vV Weer 20 jaar geëist tegen moordenaars van v.d.Schagt Benoeming van maarschalk Juin toe te juichen u Een prettig voorjaarsnieuwtje Expeditie van 2 jaar door Afrika Pijn op gezette tijden QQÉiiiXS Viëtminh-troepen trekken langzaam terug BEELDJES Vrijdag 8 Mei 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad „Het hart staat stil bij 't zien van de gruwelijke foto's", aldus procureur-generaal Eén der verdachten blijft ontkennen (Van onze correspondent) ARNHEM. „De gruwelijke wijze waarop de oude boswachter Van der Scliagt uit Hilversum is vermoord, doet het onbegrijpelijk voorkomen dat dergelijke onverlaten als de twee ver dachten vry in ons land hebben rond gelopen. Het hart staat stil bij het zien van de foto's, die van het slacht offer zijn gemaakt. De door het Hof te Amsterdam opgelegde gevangenis straffen van twintig jaar acht ik alleszins in overeenstemming met de verschrikkelijke ernst van het gebeur de en ik verzoek het Hof dan ook de beide verdachten opnieuw tot twin tig jaar gevangenisstraf ieder te ver oordelen". Aldus de procureur-generaal bij het Gerechtshof Arnhem mr N. Hoekstra in zijn requisitoir tegen de 33-jarige los-werkman M. Ch. P. uit Bussumen de 44-jarige koopman H. P. uit Bus- sum, die Donderdag voor de vierde maal terechtstonden wegens de door hen op 17 Juni 1947 gepleegde moord op de 58-jarige boswachter Van der Schagt uit Hilversum, die op de Hoor- neboegse heide nabij Hilversum eerst bewusteloos werd geslagen en toen door een nekschot uit zijn eigen revolver werd gedood. Beiden gaven voor de Amsterdamse rechtbank toe deboswachter mishan deld te hebben, doch zij gaven elkaar de schuld het beslissende schot gelost te hebben. De Amsterdamse rechtbank veroordeelde hen ieder tot vijftien jaar gevangenisstraf, waarin tevens verdisconteerd zat de straf voor een inbraak met geweldpleging, die zij samen in October 1946 in een woning aan de Verlaan te Laren hadden ge pleegd en waarbij toen de 24-jarige mevr. F. deerlijk werd mishandeld. De Amsterdamse rechtbank achtte niet bewezen dat een van de twee het schot had gelost. Voor het Ge rechtshof te Amsterdam kreeg de zaak een andere wending door het optre den van de letterzetter L. M. uit Am sterdam die een tijdlang met ver dachte PI. de cel in het Huis van Bewaring had gedeeld en aan wie PI. zou hebben bekend het nekschot te hebben afgevuurd. Ook een tweede gedetineerde, de vertegenwoordiger S. verklaarde dat PI. aan hem zou heb ben bekend. Ondanks deze bezwaren de getuigenverklaringen bleef PI. ont kennen en de schuld op P. werpen. Het Hof veroordeelde ieder tot twin tig jaar gevangenisstraf. Door de Hoge Raad werd de zaak tenslotte in cassatie verwezen naar het Hof te Arnhem, omdat een overi gens onbetekend detail uit de verkla- in gen omtrent de inbraak te Laren niet bewezen werd geacht. Voor het Arnhemse Hof ontrolde zich dus nog eens het gehele drama. NERVEUS ALS EEN RAT PI. uiterst nerveus, herinnerde aan een rat. die met de rug tegen de muur voor zijn leven vocht. Herhaaldelijk werd hij in het nauw gedreven, doch hij wist steeds een ander argument te vinden, dat hem zou moeten vrij pleiten. P. daarentegen was geheelde willoze psychopaat, zoals het rapport had geschilderd. Het leek soms wel of de zaak hem niet aanging. Zijn ant woorden werden gegeven op veront schuldigende toon en wekten de in druk alsof hij zich tegen zijn wil had laten overhalen om de boswachter te mishandelen. Getuige M. was zeer positief in zijn verklaringen dat PI. hem alles had bekend. Dat was ge beurd op de verjaardag van zijn vrouw, toen beide mannen uit de kerk kwamen. PI. was in tranen uitgebar sten en had gezegd: „Ik kan het niet langer voor me houden". M. -heeft toen een brief aan de procureur-gene raal geschreven, die door PI. werd ondertekend en aan diens vrouw ter doorzending overhandigd. Dat is ech- België gaat lening sluiten BRUSSEL. De Belgische staat zal binnenkort de inschrijving openstellen op een lening, die in verscheidene op zichten zal afwijken van het type der laatste jaren. De aflossing zal over een periode van twintig jaar geschieden (sedert 1939 was deze looptijd hoogs tens 15 jaar), terwijl de netto-rente opbrengst, die de laatste tijd 5.25 pro cent of zelfs meer bedroeg, zal wor den verlaagd tot 4.87 procent. De Bel gische regering zou, aldus de Belgi sche financiële bladen, van oordeel zijn. dat een rente van 5.25 procent hogere financiële lasten met zich brengt, die niet beantwoorden aan de werkelijke economische toestand van het land. Zij is van mening, dat de in schrijving op nieuwe leningen voorna melijk geschiedt door ondernemingen, die hun kapitaal willen plaatsen. Deze inschrijvers zullen zich niet onthouden van inschrijving op een nieuwe lening, zo redeneert men, zelfs wanneer de rente iets lager is dan in het verleden. ter niet gebeurd en later ontkende 11. het bestaan van een dergelijke brief. Ditmaal zei PI. op de verklaringen van M. alleen: „Die man is een grote fantast" en dat zelfde zei hij van S. nadat ook deze had gezegd, dat PI. hem alles had bekend. De procureur- generaal achtte tenslotte bewezen dat PI. het dodelijke schot heeft gelost, doch hij vond P. even schuldig. Uitspraak over veertien dagen. „Ruys en Oranje" gaan Napels aandoen AMSTERDAM. Vóór de oorlóg was 't gebruikelijk, dat de passagiers schepen van de stoomvaartmaatschap pij Nederland en de Koninklijke Rot- terdamsche Lloyd zowel op de uit- als op de thuisreis Genua en Marseille aanliepen. Deze traditie zal thans in zoverre worden hersteld, dat de Oranje en de Willem Ruys op de thuisreis dus van Indonesië naar Nederland varend Napels zullen aandoen. De regeling zal ingaan met de rei zen van de Oranje op 21 Augustus en van de Willem Ruys op 16 September uit Tandjong Priok. De reis Djakarta-Napels zal 15 da gen duren. Minister Staf over N.A.V.O. Territoriale verdediging nog een zwakpunt DEN HAAG. Minister Staf heeft nog eens bevestigd, dat op de NAVO- conferentie te Parijs aan het nieuwe Nederlandse legcrplan de volledige goedkeuring is gehecht. Tevens is daar, zooals bekend is, goedkeuring gehecht aan de overeen komst over de infrastructuur der W. Europese verdediging. Dit houdt in dat in drie jaren een bedrag van 250 milliocn pond zal worden besteed. Niet opgelost is echter nog het probleem der lastenverdeling .Hier is het, zoals de minister het uitdrukte, een kwestie van loven en bieden geworden. land d e! e s i e -y Nylon kpus N ed J Meer dan een gulden goedkoper Dc prijs is verlaagd van >95" rot 5.90 2 paar in luxe verpakking thans 10.90 naar keuze met of zonder zwarte naad extra lang keuze uit 7 modetinten wimmmmim Alleenverkoop voor Apeldoorn J. C. Fransen „De Nylonspecialist" KORENSTRAAT 20, Tel. 2204 Men weet, dat de territoriale verde diging de verantwoordelijkheid van ieder land afzonderlijk is. Dit houdt niet in, dat er geen onderling contact kan zijn. In wezen moet dit er wel zijn, want in tijde van oorlog kan de opperbevelhebber der strijdkrachten van de NAVO aanwijzingen geven aan de nationale territoriale bevelhebbers. Men is, aldus de minister, thans ook aan het praten over coördinatie van de territoriale verdedigingen. De paraatheid van de territoriale troepen is, wat Nederland betreft, nog het grote punt. In de Ver. Staten heeft men, zo zeide de minister, echter wel begrip voor onze belangen. Maarschalk Juin Komende op het probleem der inter nationale bevelvoering en speciaal op Carl Strassburger overleden STOCKHOLM. De 56-jarige Carl Strassburger, directeur van het be kende Circus Strassburger, is te Trel- leborg (Zweden) overleden. Hij stond daar Donderdag toe te zien hoe ma terieel van zijn circus werd ver scheept, toen hij plotseling, tenge volge van een hartverlamming in het water viel. Toen men hem ophaalde, leefde hij niet meer. Carl Strassburger werd in 1897 ge boren. Met hem is een der laatste pur sang circusdirecteuren heengegaan. In Nederland, waartoe hij de laatste jaren door zijn naturalisatie behoor de, genoot hij een grote populariteit en men hield van zijn circus door zijn programma's, maar vooral ook door zijn mooie paarden. Toen hij zes jaar was, trad hij al op. De overledene zal te Hilversum be graven worden, waar het circus zijn winterkwartier heeft. INGEZONDEN MEDEDELING. Nu ook Castella Bloemenzeep Schoonheid voor IEDERE vrouw De twee wijd en zijd befaamde Castella schoonheidszepen hebben er een zusje bij gekregen; een heerlijk frisse Bloemenzeep, met de geur van prille rozen. Deze Bloemenzeep is on verpakt in de winkel te krijgen in vier zachte kleuren, voor de beschei den prijs van 20 cent! Nu kan IEDERE vrouw Castella gebruiken, nu kan IEDERE vrouw mooi zijn. Want er is nu Castella voor iedere huid en iedere beurs. Houdt U van een zeep, die Uw huid mild koestertonder eenlaag donzig zacht schuim, dan neemt U Castella Spécial (32 ct.) Andere dames zullen zich weer liever houden aan de klassieke Castella Schoonheidszeep (32 ct.) En als U zich voor een gering bedrag wilt omgeven met het lente parfum van ontluikende rozen, maak dan' eens kennis met Castella Bloemen zeep (20 ct.) de persoon van de Franse maarschalk Juin, die genoemd is als opperbevel hebber van de strijdkrachten in de centrale Europese sector, gaf de mi nister als zijn mening, dat hij het zou toejuichen dat Juin in zijn eventuele toekomstige functie tevens opperbevel hebber zou blijven van de landstrijd krachten in de centrale sector. Dit voorkomt een uitbreiding der hoofdkwartieren en daaraan verbon den staven. Hij was er in genen dele bevreesd voor. dat maarschalk Juin te veel een eigen conceptie zou volgen. Hij was overtuigd, dat Juin een open oog heeft voor de Nederlandse omstan digheden. Hij is een zeer openhartig en oprecht man en dit geeft veel ver trouwen, aldus minister Staf. Voor Moederdag EEN BOEK BOEKHANDEL DE WEKKER Hoofdstraat 119 Tglef. 4000 Mr drs Regout doorkruiste Sahara in alle richtingen DEN HAAG. Na een expeditie van twee jaar door Afrika zijn mr drs Th. J. H. Regout en zjjn gezin dezer dagen in ons land teruggekeerd. Mr drs Re gout geniet vooral bekendheid door zjjn filmvoorstellingen over zijn rei zen door Afrika en Amerika. Het echt paar Regout heeft in 1951 en in liet begin van 1952 een film vervaardigd voor de Missie-socicteit der Montfor- lanen, die werkzaam is in de Congo, Nyasaland en Mozambique. Na de vol tooiing van deze film trokken zij met hun auto naar het zuiden met Kaap stad als einddoel. De heer Regout heeft tijdens ver scheidene onderzoekingsreizen de Sa hara in alle richtingen doorkruist. Hij interesseert zich als geograaf in het bijzonder voor de vergelijkende studie van de Sahara met de zuidelijke woes tijnen. In de wijde Kalahari leeft nog een aantal bosjesmannen, een raadselach tige oerslam in de wereld, die thans bezig is uit te sterven. Het zijn bijna Mongools uitziende inboorlingen, niet veel groter dan de dwergvolkeren van Midden-Afrika. Zij wonen onder wind schermen en spreken een zonderlinge kliktaal, die lijkt op het gesnater van een kalkoen, zo vertelde de heer Re gout. De Regouts verbleven langere tijd in de Belgische Congo. Daar werd een reeks voordrachten gehouden over geografische onderwerpen. Hoe prettig de verhouding is tussen Belgen en Ne derlanders bleek uit het zeer grote fi nanciële succes van een tweetal film avonden ten bate van de slachtoffers van de watersnoodramp. Geheel Cos- termansville, de prachtige hoofdstad van de rijke Kivuprovincie, verleende hiervoor daadwerkelijke medewerking. De heer Regout ontmoette op de ver scheidene missieposten talrijke Neder landse missionarissen, hoofdzakelijk Limburgers. De heer Regout zal in het najaar wederom een reeks voordrachten hou den in Nederland en België over deze expeditie en daarbij zijn laatst opge nomen kleurenfilms vertonen. Mooie vondst. In het district Auran- gebad in de Indische staat Hyderabad zijn negen oude gewelven ontdekt, waarvan één met wandschilderingen van 2100 jaar oud, aldus een mede deling van het hoofd van de archaeo- logische dienst, dr Srinivastsjari. Koninklijk paar van 19 tot 22 Mei in Denemarken KOPENHAGEN. De vele duizen den bloemen, die gebruikt zullen wor den voor het officiële bezoek dat Ko ningin Juliana en Prins Bemhard van 19 tot 22 Mei aan Denemarken zullen brengen, zullen alle uit Nederland ko men, aldus heeft de Nederlandse ge zant in Denemarken, de heer G. P. Luden, Woensdag verklaard. De bloe men zullen kort voor het bezoek per vliegtuig arriveren. Koningin Juliana zal zelf bloemen meebrengen voor de patiënten van een 'nstituut voor de be handeling van gevallen van kinderver lamming. Donderdag 21 Mei zal het Koninklijk I hoeft geen 'verloren dag' te betekenen." 't Is altijd makkelijk bij U te hebben, die heipen direct! Paar een bezoek brengen aan de uni versiteit van Kopenhagen, waar Hare Majesteit een rede zal uitspreken voor Deense studenten. In het koninklijk gevolg zal zich o.m. minster Beyen bevinden. Kwestie-Laos niet voor V.N. WASHINGTON. Frankrijk heeft een verzoek van Amerika om de invasie van Laos door Viëtminh-troepen voor de Verenigde Naties te brengen, afgewezen. Het heeft de kwestie thans echter opnieuw in overweging genomen, zo wordt van gezaghebbende zijde te Washington meegedeeld. Het voornaamste Franse bezwaar tegen een bespreking van de kwestie door de V.N. is, dat een debat waarschijnlijk niet tot militaire hulp zou leiden, maar wel tot critiek op de Franse koloniale politiek. Aan een rechtstreeks beroep op de Veiligheidsdraad wordt niet gedacht, omdat de Sovjet-Unie daar zeker haar veto zou laten volgen. Oorzaak van aftocht nog onbekend Gisteren werd in berichten uit Indo- China gemeld dat de Viëtminh-colon- nes, die diep in Laos waren doorge drongen, thans in noordelijke richting terugtrekken. Viëtminh-eenheden, die zich enkele dagen geleden op slechts twintig kilometer van Loeang Pra- bang, de hoofdstad van Laos, bevon den, hebben thans nieuwe posities, on geveer zestig kilometer noordelijker, ingenomen. Dit is gebleken uit lucht- verkenningen. Het schijnt, dat de Viëlminh-colonne die oprukte in de richting van Pak- san. aan de grens tussen Laos en Thai land, in het dal van de Mekong, ook is teruggetrokken. Vredesoffensief In Parijse militaire kringen ver klaarde men dat thans nog geen enkele conclusie kon worden getrokken uit deze nieuwe bewegingen der Viët minh-troepen. Men acht het mogelijk dal de opperbevelhebber der opstande lingen, generaal Vo Nguyen Giap, poogt zijn verbindingslijnen, i.v.m. het komende regenseizoen, te verkorten. Men acht het in deze kringen echter evenmin uitgesloten dat aan de Indo- Chinese rebellen, die onder communis tische leiding staan, is opgedragen zich aan te passen aan het huidige Sovjet- russische vredesoffensief, door niet voort te gaan met hun opmars in de richting van de Thailandse grens. Product van Johy Vrijmoed (3 /Lonen, Schiedam. Per Ltterflc Agent voor Gelderland: CO DROST BRINKLAAN 67 TELEFOON 3312 APELDOORN Groothandel in gedistilleerd, wijnen en likeuren. FEUILLETON De verdwenen door Patricia Wentwortb 48. Ze was genoodzaakt, dr vraag te herhalen en zelfs toen antwoordde hij niet onmiddellijk. Zijn greep J losser en hij hield haar een armslengte van zich af, de- handen op haa- st'.ouders rustend. „Je zult me weer de bons moeten geven, kind lief!" „Maar Carr!" „Ja, James Lesslter is gisteravond vermoord en ze zullen mij wel voor de schuldige houden". „En bén je niet schuldig?" „Nu zie je het!" liep hij schamper lachend. „Jij verdenkt me ook al!" Elizabeth keek hom met haar grote bruine ogen aan, ogen zo helder als water. „Dat is niet waar, als jij het ontkent". „Goed, ik heb het niet gedaan. Misschien zou ik hem gedood hebben als ik jou niet had terbggevon- den, maar na onze ontmoeting zeker niet. En in geen geval zou ik hem met een pook van achteren de hersens hebben ingeslajen". „O, Carr!" „Ja, iemand heeft dat gedaan, ik vond hem zó". „Was je dan naar hem toe gegaan?" „Ja, dat deed ik. Je behoeft me niet te vertellen, dat ik gek was, dat weet ik zeil nu ook wel. Ik wist niet, dat hij vermoord zou worden en wilde alleen naar hem toe om aan do hele kwestie een einde te maken, opdat ik met een schone lei weer kon beginnenaan ons levensgeluk, Elizabeth. Ik vond het wel een gced plannetje, beter dan dat we elkaar later eens bij toeval zouden ontmoeten". „Wat is er gebeurd? Vertel op!" riep ze haastig. Hij vertelde haai alles, spaarde haar geen enkele bijzonderheid, beschreef hoe hij de deur op een kier had gevonden en Lessiter voorovei op zijn schrijf bureau zag liggen, vertelde ook van de met bloed bevlekte pook en de doorweekte mouw van de regenjas. Toen hij klaar was met zijn verhaal merkte Eliza beth op: „Jammer, dat je die pook hebt afgeveegd". „Dat moest ik wel doen, voor 't geval dat „Neen, hei is jammer. Je zei, dat je hem nooit van achteren de hersens zou hebben ingeslagen. Dacht je soms, dat Rietta het wél zou hebben ge daan?" „O, ik begon pas veel later weer te denken. Mijn eerste impuls was toen ik die ellendige regenjas vond, dat ik de pook moest afvegen. Trouwens, ik geloof niet, dat het veel verschil heeft gemaakt. De moordenaar heeft heus wel met overleg gehandeld. Of hij heeft de jas aangetrokken voor hij de misdaad rleegde, of hii heeft ze daarna opzetteiijk door het bloed gehaald. Geloof je, dat hij de pook over 't hoofd zou hebben gezien?" „Neen. "131 niet", gaf Elizabeth loc. En, na even te hebben nagedacht: ,Maar Can-, als jij die jas hebt meegenomen en zelf geen vingerafdrukken achter gelaten, zie ik niet in hce ze jou kunnen verdenken". „Je vergeet één ding", zei hij grimmig, „onze lieve Fancy. Zij en ik waren bezig de tijdschriften an Henry Ainger te bekijken, toen ik eensklaps dat portret van Lessiter zag. Ik kan me niet herinneren wat ik toen heb gezegd, maar zij zal 't wél weten. Zoiets als „nu heb :k je smeerlap!" En toen ben ik als een dolle het huis uitgerend". „Zou ze haar mond niet willen houden? Heb je 't haar niet gevraagd?" „Neen, dat zou nergens toe gediend hebben. Het kind is erg naïef en ze zullen het wel uit haar hebben gekregen. Laat haar trouwens maar de waarheid zeggen en wij van onze kant aantonen, dat we niets behoeven te verbergen". Plotseling ging de telefoon. Elizabeth nam het toestel op en gaf dit toen aan Carr, met de woor den: „Daar is Rietta; ze wil je. spreken". Rietta's diepe stem klonk door de hoorn. In het Duits zeide ze: ,,'t Staat er niet best voor, Carr. Ze hebben de regenjas meegenomen, we hebben die niet goed genoeg gewassen. Mevrouw Mayhew weet, dat ik op Melling House was. Ze heeft alles afge luisterd. Ik vond het 'beter je te waarschuwen". Toen het gesprek was afgelopen, vertelde hij Elizabeth alles wat Riotta gezegd had en herhaalde haar woorden: ,,'t Staat er niet best voor, wel?" „Och", zei Elizabeth kalm, „ze zullen de moorde naar wel vinden maar je moest rechtskundige bij stand inroepen". „Ja, ik zal die oude Holderness eens opzoeken". „Holderness is geen man voor strafzaken". (Wordt vervolgd) Chr. Overheidspersoneel R. Schonewille in hoofdbestuur ROTTERDAM. Ook gisteren zijn de afgevaardigden bijeen geweest op de algemene vergadering van de Ne derlandse Christelijke bond van over heidspersoneel in de Riviêrahal. Nadat voorzitter, secretaris en pen ningmeester de opmerkingen hadden beantwoord, die door diverse afdelin gen te berde waren gebracht naar aan leiding van het verslag van dè bonds- werkzaamheden over de jaren 1951 1952, werd het verslag en het beleid van het hoofdbestuur goedgekeurd. De bondsvoorzitter, de heer P. Ka- pinga, die aan de beurt van aftreden was, is bij acclamatie herkozen. Tot lid van het hoofdbestuur is de heer R. Schonewille uit Apeldoorn benoemd De afgevaardigden maakten als gas ten van de afdeling Rotterdam een rondrit door de stad en een boottocht door de haven. Het programma ver meldde dan een ontvangst ten stad- huize. Koe op spoorbaan GOUDA. De ttein, die gister middag om elf minuten voor fces uit Den Haag in de richting Utrecht was vertrokken, heeft even voor het sta tion Zoetermeer een vertraging van ruim een kwartier gehad, als gevolg van een botsing met een koe. Toen de trein naderde kwam een losgebroken koe, die langs de spoor baan liep plotseling de rails op. De wagenbestuurder kon de trein niet tijdig meer tot stilstand brengen, waardoor het beest werd gedood.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2