Zwitsaletten c S& BEGROTING GOEDGEKEURD PERIODIEKE PIJNEN? oosje van 't .En ten slotte... 2 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 6 MEI 1953 (Ingez. med.-advertentle) 'tv an - de meest gewaardeerde vulpen. Wie een SWAN kiest, is voor eens en altijd in het bezit van een betrouwbare, perfect schrijvende vulpen. De SWAN is van moderne constructie en er is een pen voor elke hand. Een SWAN is een vorstelijk geschenk SWAN van f. 21.— tot f. 63.50 BLACKBIRD, de beste vulpen na de SWAN. v.a. f. 12,50 IMPORTEURS s N.V. SWAN VULPEN IMPORT MIJ. 1 Gemeenteraad van Bussum Behoefte aan kleine woningen NADAT gisteren bij de begrotingsbe handeling van de gemeente Bussum de fracties in eerste instanties heb hunne hadden gezegd, beantwoordde de voorzitter, burgemeester Haspels de sprekers. Het tijdstip van behandeling der be groting was, hoewel juist op Bevrijdings dag vallende, het enige mogelijke. Het speet hem zeer, dat de heer Terlingen om principiële redenen niet aanwezig had willen zijn. Een investeringsplan zo als de heer Tjebbes wenste, is wel dege lijk aanwezig, zij het dan niet uitdruk kelijk onder die naam. Spreker wees hier b.v. op het raadhuisfonds, dat is inge steld om de bouw van het nieuwe raad huis te kunnen financieren. Hoewel de inkomsten van de gemeen te stationair zijn. is het mogelijk door middel van het vrij komen van afschrij vingsbedragen in de komende tien jaar nieuwe kapitaaluitgaven te doen. Wil men echter het kostbare programma uit voeren, dan zal men zich zo veel beperkingen moeten opleggen. Het karakter van het gemeentelijk be leid ondervindt sterk de invloed door de financiële verhouding tussen gemeente en rijk. De gemeentebestuurderen zijn thans administrateurs; men is te veel gebonden aan uitkeringen uit het ge meentefonds. De subsidiepolitiek en de wijziging in de vermakelijkheidsbelasting hebben ten doel het leven van de plaatselijke ver enigingen financieel wat dragelijker te maken. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Van Hemert (k.v.p.) dat er bij de benoeming van ambtenaren meer rekening moet worden gehouden met de kerkelijke gezindte, merkte spreker op, dat er inderdaad onder de diensthoofde'n geen Rooms Katholieken zijn. Echter heeft de raad deze benoemingen goed gekeurd. Het is daarenboven wijs bij een gemengde bevolking zorg te dragen voor een gedifferentieerde samenstelling van het personeel. Dit is een waarborg voor een behoorlijke uitvoering van de taak waarvoor het gesteld is. De wethouders beantwoordden hierna enkele vragen en opmerkingen. De heer Bouma (arb.) zeide, dat in haking in de nieuwe rijkspremieregeling voor woningbouw zoals de heer Verhaar (r.k.) had verzocht, het nadeel heeft, dat er in de vrije sector dan niet meer k-r worden gebouwd, aangezien daar g 0 bouwvolume meer voor aanwezig is. De vraag of de gemeente dan wel de bouwverenigingen zullen bouwen zal tot een oplossing moeten komen. De bouw van kleine woningen is geen misgreep geweest zoals de "heer "Van Hemert dacht. Er is een overvloed van kleine gezin- n. die behoefte hebben aan een kleine woning. Dat er bij de toewijzing van woningen zich wel eens gevallen voor doen die niet in overeenstemming zijn met het doel van deze woningen is on vermijdelijk. Nadat in tweede instanHe nog enige sprekers het woord gevoerd hadden, ging men over tot de puntsgewijze behande ling der begroting. Zij werd zonder veel discussie ten slotte goedgekeurd. Beethovencyclus Rotterdams Philh. Orkest Het tweede concert van de korte slechts drie i-vonden omvattende Beet hovencyclus werd geleld door Jan Out, dirigent van het Gelders Orkest; solist was de Amsterdamse concertmeester Jan Damen. Als voornaamste kenmerk van Outs musiceren noemen wij een enthousiaste frisheid, een optimistische voortvarendheid. De muziek is voor hem geen probleem, althans het was. het bij dit programma niet. Hij voelt haar stroom blindelings en komt daar door tot een natuurlijkheid, die sym pathiek aandoet. Zijn 'dirigeren is zon der pose, het is een vlotte regie van een soort, die voor een gastdirlgent van grote waarde is. Wat duidelijk merkbaar was: het orkest reageerde uitstekend op zijn aanwijzingen. Dit bleek al dadelijk bij de Coriolan- ouverture, die goed zat en voldoende karakter bezat, al kan men zich de dramatiek van het stuk gespannener voorstellen. De Tweede Symphonie bleek een zeer gelukkige keuze: hierin toch komt een wijze van musiceren als die van Out tot zijn recht. Geen struc tuurproblemen belemmeren hier een vrijuit zingen, geen melodische of rhythmische extravaganties werpen hindernissen op, niets staat een arge loze muzikanteske interpretatie in de weg. Mogen wij het dan al niet geheel eens zijn met Outs opvatting van het Larghetto, toegegeven moet worden dat het vrij snelle tempo te verkiezen is boven het prekerig zeuren met de pretentie van diep-doorleefd-verheven De verzorgde uitvoering van de sym phonie liet niet na indruk te maken op het publiek niet zo talrijk als men bij een Beethovencyclus gewend is dat de gastdirlgent hartelijk heeft ge huldigd. Ook Jan Damen heeft met zijn voor dracht van het "Vioolconcert zijn toe hoorders zeer aan zich verplicht. Dirigent en solist hadden elkaar wèl gevonden: Outs begeleiding sloot prachtig aan bij Damens opvatting van Beethovens werk, waardoor een fraai geheel ontstond. Hoe kan het anders, want ook Damen musiceert vanuit een warm muzlkantenbart, dat hem in het aan technische moeilijkheden zo rijke eerste deel de goede weg wijst. Dit kwam dan ook stellig aanvaardbaar tot ons; in het tweede deel vooral kon men genieten van een vioolspel van voorname aflure. G.v.d.S. Alfredo Campoli in Rotterdam Ter gelegenheid van het 150-jarlg bestaan van de Kamer van Koophan del te Rotterdam zal het Rotterdams Kamerorkest op Vrijdagavond 8 Mei a.s. een ereconcert geven in de Rotter damse schouwburg, aanvang 8.30 uur. De vermaarde violist Alfredo Campoli, die op het ogenblik een toumée door Spanje maakt, zal deze voor enige dagen onderbreken om aan dit concert als solist in het Vioolconcert van Brahms te kunnen medewerken. Het programma bevat verder de Ouverture II matrimonio segreto van Cimaroso, Le Fête du Village Voisin van Boleldieu, de Symphonie nr XIV van Mozart en Ravels Le Tombeau de Couperln. Het concert wordt gediri geerd door Piet Ketting. BIJBELTENTOONSTELLING TE UTRECHT Prof. dr H. Edelkoort heeft gister avond in de eeuwenoude Janskerk te Utrecht de bijbeltentoonstelling Het al tijd nieuwe boek officieel geopend. Ver tegenwoordigers van kerkgenootschap pen, jeugdorganisaties, de Utrechtse Bij bel vereniging, de Openbare Leeszaal en de Kinderleeszaal, zomede de boek handel, hebben aan de inrichting van deze tentoonstelling meegewerkt. Zij geeft een beeld van de meer dan elfhon derd vertalingen, die reeds over de we reld zijn verbreid, waarvan sommige vertalers zoals dr Matthes en dr Adriani hun levenswerk hebben gemaakt. Voorts treft men foto-copieën van de oudste handschriften aan, alsmede in origi neel de Codex Borcelianus, geschre ven in de Griekse taal, afgestaan door de Utrechtse Universiteitsbibliotheek. Aanwezig is ook een exemplaar van de vermaarde Deus Aes bijbel. In aansluiting op de opening van deze expositie, vertrok gisteravond Utrecht een „rijdend bijbelhuis", een grote oplegger met een winkel en een kleine tentoonstelling. Met deze wagen zal mej. E. E. Ebling het platteland af reizen. Men zal met deze rijdende ten toonstelling eerst Friesland bezoeken. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Getrouwd: G. van Niekerken en I. Landwehr, Rotterdam; G. Hogeweg en M. Boot, idem; H. A. M. Vermeulen en M. A. Petit, Breda; H. A. J. H. van Boom en W. E. H. J. van Rijn, Venlo; K. Lokin en S. Bakx, Tilburg. Bevallen: JonkheereAdler, d. Hamburg; TopVlijm, d., Nunspeet; v. d. BlinkKwanten, z„ Brielle; Kort- mulderVan Leent, z„ Vegbel; Van Heeswjjk—Schoemaker, z., Sao Paulo; WoutersVan Loon, d., Tilburg; Van Rooyenv. d. Brink, d., Almelo. Overleden: H. F. le RoyBeins, 83 j., 's-Gravenhage; H. Couvée, m., 78 j., idem; P. J. A. A. Cremer, m., 79 j., Hil versum; W. Sluiter, m., 75 j., Amster dam; J. F. JofferSchols, 65 j., idem; G. A. van der Ing, m., 62 j., Zaandam; D. J. M. Welter, v., 79 j., Katwyk-Binnen, - De minister van O., K, en W. heeft het verzoek ingewilligd van B. en W. van Hilversum, om voor de toelating van leerlingen in 1953 en 1954 tot de scholen voor lager onderwijs, de datum waarop de zesjarige leeftijd moet zijn bereikt, te verschuiven van 1 October naar 1 September. -Als de raad zich er mee kan ver enigen. zullen in het gemeentelijke huis vestingsbureau te Hilversum binnen kort een balie met vier loketten worden aangebracht, waaraan het publiek kan worden geholpen. (Ingez. med.-advertentie) (Herplaatsing; wegens misstelling) Hotel, Café, Rest. „Central" RAADHUISPLEIN APELDOORN Utrecht hield voor vijfde maal burgerdag Burgerschap dient wezenlijke inhoud tè hebben TeUtrecht is gisteren de burgerdag gehouden voor jonge kiezers en kieze ressen. Burgemeester jhr mv C. J. A. de Ranitz heeft, evenals vorig jaar, de bij eenkomst geopend. Deze viering, aldus spreker, die be doeld is, om aan het burgerschap meer wezenlijke inhoud te geven, wordt juist op de Bevrijdingsdag georganiseerd en het is goed dat wij" met de burgerdag die vijfde Mei in ere houden. De burge meester herinnerde er aan, dat dit voor Utrecht de vijfde burgerdag was en con stateerde met vreugde, dat deze dag te recht burgerrecht heeft gekregen, Een speciaal woord van welkom richtte spre ker tot de genodigden, onder wie de commissaris der Koningin en minister Kernkamp. Over de a.s. gemeenteraadsverkiezin- :n, zeide de burgemeester vurig te hopen, dat de zittingsperiode van de nieuw gekozen raad korter zal zijn dan normaal wegens de reeds zo lang ver beide, voor de ontplooiing van de stad noodzakelijke en urgente uitbreiding van het gemeentelijke grondgebied. Immers, wanneer de grenswijziging tot stand komt, zullen voor de vergrote gemeente Utrecht nieuwe, tussentijdse gemeenteraadsverkiezingen moeten wor den gehouden. In het bijzonder bond de burgemeester zijn jeugdige gehoor op het hart, om liet verenigingsleven in de stad Utrecht met zijn werkkracht te steunen. Alleen met veler activiteit en interesse toch is een locale democratie levend en productief en groeit zij uit tot een actieve stadsgemeenschap, waarin iedere enkeling tot zjjn recht kan komen. Na dit openingswoord hebben een kie zer en een kiezeres een korte toespraak gehouden. Daarna sprak prof. mr P. J. Oud een rede uit, waarin deze ons his torisch gegroeide staatsbestel nader be lichtte. Medewerking aan deze bijeenkomst verleenden het Utrechts Stedelijk Orkest onder leiding van Paul Hupperts er Stevan Bergmann, piano. Velsen zal Bevrijdingsdag blijven vieren Voor de opvoering van het verzetstuk Oranje Hotel in het sportpark Schoo- nenberg te Velsen, heeft burgemeester mr M, M. Kwint het besluit van de regering ten aanzien van de bevrijdings dag' weinig gelukkig genoemd. Velsen heeft zijn standpunt bepaald en over eenkomstig de gemeentelijke autonomie de aanwijzingen van de regering voor kennisgeving aangenomen. Velsen viert zijn bevrijding op de 5e Mei. Eveneens kruiste de burgemeester de degen met degenen, die het hem' kwalijk hebben genomen, dat hij het vorige jaar het verzet een zaak van enkelen had ■enoemd. Hij herhaalde deze woorden thans letterlijk. Laten wij toch niet ver vallen in fabels. Het Nederlandse volk is afzijdig gebleven. LICHTFESTIJN VERLENGD Het Comité Haarlem Lichtstad heeft in overleg met het gemeentebestuur van Haarlem besloten het Haarlemse licht- festijn, dat oorspronkelijk op 14 Mei zou eindigen, te verlengen tot en met Dins dag 26 Mei, Aan de traditionele Luilak- markt te Haarlem en de eeuwenoude Potjesmarkt, nog steeds een folkloris tische gebeurtenis, zal dit jaar bijzon dere luister worden gegeven. UIT ALLE SPORTHOEKEN Te Koewacht werd gls<teren een wielerwedstrijd' op de weg voor profs over 170 km gehouden. Winnaar werd1 Van' Est in 4 mur 8 min.; 2. Van As (Roosendaal) op 50 m.3. Baere. ('Belg.) 4.10. RENAULTFABR1EKEN WORDEN GESLOTEN De directie van de Franse Renault- autofabriek heeft 'besloten de fabriek van hedenavond af te sluiten. Door dit 'besluit zullen' ongeveer 37000 arbeiders zonder werk zijn. De directie verklaarde, dat zij het be sluit heeft genomen, omdat de stakers geweigerd hebben een stemming over hervatting van het werk of voortzetting van de staking te doen houden. - Het nieuwe hotel van Zandvoort, dat verrezen is aan het eind van de Kerkstraat op het Badhuisplein, gaat 21 Mei open. Een week geleden is 100 nieter zuidelijker aan de Boulevard Paul us Loots het hotel Zuiderbad ge reedgekomen en geopend. Het dak van de Beatrixtunnel te Hilversum moet worden verbeterd, waar toe de spoorrails moeten worden opge vijzeld. Dit brengt voor de Ned. Spoor wegen hogere tractiekosten met zich mede, doordat de treinen slechts lang zaam over de tunnel kunnen rijden. Ook moet een spoorwachter worden aan- festeld. B. en W. ramen de kosten op 3750. Met de herstelwerkzaamheden zullen ongeveer twee weken zijn ge-1 moeid. Radio-installatie voor M.T.S. te Amsterdam (Va.n onze radioredacteur) De M.T.S. Amsterdam aan de Plan tage Muidergrachit is door schenking in het bezit gekomen van een com plete radiozend- en -ontvang-installatie, die men wil bestemmen tot uitbrei ding van het oefenmateriaal voor leer lingen der school. De zender staat nog gedemonteerd in het daarvoor bestem de vertrek en zal een aanwinst voor de school vormen, waarop waarschijn lijk nog geen andere onderwijsinrich ting van deze aard kan bogen. Voor een vereiste zendvergunning heeft het schoolbestuur reeds een aan vraag ingediend. Men zal ln verband •met de bijzondere capaciteit van deze zender, nl. 750 Watt, wel een bijzon dere vergunning nodig hebben. In de regel bedraagt de energie voor ama teurzenders van 50 tot 150 Watt, een capaciteit, die doorgaans voldoende is voor amateursexperimenten. De reik wijdte van deze zender zal de school zeker tot uitgebreide experimenten in staat stellen I'ulilferprijs uitgereikt De verslaggever van Associated Press, Don Whitehead, heeft voor de tweede maal de Pulitzer-prijs gekregen. Hy kreeg dit jaax de prijs voor de beste nationale reportage, voor zijn artikel „The Great Deception", waarin hij het bezoek van Eisenhower aan Korea be schrijft. In 1951 ontving Whitehead reeds de Pulitzer-prijs voor de beste internationale reportage voor zijn be richtgeving over de oorlog in Korea. Nieuwe gezant in Israël (Van onze correspondent) Jeruzalem, 5 Mei De heer Gideon W. Boissevain heeft gisteren aan President Jitzchak Ben Zvi te Jeruzalem zijn geloofsbrieven aan geboden als Hr. Ms. Gezant in Israël. De heer Boissevain, die tot dusver ge zant was te Athene, is in Israël de op volger van jhr mr M. P. A. van Kame- beek, die in Februari benoemd werd tot gezant in Oslo. INBRAAK TE ROTTERDAM Door de ontdekking in de afgelopen nacht van een kapotte ruit bij een firma aan de Mathenesserlaan te Rotterdam kon de politie twee mannen aanhouden die voor duizendenden guldens aan aan stekers, wekkerklokjes, armbanden en andere luxe-voorwerpen hadden gestolen. Brandschade te Rotterdam bij V.I.R. ruim 8 millioen Naar aanleiding van de brand, die Zondag heeft gewoed in het bedrijf van de Verenigde Industrieën te Rotterdam aan de Oudedijk, heeft de directie mede gedeeld, dat het verzekerd bedrag van het bedrijf volgens de directie rond tien millioen gulden bedraagt en dat de schade 80 k 85 procent van het ver zekerd bedrag is. Verzending per zeepost Met de volgende schepen lean zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haaltjes, achter de tam van het schip vermeld: Indonesië 6n Ned. Nw-Guinea Oranje (27 Mei)Ned. Antillen Oranjestad (11 Mei); Suriname: Bonaire (13 Mei) Unie van Zuid-Afrilta en ZW Afrika: m.s. Carnarvon Castle 9 Mei); Canada: m.s. Prins Fedreik Willem 9 Mei); en Zuid Amerika: m.s. Althena (13 Mei): Australië en Nieuw-Zeelandvia Engeland (9 Mei). GOULBURN, 6 Mei. Op de heden hier gehouden wolveiling werden 2400 balen wol aangeboden, welke alle werden verkocht. De mededinging was zeer goed en kwam van het Continent, Engeland en Japan, alsmede van plaatselijke spinnerijen. Ver geleken met de slotnotcririgen te Sydney van 23 April waren fijne crossbreds vlies- wol en skirtings ten volle 5% duurder: alle andere typen tot 21%. OLLE KAPOEN EN DE ROTSREKELS MAAR gelukkig gaf Rotsrekel hem juist een teken om in de takken van een boom te dalen. Voorzichtig schoof het kereltje tussen de bladeren over een dikke tak wat naar voren. Hij keek naar beneden en wenkte Uil. „Kijk!" fluisterde hij. „Daar in die holle boom, daar zit Olie Kapoen! Kun je hem zien?" Uil keek naar beneden en omdat het erg donker binnen in die boom was, kon hij maar heel vaag het figuurtje van Olie onderscheiden. „Ik ga naar beneden om een touw te halen", fluisterde Rotrekel hem toe. „Blijf hier op me wachten en maak vooral geen lawaai, want als je ontdekt wordt, is alles verloren!" Behoedzaam begon Rotsrekel naar beneden te klimmen en even later was hij uit het gezicht verdwenen. Olie wist natuurlijk niets van dat alles. Hy werd voort durend wanhopiger. „Ik zal maar eens hard om hulp gaan roepen", bedacht hij. „Misschien gebeurt er dan wei iets!" Verdachte pleitte in eigen zaak: Psychopathenasyl is geen concentratieoord voor onmaatschappelijken (Van een onzer verslaggevers) In nog geen twintig jaar tijd heeft de 39-jarige Amsterdamse typograaf, die zich gistermorgen voor de 24ste maal voor de rechtbank had te verantwoorden, 23 vonnissen op zijn strafblad verzameld. Reeds verleden jaar adviseerde een psychiatrisch rapport tot zijn terbeschik kingstelling. maar de rechtbank achtte dit niet nodig en veroordeelde hem tot een gewone vrijheidsstraf. Thans waren hem een drietal verduis teringen en oplichtingen ten laste gelegd van een aantal horloges, twee bromfiet sen en een bedrag van bijna honderd gulden. Bij zijn slachtoffers legitimeerde hij zich met zijn lidmaatschapshoekje van de grafische vakox-ganisatie. „Hoe moet dat nu?", vroeg de presi dent. „Dat moet u beoordelen", meende de verdachte, aan wie reeds van alles is geprobeerd, die in tal van inrichtingen is verpleegd en die daar een volledige vakopleiding heeft gekregen. Als werk man schijnt hij bruikbaar te zrjn, want als hij wil kan hij altijd werk krijgen, maar als mens schijnt hij zich niet naar de maatschappij te kunnen voegen. Daarom eiste de officier thans twee jaar zes maanden met aftrek en onvoor waardelijke terbeschikkingstelling. De verdediger noemde het een on dankbare taak, voor zijn cliënt een plei dooi te moeten houden, al was het deze wel gemakkelijk gemaakt zijn oplich tingen te plegen. Aan de eis wilde plei ter dan ook slechts in zoverre tornen, waar het de terbeschikkingstelling be trof. Hiervoor zag hy geen reden, omdat een psychopathenasyl geen surrogaat is voor de verwijdering van personen, met wie de maatschappij geen raad weet en waar verdachte moet optrekken met debielen, onder wie hij niet thuisbehoort. De president 'gaf verdachte de ge legenheid, in een uitvoerig betoog, waar in hij zelfs Goethe citeerde, het pleidooi van zijn raadsman te onderstrepen. Hij haalde de uitspraak van een Duitse psy chiater aan, die beweerde: „Es gi'bt keine heillosen Krankheiten, es gibt nur heillose Hilfe". „Ik ben", zo pleitte ver dachte, „geen insania moralis, zoals de doktoren zeggen. Verleden jaar heb ik voor uw college een zelfde verhandeling gehouden en ilc wil niet zeggen, dat het aan mijn betoog lag,dat de rechtbank toen heeft afgezien van de. geadviseerde terbeschikkingstelling, maar ik vond dat heel logisch. De weg via het psychopa thenasyl is voor mij veel gemakkelijker, want daar komt men toch vrij spoedig weer uit, maar ik behoor daar niet thuis. Het gaat er bij mij om, dat men mij mijn persoonlijkheid niet ontneemt. Geeft u mij het maximum met nog een derde voor' recidive, maar sluit mij niet op in een inrichting, waar ik niet thuls- behoor." Deli-Mij.: April 261.000 (v.m. 305.000, v.j. 310.426) kg, rubber. De lagere produc tie is te wijten aan seizoeninvloeden. Jan./ April 1.302.299 (v.j. 1.313.585) leg. (Ingez. med- advertentie) tanden Wit adem Fris (Ingez. med.-advertentie) Moderne vrouwen bestrijden ze met; Dagelijks feuilleton door GUY TRENT 28 ROSE zat nadenkend naar Larry's intelligent gezicht te kijken. Ze was heel dankbaar voor al wat hij voor haai- had gedaan en haar hart zwol van trots over die laatste opmerking: „dat hij haar beschouwde ais zijn meest-be- lovende geldbelegging". Dat moest be tekenen, dat hij meer met haar samen optreden wou, dat hij wilde dat ze door ging zijn liedjes te zingen. Maar ze wenste dat ze in hem datzelfde verkwik kende vertrouwen kon stellen dat Char les bij haar wakker had geroepen, de eerste maal dat zij hem ontmoette. Ze wist dat 't dwaas was en totaal ongerechtvaardigd, ze kon er alleen maar niets aan doen ze had gewild dat 't een andere acteur was geweest dan Larry Crayle die haar dit, haar eerste grote succes, had bezorgd. HOOFDSTUK XI Als Rose het boek „Trilby" had ge lezen, zou ze zichzelf hebben kunnen zien als de heldin en zou zij de rol van Svengali aan Larry hebben toebedeeld. Want in de weken, die volgden op de succesvolle Introductie van „Meisje klein" in de voorstelling bracht ze Larry's bevelen even blindelings ten uit voer als iemand, die in trance -verkeert. En wanneer ze soms een vage onrust in zich voelde opkomen, placht ze zich zelf gerust te stellen: ,,'t Is alleen maar voor zolang 't duurt en omdat Larry 't beter weet". Want hy was toch immers geslaagd z'n vak en bovendien nog van goede familie? En Rose was nu meer dan ooit vastbesloten geen blunders te begaan wat omgangsvormen betrof. Want in die dagen ging ze om met al wat in Lon den naam had tot niet-gerlnge trots van Maude Moody, die Rose nog steeds be schouwde als haar eigen dochter. Larry drong erop aan, dat Rose Battersea de rug toe zou draaien zodra ze haar aan zienlijke opslag gekregen had. „Torrent, nou moet je een eager woning hebben en je eigen dienstmeis je", had hij gedecreteerd en toen Rose klagelijk vroeg: „Maar waarom nou? Ik ben zo tevreden en ik heb 't zo goed waar ik ben", had hij gezegd: „Omdat dat zo hóórt! 't Hóórt er allemaal bij." Ze was intelligent genoeg om in te zien, dat hij gelijk had. Een actrice-in- opkomst hoorde op 'n goeie stand te wonen, dat was al even belangrijk als elegant-gekleed-zijn en 'n modieus par fum gebruiken. Zelden ging er 'n avond voorbij waar op Rose niet soupeerde bij Romanow, in Savoy oj. in 'n ander bekend restau rant. waar ze gefêteerd werd en haar 't hof werd gemaakt door de jonge socie ty. Een schilder maakte haar por tret. Een nog onbekend jong schrijver, die gelukkig voor hem een niet onaardig eigen inkomen bezat - hield maar vol, dat zij hem inspireerde tot 't schrijven van zijn nieuwste tragedie. „Maar daar zal ik nooit in optreden", verklaarde Rose met grote beslistheid, „ik hoor thuis in de „musical comedy". En mijn schouwburg is The Gaiety.'"' „Je zou 'n tweede Duse kunnen zijn. onze Engelse Sarah Bernhardt!" atta queerde hij haar, (Hij was een getrouw bewonderaar van de hartstochtelijke acteurs van de Franse school.) „En jij bent tevreden met daar te blijven Rose Torrent van 't Gaiety." „Gaiety Rose", verbeterde ze hem en ze glimlachte met dromerige ogen. Ze waren beiden te gast bij 'n man van middelbare leeftijd, eigenaar van een. renstal, en ook financieel geïnteres seerd in ettelijke kasstukken. De rest van de aanwezigen waren voornamelijk toneelmensen. Iemand ving iets op van hun gesprek, sprong op, hief zijn glas en toostte: „Op Gaiety Rose!" Nooit vertelde ze aan iemand, dat Charles haar 't eerst zo had genoemd. Rose had haar oren niet kunnen ge loven, toen de zakelijke leider van Edwardes haar de voorwaarden van haar nieuwe contract had genoemd. „De Baas moet niet goed snik zijn om dat te willen betalen", had ze nader hand tegen Larry gezegd, die alleen maar kreunde: „Laat ik je die uit drukking nooit meer horen gebruiken," Hij had op zich genomen een nieuwe woning voor haar te zoeken. Voor 't ogenblik, zei hij, werd dat 'n gemeubi leerde flat, omdat ze nog geen geld had om eigen meubelen te kopen. Nadat hij haar door heel Londen had gesleept waarbjj hij niet de minste aandacht schonk aan wat zij zelf wel te zeggen had over de flats, die ze bezichtigden viel zijn keus ten slotte op een flat vlakbij Regent's Park. Zij was maar klein; de flats waren toen trouwens niet groter en ze bestond uit 'n zitkamer, een eetkamer, een slaapkamer voor haar zelf en nog een kamertje voor een dienstmeisje. Wat Rose in extase bracht, was de badkamer. Larry verbood haar een huurcontract voor langer dan zes maanden te tekenen. „Tegen die tijd hoor je voldoende geld opzij te hebben gelegd om je eigen meu belen te kopen net zoals ik heb gedaan." Larry bewoonde een „gargonnière" in Jermyn Street en had een knecht en een keukenmeisje in dienst. Van tijd tot tijd gaf hij daar kleine dinertjes. Hij werd zeer gecomplimenteerd over zijn voor treffelijke smaak voor schilderijen en de eenvoudige maar perfecte maaltijdèn, die zijn kookster opdiende. Rose zou zich misschien wel sterker hebben verzet tegen al die uitgaven waarop Larry zo aandrong, maar diep in haar hart was ze, evenzeer als hij, de overtuiging toegedaan, dat haar suc ces geen strovuurtje zou blijken te zijn een van die korte vuurwerkjes, die weer verdwijnen wanneer 't stuk is uit gespeeld en ze volgend seizoen weer gewoon in 't ballet zou staan. Ze geloof de zo hevig, dat ze het in zich had op te klimmen en haar plaats in te nemen naast al de andere groten van haar vak, dat ze soms dacht dat het al haar overige sentimenten, behalve haar stille liefde voor Charles, zou verdringen. Hoe dankbaar ze ook jegens Larry was gestemd, ze bleef er bij dat ze in de eerste plaats aan Charles dank verschul digd was voor al 't opwindende, dat haar overkwam, 't Was Charles, die nieuwe krachten, diepere emoties in haar had gewekt. Zij was er van overtuigd dat ze nooit met die levenslust had kunnen dansen, die in haar opsteeg wanneer ze de introductie tot haar nummer maar hoorde, als ze onkundig was geweest van het loutere geluk, verliefd te zijn. Ze had de gevoeliger passages niet met zo'n warmte kunnen zingen, als er niet een stukje van haarzelf was geweest, dat die -■gels richtte tot Charles, i Edith; haar dienstbode, was de enife aan wie Rose haar werkelijke levens geschiedenis moest vertellen, zei Larry. „Bedienden herkennen altijd hun eigen soort", sprak hij op zijn onbehouwen manier. „Edith zou je nooit een rad voor de ogen kunnen draaien door haar te vertellen, dat je van goeie komaf bent, al zou 'n hertogin je ook op je woord willen geloven. Je kunt haar veel beter uit jezelf de waarheid zeggen en dan maar hopen, dat ze niet kletst en weet waar haar plaats is. Je hebt een kans, dat ze je van meer nut zal zijn in je opvoeding als „dame" dan welke be- roepschaperone dan ook." Wanneer Larry zulke wrede dingen zei verfoeide Rose hem. Maar 't viel niet te ontkennen, dat hij juist had gezien: toen Edith maar een maal wist, dat het meisje dat iedere avond in 't Gaiety triomfen vierde, zelf voor 'n paar Pond per jaar had' gewerkt, vloeren had geschrobd en kolenkitten de trap had opgesjouwd, dat diezelfde Edith haar toen alles bijbracht wat zij zelf had opgestoken in de jaren, die zij zelf bij de beste families had gediend. In weerwil van al haar afspraken vond Rose toch ook nog tijd voor haar oude vrienden. Nooit ging er een week voorbij, zonder dac ze de Moody's be zocht of hen ontmoette ten huize van Kate en Bert in Finchley. Kate, wier baby ondertussen geboren was, benijdde Rose geen sikkepit. Maar net als haar ouders, koesterde ze zich in Rose's suc ces en de hele buurt moest weten, dat de actrice Rose Torrent zo'n trouwe vriendin van haar was. En Al Higgins vergat Rose evenmin, hoewel ze hem zelden meer sprak, om dat hij niet langer portier was, maar een café dreef met een oude vriend. En Al zei dat ze hem maar liever niet thuis moest bezoeken, want juffrouw Higgins was toch zo bar jaloers. Dus stuurde Rose hem van tijd tot tijd pre sentjes: tabak of een nieuwe pyp, die ze steeds vergezeld liet gaan van 'n vrien delijk briefje. Edith sterkte haar in haar besluit, geen contact meer op te nemen met Tante Lil. ,Ja, ik weet wel dat bloed kruipt ar 't niet gaan kan, juffrouw Rose. Maar u hoeft die tante van u nergens dankbaar voor te zijn. En als u eenmaal begint met aan te pappen, dan komt u niet meer van haar af. Blijf haar uit de weg. Neemt u maar 'n goeie raad aan van my." (Wordt vervolgd) ONDER DE KEIZERSKROON HEREN KNIPPEN HEM Drieëndertig zenuwachtige Am- IHJ sterdamse kappers knipten gis- teravond in de grote zaal van „De Brakke Grond" aan de Nes hun klanten met een zorg en toewij ding als slechts zelden tentoongespreid, Het kampioenschap herenknippen van Amsterdam hing van deze, door de Technische Ontwikkelingsclub voor Herenkappers georganiseerde, avond af: en wie nog denken moge dat het knippen van herenhaar een peuleschil letje .is, hij zij voor eens en voor altijd uit de waan geholpen. Eén haar ver keerd, de tondeuse iets te ver naar boven en de kans op de wisselbeker is verkeken. Neen, het stak zeer nauw gisteravond. De jury van vier Amster damse kappers en een Rotterdamse collega was streng en nauwgezet en allesbehalve gauw tevreden. Veertig minuten hadden de deelne mers toegemeten gekregen om hun klanten van (in de ogen der kappers) „bosjesmannen" tot keurig geknipte heren te toveren. De drieëndertig scha ren knisperden zo hard ze maar kon den. De „slachtoffers" middelerwijl, aan weerszijden van twee lange tafels met staande spiegels, zaten al bijna even erg'in spanning als dé kappers. Te half tien viel het knipverbod. De deelnemers moesten de haren van hun model afschuieren en zich terug trekken, kapmantel en kam bij het model achterlatend, en de jury kwam binnen. Haar voor haar werd verge leken, de coupe werd bekeken, de af werking en ook of dat speciale model (het meest in zwang was de „Coupe Rationel" schoon in de nek en ver der de hoofdhuid gedekt) wel bij het gezicht paste. Na anderhalf uur van keuren, kammen en herkeuren kregen de kappers tien minuten voor het opmaken van het haar. Lak, brillan tine, water of iets anders, de keus was vrij. De beste kapper deze avond bleek, ha een lang reces van de jury leden, de heer A. Reudings te zijn, die hiermee de door de manager van „De Brakke Grond" uitgeloofde wissel beker voor de tweede maal in successie heeft gewonnen en haar voortaan als zijn eigendom mag behouden. BEDREIGDE JEUGD |jraa Een ieder weet tegenwoordig HOI welwelk een belangrijke plaats dé jeugdzorg in de maatschappij van nu inneemt. Weliswaar is de jeugd die, hetzij door huiselijke om standigheden, hetzij door eigen aanleg- moeilijkheden of door nog andere oor zaken, om ontsporing te voorkomen, extra hulp nodig heeft in de minder heid, maar toch omvat die minderheid nog altijd enige duizenden Amster damse jongeren, die dan ook werkelijk dringend jeugdzorg nodig hebben. Om aan fondsen voor dit werk te komen, houden de gezamenlijke Jeugdinstel- lingen dié in de Amsterdamse Jeugd raad zijn verenigd Vrijdag 8 en Zater dag 9 Mei wèer haar traditionele A.J.A.-collecte (Amsterdamse Jeugd zorg Actie) te Amsterdam. Bedreigde jeugd van alle gezindten trekt van de giften voor deze actie profijt. Deel nemen onder andere het Amsterdams Speeltuin Verbond, het Clubwerk A.M.V.J., de Gereformeerde Jeugd zorg, de Hervormde Jeugdraad, het Jeugdwerk Leger des Heils, Jongens land Oost, Jongeren en Studenten, Het Koning Willemshuis en nog veel andere. GOUDEN REAEL IflWl Donderdag en Vrijdag aan- Ififf staande houdt het Wijkcentrum N&' .De Gouden Reael" in het ge bouw de Arend, Eerste Breeu- werstraat 1, een tentoonstelling „De jeugd in onze buurt". Alle verenigin gen en instanties uit de buurt laten zien welke activiteiten ze op het ge bied van de jeugd hebben ondernomen en ook welke ze nog van plan zijn te ondernemen. Voorts hebben ook da scholen een stand, die het onderwijs, zoals dat heden ten dage wordt ge geven, naar x'oren brengt. Het jeugd werk neemt op deze tentoonstelling do grootste plaats in, maar bovendien wordt toch ook enige aandacht be steed aan het verdere verenigings leven in de buurt. Zo zullen de leden van de naaicursus van het Wijkcen trum een modeshow geven om de damesbezoekers te laten zien wat de vrouw kan maken en kan dragen, en de buurtgenoten worden opgewekt de dingen, die zij zoal in hun vrije tijd hebben gemaakt, naar de Arend te brengen en ten toon te stellen. ZIEKEN VAREN ranra De „Kasteel Staverden" van de laf Amsterdamse HollandVeluwe- xQl#' lijn is dezer dagen met drie grote Rode-Kruisvlaggen in top in de haven van Harderwijk aangekomen. Aan boord bevonden zich 71 chronische zieken uit de kring Overijssel van het Rode Kruis, die door de bemoeiingen van deze organisatie in staat werden gesteld, een vijfdaagse bootreis te maken van Deventer, via Harderwijk, Amsterdam en binnenwateren weer naar Deventer. Eind vorige week werd de ruime boot geheel voor dit doel ingericht door de afdeling Harderwijk van het Nederlandsche Roode Kruis; 45 hedden voor de mannen op het voor-beneden dek en 26 voor de vrouwen boven. Ach ter is een keurige eetzaal en een con versatieafdeling met tevens slaapge legenheid voor de verzorgers. De eerste nacht werd in de haven van Harderwijk doorgebracht. Burge meester en mevrouw Numan gaven van hun belangstelling blijk. De burgemees ter sprak allen hartelijk toe. Gisteren is de reis naar Amsterdam voortgezet. Er volgen nog drie derge lijke trips met de „Kasteel Staverden". Van 2530 Mei komen de zieken uit Gelderland aan de beurt. KALENDER Morgen- Donderdagavond te 20.30 u. zal de heer W. F. Geyl van de Stichting Land-verhiuiziimig Nederland dn de Studen tensociëteit Salve, Weteringschans 84a, een lezing houden overEm.igwaitóle- m'Ogeltflkheidien voor SrobeMieetiuelen. Toe gang wij voor a'lle s'budlemiben» UITGAAN Centraal Theater: Dagelijks oon 845 u. Welkom thuds, Helena; Kleine Komedie: Elke avond om 8 uur het ABC - ca/baret in Bllbelowië; Leidseplein Theater: Dage lijks om 8 uur speelt het Roitit. Toneel Hat Geheim van dr Speiwer; Nieuwe de la Mar: De Haagsche Comedlte «peelt elke dag om 8 uiuit Als t Kindje Binnen komt; Tropenmuseum: Vandjvomd om 8 ui. teelden de Ziuiid-Afrikaanse voMcsapelers oip in de Jichithal. NU de kastanjes gaan bloeien en de raadsverkiezingen nabij zijn, klopt menig candidatenhart wat drifti-'- ger dan normaal. Onderwijl beramen de kiesverenigingen hoe zij het de kiezers naar de zin kunnen maken met autoritjes voor gebrekkigen naar de stemlokalen. Dat is geen nieuws, vroe ger ging het ook al zo. In een dorp in het Noord-Oosten van de Veluwe haalde men, vertelde onlangs een lezer, de mensen desnoods van het hooiland per rijtuig ging het in die dagen. Er waren in die tijd nogal wat ouwetjes op het dorp; mensen, die lezen noch schrijven konden, maar die toch de doorslag konden geven. Het ging bij die verkiezingen (voor de Kamer) tussen een gereformeerd hoog leraar uit Kampen en een liberaal. Men had een van die ouwetjes goed (dat dacht men althans) geïnstrueerd hoe hij het doen moest. De prof stond bovenaan en de liberaal geheel onder aan. Het was lang vóór de tijd van de stembiljetten met de namenovervloed; de Evenredige Vertegenwoordiging was nog niet uitgevonden. We leefden onder het districtenstelsel. Men bracht de kiezer naar het ge meentehuis en verwachtte er het aller beste van. Toen de oude heer uit het stemlokaal strompelde en men hem vroeg hoe hij het er had afgebracht, bleek, dat hij het biljet ondersteboven had gehouden, dus op de professor had gestemd, inplaats van op de liberaal! De kiezer was vergeten aan welke kant het witte vakje moest staan. De liberale propagandist sprong bijna uit zijn vel over de verloren stem, maar hij mocht de hardleerse kiezer ook nog thuis laten brengen, een half uur het hooiland in, veronderstellen wij zo. Op Schiermonnikoog worstelt men heden ten dage nog met het hokjes probleem. Wel te verstaan niet met de badhokjes, die laten wij met dit weer maar buiten geding. Er zijn twee candidatenlijstem maar die van Schiermonnikoogs Belang heeft als lijsttrekker een zeer verdienstelijk in gezetene, de heer O. Postmus. Waarom dat maar? Dat schuilt in de O van O. Postmus. Want als ten slotte de grote dag didr is, Oh Postmus, geven tal van kiezers van hun voorkeur blijk door in plaats van het hokje voor O. Postmus de O zelf van O. Postmus in te vullen. EJn dat is mis voor O. Postmus: zo gaan stemmen verloren. Weshalve Schiermonnikoog de enige plaats in den lande is, waar men met de rechte dosis hokjesgeest zijn voordeel zou kunnen doen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2