Het communisme als geloof Nieuw lichaam voor het vreemdelingenverkeer Amerikanen veroorzaken opstoppingen bij Douane Geen contingentering voor woningen in noodgebieden Woensdag 6 Mei 1953. NIEUWE APELDO ORNSE COURANT Tweede blad Ontmoeting, niet in de eerste plaats op het vlak van politiek of economie, maar op het terrein van de geest |Y| AARSCHALK STALIN stierf op 5 Maart 1953. We staan nu bijna twee- maanden na zijn dood. Malenkof, Beria en Molotof zijn de namen geworden, die dagelijks in onze krantenkolommen verschijnen. Het doet wat vreemd aan de naam Stalin alleen nog maar te lezen als een naam uit het verleden. Er is meer dat ons verbaast in deze weken. Eerlijk gezegd: we weten er niet helemaal raad mee. Wat wil het Kremlin met al die vredespogingen? In Korea komen de wapenstilstands besprekingen op gang. In Duitsland nemen de Russen een verzoenende houding aan. Wat moet dit alles? Is dit gemeend? Of wordt hier een verrassend spel gespeeld? Kunnen en mogen de democratische landen er op ingaan? D. w. z.: er zó maar op ingaan? Is grote voorzichtigheid niet geboden? De vragen rijzen aan alle kanten. NATUURLIJK zal het Westen geen enkele uitgestoken hand mogen afwijzen. Er staat teveel op het spel. Maar scherp maet het onderscheid ge zien worden tussen ..strategie" en ..tactiek". Lenin. de vader van de Rus sische revolutie in 1917, heeft de we reld van zijn dagen maar al te goed geleerd wat hel verschil is tussen stra tegie .en tactiek. Zó goed heeft deze communistische grootmeester het ons geleerd, dat we het onder de nieuwe door Goudzwaard man Malenkof niet wensen te verge ten. Strategie betekent voor de com munist: hoe win ik uiteindelijk een oorlog? Tactiek wil zeggen: hoe win ik tijdens die oorlog een bepaalde slag? Strategie is het gevecht op de lange baan, tactiek hetzelfde gevecht op de korte. Wordt nu in Moskou de strate gie gewijzigd of maken we slechts een verandering van tactiek mee. Een tac tische wijziging kan voor het vrije Westen van groot belang zijn. Een dergelijke verandering met behoud van de uiteindelijke oorlogsdoeleinden nl. de vernietiging van het „kapitalist me" roep op tot waakzaamheid. Eveneens tot een diepere bezinning op het wezen van het communisme. Onder deze titel - de Ne derlandse vertaling van een boek van Curt Riess in de dagen vlak na Stalins dood. Ja, wat nu. Verandert het wezen, hel eigenlijke van het communisme na de dood van de grote makker van Le nin? ALS Stalin sterft. verscheen toevallig - WA DAT COMMUNISME EIGENLIJK? Hoe heeft het die vlucht kunnen nemen in ongeveer honderd jaren van onze wereldgeschie denis. In 1848 verschijnt van Marx en Engels het communistische manifest. Het is maar een handjevol mensen, dat om deze twee figuren geschaard staat. En nu: een vijfde deel van de bevolking van de aarde achter sikkel en hamer. Wie dit op zich laat inwerken, moet wel tot de conclusie komen, dat we met een machtig verschijnsel in de wereldgeschiedenis te maken hebben. Niet maar met een beweging, die een andere maatschappijvorm propageert of een nieuwe politieke vormgeving wil doorzetten. Dat is het communisme óók. Maar het is méér. Veel meer zelfs. Het is een geloof. Een geloof zonder God. Een valse (pseudo)-religie. Maar in ieder geval: een fanatiek geloof, dat aanzet tot daden. Dat een duidelijk aanwijsbare toekomst voor ogen heeft. En de wegen naar die lichtende toe komst zeef duidelijk weet aan te ge ven. Dit geloof heeft een doel. Het weet de weg. Het kent de middelen. En is in het gebruik van die middelen om het doel te bereiken zonder enige schroom. Dit communistisch geloof Export belemmerd door minimum-prijzen ARNHEM. De officier van justitie bij de economische rechtbank eiste tegen de Nijmeegse exporteur W. J. B., die 100.000 blikjes vlees tegen te lage prij zen naar Engeland had geëxporteerd een geldboete van f 750. De spr. zei daarbij dat het noodzakelijk is dat de vastgestelde minimumprijzen gehand haafd blijven, omdat zij ongebreidelde concurrentie tegen gaan en verhinde ren dat inferieure kwaliteiten de grens over gaan. De raadsman mr Sassen uit Nijmegen zei echter dat het hoog tijd wordt dat de mensen van het- Be drijfschap voor vee en vleeswaren zelf eens met een orderboek naar Londen gaan om te proberen Nederlandse vleeswaren voor de vastgestelde prijzen aan de man te brengen, Dan zullen zij frvaren dat zakendoen een taak is van de handel en niet van ambtelijke instanties. De huidige prijzenpolitiek, aldus de raadsman vormt een ernstige belemmering voor onze export en ver schillende belangrijke orders zijn onze neus voorbij gegaan omdat wij vast- gekluister-i liggen aan minimumprij zen. Spr. vroeg vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen. Men vindt hier by het eerste van een drietal artikelen, dat de heer F. Goudzwaard te Rotterdam op ons verzoek heeft geschreven over het Communisme. Vooral in deze maanden na Stalins dood som migen menen van een nieuw tijd perk te mogen spreken is het Communisme weer een veelbespro ken onderwerp. Bij elke discussie blijki het echter noodzakelijk het wezen van het Communisme en zijn principiële kenmerken in het geding te brengen. Alleen dan im mers worden duidelijke omtrek ken zichtbaar,, die enige steun bieden bij het beoordelen van de actuele communistische politiek. De heer Goudzwaard, die bekend is door zijn studie van het commu nisme en die ten dienste van de Ned. Herv. Kerk enige geschriften het licht heeft doen zien, zal in drie artikelen de mensbeschou wing, de ethiek en het begrip democratie bij het communisme bespreken. RED. heeft zijn eigen „kerk"-vorm: de com munistische partij. Het kent een wei- geformuleerde en vastgestelde leer: het Stalinisme. En een onfeilbaar leer gezag ontbreekt al evenmin. Wat Sta lin te zeggen had op taalgebied was wet. Deed de Leider een uitspraak op het terrein van de erfelijkheidsweten schap, dan kon men er zeker van zijn, dat enkele hoofden van professoren, die een andere mening voorstonden, zouden rollen. Hetzij figuurlijk, hetzij letterlijk. Het communisme heeft een heils boodschap aan deze wereld te brengen, zo zegt de communist. Niet spoedig vergeet ik een ontmoeting in Den Haag met enkele jonge communisten. Het gebeurde enkele jaren geleden. Ze waren pas terug van een wereldconfe rentie te Warschau. Op een vergade ring, waar ik over het communisme sprak, kwamen ze in debat. Rustig, maar wei-verzekerd. Beschaafd en op de hoogte. Ik beleefde er genoegen aan. Aan het slot deze zin: „Wij geloven in het paradijs, dat komt. En dat heel spoedig komt". Dit communistisch geloof kent zijn „Verlossers"-figuur. Waarin de com munist gelooft. Onvoorwaardelijk ge looft. Zo dicht, in 1951 Isakowski over Stalin: „Beschermer in de strijd van zware jaren, Wij hebben ongeschokt in U geloofd; Op U te bouwen liet ons kracht ervaren, Groter dan die van eigen hart en hoofd". Vrouw vergiftigde baar man Eis: twintig jaar ALMELO. Twintig jaar met aftrek heeft de officier van justitie bij de Almelose rechtbank geëist tegen de 45-jarige vrouw J. K.G. uit Hen gelo. Zij stond terecht, omdat zij haar man met rattenkruit, dat zij door zijn eten had gemengd, had vergiftigd. Reeds een jaar lang had zij met dit plan rondgelopen. De vrouw werd onmiddellijk ge arresteerd. Zij werd drie maal ver hoord. De derde keer legde zij een volledige bekentenis af. Zo ook voor de Almelose rechtbank. Reeds een jaar voor de vergiftiging, die geschiedde op 12 November 1952, had verdachte rodent bij een drogist gekocht. Nadien had zij het vergif op zolder in een oude schoen bewaard. Ter zitting bleek dat zij op een ge schikte gelegenheid had gewacht om haar man, zonder dat hij het zou mer ken, de rodent te kunnen toedienen. Deze dag kwam, toen het 45-jarige slachtoffer hel restant van zijn kiezen en tanden zou laten trekken. „U hebt het hem toen gegeven is het niet, om dat hij toch niet zou merken of hij zich van de mondbehandeling of er gens anders Van ziek voelde?" vroeg de president. „Ik weet het niet", antwoordde ver dachte. Typerend voor verdachte noemde mr Rosingh het feit. dat zij haar man van onaangenaam optreden jegens haar heeft beschuldigd, terwijl zij haar man ruim 20 jaar heeft bedrogen. Vrijwel direct nadat verdachte met K. was getrouwd, zo zei de officier, heeft zij haar man met andere man nen bedrogen, eerst in Apeldoorn, la ter in Hengelo. De eis luidde 20 jaar met aftrek. TXEZE RELIGIEUZE VERERING van Stalin heeft tijdens zijn leven reeds een uitweg gevonden. Het een voudige geboortehuis van Stalin in Gori is omgeven door een huis, opge trokken in Griekse tempelstijl. Een prachtige tuin is aangelegd. Op deze wijze, op een godsdienstige cultus ge lijkend, vereerde men Stalin. Zoals men 't Lenin deed, wiens gebalsemd lijk in het mausoleum op het Rode Plein in Moskou duizenden mensen trok. Wie -het communisme niet ziet als een geloof, een religie, verstaat niets van deze politieke beweging. Begrijpt bijv. niet, wat het Centraal Comité van de Communistische Partij van de Sovjet-Unie in zijn Verklaring van 5 Maart 1953 schreef: „De naam van Stalin is eindeloos dierbaar aan onze Partij, aan het Sovjetvolk, aan het werkende volk van de gehele wereld.. De onsterfelijke zaak van Lenin voort zettend, leidde kameraad Stalin het Sovjet-volk' naar het tijdperk van de overwinning van het socialisme in ons land". (De Waarheid, 6 Maart '53). Zo spreekt de Christenheid over haar Verlosser Jezus Christus: „Want er is ook onder de hemel geen andere naam de mensen gegeven, waardoor wij moe ten behouden worden". (Hand. 3 :12). De ontmoeting met .het communisme is dan ook niet in de eerste plaats een ontmoeting op het vlak van de politiek of van de economie, maar op het ter rein van dc geest. Onze positiebepaling tegenover het communisme zal pas dan juist zijn, wanneer ze geschiedt vanuit het geloof tegenover liet pscudo-geloof. Een afwijzing van deze communis tische religie moet geschieden om mens en wereld te behouden. Want het com munisme heeft een eigen kijk op de mens en de wereld. R'clam. F. GOUDZWAARD Rapport Hirschteld bepleit: DEN HAAG. De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer. welke belangrijk werk heeft verricht met beperkte middelen, is door haar verenigingsvorm minder geschikt geworden om de vraagstukken, welke de handhaving en de bevordering van het moderne vreemdelingenverkeer met zich mede brengen, op te lossen. Gewenst is de instelling bij de wet van een publiekrechtelijk lichaam met een directeur-generaal aan het hoofd van het bestuur, hetwelk over het nood zakelijke prestige en moreel gezag zal beschikken, welke nodig zijn om een krachtige vreemdelingenverkeerspolitiek te kunnen voeren. Benodigde gelden per jaar: 2 millioen Dit zijn twee der conclusies van het rapport-Hirschfeld, dat door een groep vooraanstaande Nederlanders op verzoek van het dagelijkse A.N.V.V.- bestuur is opgemaakt. De commissie acht ruim twee mil lioen gulden per jaar hiertoe nodig, in plaats van de ruim 900.000 gulden thans. Het vreemdelingenverkeer is van groot belang voor het land. Het kan de betalingsbalans gunstig beïnvloe den. De uitgaven van de vreemdeling verspreiden zich over brede lagen der bevolking. Bovendien heeft vreemde lingenverkeer een verruimende in vloed op de werkgelegenheid. Regeringsapparaat. Daarom is de commissie van mening, dat de behartiging van het vreemde lingenverkeer een onderdeel van de regeringspolitiek behoort te vormen, te meer, wanneer de integratie van West-Europa vaste vormen aan gaat nemen, waardoor het vreemdelingen verkeer in het algemeen sterk zal toe nemen. De tijd is rÜP voor de invofering van gereglementeerd hazardspel in enkele op het buitenlands vreemdelingenver keer ingestelde badplaatsen, aldus meent dc commissie. De nieuwe A.N.V.V. zal door 't geven van hogere salarissen meer deskun dige krachten kunnen aantrekken. Het tegenwoordige orgaan is in dat opzicht onderbezet. Propagandamate riaal dient op groter schaal dan tot dusverre verspreid te worden. Ook zullen meer vaste kantoren in Europese hoofdsteden moeten worden ingericht, aldus het rapport. De centrale organisatie bevordering vreemdelingenverkeer, die de commis- Minisler-president dr Drees heeft in Enschede een beeldengroep van de beeldhouwer Mari Andricssen onthuld. Op de foto ziet men deel van de groep. Provinciale Gelderse Electriciteits Maatschappij Blijkens het jaarverslag 1951 van de Provinciale Geldersche Electriciteits Maatschappij N.V. zijn de op de ex ploitatie drukkende lasten met niet minder dan bijna negen millioen gul den toegenomen in vergelijking met 1950 tot rond f 36.100.000,—. Daartegen over staat echter de stijging met vrij wel eenzelfde bedrag van de baten, tot ca f 38.100.000,—. Als netto exploi tatiesaldo is rond f 2.000.000,— beschik baar gekomen, tegen rond f 1.800.000, in 1950. Van dit saldo ontvangen aandeelhou ders f 60.000,en wordt f 1.000.000,^- bestemd om daaruit de aansluiting van afgelegen buurten en percelen op het platteland te helpen bekostigen. Het restant van het saldo zal worden ge bruikt voor afschrijving op de cen trale Gelderland. Door de grote uit breiding, welke deze centrale onder gaat, zullen in de toekomst de daar mee samenhangende lasten in sterke mate stijgen. Het verdient daarom alle aanbeveling, nu de bedrijfsuitkomsten dit toelaten, alles te doen wat kan bij dragen om deze stijging te beperken. Zuivel-expositie in Den Haag DEN HAAG. Van 20 tot 30 Juni, zal in de Houlruslhallen te 's Gravenha- ge de nationale zuiveltentoonstelling De Melkweg worden gehouden. Zij zal worden geopend door de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, de heer S. L. Mansholt. De expositie is voorbereid en wordt georganiseerd door het Nederlands zuivelbureau. Zij zal laten zien wat er in ons land met melk wordt be reikt. Er worden ook veel buiten landse bezoekers verwacht. Vorderingen in polder De Eendracht DE COCKSDORP. In de pol der De Eendracht nabij De Cocksdorp, die op 1 Februari is overstroomd, is men druk bezig met het herstel. De dijk is thans zover hersteld dat bij normaal stormweer geen gevaar voor doorbraak meer bestaat. Nog steeds worden de dijken verzwaard en met een kleilaag afgewerkt. De draineer- buizen functionneren bijna overal nor maal De sloten zijn er vrij goed afge komen maar zullen toch moeten wor den schoongemaakt. Het weiland moet als verloren worden beschouwd. Het land is daarom bijna overal reeds om geploegd. De gezaaide gerst groeit goed, alleen op de laagste plaatsen wordt de kleur, ten gevolge van het zoutgehalte van de bodem minder. Er vertonen zich gele puntjes aan de bla deren. De spinazie in de tuinen groeit goed. De vruchtbomen staan ook in bloei en als er voldoende regen valt, zullen ook deze het wel redden. Herkingen krijgt zeer veel giften en hulp MIDDELHARNIS. Het gemeentebe stuur van de rampgemeente Herkin gen heeft behalve de vele giften in natura van de- adopterende gemeen ten een bedrag groot 30.000 ontvan gen, te besteden als huurbijslag voor woningen die in het saneringsplan liggen. Bovendien is een grote houten middenstandswoning geschonken door de regering van Finland. Het adoptie comité zal ook de Ned. Herv. kerk geheel herstellen, terwijl ook aan het herstel der woningen met kracht wordt gewerkt. Onprettige consequenties (Van onze correspondent) ARNHEM. De toeneming van het internationaal reizigersvervoer per trein naar ons land kan vooral op drukke dagen tot onaangename conse quenties voor de reizigers in kwestie leiden, hetgeen dezer dagen overigens reeds is gebleken, toen de Holland- Italië-expres op het Arnhemse station gedeeltelijk moest worden ontruimd omdat de douane en marechaussee haar werk niet had kunnen doen. De gan gen in de trein stonden nl. vol met reizigers, zodat er geen doorkomen aan was. Zowel de Arnhemse stationschef als de hoofdinspecteur van de invoerrecht Minister Witte bezocht Goeree-Overflakkee Opruiming van krotten MIDDELHARNIS. Ir H. B. J. Witte, minister van Wederopbouw, heeft ver gezeld van verschillende autoriteiten, een bezoek gebracht aan Goeree en Overflakkee. In het gemeentehuis te Middelharnis is een bespreking ge houden met alle burgemeesters van het eiland. De burgemeesters gaven een overzicht van het aantal ver woeste woningen in hun gemeenten en bespraken de noodzaak van snelle woningbouw, versnelde onteigening van bouwgrond, opruiming van krot woningen en saneringsplannen. De minister zei, dat het Rijk onge twijfeld rekening zal houden met de extra kosten, die moeten worden ge maakt voor het aantrekken van bouwvakarbeiders uit andere delen van het land en een percentage zou bijdragen aan de aannemers in de extra kosten voor vervoer e.d. boven de normale aannemingssom. Wat de krotwoningen betreft, die door de waterschade nog slechter zijn geworden, gaf de minister als zijn mening te kennen, dat deze zouden kunnen worden opgeruimd. In geen geval mag bij herstel goed geld naar kwaad geld worden gegooid. In het algemeen geldt dit voor elke woning, die door de ramp onherstelbaar is verwoest. sie voor ogen heeft, zal een directeur- generaal moeten hebben, die de be langen bij meer dan een der ministe ries met kracht zal kunnen verdedi gen. De bestuursleden zouden door de minister van Economische Zaken uit voordrachten van de belanghebbende organisaties, voor het leven benoemd kunnen worden. Op de vraag, of de bouwplannen in de rampgebieden voorrang zouden hebben, antwoordde de minister, dat, wanneer plannen worden 'ingediend die aan de financiële voorwaarden voldoen, toestemming zou worden verleend en met bouwvolume etc. geen rekening zou worden gehouden. De bouw van deze woningen zou dus niet verbonden zijn aan een bepaald contingent. Klemmend beroep. Aangaande de snelle onteigening van grond voor woningbouw, zeide de minister, dat bij de Tweede Kamer een wetsontwerp aanhangig is ge maakt naar het model van de bestaan de wederopbouwwet, dat van toepas sing zal worden verklaard op de des betreffende gevallen van herbouw in de rampgebieden. De minister acht het de eenvoudigste en een snelle manier van herbouw om woningwet woningen te bouwen. Iedere getroffene heeft recht op herbouw van eigen woning. Er moet ruimte voor gelaten worden, dat iedere getroffene recht heeft, een woningwetwoning aan te kopen. Een klemmend beroep werd gedaan op de burgemeesters om de getroffe nen bij elkaar te brengen, opdat ieder zijn wensen tot uiting zal kunnen brengen, om dan gezamenlijk, deè- noods onder één of twee architecten tot herbouw te komen. Om accepta bele huren te verkrijgen de huren zijn op 't eiland overwegend laag zou een modus kunnen worden gevon den in de verdiscontering van de kos ten van de arbeiders van buiten en indiening vao eenvoudige bouwplan nen. Na de lunch werden Oude Tonge, Nieuwe Tonge en Stellendam bezocht. ten en accijnzen te Arnhem hebben hun visie gegeven op deze uit touris- tisch oogpunt bezien wel bijzonder on aangename kwestie. In drie fasen is het internationaal treinverkeer na de oorlog tot de huidige frequentie opge voerd. De eerste daarvan was dat de treinen naar en van Duitsland in Zevenaar bleven wachten -totdat alle reizigers de paspoorten en de douane controle achter zich hadden. Om de rijtijden te verkorten werd vervolgens de tweede fase ingevoerd die hierop neer kwam dat de controle geschiedde tussen Utrecht en Zevenaar waardoor op dit traject geen nieuwe reizigers konden instarpen. De derde en laat ste fase betekende een nieuwe ver betering omdat nu Arnhem als--grens- statïon werd beschouwd, waardoor de reizigers naar en van het Oosten en Noorden van ons land betere en direc tere verbindingen hebben. De controle geschiedt nu voor een belangrijk deel lussen Zevenaar en Arnhem. De wa gons die in Arnhem nog niet zijn ge controleerd worden hier gesloten ge houden en vervolgens behandeld tus sen Arnhem en Utrecht. Al deze in ternationale treinen zijn wat hun lengte betreft berekend naar het ge middelde vervoer en hebben het systeem van besproken plaatsen. Bij normale bezetting zijn met de controle geen moeilijkheden. Op drukke dagen kan het echter gebeuren, dat bijv. in Keulen of andere plaatsen dicht bij de grens reizigers voor ons land instap pen, die geen plaats hebben besproken en dus geen zitplaats meer vinden. Vooral Amerikanen uit het bezettings leger willen nog wel eens snel een trip naar de bollen of naar Amster dam maken; reizen dan op eigen houtje naar een der grensplaatsen en stappen daar in de trein naar Nederland. Zij veroorzaken dan een opstopping in de gangen, die funest is voor de controle. De mensen van de douane kunnen in zulke gevallen nog wel eens vol staan met het nemen van steekproeven, maar de marechaussee moet van iedere treinreiziger het paspoort controleren. Door de volgepropte gangen kunnen zij zich echter niet snel genoeg bewe gen en het gevolg is dan dat men in Arnhem nog lang niet gereed is met controle van het voorgeschreven ge deelte van de trein. En aangezien de trein volgens de die-stregeling most rijden zit er niets anders op dan onf- ruiming van de gangen, waarna voor de passagiers die de trein moeten ^er- laten controle in het visitatielokaal op het Arnhemse station volgt. De onaan gename kant daarvan is dat wanneer een heel gezin naar Amsterdam reist en de man geen zitplaats heeft kunnen vinden, hij in Arnhem de trein moet verlaten en vrouw en kroost alleen verder ziet reizen. De enige oplossing zou zijn de trein langer te maken, waardoor de controle sneller zou plaats vinden, maar het is nooit van te voren te bekijken of er veel of weinig reizigers voor een bepaalde trein zullen zijn.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1