betrekking op de kin, derbijslag ten behoeve van grote gezin nen. Het thans uitgebracht advies bevattende een meerderheids-oordeel en twee minderheids-opvattingen heeft betrekking op het verband tussen kin derbijslag en basis-inkomen. In uitzicht wordt nog gesteld een advies over kin derbijslagregellng voor zelfstandigen. Blijkens het tweede advies is de meer derheid van de S.E.R. van oordeel, dai het leggen van verband tussen kinder bijslag en basis-inkomen principieel on aanvaardbaar en practisch onuitvoer baar moet worden geacht. Invoering van dit systeem voor de loontrekkenden al leen gesteld dat dit nochtans zou ge schieden— zou een nieuwe hinderpaal leggen op de weg naar een eventuele algemene, uniforme kinderbijslagrege ling. Een deel van de S.E.R. staat op het standpunt, dat het leggen van genoemd verband uit een oogpunt van sociale rechtvaardigheid wenselijk en noodzake lijk is. Deze leden achten zulk een rege ling ten aanzien van de loontrekkenden zeer wel uitvoerbaar. Over de vraag, of bij een eventuele kinderbijslagvoorzie ning voor niet-loontrekkenden dit systeem eveneens zou moeten worden gevolgd, wensen zy (In dit advies) geen oordeel uit te spreken. Een ander deel van .de S.E.R. acht een progressie op grond Van het basls-lnko- men ten behoeve van loontrekkenden op zichzelf juist. Deze leden delen echter de opvatting van de meerderheid van de S.E.R.. Ten aanzien van de technische moeilykheden. Deze minderheid vraagt zich af of zulk een regeling betreffende de loontrekkenden uitvoerbaar is; zjj is er echter van overtuigd, dat zij ten aan zien van de niet-loontrekkenden onuit voerbaar moet worden geacht. BEHALVE met de kwestie van de uitvoering van de klnderbyslag- regellng houdt de meerderheid van de S.E.R, zich ook bezig met de finan- cieel-economlsche consequenties. Bij be perking tot de loontrekkenden, zo merkt de meerderheid op, zouden de verhoogde uitkeringen uit een verho ging der werkgevers- (ondememings-) b-ydragen moeten worden bestreden. Hierbij rijzen allerlei vragen, verband houdende met eventuele compensatie, doorberekening en de daaruit resulte rende Invloed op exportmogelijkheden. Intussen houdt het advies zich zeer breedvoerig bezig met de administra tieve moeilykheden, welke uit een al gemene kinderbijslagregeling zouden voortkomen. Een van beide minderheden acht deze oój Dagelijks feuilleton door GUY TRENT 32 im haar hand, hield die 'n ast, boog voor Larry en CHARLES ogenblik vertrok. Nauwelijks had hy de deur achter zich dichtgetrokken of Larry zei op 'n uiterst sarcastische toon: „Dus dè.t is die bui tengewone Lord Lorley van je. 't Is me 'n waur genoegen, dat ik hem ten slotte nog heb leren kennen." Rose keek hem met dromerige ogen aan, zonder op zijn sarcasme te letten.- „Ik kan het niet geloven", bracht ze eindelijk uit. „Ik kan maar niet ge loven, dat Charles werkelijk hier is geweest, nog maar een minuutje ge leden en dat lk hem morgen weer zal zien. O Larry, als je eens wist hoe dol gelukkig ik me voel." Larry liet die ontboezeming zonder meer voorbijgaan. „Wanneer je klaar bent, moesten we maar gaan..." Hij nam de avondmantel van rose fluweel op die over een stoel hing en légde die om haar schouders. „Wie ls die Amerikaanse directeur?" vroeg Rose toen zij de kleedkamer uit- zul je wel zien", antwoordde Larry geheimzinnig. Hy vroeg zich terecht onrustig af of zij z'n list zou doorzien, wanneer hij later het een of andere voorwendsel moest opdissen om de afwezigheid te verklaren van deze volkomen uit-de-lucht-gegrepen man van Broadway. HOOFDSTUK XIH Toen Charles de volgende avond weer door Rose zelf in haar kleedkamer werd binnengelaten zonk het hart hem in de schoenen, want hij zag dat ze haar gewone straatkleren droeg Dat kon alleen maar betekenen, dat ze van Idee was veranderd en niet met hem wilde gaan souperen. „Roosje, je zult me toch niet in de steek laten?" vroeg hij terneergeslagen, „Ik heb een tafel besproken In Savoy lk had gehoopt dat 1e dat prettig zou vinden „Och hemel!" Ze zag er zo onge lukkig uit, dat hy er meer dan ooit zeker van was, dat ze niet mee wilde. „Dat had lk kunnen bedenken dat je ergens een tafel zou hebben en ik had zo'n helder ogenblik, Charles. Ik dacht dat het gezelliger zou zijn om dat we zo veel te bepraten hebben als we by mij thuis soupeerden in plaats van in een restaurant waar er natuur lijk iemand bij ons zou willen komen zitten en alles bederven." „Dat ls erg vriendelijk van je." Hij zei het wat stijfjes, om niet te laten merken hoe verrukt hy was over deze verandering ln hun plannenzij was bang, dat hij er niet mee ingenomen was en voegde er haastig aan toe: „We kunnen tóch nog naar Savoy gaan, als je dat liever wilt. Ik heb een japon hier. Ik kan me in 'n ommezientje verkleden." „Nee, nee. Ik vind dat je een buiten gewoon helder ogenblik hebt gehad", stelde Charles haar gerust. „Als 't wer kelijk niet te lastig voor je is-" „Helemaal niet!", straalde ze. Edith zorgt voor alles. Editih is mijn dienst meisje. Ja, zo deftig ben lk nu, Charles." Ze lachte, dat lachje dat hij zich zo goed van haar herinnerde een zacht gorge lend keelgeluid. „Daar moet lk tooh nog even aan wennen mjjn „Gaiety Rose" die haar eigen personeel en haar eigen flat heeft......" „Ik heb alleen maar Edith", legde ze uit; ze vatte zijn woorden letterlijk op. „Maar ze kookt enorm. Ze zei dat ze geroosterde niertjes met spek en cham- nlgnons voor ons zou maken omdat dat •ets is waarvan alle mannen houden." „Doe je dat dan wel meer mannen h\j je thuis ontvangen voor 'n souper?" vroeg Charles streng. Zij keek hem verwijtend aan; hij be dacht dat ze 't hem betaald zette met een onverwaeflit compliment Alleen maar jou!" „Moet lk me gevleid voelen?", vroeg hij, maar hij glimlachte niet helemaal van harte. „Of beschouw 1e me als zo'n moeilykheden échter niet onoverkome lijk. Deze minderheid schenkt overigens ook aandacht aan de financieel-econo- mische consequenties, zoals die door de meerderheid te berde zijn gebracht. Dat vragen rijzen, verband houdende met eventuele consequenties, doorberekening en de daaruit resulterende invloed op exportmogelijkheden, acht deze minder heid vanzelf te spreken. Natuurlijk moet by de uitwerking en de invoering van een concreet systeem van kinderbijslag verband houdende met de hoogte van het primaire inkomen, rekening worden gehouden met de sociaal-economische repercussies. Maar in deze repercus sies kan, volgens -deze minderheid, toch bezwaarlijk een argument worden gezien om de uitwerking van een dergelijk systeem niet ter hand te nemen. De tweede minderheid, die in dit S.E.R.-advies aan het woord is, meent, uitgaande van de gedachte, dat de kin derbijslag bedoelt te zijn een horizontale herverdeling van het loon, dat er ver band moet worden gelegd tussen de hoogte van het loon en de hoogte van de kinderbijslag. Wanneer deze (tweede) minderheid een dergelijke progressie voorstaat, is dit niet om de z.g, midden groepen te helpen, noch om de hogere kosten, welke het gevolg zyn van de grotere behoeften, die uit het maatschap pelijk en cultureel milieu, waarin de hogere salaris-genietenden verkeren, voortvloeien, geheel op te vangen. Naar de mening van deze minderheid dient het loongedeelte, dat naar behoef te wordt betaald (kinderbijslag), ver band te houden met hel; primaire loon, zulks teneinde een te vergaande nivelle ring te voortkomen. Dit toch, zo betoogt deze tweede minderheid, kan tot onge wenste verhoudingen leiden. Deze min derheid is dan ook van oordeel, dat bij een toepassing van bedoelde progressie dient te worden teruggekeerd naar een zodanige loonvorming, dat de kinderby- slag eerst begint by het derde kind. Bo vendien meent, deze minderheid, dat be staande progressie naar kinter.tal dient te vervallen, wanneer de voorgestelde progressie naar rato van het basis-inko men toepassing vindt. SWIFT OP SOESTERBERG Op het vliegfeest dat op 18 Juni ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van de Kon. Luchtmacht op Soester- berg wordt gehouden, zal een demon stratie worden gegeven met het Engelse Vickers-supermarine Swift- straaljachtvliegtuig, De Swift is een eenmotorig straal vliegtuig met pijlvormige vleugels. De snelheid ligt rond om die van het ge luld. Het vliegtuig heeft in zyn ont wikkelingsstadium versciiGiGCiic veran deringen ondergaan. Het laatste type, de Swift 541, heeft een Rolls Royce Avonturbojet motor. Het prototype var het toestel vloog het eerst op 5 Augus tus 1951. De Swift wordt thans met grote voorrang- als een standaardtype door de R.A.F. gebouwd Verzetsstrijders onderscheiden H.M. de Koningin heeft aan twee Edenaren, die gedurende de bezettings tijd belangrijke diensten hebben bewe zen aan de gealliëer.de oorlogvoering, een hoge militaire onderscheiding toe gekend. De res.-kapitein der Infanterie van de Nationale Reserve D. Wilde- boer ontving de Bronzen Leeuw, de res. eerste luitenant voor Algemene Diensten M. A. de Nooy werd onder scheiden met het Kruis van verdienste. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM Cand. A. C. Bommel. Doet, id. de heren M, D. Jan sen en H. a. Bongo's, Dool. jNca, io.ll, ae heren J. J. Voskuil (cum laudeen E, Bndl, Can. aardrijkskunde de heer G B. Ger- •etson. Id. economie de heer J H A Grolle, mej. Vrij- H. e i d e n, Cand. rechten Giebing en de heren J. A. bergh de Coningh, P. A. Regnery, van Rooyen en K. W. I. M. van Waes- u-ghe. Nijmegen. Cand. wijsbegeerte (cum laude) de heer H. H. Berger. Doet. Duits mej. H. H. M. L. Heynen. Bev. tot doctor in de h. theologie (cum laude), op proef schrift. „Opzettelijke persoonliJUholasver- andering bezien van moraal-theologisch standpunt", de heer C. H. Moonen CSSR. - Luitenant ter zee vlieger 2e kl. R. J. van der Harten uit Den Haag zal eind van deze maand, na op Ellyson field te Pensacola in de Amerikaanse staat Flo rida in het kader van- het programma voor wederzydse militaire bystand (M.D.A.P.) tot volwaardig helicopter- vlieger te zijn opgeleid, op zijn basis, het marine-vliegkamp Valkenburg, terug keren. De speciale training, die hij op het ogenblik ontvangt en waarvoor hij op 22 Maart naar de Ver. Staten vertrok; zal in totaal ongeveer acht weken duren. Lt. Van der Harten is de derde van de Nederlandse marine-vliegers, die tus sen Januari en Juni van dit jaar in Ame rika een speciale opleiding ontvangen met het oog op de uitbreiding van de Nederlandse helicoptervl'oot. ouwe sok, dat je 't volkomen veilig acht me zo te bevoorrechten?" Jij 'n ouwe sok!", herhaalde ze, hoogst verontwaardigd. „Hoe durf je lets van je zelf zeggen, Charles zelfs al weet lk, dat je er niets van meent." „Zo lang als j y 't. maar niet denkt!" Dat kind was nog net zo'n groot raadsel voor hem als ze altijd was ge weest, concludeerde hij. Ze kon toch niet zo groen zijn als ze deed voorkomen, terwijl ze een jaar lang aan 't Gaiety Theater had gewerkt. En tooh kon hij maar niet geloven, dat die schoolmeis jesachtige onschuld te enenmale voor gewend was. 't Moest wel daaraan lig gen dat- ze nog steeds voor hem die onrijpe genegenheid voelde, die ze hem van het eerste begin van hun vriend schap had toegedragen. Maar die kus in dat rijtuig dan? Daaraan was niets onvolwassens ge weest! Kon ze die zijn vergeten? Kon hij zioh die passie hebben verbeeld, die haar van top tot teen had doen beven, toen hun lippen elkaar ontmoetten? Op dit moment, toen hij snel een blik wierp op haar franke, schitterende ogen, was hij geneigd te denken dat dat zo was geweest, Ze straalde van geluk, maar net als 'n kind. „Ik ben klaar, züllen we?", stelde zij voor. Toen zii de gang inliepen, was Char les kopplg-besloten haar eraan te her inneren, dat ze een volwassen vrouw was, de actrlce-in-opkomst en hij vroeg veelbetekenend: „Hoe ben je gevaren met die man van Broadway? Had hij je contract al klaar by de soufflé r sohien „O Charles, je bent nog net zo'n plaaggeest als altijd. Om je de waarheid te zeggen: hij is heleméAl niet versohe nen. We zaten maar te wachten en te wachten en toen zei Larry dat hii on verwacht moest zijn opgehouden en hy wil maar steeds niet zeggen wie die di recteur is. Ik moet ie eerlijk bekennen, dat ik eigenlijk büi was, Ik zou na tuurlijk erg trots zyn als Flo Ziegfeld, bijvoorbeeld, me 'n rol had aangeboden, maar eigenlyk wil lk nergens anders spelen dan hier In de Gaiety." Charles schrok ervan zo biy als dit nieuws hein maakte, Hii had echter een duister vermoeden, dat Crayle die direc teur „uit zijn duim had gezogen" om Rose te beletten de vorige avond met hem te csan souneren- Charles had zyn oordeel over Larry al klaar: alle machtig onplezierige knul. Charles had een hansom besteld, die hen opwachtte bij de achteringang. Hij gaf de koetsier het adres, dat Roosje hem gegeven had en kwam naast haar zitten. Toen begon hij op een goed geluk „Ik kryg zo de indruk, dat Larry en jy goeie vrienden zyn". „Ja en nee", gaf ze weifelend ten antwoord. „Er is geen andere acteur waarmee ik liever zou werken dan met Larry. Hij is ook ontzettend aardig voor me geweest, Je zou er verbaasd van opkijken, Charles, als je wist wat 'n moeite hy zich voor me gegeven heeft." „O ja?" Er was 'n scherpe klank in Charles' stem, die Rose niet ontging; maar ze wilde niet unfair zijn tegenover Larry en hield vol: „Nou, 't was heel lief van hem, my mee te nemen naar een eerste-klas costumière, die hij kent en erbij te blij ven om my te helpen kiezen. Ik heb 't ook aan hem te danken, dat ik op aller lei partijen en zo uitgenodigd word. Je zou 't niet geloven, Charles, als ik je vertelde waar ik allemaal ontvangen word tegenwoordig", pochte ze lief na- lef, „Maar eerst vertrouwde Larry 't niet en wou nooit, dat lk alleen ging, want hy was bang, dat ik 'n vreselijke blunder zou begaan met praten of met me te gedragen. Eerst nu ik Edith heb, die weet hoe 't hoost, iaat hij me m'n gang gaan, Hij heeft Edith trouwens ook voor me opgeduikeld", besloot ze. „Dat heeft hij allemaal voor jou gedaan", tartte Charles haar, „en dan zeg je dat je er niet zeker van bent dat je hem als 'n vriend beschouwt," „Ik weet dat 't ondankbaar klinkt Charles en ik zeg 't ook heus tegen niemand anders dan tegen jou." Rose liet haar stem zakken tot 'n beschaamd gefluister. „Maar hoe ik Larry ook be wonder, ik mag hem nu eenmaal niet." Charles was bovenmate gevleid, niet alleen door die bekentenis, maar ook door haar vertrouwelijkheid „Mag je my 'n beetje, Roosje?" vroeg hij zachtjes. Haar antwoord, de beving in haar s|em, verrasten hem opnieuw, zoals hij al zo vaak door haar in verwarring was gebracht. „Jou graag mogen!", herhaalde zij „Maar Charles, je moet toch weten dat ik van je hou meer dan van iemand anders in de wereld!" (Wordt vervolgd) ONDER DE KEIZERSKROON LUCHTWEG-WIJZERS Rjjjjj Schiphol zal binnenkort weer llWlf 'en luchtwegwyzer rï)k zijn- In >e3i' aanwezigheid van een aantal autoriteiten hoopt ir. L. T. van der Wal, plaatsvervangend voorzitter van de A.N.W.B. Woensdag 13 Mei een nieuwe luchtweg-wijzer te onthullen en aan de heer U.F.M. Dellaert, direc teur van de luchthaven Schiphol over te dragen. Reeds in 1936 werd een dergelyke luchtwijzer door de A.N.W.B. aan de gemeente Amsterdam aangeboden. Die was destijds bekostigd uit gelden, door het Nederlandse volk bijeengebracht, ter aanbieding van een blijvende her innering bij liet vyftigjaflg bestaan van de A.N.W.B. in 1933. Deze lucht wijzer werd op 23 Mei 1936 op Schip hol geplaatst als een modem symbool van de voorziening van wegwijzers door de A.N.W.B., die ook de lucht reiziger de weg naar zijn verre be stemming wilde wyzen. Jarenlang was de luchtwyzer, die van 22 armen was voorzien, een bezienswaardigheid voor talloze bezoekers van de luchthaven. By de verwoesting van Schiphol in de oorlogsjaren werd ook dit baken ver nield. Op verzoek van de directie van de luchthaven heeft de wegwyzerafdéling van de A.N.W.B. thans een nieuwe luchtwijzer vervaardigd en de gemeen te Amsterdam heeft voor de opstelling- zorggedragen. De nieuwe wegwijzer die geheel in yzer is uitgevoerd, heeft 33 armen cn verwijst naar de luchtha vens in alle delen van de wereld; ook de kilometerafstanden zyn aangege ven. HERSTEL IN HET PARK |wji Dertig jaar is het dezer dagen Bf gaieden, dat in Nederland, en wel ,n Amsterdam, het eerste Park- nerstellingsoord werd geopend. >e gedachten in Noord-Amerika reeds bekend, werd destijds door mej. L. van Eeghen naar ons land overgebracht. Herstellenden, die het ziekenhuis ver laten en in het gezin terugkeren kun nen daar in de regel niet zo spoedig _eheel herstellen. In Noord-Amerika bestonden parken of oorden, afgesloten van de omgeving, waai- herstellenden 's octhteDds konden worden onderge bracht om tegen de avond weer naar huis terug te keren, Het waren lig- hallen die onder een deskundige leiding sLonden en een ieder betaalde naar draagkracht. Verder werden deze in richtingen gesteund door vrywillige bydragen. In 1922 vormde zich in Amsterdam een propaganda commissie onder voor zitterschap van dr M. de Hai-togh om tot oprichting van eenzelfde herstel lingsoord te komen. Het doel van het streven was sympathiek en er is des- tyds hard gewerkt het eerste Park- herstellingsoord zo spoedig mogelyk tot stand te brengen. Dank zij geldelijke bydragen van de Gemeente Amsterdam en van tal van leden en begunstigers kon de bouw van het eerste Parkherste1 ingsoord worden aanbesteed. Het zou een lighal worden, bestemd voor een vijftiental herstellenden, die, nog moe en zwak na een zware ziekte, zich thuis vaak in een voor hun herstel ongunstige omgeving moesten behelpen. Tevens zou er plaats zijn voor enigen die in de open lucht op een ruststoel verder konden aanster ken. Voor een keuken en een toilet- inrichting zou eveneens worden ge zorgd. Een stad als Amsterdam had drin gend behoefte aan dergelyke herstel lingsoorden en een tweede oord moest spoedig volgen. De gedachte van een herstellingsoord, in een rustige omge ving moest in brede lagen aan de be volking worden kenbaar gemaakt. En het is destijds, dank zij de spontane arbeid van de commissie spoedig tot een resultaat gekomen. Nu, na dertig jaar, zyn er tientallen van dergelijke instellingen in den lande. Gp 12 Mei 1923 heeft in het Ooster park, mr H. C. Dresselhuys, secretaris generaal van „Het Nederlandsche Roode Kruis", het eerste ParMierstel- lingsoord geopend. Ook nu nog staat de Vereniging Parkherstellingsoorden on der de bescherming vanhet'Rode Kruis. Prins Hendrik was bij- -deze opening Op 26 September 1923 werd de eer ste herstellingsoord, genaamd „Wilhel- mina", aan de Weesperzyde door dr J. N. J. Vos, de wethouder yoor.de Open bare Gezondheid, opengesteld. En sinds dien tijd zijn er ln hét Oosterpa.rk te midden van groen en bloemen en op d® boot aan de Amstel enige duizenden zieken, hersteld. KLAVERJAS rnjTvl Het grote klaverjastourpool, uit- 1E1 geschreven door de klaverjas- ^21' club De Bik en gegeven ten bate van de Nederlandse Stichting voor het Gebrekkige Kind (Mythyl- stichting) is geëindigd. Het is een vol ledig succes geweest. De ereprijs is ten deel gevallen aan The Corner met 22.898 punten; Landlust verwierf de eerste prijs de beker, welke Het Algemeen Handelsblad had - uitgeloofd met 22.732 punten. Even-blij, Zaan dam haalde 22.748 punten en ging met de derde prijs strijken. De Eik zelf. de organisatrice, stelde zich be scheiden tevreden met no 99 (17.084: punten). De prijsuitkering is Zaterdag 16 Mei te 19 u, in het restaurant van het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen (Maurltskade). De bedoeling is die ..avond een individuele klaverjaswed- stryd te spelen om tien prijzen. Het secretariaat van De Eik is Cópericus- straat 54 II. OOSTENRIJKERS nnif] J.l. Zaterdag Jhebben Natlonalrat i ml Hranz Dworaken. dr Ff. Mon- W"' nek, prasident en Generalsekre- taer der Bundeskamer für die Gewerbliche Wirtschaft te Wenen, ver gezeld van dr F. A. Grohmann, Oos tenrijks handelsgedelegeerde in Den Haag een bezoek aan Amsterdam ge bracht. In gezelschap van haven- en .scheepvaartdeskundigen hebben zij enige gedeelten van .de havpn bezich tigd en waren getuige van het te water laten van het 32.000 ton metende tankschip Alhaid. Een gezamenlijke lunch waarbij de Amsterdamse. Kamer van Koophandel als gastvrouwe op trad, besloot het bezoek. KALENDER Alledagkerli-Westerkerk. Dinsdag spreekt van 12.4513.15 uur In de. Wes- terkerk ds H. A. Visser. Medewerking van het Alledagkerkkoororganist Simon C. Jansen. UITGAAN Centraal Theater: -pagelüks om 8.15 uur Welkom thuis, Helena;. Concertge bouw: Vanavond om 8.1b uur zingt. Hei- ga Mott, begeleid door Ifelix de Nobel, in de kleine zaal; de violist Leo Cher- niavsUy speelt morgen om. 8.15 nuf. be geleid door Julie Culp, in de kleine zaal; Kleine Komedie: Dagelijks pm.8 aur het ABC.cabaret ln Bibelonië; Leldseplein Theater: Elke avond om 8 uuy spéélt het Rott. Toneel Het Geheim Van, ar Spen cer; Minervapayiljoen: Vanavond om 8 uur spelen studenten Een Zomer smeult tot As; Nieuwe de la' Mar: Dagelijks om 8 uur speelt de HaagsChe Comecjie Als 't Kindje Binnenkomt. V y SOMS krijgen, wij brieven van ménsen die zich beklagen over de prak tijken van anderen. Zij hebben bijvoorbeeld een sieraad verloren of ergens een tas laten staan en hun be zittingen nooit meer teruggekregen. Nu is het meestal zo dat men in de pen klimt als men iets heeft aan te merken of zich ergens door benadeeld, voelt; een mens heeft eerder de neiging zijn onlustgevoelens aan de grote klok tc hangen dan zijn tevredenheid. Daarom trof ons een schrijven dat wij van morgen kregen. „In de bezettingsjaren had ik een werkstertje", vertelt éen lezeres, „dat in een randgemeente van Amsterdam woonde. Toen de voedingstoestand hoe langer hoe slechter werd en de ver bindingen steeds gebrekkiger, kwam zij mij aarzelend vragen of ik er be zwaar tegen had als zij de betrekking opzegde: het werd haar te zwaar. Ik wlsf iets van haar omstandigheden en zoi: „Maar kind, kan je de inkomsten wel missen?" Zij verklaarde dat ze in de buurt wel iets zou vinden. Deze kwestie liet my tocTi niet mét rust en ik besloot haar behalve haar loon nog iets extra's te geven. Maar het liep tegen het eind van de mSand en wjj waren toen, in de eerste tijd van ons huwelijk, ook niet zo kapitaalkrachtig. Ik had niet meer in huis dan het restje van mjjn huishoudgeld, afgepast voor de laatste dagen. Zij zou niet meer terugkomen. Dus gaf ik haar een doosje, waarin ik zilvergeld had ge spaard voor een bedrag van 14.75 precies. „Hier", zei ik, „neem dat nou mee om de tjjd te overbruggen tot je weer een betrekking hebt gevonden." Zij wilde het echter niet accepteren. Toen zei lk: „Houd het dan achter de hand zolang je het financieel moeilijk hebt." Ik voegde er, bij wijze van grapje, aan toe: „Na de oorlog kom je het maar eens terugbrengen" en stopte het doosje in haar mantelzak. „Ik hoorde niets meer van haar. Tot gisteren, op Zondag 10 Mei. Toen kwam zij mij weer eens opzoeken. Ze was in die eerste oorlogsdagen bij ons' geweest en nu, dertien jaar later, wilde zij de 10e Mei nog eens by ons door brengen. Zij vertelde dat er sinds een naar maanden een belangrijke verbete ring in haar omstandig-heden was '«ekomen. „Bij het weggaan zette zy een doosje op tafel. Ik was' dat geval van het geld al lang vergeten en keek haar verwonderd aan. Toen zy zei: „Nu heb ik die reserve niet meer nodig, me vrouw", ging mij eindelijk een licht op. „En ten slotte, toen ik nadat zij waa weggegaan het doosje opénmaakte, bleek dat al het zilvergeld' er nog net zo Inzat. Zij had er, in al die moeilijke oorlogse en na-oorlogse jaren, geen dubbeltje van gebruikt..."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2