ALGEMEEN HANDELSBLAD Parijs tracht orde op te stellen zaken gjlieim?e Jlmsteröamscfje gourattt Naguib dreigt met oorlog tegen Engeland Kroningsstoet trok Zondag door Londen Aardappelen lijden door en aardbeien nachtvorst Churchill moet meer voor Engeland „opkomen" Oppositie heeft meerderheid in bestuur-Ommelanden INDO-CHINA EN LAOS De Oranje, geheel hersteld, kan weer in de vaart komen UITSLAG Impasse bij conferentie over Sues-kanaal ISTEREN, één dag voordat de Amrikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, in Kairo aan zou komen, heeft generaal Naguib een rede gehouden waarin hij verklaarde „dat Egypte thans bereid is om met het bloed van zijn zonen te betalen voor Egyptes onaf hankelijkheid." De generaal sprak over de Brits Egyptische onderhandelingen, die zich in een impasse bevinden. Hij verklaarde, dat „bloedvergieten de enige manier is om onafhankelijk heid te verkrijgen. De vorige Woens dag hebben wij ons teruggetrokken uit de besprekingen die de bedoe ling hadden aan Egypte een ver momde bezetting op te leggen. In 1922 en 1936 heeft Engeland Egypte onafhankelijkheid geschonken, doch beide malen bleek het een onafhan kelijkheid erger dan een openlijke bezetting." Naguib sprak bij de plechtigheid van de overbrenging der stoffelijke resten van Egypte's ombekende soldaat van Palestina naar Kairo. „De prijs voor de vrijheid is warm vloeiend bloed", aldus de Egyptische premier, die Engeland in zijn rede „de vijand" noemde. „Wij moe ten ons voorbereiden op de grote strijd, die voor ons ligt", aldus besloot Naguib zijn rede. Volgens het partijloze blad Al Ahram, heeft Egypte reeds gelden uitgetrokken voor een mogelijke „onafhankelijkheids oorlog" t-egen Engeland, indien dit land weigert de Suez-kanaalzone te ontrui men. Reeds zouden in allerlei plaatsen vrijwilligers worden opgeleid voor de oorlog, aldus het blad. Minister Dulles heeft heden bij zijn aankomst op het vliegveld van Kairo verklaard, dat zijn bezoek „er wellicht rtoe zou bijdragen om enkele misver standen uit de weg te ruimen. Stassen en ik zijn hier om te leren", aldus Dulles. De minister verklaarde voorts dat de Amerikaanse .regering Naguib be schouwt „als een van de vooraanstaande leiders der vrije staten. Wij waarderen vooral de werkelijkheidszin waarmede hg zijn programma voor hervormingen uitvoert." De Egijptische minister van Buitenlandse Zaken was ter begroeting aanwezig. Hedenmiddag zal Dulles worden ont vangen door premier Naguib. Een nieuwe Duitse partij onder Wirth Te Dusseldorf is Zondag een nieuwe oppositiepartij opgericht, waarvan dr Josef Wirth, de Duitse kanselier ten tijde van de republiek van Weimar, een der voorzitters is. De groep noemt zich „liga van Duitsers voor eenheid, vrede en vrijheid". Deze partij, die gevormd is op initiatief van de „Duitse unie" die onder communistische leiding heet te staan, staat neutralisering van Duits land voor. Zij wil voor de komende ver kiezingen candidaten stellen. Landbouwschuur afgebrand te Rosmalen (N.-B.) Zondagmiddag is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de land bouwschuur van J. van de Broek in de Maliskamp te Rosmalen (N.-B.). De schuur, die nagenoeg geheel uit stro was opgetrokken, stond in een omme zien in lichterlaaie. Het woonhuis kon men met natspuiten behouden. De schuur en hooiberg gingen verloren. Twee varkens en een aantal konijnen kwamen in de vlammen om. De Pakistaanse waarnemend minister van Buitenlandse Zaken Hoesain, en diens plaatsvervanger Hilalyn, zijn Maandag te New Delhi aangekomen. Zij zullen aldaar besprekingen voeren om te komen tot het opstellen van een agenda voor de bijeenkomst van de In dische en Pakistaanse premier, die in de tweede helft van Mei zal plaats vin den. Naar verluidt, zal het punt Kasjmir niet op deze agenda staan. (Van onze correspondent) DE nachtvorst heeft in de nacht van Zondag op Maandag in Kennemer- land belangrijke schade aange richt aan de aardbeien. Men spreekt van een katastrophaal gevolg van deze nachtvorst. De vroege soorten zijn voor de grootste helft bevroren, vooral de z.g. zure aardbeien en de Moulin Rouge. Op de zwaardere gronden in het oude Wijk aan Duin schijnt de schade mee te vallen. Maar ook hier moet men nog afwachten wat van de oogst zal terecht komen. De tuinbouw in Midden-Kennemerland had er op gerekend na de gunstige situatie tot nu toe reeds deze maand met aard beien aan de markt te kunnen komen. De nachtvorst heeft echter deze hoop teniet gedaan. Schade werd ook aan gericht aan vruchtbomen en aan de vroege aardappelen. Met name hebben in de Noordhol landse aardappelenstreek op sommige plaatsen heel wat vroege aardappelen te lijden gehad. Dit betekent niet dat ze geheel verloren zijn; de planten worden echter enkele weken terugge zet en de opbrengst is in de regel dan lager-. Bezorgdheid dat Britse politiek zich onvoldoende laat gelden (Van onze correspondent) Londen, 11 Mei VANDAAG zal Sir Winston Churchill het debat van twee dagen over de buitenlandse politiek in het Lagerhuis openen met een rede, die bijzon dere belangstelling zal wekken. Het is duidelijk dat zich achter de schennen onderhandelingen afspelen tussen Amerika en Rusland, en Sir Winston heeft zich tot nog toe er niet over uitgelaten of Engeland daarin een rol speelt, en zo ja, van welk belang deze rol is. Met spanning vraagt men zich hier in politieke kringen af of het tijdstip thans is gekomen voor Sir Winston om zich duidelijker over deze zaak uit te spreken. Aan aansporingen voor de Britse premier om „voor Enge land te sprei een" heeft het de afgelopen weken niet ontbroken. Maar men 'be grijpt natuurlijk ook zeer goed, dat het tijdstip om in het openbaar een mending te uilen met zorg moet worden gekozen. Een tweede punt is de conferentie tuissen Engeland en Egypte, welke hier met bezorgdheid wordt gevolgd nu ge neraal Naguib gisteren zulk een scher pe commentaar heeft gegeven. Men is hier van mening", dat generaal Nagnib dit tijdstip heeft gekozen voor zijn ver klaring, omdat de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Dulles van daag zijn reis in het Midden-Oosten be gint. Generaal Naguib wil hem natuur lijk een zo scherp mogelijk gestelde stand van zaken demonstreren, welke hier wordt gekwalificeerd als „het mes op de keel zetten", ofschoon Dulles duidelijk heeft verklaard diat Amerika VERRASSENDE WENDING Oud-directeur De Boer komt waarschijnlijk terug (Van onze Groningse correspondent) TAE rol, die oud-directeur F. de Boer van De Ommelanden in het thans ruim acht maanden durende conflict bij deze Groningse coöperatieve fabriek van melkproducten heeft gespeeld, is nog niet ten einde, integendeel. Na zijn ontslag, dat hem op zijn eigen verzoek werd verleend, ontplooide de heer De Boer een activiteit onder de leden (die voor het grootste deel achter hem staan)welke er op was gericht het tegenwoordige bestuur, dat de uit spraak van de arbitrage-commissie wil naleven, te doen verdwijnen en hun plaatsen door zijn aanhangers te doen innemen. Dit is de heer De Boer in de Zaterdag in Het Tehuis te Groningen gehouden algemene ledenvergade ring van De Ommelanden voor het grootste dieel gelukt. Met ruim honderd stemmen meer dan de candidaten kregen, welke het uit vijf leden bestaande be:Vuur voor het vervullen van drie vacatures ontstaan door het tussen tijds (wegens een overigens niet rechtsgeldige motie van vertrouwen) bedan ken van drie bestuursleden had gesteld,, koos de oppositie onder de Omme- lander boeren de candidaten, die door de aanhangers van de heer De Boer naar voren werden gebracht. Ook een door bedanken ontstane vacante plaats in het college van commissarissen zal door een oppositie-candadaat worden bezet. Als eerste doel stellen de nieuwe be stuursleden, de heren J. D. Holtman uit Bedum, F. Bulter uit Euvelgunne en R. H. van Hemmen uit Roodehaan, zich thans voor ogen de heer De Boer weer In zijn oude functie van directeur te benoemen. De meerderheid van de leden is van oordeel, dat de oud-directeur, die het bedrijf van De Ommelanden door zijn zakelijke capaciteiten tot een millloenen- be drijf heeft gemaakt, ook de aangewe zen man ls om De Ommelanden uit de moeilijkheden te halen. De oppositie en de heer De Boer schijnt thans in te zien, dat, wil men De Ommelanden behouden, het nodig is de uitspraak van de arbitra ge-commissie na te leven. Indien dit namelijk niet gebeurt zullen de boetes, welke de A.N.A.B. gevraagd heeft De Ommelanden op te leggen, onge twijfeld leiden tot een faillissement van de fabriek, waarbij de leden hoofdelijk aansprakelijk zijn. Naar tijdens de Zaterdag gehouden leden vergadering bleek, zijn de heer De Boer en een groot deel van zijn aan hangers Vrijdagavond in vergadering bijeen geweest. Hier werden de can didaten voor de bestuursverkiezing aangewezen, terwijl overeengekomen werddat men de uitspraak van de arbitrage-commissie zou naleven. Blij- niet wil interveniëren in de Brits-Egyp tisch e ond erh andelingen Zoals bekend gaat het er niet meer om of Engeland de kanaalzone zal ont ruimen of niet. Deze ontruiming zal over enige jaren toch moeten geschie den wegens het aflopen van het Brits- Egyptische verdrag. Het gaat alleen over het aantal Britse technische troepen, die nodig zijn voor het onderhoud van de militaire installaties in de kanaal zone. De Bgyptenaren geven toe, dat zij het zelf niet alleen aankunnen en bui tenlandse deskundigen nodig hebben, Londen wenst nu, dat deze experts allen Engelsen zullen zijn en de Eigyptemaren wensen deskundigen van vier verschil lende nationaliteiten Er is ook verschil van mening over het totaal aantal experts en bovendien over de mate van de militaire waarde der kanaalzone. Volges de Engelsen be hoort de kanaalzone op een toppunt var doeltreffendheid te worden gehouden terwijl Egypte van mening is, dat e: geen onmiddellijk gevaar dreigt, en dat liet dus niet nodig is de installaties een toestand van de hoogste mobilisatie te houden. Gegeven deze verschillen, die dus alleen gradueel zijn, is er geen reden voor een uitbarsting als die van ge raai Naguib, behalve uit polltiek-takti- sche overwegingen- Ten derde steekt het de Engelsen na tuurlijk, dat de onderhandelingen Pan Moen Jon practisoh alleen door de Amerikanen worden gevoerd. Daarmee in verband staat het vraagstuk van de handel met China- Dan zijn er Engelse klachten over het gebrek aan medewer king in Amerika ter verruiming van de Engels-Amerikaanse handel, waarover minister Butler reeds een paar dagen geleden hartige woorden heeft gespro ken. Waarschijnlijk zal Sir Winston ook over de politiek tegenover West-Duits- land spreken, nu de Engelse Hoge Com missaris, Sir Ivone Kirk Patrick juist is benoemd tot permanent hoofd dienst van het Britse Departement van Buitenlandse Zaken: een belangrijke mu tatie, omdat 'het aftredende hoofd, Sir William Strang, de reputatie heeft een weinig krachtige figuur te zijn. kens een opmerking in de ledenver gadering van Zaterdag is deze om mezwaai van de heer De Boer wel wat laat gekomen Ook overigens zorgde de oud-direc teur voor de nodige sensatie. Uiteraard had hij er groot belang bij de algemene ledenvergadering bij te wonen. Het be stuur nodigde hem echter niet uit, maar de heer De Boer verscheen Zaterdag toch in de vergadering. Hij toonde het bestuur een perskaart van het Neder lands Weekblad voor Zuivelbereiding en Handel, een uitgave van de firma Misset in Doetinchem. Op deze pers kaart was vermeld, dat de heer De Boer als verslaggever van dit zuivelbiad zou optreden. Het bestuur van De Ommelanden had kennelijk niet op deze nieuwe stunt van de oud-directeur ge rekend, doch stelde zich al spoedig op het standpunt, dat men de heer De Boer niet als bona fide journalist wenste te erkennen. Hij kreeg dan ook de mededeling dat hij uit. de zaal moest verdwi,jnen omdat het een besloten vergadering was. De oppositie onder de leden nam hiermee echter geen genoe gen. Er werd beraadslaagd en hel. eind van het lied was. dat het bestuur eieren voor zijn geld koos. want de oooositie "af te kenr.en, dat het de bedoeling was, alle met toestemming van het bestuur aanwezige journalisten te doen verwijderen, wanneer de heer De Boer op zijn nerskaart geen toegang kreeg. Inmiddels was het een uur later ge worden alvorens de vergadering kon beginnen. I De poging van de Anglo Iranian om te beletten, dat de Iraanse olie uit de Japanse tanker Nissjo Maroe in Japan gelost zou worden, is mislukt. Het ge rechtshof te Tokio was niet bereid, het beslag uit te spreken, dat door de Anglo Iranian verlangd werd. BIG BEN liet zeven slagen horen toen gisterochtend deze foto van de vol ledige repetitie van de kroningsop tocht werd gemaakt. Wij zien de staatsiekoets langs de tribunes voor Westminster Abbey rijden. Links trompetters, die juist een fanfare hebben geblazen HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Helsinki Stockholm Oslo Kopenh. Amsterdam Edinburgh Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort MUnchen Wenen Innsbruck A. windrichtingB. windsnelheid meter p. sec,; C. max temp. gisteren; D. neerslag afgel. 24 u. in mm, (Alle gegevens voor Amsterdam opgenomen op Schiphol). De waterstanden op de rivieren luidden vanochtend: Mannheim 2.79 (4- 0.01); Trier 1.14 (—3), Koblenz 1.88 (—3), Keulen (—1), 1.53 (—1), Ruhrort 3.53 (02), Lobith 9.48 (—7). Nijmegen 7.31 4), Arnhem 7.48 (—3), Eefde 2.70 (onv.), Deventer 1.75 (—2). Namen la plante 1.44 1), Borgharen 39.63 (+18), Belfeld 10.90 (—12), Grave 4.60 (—IS). Vreeswijk 0.32 (—13), Lïth 0.01 (—18). Weer A B C D 1. bew. O 5 13 0 zw. bew. O 1 14 0 zw. bew. ONO 2 14 0 1. bew. NNO 10 12 0 onbew. N 1 12 0 geh. bew. ONO 2 11 0 onbew. wïndst. 7 7 onbew. windst. 10 0 onbew. ONO 1 16 0 zw. bew. windst. 20 0 onbew. 20 0 zw. bew. NNW 1 18 0 onbew. windst. 13 0 N 2 10 1 onbew. windst. 18 0 zw. bew. W 2 10 1 nevel NO 2 11 0 onbew. ZW 2 '6 3 regen WNW 10 9 7 onbew. windst. 8 2 W eersverwachting NOORDELIJKE WIND De Bilt verwacht tot Dinsdag avond: Droog weer met wiselende bewolking en in de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen; vannacht plaatselijk lichte nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het Y (kop Handelskade) 8.40 u., S.7 (8.9) gr. C., luchtdruk 1015.8 (1018.3) millibaren of 761.9 (763.8) mm., wind richting en -kracht. WNW-2 (ONO-4), max. temp. gisteren 13.2 (9.3). min. temp. 3.1. (2.5) geen neerslag (0.5 mm). (De cijfers tussen haakjes hebben be trekking op gisteren, resp. eergisteren.) Zon onder 20.21. morgen op 4.51; (fep Maan morgen op 3.52, onder 20.08. Nieuwe Maan 13 Mei. VLIEGTUIGONGELUKKEN Bij New Delhi is Zaterdag een vlieg tuig van de Air India neergestort. Alle 18 inzittenden kwamen om het leven. Later op de dag deed zich nog een on geluk voor met een Dakota van de Air India. Dit had geen ernstige gevolgen. De 15 passagiers bleven ongedeerd. Piaster-koers gedevalueerd, zodat vele zivarte- handelaars de pas is afgesneden IN de reeks redevoeringen onder auspiciën van de Raad van Europa in de zaken van de Indochinese oorlog heeft de Franse regering aan gekondigd, dat de Indochinese piaster wordt gedevalueerd. In de Franse pers waren de laatste dagen artikelen verschenen over het „piaster- schandaal" waardoor duizenden geldhandelaren vermogens konden ver dienen, tengevolge van het waardeverschil van de piaster in Saigon en Parijs. Een parlementaire commissie heeft ernstige critiek uitgeoefend op het financiële beleid van de Franse regering en in sommige Parijse bladen werd verklaard, dat de Indochinese oorlog onnodig werd verlengd door het voortbestaan van de wantoestand. Volgens één blad heeft de geldsmok- kel de Franse staat in zeven jaar tijd een billioen francs gekost. In Wash ington werd deze saneringsmaatregel toegejuicht. De zwarte handel profiteerde op tweeërlei wijze van de oude koers. Men kocht piasters voor acht francs in Saigon en verkocht ze te Parijs tegen de officiële koers van 17 francs aan de banken. Men kocht voorts dollars op de zwarte markt te Parijs tegen 400 francs, smokkelde ze naar Saigon, ver kocht ze daar voor 50 piasters, transfereerde deze naar Parijs en verkocht ze daar voor 850 francs een winst van meer dan 100 procent. QDagelijks commentaarj) DllllcS ill Kalf O VOOR het eerst in de geschiedenis zal een Amerikaans minister van Bui tenlandse Zaken een reis maken door het Naburige Oosten. Foster Dulles, die heden in Kairo is aangekomen en die in de komende 20 dagen elf hoofd steden van de Nijl tot de Indus zal be zoeken, legt op deze wijze de nadruk op het feit, dat hoewel in Europa en in Azië de defensie tegen het communisme is of wordt georganiseerd, zulks in het Naburige Oosten tot nu toe niet kon ge schieden, zodat de uitvalspoort via Per- zië en Afghanistan naar Afrika en Voor-Indië voor de Russische legers wijd open is blijven staan. In Kairo wordt hij heden geconfronteerd met een van de centrale oorzaken van wantrouwen der Mohammedaanse wereld tot het Westen, welk wantrouwen tot nu toe de uitvoe ring der politieke en strategische plan nen van de Atlantische gemeenschap heeft verhinderd. Na acht jaar onder handelen is het Brits-Egyptische ge sprek over het SueZkanaal weer afge broken en generaal Naguilb heeft dit feit gisteren „gevierd" met een oproep tot bloedvergieten... De Engelsen voer den de onderhandelingen op een tech nisch niveau. Zij hoopten overeen stemming te bereiken over de modus van het beheer der bases in de zone, na vertrek der Britse troepen uit het ge bied. Egypte, welk land door zijn eman cipatie en door het meer recente optre den van een dictator k la Kemal Ata Turk, niet alleen politiek voorbeeld doch ook modern geestelijk centrum werd voor de Mohammedaanse landen, wenste onderhandelingen op politiek niveau. De Egyptische onderhandelaars wilden sleohts spreken over de vraag öf en wanneer (vooral wanneer) de Engel se troepen uit de zone zouden vertrek ken. Is het immers voor Naguib belang rijk te tonen, dat hij „de laatste resten van buitenlandse voorrechten" te niet kan doen, zo is het voor Churchill moei lijk vlak voor de kroning het Britse volk te stellen voor een nieuwe terug tocht uit een gebied, dat eens viel onder de Pax Brittannica. De ministers der Arabische landen, die thans bijeen zijn te Kairo, hebben besloten de Egyptische eisen volledig te steunen. Zij wensen de Amerikaanse reiziger te tonen, dat er van een Westelijke defensie-organisatie in het Naburige Oosten geen sprake kan zijn, zolang deze kwestie niet is gere geld. Ook de felle woorden van Naguib, die hij eerder als volkstribuun dan als staatsman sprak, moeten in dit verband worden gelezen. DULLES zal echter de Egyptische regering duidelijk maken, dat de bases in het Suez-kanaal, die stra tegisch tussen Azië en Afrika liggen, zo belangrijk worden geacht, dat een meer dan uitsluitend Egyptisch beheer daarvan noodzakelijk is. Deze stelling, die voortkomt uit een zeker dédain voor politieke complicaties wanneer het om practische militaire problemen gaat, is Londen niet onwelkom. Vandaar, dat men in de Britse hoofdstad, waar over het algemeen Amerikaanse stappen in het Naburige Oosten met wantrouwen worden bejegend, de reis van Dulles wel toejuicht. Een energieke toon van Dulles zal er ongetwijfeld toe kunnen bijdragen, dat de opgewonden stemmen, in Kairo zich matigen. Doch zelfs indien de Suezkanaal- kwestie door de reis van Dulles nader tot een oplossing kan worden gebracht, blijft nog de Arabische grief bestaan ten aanzien van de 800.000 Arabische vluchtelingen uit Israël. Dulless aan dacht zal zich dus ook moeten richten op het tot stand brengen van een Arabisch-Israëlische entente. Het uit blijven daarvan kost de V.S. indirect geld. Daar schepen voor Israël het Suez- kanaal niet kunnen passeren, moet Israël olie ter raffineringin Haifa uit Venezuela importeren. Dat betekent dertig millioen gulden per jaar aan extra-kosten, die slechts gedekt kunnen worden door middel van Amerikaanse economische hulp. De reis van Dulles heeft natuurlijk niet ten doel al deze kwesties in een paar dagen op te lossen. Officieel is het trouwens slechts een „fact-finding tour". Het gaat Washington bij deze reis meer om het kweken van goodwill in de Mo hammedaanse wereld, welke goodill aan een concrete organisatie van defensie in het Naburige Oosten moet vooraf gaan. Dulles zal daarbij als Amerikaan eerder geloof vinden dan een ander, wanneer hij de nationalistische staatslieden uit die streken verzekert, dat de Westelijke wereld op den duur meer gebaat is bij een goede verstandhouding tot de volken van de Islam, dan bij het vasthouden aan oude rechten. Uitbarstingen zoals die van Naguib, komen immers meer voort uit een latent wantrouwen tegen over het Westen, dan dat zij hun aanlei ding vonden in concrete omstandigheden. (Van onze correspondent) P a r ij s, 11 Mei. TE beginnen met heden is de pariteit van de Indochinese piaster vastge steld op zijn oude koers van frs. 10. in plaats van frs. 17.(sinds einde 1945). De koers van piaster benadert na deze devaluatie ongeveer de werke lijke waarde en de operatie maakt een einde aan een levendige geldhendel, welke de Franse staat enorme sommen kostten, volgens sommigen enkele hon derden millioen francs per dag. De door de regering-Mayer in overleg met de Indochinese autoriteiten genomen sa neringsmaatregel zal als gevolg van de verhoging der reserves van de circu latiebank de dekking van het Indochi nese geld versterken en naar hier wordt verwacht de handelsbalans van de geas socieerde Vietnam-staten verbeteren, welke laatste bij een krachtiger bedrijfs leven een groter aandeel kunnen nemen dan tot dusverre in de oorlogskosten.. Daar de pariteit met andere geldsoorten in gelijke verhouding wordt gewijzigd ais van de fx-anc, zal hetgeen Vietnam uit het buitenland invoert het land duurder komen te staan, doch er zullen maatregelen worden genomen om de hausse niet dezelfde afmetingen te laten aannemen als de devaluatie. Bin nen enkele weken zal de bezoldiging in piasters van Franse ambtenaren en de militairen in Indochine worden herzien, terwijl een ander gevolg van de maat regel zal zijn de verlaging van de kos ten van verschillende invoeren uit Indochina in het „moederland", b.v. van rubber. Te Saigon heeft de aankondiging van de devaluatie gisteren een paniekachtige stemming te weeg gebracht. Ondanks de Zondag hebben velen getracht dol lars en andere deviezen te verkrijgen of goederen waarvan in de eerste plaats prijsstijging wordt verwacht, zoals b.v. autombielen, dit alles met de bedoeling zoveel mogelijk piasters in „reële waar den" te beleggen. De dollar steeg op de- zwarte markt te Saigon, waar hij al sedert enige t(jd 50 piasters noteerde (officieel te Parijs frs. 350 en niet offi cieel frs. 415.tot 70 a 80 piasters. De te verwachten prijsstijging wordt in Indochine op 30 k 40 geschat. Gunstige berichten uit Laos GISTEREN werd in Parijs bekendge maakt, dat de onderhandelingen over het in de practijk brengen van de formele souvereiniteit van Cam bodja. die te Parijs door de premier van dit land zijn gevoerd hebben geleid tot een algemene overeenstemming tussen de Franse regering en de pre mier. De berichten uit Laos luidden verder gunstig. Twee communistische divisies zouden zich over de noordelijke grens teruggetrokken hebben naar Thal-ge- bied, terwijl een divisie nog in de buurt van de residentie bewegingen der Franse troepen in de vlakte der kruiken be lemmert. De koning van Laos heeft zich naar Ventiane begeven en zal later in de maand gaan kuren ni Frankrijk. Men meent te Saigon, dat de commu nistische invasie van Laos tot October Is opgeschort wegens de regens en de te lange verbindingslijnen van de vijand. Inmiddels is in Sam Neua door een familielid van de koning, Sou Phano Phong, „een regering voor vrij Laos" opgericht. Men vreest, dat de Vietminh- strgdkrachten deze communistische) regering en het gebied om de stad zullen beschermen. Zie verder pag. S, vierde kolom) In de Perzische Nationale vergade ring, waar voor het eerst sinds twee maanden het quorum aanwezig was, is het tot een vechtpartij gekomen, toen de oppositie eiste, dat de afgevaardigde Roehi een aanhanger van Mossadeq, zijn zetel zou verlaten. Een aantal oppositie leden probeerde, Roehi te verwijderen, waarop een zodanig tumult ontstond, dat de zaal ontruimd moest worden. Het leed is weer geleden.... Het vlag- geschip van de S.M. Nederland, de Oranje, is geheel hersteld van de schade, opgelopen bij de botsing met de Willem Ruys in de Rode Zee. Het schip heeft vandaag, na op de werf van de N.D.S.M. te Amsterdam een nieuwe neus te hebben gekregen, en nadat stabiliteitsproeven waren ge nomen, proefgedraaid bij de strekdam in het oostelijk havengebied ADVERTENTIE-TEST In dit nummer vindt men op de pag. 10 en 12 de uitslag vermeld van de advertentie-test gehouden van 27 Maart—2 April. 126e JAARGANG - No. 41095 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN MAANDAG 11 MEI 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1