lit ócjezLCi Nieuwe Nederlandse legerplan verwierf algemene goedkeuring Onafzienbare stroom van mensen trekt Nederlandse legatiegebouw binnen DE Watersnoodcommissie bepleitte belangen van de middenstand DE Exportpropaganda ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN VRIJDAG S MEI 1953 3 VOOR critiek op Nederlands monetaire politiek gedurende een reeks van jaren na de oorlog' moge gerede aanleiding hebben bestaan, op het punt van de loon- en prijspolitiek heeft ons land een lijn gevolgd, die ook gericht was op de toekomst. Wij hebben geen nominale koopkracht in de vorm van op geschroefde lonen in het verkeer ge pompt, die toen de productie eenmaal op peil was gekomen niet reëel werden ver diend. Het is waar, dat wij hiertoe ook minder verleid werden dan b.v. België, dat in die jaren van wederopbouw door zijn omstandigheden en economische structuur er belangrijk beter aan toe was dan Nederland. Misschien had België kunnen bedenken, dat er andere tijden in aantocht waren, waarin zijn toenmaals essentiële producten, minder essentieel zouden worden en waarin voor verbruiksgoederen weer, in concurrentie met. andere landen, de afzet met grotere, inspanning verworven zou moeten wor den. Ons land is in de voor ons zo moei lijke jaren toen het monetair evenwicht nog niet was bereikt, de gulden een zwakke en de Belgische franc een harde valuta was, als Benelux-partner wel eens als een blok aan het heen be schouwd. De nadelen hiervan, voor België werden toen door Nederland wel dege lijk beseft. Wij hebben echter vertrou wen gehad dat Nederla.nd zijn econo mische moeilijkheden zou weten te over winnen en dat vertrouwen is niet be schaamd geworden. Op dat vertrouwen grondden wij destijds ook onze toekomst verwachtingen voor de Benelux en met onderling begrip werd hieraan met België en Luxemburg voortgewerkt. ER volgde een periode waarin wij in de geest van de gedachte aan één tolgebied voor de drie landen, onze binnenlandse markt met Belgische fcex- tiegoedercn lieten verzadigen. Dat werd door België, terecht als vanzelfsprekend geaccepteerd. Voor de Nederlandse in dustrie. was dat een moeilijke tijd. Thans heeft België zijn moeilijkheden die veel al wortelen in te grote soepelheid op het punt van lonen en sociale politiek, welke laatste ook in Nederland allerminst werd verwaarloosd, maar die wij wisten aan te passen aan ons economisch potentieel. Nederland heeft getoond een open oog te hebben voor de moeilijkheden, die voor bepaalde takken van de Belgische industrie blijken te zijn ontstaan en het blijft te allen tijde bereid om in samen werking naar een oplossing te zoeken. Maar het zal weinig waardering kunnen opbrengen voor argumenten, die er op berekend' zijn, de moeilijkheden in het bijzonder aan Nederland te. wijten. 'Nederland zal het met zijn export in de toekomst zeker niet gemakkelijk heb ben. Het is een levenskwestie voor ons land, om volume en waarde in een zo gunstig mogelijke ruilvoetverhouding tegenover de invoer, gestadig op te voe ren, teneinde de levensstandaard in stand te houden, die in het algemeen niet lager is dan in België. Wij zullen ons daarbij moeten instellen op het leve ren van kwaliteitsproducten en niet door het exporteren van goedkope massa producten. Voor dit laatste is de indu striële basis van Nederland te smal en e*»n dergelijke poging zou slechts kun nen gaan ten koste van het welstands- peil der arbeiders, waarmede dus het gestelde doel allerminst zou worden be reikt. Een andere kwestie is, da.t wij ons onder zulke omstandigheden niet kunnen veroorloven het loonpeil zonder een dienovereenkomstige stijging van de arbeidsproductiviteit, bewust op te JjJET is toch eigenlijk jammerdat er langs de Amster damse grachten geen of bijna geen café's en restaurants ijn, waar vreemdelingen (en ook Amsterdammers zelf) op hun gemak kunnen gaan zitten om zich te verlustigen aan de aanblik van zo'n rij prachtige gevels. Natuurlijk men kan er ook wandelend genieten, maar zolang de kans groot blijft dat men op een Amsterdamse gi'aoht door een auto wordt overreden, is dit genot nogal sterk beperkt. Om, deze typisch Amsterdamse schoonheid op zich te laten inwerken, is het. dig dat men er een poosje rustig naar kan kijken en-ge- D ,IT alles wordt door de Belgische regering', naar bij verschillende ge legenheden is gebleken, wel beseft, al wordt er ook van deze zijde de laatste tijd bij herhaling' de nadruk gelegd op het loonvraagstuk. dat door minister Van de Kieft te Brussel als schromelijk overdreven werd gekenschetst. De Bel gische ministers Van Zeeland en Duvieu- sart hebben er de nadruk op gelegd, dat een oplossing door aanpassing moet wor den gevonden zonder welke de Econo mische Unie niet verwezenlijkt zou kun nen worden. Het zal hier voldoening hebben gewekt dat minister Van Houtte nog eens onderstreepte, dat België van de douane-Unie grote voordelen heeft gehad. Men behoeft er nauwelijks aan te twij felen, dat België zonder douane-Unie de protectionistische kant op zou worden gedreven. Door een economische afweer tegenover Nederland zouden de takken van bedrijf, die thans het meest klagen over concurrentie, tijdelijk misschien in een gunstiger positie komen. Maar het zou al spoedig blijken, dat België's posi tie op de wereldmarkt daardoor niet zou verbeteren en dat de moeilijkheden van thans geleidelijk zouden terugkeren. DIT is de zuivere economische kant van het vraagstuk. Maar er is meer. Op de Benelux-landen rust een zware verantwoordelijkheid tegen over de Westerse wereld. Een misluk king' van regionale integratie zou een slag betekenen voor het denkbeeld van een Europese integratie, politiek en eco nomisch. Dat dient te worden voor komen en dat wordt door hen, die in België de actie tegen de Benelux voeren en de positie van de Belgische regering steeds moeilijker maken, te weinig beseft. Het is niet meer dan natuurlijk, dat Nederland, indien er besprekingen op politiek niveau plaats vinden, bereid moet zijn tot actieve medewerking, die België 'in de gelegenheid zou kunnen stellen om die aanpassing te zoeken, welke voor de handhaving van de Douane-unie en de totstandkoming van de Economische Unie noodzakelijk moet worden geacht. Maar die medewerking zal niet mogen inhouden, dat de Neder landse lonen in Nederland nominaal worden opgevijzeld tot een peil, dat eco nomisch niet verantwoord zou zijn. Want dit zoii immers aanleiding gaan geven tot een terugkeer van spanningen, die wij zo juist met grote krachts ontplooiing te boven zijn gekomen. Zes en zeventigste lijst van slachtoffers van dc watersnood I-Iet informatiebureau van het Ned. Roode Kruis heeft de 76e lijst van ge borgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven. KORTGENE Susanna Wilhelmina Timmerman, geb. 19-7-1943, laatste adres: Veerweg 5, Kats. OUDE TONGE Elizabeth Breeman, geb. 22-11-1897, laatste adres: Fred. Hendrikstr. 146 bis, Utrecht; Hendrik' Cornelis Hendrik Bruinse, geb. 20-5-1945, Stationsweg 81 en Covnelus Fris, geb. 22-9-1876, B 66. SEROOSKERKE Cornelia LegemateOosse, geb. 22-4- 1887, laatste adres: B 9. tuige is van het langzame wisselen van schaduwen langs vensterlijsten en gebeeldhouwde geveltoppen. Het wandelen erlangs geeft wel een algemene indruk op zichzelf ook al van betekenis voor degeen die voor stedeschoon gevoelig is, maar toch meer geschikt voor wie zich weinig tijd gunt. Gelukkig zijn er foto'sdie de fijnproever in staat stellen de gevels rustig te beschouwen. Bovenstaande foto is. na tuurlijk. van de Keizersgracht; zomaar een r-jtje huizen. De fotograaf had evengoed een eind verder kunnen gaan, want overal op deze gracht en op andere hoofdgrachten van Amsterdam vindt men eenzelfde rijkdom aan architectuur en eenzelfde distinctie van sfeer. En wanneer men zulk een plaatje ziet komt men vanzelf tot een exclamatie als waar mee wij dit praatje begonnen. Ja, waarom zitten toch zoveel van die eethuisjes en gezellige cafè's in sombere achter straatjes verscholen in. plaats van op punten waar zij uitzicht bieden op het edelste dat Amsterdam bezit? Maar één ding: als zij er komen, dan d.a,t spreekt vanzelf - in stijl! (Foto van Aart Klein) MINISTER STAF BEVESTIGT: Toch (gedeeltelijk) Amerikaans materieel voor territoriale troepen (Van onze Haagse redacteur) MINISTER Staf heeft gisteren enige toelichting gegeven op het eom- niuniqué, dat wij op 27 April hebhen gepubliceerd, na afloop van de vergadering van de Raad van ministers van het Noord-Atlantische verdrag te Parijs. Hij bevestigde, dat het nieuwe Nederlandse legerplan thans de goedkeuring heeft van alle daarvoor in aanmerking komende instanties. Tot een bedrag van £250 millioen zijn de kosten voor een additioneel program voor infra-structurele leveranties goedgekeurd, maar er is nog geen oplossing gevonden voor de verdeling van deze kosten over de veertien landen. Nederland weet dus op T ogenblik ook nog niet hoe groot haai- aandeel daarin zal zijn. Dit besluit betekent intussen, dat alsnog een aantal belang rijke objecten zal kunnen worden uitgevoerd. Het programma heeft be- rekking op de eerstvolgende drie jaren. OFSCHOON de territoriale verdedi ging: van ons land en uiteraard ook die van de andere NATO-landen een gelegenheid is.' die in de eerste plaats de regeringen van deze landen aangaat, en die zij dus ook zelf hebben te organiseren, heeft generaal Gruen- theuj staf-chef van het geallieerde hoofdkwartier te Parijs verklaard, dat er voor de territoriale verdediging toch op bepaalde onderdelen naar samen werking zal moeten worden gestreefd met het NATO-opperbevel in Europa. Deze beperkte samenwerking zal mee brengen dat, voorzover delen van dé territoriale troepen van Nederland daar voor worden gebruikt, deze ook met Amerikaans materieel, vallende onder M.S.A. zullen worden uitgerust. Omtrent de bestelling van de Hawker Hunter, die Nederland (Fokker) in samenwerking met België zal bouwen, deelde de minis ter mede, dat de eerste toestellen omstreeks medio 1956 zullen moeten worden afgeleverd. De bestelling van Meteors zal tegen het einde van dit jaar volledig zijn uitgevoerd. Vertraging ondervindt nog de bestel- ig van nachtjagers. De oorzaak daar van is, dat de deskundigen het nog niet eens zijn over het meest geschikte toestel. Voor de luchtstrijdkrachten der Marine is men verder gevorderd. De Fireflies zullen worden vervangen door Avengers, een Amerikaans verkennings toestel, dat tevens voor bestrijding van onderzeeboten kan worden gebruikt. Verder zullen de Harpoons, thans in gebruik bij de Marineluchtstrijdkrach- ten, worden vervangen door Neptunes, waarvan de aflevering medio 1954 be gonnen zal worden. De Neptune is een zeer moderne lange-afstandverkenner, die ook gebruikt kan worden voor be strijding van duikboten. Nog dit jaar, zo zeide de minister verder, zullen bij de Kon. Marine vier Amerikaanse befschroefvliegtiügen in gebruik komen. Naar aanleiding van tegenstrijdige be richten over de toekomstige functies generaal Juin werd de minister ge vraagd in hoeverre het juist is, dat generaal Kruis voor een van deze func ties in aanmerking zou komen. Gene raal Juin is thans, behalve inspecteur- generaal van de Franse strijdkrachten en voorzitter van het Franse comité van chefs van staven, in NATO-verbancl be velhebber van de landstrijdkrachten in de centrale sector. Het zou nu de be doeling zijn generaal Juin te belasten met het bevel over alle strijdkrachten ln de centrale sector. Voor het onderbevel van de landstrijd krachten in de centrale sector zou dus een andere bevelhebber moeten worden aangewezen. Minister Staf bleek van mening dat indien generaal Juin tot bevelhebber van alle strijdkrachten in de centrale sector zou worden aange wezen, hij zeer wel tevens zou kunnen worden belast met het onder-commando over de landstrijdkrachten. Mocht blij ken, dat men deze functie niet in één persoon verenigd wenst te zien, dan zou, naar de opvatting van minister Staf voor dit onder-commando niet een Franse generaal moeten worden aan- .ewezen, maar een officier van een Uit deze mededeling van de minis ter menen we de conclusie te mogen trekken, dat generaal Kruis eventueel voor deze functie niet in aanmerking komt. De staatssecretaris van Oorlog, mr Kranenburg, heeft vervolgens nog enige mededelingen gedaan-over de besteding van de uitgetrokken gelden voor aan schaffing van materieel. Zoals bekend waren op de begrotingen voor 1951 t/m 1954 telkenjare 1,5 milliard voor de defensie beschikbaar. Omdat de plannen in 1951 nog niet vaststonden, konden niet alle op de begroting voor dat jaar beschikbare gelden worden 'besteed. Van 1951 was dus in 1952 nog een deel over. Dezelfde situatie deed zich in 1952 voor. Zo bleef er over de jaren 1951 en 1952 in totaal 700 millioen ongebruikt. Maar in het thans lopende jaar zal 1600 millioen worden besteed en in 1954 zelfs 1700 millioen; in totaal zal dus 300 millioen worden ingelopen. Aan het einde van de vierjarige periode zal er dus nog 400 millioen beschik baar zijn, doch dit bedrag zal stellig daarna nog een bestemming krijgen, af gezien van de extra inspannine. welke Nederland zich wil getroosten tot een bedrag van 300 millioen, dat alsno; uit de tegenwaarde-rekening van d Marshall-hulp zou moeten worden ge put, gesteld dat dit Nederlandse plan de goedkeuring van de Amerikaanse administratie krijgt. Zoals we onlangs schreven, zijn hierover voorstellen aan Washington gedaan. KONINGIN JULIANA ONTVANGT IN OSLO Grootse Maria Stuart, Schillers drama, in zaal vol van kleur en schittering „Takk" zegt de Koningin der Nederlanden (Van een onzer verslaggevers) Oslo, 8 Mei IN een wijnrode zijden japon, een zilver vos om de schouders, een zwart kapje met een hoge aigrette op het hoofd, stapte Koningin Juliana, gistermiddag uit de auto voor de ingang van de kin-, derkliniek van Oslo's Rijkshospitaal. Een rij verpleegsters met sneeuwwitte schor-: ten stond voor het gebouw te wuiven en in de lager gelegen straat rekten hon derden toeschouwers de halzen om te zien hoe Nederlands vorstin samen met Koning Haakon de glazen hal betrad, en zich vriendelijk lachend voorover boog om uit handen van een patiëntje een roodblonde pop in Hallingdals costuum in ontvangst te nemen. „Takk", zei de Koningin, en het meisje vluchtte blo zend. De directeur van het ziekenhuis, dr Jonn Caspersen, en de leider van de orthopaedisehe kliniek, prof. L. Salomon- sen, verwelkomden H.M. met een ferme handdruk. Ook de minister van Sociale Zaken, mevrouw A. Aas land, begroette de hoge bezoekers, die vervolgens met de lift gezwind naar de achtste verdieping stegen. In een der zalen was een Neder landse cameraman tussen twee kinder bedjes verscholen. HANDWERKJES VOOR DE PRINSESSEN NA het bezoek aan het ziekenhuis, dat de Koningin ten zeerste bewonder de om de moderne inrichting, reed zij samen met Prins Bernnard, die inmid dels een bezoek aan de scheepswerf, tegenover het stadhuis had gebracht, naar het gebouw van het Nederlandse i'ezantschap aan de Oscarsgate, een lange deftige straat met groenende voor tuinen, niet ver van het paleis in het cen trum van de stad. Hier werd de receptie jehouden die wij gisteren reeds met wei nig woorden aankondigden. In een Ame rikaanse kleuterschool, recht tegenover het witte Nederlandse legatiegebouw, een garderobe geïmproviseerd. Jam mer voor hen, die zich blootshoofds en zonder beschermende overjas en mantel straat moesten begeven, viel er even een buitje uit een overdrijvende kleine wolk, maar gelukkig duurde het niet lang of de zon verscheen weer. In de werkkamer van de gezant en ln de aangrenzende salon, waar een om vangrijk buffet stond te wachten op de thee, hing een Bedwelmende geur van talloze anjerboe'ketten. Toen H.M. en Z.K.H. het gebouw binnengingen, kwam een Noors meisje van Nederlandse af komst, de achtjarige Merethe Bergh, met een zware bos bloemen naar voren, een geschenk van de Nederlandse Club. En een groepje kleine Nederlandse meisjes bood geschenken aan voor de Prinsesjes, armbanden, tasjes, kleine dingen in minuscule pakjes. Ten gerieve van de filmoperateurs en fotografen werd de kamer, waar het koninklijk echtpaar de bezoekers ontving, in fel licht gezet. Een onafzienbare stroom van mensen trok door de vestibule naar binnen. We zagen een aantal nonnen uit het Neder landse missiegebied in Noorwegen; een harer trachtte pakjes in geel papier onder haar overkleed te verbergen. Toen wij vroegen wat dit had te betekenen, antwoordde zij: „Handwerkjes voor de Prinsessen. Zouden we ze aan de Koningin durven geven?" Even later kwamen de dames terug met een kleur van vreugde op het gezicht. De Konin gin, zeiden zij, was heel blij met de cadeautjes geweest. We zagen ook de vliegers onder lei ding van majoor S. de Jongh, die drie dagen geleden het koninklijk personeel en de bloemen van Aalsmeer naar Oslo hadden overgevlogen. LAURITS SAND, DE GROTE VERZETSHELD EEN oude heer met wit haar kwam, enigszins moeilijk lopend maar fier rechtop en met opmerkelijk ern stige blikken de receptiezaal binnen. Nauwelijks had de Koningin hem ont waard of ze liep op hem toe en schudde hem bijzonder innig de hand. „Waarom hebt u nu uw vrouw niet meegebracht vroeg zij. Deze man, Laurits Sand, is de enige Noor, voor wie tijdens zijn leven een standbeeld is opgericht. Hij is de grote verzetsheld van Noorwegen, die d'e leiding had bij de organisatie van het verzetswerk 'tegen de bezetter. De Duit sers hebben hem gevangen genomen en ongelooflijk doen Irjden, .maar hij is er levend afgekomen, zij het dan ook phy- siek gebroken. In het plaatsje Skiel, waar een groot concentratiekamp was, vindt men thans zijn borstbeeld met het woordje „Nej" er onder, dat zijn grote verzetskracht uitdrukt. Dinsdagavond voor de galamaaltijd ten hove, heeft koning Haakon deze held aan koningin Juliana voorgesteld. Zij heeft toen met hem langdurig ge sproken over allerlei dingen, vooral ook over „zijn" Indië, waar hij dertig jaar. lang op een theeplantage heeft gewerkt. Hij vertelde ook van zijn vrouw, de Haagse Anne Moll, die de laatste tijd zeer" doof is geworden, ,,U moeit haar morgen meebrengen", had de Koningin maar nu was mevrouw Sand na een. slapeloze nacht toch niet meegeiko-- men omdat zij vreesde door haar doof heid tot last té zijn. Over wat hij ervoer in gevangenschap zwijgt deze man altijd, hij beroept zich op niets en toch... toen koning Haakon in 1945 da bevrijdingsparade afnam, lag Laurits Sand op een brancard vlak naast Zijne Majesteit. Hij en de Koning 'zijn nu vrienden voor het leven. Tot de genodigden op de receptie be hoorde ook onze befaamde schaatsen rijder Kees Broekman. Hij wilde in geen geval op het Nederlandse appèl ontbre ken. SCHOUWBURG: ONVERGETELIJKE FIGUREN ,E avond viel aarzelend over de stad, en langs de Carl Johamnsgate wer den de eerste vlaggen al gestreken. Men kan goed merken dat Noorwegen een echt zeevarende natie is, waar men het vlaggebruik respecteert en de pu blieke belangstelling viel nu op de Na tionale Schouwburg', waar ter ere van onze Koningin en de Prins een feest- voorsteliing werd gegeven van Schillers drama Maria Stuart. Vele honderden verzamelden zich op het plein voor de standbeelden van Ibsen, Björnson -en Holberg', om getuig'e te zijn van het voorbijflitsen van fluweel, satijn, bro- caat, tule en organdi, onder het geroffel van dichtklappende autoportieren en het geronk van motoren. Maar wat was het schouwspel buiten vergeleken met dat binnen de muren van het theater? De zaal onder de schitterende lichtkroon, fonkelde van gala-pracht; met breed uitwaaierende gewaden, glanzend en changerend van tint, werden dames naar haar plaatse geleid door heren in rokcostuum, veelal schitterend gedeco reerd. Aller ogen richtten zich eerst naar het midden van het balcon, waar de Koning en zijn gasten plaats zouden nemen. Voor de Koninklijke zetels hingen kostelijke bloemstukken over de rand, in rood, wit en blauw; rode anjers, met wijdgeopende witte narcissen en paarsblauwe lelies, met oranje linten en guirlandes. Tien over acht reeds de ge hele zaal op. Wij zagen de Koning in gala, gouden kraag, gouden schouders. Kóningin Juliana droeg een platina- kleurig- tulen avondkleed en een juwe lenschat van zeldzame schittering. Het orkest zette de volksliederen in. Eerst het Wilhelmus, dan ,,Ja vi elsker dette landt". Prins Bernhard, in de mooie gala-uniform van de huzaren, die hij ook bij de bruiloft in Luxemburg droeg, ging naast de Koningin zitten. En aan zijn linkerhand nam kroonprins Olaf plaats. Aan de andere kant van koning Haakon zagen we kroonprinses Bertha, een im posante verschijning, wel grijs, maar nog slank en jeugdig, in een rookkleurig toilet, voor zover wij dit tenminste van enige afstand konden waarnemen, waar op h.et brede oranjelint van haar hoge Nederlandse onderscheiding voortreffe lijk uitkwam. De Koningin droeg het rode lint van het Grootkruis der St Olafsorde. Het zelfde lint prijkte ook op de uniformen van minister mr J. M. A. H- Luns en van de gezant, jhr mr Van Kamebeek, die in de barokke loge links van het toneel zaten. Het duurde geruime tijd voordat men beneden kon uitmaken of ook de prinsessen Ragnhild en Astrid van de partij waren. Eerst bij het aan breken van de eerste pauze (er waren er twee) kon men beide charmante jonge meisjes zien achter haar moeder. De voorstelling ofschoon in het Noors en dus voor ons en vele andere Nederlanders niet verstaanbaar was uitermate schoon en boeiend. Het gevoel van teleurstelling aanvankelijk dat de keus niet gevallen was op 'een bekend Noors stuk van b,v. Ibsen, verdween totaal bij de groots geënsceneerde ont moeting tussen Elisabeth en Maria Stuart in de derde acte, om plaats te maken tot het einde toe voor bewonde ring voor wat de actrices Aase Bye en Gerd Grieg hier te zien gaven: onver getelijke figuren, vooral ook de getour menteerde Koningin Elisabeth. Na af loop van. de voorstelling, die op Engelse wijze met het spelen van „God save the King (Queen)" werd besloten, hebben naar schatting een duizend mensen op straat het vertrekkende koninklijke ge zelschap luid toegejuicht. Het was bijna, twaalf uur, hetgeen voor deze overigens koele, nuchtere, vroeg naar bed gaande stad wel 'iets betekent. LAATSTE DAG IN NOORWEGENS HOOFDSTAD HET Koninklijk bezoek aan Oslo loopt nu op zijn eind. Het vertrek is vast gesteld op vanmiddag half vier. Dezelfde ceremonie als bij de aankomst, maai- nu in omgekeerde volgorde, zal stellig weer velen naar de vlieghaven Fornebu lokken. Vanochtend werd de chocoladefabriek Freia bezïchtig,d, een industrie, die in Noorwegen bekend staat om de uit stekende sociale verzorging. Alvorens daar heen te g'aan wilde H. M. nog een korte bespreking voeren met verschei dene jeugdgroepen padvindsters enz. dn •het Nederlandse legatieg'ebouw. Te half één vertrokken H. M. en Z. K. H. naar het buiten Skaugum aan de Oslofjord, waar zij bij Kroonprins Olaf en Kroon- prinsés Bertha de lunch gebruikten. Maar dit was dan ook het allerlaatste punt op het programma van het Konink lijk staatsbezoek aan Noorwegen. De Oslose bladen hebben veel aan dacht aan dit bezoek gewijd, en elk blad doet dit natuurlijk op zijn eigen marnier. De conservatieve Aftenposten lichtte zijn lezers vooral in over „wie er bij de galamaaltijd en receptie waren" en publiceerde grote foto's van de Koningin en de Prins samen met de Noorse Koninklijke familie in de salons poserend of een krans leggend bij het graf van de gevallen helden. Verdens Gang, een boulevardblad, het woord is misschien iets te gewaagd voor Oslo vertelt bij zonderheden over de feestelijke lunch in Dronningen en komt met speciale inter viewtjes van chefkok enz. Het geeft ook foto's van servies en bestek enz. Het blad Arbejderbladet, dat zich over het algemeen weinig om royalty bekommert, geeft op zijn voorpagina een foto van de Koningin, die door burgemeester Buil wordt verwelkomd, en een uitvoerige beschouwing over H. M.'s woorden be treffende de noodzakelijke solidariteit tussen de vrije volken, woorden waar bij het blad zich gaarne aansluit. Zo zingt dus ook in de Noorse hoofdstad ieder vogeltje zoals het gebekt is. Vierde divisie oefent in Duitsland (Van onze Haagse redacteur) De Vierde Divisie zal in September deelnemen aan een grote NATO-oefe- ning, welke in Duitsland zal worden ge houden. De Derde Divisie zal in Augustus voor een mobilisatie-oefening worden opge roepen. Critiek op onvoldoende coördinatie tussen de ministeries Wat aan de top kan lagerop onmogelijk commissie voor de watersnood uit de Tweede Kamer heeft een overzicht gegeven van de besprekin gen, welke zij heeft gevoerd met de staatssecretaris van Econ. Zaken en, de directeur-generaal voor de midden stand over een aantal aangelegenhe den, die de middenstand in het ramp gebied betreffen. Aanleiding tot deze bespreking was de ongerustheid in middenstandskringen over het uitblijven van de schaderege ling. Deze zorg betreft niet de vraag of er schadevergoeding zal worden uitge keerd daarvan is iedereen wel over tuigd maar wel de wijze waarop, de. snelheid waarmede, en langs welke wegen tot eeh bevredigende oplossing van deze problemen kan worden geko men. De commissie had de indruk.dat van een goede coördinatie tussen de ministeries, zoals die van Financiën, van Maatschappelijk Werk en van Econ. Zakendie bij deze problemen zijn betrokkenweinig of geen sprake Ook was de commissie van meer dan één zijde bericht., dat op véle plaatsen de schade nog niet eens is opgenomen. De staatssecretaris heeft verklaard, dat de coördinatie thans aan de top zeer goed genoemd mag worden. Een zo som bere uiteenzetting had hij dan ook niet verwacht. Overigens achtte hij het be grijpelijk, dat niet alle moeilijkheden tot een oplossing kunnen worden gebracht, zolang de watersnoodschadewet niet is tot 'stand gekomen. Het wachten op de totstandkoming van deze wet achtte de commissie zeer ongelukkig. Zij opperde de mo gelijkheid, dat de interdepartemen tale commissie voor de middenstand, waarvan de staatssecretaris voorzit ter is, zachtzinnig, indien het kan, doch hard, indien het moet, op de deuren van de betrokken departemen ten zou kloppen om deze zaak in be weging te brengen. De staatssecretaris bracht hiertegen in, dat persoonlijk ovei'leg in vele geval- g'oed werkt en zelfs beter en meer bevredigend. Van de zijde van de commissie werd voorts opgemerkt, dat in de meeste ge- •allen de slachtoffers niet weten tot welke instantie zij zich moeten wenden. Ook de besturen van de organisaties van de middenstand kennen de weg vaak niet, evenmin als ambtenaren in vele gemeenten. Het was leden der commissie! bij bezoeken aan plaatsen in het ramp gebied gebleken dat, zelfs wanneer aan een middenstander de weg wordt gewe zen, hij zijn doel niet kan bereiken, om dat ambtenaren hem meestal bij het be gin de pas afsnijden met de opmerking, dat zij over een regeling' niets hebben gehooixl of dat zij, indien zij hiervan wel hebben gehoord, geen toestemming heb ben om de regeling toe te passen. Wanneer de leden van de commissie zich echter voor een bepaald geval wen den tot b.v. de minister van Maatschap pelijk Werk of tot hoge ambtenaren van diens departement, dan blijkt telkenmale, dat voor zeer vele gevallen wel regelin gen en richtlijnen zijn getroffen en dat aan de uitvoering hiervan niets in de weg staat. De conclusie is, dat hetgeen aan de top klopt, lagerop niet wordt begrepen, of dat het contact tussen hoog en laag ergens is onderbroken. De staatssecretaris bleek bereid met andere departementen te overleggen, of het mogelijk is een eenvoudige publicatie samen te stellen ten behoeve van ramp slachtoffers, waarin de getroffen rege lingen worden samengevat. Intussen heeft de staatssecvetai-is de centrale middenstandsorganisaties reeds volledig laten documenteren, waardoor deze in de gelegenheid zijn haar leden voor te lichten. Opbouwdag Rotterdam Nieuwe treinverbinding en helicopters (Van onze correspondent) Rotterd am, 8 Mei Op 18 Mei, de Rotterdamse Opbouw dag, zal de eerste passagierstrein van Gouda via Nieuwerkerk aan de IJssal naar Rotterdam D.P. rijden. Deze eer ste trein van de nieuwe dienstregeling der N.S. zal om 9.22 uur uit Gouda vertrekken en om 9.51 uur in Rotter dam aankomen. Een aantal genodigden, dat met deze trein reist, zal op het station D.P. namens de directie van de N.S. worden ontvangen. Hierna volgt een rondrit door de Maasstad, tijdens welke o.a. het' Hofje van Gerrit de Koker officieel zal worden geopend. Ook Hoogvliet, waar onlangs 928 woningen gereed zijn gekomen, zal worden bezocht. Hier za! wethouder J. Meertens een plaquette onthullen, 's Middags zal aan de Blaak het door P. Starreveld vervaardigde beeld De Welvaart worden onthuld. Aan Katshoek worden omstreeks 4 uur twee helicopters uit Brussel ver wacht. Om 5 uur zullen deze toestellen de terugtocht aanvaarden. De Opbouwdag zal worden besloten met een concert in de Rivierahal ten bate van het orgelfonds van de St. Laurenskerk, Burgemeester Van Wal- sum zal tijdens de pauze een rede uit spreken. (Ingez. med.-advertentie) HET afstemmen'van een toenemend deel der productie op de afzet naar het buitenland moge een eerste voorwaarde zijn om het economisch doel, dat Nederland zich heeft gesteld: opvoering van de export tot het schep pen van levensonderhoud voor de aan was der bevolking, te bereiken, men heeft daarvoor ook hulpmiddelen nodig. Tot die hulpmiddelen rekenen wij het individueel bewerken van afzetgebieden alsmede het geven van bekendheid in het buitenland aan hetgeen de Neder landse export weet te bieden. Met dit doel wordt er tegenwoordig veel meer literatuur over Nederland in het buiten land verspreid dan vroeger het geval was. Een bijdrage hiertoe levert een En gelse vertaling van het verleden jaar verschenen en in ons blad besproken werkje: Een wereld van groei, uitgege ven door het Verbond van Nederlandse werkgevers. Dit boekje' van ruim 100 pagina's vangt aan met een algemeen overzicht over de industriële ontwikkeling, pro ductieindexcijfers der verschillende in dustrieën en van de cijfers van de bui tenlandse handel alsmede de betalings balans. Hier en daar hadden de gege vens op het laatste moment missehïen nog iets bijgewerkt kunnen worden. Maar niettemin geeft het overzicht een indruk van de oogaande lijn in de eco nomische ontwikkeling van Nederland. In de volgende hoofdstukken worden de verschillende takken van bedrijf afzon derlijk behandeld, zodat buitenlandse importeurs zich gemakkelijk kunnen oriënteren over de positie van een be paalde tak van industrie hier te lande. De vertaling' uit het Nederlands was in goede handen. Het was de heer H. G. Franks, Engels journalist in Nederland en voorzitter van de Buitenlandse pers vereniging, die deze taak uitvoerde, zodat het boekje voldoet aan de eisen, die aan een dergelijke uitgave mogen worden gesteld. UIT DE STAATSCOURANT De titulaire rang van generaal-majoor is toegekend aan de gepens. kolonel tit. der infanterie W. A. Boswijk, thans woonachtig in Amsterdam.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1