ENGELS SPORTCOLBERT met KAMGAREN PANTALON prima COLBERT COSTUME MEDDENS Burgemeester van Velsen in conflict met wethouder Een prettig voorjaarsnieuwtje V IZ e va n 't CEn ten slotte... 2 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DONDERDAG 7 MEI 1953 (Ingez. med.-advertentie) 'ti Unieke gelegenheid om in vol seizoen 'n prachtig of een te kopen voor ZEER LAGE PRIJS Opruiming wegens verplaatsing te bezoeken NOG 10 DAGEN op ROKIN 88-90 Amsterdam Gevaarlijk vervoer van petroleumproducten Scheepvaart-inspectie stelt strengere eisen (Van een onzer verslaggevers) Op 22 Maart van het vorige jaar brak in de Indonesische wateren brand uit op twee Nederlandse schepen, de Lepar en Leok. Beide schepen waren met drums benzine geladen en gingen verloren. In beide gevallen heeft de Raad voor de Scheepvaart de gezagvoerders vrij gesproken. De Lepar en de Leok van de K.P.M., kleine schepen, vervoerden onderdeks benzine. De Lepar kreeg te Djambi brand aan boord, de Leok te Soengei Rambak. Aanvankelijk is aan sabotage gedacht; na grondige bestudering van de feiten is echter gebleken, dat niets hierop wees. lodens de reis hebben drums gelekt en waarschijnlijk door overspringende vonken is het gasmeng sel onder de luiken in brand geraakt. De Raad vernam met voldoening dat thans strengere eisen worden gesteld aan schepen, welke benedendeks petro leumproducten vervoeren, In belde gevallen heeft de Raad grote lof voor de houding van de bemanningen tijdens de brand. Oorsaak: een onjuiste mededeling van wethouder aan de raad De gemeenteraadsvergadering in Vel sen is Woensdagavond begonnen met een scherpe woordenwisseling tussen burgemeester mr M. M. Kwint en de heer H. de Boer, wethouder van Onder wijs. Aanleiding hiertoe was een ver klaring van de burgemeester, die in de vergadering van 24 Februari de raad zijn verontschuldigingen had aangebo den voor een „lek", waardoor een be richt betreffende een Kon. Besluit eerder in een der bladen was versche nen, dan dat een afschrift van dit K.B. ter kennis van de raad gebracht had kunnen worden. De wethouder had daarop toen medegedeeld dat dit K.B. reeds twee dagen tevoren in de Staats courant had gestaan. De burgemeester kwam nu met de onthulling, dat hier van In de Staatscourant in het geheel f;en melding is gemaakt. Pas op 22 pril werd op het raadhuis Mededelin gen", een tweemaandelijks blad van het departement, waarin het besluit op het beroepssdhrlft stond, ontvangen. Burgemeester Kwint voelde zich thans genoodzaakt opnieuw de raad zijn verontschuldigingen aan te bieden, nu voor het feit, dat de wethouder in die vergadering aan de raad onjuiste mededelingen heeft gedaan, wat de voorzitter zei niet te kunnen en mogen tolereren. BOOSAARDIG GESAR Gisteravond klom een 24-jarige zee man te Rotterdam in een venkkerspaal. Na enig getalm voldeed hij aan het be vel van een agent van politie om zich te verwijderen. Even later plaatsten deze man en een vriend, een matroos, hek ken. die bij een wegopbrekdng stonden, op het trottoir, waardoor de voetgan- gei's belemmering ondervonden, De zee lieden weigerden de hekken op hun plaats te zetten en ook voldeden ze niet aan de sommatie om door te lopen. In middels had zich een groep van onge veer zestig personen om de agent ver zameld. Toen twee agenten de zeelieden naar een politiepost wilden overbrengen verzetten zij zich en een algemene vechtpartij ontstond. Een agent viel. Hij werd geslagen en getrapt. De andere politieman, die ook werd aangevallen, trok zijn dienstrevolver en loste enige waarschuwingsschoten, waarop het me rendeel van de aanvallers de vlucht nam. Met assistentie van andere agen ten werd de menigte verspreid. De zee lui zijn in het politiebureau opgesloten. Wethouder H. de Boer antwoordde hierop, dat de burgemeester bij zijn streven om moeilijkheden in het college te veroorzaken „er a.ls altijd weef naast was". Hij gaf toe, dat het besluit niet in de Staatscourant heeft gestaan, maar wanneer een dergelijk besluit in Velsen wordt ontvangen, is het reeds langs zo veel kanalen gegaan, dat de pers hier van kennis kon krijgen. Bovendien waren de schoolbesturen er mee bekend. Burgemeester Kwint antwoordde, dat hij zich door een grote mond niet liet, imponeren, waarop ook de heer Van Leusen (arb.) aan het debat ging deel nemen. Deze herinnerde de burgemees ter er aan, dat deze het besluit van de raad om bij de Kroon in beroep te gaan, een dwaasheid had genoemd- Hoewel de Kroon de raad in het gelijk stelde, heeft de burgemeester de term „dwaasheid" niet willen terug nemen en daarmee dit Kon. Besluit het praedicaat „dwaas heid" gegeven, aldus de heer Van Leu sen. In een kort maar scherp woorden- gevecht hield de burgemeester staande, dat hg als jurist het een onjuiste beslis sing bleef vinden. Mevr. Heykoop-Van Reekum (v.v.d.) kreeg in zoverre haar zin, dat het sub sidie van 100 voor de militaire tehui zen alleen voor dit jaar zal gelden. Nagegaan zal worden hoeveel jonge mannen per jaar uit Velsen in militaire dienst gaan en tevens of het aanbeve ling verdient het subsidie voor volgende jaren daarmee in overeenstemming te brengen. Haar vraag of B. en W. voor de gedupeerde strandexploitanten niet kunnen aankloppen bij het Rampen fonds had minder succes, omdat de leningen, die Velsen aan deze mensen gaat vertrekken, niet op de inventaris betrekking hebben. In Velsen-Noord moet bij de uitbrei dingsplannen voortdurend rekening worden gehouden met de tunnelbouw en het daarop aansluitende wegennet. Dat kost Velsen zeer veel geld en hoewel er daarvoor nog geen regeling is, zijn zowel raad als college van mening, dat het rijk hier financieel moet bijspringen. In overeenstemming hiermee werd het geen fraai gebaar genoemd van Ged Staten, dat zij Velsen niet alleen de rails uit de Duinweg laten verwijderen, omdat deze een gevaar vormen, maa tevens verlangen, dat de rails op het terrein van de provincie worden afge leverd. In de eerste boerderij in het Zwette- gebied bij Oldeboorti zal Donderdag 21 Mei de minister van Financiën, de heer J. v. d.. Kieft, een gedenksteen onthullen. De voorjaarsstierenkeuring van het Fries Rundveestamboek, welke gisteren op het terrein van de Leeuwarder vee markt is gehouden, heeft ook ditmaal duizenden bezoekers, onder wie velen uit 'het buitenland (o.a. Israël en Californië), getrokken. Er waren ongeveer 400 stie ren aangevoerd. Op de najaarskeuring zal de kampioensstier worden aange wezen. De rechtbank te Rotterdam heeft een 22-jarige ï'adiotelegrafist, in War schau geboren, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van drie jaar met aftrek. Hij zou op 28 Januari op Katendrecht een vrouw hebben gewurgd. Gisteren heeft de Haagse politie aangehouden een 54-jange vertegen woordiger van een groothandel in hotel benodigdheden in verband met de ver duistering van een bedrag van omstreeks 12.000. De man had sinds 1948 het éne gat met het andere gestopt. Hij heeft bekend. De G.G.D. in Den Haag heeft gis termiddag van een woning in de Tony- straat naar het Julianakinderziekenhuis ■K&rvoerd een twee en half jarig meisje, dat bij haar thuis spelenderwijs in een teil met heet zeepwater was gevallen. Het kind kreeg brandwonden in de tweede gïaad aan de rug. Haar toestand is op het ogenblik redelijk. Het Frans Halsmuseum te Haar lem bestaat deze maand veertig jaar, Ter gelegenheid van dit jubileum gaat (het gemeentebestuur op Vrijdag 29 Mei een bijzondere ontvangst in het museum houden, tijdens welke Cruys Voonbengh een nieuwe collectie costuuims zaïl laten zien. In het Minervatheater te Heem stede werd gisteravond het stuk „De <vier Müllers" opgevoerd door het ge zelschap Jö'nan Kaart. De netto-op brengst ad 750 is bestemd voor het door Heemstede geadopteerde Putters- Ihoek. Na afloop bracht het publiek de spelers een ovatie. De heer De Lange theeft ten slotte spelers en publiek be dankt voor het welslagen van de actie. FAMILIEBERICHTEN Bevallen: PachDe Goey, z., Sao Paulo; KokkelinkBeekman, z.. Amsterdam. Overleden: N. W. L. Stof koper, im., 63 j., Wassenaar; M. J. van Leeu wenWestpha], 79 j., Rotterdam; J. M. de Valk. m., 87 j., idem; H. J. C. M. van GastelBos, 38 j„ idem; E. van Rootsélaar, m., 64 j„ Nijkerk; T. Koomen, m., 55 j.. Spanbroek; C. J Metz, 74 j., Zaltbommel. (Ingez. med.-advertentie) Banketbakkerij H. P O T T v. Baerlestraat 55 - Tol. 21 41 6 Verras MOEDER Zondag H mot eon heerlijke taart. Vanaf I 2.75 Tijdig beslüld - Op tijd bezorgd Ingez. med.-advertentie) P.T.T. leidt het twaalfde lustrum in (Van onze Haagse redacteur) Het Is zestig jaar geleden, dat het hoofdbestuur der P.T.T. uit het depar tementale verband werd losgemaakt en een meer zelfstandig bestaan ging lei den. Dit jubileum zal o.a. worden ge vierd met een tentoonstelling, welke Zaterdag 16 Mei in het Poslmuseum In Den Haag zal worden geopend. Bovendien zal ln de loop van dit jaar een gedenkboek bij het Staatsdruk kerij- en Uitgeverijbedrijf verschijnen. Gisteravond was het intussen al feest voor een deel van het personeel. Toen ging- nl, in het gebouw voor K. en W. de eerste opvoering van de jubileum- revue Hup HBS, welke letters niet alleen de bekende Haagse voetbalver eniging, of een middelbare school tor naam dienen, maar die tevens de al- korting vormen van het hoofdbestuur. De minister van Verkeer en Water staat nir J. Algera en de directeur- generaal der P.T.T. de heer L. Neher woonden de opvoering bij. Vooral de laatste kon een glimlach niet altijd onderdrukken bij het aanhoren van sommige grapjes, die op interne toe standen ln het hoofdbestuur betrek king hadden en waarvan zelfs de bui tenstaander, die zo te hooi en te gras op het hoofdbestuur te gast is, kon genieten. Er was van deze opvoering, waaraan talrijke personeelsleden mee werkten, zeer veel werk gemaakt, De samensteller en leider der revue, de heer J. Kiggen, had stellig eer van zijn werk, dat zich bij tijd en wijle door originele invallen onderscheidde van soortgelijke opvoeringen. Haarlemmers gaan zingen voor Oude Tonge Het Haarlemse Adoptie comité deelt ons mede, dat ten bate vap-- Oude Tonge een concert zal worden gegeven op Don derdagavond 21 Mei in de Grote Kerk dóór d'e Haarlemse Federatie van zang en oratoriunwerenigingen. Annie Woud en George Robert zullen medewerken aan dit zangfestijn, waarbij 11 zangkoren met ln totaal 700 uitvoe renden zullen optreden. Het gemeente bestuur van Oude Tonge is uitgenodigd deze uitvoering bij te wonen, JONGEN BIJ SPELEVAREN VERDRONKEN Gistermiddag is te Grootebroek (N.-H.) de 13-jarige P. Reus, die aan het spele varen was met een tuinderschuit, over boord gevallen en verdronken. H. M. de Koningin heeft aan de Algemene Vereniging voor bloembollen cultuur het predicaat Koninklijke ver leend. Gistermiddag is een gedeelte van het Duitse m.s, Horst, dat op 18 Maart na een aanvaring met het Poolse s.s. „Robotnicza op de Nieuwe Maas te Rot terdam is gezonken, gelicht. Het Duitse schip dat met etrs was geladen, blijkt in tweeën te zijn gebroken. PLECHTIGHEID AAN BOORD VAN SPEIIK Eerste ouderdag op oorlogsbodem Gisteren werd aan boord van hr ms fregat Van Speijk, dat in de hoofdstad ligt, een ouderdag gehouden. Dit is een primeur voor het wapen Marine. Veel ouders van schepelingen hadden van de gelegenheid gebruik gemaakt om eens een dagje mee te maken aan boord van het schip, waarop hun zonen binnen kort zullen vertrekken naar de Neder landse Antillen. Bovendien konden de ouders zo ge tuigen zijn van een kleine plechtigheid, n.l. de onthulling van het scheeps- embleem. Daarvoor hadden zich ook enige genodigden aan boord van de Van Speijk verzameld, onder wie de waarnemend burgemeester van Amster dam, wethouder B. C. Franke, de com mandant maritieme middelen Amster dam, kapitein ter zee J. F. van Duim, en de commandanten van hr ms sche pen en walinrichtingen der Koninklijke Marine te Amsterdam. Voorts was aan wezig de heer F, van Meurs, direc teur, alsmede enige, leden van het be stuur van het Burgerweeshuis. In dit tehuis heeft Van Speijk zijn jeugd door gebracht. De commandant van het fregat, E, baron van Asbeck, deed in zijn toe spraak vooraf uitkomen, dat de luite nant ter zee der tweede klasse Jan Carel Josephus van Speijk, die in 1831 zijn bodem, Z,M. kanonneerboot no. 2, voor Antwerpen in de lucht deed vlie gen, een eente Amsterdamse jongen was. Hij legde verder de nadruk op de hoge plichtsbetrachting, die Van Speijk heeft getoond. De heer F. van Meurs onthulde daar op het embleem, bestaande uit een af beelding van het exploderende schip, met daaronder de woorden „dan liever de lucht in". De Van Speijk zal eind Juni vertrek ken naar de West. Daar zal zij op 13 Juli aankomen om het fregat Wil lem van der Zaan af te lossen. Het schip zal twee jaar weg blijven. TOENEMEND TEKORT BIJ BELGISCHE SPOORWEGEN De Belgische Spoorwegen boekten in 1952 een tekort van fr 223 millioen. Dit tekort is voornamelijk te wijten aan de daling, die in het vrachtvervoer is inge treden en aan de concurrentie van het wegverkeer, dat in 1952 21,2 van het totale vervoer uitmaakte. Het vervoer te water bedroeg in genoemd jaar 27,1%. Bovendien waren de tarieven ad valorem er de oorzaak van dat de Spoorwegen slechts minder dure goederen te vervoe ren kregen; dure goederen werden meestal over de weg vervoerd, waar zij 'niet volgens de waarde, doch volgens het gewicht worden berekend. De uitgaven aan lonen en sociale las ten beliepen in 1952 47 van de totale uitgaven, terwijl fr 2,5 milliard aan pen sioenen werd uitbetaald. Verwacht wordt dat deze pensioenlast tot 1960 met fr 100 millioen per jaar zal toenemen. De staatstoelage. die in 1952 nog fr 750 mil lioen bedroeg, zal dit jaar met fr 300 millioen worden verminderd. Aan de heer P. A. CorneHssen Is op zijn verzoek met ingang van 1 September 1953 eervol ontslag verleend als burgemeester van Wanroy, met dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem a.Ta zodanig bewezen. Beetsjoeanaland wil Seretse terug (Van een correspondent) De volksvergadering van Beetsjoeana land, die moet beslissen over de opvol ging van. Seretse Khama, heeft nog geen overeenstemming kunnen bereiken. Een groot aantal leden van de stam koestert nog steeds de hoop, dat Seretse zal terugkeren. Hoe meer de districts- imissaris, die de vergadering presi deert, er de nadruk op legt, dat het er niet om gaat Seretse te verbannen, maar om een plaatsvervanger voor hem te vinden, hoe vastberadener de leden van de stam verklaren, dat alleen Seretse him leider kan zijn. Het feit dat hij een erfgenaam heeft is tot dusver niet ter sprake gekomen. Het is moeilijk te zeg gen, of dit onderwerp te pijnlijk is om besproken te worden, of dat men zich er werkelijk niet voor interesseert. Men herinnert zich, dat Seretse Khama is ehuwd met een Engelse vrouw. Een voor een kwamen de leden van de stam -voor de microfoon om de ver gadering toe te spreken. Volkomen on bevangen, als geroutineerde sprekers richtten zij zich tot hun stamgenoten, Velen toonden zich in hun toespraken onheus tegenover de regering, dikwijls zelfs tot op het uitdagende af. Som migen verklaarden, dat de opvolging van het stamhoofd, „door God geregeld", door geen enkele regering omgedaan kon worden gemaakt; anderen vroegen zich af, of het waar was, dat de Koningin de terugkeer van Seretse als stamhoofd verboden had. Zij veronderstelden, dat de regering hiervoor verantwoordelijk gesteld moest worden, en dat de Koningin met deze zaak niets te maken had. (Handelsblad-Times-Dienst) IN DUITSLAND GELEDEN OORLOGSSCHADE Ook Nederlandse onderdanen kunnen thans aangifte doen van in Duitsland geleden materiële oorlogsschade, ten einde te zijner tijd in aanmerking te komen voor een schadevergoeding krachtens de op 14 Augustus 1952 door de West-Duitse bondsregering in het leven geroepen „wet tot evenredige verdeling van lasten" de aangifte- regeling is gepubliceerd in de Staats courant van gisteren. (Ingez. med.-advertentie) tEwr V Schoonheid voor IEDERE vrouw De twee wijd en zijd befaamde Castella schoonheidszepen hebben er een zusje bij gekregen; een heerlijk frisse Bloe- menzeep, met de geur van prille rozen. OOÓf Dagelijks feuilleton door GUY TRENT 29 ROSE had met Edith een tijdlang in haar nieuwe tehuis gewoond toen Larry's waakzaamheid over haar1 plotseling verslapte. „Ik kan niet eeuwig je kindermeisje blijven", snauwde hij. toen ze hem eens vertelde, dat een rijk koopman uit het Noorden haar had ge- imviteerd voor een feest, dat hij in Savoy dacht te geven. „Als je naar die fuif wilt gaan en je denkt dat je je behoorlijk kunt gedragen ga dan!" Rose, razend, dat hij haar zo afblaf te, nadat hij haar eerst de pin op de neus had gezet nooit ergens heen te gaan zonder hem, zwoer dat ze hem nooit of te nimmer meer zou raadple gen over iets buiten de schouwburg. Maar zo hij haar onafhankelijkheid al opmerkte hij had er geen commen taar op. Een hele week ging voorbij zonder dat hij een woord teg'en haar zei, behalve dian de een of andere" terloopse opmerking wanneer ze samen tussen de coulissen Maar stonden voor hun wacht of aan 't eind van hun nummer; dan zei hij soms in triomf; „Dat hebben we 'm weer gelapt, Torrentje", onderwijl haar hand grijpend om haar mee te trekken i nog eens te buigen. Hij scheen in 't geheel niet te mokken of boos op haar te zijn dat ze 't zo netjes klaarspeelde zonder hem. Toen, na 'n week of wat, vernam ze de reden van zijn veranderde houding. Geruchten vliegen rond als meteoor stenen in de toneelwereld en 't kwam haar al gauw ter ore dat hij heel wat tijd besteedde en heel wat aandacht schonk aan de soubrette van Daly's Theater. Nu was Rose niet alleen opperbeste maatjes gebleven met alle meisjes van het ballet, maar ze was ook erg ge troffen door, 't feit dat geen van hen haar dat grote lot benijdde, dat ze ge trokken had en dat ze allemaal in de kleedkamer bleven komen ze had nu 'n eigen kleedkamer om te babbelen of te roddelen. Op 'n dag toen ze tussen de matinee en avondvoorstelling niet weg wilde gaan, maar haar kleedster wat te eten wou laten halen, stak Rita Lane haar hoofd om de deur. „Mag ik binnen komen, Rose?" Rose antwoordde hartelijk: ,,Ik laat net wat sandwiches halen en thee. Blijf hier wat eten, Rita. En als je geen zin hebt in thee. dan krijg je wat anders." Zonder 't woord af te wachten, liet ze de kleedster er een flesje bier bij halen. Van alle meisjes die ze had leren kennen sinds ze bij de Gaiety was, hield ze 't meest van Rita. Vaak hadden ze ver die nacht toen Rose meegegaan was naar Rita's flat, toen Rita van plan was geweest zelfmoord te plegen. Rita kon daar nu om lachen. „Stel je'voor, dat ik ooit zo'n idioot ben geweest, dat ik me verbeeldde dat 'n man zo veel voor me kon betekenen!" Maar de romantische Rose geloofde niet, dat haar vriendin ooit de man zou vergeten,- die eens zo veel voor haar had betekend. Ze kletsten over toneeldingen, klaag den dat het publiek op matinee's door de week zo lauw was, delibereerden er over of de Baas de voorstelling in de zomer door zou spelen en waren 't er over eens, dat de ster 'n paar van haar beste clausen die middag „in de lap had laten hangen" totdat Minnie, de kleedster, die Rose met de soubrette deelde, naar de deur ging om de eet waren aan te nemen en toen verdween om zelf boodschappen te gaan doen. Zo gauw ze alleen waren kwam Rita voor de dag met het eigenlijke- doel van haar bezoek, „Als ik je iets vraag', wil je dan beloven dat je de waarheid zegt en niets dan de waarheid?" daagde ze Rose uit. „Dat beloof ik", zei Rose met'n glim lach, „ais ik antwoord." „Nou goed Ben je verliefd op Larry Crayle, zoals algemeen beweerd wordt?" „Is dat alles?" Rose schaterde het uit „Lieve hemel, nee! Hoe kom je daar nou bij „Omdat ik je graag mag", gaf Rita ten antwoord. „Genoeg om niet te willen zien dat je er aan kapot zóu gaan zoals 't mij eens is overkomen. Vooral omdat ik niet geloof, dat jij jé hart weer gauw aan 'n ander zou verliezen." Nu ook Castella Bloemenzeep Deze Bloemenzeep ls onverpakt in de winkel te krijgen in vier zachte kleuren, voor de bescheiden prijs van 20 cent! Nu kan IEDERE vrouw Castella ge bruiken, nu kan IEDERE vrouw mooi zijn. Want er is nu Castella voor Iedere huid en Iedere beurs. Houdt U van een zeep, die Uw huid mild koestert onder een laag donzig zacht schuim, dan neemt U Castella Spécial (32 ct.) Andere ■dames zullen zich weer liever houden aan de klassieke Castella Schoonheids- zeep (32 ct). En als U zich voor een gering bedrag wilt omgeven met het lente-parfum van ontluikende rozen, maak dan eens kennis met Castella Bloemenzeep (20 ct). Rose zei; „Ik geloof dat je aan Lena Hartwell denkt." Dat was de soubrette met de zwoele ogen van Daly. „Ja, zei", gaf Rita toe, „èn anderen! Heus Rose, Larry Crayle is de meest harteloze vrouwenjager die er bestaat. Achter elk aardig gezichtje loopt hij aan. Er wordt verteld..." Wat ze te vertellen had, sohokte Rose werkelijk. Flirten mu ja, maar er was méér. 'n Vrouw in een provinciestadje had 'n proces tegen hem aanhangig ge maakt voor onderhoudsplicht van haar vaderloos kind; keer op keer had hij 't risico gelopen, dat vrouwen hem voor de rechter sleepten wegens verbroken trouwbeloften; een vrouw had zich van 'kant gemaakt door in de Theems te springen met 'n foto van Larry Crayle ln haar hand. „Dat had ik nóóit gedacht van Larry", kreunde Rose verdrietig. „Och. 't is niet helemaal zgn schuld", zei Ri'ta loyaal. „Hij kan 't niet helpen wanneer er vrouwen stapelgek worden van dat lange, bleke gezicht van hem en die Harlekijn-glimiladh, Ik vertel 't je alleen liever, opdat je voorzichtig zult zijn. „Hij nam heel wat notitie van jou vóór Lena Hartwell aan de hemel kwam. „Hij heeift me stelilfg geholpen car rière 'te maken", verklaarde Rose. „Larry speelt wel graag 'n beetje voor Voorzienigheid", voegde ze er heel wijs bij. „Nou, lk moet zeggen, dat dat 'n pak van ni'n hart Is", bekende Rlta en beet in haar sandwich met kip. „Ik heb horen vertellen" ging ze voort, „dat Lena Hartwell absoluut stapelgek op hem is dat arme kind!" Ongeveer 'n week na dat vertrouwe lijke gesprek klopte de portier van de artisten-ingang op Rose's deur, zowat een half uur voor 't doek op zou gaan en overhandigde aan Minnie een klein bouquetje witte hel. Minnie bracht 't aan Rose, die zich voor de spiegel zat te schminken. „Nou, wie stuurt er nu hel tegen 't eind van de serie?" riep ze. „En u hebt 't zeker niet nodig dat ze u iets sturen dat geluk brengt!" Rose nam het bouquetje en zag dat er een briefje tussen de kleine witte bloempjeszat. Ze vouwde het open en herkende Larry's handschrift; ze las: Ik verneem uit goede bron dat Lord Lorley (Charles zoals jij hem noemt, m n engel), vanavond ln de zaal zit. Rose voelde hoe aile Meur opeens wegtrok uit haar gezicht. Minnie riep angstig: „Voelt u zloh niet goed, juf- OLLE KAPOEN EN DE ROTSREKELS 29 TTELP! Ik zit hier gevangen! Help! Help!" schreeuwde ,11 scholen zat tussen de bladeren, was er niets van hem te Olie zo hard hij kon en hg rolde bijna om van ver- zien. Tenminste, niet voor Olie. Maar de schildwachten, bazing, toen hij plotseling antwoord kreeg. Toen Uil die nog steeds op wacht stonden, hadden Uils geroep daar ineens hoorde schreeuwen, dacht hij helemaal niet meer natuurlijk ook gehoord. aan de waarschuwing van Rotsrekel om zich stil te houden. „Het lijkt wel, of het va.n boven komt?" zei de een en „Ja, Olie! Hier ben ik! Uil is hier! We komen je redden!" toen ze allebei tussen de takken gluurden, zagen ze Uil Olie keek naar boven, maar omdat Uil nog steeds ver- zitten. ■*r~ Dr Hans MueMemfeld, de nieuiwe ambassadeur van de West-Duitse Bonds republiek zal op Dinsdag 12 Mei zijn geloofsibrieven aan H. M. de Koningin overhandigen. (Ingez. med.-advertentie) Electrolux Prestcold 9 Bosch j, Nedalo Adem frouw U wordt zo wit as 'n doek." .Ik mankeer niets Minnie, dank je", zei Rose. „Ik heb net 'n kleine schrik gehad, dat is alles. Maar 'n prettige schrik!" voegde ze erbij. Ze nam 't deksel af van de potjes die voor haar stonden en legde rouge op haar vaalbleke gezichtje. O, maar dat was werkelijk 'n heerlijke schok, te weten dat Charles vanavond in de zaal zou zijn. Eindelijk zou ze dan toch de kans krijgen hem te laten zien wat zij kon en o, ze bad dat hij zou begrijpen dat zij het aan hèm dankte, dat 't alle maal voor hèm was iedere stap die ze deed, iedere noot die ze zong! Eerst toen ze haar japon aantrok, klaar om op te gaan voor ae eerste acte waar ze nu 'n paar regels tekst in te zeggen had vroeg ze zichzelf af: „Zou hij naderhand achter komen om me te spreken?" Haar hartje hamerde, Ze kon de hitte ■van haar bloed door haar lichaam voelen razen. „O, lk hoop dat hij dat doet al is 't maar voor 'n minuutje", bad ze. „Alleen maar om te zeggen dat hij te vreden over me is." En ze dacht in naar onschuld: „Ik moet eraan denken, dat ik hem feliciteer met zijn verloving als hij komt!" HOOFDSTUK XII Lord Lorley had nauwelijks zijn plaats ingenomen of hij had er al spijt van dat hij Roosje's voorstelling was komen zien. 't Was de schuld van Bill Temple- ton, Bill was vanmorgen in zijn club verschenen, kort nadat Charles zelf uit Leicestershire was gekomen, waar hij 'n paar dagen verlof had doorgebracht ten huize van zijn verloofde, Onder enige glazen sherry was Bill bepaald lyrisch geworden over dat meisje, dat, naar hij volhield, in eerste instantie een „vondst" van Charles was geweest. Hij was stom verbaasd toen hg hoorde, dat zgn vriend haar nog niet was gaan zien. „Kerel, dèt moet je niet missen!" had Bill verklaard. „Die Rose Torrent is werkelijk geweldig. Vraag me niet wat ze dan voor bijzonders heeft. Ze danst verrukkelijk, maar wat haar zingen be treft, dat komt heus niet boven de mid delmaat uit. Maar ze is 'n allerliefst klein ding, en Charles, je kunt me ge loven: die Rose Torrent van jou staat boven aan 't affiche vóór. 't jaar om is!" „Dat is prachtig! Alleen, 't Is m ij n Rose Torrent niet", had Chai'les vrij bokkig' geantwoord. „Om je de waarheid te zeggen heb ik haar niet meer gezien sinds ik haar heb meegebracht om met I jou te luhcheni" (Wordt vervolgd ONDER DE KEIZERSKROON PLAATJES-PRAAT |j|fjj3j|| De illustratie voor het onder in» wiTs toont een ontwikkeling, die xEÏ/ afwijkt van die van de picturale kunst, zeide dr H. Nieuwen huis, die gistermiddag de tentoonstel ling Plaat, Papier en Onderwijs in de expositiezaal van G. H. Bührmann, Keizersgracht 28 opende. Dr Nieuwen- huis is hoofd van het Paedagogisch centrum der gemeente 's-Gravenhage. Die afwgking demonstreert zich, zeide hij, vooral in de vormgeving. Dr Nieuwenhuis nam aan dat vooral het intellectuele doel van het onderwijs wel het aan de realiteit gebonden karakter van de schoolillustraties verklaart. Ook rijst de vraag: in hoeven-e kan de illus tratie zuiver kinderlijke illustraties geven Moet men met een kleuter méé krom praten of moet men, ofschoon eenvoudig sprekend, dit toch in goed Nederlands doen? De opvoeder zal in zijn taal een klein stukje boven des kleuters eigen woorden uit moeten gaan, zodat deze omhoog' kan grijpen. Hoewel hij de vraag ter discussie voor legde gaf dr Nieuwenhuis te kennen, dat hij toch óók de didactische illus tratie voor het schoolkind in deze opvatting wilde laten delen, KERK WORDT BANK fljEM Het oude kerkgebouw van de |ui| Hersteld Evangelisch Lutherse Gemeente, Kloveniersburgwal 50, dat enige jaren geleden door de Nederlandsche Bank is aangekocht, zal binnenkort in gebruik worden ge nomen. Met ingang van Maandag 11 Mei zal de centrale administratie van het kantoor Deviezen-Vergunningen der Bank zijn overgeplaatst, uit het gebouw van Peek en Cloppenburg aan het Rokin naar het voormalige Kerk gebouw. Het kantoor Deviezenvergun- ningen zelf blijft gevestigd in de Dam straat. Het oude kerkgebouw zal tevens dienst doen als archiefruimte, zowel voor de hoofdbank als voor het kantoor Deviezenvergunningen. In wendig is de ruimte geheel gerestau reerd en daarin zijn inmiddels forse stellingen geplaatst, waarmede deze archiefruimte tot een der grootste in Nederland behoort. De Nederlandsche Bank heeft thans vier vestigingen in de hoofdstad, n.l. de hoofdbank aan de Oude- Turfmarkt, het kantoor Deviezenvergunningen in de Damstraat, het kantoor aan de Herengracht en het voormalige kerk gebouw aan de Kloveniersburgwal. MINIATUURFLESJES |JIjjP| De verzamelaars van Meine fles- llwll •'es' de z'£' miniaturen (hetgeen, om misverstand te voorkomen, niets met die allerbekoorlijkste schilderijtjes van doen heeft (die o.a. de zeer rijke uren van de Hertog van Berry verluchtten) zullen Vrijdag avond acte de présence geven op een ruilbeurs. Op die avond organiseert de Nederlandse vereniging De Verzame laar namelijk in de grote zaal van dansschool Daniels, Reguliersdwars straat 88, de eerste Nederlandse minia turen-ruilbeurs, Verzamelaars uit Ne derland en België zullen die avond mooie exemplaren uit hun collecties meebrengen. Onlangs stonden de proefflesjes nog in het middelpunt der belangstelling in verband met een proefproces te Rot terdam (waar overigens uitsluitend juridisch werd geproefd, zodat de smaakpapillen er vrij van bleven) over de vrije verkoop van dergelijke kleine FEESTENDE POLITIE (jjiirail Er was gisteren feest in politie- llnll kri-ngen. De hoofdstedelijke afde- ling van de Bond van Chris telijke politie-ambtenaren in Nederland bestond veertig jaar, en dit feit is op ondubbelzinnige wijze ge vierd. In de morgenuren was er een dankdienst in de Engelse Kerk aan het Bagijnhof, waar ds C. Uidam, eens zelf corpslid, thans predikant in het Zuiden van ons land, de feestrede, welke tot titel droeg: „De ware dank baarheid" uitsprak, 's Middags hebben autoriteiten de jubilaresse in hartelijke bewoordingen van haar medeleven doen blijken tijdens de receptie, welke in een der zalen van „Kras" is gehouden. In de grote zaal van dit gebouw was de feestavond. De voorzitter van de af deling, de heer A. Lodder, sprak op het rijkelijk met bloemstukken ge- pavoiseerde podium een openings woord, waarna het Radio Kleinkunst Ensemble onder leiding van Johan Bodegraven en Tom van Maaren de talrijke aanwezigen enige uren aan genaam bezighield, en een Geheugen- Estafette velen de tranen over de wangen deed rollen van het lachen. W. J. DRAYER 80 JAAR (101 De bekende Amsterdamse ma il keiaar in onroerende goederen, NiEr de heer W. J. Drayer Johz., hoopt Zondag a.s. zijn tachtigste verjaardag te vieren. Weldra za.1 hij 57 jaren het makelaarsvak hebben uit geoefend. Hij is lange tijd lid geweest van het bestuur van de Amsterdamse Makelaarsvereniging en ook lid van de Raad van Beroep. Hij is nog altijd actief werkzaam op zijn kantoor, maar de tijd dat men hem elke Maandag in Frascati kon zien is voorbij; nu komt hij er slechts af en toe, als zijn aan wezigheid er nodig is. KATTENBURG f'WJii Ook in dit seizoen zal weer de liSlll Honde van Kattenburg, georga- W niseerd door Le Champion, worden verreden en wel op Zondag 10 Mei. Aanvankelijk was voor deze Ronde bij uitzondering het grote parcours, dus de „boulevard" vastge steld, doch door verkeersmoeilijkheden kan dit niet doorgaan. Het obstakel op Kattenburg, nl. reparatie aan de be strating, is intussen verdwenen en dus is het oude parcours, waarop de Ronde nu reeds drie maal verreden werd, weer klaar. KALENDER Doopsgez. Kerk, Singel 452, morgen (Vrijdag), 12.50—13.10 u.„Het boek met de zeven zegels"; spreker ds H. Bremer. Onder auspiciën van het Gereformeerd Muziekcentrum wordt morgen 20 u. een kerkconcert in de Raphaelpleinkerk (Ra- phaelplein 37) gegeven. Uitvoerenden: Bernard Burger, hobo en Piet Hippen, orgel. flesjes. De makers van onze Drankwet hebben er namelijk nooit rekening mee gehouden, dat er nog eens miniatuur- flesjes in de handel zouden komen: een mode waarin fabrikant en verzamelaar elkaar vinden. De grootste verzamelaar in Neder land van miniatuurflesjes is een be woner van... Schiedam, de heer De Jong, die 4100 flesjes bezit. Met nog circa 400 doubletten. Toen hij onlangs een Amsterdamse verzamelaarster be zocht, mevrouw Wiegman, secretaresse van het district Noord-Holland van De Verzamelaar, ontdekte hij in de vitrine met haar collectie proefflesjes, duizend in getal en door neonbuizen verlicht, zelfs nog zestig flesjes waar van deze Schieaainse grootmeester moest erkennen dat hij ze niet bezat. Het verzamelaarshart van mevrouw Wiegman bonsde van trots toen zij dit hoorde. breestraat 4/6 een rondgang worden ge houden. Onder deskundige leiding zal een overzicht gegeven worden van Rem brandt's grafische kunstwerken en teke ningen. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubi leum als organist geeft Piet Meyer op Maandagavond 18 Mei in de Noorderkerk een jubileumconcert met medewerking van Marie Brinkerink. sopraan, Annie Hoogkamer, alt en Tonnie van Pelt, viool, Alle uitvoerenden zijn blind. UITGAAN Bach zaal: Morgen om S tuur geven l'eer- liimigen van het Comservatorinim een voor- dir&obitsoefeniimigCentraal Theater: Elke avonid om 8.15 u/uir Welkom thuis, Hellena Hypokriterlon: Morgen om 8 uw sipeien student-en Het Huwelijk van d-e heer Mississippi; Kleine Komedie: Dagelijks om 8 uur het ABC-eaiba-ret in Bdibetomië Leidsepleln Theater: Elke avond om 8 u. speelt Rott. Toneel Het Geheim van dr Spencer; Nieuwe de la Mar: Elke dag om 8 uur speelt die Haagso'he C-omedie Als 't Kind-je binnenkomt; Suite: Morgen om 8 uur liederen en duet-ten door Tjac TroelstraRomein (sopraan), Henriët-te Doo-nnibos (alt-mezzo) en Sin'i van den Brom (piano). GEMEENTERAADSLEDEN moeten beslissingen kunnen nemen in allerlei verschillende zaken en dus dienen zij zo af en toe een en ander persoonlijk in ogenschouw te nemen. Gisteravond maakte een groep leden van de Haagse gemeenteraad met hun echtgenoten een tochtje door het natuurschoon in de residentie, onder leiding van de heren Doorenbos en Rijnveld,. respectievelijk directeur en waarnemend directeur van de gemeen telijke plantsoenendienst, en van de wethouder van Openbare Werken, de heer D. W. Dettmeijer. De tocht ging door de oude Scheveningse Bosjes naai de kwekerijen van de gemeente achter bet K.L.M.-gebouw en vervolgens langs het Westbroeltpark en enige kleine plantsoentjes naar het Zuiderpark. In het Zuiderpark surveilleerde ees agent. Die hield het gezelschap staanae en sprak op barse toon: „Willen de heren zo vriendelijk zijn het park te verlaten, want ik heb al genoeg ge spuis weggejaagd" Het zal je gezegd worden, als gemeenteraadslid. Geluk kig namen de heren het nogal gemoe delijk op; de wethouder lachte zelfs hartelijk. Met veel moeite werd de agent ervan overtuigd, dat hij dit gezelschap met een gerust hart kon toelaten. Hij bleef echter wantrouwig en verliet zijn post niet. Toen de dames en heren het park weer verlie ten, stond hij bij het hek en sloot dit zorgvuldig, zodra het laatste raadslid erdoor was gegaan. Maar tenslotte pleitte deze houding alleen maar voor zijn plichtsbetrach ting. Want in Den Haag wordt jaar lijks voor ongeveer j 50.000 tot 70.000 schade aangericht aan be plantingen. Dat de politie hiertegen doet wat in haar macht ligt, hebben de raadsleden persoonlijk kunnen consta teren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2