ALGEMEEN HANDELSBLAD curve ^msteröamscipc @ourartf Ramp van de Duke of York Waarschijnlijk vijf passagiers om het leven gekomen Bij aankomst van wrak te Norwich zijn nog drie lijken geborgen Voorschip ging verloren Belgisch voorstel tot activering Raad van Europa Alles gaat op de seconde Koningin en Prins herdenken gevallenen WÊM Koningin en Prins sagen kernreactor in werking Noordelijken aanvaarden in beginsel geallieerd plan Beschadigde Haiti Victory Besprekingen over het Suez- kanaal verdaagd H26e JAARGANG - No. 41092 Waam. directeur: mr IT. M. PLANTEN DONDERDAG 7 MEI 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Moeilijke redding maar geen paniek (Van onze correspondent) Londen, 7 Mei NADAT het wrak van de Duke of York gisteravond de haven van Harwich was binnen gesleept en op 300 meter van de Parkestonkade bleef liggen, kwamen sleepboten langszij om arbeiders de gelegenheid te geven in de verhielde hutten een onderzoek in te stellen. Reeds spoe dig vonden zij de stoffelijke resten van drie passagiers; aangenomen wordt dat de ramp in het geheel aan vier personen het leven heeft gekost, terwijl omtrent het lot van een ver miste nog onzekerheid bestaat. De 54-jarige Engelse mevrouw Margo Ansdell, die na een bezoek aan Delft naar Engeland terugkeerde, is in een ziekenhuis aan de bekomen verwon dingen overleden. Twee van de slachtoffers zijn waarschijnlijk Ame rikanen. De toestand van de gewon den is bevredigend. Vrienden en bloedverwanten stonden ter verwelkoming op de perrons van Victoria- en Liverpoolstreet-Station, waar gistermiddag en gisteravond tel kens speciale treinen aankwa/men met overlevenden van de Duke of York. Slechts een enkele maal werden de ze nuwen de baas bij het weerzien. In het algemeen waren, de geredden kalm en zelfs opgewektondanks de scliok van de rampdie hun had getroffenVerre weg het grootste deel van de passagiers had na de aanvaring zonder bezwaar aan dek kunnen komen, xoaar zij zich groepjes bij de reddingboten opstelden. Er is nergens ook maar een spoor van paniek voorgevallen. Enige ongelukkï- gen zijn echter beklemd geraakt. Een paar dames konden eerst ook niet uit de hut komen, omdat de dev,r klem 1 gaan zitten, maar ten slotte zijn zij toch allen bevrijd door het personeel van de Duke of York, voor wie alle passagiers veel lof hadden. HET was ongeveer half vijf, en het was noig donker en een 'beetje mis tig, toen de uitkijk van de Duke of York de lichten waarnam van een aan komend schip. Hij rapporteerde het aan de kapitein op de brug, die eerst koers wijzigde en daarna „volle kracht ach teruit" seinde aan de machinekamer. Maar binnen enige mimiten geschiedde de aanvaring toch. Alle passagiers wer den gewekt door de schok en het oor verdovend geraas. Spoedig begon ook de alarmschei te rinkelen maar het was een overbodige waarschuwing: iedereen had al begrepen dat het schip verlaten behoorde te worden. In veel hutten ging het licht niet meer aan, water stroomde binnen en stoom vulde de gangen. Een aantal passagiers snelde onmiddellijk de hut uit en het dek opanderen namen zich nog even de tijd om klei'en aan te schieten en lichte bagage te pakken. Aan dek waren de sloepen reeds 'be mand door het personeel, dat de passa giers er in hielp waarna de boten wer den neergelaten en op korte afstand van de Duke of York bleven varen. In het donker en in de zenuwtoestand waarin zich velen bevonden, heeft dit dobberen op de verlaten zee een ellen dige indruk nagelaten. Het groepje Nederlanders dat wij spraken, was het er over eens, dat de passagiers wel een uur hadden rond gedobberd voordat zij werden opgepikt, maar uit de radioseinen blijkt, dat bin nen het uur alle passagiers reeds aan boord waren genomen, zodat het red dingswerk zich in korter tijd moet heb ben afgespeeld. Aan boord van de Ame rikaanse schepen werden de geredden onmiddellijk van kleren, warme koffie en sigaretten voorzien en na. enig op onthoud werden zij aan wal' gebracht^ waarzij in groepen met speciale trei nen naar Londen werden gezonden. OP het perron stonden de film- en radio-apparaten al klaar om een beeld te geven van de geredden, van wie vrijwel allen nog als onderkle- ding het nachtgoed droegen, waarin zij zich op de Duke of York te slapen had den gelegd. Daar overheen hadden s> migen hun eigen bovenkleren aan, meesten Amerikaanse overalls en ma- trozenkleding van de bemanningen van de schepen, dde hen hadden gered, en daarover heen weer overjassen, hun verstrekt door de Engelsen dn Dover en Harwich. In de wachtkamer, waar thee, sand wiches en taart gereed stonden, was gelegenheid hun avontuurlijke verhalen te horen, die, uiteraard als gevolg van verschillende omstandigheden bij de ramp, zeer afwijkend konden zijn. De meeste passagiers hadden, zoals gezegd, zonder bezwaar aan dek kunnen komen. Anderen hebben benauwde ogenblikken doorgemaakt, in een hut met beklemde deur, waarin het water binnensiepelde; weer anderen werden wakker omdat de wanden van de hut zich op hen schenen te storten en zagen boven zich de vrije hemel. Sommige passagiers moesten met touwen uit hun hutten naar dek worden getrokken, enige leden van de beman ning moesten uit patrijspoorten in zee springen waaruit zij weer werden op gepikt om uit het voorschip weg te komen dat dreigde te zinken en, zoals men weet. later ook is gezonken. In de reddingboten was het al niet anders: sommigen werden vrijwel direct opgepikt, anderen moesten eerst nog een tqd ronddrijven, wat de inzittenden het idee gaf, dat men hen uit het oog had verloren. Een Nederlander vertelde ons, dat in zijn boot vuurpijlen werden ont dekt die toen werden afgestoken om de aandacht te trekken. Een bijzonder woord van lof verdient een Nederlandse dokter, die naar het wrak van de Duke of York terugkeerde om de dame, die vastgeklemd zat, bij te staan tot zij bevrijd kon worden en naar het hospitaal te Harwich overgebracht, waar zij, zoals gemeld, toch is over leden. In het hospitaal liggen nog een dozijn gewonden, van wie twee Neder landers, wier namen worden gegeven als Hendrik J. Hoogkamp en Jacob Held beiden uit Den Haag. De Argentijnse filosoof Francisco Romero Is door de Argentijnse politie gearresteerd. Romero Is lid van de „American Academy of Arts and Sciences". Ministers te Straatsburg De ministers van Buitenlandse Zaken van de vijftien landen van de Raad Europa hebben Woensdag in beginsel een Belgisch plan aanvaard, dat de orga nisaties van Straatsburg nieuw leven wil inblazen. Het plan zou de volgende pun ten bevatten: 1. Instelling van een com missie, te vergelijken met de permanen te raad van het Noordatlantische Pact, met Parijs als zetel. 2. Nauwere verbin ding tussen de raad en de landen van het „kleine Europa". Een plan, om het werk van de Raad op economisch, sociaal, cultureel en juridisch gebied te activeren. Het nieuwe permanente lichaam zou daarover aan de volgende vergadering der ministers aanbevelin gen moeten doen. De voorstellen van Van Zeeland zijn door de ministers voc goedgekeurd en naar een redactii missie gezonden. De ministers hebben nogmaals uiting gegeven aan hun overtuiging, dat de Raad van Europa een grote rol te vullen heeft bij het tot stand brenger de eenheid van Europa. Volgens een woordvoerder hebbe ministers een verzoek van de raad[ de vergadering afgewezen, om de nisatie van het Noordatlantisch Pact"te vragen, jaarlijkse rapporten te verstrek ken, ten einde het defensiedebat van d assemblee te vergemakkelijken. S De soldaten, die op 2 Juni in de kroningsstoet te Londen zullen marcheren, hebben instructies van 56 bladzijden ontvangenwaarin pre cies staat beschreven hoe zij hun voeten moeten neerzetten. De lengte van hun passen moet precies 75 cen timeter zijn en zij moeten 112 passen per minuut maken. Zij moeten één mijl (1.607 meter) afleggen in iets minder dan -19 minuten en het béste is, dat zij het op de seconde nauw keurig doen. Met behulp van een verbinding s- apparatuur zal de stoei zich in een tempo bewegen, dat van seconde tot seconde is vastgesteld en niemand zal zich kunnen verontschuldigen niet geweten te hebben hoe laat het was omdat de British Broadcasting Cor poration voor de marcherende sol daten tijdseinen zal geven. Als een soldaad de verpakking van zijn mondkost wil weggooien kan hij in zijn instructie lezen, waar hij papiermanden kan vinden. Hun lig ging is duidelijk aangegeven op een kaart in kleurendruk, wélke aan de instructie is toegevoegd. BEZOEK AAN KJELLER Zilveren vikingscneepie werd door bestraling radio-actief Oslo, 7 Mei HET hoogtepunt van het koninklijk bezoek aan Noorwegen vormde van ochtend het bezoek aan het Noors- Nederlandse instituut voor atoom energie te Kjeller ten Noorden van Oslo. Om half elf reed men in auto's van het koninklijk paleis naar Kjeller, waar de. bezoekers rond 11 uur arriveerden. Er werd in Noorwegen en door de Noorse en Nederlandse wetenschapsmensen van BELANGRIJKE VORDERING IN KOREA DE BOEG VAN DE HAITI VICTORY gefotografeerd na aankomst van het Amerikaanse vrachtschip in de haven van Harwich. Duidelijk ziet men de beschadiging, welke het schip bij de aanvaring met de Duke of York heeft opgelopen De Brits-Egyptische besprekingen over de ontruiming van de Suez-kanaal- zone zijn gisteren verdaagd. De impasse, die in de besprekingen is ont staan, wordt algemeen toegeschreven aan het feit, dat de Britten uitgaan van het beginsel, hun bases te hand haven, terwijl de Egyptenaren vasthou den aan hun aanvankelijke eis tot onvoorwaardelijke terugtrekking der Britse troepen. Er zijn twee belangrijke kwesties, waarover men tot dusver niet tot overeenstemming is kunnen komen. De eerste kwestie geldt de status van de Britse technici, die zou den achterblijven ter verzorging van de uitgebreide installaties, die zich in de zone bevinden. De. tweede kwestie be treft de vraag van de verdediging der installaties uit de lucht. De Egypte naren zouden zich verzetten tegen de instelling van een commissie van des kundigen, omdat zij zouden vrezen dat daardoor de kwestie op de lange baan zou worden geschoven. Een der Egyp tische onderhandelaars, luitenant-kolo nel Nasser, zei, dat men van Egyptische zijde geen reden zag, om commissies VERKIEZINGEN IN DE SOEDAN UITGESTELD De commissie voor de verkiezingen in de Soedan heeft besloten de parle mentsverkiezingen tot October uit te stellen. Men had gehoopt deze in het voorjaar te kunnen houden, voor het aanbreken van de regentijd. Binnen drie jaar na de verkiezing van het eerste parlement moet de Soedan zijn toekomstige status bepalen. Krijgsgevangenen, die niet wensen te repatriëren, kunnen in Korea blijven onder de hoede van een commissie van vijf landen, terwijl later een politieke conferentie „op hoger plan" zou moeten worden gehouden TAE Noordelijke onderhandelaars te Pan Moen Jon hebben Donderdag een „belangrijk" voorstel gedaan. De verbondenen verzochten hierop, de onderhandelingen tot Zaterdag te verdagen. De Amerikaanse onderhande laar genei-aaJl Harrison deelde dit aan verslaggevers mede. Volgens de New Yorkse radjg hebben de Noordelijken ingestemd met het voorstel der V.N., om na het sluiten van een wapenstilstand de gevangenen, die niet onmiddel lijk willen repatriëren, in Korea te houden. De communisten stellen voor, een repatriëringscommissie, bestaande uit vertegenwoordigers van Tsjecho- slowakije, Zwitserland, Polen, Zweden en India, te vormen, teneinde de terug keer van de gevangenen, die niet onmiddellijk worden gerepatrieerd, binnen twee maanden na het sluiten van een bestand te vergemakkelijken. Volgens dit voorstel moet elk van de genoemde landen een even groot aantal gedelegeerden zenden, teneinde de ge vangenen geheel onder controle te hou den. Voorts zouden de landen, waaruit de gevangenen afkomstig zijn, de ge legenheid moeten krijgen om vertegen woordigers te sturen, die de „bezorgd heid van deze gevangenen moeten weg nemen". Generaal Harrison verklaarde tegenover correspondenten, dat de com munisten hebben toegegeven, dat er geen gevangenen uit Korea moeten worden weggevoerd!" Harrison zeide voorts o.m.: „De kwes tie is zo belangrijk, dat iedei'e grote be slissing door de regeringen zelf moet worden genomen". In het Noordelijke voorstel wordt ten slotte gezegd dat over het lot van alle gevangenen, die na vier maanden onder de hoede van de repa triëringscommissie te hebben gestaan nog weigeren, naar huis te gaan, moet worden beslist op een politieke confe rentie. Het verzoek van de verbondenen. om de onderhandelingen tot Zaterdag te verdagen, werd door de Noordelijken aanvaard. Hun voorstel houdt nog in, dat alle gevangenen die van standpunt verande ren en binnen vier maanden, nadat de commissie ze overgenomen heeft, naar huls wensen te gaan, naar huls gezon den zullen worden. De bijzónderheden van hun repatriëring zullen geregeld worden door overleg tussen de commis sie en de beide partijen. De partij die de gevangenen in handen heeft, zal geen obstructie plegen. Het communistische plan voorziet er in, dat de beschikking over de gevangenen, die na de termijn van vier maanden overblijven, voorge legd zal worden aan een politieke con ferentie op hoger niveau. Het vaderland van elke gevangene, die zich in neutrale handen bevindt, zal zijn onkosten be talen, inclusief de reis naar huis, in ge val hij hiertoe mocht besluiten. Deze bepalingen van het voorstel moeten aan alle gevangenen bekend worden ge maakt. ZÓ DREEF DE DUKE OF YORK op de Noordzee, zonder voorschip, dat vlak voor de brug was afgebro ken bij de aanvaring door de Haiti Victory in het leven te roepen, als men ten slotte toch moest constateren, dat er geen duidelijk omlijnd doel was, waar over men het eens zou kunnen worden. De Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Fawzi, heeft naar aan leiding van de verklaring van de Egyp tische ambassadeur te Washington, volgens welke Egypte hoopte op Ame rikaanse bemiddeling bij de oplossing van de kanaalkwestie, verklaard, dat Egypte niet zou toestaan, dat Amerika aan de besprekingen zou deelnemen. Het betreft hier een kwestie, die alleen Engeland en Egypte aangaat, ver klaarde hij. BRITSE LAGERHUIS KEURT FEDERATIEPLAN MIDDEN-AFRIKA GOED Het Lagerhuis heeft met 247 tegen 221 stemmen het regeringsvoorstel om Zuid- en Noord-Rhodesia en Nyassa- land Britse gebieden in Middeu- Afrika in een federatie samen te voegen, goedgekeurd. Het betrof hier de behandeling in tweede lezing van het ontwerp dat, na nog enkele stadia in de Lagerhulsbehandeling, ook aar het Hogerhuis ter goedkeuring zal worden voorgelegd. De federatie zal een gebied van 1.300.000 vierkante kilometer beslaan, met als inwoners ongeveer zes mülioen Inboorlingen, 250.000 blanken en 14.000 Aziaten, Zuid-Rhodesia was tot nu toe een zichzelf besturende Britse kolonie, de twee andere gebieden waren protec toren. het Instituut grote betekenis gehecht aam- dit bezoek, waar de koningin en de prins voor het eerst het prachtige resul taat van de samenwerking van de twee landen konden zien. Het koninklijk paar werd in het insti tuut ontvangen door de Noorse directeur Gunnar Randers en de Nederlandse hoogleraar prof. dr J. M. W. Mllatz. Alvorens de inrichting van het insti tuut en de verscheidene laboratoria te bezoeken, luisterden de koninklijke gas ten naar een korte uiteenzetting van het belangrijke onderzoek, dat is en dat wordt verricht en dat noch door Noor wegen, noch door Nederland alleen zou kunnen worden gedaan. Na de laboratoria te hebben bezich tigd. waar de Nederlandse physici aan Koningin en Prins werden voorgesteld, vormde het aanschouwen van de kern reactor het hoogtepunt van dit bezoek. De koninklijke gasten zagen de reactor in werking. Er werd een klein zilveren viking-scheepje in de reactor geplaatst, dat door de straling radio-actief werd. Na die korte bestraling te hebben onder gaan bood men het scheepje aan de Ko ningin aan. Daarbij gaf men de konink lijke bezoekers de verzekering, dat de radio-activiteit door het korte proces nog te klein is. dan dat zij van enige schade zou kunnen zijn. Na een paar maanden zal de radio-activiteit van het scheepje geheel zijn verdwenen. Ongecorrigeerd.) Aantal slachtoffers van watersnood thans 1794 Elders in ons blad publiceren wij de 75ste verlieslijst van liet infor matiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis. Volgens de tot heden bekende gegevens bedraagt het totaal aantal slachtoffers nu 1794. Van dit totaal staan 1504 personen genoteerd als geïdentificeerd en ge borgen, en 290 als vermist. Het totaal op 31 Maait vermeldde 1150 geïdentificeerden en geborge- nen, en 633 personen, die als vennist te boek stonden. Totaal 1783. Geologisch onderzoek op. Nieuw-Guinea Delft zendt tweede expeditie Onder de auspiciën van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen, zal haüf Juni weer een door de Technische Hogeschool te Delft uitgeruste geologi sche expeditie naar Nieuw-Guinea ver trekken- Aan de eerste expeditie, welke onge veer een half jaar geleden is terugge keerd, nam een groot aantal studenten deel. Ditmaal zullen slechts twee studen ten meegaan en verder zulten deelnemen ir J. L. EI. Bemelmans, assistent in de geologie, en dr J. H. Druif, die de leiding heeft. De expeditie heeft tot taak te onder zoeken of bepaalde ertsen in de bodem te exploreren zijn. Men beschikt over duidelijke aanwijzingen, dat in Niteuw- Guinea steenkool wordt aangetroffen. Onderzocht moet echter worden of deze zich op goed bereikbare plaatsen be vindt. Het eerste doel van de expditie •is echter gesteente te verzamelen welke aan de Technische Hogeschool zullen worden geanalyseerd- De expeditie zal omstreeks half December terugkeren. Binnenkort zal op Nieuw-Guinea een geologisch mijnfoouwltundige dienst v den gevestigd. NA. EEN KRANS TE HEBBEN GE LEGD bij hst graf van Noorse patriot- ten, gevallen in de strijd tegen de Duitse overweldigers, verwijlen HM. de Konin gin en Z.K.H. prins Bernhard nog een ogenblik bij dit monument in het histo rische kasteel Akerhus te OsloLinks, enigszins achter de Koningin, koning Haakon. (Voor het verslag van deze plechtigheid zie men pag. 3, kolom 5.) Oranje en Willem Ruys gaan Napels aandoen Vóór de oorlog was het gebruikelijk, dat de passagiersschepen van de stoom vaartmaatschappij Nederland en de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd zowel op de uit- als op die 'thuisreis respectieve- lijk Genua en Marseille aanliepen. Deze traditie zal thans in zoverre worden hersteld, dat de Oranje en de Willem Ruys op de thuisreis dus van Indonesië naar Nederland varend Napels zullen aandoen. De regeling zal ingaan met de reizen van de Oranje op 21 Augustus en van de Willem Ruys op 16 September uit Tandjong Prïok. De reis Djakarta— Napels zal vijftien dagen duren. Weersverwachting NACHTVORST De Bilt verwacht tot Vrijdagavond tamelijk heldere nacht met weinig wind en op veel plaatsen lichte en in het Noord Oosten van het land moge lijk zware nachtvorst. Morgen over dag vrij zonnig weer met een zwakke tot matige noordoostelijke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 u.J. Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) 8.40 u., 9.6 gr. C., luchtdruk 1017.6 millibaren of 763.3 mm, -windrichting en -kracht N3, max. temp. gisteren 10.4, min. temp. 6.1, neerslag 0.6 mm, Zon heden onder 20.14, morgen /gij}, op 4.58; Maan morgen op 2.45, (K) onder 14.18. Nieuwe maan 13 Men. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Helsinki géh. bew. N Stockholm onibew. NNO Oslo zw. bew. O Kopenh. half bew. ONO Amsterdam licht bew. N Edinburgh geh. bew. O Londen zw. hew. NO Luxemburg geb. bew. WNW Parjjs zw. bew. N Bordeaux onbew. W Grenoble onbew. NNW Nice geh. bew. O Locarno half bew. O Berlyn geh. bew. NO Frankfort regen NNW München geh. bew. ZW Wenen licht bew. WNW Innsbruck regen ONO A windrichting; B. windsnelheid meter p. sec,; C. max. temp. gisteren; D. neerslag afgel. 24 u. in mm. (Alle gegevens voor Amsterdam opgenomen op Schiphol). De waterstanden op de rivieren luidden vanochtend: Mannheim 2.85 (+2). Trier 1.15 (—10), Koblenz 1.93 (+2), Keulen 1.54 (—10), Ruhrort 3,62 7), Lobith 9.65 (—5), Nijmegen 7.47 (—5), Arnhem 7.61 (—3), Eefde 2.S1 4), Deventer 1.S9 (-*-3), Na men la Plante (1.45 3), Borgharen 39.59 (—2), Belfeld 11.04 (+2). Grave 4.61 (—1), Vreeswijk 0.53 (+18), Lith 0.15 (+23). DE onderhandelingen over een bestand in Korea verlopen gelukkig weer gunstig. De gang van zaken had be zorgdheid gewekt in Europese en Azia tische landen. In Engeland is critiek uit geoefend <m de Amerikaanse leider der delegatie, Harrison, en hoewel de Britse regering hem in bescherming heeft ge nomen, is het geen geheim, dat men liever het overleg in handen zou zien van bevorderen in Korea, een Franse over- Dagelijks commentaar diplomaten. Churchills opmerking in het Lagerhuis, dat hij een bestand reeds zo nabij achtte, dat het tijd werd, om aan dacht te schenken aan verder reikende- doeleinden, was waarschijnlijk een aan sporing om haast te maken in Pan Moen Jon en de tijd niet te verdoen met pre- stïge-kwesties en barse verwijten. In En geland schijnt men te menen, dat Peking óp eigen initiatief en uit eigen belang naar een wapenstilstand streeft. Dat was de mening van Tito, die de raad gaf, toenadering te zoeken tot Peking buiten Moskou om. Dit zou de enige kans zijn, om althans te trachten, belde partners minder nauw aan elkaar te bin den dan de Amerikaanse politiek tot resultaat heeft gehad. Eisenhower richt te zich tot nu toe zoals zijn grote pacifistische rede bewees uitsluitend tot Moskou, alsof Mao een vazal is van Malenkow. Vandaar dat Eisenhower wei aan Moskou voorstelde, een bestand te winning in Indo-China en het staken van de guerrilla in Malakka (alsof Moskou zulks wilde of in de hand had) maar dat de president geen enkele voor stel deed aan Peking. Dan zou immers ook de netelige kwestie van Formosa ter sprake komen. Dulles heeft onlangs een proefballonnetje doen omwerpen, om Formosa opnieuw te neutraliseren onder hoede der V.N., teneinde met Mao te kunnen praten. De meerderheid derRe- puklikeinen reageerde daarop fel afwij zend. Indien werkelijk Peking beslist over het al of niet beëindigen van de vijandelijkheden in Korea, op voorwaar de van een daarop volgend politiek over leg, dan scheen de basis voor zulk een ontwikkeling in de V.S. te ontbreken. Misschien, wordt dat nu anders. IN Frankrijk is men veel meer vervuld van de tegenslagen in Indo-China dan van hetgeen in Korea geschiedt, maar 111 in Engeland moet men wel reikhalzend uitzien naar het sluiten van een bestand. De handel met het rode China is weer opgeleefd, en het lot van Hongkong is in hoge mate -afhankelijk van de betrekkin gen tot Peking. Daarbij komt, dat men te Londen ernstig rekening moet houden met India, dat evenals Pakistan, Ceylon en Burma niet betrokken wil worden in de strijd tussen een Aziatisch en een Westers land. Toen Harrison in Pan Moen Jon aanvankelijk weigerde als neutraal land (dat de zorg op zich zou nemen van krijgsgevangenen, die niet willen repatriëren) een Aziatische natie te aanvaarden, was de commentaar in Indische bladen, en niet alleen in die van India, bitter. De Hindustan Times con cludeerde, dat de V.S. op deze wijze een tegenstelling schiepen tussen de V.N. en de Aziatische landen en de communisten in de hand werkten. Harrison ontkende, zich schuldig té hebben gemaakt aan dis criminatie, maar kort daarop stormde het opnieuw in het Indische parlement. Gisteren werd aan Nehroe gevraagd, of deze kennis had genomen van de eis van McCarthy, dat geen Indische schepen op het rode China zouden varen, en of de premier niet zou protesteren tegen deze inmenging in een zaak, die alleen India aanging. Nehroe zeide, dat men geen ge wicht moest hechten aan hetgeen McCarthy en zrjn commissie doen. De handel op China zou voortgaan. Aan de V.N.-resolutie van IS Mei 1951 had India zijn goedkeuring niet gehecht, maar er werden geen strategisch waardevolle goederen geleverd, voornamelijk jute-' zakken. Als het niet tot een bestand komt in Korea en als de strijd daar zou worden uitgebreid, zal in de niet-commu- nistische Aziatische landen het neutra lisme veld winnen. Wil men een duurzaam "bestand ,dan. zal men na een accoord te velde niet ontkomen aan politiek overleg met Peking. Niemand in Azië moet de schuld van een mislukking kunnen werpen op de Amerikanen, die zich dit verlies van sympathie daar niet kunnen veroorloven. En de kansen op een vergelijk zijh ge lukkig niet afwezig.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1