Deze zomer wordt het een bromfiets-zomer Proef tot ontzilting met zoet water Elke maand vijftig agenten Sobere plechtigheid op Centrale Begraafplaats Arendsnesten op de rotsen aan de Cóte d'Azur Dinsdag 5 Mei 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad A.N.W.B. tracht alles in goede banen te leiden (Van onze speciale verslaggever). "UTRECHT. „Stap maar op", nodigde de A.N.W.B. ons en hy zette een splinternieuwe bromfiets voor onze neus. „Stap maar op en rydt het ge hele parcours of een gedeelte er van dat onze experts voor de brom fietsers, die hun vehikel als toeris tisch vervoermiddel gebruiken, hebben uitgestippeld". We zyn er op gaan zitten, zoals in de komende maanden duizenden en nog eens duizenden hun brommertje zullen bestijgen, om de mooiste plekjes van ons land te ontdekken of terug te vinden. Bromfietsen kunnen lastige dingen op de weg zijnvoor de gewone fietsers en voor het snelverkeer; zij zweven min of meer boven en onder de wet en maken gebruik zowel van de rijwielpaden als van de auto snelwegen; voor hen, die de voordelen willen corbineren van het rustige fiet sen dat gelegenheid schenkt om van het landschap te genieten en van het niet vermoeid raken, zijn het ideale dingen. Zeker, we hebben er met de ge dachte „geen vis en geen vlees" scep tisch tegenover gestaan, maar we moeten bekennen anders over brom fietsen te denken, nu we er een deel en een heel mooi deel van de provincie Utrecht mee verkend hebben. Van Zeist ging het in de richting Bunnik en Odijk en verder langs kasteel Beverweert en de Langbroek- se Wetering naar Leersum en verder MET DE BROMFIETS over de hei in de provincie Utrecht. Het brommertje brengt de berijder verder en gemakkelijk naar de aan trekkelijke plekjes in de natuur dan een gewone fiets. langs het kasteel Amerongen. Daarna met de pont over de Rijn en langs de bloeiende Betuwe naar Rhenen. De verdere tocht bracht ons naar Amerongen, Leersum, Maarsbergen, Leusden, Amersfoort en tenslotte naar Utrecht. We zouden de tocht verder hebben kunnen uitbreiden over fraaie binnen wegen en langs weer andere kastelen en we zouden een geheel ander uit gangspunt hebben kunnen kiezen: in het noorden van het land, in het oos ten, het zuiden of het westen. Want de A.N.W.B. heeft talrijke uitvoerige routebeschrijvingen klaar liggen, die de bromfietsenthousiasten de weg wij zen door de aantrekkelijkste delen van ons schone vaderlandje. Hoe dit zij: waar men ook wil gaan bromfietsen, de A.N.W.B. komt de toeristen te hulp. Hij organiseert zelfs gezamenlijke bromfietstochten, zoals Zaterdag en Zondag door de provincie Utrecht en hij maakt op deze wijze een nuttige propaganda voor een aan genaam gebruik van de bromfiets, die niet alleen de redder in de nood is voor hen, die ver van hun werk wo nen, maar ook een trouwe metgezel van de liefhebbers, die de natuur willen intrekken. FIJNAART Een ontziltingsproef met zoet water in een boomgaarden- gebied van 200 ha te Fijnaart kan wel licht de inleiding vormen van een grootscheepse actie om de overstroom de gebieden in korte tijd van het overtollige zout te bevrijden. Dit plan tot ontzilting met zoet wa ter is ontsproten uit het brein van de Nijmeegse technicus E. W. Smit. Op het ogenblik wordt het proefge bied, terwijl de vruchtbomen er rijke lijk bloeien, overspoeld met zoet water, nadat het zoute water zo diep mogelijk wordt uitgepompt. De aan- voersloten naar dit gebied worden met zoet water gevuld, terwijl de afvoersloten zijn afgedamd. Machtige pompinstallaties voeren het water aan. Kleinere pompen spuiten het over de verzilte grond. Deze proef heeft, naar men zegt. veel kans van slagen. De mogelijkheid wordt thans bestudeerd om andere Aan gevolgen van ongeluk bezweken NIJKERK. In de neurologische kli niek te Utrecht is op 65-jarige leef tijd overleden de heer E. van Rootse laar, gemeenteopzichter in Nijkerk. De heer Van Rootselaar was in het ziekenhuis opgenomen, als gevolg van een ernstige aanrijding op Zater dagmorgen jl. De heer Van R. reed toen omstreeks acht uur 's morgens per motor op de Amersfoortse straat, op weg naar Nijkerkerveen. Toen hij op een gege ven moment linksaf wilde slaan en daartoe de rijksweg moest oversteken, naderde uit de richting Amersfoort een personenauto. Hij werd door deze auto gegrepen en liep een schedel- basisfractuur op. De heer Van Rootselaar was ouder ling bij de Gereformeerde kerk, voor zitter van het schoolbestuur van de Christelijke school voor l.o. en u.l.o. en tekenleraar aan de avondnijver heidsschool. verzilte gronden eenzelfde „wasbeurt"' te geven als thans bij Fijnaart ge schiedt. Een grootscheeps plan tot ontzilting met zoet water is op het^ ogenblik in studie. Zij wist de toekomst DEN HELDER. Tijdens een door de Koninklijke Marine te Den Hel der ten bate van het Nationale Rampenfonds georganiseerde fancy- fair, Lok een bijzonder voorval de aandacht. Bij de Marva's die het idee voor de fancy-fair verwerkelijkten scholen enige duistere krachten, die de toekomst voorspelden door middel van kaarten en handlij n- kunde. Na een jantje, kwam er in de kamer van de zeer „begaafde" vrouw een marine-man binnen, die een vreemd sjaaltje om zijn nek gebonden had en zijn jasje naar binnen geslagen had. De waarzegster veronderstel de, dat de nieuwe klant een kame raad van de vorige bezoeker was. „U drinkt soms" sprak zij met fluis terende stem. „U zult daar geluk kig spoedig mee eindigen, daar uw vrouw gaat dreigen met scheiding. Ik zie een andere vrouw, nee, zelfs twee, die u De bezoeker stond op. Hij 'sloeg zijn revers terug en deed zijn sjaaltje af. De Marva-waarzegster kreeg een kleur als vuurhet was de vloot-aalmoezenier die in cognito zijn toekomst wilde ver nemen. Vrouw tot 15 jaar veroordeeld MAASTRICHT. De Maastrichtse rechtbank heeft de 36-,jarige huis vrouw A. M. S. veroordeeld tot vyf- tien jaar gevangenisstraf wegens moord op haar echtgenoot en wegens poging tot moord op haar geliefde. De eis was twintig jaar geweest. De vrouw was er van beschuldigd in September 1950 haar man J. M. R. een dosis dodelijk vergif in een kop koffie te hebben toegediend, tengevolge waarvan hij enkele dagen later in het ziekenhuis was overleden. In Decem ber 1951 of in Januari 1952 heeft zij met hetzelfde vergif gepoogd haar ge liefde, de 52-jarige winkelier J. M. M., eveneens van het leven te bero ven, hetgeen door ingrijpen van medi sche zijde in het ziekenhuis te Heer len werd voorkomen. De vrouw heeft bij de behandeling van deze zaak veertien dagen geleden de moord op haar echtgenoot ontkend en alleen toegegeven, dat zij aan de winkelier het vergif had toegediend met de bedoeling hem ziek te maken. Woning uitgebrand te Haarlem HAARLEM. In nacht van Zaterdag op Zondag is aan de Gedempte Oude Gracht te Haarlem de twee-étage- woning van de arts P. v. d. E. geheel door brand verwoest. Een daarnaast gelegen woning, waarin een kunst handel is gevestigd, werd ook door het vuur aangetast, doch de brandweer behield deze woning. De arts en zijn zoon dochter den om kwart vóór drie des nachts wakker di .r het geknetter der vlam men en konden zich met moeite in veiligheid brengen, terwijl het gehele perceel reeds door de vlammen was aangetast. De Haarlemse brandweer had ver scheidene uren werk om de brand te blussen. Van de inboedel van de arts kon niets worden gered. De oorzaak is nog onbekend. De schade aan beide percelen is zeer groot en wordt door verzekering gedekt. Hertog van Edinburgh behaalde R.A.F.-brevet LONDEN. De hertog van Edin burgh, echtgenoot van koningin Eli zabeth van Groot-Brittanriië heeft de onderscheidingstekens van piloot bij de R.A.F. ontvangen. De 31-jarige hertog heeft 90 lesuren in de lucht gehad. Men neemt aan. dat de hertog op het denkbeeld om te leren vliegen gekomen is door een gesprek met Prins Bernhard. die hem verteld had. dat hij zelf het vliegtuig bestuurd had. waarmede hij met Koningin Ju liana naar Londen was gevlogën. Spionnageschool in het Sudetenland Nieuw oefenterrein voor militairen voltooid APRIL. Volgens betrouwbare be richten uit het midden van het Su detenland is het militaire oefenter rein bij Böhmisch-L^ipa, waarmee ongeveer twee jaar geleden een begin werd gemaakt, thans voltooid. Na Dodenherdenking in .Loenen In de kapel op de Centrale Begraafplaats van de Nederlandse Oorlogs graven Stichting in Loenen, zijn Maandagmiddag de doden herdacht wier stoffelijke resten daar werden herbegraven. Het was een sobere plechtigheid, waarvoor belangstellenden uit alle delen van het land bijeen gekomen waren. De heer M. Buitenhuis, lid van het comité Apeldoorn van de Stichting, sprak een hartelijk welkomstwoord tot allen die de tocht naar Loenen gemaakt hadden. „Het is hier een sombere plaats", aldus ds Oldemans, „maar ook hier kunnen wij Jezus ontmoeten en dat is in ieder mensenleven het allerbelangrijkste. Dat is de overwinning van het leven op de dood, voor elke boetvaardige zondaar. Ik wens u allen toe het enige houvast in leven en in sterven: Jezus Christus". Voor de aanvang van de plechtig heid, terwijl het kapelklokje klepte, speelde de heer P. J. Berends, orga nist te Loenen, op het orgel in de aula koraalmuziek. Na de toespraak van ds Oldemans bracht de heer Berends het Wilhelmus ten gehore, hetgeen staande werd beluisterd. Een stille rondgang langs de 760 graven en een groet aan de vlag be sloot de plechtigheid. Velen legden bloemen aan de voet van het grote witte kruis, dat midden op de stille dodenakker staat en op de graven van hun dierbaren. Kostbare vrijheid De kleine kapel kon de grote schare nabestaanden en verzetsvrienden nau welijks bevatten. Voor slechts een derde van de aanwezigen waren zit plaatsen beschikbaar. De heer Buiten huis sprak zijn verheugenis uit over de grote opkomst, daarbij vaststellen de, dat deze jaarlijkse herdenking nog altijd zin heeft. „Vielen zij vergeefs?", zo vroeg de heer Buitenhuis. „Neen, hoe verder wij van de gebeurtenissen komen af te staan, hoe duidelijker ons dit wordt. Hun offer maakt onze vrijheid nog veel kostbaarder". Aalmoezenier P. G. M. Schoonebeek, uit Haarlem vergeleek de juichende natuur buiten de koele kapel, met deze stille plaats des doods in Loenen, „De tegenstelling is schril, maar bedenk, dat deze levende natuur kortgeleden nog dood was. En wat builen de zon deed, kan onze gemeenschap met de doden doen: leven voortbrengen". Ds J„ Oldemans,- Gereformeerd pre dikant te Beekbergen, sprak een slot woord, naar aanleiding van Hebr. 1 1. De plechtigheid, Maandagmiddag ge houden op de Centrale Begraafplaats te Loenen, werd besloten met een groet aan de vlag. Pablo Picasso gaf de pottenbakkers van Vallauris een stimulans ALS ARENDSNESTEN op een rotstop liggen daar aan de Riviera tussen Cannes en Monte Carlo de beide dorpjes Haute-de-Cagnes en Eze. Twee wonderlijke samenklonteringen van huisjes, die als het ware onwezenlijk zijn en „vreemd aan de orde van de dag" in dit gebied van mondaine hotels, casino's en winkelgalerijen. Dorpjes met een bewogen geschiedenis en ook nu nog een eigen leven, al spelen „vreemdelingen" daarin tegenwoordig een grotere rol, dan de inwoners zelve. De kleine dorpjes zijn het aantrekkelijkst IN HAUTE-DE-CAGNES zijn het de artisten, die de oorspronkelijke be woners uit hun armoedige huisjes hebben verdreven. Niemand minder dan de grote Franse schilder Pierre Renoir gaf het voorbeeld: hij woonde hier de laatste twintig jaren van zijn leven (tot 1919). Nu is bijna ieder huisje van dit dorp, dat door een oude dertiende eeuwse muur is om ringd, een tentoonstellingsruimte. In dat kunstenaarsdorp woont ook woont nóg de oud-Leeuwarder schrijver van detective-verhalen Ha- vank, samen met zijn Engelse echtge note. Eze is een oud zeeroversnest, van waar uit de kapers de Levantvaarders overvielen en uitplunderden. Die geest waart al lang niet meer over de Eze- naren, want de vreemdelingen komen nu jaarlijks bij duizenden uit eigener beweging naar hun merkwaardig kris-kras door elkaar gebouwd rots dorp, waar men geen enkele normale straat vindt, doch enkel trapje op trapje af kan gaan. En ze vragen voor hun legenden-museumpje met teke ningen van Fred Zeiler niet eens en tree: Gratis toegang (ja, waarlijk: in het Nederlands) staat er op. Picasso. Een bezoek meer dan waard is ook het pottenbakkersdorp Vallauris, twee kilometer landwaarts van Golfe Juan. Tot voor kort een onaanzienlijke ne derzetting, waar de kitsch-producten voor de vreemdelingen aan de Cóte bij duizenden werden gemaakt. In 1948 vestigde Pablo Piccasso er zich, die toen pas met het pottenbakken was begonnen. Hij bracht de ceramische bedrijvigheid in Vallauris op een hoger plan en momenteel kan men daar en niet alleen in Picasso's verkoop huis allerlei zeer merkwaardige aardewerkproducten kopen, die een waardig souvenir zijn. Op het kerkplein van Vallauris staat Picasso's eerste bronzen beeld: „De man met het schaap", een sym bool van de vrede. Musea, overheids organen, verzamelaars en snobs zou den een fortuin hebben gegeven om in het bezit te komen van dit unieke beeld van 's werelds meest bekende schilder. Dat Picasso het aan zijn nieuwe woonplaats ten geschenke gaf, bewijst wel, hoezeer hij er zich thuis voelt. "Wie meer van Picasso wil weten, kan (behalve in Golfe Juan, waar men hem soms bezig kan zien, zijn kinde ren de beginselen van de zwemkunst bij te brengen) terecht in het oude Grimaldi-kasteel van Antibes, dat in 1948 als eerste Picasso-museum is in gericht. Men vindt er tal van zijn schilderijen en tekeningen en boven dien één grote wand, die Picasso in 1947 vol schilderde met goden, nim- phen, saters en bosgeesten. Kleine dorpjes. De Rivièra zou aan aantrekkelijk heid zeer inboeten, wanneer deze kleine dorpjes er niet waren als tegen wicht voor de mondaine badplaatsen aan de kust. Er zijn er meer! Grasse bijvoorbeeld, de parfumerie-stad van Frankrijk, waar de prachtige bloemen, die nu aan de Rivièra in bloei staan, hun geuren vloeibaar zien gemaakt in twintig eeuwenoude en zeer schilder achtige parfumeriebedrijven. Saint- Paul-de-Vence en Vence zelf, waar men Frankrijks meest bekende schrij vers en schilders op een hoopje vindt en dan de Alpen, waarheen men per autobus dagtochten kan maken van de kustplaatsen uit. Trouwens: autobussen rijden er in groten getale, daar aan de Rivièra en zelfs hij, die eigenlijk niets moet hebben van dit massa-gedoe en het bus-in-bus-uit, zal moeten toegeven, dat het de enige manier is om de Cóte in al zijn rijk domen armoede te zien. En boven dien: hoe charmant is het niet, de chauffeur-explicateur te horen zeggen: „In dit huis rechts, dat met die ge denkplaat, woonde Keizer Napoleon zeven maanden, toen hij nog de kleine korporaal was. En in dat huis links, m'dames m'sieurs, zit geen gedenk plaat, want daar ben ik geboren". Waarop hij u in Menton dan prompt afzet voor precies dat ene kitschstal- letje: „Als u wat wilt kopen, dames en heren, doe het dan hier, want dit is mijn nicht." Reiskosten. De bus-excursies langs de Cóte zijn betrekkelijk goedkoop. Een dagtocht Golfe-JuanNiceGrande-Cornisch la Turbie (Romeins bouwwerk)Men ton—Monte CarloMonacoNice Golfe Juan kost 800 frc. (f 8.80), 'n dag tocht naar Valberg in de Alpen 1200 en een middagtocht naar Vence-Geor- ges du Loup-Grasse 600. Vormt men een gezelschap, dan krijgt men daarop zelfs nog aanzienlijke reducties. Wie per auto regelrecht naar de Ri vièra wil reizen, zij de volgende door de A.N.W.B. uitgestippelde route aanbevolen: Eindhoven: Hasselt, Namen, Dinant, Givet, Charleville, Rethel, Reims. Chalons sur Mame, St. Dizier, Chaument, Langres, Dijon, Tournus, Lyon, Valence, Orange, Aix- en Provence, Le Luc, Cannes, Menton. Per trein kan men zowel de route over Parijs als die over Luxemburg- Metz nemen. De retourkosten zijn: RoosendaalNice f 121,50, Maastricht- Nice f 112,70. De K.L.M. heeft een Moonliner-diensO op Nice: retour f 199.50. De hotelkosten aan de Ri vièra variëren van 50 gulden per nacht in hotel Negresco in Nice tot 8 a 9 gulden per dag in kleinere hotelletjes. Wat dat betreft is er dus wel keus Milowitz, dat tot dusver het grootste oefenterrein was en reeds in het voor oorlogse Tsjecho-Slowakije bestond, is het nieuwe oefenterrein belangrijk, omdat het in het grensgebied ligt. Bij de aanleg werden twaalf vroegere Duitse dorpen met de grond gelijk ge maakt. Gedeeltelijk werden de huizen opgeblazen, voor een ander gedeelte als artilleriedoelen gebruikt. Op het terrein van het nieuwe oefenveld, dat in de driehoek tussen Reichenberg-Bösig-Böhmisch Leipa ligt, is ook de spionnageschool van het Tsjecho-Slowaakse leger geves tigd. Naar de Reichenberger Zeitung be richt, levert deze school per maand ongeveer vijftig agenten af. Er wordt o.a. medegedeeld, dat de mannen en vrouwen door communistische partij organen en met medewerking van de Staatsveiligheidsdienst zorgvuldig worden uitgezocht en dat hun trouw aan de leer streng wordt onderzocht. Bovendien moeten ze minstens drie in Tsjecho-Slowakije woonachtige per sonen uit hun naaste familie- of ken nissenkring noemen, die de veilig heidsdienst als gijzelaars kan inreke nen in geval van vlucht of verraad. De candidaat-agenten moeten de Duitse taal met inbegrip van ver schillende dialecten vloeiend beheer sen en enige kennis hebben van de geheime dienst. De opleiding duurt al naar gelang van de voorafgaande kundigheden en het te bereiken doel zes weken tot een half jaar. De opleiding, die door Rus sische spionnagevaklieden wordt ge leid, is even veelzijdig als hard en wordt geëindigd m|t een practische examenopgave. Daarbij krijgen de candidaten tussen mannen en vrou wen wordt geen verschil gemaakt een spionnage-opdracht in Tsjecho- Slowakije. De opgave bestaat daarin, dat men belangrijke plannen of an dere voor de spionnage interessante inlichtingen of voorwerpen in zijn be zit moet trachten te krijgen. Alle mid delen zijn daarbij geoorloofd. Alleen mag de candidaat zich niet laten be trappen door de plaatselijke veilig heidsorganen. Agenten, die tot para chutisten zijn opgeleid, worden bij hun examen door legervliegtuigen er gens in het land afgezet en moeten daar dan onontdekt hun opdrachten uitvoeren. Als ze hierbij succes heb ben, moeten ze zich evenals de andere candidaten weer op de school melden en hun materiaal inleveren. Verder wordt vermeld, dat het Staatsveiligheidsministerie, de mini steries voor Buitenlandse Zaken en voor de Buitenlandse Handel, evenals het inmiddels opgeheven Inlichtingen- ministerie hun eigen spionnagescho- len hebben in Trentschin-Teplitz, Karlsbad, Mariënbad en Luthascho- witz bij Praag. Het doel van de op leiding is al naar gelang van de wen sen van de opdrachtgever meer van politieke of economische aard. Alle spionnage-diensten lopen in Praag samen bij een centrale leiding, waar de practische resultaten gecombineerd worden. Canadese gevallenen herdacht GROESBEEK. De jaarlijkse her denking van de Canadezen, die gedu rende de tweede wereldoorlog in ons land zijn gesneuveld, is vanmorgen gehouden op de Canadese militaire begraafplaats te Groesbeek. De plech tigheid werd o.m. bijgewoond door vice-admiraal N. A. Rost van Tonnin gen, die H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard vertegenwoordigde, de minister van Oorlog en van Ma rine, ir C. Staf en de Canadese am bassadeur in ons land, de heer Th. A. Stone. Nadat de plechtigheid was geopend met Protestantse en Rooms Katho lieke kerkdiensten, sprak de Canadese ambassadeur. Wij moeten deze dag niet beschou wen als een, waarop wij oude vijand schappen en oude haatgevoelens op nieuw tot leven brengen, zo zeide hij. Onze kameraden zijn niet gestorven opdat deze vijandschappen en haat gevoelens zouden blijven bestaan. Mag ik, aldus besloot de heer Stone, her inneren aan de woorden van troost die Abraham Lincoln in een brief heeft geschreven aan de moeder van vijf in de oorlog gevallen zoons: Ik ■bid dat onze Hemelse Vader het leed van uw verlies zal verzachten en U zal laten de koesterende herinnering aan de geliefden, alsmede de gerecht vaardigde trots, dat U een zo kostbaar offer op het altaar van de vrijheid hebt gebracht. Staking bedreigt de voedselsituatie STOCKHOLM. In de Zweedse le vensmiddelen-industrie dreigt een grodt conflict. Vandaag zullen o.a. de bakkerijen het werk neerleggen. Het conflict ontstond in de slacht huizen van Stockholm waar de arbei ders loonverhoging eisten. De regering heeft zich tot nu toe niet in deze kwestie gemengd. Onder de huisvrouwen in Zweden heerst een paniekstemming. Men vreest een tekort aan levensmiddelen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2