Handreiking aan Kruiningen Apeldoornse politie houdt appèl voor Kruiningens verstrooide bevolking Zaterdag 9 Mei 19§3. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Vierde blad Met de geëvaciieerden in Kapelle bijeen T"\ E Kruiningers" waren na de evacuatie haast niet meer bij elkaar geweest, ja wel-es op een plaatselijke contactavond van alle ge- evacueerden in Yerseke bijv. maar toch niet in groter dorpsverband. Ds Van Burgeier, de Ned. Hervormde predikant heeft verleden Zondag voor 't eerst na de rampnacht kans gezien een Avondmaalsdienst met de ver strooide leden van de kerk te houden. Dat was in Kloetinge. Kruimingen heeft echter ook vier muziek- en zangverenigingen; de mu ziekvereniging Eendracht Maakt Macht, waarvan dokter Nieuwenhuize voorzitter is, de zangkoren Cres cendo, Jubilate Deo en het Kerkkoor, het strijk-ensemble Apollo en de man dolineclub Excelsior. Voor de leden van deze verenigingen en hun familie leden heeft de Apeldoornse politie in hotel De Zwaan in Kapelle een' ont spanningsavond met zang, muziek, toneel en film (de heer A. Willering) gehouden. En die is ingeslagen! Want de Apeldoornse politiemannen en, niet te vergeten de politiedames hebben niet alleen met een aansteke lijk enthousiasme, ondanks de lange reis, hun programma aan de Kruinin gers gepresenteerd, zij hebben zich ook als mensen met hartelijkheid en humor gegeven op deze Veluwse missie in het watersnoodgebied. 's Morgens om acht uur werd voor het politiebureau in Apeldoorn door Commissaris De Jong het vertreksein gegeven na een kernachtig toe-, spraakje: mensen, we gaan als team iets doen voor de Kruiningers! Die teamgeest ds gedurende de tweedaagse reis steeds aanwezig geweest. Zij moet wel berusten op iets van saamhorig heid achter die lelijke muren van het politiebureau, waar wij, burgers bij het aanschouwen van de in de straat dienst wandelende agent, zo geen kijk op hebben. Maar Kruiningen heeft er ten volle van geprofiteerd. Het was een lange, maar opgewekte reis. In de bus zaten de Commissaris de Hoofdinspecteur, de heer Van der Werf, de tol minister van financiën, gepromoveerde inspecteur Hammink, vertegenwoordigers van het adoptie comité in de personen van mevr. Tam boer en de heren Vergouw en Fortuyn Harreman, leden van de Apeldoornse politie-mannenzangverenïging. het nog prille politie-amusements-orkest en de toneelclub. Koffie in Breda, opgewekt gezang tot voorhij. Bergen op Zoom, nieuws gierigheid bij de tocht door de hals van Zuid-Beveland, tot; de rijksweg bij Krabbendijke .in het water dook. Toen kwam deernst van de toestand de vrolijke stemming in de bus over rompelen. Wij reden over de dijk rond de Kruiningerpolder, die nu de hoofdslagader van het verkeer is, tij delijk éénrichtingverkeer in een lange file. Water aan de ene kant, onaf zienbaar en imponerend, land, wel varend land, bruin en rul aan de andere zijde. Een boer trok er de ploeg over. Bottende boomgaarden rondom statige hofsteden, vrolijk wapperend wasgoed boven de bleek. Een weg, een dijk scheidt het leven dige voorjaarstafereel in de vrucht bare Zeeuwse polder van de tragische verderf brengende watervlakte. Daar links van ons piekte het torentje van Kruiningen omhoog temidden van rode daken met op de verre achter grond de gebroken streep van de dijk langs de Schelde. Eten voor het water komt Bij de Zanddijk, het kruispunt van de verbindingsweg YersekeHans- weert, goed twintig minuten lopen van Kruiningen, stond een ontvangst comité voor ons gereed, vertegen woordigers van de vier muziek- en zangverenigingen. De dure V. A. D.- toerbus moesten we hier achter laten, omdat de tocht naar de kom van het dorp dwars door het zoute water zou voeren. Het was laag tij, d.w.z. te weinig water om te varen, te veel om zelfs met lange laarzen te lopen. Dus namen we na het welkom op de win derige dijk de oudste vrachtwagen, die beschikbaar was om via de onder gelopen en vernielde weg met veel schudden en schokken, een Kruining- se gids voor op een der spatborden, naar het dorp te rijden. Op deze korte tocht en gedurende de rit in de middag, die zich verder in de omgeving van Kruiningen uit strekte, hebben we een indruk gekre gen van de benarde, vrijwel hopeloze toestand waarin het dorp verkeert. Wij hopen daar in een afzonderlijk artikel meer van te vertellen. Hoe goed is het, dat Apeldoorners dit zelf zien. Wij met onze grietjes en kwes tietjes zodra er iets georganiseerd moet worden, wat zouden ze ver waaien in de wind over die Kruining- se zee en verzinken bij het zien van deze verwoesting, die bij een bom inslag niet groter had kunnen zijn. Op de Markt, die het hoogst ligt, konden we zolang het eb was, lopen, maar het, was er glibberig door het vele slik, zodat we met opgetrokken broekspijpen het stoepje van het café- restaurant De Korenbeurs beklom men. Daar op de eerste verdieping kregen we de eerste tekenen van De Apeldoornse Automobiel Club organiseert een tocht naar Krui ningen op 30 Mei a.s. Als 't even kan: meegaan! Het is goed dat men in Apeldoorn zelf gaat zjen hoe het gesteld is in het door ons geadop teerde dorp. Opgaven voor deelne- neming: Arnhemseweg ill. Zeeuwse waardigheid en gastvrijheid: drie in Zeeuws costuum gestoken da mes, lange tafels en veelbelovende geuren. Midden in hun verwoeste dorp, waar vijftig mensen leven en het wa ter dagelijks vrij spel heeft, boden de Kruiningers ons met gulle gastvrij heid een maaltijd aan, die klonk als een klok. met de verzekering erbij: „jullie kunnen rustig eten, want het water komt pas om zes uurWel, 't was ruim 2 uur. Het gehele ont vangstcomité met de loco-burge meester, de heer P. Polderman, een eenvoudige, rustige landbouwer en de stoere postcommandant van de Rijks politie te Kruiningen. M. C. van Hoe pen incluis, zat met ons aan. „Vrienden in de nood" Dokter J. Nieuwenhuize begroette de Apeldoorners als echte vrienden in de nood en zeide, dat bewondering, vreugde en vooral dankbaarheid de Kruiningse bevolking vervult nu zij zich geruggesteund weet door een wel varende gemeente als Apeldoorn. Hij voegde er echter de verzekering aan toe dat de Kruiningse bevolking de hulp van Apeldoorn waard is. De Kruiningers gaan niet bij de pakken neerzitten. Zij zijn wel geslagen, maar niet verslagen. Commissaris De Jong had op dit welkom een passend ant woord: wij zijn blij iets te kunnen doen en wij willen van geen dank weten. De hulp aan de Kruiningse be volking, die zoveel moet ontberen en die toch zo moedig haar lot draagt, is een erezaak voor ons, waarbij wij be seffen, dat hel beter is te geven dan te ontvangen. Hier in Kruiningen zijn dappere da den verricht door helden in de ware zin van het woord, wier namen maar weinigen kennen. Voor hen geldt de versregel: „Of geen mens Uw namen weet, het hindert niet. Want God ver geet die immers niet Van harte konden wij en alle dis genoten ons aansluiten bij de dank die de Commissaris na de maaltijd bracht aan de familie Te Loof van de Koren beurs voor de welvoorziene en zelfs met bloemen versierde tafel. De Kruiningse collega's van de Apel doornse politie werden niet vergeten. In 't huis van de tandarts, waar nü de Rijkspolitie zetelt, bood adjudant A. M. van Beek met een hartelijk toe spraakje de mannen van de post Kruiningen van de Rijkspolitie een pakket rookartikelen aan. Met de wind in de rug, steenkoud, tengevolge van de tocht in de open auto's keerden we in de namiddag, toen het water al hoger was gerezen, naar de Zanddijk terug. De V.A.D.- bus bracht ons onmiddellijk naar Ka pelle, enkele kilometers verder, waar de bagagewagen van de politie inmid dels was gearriveerd met uniformen, requisieten en andere benodigdheden. Alles was goed getimed. De ontvangst zat uitstekend in elkaar. Gidsen brach ten ons naar de diverse adressen in Kapelle, waar men ons gastvrij een nacht wilde opnemen en om half acht 's avonds was het hele Apeldoornse gezelschap na de kennismaking met de „pleegouders" weer present in hotel De Zwaan, waar ons het schouwspel waahtte van een zaal met in vrolijke uitgaansstemming verkerende Krui ningers. Zij kwamen uil Kapelle zelf, maar waren ook met autobussen uit de omliggende evacuatie-plaatsen ge haald; tjok- en tjokvol met vele wie gelende Zeeuwse kappen, Kruiningen, een begrip Het contact tussen Apeldoorn en Kruiningen kwam hier wel heel vlot tot stand, toen het Politie-mannenkoor en het orkestje onder leiding van de heer G. J. Tiemessen het Zeeuwse volkslied inzetten, dat in de als één man oprijzende menigte Kruiningers zijn forse bijval vond. Eurgemeester mr A. L. des Tombe, die er de lange reis per auto voor over had gehad om hier een korte toespraak tot de bevol king van Kruiningen te houden, be klom vervolgens het podium met een telegram van zijn Kruiningse ambt genoot, de heer Vogelaar, in de hand. Burgemeester Vogelaar wordt ver pleegd te Utrecht, maar hij is aan de beterende hand. Per telegram sprak hij de wens uit: Kruiningen herrijze mede door Apeldoorn! Graag zou bur gemeester Vogelaar meehelpen om Kruiningen weer op de been te bren gen. Wij kunnen dat begrijpen, aldus burgemeester Des Tombe. Ook wij voe len ons daar een klein beetje verant woordelijk voor. Apeldoorn zal trach ten alles te doen om u te helpen, maar dal kan nu nog zo verschrikkelijk wei nig zijn. Wat wij kunnen doen is u de gelegenheid geven weer eens bij elkaar te zijn en contact op te nemen met het gemeentebestuur. Kruiningen is voor Apeldoorn een begrip geworden. De burgemeester kondigde aan, dat er gelegenheid zou komen Kruiningse kinderen in Apeldoorn te laten logeren en sprak de hoop uit dat deze eerste ontspanningsavond naar meer zou smaken. „In Apeldoorn hebben wij er bijna ruzie om gekregen, wie het eerst naar Kruiningen zou mogen gaan. Ik twijfel er niet aan of er zullen meer ontspanningsavonden volgen." De Apeldoornse politiemannen, in onberispelijk uniform gestoken, heb ben daarna tot maar liefst 1 uur in de nacht een programma verzorgd, dal blijkens de levendige bijval, goed is ingeslagen. De mannenzang werd aan dachtig en als we 't goed hoorden zelfs met een beetje jalouzie door de leden van Kruiningse zangverenigingen be luisterd. Dit ïs de Dorpstraat nu Hoofdstraat toen de familie Van dDijk er nog de scepter zwaaide. Toen de boeren, als ze er hun eieren kwamen brengen, een kopje koffie kregen. Maar dat is alle maal verleden geworden. Het herenhuis rechts, waar de kassier Van Dijk woonde, is ver dwenen en heeft plaats moeten ma ken voor winkelhuizen. En van 't geboomte rechts is ook al niets meer terug te vinden. Deep River, Nobody Knows, Old Black Joe en Mijn Boerenland van Eduard Flipse klonken door de zaal. Het politie amusements-orkestje, dat nog maar korte tijd bestaat, weerde zich ook uitstekend met bijzonder ge waardeerde solozang van mej. A. Wolf en met mej. L. Hulsman aan de piano. Wij geloven echter, dat de Kruiningers het meest hebben genoten van het to neelstuk „Vogel, vlieg de wereld in", een typisch Engelse comedie van hui selijkheid, volwassen wordende kinde ren en moederlijke liefde. Met dit stuk kon de Politie voor de dag komen. Het -is uitstekend geschreven en niet beu zelachtig. Er werd met geestdrift en toewijding gespeeld, zodat de zaal ge makkelijk werd opgenomen in de sfeer van warmte, die bij een vriendschaps daad ontstaat. De rollen werden ge speeld door J. van Voorst, mej. L. Hulsman, mevr. A. Schaake, J. Muda, Th. M. G. Merkx, A. ten Katen, mej. L. Rouwenhorst en A. Uittenbogaard met assistentie van Jopie Willemsteyn, een lid van de mandolinevereniging Excelsior uit Kruiningen. Film De heer A. Willering, ook al „even" overgekomen, vertoonde zijn film over Kruiningen en dat was natuurlijk een evenement voor de mensen, die hun dorp hebben moeten verlaten. Zij ken nen elk huis, iedere straat; de heer Willering is erin geslaagd, zoals velen in Apeldoorn het reeds hebben ont dekt, de nood van het dorp in sug gestieve opnamen zichtbaar te maken, in zon- en schaduwpartijen, contras ten, die inderdaad iets doen. Zo verliep deze avond in een prach tige verstandhouding met onze Krui ningers. Wij kregen wel echt de in druk: dit is een vriendschapsmissie, die zeker evenveel waard is als een zak met kleding, al zal ook- de materiële bijstand straks niet mogen ontbreken. Maar de Apeldoornse politie heeft als de koploper van onze verenigingen de basis gelegd. Door meer avonden op dit peil zullen wij voor de Kruiningers nog veel kunnen doen. Een dankbaar publiek wacht ons, dat behoefte heeft aan ontspanning. Dat is wel duidelijk gebleken, toen dokter Nieuwenhuize vroeg of de Apeldoorners vaker moes ten komen: een daverend uitnodigend applaus volgde. Wat de Apeldoornse politie vooral De Commissaris van Politie, de heer J. S. de Jong, bedankt deze drie Zeeuwse dames voor de maaltijd in Dc Korenbeurs te Kruiningen(De beide foto's werden welwillend afge staan door de Politie-fotograaf). met deze tocht naar Zuid-Beveland heeft willen zeggen is, zoals de com missaris het aan het slot uitdrukte: Kruiningers, kop op! Daarbij mag er wel op gewezen worden, dat deze tocht door de Apel doornse politie geheel uit eigen midde len is. bekostigd. Op de tweede dag, toen er nog een tochtje werd gemaakt over Walcheren heeft de commissaris v. Politie hierop de nadruk gelegd naar aanleiding van een critische stem in één der bladen. Van het adoptiefonds is geen cent ge bruikt. Dat dil nog eens in het openbaar ge zegd moest worden is eigenlijk de enige toon in mineur, die tijdens deze vriendschapsreis naar ons aller Krui ningen gehoord werd. De rest was: duimen omhoog!. Werk op schip voor „besmet" verklaart ROTTERDAM. De unie van metaal bedrijfsbonden heeft het werk op hel ongeveer 8000 ton metende Zwitserse vrachtschip Calanda, dat op 5 Mei jl. voor voortzetting van reparatie- en revisiewerkzaamheden in de haven is gearriveerd, besmet verklaard. De unie wenst zich solidair te verkiaieu met de ongeveer 15000 havenarbei ders in Bremen, die reeds enige tijd staken om hun looneisen kracht bi: te zetten. De Calanda lag, evenais verscheidene andere schepen, in Bre men voor reparatie. Verschillende van deze schepen hebben Bremen vorige week verlaten met het doel elders te worden klaar gemaakt. De unie van metaalbedrijfsbonden heeft haar leden verboden op de Calanda, die thans bij een werf in de Waalhaven op stroom ligt, werk op net schip te ver richten. Voor zover het zich liet aan zien hebben de ongeveer 70 arbeiders, die met de .reparatiewerkzaamheden waren belast, aan dit parool gehoor gegeven. (Van een onzer redacteuren). Uit Kapelle. WAT IS DAT VERANDERD Een stervend dorp in de bloei van Mei *T\E vrucfitbomen rondom Kruiningen staan bloe- V semend te sterven. Zij teren op hun laatste levenssappen. De toppen bloeien in de Meizon, voor zover zij hun blanke bloesempracht kunnen uittillen boven het grauwe, zoute Scheldewater, dat vier maal per dag door vier kolossale gaten in de zeewering de Kruiningerpolder ih- en uitstroomt. Stel U dat voor, hier op de Veluwse zandgrond tussen dc bloeiende kastanjes en berken en de groenende jLarixen: tachtig millioen kubieke meter water, dat twee maal per dag komt binnen rollen en twee maal per dag weer wegstroomt. In Kruiningen klotst, schuurt, knabbelt en knaagt het aan de huizen, het wegdek, de schuren en de bomen. De vruchtbomen tonen precies hoe hoog de vloed komt. Wat nog net boven de fatale vloedlijn reikt, bloesemt hulpe loos in tere tinten wit en rose, alles er onder is dor en naakt, door het zout aangevreten. Voor Kruinin gen zelf zit daar een trieste symboliek in. Want ook dit mooie Zuiclbevelandse dorp met zijn roodglan zende pannendaken onder de Zeeuwse voorjaars hemel, ligt stilletjes in slik en water te sterven. Zijn straten en huizen zijn. verlaten. Zijn bevolking is vertrooid en leeft in Kapelle en Yerseke, Kloetinge en Goes. Burgemeester Vogelaar ligt in het Academisch ziekenhuis te Utrecht, ds Van Burgeier heeft onderdak gevonden in Goes. De verenigingen hebben him activi teit moeten staken. Er is geen materiële binding meer. Op een handjevol mensen, Rijkspolitie en enkele anderen na, is Kruiningen totaal stil en uitgestorven. En toch leeft dit dorp. Want toen we een huisvrouw uit Kruiningen, die naast ons op een open vrachtwagen door 't water naar het dorp reed, vroegen: ...Waarom gaat U kijken? Er is toch niets te doen", luidde het antwoord: „Och. Kruuningen is Kruuningen en thuis is thuis, Deze mensen wortelen als de bloesemende vrucht bomen in hun dorp en zij verzamelen dagelijks hun energie om te vechten tegen de onlust, de moedeloos- Een Kruiningse gids voorop De weg staat onder water. heid en het verlangen van alle geëvacueerden naar hun huis. Zij kijken naar de grijze rookpluimen, die ver achter hun dorp tegen de hemel hangen en de silhouetten van drijvende hijskranen ginds bij ds gaten in de dijk. En zij wachten of Kruuningen het gevecht met het water en de tijd zal doorstaan. Aan deze Kruiningers heeft Apeldoorn een teken gegeven, een eenvoudig maar bemoedigend teken van meeleven enfr vriendschap. Een initiatief van de Commissaris van Politie, de heer J. S. de Jong, onder steund en aangemoedigd door het adoptiecömité „Apeldoorn helpt Kruiningen". heeft ertoe geleid, dat het Apeldoornse Politiecorps door middel van een prachtige ontspanningsavond, de Kruiningers enkele uren uit de misère heeft kunnen halen en de leden van de belangrijkste verenigingen samen heeft kunnen brengen in Kapelle. Men vergelijke de Dorpstraat van toen met de Hoofdstraat van nu. Beide foto's zijn op het zelfde pun: genomen. Maar de Hoofdstraat lijkt veel langer, een perspectivisch ver schil, doordat verschillende op- name-toeslellen zijn gebezigd. Men moet nu eens proberen op de rijweg te gaan staan, zoals die dikke baas op de linkerzijde van de Dorpstraat-foto doet. Toen was „De Katoenbaal" er ook nog. In de ver- Ie, waar nu het drukke kruispunt HoofdstraatKorenstraat Deven- terstraat is, ziet men de winkel van Hardonk.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2