„Omkopen" van vijand ondervindt ook in de V.S. critiek ROYALTY bij de NOREN „Het wordt net zo mooi als in Claridge Koningin biedt Koning Haakon een dejeuner aan DE gewoonte wil, dat bij een officieel Koninklijk bezoek aan het buiten land de gasten een maaltijd reciproceren. Daarom heeft H.M. de Koningin haar gastheer Koning Haakon 'VH en vele vooraanstaande Noren uitgenodigd tot een dejeuner in het drijvende glaizen paleisje," dat Dron- ningen heet (Koningin). Het is een der mooiste plekjes van Oslo, dit moderne club huis van de Koninklijke Noorse Yachtcluib. Het is met een lange houten loop brug verbonden aan het groene schiereiland Bygdöy, waar het Noorse Openlucht museum isverzameling van fameuse Vikingboten, Stavekerken, boerderijen en Geestdrift voor de Europese gedachte ondanks bedenkingen EÖ3$öob§" Vijfde binnententoonstelling op de Flora geo1 opend LAATSTE NIEUWS 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 6 MEI 1953 (Van een onzer verslaggevers) Oslo, Woensdagmorgen VERSCHEIDENE Oslose bladen be vatten gisteren artikelen over het officiële bezoek van onze Koningin en prins Bernhard aan Noorwegen. Morgen bladet gaf een levensbe schrijving van beiden en illustreerde deze met een grote foto van het konink lijk gezin in de bloementuin achter het paleis Söestdijk. Het populaire Ver- flens Gang drukte eén foto af van de Koningin te midden van mensen uit de rampgebieden, die haar op 30 April j.l. kwamen gelukwensen. Naast deze foto was er een vriendelijk wèlkom on der de veelzeggende titel „Dronning og mor" (Koningin en moeder). Aftenposten. het grote conserva tieve blad van Oslo. aan hetwelk het feit te danken is dat in korte tijd niet minder dan één millioen kronen voor de slacht offers van de ramp in Nederland was bij eengebracht. is er op uit om het bezoek van onze Koningin en de Prins uitvoerig te verslaan. Dit is over het algemeen in Noorwegen enigszins ongewoon, want Royalty is voor de pers van dit land een weinig geliefd onderwerp. HET Noorse volk is bijzonder aan zijn koning gehecht, maar het heeft wei nig behoefte om dit gevoel in woord en beeld te sublimeren. Het ziet z.tin koning liever op straat wandelen als één uit velen dan op een troon met een kroon. Daarom is er oprechte blijdschap over de bruiloft, die volgende week Vrij dag, de 15e Mei, in Oslo zal worden ge vierd. Kroonprins Olafs oudste dochter Ragnhïld trouwt dan met 'een „gewone jongen": de reder Erling Lorentzen. Wel iswaar blijft zij een prinses van Noor wégen. maar alleen al het feit. dat zij de stem van haar hart heeft mogen volgen zonder rekening te houden met een ko ninklijke traditie, stemt alle Noren tot grote blijdschap. Het komt nu juist zo mooi uit, dat de vele vlaggestokken. die men ter ere van dit huwelijk langs de Carl Johansgate heeft opgericht, dienst kunnen doen om de entree van koningin Juliana en prins Bernhard straks te ver sieren. En bovendien voor de aanstaande Nationale Feestdag op 17 Mei. EVENALS het Noorse volk weinig ge neigd is zich in de glans van Royalty te verlustigen, is de oude koning Haakon VII weinig bereid iets van die glans, die er natuurlijk toch wel is. naar buiten te laten schijnen. Potdicht is zijn paleis, het strakke gele paleis met de witte kolommen. Het heldere licht van de Oslose lente spiegelt zich in de ge sloten vensters. De schildwachten met de donkere pluimen op de hoofddeksels lopen „als de wind" heen en weer langs de hoofdingang, de poort, die door het gebouw heen leidt naar een hek, waar achter het prille groen van een sprook- jestuin lokt. Overigens is het groen in het noordelijke Oslo nog zeer pril. een waasje, meer niet. Wij zouden wel eens een kijkje in het paleis willen nemen, maar dat is beslist onmogelijk. De koning houdt het paleisleven intiem de Noren begrijpen dit en appreciëren het. Ze zou den niet anders willen. Tóch staan tien tallen mensen voor de vensters van de dagbladbureau's, waar twee foto's te zien zijn van de vertrekken waar konin gin Juliana en prins Bernhard verblijf zullen houden. In het salon, dat H.M. ter beschikking is gesteld, hangt een groot portret van Desirée, vrouw van de eerste ■Bernadotte-koning. dochter van de Mar- seillaanse zijde-handelaar Clary, een kolfje naar der Noren democratische hand. DEZE twee foto's zijn zeldzaam. De koning schuwt de publiciteit door de camera. Het hindert hem niet wan neer b.v. padvinders bij gelegenheid hun kiektoestellen op hem richten, maar het flitsen en blïtsen van de felle lampen der foto-reporters is hem steeds een gruwel geweest en derhalve altijd verboden. Thans, bij het bezoek van de Koningin en de Prins, is voor de allereerste keer in de geschiedenis van koning Haakons regering aan camera- en filmmensen in Oslo toestemming verleend him werk te doen. Zij hebben plein pouvoir. "A Geen hoge hoeden in Oslo (Van een onzer verslaggevers) Oslo, Woensdagmorgen Het valt ons op, dat in het pro gramma van het Koninklijk bezoek aan Oslo verscheidene malen de woorden voorkomen Jacquet echter zonder hoge hoed". Se hoge hoed schijnt aan het Noorse Hof taboe te zijn, evenals de jacquet verleden jaar bij het Koninklijk bezoek aan Ame rika onmogelijk kon worden ge dragen. Koning Haakon VII wenst bij. gelegenheden, waar te onzent een hoge hoed gepast of passend wordt geacht, slechts een dophoed te dragen. Dientengevolge verschijnen alle hofdignitarissen en allen, die bij voorname gelegenheden gezien moeten worden, met een dophoed in Oslo. En het is misschien daardoor te verklaren dat vélen hier een beetje heimwee naar een kachelpijp voelen, toa/nt men wil steeds dat, wat men niet heeft, of hébben mag. (Van een onzer verslaggevers) Oslo, Woensdagmorgen DRONNINGEN, het club huis van de Koninklijke Noorse Vachtclub, met daartegenover (links) het gebouw, waarin onder meer de Fram van Fridjof Nansen en de Kon-Tiki van Thor Heyerdahl wor den bewaard. vissershutten uit alle delen des lands. Tegenover Dronningen verheft zich een vreemd kerkachtig dak. Het is de loods, waarin zich de be roemde Poolboot Fram van Fridjof Nansen bevindt, naast de Kontiki, het niet minder beroemde vlot, waarmee Thor Heyerdahl de Stille Oceaan overstak. Toen wij gistermiddag o>p Dron ningen kwamen, was het daar zeer druk. Een uur te voren waren drie militaire Dakota's uit Valkenburg op de luchthaven Fomebu neergestreken. Ze stonden toen met zrjn drieën achter elkander op de lange lan dingsbaan en verscheidene lijntoestellen moesten om harentwil zo lang boven Oslo's bergachtige omge ving en. boven de fjord cir kelen, totdat de drie veilig waren geland. WIE en wat er uit kwam Allereerst 26 personen, kameniers van H.M. de Koningin en haar hofdame, de valet van de Prins, la keien, een linnenjuffrouw, de zilvermeester, twee bloe misten. Dan koffers met serviezen en bestek, stapels dozen met bloemen uit Aals meer, manden om die bloe men in te plaatsen, bind werk. Voorts flessen en gla zen, en niet te vergeten alle ingrediënten, die de kok nodig heeft voor het berei den van de lunch Donder dagmiddag. Misschien vraagt men zich af: Is er dan in Noorwegen helemaal geen eten meer te krijgen Maar de Noz-en eten immers anders dan wij. Sla is daar zeldzaam en wordt trou wens van elders ingevoerd, is dus nooit zo vers als wij dat zouden wensen. Welke asperges zijn beter dan die van Bergen op Zoom Waar zijn nieuwe aardappeltjes lekkerder dan in Neder land? Een dan: de aard beien. de eerste Het vliegveld Fomebu stond vol kijkers en kijk- sters, terwijl de inhoud van de vliegtuigen voorzichtig naar de gereedstaande auto's werd gedragen. In Dronningen zagen wij de bloemisten bezig de dozen open te maken. Een hemel se geur steeg er uit op. Uit dun vloeipapier en houtwol werden de bossen anjers los- gewikkeld. De heer C. Thim, bloemist in Amsterdam, zei ons: „Wij hebben alles mee gebracht, alles behalve wa ter, zodat de bloemen dus Oslo's water moeten drin ken, dat gaat nu eenmaal niet anders". De bloemen komen alle uit Aalsmeer. 1400 stuks rose Sims alleen voor de lunchtafel in de winkel kosten die bloemen bij ons 50 cent per stuk maar wat een kostelijke reclame betekent dat voor de Hol landse bloemenkwekers. Hier de allerfijnste tulpen, voor de tientallen manden, die in het vliegtuig meege komen zijn. „Het wordt weer net zo mooi als toen in Claridge te Londen", zegt de heer W. I. Radstake, chef-tuinman van het paleis Het Loo. WIJ maken ons los uit die wereld van kleur en geur, gaan de trappen op naar de Sterzaal, waar Donderdag de gasten bijeen zullen komen en naai de eetzaal, waar de tafel op het pax-ket gevuld zal zijn met het heerlijke witte Sèvres-servies met blauwe rand en mo nogram. En overal die bloemen, waar van de kleuren precies zullen passen bij al wat er verder op tafel komt. Het is alles nauwkeurig uitgedacht en afgewo gen. En terwijl we naar dit alles luiste ren zwerven de blikken vanzelf door de zeer brede en hoge vensters naar de Oslo-fjord, lichtblauw water tussen lichtgroene heuvels en diepblauwe ber gen op de achtergrond. Een sneeuwwitte driemaster-fregat en op de hoogte van Bygdö het gekanteelde kasteel Oskars hal uit de tijd toen Noorwegen nog onder Denemarken stond. En geheel in de verte het huizengewriemel tegen de donker groene hoogte van Holmerskolm, mét de befaamde skispringschans als een toren er bovenuit. „We drinken een rode Bor deaux, Palmar 1928 en champagne Dom Périgon", zegt de Paleis-wijnschenker Thiel. Hij staat naast de kisten met kost bare drank. Veel zeggen doet hij niet. Hij is toch een beetje van zijn stuk na de lange vliegrreis oiver zee en over de fjor- denkust zijn eerste vliegreis. (Ingez. med.-advertentie Reis voordelig per spoor in FRANKRIJK door gebruik making van de TOERISTEN RETOURS van van REDUCTIE 2Q 0; voor 1500 km 30°'o heen en terug voor 2000 km heen en terug REISROUTE NAAR KEUZE (onderbreken van de reis mogelijk) Het retourgedeelte MAG NIET vóór de 6' DAG worden gebruikt GELDIG gedurende 2 maanden f— Voor alle loJichtliigen wefide men zich tot ae REISBUREAUX en de Franse Toeristen Service 128, Rokin-Amsterdam tel 35122 Zeeuwse fruitteelt werd zwaar getroffen Stormramp vernielde vele boomgaarden De rükstuinbouwconsulent voor Zee land en West-Brabant, ir W. van Soest, heeft gisteren te Goes medegedeeld, dat het er voor de Zeeuwse fruitteelt somber uitziet. Boomgaarden in het geïnundeer de gebied, die er tot voor kort nog vrij gunstig uitzagen, blijken nu zeer ernstig beschadigd te zijn. De fruitteelt op Noord-Beveland kan op enkele boom gaarden na. als volkomen verloren wor den beschouwd. Zo is het ook in de streek om Wolphaertsdijk, Stavenisse, SchouwenDuiveland en een deel van Sint Philipsland gesteld. De overstroom de boomgaarden in het Zuiden van Zuid- Bevel and hebben water uit de Wester- schelde gekregen, waarvan het zout gehalte niet zo hoog is. De streek om Baarland en Oudelande, in de zak van Zuid-Beveland. hebben een lager zoutcij- fer. Voor de boomgaarden in het Oosten van Zuid-Beveland ziet het er evenwel slecht uit. De Oesterreichische Nationalbank heeft de nieuwe koersen voor guldensoverboe king vastgesteld op: aankoop 682.11 en verkoop 686.31 Schillingen per 100. De koers voor binnenlandse verrekening be draagt 14,61* per 100 Schillingen. De koersen voor de verkoop en de te rugkoop van reischeques in Oostenrijkse Schillingen zijn verlaagd tot resp. 14.72 en 14.58 per Sch. 100. De koersen voor Oostenrijks bankpa pier van 14.5014.80 ondergaan geen wijziging. VENETIAANSE PERS-CONFERENTIE Teitgen pleitte welsprekend voor Frans-Duitse verbroedering (Van onze parlementaire redacteur) Venetië, April/Mei PVE pers, zegt men, is een machtig wapen. Deze gedachte moet ook de Union Européenne des Fédéralistes voor ogen hebben gestaan toen zij besloot tot het scheppen van de waardevolle traditie ener jaarlijkse ont moeting van de persvertegenwoordigers der zes Westeuropese landen, welker regeringen en parlementen moeizaam de weg trachten te banen naai- groter eenheid, tot herwinning van kracht en tot behoud van al die waarden van Christendom en humanisme, van cultuur en sociale vooruitgang van het Westen, die de trots vormden van vele geslachten. Een Verdrag van Brussel is gesloten, een Raad van Europa komt enige malen per jaar In Straatsburg tezamen, een Kolen- en Staalgemeenschap is ge- 50.000 Dollar voor een M.I.G. Het principe wordt reeds twee jaar toegepast, doch men acht openbaarheid er van betreurenswaardig (Van onze correspondent) New York, Mei rVE zeer zakelijke bekendmaking van generaal Clark, in Tokio, dat Amerika bereid is een premie van 50.000 te betalen voor iedere Russische straaljager van het MIG-type, die een vijandelijke piloot in Korea in geallieerde handen speelt, en 100.000 aan de eerste wie dit lukt, heeft hier vele pennen in beweging gebracht. Het principe is volstrekt niet nieuw, maar het is voor 't eerst, dat men er zo rond voor uitkomt. Vijandelijke piloten in Korea hebben tot dusver hardnekkig geweigerd, de strijd met geallieerde vliegers aan te binden boven terrein, dat in handen van V.N.-troepen is. Dit heeft de pogingen van geallieerde vliegtuig-experts verhinderd om de hand te leggen op de nieuwste Russische modellen. Zoals bekend, viel de eerste onbeschadigde MIG twee maanden geleden in geallieerde handen, toen een Poolse vlieger ermee in Denemarken landde. In de Amerikaanse en Engelse pers is er toen om gestredenof hier financiële, of politieke motieven achter zaten, ofwel beide. Hoe het zij, volgens C. L. Sulzberger, de bekende reiscorrespondent van de New York Times, heeft de inlichtingendienst sinds twee jaar achter het IJzeren Gordijn, speciaal in Oost-Duitsland en Tsjechoslowakije, laten rondvertellen, dat zij, die een Russische straaljager in Amerikaanse handen speelden, op een aanzienlijke beloning konden rekenen. Hij onthult, dat. meer dan eens Amerikaanse jagers de lucht werden inge stuurd, met de opdracht een afvallige vlieger van de tegen partij naar veilige haven te loodsen, maar dat zij dan tot de ervaring kwamen dat deze laatste of niet voldoende benzine bij zich had, öf dat op het laatste ogenblik zijn instructies waren gewijzigd blijkbaar omdat hij onder verdenking stond. Een tijdlang had de Amerikaanse lucht macht in Europa doorlopend een transportvliegtuig klaar staan, om zo nodig op korte termijn een Sowjet-jager naar Dayton, Ohio, te kunnen vervoeren. aan de techniek van de psychologische oorlogvoering is verbonden. Veel van wat men in dit opzicht genoodzaakt is te doen, vereist geheimhouding; het be hoort te worden uitgevoerd op een wijze, die hetzij de draadtrekkers ver bergt, of de autoriteiten in staat stelt, de opzet te verloochenen. Er kunnen tal van ongebruikelijke middelen worden toegepast om verwarring in de vijande lijke gelederen te stichten, en individuen tot desertie over te halen. Maar de meeste daarvan moeten voor het oog verborgen blijven en zeker niet worden voorgesteld als officiële regeringsmaat regelen. Het is waarschijnlijk nodig ee- weest, de uitgeloofde beloningen voor communistische vliegers openbaar te maken, en het is mogelijk dat de resul-, taten het experiment zullen rechtvaar digen. Maar wjj betreuren het", besluit de Herald Tribune, „dat aan het geld een zo groote en officiële rol in mili taire aangelegenheden is toebedeeld." In Korea werd in 1951 een speciale helicoptère ontworpen om op vijande lijk gebied onderdelen te kunnen oppikken van een eventueel neer geschoten jager. Deze helicoptère (Ingez. med.-advertentie) Plotseling hoofdpijn I behoeft Uw dag niet te bederven. altijd makkelijk bij U te hebben, I die helpen direet! (Van onze correspondent) Haarlem, 6 Mei. Dankbaarheid is een bioemiken, dat in weinig hoven bloeit. Deze versregel van Guido Gezelle haalde de commissaris van de Koningin in Zuid- Holland, mr L. a. Kesper, aan, toen hij vanmorgen de vijfde binnententoonstel ling op de Flora opende. Hij verzekerde het bestuur van de Flora dat op de Flora althans deze bloem der dankbaarheid welig heeft gebloeid. Hy voegde daar aan toe, dat zijn dankbaarheid groter behoorde te zijn dan die van het Flora- bestuur, omdat het de eerste maal ln zijn ambtelijke loopbaan was, dat hij een teutoonstelling mocht openen in een andere provincie dan de zijne. Mr Kesper vatte dit op als een erkenning van het grote aandeel dat de provincie Zuid- Holland heeft in de Nederlandse bloe menteelt. Baron d'Hangest d'Yvoy van Mij drecht, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuln- Houw en Plantkunde had te voren de be doeling van de voorjaarskeuringen van de Maatschappij uiteengezet. Ditmaal is de keuring geplaatst ln het kader van een bijzondere bloemententoonstelling op de Flora. Sedert 1908 hebben deze keu ringen een grote vlucht genomen. Zij worden bij afwisseling in verschillende plaatsen gehouden en proberen het publiek een beeld te geven van hetgeen de Nederlandse kwekers tot stand weten te brengen. De tentoonstelling biedt een rijk ge schakeerde afwisseling van zomerbloe men als lelies, hortensia's, gerbera's, azalea mollis, gladiolen, anth-uriums enz. Speciaal trekt de aandacht de collectie lila, rose en rode bougainvillea. De Dienst Hout en Plantsoenen van de ge meente Haarlem ls met een Inzending vertegenwoordigd. Het publiek gaf al direct van grote waardering blijk. Toen na de opening de eerste stroom bezoekers haar bedding vondt over de wandelpaden van het bloe- menpalels, hoorde men rechts uitroepen van bewondering over de tentoongestelde bloemenpracht opstijgen. maakte eens drie tochten onder be scherming van jagers, om brokstuk ken van een verongelukte MiG 15 weg te halen. Deze wetenschappelijke spionnage wordt van beide kanten gevoerd. De Russen zijn uiteraard niet minder happig op Amerikaanse geheimen. De Amerikanen hebben hen herhaaldelijk ervan verdacht, dat zij door valse radiosignalen Ameri kaanse piloten naar Russisch-bezet gebied trachtten te lokken, om ze dan te kunnen heerschieten. Begin 1951 geluktehet de Russen (of Tsjechen) inderdaad op die wijze twee Ameri kaanse toestellen van het type F-84 een noodlanding te laten maken in Tsjechoslowakije, waardoor zij voor het eerst rustig met dit type konden kennismaken. De openbaarheid, die nu voor het eerst aan dit werken met „zilveren kogels" wordt gegeven, doet bij velen de vraag rijzen, of men er succes van mag verwachten; de meningen daarover lopen uiteen. In militaire kringen wordt verwacht, dat op z'n minst het onder linge wantrouwen bij de tegenstander erdoor zal toenemen. Generaal Claire Chennault, uit de oorlog bekend als de commandant van de „Flying Tigers", zei daarover in een interview: „Zelfs als geen enkele MIG te pakken krijgen, zal het verleidelijke aanbod de commu nisten grijze haren bezorgen. Ze zullen hun piloten met heel wat minder ver trouwen de lucht ln sturen en hun ben zine rantsoeneren. Eenmaal in de lucht, zullen de vliegers ten minste zoveel op elkaAr, als op de vijand letten!" Chen nault ging nog verder: „Waarom bieden we iedere Chinees, die1 overloopt, niet S 100? Op dergelijke transacties was het hele succes van het communistische leger legen Tsjiang Kai-sjek gebaseerd; men betaalde de „war lords" een glo baal bedrag voor het overlopen van zijn troepen!" Een paar jaar geleden vroeg iemand aan President Truman in een persconfe rentie, of hij hier niets voor voelde Tru man antwoordde scherp: „Deze regering wenst zich niet met corruptie in te laten." Maar het tegenwóórdige State Department geeft, volgens een corres pondent van de Scripps Howard-pers toe, dat het denkbeeld is. De correspondent ging direct aan 't rekenen: als men iedere Chinees 8 100 bood, en er 1 millioen Chinezen in Korea staan, zou men als ze hapten met 100 millioen dollar klaar zijn; „dat is 4 millioen minder dan de oorlog per week kost", merkte hij lakoniek op. Maar hij zei er niet bij, waar de Chine zen met hun honderd dollar héén zouden moeten internationaal ingesteld blad als de Herald-Tribune vindt het aanbod een beetje „ontstellend, omdat het in het buitenland de indruk zal versterken, dat men in Amerika denkt, dat voor dollars hlles te koop is: ..Als project voor de psychologische oorlogvoering heeft het ongetwijfeld zijn verdiensten. Men veroorzaakt er on rust mee in de vijandelijke luchtmacht. De wetenschappelijke waarde van een- veroverde MIG is evenmin te versmaden, ondanks het feit, dat er onlangs een in Denemarken is geland. Maar de geld kwestie die eraan vastzit, is bedenkelijk. „Zij illustreert de moeilijkheid, die BEKENTENIS IN DE ZAAK AFSJARTOES AUCKLAND, 6 Mei. De prijzen op de wolveiling kwamen iets boven hot niveau van invercargiJi op 24 April. Aangeboden werden ongeveer 26.000 balen wol. De me dedinging bleef in hoofdzaak beperkt tot het Continent. Engeland had voorzichtig op. De Koningin en de Prins hebben het voornemen te kennen gegeven op Don derdag 14- Mei a.s. de viering van het eeuwfeest van het C.J.M.V. in de Hout- rusthailen in 's-Gravenhage gedeeltelijk te willen bijwonen. vormd, een Europees Defensie Verdrag is of wordt ter goedkeuring aan de na tionale parlementen voorgelegd en een voorontwerp van een Europese Politieke Gemeenschap is gereed. Maar wat be tekenen papieren constructies, geschre ven wetten, gesloten verdragen, wan neer zij niet steunen op de rechtsover tuiging der volken? Wanneer zij niet ten minste de weerslag vormen van wat er leeft in de hoofden en harten van hen, wier belangstelling verder reikt dan uitsluitend de eigen dagelijkse moeilijkheden en zorgen? Het is de verantwoordelijke taak van de opinie-pers, aan die rechtsovertui ging mede richting en vorm te geven en, boven de nuchtere werkelijkheid van het nieuws van alle dag uit, bij voortduring indachtig te zijn aan het woord van een groot Nederlands staats man Thorbecke „Wij hebben het ideaal niet in de hand, maar waarheen gaat hij, die het niet houdt in het oog?" Aan dit zo treffende woord van de 19de eeuwse Nederlandse staatsman werden wij, als één van de Nederlandse groep te midden van de meer dan vier honderd persvertegenwoordigers uit de z.g. „Schumanlanden", telkenmale her innerd tijdens de tweede samenkomst van deze aard (de eerste was het vorige jaar in Bellagio) in die schone en unieke Dogenstad aan de Adriatische Zee. Hier, in het Palazzo del Cinema, op het eiland Lido, met het uitzicht op het nu eens diep-blauwe, dan weer wonderlijk- groene water van de Golf van Venetië, werden over de grenzen der onderschei dene nationaliteiten heen, in persoon lijk contact oude banden verstevigd en nieuwe gelegd; werd openlijk en nuch ter gesproken over de bezwaren en moeilijkheden in hun landen bij de aan passing aan de beoogde eènheid-in- verscheldenheid, maar werd óók ge tuigd van vertrouwen in het Europese Ideaal, waarvan men zich terdege be wust was het niet in de hand te heb ben, maar dat men geen ogenblik uit het oog wenste te verliezen. In deze geest werd geluisterd naar de uiteenzettingen van Henri Frenay, voorzitter van het uitvoerend comité van de Union Européenne des Fédé ralistes, over de doeleinden van Europese federalistische beweging; naar Helnrlch von Brentano over de Europese Politieke Gemeenschap; naar Charles Bare over de Kolen- en Staal gemeenschap en naar Pierre Henri Teitgen over de Europese Verdediglngs Gemeenschap; werd van gedachten ge wisseld over de voorlichting omtrent de Europese problemen en werd aan de „ronde tafel" een gesprek gevoerd over mogelijk nog bestaande nationale voor oordelen en overdrijvingen in persorga nen der deelnemende landen. JjET is een bekende eis van goede vergadertechniek de meest bezie lende spreker als laatste voor het voetlicht te brengen. De organisato ren van deze „deuzïème rencontre de la presse Européennehebben deze taktiek ten volle toegepast door de leider van de Franse Mouvement Républicain Populaire (M.R.P.), de oud plv. minister-president Teitgen, als laatste op deze vierdaagse ont moeting als spreker te doen optreden. Pierre Henri Teitgen (met de klem toon op de laatste lettergreep) is, met zijn smalle, enigszins bleke gelaat, uiterlijk geenszins hetgeen wij het type van de Fransman plegen te noemen. Maar door en door Frans, is de politicus Teitgen in zijn boeiende welsprekend heid. Zijn hartstochtelijk 'pleidooi voor de aanvaarding van het Europese leger en van de Europese. Defensie Gemeen schap was een kunstwerk. Zijn bewogen beroep in deze bijeenkomst, waar zo vele tientallen Duitse en Franse jour nalisten aanwezig waren, om eindelijk op deze wijze een einde te maken aan de Frans-Duitse tegenstelling was een welhaast dramatisch hoogtepunt in dit samenzijn. Vijf eeuwen lang heeft Europa getracht met zijn nationale legers de vrede te- bewaren, maar het is er niet in geslaagd. Elke vijftig jaar moest nu het ene, dan het andere volk zijn beste zonen offeren. Het Europese leger zal, aldus Teitgen naar binnen tussen de volken, waar op het steunt en waaruit het ls ge vormd, naar buiten omdat alleen deze gebundelde macht, verzekerd van de steun van de Verenigde Staten en het. Verenigd Koninkrijk, de Sowjet-macht- hebbers tot rede kan brengen (mis schien reeds ten dele: tot rede heeft gebracht) en een vergelijk zal doen ver kiezen boven de aanval. Uit Teheran wordt gemeld, dat de militaire gouverneur een communiqué heeft gepubliceerd, volgens hetwelk Hoessein Chatibi een bekentenis heeft afgelegd in verband met de moord op de chef van politie, Afsjartoes. In zijn bekentenis wekte hij de indruk, dat dr Baghai, de leider van de arbeiders partij, aan deze moord medeplichtig zou zjjn. Het communiqué, aldus A.F.P., zegt niet duidelijk, welke rol dr Baghai in de zaak zou hebben gespeeld. Reeds eerder werden de tegen dr Baghai ingebrachte beschuldigingen door hem ontkend. Dr Mossadeq heeft verzocht, meer Amerikaanse hulp te mogen ontvangen op grond van Trumans Punt Vier, dat betrekking heeft op de hulpverlening aan minder ontwikkelde gebieden. Hij zei, dat aan het land meer aandacht diende te worden geschonken. Voor de periode tot Juni 1953 is aan Iran een bedrag van 44 millioen dollar toege wezen. Van dit bedrag is reeds meer dan ,in overweging" de helft verbruikt, (Van onze correspondent) Londen, 6 Mei OP het ogenblik van telefoneren, half twee, is er nog steeds geen direct contact mogelijk geweest met iemand van de opvarenden van de Duke of York. Negentig van hen bevinden zich aan boord van een Amerikaans schip, de American Jurist, in de haven van Dovex-, waar een dokter aan booi-d is gegaan omdat er enige ernstige gewonden zou den zijn. Deze negentig personen zullen in de loop van dë middag op de trein naar Londen worden gezet waar zij tegen zessen worden verwacht. De overige meer dan 300 geredden be vinden zich aan boord van het Ameri kaanse marineschip Haiti Victory, dat zich nog in de buurt van de Duke of York ophoudt. Ook deze mensens zullen in de loop van de middag naar de wal in Harwicht worden gebracht en per trein naar Londen doorreizen. Volgens een reportex', die in een vlieg tuig boven de plaats van de aanvaring heeft gevlogen, was het daar regenach tig bij een kalme zee. Op het dek van de Haiti Victory ston den de geredden in groepen brjeen, som migen nog met de reddingsgordels aan, tussen enorme stapels bagage, wat erop zou wijzen, dat de passagiers nog gele genheid hebben gehad hun bagage mee te nemen in de sloepen. De zee was kalm;' er dreef vrijwel geen wrakhout. Een half dozijn kleinere vaartuigen voer bedryvig heen en weer. De Duke of York drijft met een lichte slagzij, zonder voorschip, dat vlak voor de brug is afgerukt. Ook de Haiti Vic tory is er niet zonder schade afgekomen: het schip heeft een gapende snede in de •chettfswaraL De Britse spoorwegen deelden heden middag mede, dat behalve een vrouw en een kind, die inmiddels zijn gered, misschien nog een of twee personen op de Duke of York bekneld zitten. Uit Dover werd gemeld, dat zich onder de daar aangekomen geredde pas sagiers vier ernstig gewonden zouden bevinden. Zaak-dr Samuels MONTEUR VAN MEINEED VRIJGESPROKEN (Van een onzer vex-slaggevers) De rechtbank in Amsterdam heeft de 46-jarige monteur uit Hilvei'sum, tegen wie de officier van Justitie anderhalve maand ereleden zes maanden gevangenis straf eiste wegens meineed in een tucht rechtelijke px'ocedure, vrijgespi-oken, aangezien z\j het ten laste gelegde niet bewezen achtte. De tuchtrechtelijke procedure beti'of een klacht tegen de kanker-therapeut dr J. Samuels, welke ten gevolge had. dat deze medicus door het medisch tucht college voor zes maanden werd ge schorst: een uitspraak, die door het ge rechtshof in hoger beroep werd beves tigd nadat de procureur-generaal tot vrijspraak had geconcludeerd. De veroordeelde diende daarop een verzoek in tot opschorting van de ten uitvoerlegging en een aanklacht tegen de monteur als zijn vroegere patient, die tals enige ge.uige van ziin patiënten in zijn zaak was gehoord. Een gex-echtelijk onderzoek leidde tot behandeling van de meineedprocedure voor de rechtbank met het bovengemelde gevolg. WRIJWEL terzelfdertijd, dat in Venetië, deze Europese goodwill- samenkomst werd gehouden, werd op het Haagse Binnenhof, in" onze Twee de Kamer, over verwante onderwer pen van gedachten gewisseld. Ging het in Venetië, waar geen verant woordelijke staatslieden, die "beslui ten hadden te nemen, maar bouwers aan de openbare mening bijeen waren, bovenal om het scheppen der juiste Europese g e e s t, in Den Haag moes ten de concrete oplossingen in het middelpunt staan, getoetst mede aan het nationale belang. Minister Beyen gaf aan het slot van dit Europese debat in het Nederlandse parlement de vrijwel unanieme mening van Parlement en regeling weer, dat een Europese Politieke Gemeenschap, die niet als een voorname, wel omschre ven taaie zou hebben, aanstonds de economische integratie te bevorderen, voor ons niet acceptabel zou zijn. Maar het stellen van deze absolute voorwaarde en de uiteenlopende visies over de kwesties als het directe kiesrecht en de al dan niet paritaire samenstel ling van een orgaan als de senaat, be letten ook onze minister van Buiten landse Zaken niet, het duidelijk uit te spreken: „Ik geloof, dat wij het gevoel kunnen hebben, dat wij gezamenlijk streven naar een groot doel, naar iets, dat voor de toekomst van Europa en voor ons vaderland van het allergrootste belang is." Dat was het gevoel, dat ook in Venetië overheerste. En zouden zij, die het gezamenlijk eens zijn over het ge stelde grote doel, de synthese niet weten te vinden om dat doel te be reiken? Wij weigeren het te geloven! Dr WINSEMIUS NAAR HISPANO SUIZA NEDERLAND Binnenkort is de benoeming te ver wachten van dr A. Winsemius tot ge delegeerd lid van de raad van bestuur van Hispano Suiza Nederland, zo ver neemt het A.N.P. Dr Winsemius zal, naar men weet, binnenkort aftreden als directeur-gene raal voor de industrialisatie van het ministerie van Eeon. Zaken. De minister van Econ. Zaken prof. dr J. Zijlstra en dr Winsemius vertoeven op het ogenblik in de Ver. Staten van Amerika, na een bezoek aan Curagao, Suriname en .Venezuela,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3