b RANG Engeland deed goed werk in Kenya INDONESIË l'* - Xi 'i Middenstand ongerust over schaderegeling Von Manstein vrijgelaten Vrüdag 8 Mei 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Derde blad Mau Mau is een terugval tot het ergste barbarisme van donker Afrika HET BRITSE KOLONIALE BEWIND IN KENYA heeft heel wat deugdelijke argumenten tegenover de aanklachten, die de Mau Mau, met de felheid en de eenzijdige overdrijving van iedere revolutionnaire beweging, tegen de regeerders in Londen en Nairobi inbrengt. Het sterkste, overtuigendste argument achten de Engelsen zelf, dat Brit- tannië door zijn medische zorgen en zijn sociale diensten de zwarte bevolking in vijftig jaren tijds heeft laten uitgroeien van twee tot vijf millioen en dat door de stichting van 2900 lagere scholen de strijd tegen onkunde en analfabetisme reeds een goed eind gevorderd is. Er zijn voorts opleidingsinstituten voor ambtenaren, er is een school voor vak onderwijs, er is een handelsschool en voor tientallen bekwame jongelui wordt de weg gebaand tot het volgen van een universitaire studie. Een en ander kost tien millioen gulden per jaar. Het gaat de Indiërs uitstekend Bnttannië heeft vrede gebracht (af gedacht dan van de thans aan de gang zijnde „politiële actie") in een land van eeuwigdurende stamgevechten, hel heeft een deugdelijke rechtspraak ingevoerd, die met het traditierecht der stammen rekening houdt, hel heeft ziekenhuizen gesticht („apart" voor blank en zwart), het heeft schepen in de vaart gebracht op de grote meren, het heeft zeehavens geslicht, een mijn wezen gecreëerd, malaria, slaapziekte en sprinkhanen bestreden, de binnen landse visserij bevorderd, bossen aan geplant, nieuwe landbouwmethoden ingevoerd, wegen aangelegd en brug gen gebouwd. Kortom: het koloniaal bestuur heeft Kenya uit de staat van primitief barbarisme en diepste on kunde opgeheven tot een nog wel niet hoog maar in ieder geval voor Oost- afrikaanse verhoudingen tamelijk be vredigend peil. Het Britse bestuur is er echter niet in geslaagd, de zwarte bevolking te vrijwaren voor bittere armoede en het blijft weigeren haar, door de een of andere vorm van kiesrecht, politieke invloed te doen uitoefenen. Dit gemis aan enigerlei politieke medezeggen schap wordt door de kleine kring van ontwikkelde inboorlingen des te ster ker gevoeld omdat de immigranten uit India (waarvan er reeds 90.000 zijn!) en de Arabieren wèl stemrecht en wél gekozen vertegenwoordigers in de Wetgevende Raad hebben. Weliswaar hebben er zes inboorlin gen zitting in de Raad, maar die wor den door de Gouverneur benoemd en niet door de bevolking gekozen. En weliswaar is er, onder de leiding van „chiefs", overal in het naturellen- gebied een grote male van zelfrege ring (naar de richtlijnen van het ko loniale bestuur) maar de revolution naire elementen in de Kikuyu-stam noemen vele hunner stamverwanten, die daarbij functies bekleden, verra ders van het volk en collaborateurs. Bloedig geweld Deze woorden zijn ongetwijfeld mis plaatst; vele zwarte leiders, die zich terdege van hun verantwoordelijkheid bewust zijn, zien veel meer heil in een politiek van geleidelijke ontwikkeling onder Engelse bescherming (en des noods af en toe versneld door het uit oefenen van druk op Londen langs constitutionele weg) dan in een re volutionnaire actie, die diepe bloed sporen moet trekken aan beide zijden van de kleurgrens. Vele van deze ge matigde figuren die slechts het waarachtig belang van hun volk be ogen zijn reeds door de Mau Mau vermoord. De Mau Mau wil met praten maar schieten, niet onderhandelen maar slaan, niet confereren maar steken, niet wachten maar slachten. Gruwelijkheid en domheid zijn de twee voornaamste kenmerken van de Mau Mau, die nu reeds gedurende meer dan zes maanden in Kenya de staat van alarm heeft nodig gemaakt en die het, door haar afgrijselijke da- VAN EN OVER het indonesische kabinet Zoals reeds gemeld is heeft de In donesische regering besloten geen ver trouwensvotum te vragen aan het par lement over haar beleid in de kwestie van de 17 Octoberaffaire. Intussen doet zich een nieuwe com plicatie voor. Het hoofdbestuur van de Partaï Serikat Islam Indonesia besloot aan de min. van Soc. Zaken Anwar Tjokroaminto, die lid is van deze par tij, instructie te geven als „vertegen woordiger van de P.S.I.I. in het kabi- net-Wilopo zich aan het standpunt van zijn partij aan te passen". Dat zou be tekenen, dat minister Anwar zijn por tefeuille ter beschikking dient te stel len. Het is nog niet bekend, welke con sequenties deze stap zal hebben. staking opgeheven De bond van bankarbeiders te Djakarta heeft in e»n vergadering be sloten de stakingsorder in te trekken. Waarheen Kenya? Met dit vierde artikel besluit onze correspondent in Zuid-Afrika zijn beschouwingen over de oor zaken van de onrust in Kenya af. Hij beschrijft het vele goede werk van Groot-Brittannië, maar con cludeert, dat de armoede der in boorlingen desniettemin bijzonder ernstig bleef. De afgrijselijke wreedheden, die de Mau Mau be drijft en de eventuele* gevolgen daarvan worden met gretige be langstelling gadegeslagen door de communistische groepen in Afrika en door een klein aantal ver- vooruitziende figuren in India. den van geweld, noodzakelijk maakte dat zes duizend man troepen (en een aantal bommenwerpers) uit Engeland werden gezonden voor een totdus- ver overigens mislukte poging om rust en orde te herstellen. De Mau Mau wier naam vermoe delijk herinnert aan een der vroegere goden of aan een beruchte rovers bende uit de vorige eeuw is de on dergrondse voortzetting van twee voormalige politieke organisaties dei- zwarte intelligentsia, die gedurende de afgelopen twintig jaren, tot zekere wasdom kwamen, maar zulk een re- volutionnair karakter aannamen, dat de koloniale overheid hen verbood. Jomo Kenyatta, de thans tot zeven jaar dwangarbeid veroordeelde slimme politieke vos die in Londen stu deerde en in Moskou de finishing touch aan zijn opleiding gaf had in beide organisaties een grote rol gespeeld. Toen zij verboden werden en hij dus geen instrument meer had voor de openlijke verbreiding van zijn poli tieke ideeën, dook hij, politiek gespro ken, onder in een nieuwe, geheime or ganisatie: de Mau Mau. Hij en zijn naaste medewerkers waren onmisken baar de braintrust achter de moorden de horden. Sluipmoord was van den beginne af het voornaamste punt op het programma van de Mau Mau! Met gebruikmaking van het bijge loof der inboorlingen en van hun ont zag voor toverdokters en geestenbe zweerders dat tachtig jaren missie en zending nooit geheel hebben kun nen uitroeien met dwang en inti midatie, met bedreiging en geweld smeedde Jomo Kenyatta (die zijn vol gelingen „Brandende Speer" hebben genoemd) zijn geheime sluipleger aan een. Ieder lid van de organisatie moest een eed afleggen, die hem in alle eeuwigheid bond tot volstrekte zwijg zaamheid, tot absolute gehoorzaam heid en tot gedisciplineerde medewer king aan het grote doel der Mau Mau: de uitroeiing van alle blanken. Wie de eed verbrak, wie de organi satie verried, wie tegen enig lid ge tuigenis durfde afleggen zou worden gedood. En de Mau Mau liet het niet bij dreigementen! Vele duizenden Kikuyu's werden ge dwongen deel te nemen aan inzwe- ringsplechtigheden, hoezeer ook vaak tegen hun zin. En als zij eenmaal de eed hadden afgelegd, dan moesten zij wel in het gruwelijk spel van moord en brandstichting meespelen. Toverdokters Het was deze praclijk van eedsafne ming en bedreiging, die vooral in het begin van haar activiteit dat is nu twee jaar geleden de strijd tegen de Mau Mau zo moeilijk maakte. De politie had soms vijf of zes arrestan ten, dié vrijwel op heterdaad betrapt waren, maar die men, door het plot seling en spoorloos verdwijnen van de getuigen, moest loslaten. Die getuigen waren óf bijtijds vermoord óf in de wilde bossen en bergen verdwenen om rechtszitting, getuigenverhoor en de latere wraak van de Mau Mau te ontgaan. De overheid begon langzamerhand in te zien, dat zij de Mau Mau óók op het gebied van de psychologische oor logsvoering partij moest geven. En als gevolg daarvan hebben wij het nogal vreemde ding zien gebeuren, dat de ambtenaren van Hare Majesteit Ko ningin Elizabeth II „Verdedigster van het Geloof" op zoek gingen naar toverdokters, die voor geld en goede woorden bereid waren om de Kikuyu's, die tegen wil en dank de Mau Mau-eed gezworen hadden, van die eed te bevrijden! Zulke zuiveringsplechtigheden wer den en masse georganiseerd; tover spreuken, geestenconta:t, geitenbloed en rammelaars kwamen er aan te pas en het hielp! De inboorlingen, die de bewerking ondergingen, voelden zich lekker opgelucht en zij waren meteen lijzonder spraakzaam tegen over de politie-autoriteiten, die uiter aard gaarne bereid bleken om alle mededelingen welwillend aan te horen De Mau Mau incasseerde deze te genslag en ging voort met het plegen van overvallen op eenzaam wonende boeren, op kleine politieposten, op hut ten van „chiefs", op ambtenaren, op mensen die getuigenis hadden afge legd en op mensen, die er alleen maar van verdacht werden tegen de Mau Mau te zijn. Geheel Kenya werd (en is!) een oord van verminking en moord, van af schuw en angst. Donkere toekomst Als de leiders van de Mau Mau ge dacht hebben door deze bloedige tèr- reur het Britse koloniale bewind om ver te kunnen werpen, dan getuigt dat slechts van hun infantiliteit. Ik geloof echter, dat hun terreur, door ondisciplinair optreden of door het voorbarig bekend worden van de plannen, niet de kolossale omvang cn niet de bliksemsnelle trefkracht heeft kunnen bereiken die zij beoogd had den. Zij hebben, naar men thans uit allerlei gegevens kan afleiden, een to tale opstand willen voorbex-eiden. Dat is mislukt. En daardoor is het werk van de Mau Mau hoeveel bloed er ook nog zal vloeien aleer zij totaal verslagen is in wezen óók reeds mislukt. Want de regering zal, hoezeer zij ook getalmd en geaai-zeld moge heb ben in het verleden, thans niet kun nen en niet willen rusten voor het kwaad met wortel en tak uitgeroeid is. Het geleidelijk uiteenslaan van de organisatie zal intussen niet beteke nen, dat de toestanden, waartegen zij zulke bloedige protesten aantekende, zijn verbeterd. De armoede, de onrust, het wantrouwen en de haat zullen voortkankeren zolang de economische en sociale toestanden niet verbeterd zijn. Kenya heeft méér nodig dan zes duizend soldaten en een groep bom menwerpers. De zwarte massa, die van haar extremistische leiders heeft geleerd dat zij bestolen en ontrecht werd, vraagt arbeid en brood en een toekomst. Zal Groot-Brittannië die arbeid, dat brood en die toekomst kunnen ver zekeren? De waarheid is veeleer, dal de toekomst donker is. Moskou cn New Delhi Twee outsiders zijn er bij dit drama van mislukking cn armoede, die de ontwikkeling met gretige belangstel ling gadeslaan: de Afrikaanse agen ten van vredesengel Malenkof en de bewindhebbers in India, die i-eeds 490.000 mensen uit hun overbevolkte land een bestaan zagen vinden in een der gebieden aan de Oostkust van Afrika. De 90.000 Indiërs in Kenya hebben zich goede posities verworven in de Britse regeringsdienst (als ge op het vliegveld van Nairobi aankomt waant ge u in New Delhi, want vrij wel alle officials zijn Indiërs!), in het hotelwezen, in allerlei beroepen cn op de meest uitgebreide schaal in letter lijk geheel de handel, en gros en cn détail. Het gaat de Indiërs uitstekend, hun aantal, hun invloed en hun vermogen neemt elk jaar toe. Het internationale communisme en Vol sprankelend zonlicht. Verrassend fijne smaken. U herkent RANG aan de vrolijke kleurentinteling en aan de naam RANG. die op het beschermend omhulsel staat. Op jacht naar de oervis DEN HAAG. Prof. Smith, de ont dekker van de Coëlacanth, zal binnen kort een reis naar de oostkust van Afrika ondernemen om te trachten een Coëlacanth, de naar men aanneemt uitgeste ven oervis, levend te vangen. De tocht wordt ondernomen met een spec1 aal uitgeruste motorboot. Aan boord bevinden zich koelruimten om eventueel gevangen vissen te bewaren, terw.w. peciale netten met electrische signaalapparaten we den meegenomen voor de vangst van deze zeldzame vis sen. De onderneming wordt gefinan cierd door de Zuidafrikaanse weten schappelijke en industriële navorsings- raad. De reis zal verscheidene maan den duren, terwijl een afstand van meer dan 3000 mijl wordt afgelegd. Noormannen naar Enschede DEN HAAG. Een twintigtal als Vikingen uitgedoste Denen zal op 13 Mei voor een kort bezoek in Enschede arriveren. De Denen maken een rond reis door Europa om bekendheid te geven aan het Vikingspel, dat jaarlijks in de kleine Deense gemeente Frede- rikssund op het eiland Sjaeland wordt opgevoerd. Dat de modex-ne Vikingen ditmaal niet op strooptocht zijn hopen zij de bevolking van Enschede te kun nen bewijzen. In originele kledij en andere attributen, die herinneringen aan de Noormannen wakker roepen, zullen de Denen op 18 Mei in een fees telijke stoet door Enschede trekken. Zij zullen tijdens een officiële ont vangst door het gemeentebestuur van Enschede de stad een symbolisch cadeau aanbieden. De volgende dag vertrekken de Vikingen naar Brussel. Ongeval kostte militair het leven ROTTERDAM. Op de Pastoriedijk is een motor tegen een boom gereden, tengevolge waai-van de bestuurder, de 25-jdrige K. Elzinga uit Arnhem om het leven is gekomen. De duo-passa gier, de 24-jax-ige R. de Groot uit Am sterdam, werd licht gewond. Beiden waren in militaire dienst. Het slacht offer, dat een vrouw en kind achter laat, wei'kte bij de marine op het vlieg veld Valkenburg. .hel ontwakende Afrika-imperialisme van het nieuwe India ontmoeten el kaar, zoals overal aan de Oostkust van Afrika, ook in Kenya. Zij vechten hun ondergrondse voorpostengevechten uil op de magere ruggen der arme inboor lingen. En Groot-Brittannië is voor alle betrokken partijen de zondebok. In Londen denkt men daar in het al gemeen anders over. En dat is, bij al de huidige onrust in Kenya en elders in Afrika, een ge ruststellend teken voor allen die be seffen, dat Europa en Afrika in de we reld van morgen hoogstwaarschijnlijk op méér gebieden dan het economische alleen eikaars complementen zullen hebben te zijn. Door de stormramp z\jn ontzettend grote veenkluiten met een gewicht van 4 a 5 ton door het stroomgat op de weilanden bij Willemstad terecht ge komen Op het ogenblik worden deze veenkluiten afgestoken, waardoor turf voor huisbrand wordt verkregen. Wan neer de veenkluiten zijn verwijderd, moet nog een laag zand van 50 cm, die op de weilanden is achtergebleven, worden weggeschept. Daarna pas kan men weer gaan spreken van weiland. W atersnood-commissie Meer samenwerking tussen departementen vereist DEN HAAG. Overeenkomstig haar bedoeling om regelmatig korte verslagen aan de Kamer uit te brengen, heeft de commissie voor de watersnood uit de Tweede Kamer een overzicht gegeven van de besprekingen, welke gevoerd zijn met de staatssecretaris van Economische Zaken over een aantal aangelegen heden, de middenstand in het rampgebied betreffende. Aanleiding tot deze bespreking was de ongerustheid in de middenstand over het uitblijven van de schaderegeling. van de verschillende departementen zou kunnen kloppen. Van de zijde van de commissie werd bovendien opgemerkt, dat in de meeste gevallen de slachtoffers niet eens weten tot welke instantie zij zich hebben te wenden en ook de ambte naren zelf in de diverse gemeenten hiervan niet op de hoogte waren. De staatssecretaris was bereid met andere departementen te overleggen, of het niet mogelijk is een eenvou dige publicatie samen te stellen ten behoeve van rampslachtoffers, waarin de diverse getroffen regelingen wor den samengevat. Deze zorg betreft niet de vraag óf er schadevergoeding zal worden uit gekeerd immers, daarvan is ieder een wel overtuigd maar wel de wijze waarop, de snelheid, waarmede, en langs welke wegen tot een bevre digende oplossing van deze problemen kan worden gekomen. Bij de commissie bestond de in druk, dat het als een gebrek aange- mei'kt moet worden, dat verschil lende ministeries, zoals die van Finan ciën, van Maatschappelijk Werk en van Economische Zaken, bij deze pro blemen zijn betrokken. Het is de commissie van verschil lende zijden onder het oog gebracht, dat op vele plaatsen de schade nog niet eens is opgenomen. De staatssecretaris verklaarde, dat, ofschoon kort na de ramp de coördi natie minder goed was, deze thans in de top zeer goed genoemd mag wor den. Er is naar zijn mening voldoende overleg. atcrsnoodschadewet. Het wachten is op de totstand koming van de watersnoodschadewet. De commissie opperde de mogelijk heid, dat de interdepartementale com missie voor de middenstand, waarvan de staatssecretaris voorzitter is, zacht zinnig indien het kan doch hard indien hel moet op de deuren Gestapo-leiders te Bordeaux berecht BORDEAUX. Drie gewezen Gesta po-leiders. de Duitsers Hans Luther en Friedrich Dose en de Oostenrijker Anton Enzelsberger, bijgenaamd „Tony de bokser", zijn te Bordeaux door een militair gerechtshof tot respectievelijk vijf jaar eenzame opsluiting, zeven jaar dwangarbeid en vier jaar gevan genisstraf vexoordeeld. De veroordeelden was marteling en doden van duizenden Franse burgers ten laste gelegd. Drie andere voor malige SS'ers werden bij verstek tol gevangenisstraffen veroordeeld. ALLMENDINGEN. De voormalige Duitse veldmaarschalk Von Manstein is door Britse autoriteiten er van in kennis gesteld, dat hem van Don derdag af de rest van zijn gevan genisstraf van twaalf jaar voor oor logsmisdaden is kwijtgescholden. Von Manstein woont sedert ver scheidene weken in een kasteel in de omgeving van Allmendingen. Hem werd op medische gronden toege staan de gevangenis te verlaten. De tijding van zijn vrijlating werd Von Manstein door de burgemeester van Allmendingen medegedeeld. Later in de ochtend begaf zich een afvaardiging van de plaatselijke be volking naar Von Manstein. Van de afvaardiging maakten onder meer de burgemeester, onderwijzers, Katholie ke geestelijken en de dorpsfanfare deel uit. Schoolkinderen brachten bloemen mee De vroegere veldmaarschalk zeide in een dankwoord, dat hij hoopte op verzoening tussen de volken en een wording van Europa, en dat allen die nog niet vrijgelaten zijn, spoedig de vi-ijheid zullen herkrijgen. Toen Von Manstein zijn toespraak had geëindigd, hief de menigte spon taan het „Deutschland, Deutschland über alles" aan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2