Ons land het enige ter wereld dat het straatpierement kent Amsterdam heeft nog vijftien speel vergunningen voor het draaiorgel 'WzijtÊt. \\x; Willem van Veenendaal, ervaren gezagvoerder Vrijdag 8 Mei 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Blinde met speeldoos... t m inlegwerk, horen nic (Van een bijzondere medewerker) TEMIDDEN van brokken blaas balg, verdwaalde houten poppen, half gedemonteerde pierementen, lucbtslangetjes, vierkante orgel pijpen en stapels gaatjesboeken, troffen we in de Westerstraat te Amsterdam Gijsbert Perlee, die het uitzonderlijk beroep van draaiorgelbouwer uitoefent. En er speelde ons een toepasselijk liedje door 't hoofd: „Als van d' Am sterdamse grachten t pierement verdwijntOnze gastheer bevestigde ons nog eens ten over vloede, dat het draaiorgel zo echt bij Amsterdam hoort, al zijn er op het ogenblik van de 32 voor oorlogse speelvergunningen maar 15 overgebleven. Maar hiermede spant de hoofdstad toch de muzi kale kroon, want Rotterdam en Den Haag komen bijv. niet ver der dan elk zes orgels. In elk geval is ons land het enige ter wereld voordat we aan een na dere bespreking der vakgeheimen toe kwamen accentueerde de heer Perlee het niet zonder trotsdat het straat pierement kent. Dit zou misschien nooit zo geworden zijn, indien de blin de wereldreiziger-muzikant Leon War- nies („Mijn grootvader", verduidelijkt onze gastheer) niet in 1902 oftewel een jaar voor zijn dood, het boek- of kar tonorgel in Nederland geïntroduceerd had. Dus eerst maar een brokje historie. Die Leon speelde met zijn cylinder- orgeltje nog op de wereldtentoonstel ling in Buenos Aires het was op 't einde van de vorige eeuw. Hij was ge huwd met een Zeeuwse en kreeg 12 kinderen (een dochter woont thans nog in Peru) onder wie acht zonen, die het echte „orgelbloed" van vader meekre gen en grotendeels bouwers van piere menten werden. Ja, het geslacht der Warnies heeft op dit terrein baanbre kend werk gedaan en toen een sterf geval in 1923 de Amsterdamse firma naam „Gebr. Warnies" deed verdwij nen waarmede de laatste represen tanten van een grote naam uit de /ERLIESLIJST RODE KRUIS Het informatiebureau van het Ne- derlandsche Roode Kruis heeft een 76e lijst van geborgen en geïdentifi ceerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven luidende: Kortgene. Timerman, Susanna Wilhelmina, geb. 19.7.1943 te Yerseke, laatste adres: Veerweg 5, Kats. Oude Tonge. Breeman, Elizabeth, geb. 22.11.1897 te Ooltgensplaat, laatste adres: Fred. Hendrikstraat 146 bis, Utrecht. Bruinse, Hendrik Cornelis, geb. 20.5.1945 te Uithuizermeden, 'laatste adres: Stationsweg 81. Fris, Cornelus, geb. 22.9.1876 te Den Bommel, laatste adres: B 66. Serooskerlce. LegemateOosse, Cornelia, geb. 22.4.1887 te Kerkwerve, laatste adres: B 9. De heer Gijsbert Perlee achter zijn ponsmachine bij het vervaardigen van een .papieren worm" voor een van zijn pierementen draaiorgel-historie geschrapt werden bleven Gijsbert Perlee en diens neef Möhlman, die een kleinere zaak op de Brouwersgracht heeft, over. „Of we sedertdien veel orgels ge bouwd hebben? Nee., maar heel wei nig. We hebben in Nederland 200 straat-pierementen en ongeveer 300 dans- en wermisorgels. zodat er nooit reden was om over reparatie en res tauratie te klagen. Maar wie vraagt er nu een nieuw orgel? Wanneer ik er een moet gaan bouwen, zou ik f 6000. moeten gaan vragenWe hebben sedert de bevrijding wel enkele bestel lingen gehad: er zijn nieuw gebouwde orgels naar Djakarta gegaan, Holland- Michigan en Suriname." Hoofdzaak was dus: het Nederlands orgelbezit van buitenlands en eigen makelij te „consolideren". En deze taak weerspiegelt zich ook in de werk plaats van de heer Perlee, waar men de ingewanden van een draaiorgel uit elkaar peutert, pijpen stemt, tegen de houtworm vecht (een belangrijke vij and), blaasbalgen vernieuwt en werkt aan de uitbreiding van het muziek repertoire. STREPEN EN STIPPEN „Het arrangeren voor draaiorgel is geen sinecure en er zijn slechts drie mensen in ons land, die dit vak ver staan", aldus de heer Perlee. Eerst wordt een bepaalde populaire deun geheel herschreven, waarbij de noteur rekening moet houden met de indeling der registers, de grote trom, de kleine trommels, de kleppers, de bekkens en soms ook met een accor deon, welk instrument echter voor draaiorgel minder voldoet en een te „rommelig" effect geeft. De arrangeur moet zorgen, dat het hele draaiorgel- orkest met zijn violen, cello's, bordon's (gestopte fluiten) en bassen goed „door" komt en ook de loopjes en rof fels geen geweld aandoen. Met behulp van een gammalatje, waarop de stem men en registers staan aangegeven (voor elk orgel zijn deze verschillend) worden de muzieknoten „vertaald" in strepen en stippen, die op een ongeveer 6 meter lange strook papier worden getekend. Deze band gaat naar de heer Perlee (talloze rolletjes met muzikaal vertaalwerk vullen bij hem reeds tot het plafond toe enkele muurkasten) die achter zijn ponsmachine plaats neemt en met een rechthoekig beiteltje in een kartonnen vouwboek de strepen en stippen omzet in gaatjes. Hij vouwde een dergelijke „papieren worm" voor ons open: „Het is makkelijk te lezen., dit is marstempo., hier ziet u de bas sen.. daar de bekkens., hier wordt een register weer gesloten". We knik ten maar; onze ogen zagen slechts een grillig spel van uitgeponste recht hoekjes. We spraken verder; over het zuig en drukluchtsysteem, de Italiaanse or gelbouwers Gavioli en Gasperini („keien" in het vak), walsen en fox trots, hoe de „toetsen" tijdens het spe len in de gaatjes springen, het cylin- derorgeltje, dat men nog in Italië en Frankrijk kan vinden met een aapje aan een ketting erop als „manser", het schreeuwen der Duitse kermisorgels en het verval van het goede, oude stoomcarrousel, meester-scheppingen der Gasperini's. „De eerste draaiorgels, die in ons land kwamen, waren te deftig. Want rozen- en ebbenhout, alsmede verfijnd nlegwerk, horen niet bij volkswijken. De kermis nam het sjieke pakkie van de orgels en men kreeg draaiende ko peren kolommen, engelen, die luis terend naar een correct mechaniekje een bazuin omhoog staken of een kapelmeester, die de maat sloeg.." BEELDENSTORM „Ach, ja, die poppendat is een hele geschiedenis". Gijsbert Perlee kijkt terecht wat treurig, want er is een moment geweest, dat men het ro mantisch gevoel van de passant onder schatte. „Weg met al die prullaria", luidde de order, „we gaan 't orgel strakker maken". En zo begon de beel denstorm op de houten poppen, die eens uit Parijs betrokken werden tegen het merkwaardige tarief van één gul den per centimeter. Thans ging zo'n hele schepping voor een harde gulden de deur uit. Vooral de poppenkast speler op de Dam had er een goede aan: die zaagde de koppen eraf, ten einde zijn spelersmateriaal uit te brei den. Veel verdwaalde ook in de kachel en veel bleef ook gelukkig te mid den van oude rommel op zolder lig gen. Maar het publiek nam het niet. De voorbijgangers eisten waar voor hun geld: zij wilden een brokje „roman tiek", En zo begon men te zoeken, te restaureren en soms ook te bestellen. Dit laatste echter heel weinig, want een pop van 70 a 80 cm, door Duits land geleverd, kost ongeveer f 250.—. De „Arabier", het grootste orgel van onze gastheer u moet weten, dat Perlee ook orgels verhuurt; er lopen er elf van hem in Amsterdam en van zelfsprekend levert hij hier ook het nodige repertoire bij kreeg inmid dels reeds zijn poppen terug. („U moet eens op dat orgel letten.daar zit een toon in! Die 75 toetsen doen 't 'm niet alleen; het zijn vooral de uitgebreide registers..") Ook de „romantisering" van vele andere orgels met uiteen lopende namen werd onder de loupe genomen. Ja, die namen. Die mogen we zeker niet vergeten, want ze spre ken zo'n aardige eigen taal. Hier komen dan een paar voorbeel den: Het Geitje (vanwege een heel hoog toontje in een der registers), de Buffel, de Parapluie, Zaza, het Eier- kastje, de drie Pruiken, de Snotneus (een klein orgel met een groot geluid), de Chocoladekast (vanwege de bruine kleur), de Sik, de grote Buik, enz. Maar ondanks alle romantiek in het (Advertentie) Maak Uw bloed zuiver mei Kruschen Salts En voorkom zo Rheumatische Pijnen De bloedzuiverende organen tot jeug dige, krachtige werking brengen het bloed vrij maken van pijn ver wekken de onzuiverheden, die zich anders vastzetten in spieren en gewrichten; dat is het wonder dat zich voltrekt bij een regelmatig gebruik van Kru schen; daarmee bevrijdt ge Uzelf van de jamm :r en de chagrijnige pijnen die U het leven maken tot een last. Koopt vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin mor genochtend die heilzame kuur. Fabrikante: Fa. Gebr. Tjallema, Sneek Zeelui schopten rel te Rotterdam ROTTERDAM. Een 24-jarige zeeman klom in een verkeerspaal. Na enig ge talm voldeed hij aan het bevel van een agent van politie om zich te ver wijderen. Even later plaatsten deze man en een vriend, hekken, die bij een wegopbrekïng stonden, op het trottoir, waardoor de voetgangers be lemmering ondervonden. De zeelieden weigerden de hekken weer op hun plaats te zetten en ook voldeden ze met aan de sommatie om door te lopen. Inmiddels had zich een groep van ongeveer 60 personen om de agent verzameld. Toen twee agenten de zeelieden naar een politiepost wil den overbrengen, verzetten zij zich en een algemene vechtpartij ontstond. Een agent kwam te vallen. Hij werd geslagen en getrapt. De andere politie man, die ook werd aangevallen, trok zijn dienstrevolver en loste enige waarschuwingsschoten, waarop het merendeel van de aanvallers de vlucht nam. Met assistentie van andere agen ten werd de menigte verspreid. De zeelui zijn in het politiebureau opge sloten. draaïorgelvak moet er gestreden wor den om het oude pierement te behou den. Amsterdam kent verschillende „verboden straten", waar de politie geen pardon kent tegen orgeldraaiers, terwijl er ook wijken zijn, waar letter lijk geen cent te verdienen is. Vooral de volksbuurten steunen het oergezellige pierement. Steen en been klagen de orgeldraaiers over de „mans" de heer Perlee ziet de din gen echter niet zo somber. Hij zorgde voor een lyrisch slotaccóord bij ons interview en haalde een Frans cylin- derorgellje (uit de oude doos) voor de dag, waarop hij met behulp van een handzwengeltje enkele wijsjes draaide. Terwijl we het typische ijle draaiorgel geluid hoorden, dachten we eraan, dat dit instrument in Frankrijk en Bel gië „Orgue de Barbaris" genaamd vele eeuwen in allerlei landen het orgel der bedelaars was (en gedeelte lijk nog is) uit welk gilde de blinde opa Warnies, vader van het Neder landse pierement, strikt genomen ook voortgekomen is, al noemt zijn klein zoon hem thans op bijna ontroerende wijze een „muzikant-wereldreiziger". In de Anna Jacoba-polder bij St Philipsland, heeft de fruitkweker C. Wissen een gracht van 100 meter lengte en 6 meter breed moeten gra ven om zijn boomgaarden van zout te ontdoen. Een pomp perst nu water door lange leidingen over het land, waarna met een spuit de vruchtbomen met zoet water kunnen worden be spoten. Dit waterkanon heeft een straal van 35 meter en blijft 12 uur op dezelfde plaats staan. Maarschalk Juin bezoekt België en Nederland FONTAINEBLEAU. Maarschalk Juin, inspecteur-generaal van het Franse leger en bevelhebber van de Geallieerde strijdkrachten in Centraal- Europa, zal van 17 tot 19 Mei a.s. een bezoek brengen aan België en Neder land. Op 18 Mei zal hij in ons land ar riveren. Hij zou in ons land kader oefeningen bijwonen. Brandweer in Oud-Vossemeer protesteert THOLEN. De brandweer van Oud- Vossemeer is reeds geruime tijd min der te spreken over het ontbreken van deugdelijk materieel. Bij wijze van protest hebben thans enkele brand weerlieden hun uniformen naar de brandweerkazerne teruggebracht. Als er brand uitbreekt, zullen zij echter direct opkomen. Hun voornaamste bezwaar is gericht tegen het feit, dat er geen vaste trek ker voor de spuit aanwezig is. Toen deze week een brand uilbrak, moesten de brandweerlieden meer dan een kwartier voor de kazerne wachten, voor er een trekker aanwezig was en zij konden uitrukken. Het gemeente bestuur voert reeds geruime tijd on derhandelingen met de inspectie voor het brandweerwezen, doch resultaten blijven nog uit. Voorts kan er naar de mening van brandweerlieden meer worden geoefend. Enkele kilo's trotyl „Explosief" jongeman experimenteerde EDE. Jachtopzieners van het land goed Planken-Wambuis tussen Ede en Arnhem, hoorden kort na elkaar en kele schoten. Zij gingen, denkende aan stropers, onverwijld in de richting van het geluid. Zij ontmoetten onderweg een motor met zijspan. Daar de be stuurder evenals de dame, die hem vergezelde, een „gunstige" indruk maakte, kon hij zijns weegs gaan. De mannen van het groene gilde zijn echter spoorlezers van provessie. Zij volgden de indruk der banden en kwa men op de plaats, waar de motor ge parkeerd was geweest. Daar troffen zij het vrijwel onomstotelijke bewijs aan, dat de man van de motor een vuurwapen had gehanteerd: enkele hulzen en beschadigde bomen, die ken nelijk als schietschijf gefungeerd had den. Daarna kwam het politie-apparaat zowel in Ede als in Arnhem in wer king, want volgens de jachtopzieners kwam de motorrijder uit de Gelderse hoofdstad. De vermoedens waren juist, want bij een huiszoeking vond men behalve een stengun, waarmede men op het Planken-Wambuis had geëxpe rimenteerd. Ook een hoeveelheid ex plosieven o.a. enkele kilo's trotyl voldoende om een huizenblok in de lucht te laten vliegen. Tegen de schut ter werd een strafvervolging ingesteld. 't Zit in de lucht (Van onze speciale verslaggever) SCHIPHOL. Goed beschouwd is het helemaal niet zo'n groot toeval de K.L.M.-gezagvoerder Willem van Veenendaal bij de Schiphol-douane tegen het lijf te lopen. Er zullen waarschijnlijk weinig mensen zijn, die op het terrein meer voetstappen hebben liggen dan hij. Per slot van rekening maakt hij al van 1928 af deel uit van het vliegend personeel van d K.L.M. en mgn overdrijft dus niet eens zo heel erg, wanneer men zegt, dat hij bij die douane de laatste kwart eeuw ongeveer in de kost gelegen heeft. Nee, het toeval van deze ontmoeting was, dat hij juist terugkeerde uit Zuid-Afrika. Een week uit en thuis, met de kleine tegenvaller op de terugreis, dat Schiphol de voorgaande avond potdicht gezeten had, en dus uitgewe' en diende te worden naar Brussel. Dat betekende een nacht later thuis dan verwacht was. Met een glundere lach treedt de douane Willem van Veenendaal gemoet. Zelfs een kind kan niet verborgen blijven, dat deze 49-jarige gezag/oerder een populaire figuur is. Hier schertst men tegen hem, evenals elders in het uitgestrekte complex van gebouwen, dat de entourage van Schiphol vormt. Wel_;mut sneert Willem van Veenendaal terug tegen ieder, die hem met vrolijke kwinkslagen ui zijn tent probeert te lokken. Het is wel aan hem toevertrouwd. Hartstochtelijk visser In de drukke Europa-hal zitten we even later tegenover hem. „Het is leuk vliegen bij het speciale vluchtenbe- drijf. Sinds de K.L.M. deze afdeling in het leven riep, ben ik er gezagvoer der van. Het is de wilde vaart van de vliegerij. Je bent niet gebonden aan één traject. Vandaag moet je 58 zieken halen uit Hongkong, morgen 52 emi granten naar Nieuw-Zeeland brengen, weer een andere dag met Duitse staal- werkers naar Johannesburg vliegen en kisten met, goud mee terug nemen. En wanneer de directeur van een Ameri kaanse oliemaatschappij Arabië en Oost-Afrika eens wat nader wil leren kennen en daarvoor een K.L.M.-vogel chartert, pikken ze je d'r ook uit, om dat je toevallig een paar woorden Ara bisch spreekt. Wat me al dat reizen en trekken ge leerd heeft? Dat ik m'n eigen landaard nooit zal kunnen verloochenen. Ik voel me altijd het gelukkigst hier in Nederland. En dan zit ik het liefste in een hotelletje als „Het Vrouwtje van Stavoren", waar ik onder het genot van een klein oorlam 's avonds aan de ronde tafel kan zitten klessebessen met die stoere kerels van beroepsvissers. Den Oever en Medemblik, onvergete lijke plaatsjes zijn het voor me. De visserij is een hartstocht van me ge worden. Als je een paar weken hard werkt, is er geen betere ontspanning dan 's winters met de snoekhenge! de polder in te gaan, of des zomers met werphengel en kunstaas aan de Af sluitdijk te gaan zitten. De vliegerij is tegenwoordig veel minder groot avontuur dan. vroeger. Alleen de ro mantiek blijft. Wetenschappelijker. Van de vliegers wordt echter veel groter wetenschappelijke kennis ge- eist dan vroeger.' Wie vandaag in de vliegerij komen, moeten heel hard studeren. Wij de wat oudere gene ratie waren in de gelegenheid met de techniek mee te groeien. Het belangrijkste voor de vliegers? Dat ze een - sterk en gelukkig huwe lijksleven hebben. Geen vent kan ja renlang in de vliegerij door de we reld zwerven als hij niet weet, dat bij zijn thuiskomst alles in orde is. Iemand, die piekert of dat nu over zijn financiën is, of over zijn vrouw kan zijn werk met goed doen. Zeker een vlieger niet. Verder moeten ~e een sterk karkas hebben. O, ja, dat is nog aardig te vermel den. Op 17 Februari heb ik in Johan nesburg een lezing gehouden over het rampgebeuren op de eilanden. Vanuit mijn warme cockpit heb ik deze ver schrikking een paar keer gezien, en met de auto ben ik er geweest. Het is de eerste keer in mijn leven geweest, dat ik knock out geslagen was, door wat ik te zien gekregen had. Wat deze vlieger, die ook nog redac teur is van De Sportvisser, denkt van W. VAN VEENENDAAL Eeuwig jong de Nederlandse stewardessen? „Wel, de K.L.M. is er nooit op uit geweest om „Rika Hooiwaards" te hebben. Al leen maar hardwerkende, opgewekte en serieuze gastvrouwen aan boord. Ik acht de Nederlandse stewardesses de beste van de wereld". Het leek ons een waardig moment om afscheid te nemen van deze gezag voerder, wiens vrouw eenmaal uit riep: „Word jij nu nooit eens oud?" en die toen teruggezegd had: „Oud? Ik was al oud, toen ik één jaar was!" Vertaalde krant voor Rampenfonds NIJMEGEN. Een Nederlandse krant met foto's uit de rampgebieden die in het Duits was vertaald, heeft in Duitsland een bedrag van 16.500 mark (pl.m. f 15.000) opgebracht ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Het initiatief voor deze uitgave weid genomen door de Kolpingstichting in Nijmegen, die de vertaalde Krant naar een aantal Westduitse R.K. Kolping- verenigingen, o.a. te Keulen verzond. De kranten werden met groot succes verkocht. De opbrengst werd aan de afdeling Nijmegen van het Nederland- sche Roode Kruis overgemaakt en is inmiddels op de giro van het Natio naal Rampenfonds overgeschreven. HET STRIJDGEBIED IN LAOS IN DEZE KAART geven wij een overzicht van het Noorden van Laos, waar zich op het ogenblik de strijd afspeelt tussen de Franse troepen en de opdringende Vietminh-legers. Het bovenste deel van de kaart geeft een overzicht van de voor naamste plaatsen en rivieren. In het onderste deel geven wij het zelfde gebied weer zoals het ge legen is in Zuid-Oost Azië. Dui delijk komt hierin tot uiting de overheersende positie van de Chinese volksrepubliek en de dreiging voor Birma en Thailand van de Vietminh.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1