IfS Comet neergestort met 43 passagiers Moordaanslag in Tunis op gemeenteraadslid Grote fabrieksbrand te Rotterdam Legermonument overgedragen op Grebbeberg Abonn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Bij het wrak geen overlevenden aangetroffen CALCUTTA. Op ongeveer 40 km van Calcutta is een viermotorig Brits passagierstoestel, een Comet, met 43 personen aan boord, in de bergen verongelukt. Geen van de inzittenden, onder wie een baby en" een schoolmeisje van dertien jaar, heeft de ramp overleefd. Het vliegtuig behoorde tot de vloot van de Britse luchtvaartmaatschappij, de British Overseas Airways Corporation en vloog in de normale lijndienst van Australië naar Londen. Veel passagiers wilden de kroning in Londen meemaken. De Comet V for Victory genaamd, is neergestort fn een afgelegen gebied, dat slechts te voet kan -worden bereikt. Het toestel werd 't eerst ontdekt door dorpelingen, die zes km moesten lopen om het politiebureau te Djangi- para te bereiken. In de tijd dat het toestel moet zijn neergestort woedden boven het gebied zware zandstormen, gevolgddoor hevige regenval. Mogelijk is hierin de oorzaak voor het verongelukken te zoeken. De Comet was uil Singapore op weg naar Londen. Op 3 Maart van dit jaar verongeluk te te Karalsji ook een Comet, waarbij alle elf inzittenden om het leven kwamen. 26 October 1952 moest een Cornet kort na het opstijgen te Rome een noodlanding maken, waarbij hij zwaar werd beschadigd. Van Londen uit worden door de B.O.A.C. vier diensten met Cornets ge vlogen, namelijk op Singapore, Colom bo, Johannesburg en Tokio. Onrust in Argentinië duurt voort BUENOS AIRES. Twee mannen en een vrouw zijn te Buenos Aires aangehouden toen zij trachtten een bom te plaatsen in de auto van minis ter van Buitenlandse Zaken Remorino. In het plaatsje Llavallol, nabij Buenos Aires, zijn vijftien aanhangers van de communistische partij aange houden, die tegen de regering gerichte pamfletten samenstelden. Bij huiszoe king vond de politie wapens. Voorts zijn in Monte Grande, eveneens in de buurt van Buenos Aires, drie Radicale leiders aangehouden op een vergade ring. Zij zouden van plan geweest zijn ondermijnende aanplakbiljetten te ver spreiden. Europese eenheid! Paus tot werklozen van Italië VATICAANSTAD. Paus Pius de twaalfde heeft in een toespraak tot vierduizend arbeiders gezegd, dat de grootste hoop van de twee millioen werklozen in Italië in Europese een heid ligt;.. Sprekend over het probleem van de werkloosheid zeide de paus, dat de kerk nu, zoals altijd, de zijde van de arbeider zal kiezen, wanneer deze lijdt onder een onrechtvaardig arbeids contract, of wanneer collectieve con tracten niet in acht worden genomen of wanneer, zonder schade te doen aan de rechten van anderen, de juri dische, economische en sociale omstan digheden kunnen worden verbeterd. Het is onjuist te denken, aldus de paus, dat de belangen van de arbei ders gediend kunnen worden door de oude methoden van de klasseslrijd. Djakarta vraagt Pot in hechtenis te nemen De Indonesische regering heeft de Nederlandse regering verzocht te be vorderen, dat Meine Pot, een van de hoofdschuldigen bij de aanslag op overste Harjono, in hechtenis wordt gezet in afwachting van de definitieve uitspraak. Dit verzoek betreft tevens de andere hoofdschuldige Colson. Het verzoek is gericht door de Indonesi sche Hoge Commissaris in Den Haag lol het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken. De indiening is geschied naar aanleiding van berich ten, dat Meine Pot op het ogenblik on vindbaar is. Meine Pot is zoals gemeld veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf, wegens zijn aandeel in de aanslag op overste Harjono. In afwachting van de behandeling van zijn cassatieberoep heeft mede op grond van een gun stig over hem uitgebracht reclas- scringsrapport de procureur-gene raal niet zijn onmiddellijke inhechte nisneming, geëist. Naar van de verdediger van Meine Pot, mr A. G. Veldhuis te Amsterdam wordt vernomen, heeft Meine Pot op 15 April bij zijn werkgever ziektever lof gevraagd, waarna hij op 17 April zijn woning in Den Haag heeft ver laten. De British Overseas Airways Corpo ration heeft medegedeeld, dat geen der inzittenden de ramp heeft overleefd. Er zijn al 18 lijken geborgen. Wij vernemen van Reuter dat zich aan boord van hel verongelukte Britse straalvliegtuig geen Nederlandse pas sagiers bevonden. In Rampenfonds 110.2 inillioen DEN HAAG. Tot Zaterdag heeft het Nationaal Rampenfonds 110,2 millioen gulden ontvangen. Vrijdag was de stand f 110,1 millioen. Deense regering blijft KOPENHAGEN. De Deense mi nister-president Eriksen heeft beslo ten aan het hoofd te blijven van zijn conservatief-]iberaal kabinet. Hierme de is een eind gekomen aan de Deense regeringscrisis, die sedert de verkie zingen van 21 April bestond. Eriksen zal zijn besluit mededelen aan de ko ning. R.A.I. is gesloten AMSTERDAM. De tentoonstelling van bedrijfsauto's en onderdelen in net R. A. l.-gebouw te Amsterdam is Za terdagavond gesloten. De tentoonstelling heeft in de negen dagen waarin zij geopend is geweest 46.500 bezoekers getrokken. Bey veroordeelt terroristische activiteiten TUNIS. Zaterdagmorgen is een aanslag gepleegd op de vice-voorzitter van de gemeenteraad van Tunis, Tsjadly Kastalli. Kastalli werd zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Later is hij overleden. De moordenaar van Kastalli is Zaterdagmiddag te Tunis gegrepen. Hij bekende de moord te hebben gepleegd. l5e arrestatie werd verricht in een villa te Dermesj, enkele kilometers van Tunis. In de villa werd bovendien een wapenopslagplaats ontdekt. Zondagochtend is te Tunis een aantal nationalistische leiders aangehouden en naai- het Zuiden van het land overgebracht, zo is door een Franse woord voerder meegedeeld. IN GOES WERD een geschenkzending van 73 stuks stamboekvee, bijeengebracht door Friese boerenorganisaties, overge dragen aan de Slichting van de Landbouw in Zeeland. Dit is onge veer 5 pCt. van de totale hoeveel heid geschonken vee. Met een hand druk wordt de overdracht bekrach tigd. Links de heer C. de Putter, voorzitter van de Stichting van de Landbouw in Zeeland en rechts de heer Slienstra, Prov. Voedselcom- missaris van Friesland. Moordenaar gepakt Later is vernomen, dat hel aantal gearresteerden ongeveer twintig be draagt. Onder hen bevinden zich ook twee communisten. De Bey van Tunis heeft Zaterdag geweigerd een beroep te doen op het Tunesische volk om kalm te blijven. Ook wilde hij niet de plegers van aanslagen in het openbaar veroor delen. De Franse resident-generaal, De Hauteclocque, had de Bey Zaterdag middag een nota overhandigd van de Franse minister van Buitenlandse Za ken, Bidault, waarin hierop werd aan gedrongen. Premier Bakkoesj heeft, nadat hij op de hoogte was gesteld van de moord op Kastalli, onmiddellijk een onder houd gehad met de Franse resident- generaal, Jean de Hauteclocque. In kringen van de resident-generaal acht men het waarschijnlijk, dat krach tige maatregelen genomen zullen wor- Engels echtpaar om het leven gekomen AMSTERDAM Bij een verkeers ongeluk op het Leidseplein is van ochtend een Engels echtpaar om het leven gekomen Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Een internationale delegatie van het Europese defensie-comité heeft een bezoek gebracht aan de plaats Lul- ivorth in Engeland, alwaar zij ver schillende nieuwe legervoertuigen e.d. bezichtigden. V.l.n.r.: luit.-gen. De Larminat (Frankrijk), dr Speidel. de voormalige stafofficier van gen. Rom mel, luit.-gen. Calmeijer (Nederland) en generaal Kenneth Crawford. den om candidaten voor de gemeen- teraadsvei-kiezingen te beschermen. BEY OVERSTAG De Bey van Tunis, Sidi Lamine, heeft later na eén onderhoud met de onlangs benoemde secretaris-gene raal van de Tunesische regering, Du- poizal, een beroep op de bevolking gedaan kalm te blijven. Hij keurde terroristische activiteit en bloedver- spilling af. De Bey ging niet in op het derde Franse verzoek om een beroep te doen op de bevolking de gemeen teraadsverkiezingen niet te boycotten. De oproep van de Bey wordt als een groot persoonlijk succes voor Du- poizat beschouwd. De Bey had aan vankelijk het verzoek van de Franse resident-generaal, De Hauteclocque, afgewezen. Hij heeft zijn vijandige gezindheid jegens deze nimmer ver borgen gehouden. Wie is grensrechter! Tijdens de wedstrijd Loenermark- Beekbergen, vlagde de heer G. langs het lijntje. Hij deed het niet naar genoegen van de heer P.L.J.B. die tal van eritisehe opmerkingen uitte. Dat werd de grensrechter tenslotte te machtig en onder het slaken van de kreet „Wie is hier grensrechter?"' stormde hij op de heer B. af en diende hem een aan tal stompen op het gelaat toe. Waarmede uiteraard de vraag wie er grensrechter was, niet werd opgelost. Bij de politie volgde echter aangifte van mishandeling zodat de politierechter wel het laatste woord zal spreken. Millioenen schade en talrijke werklozen ROTTERDAM. Een felle uitslaande brand, die tot ver in de omtrek te zien was en menige Rotterdammer in het nachtelijk uur uit zijn bed lokte, heeft bijna de gehele oude fabriek van de V.I.R. (Verenigde Industieën Rotter dam) in de as gelegd. Omstreeks half zes werd door de omwonenden een hevige ontplof fing gehoord in deze fabriek, waar zo wel gloeilampen als tricotages ver vaardigd worden. Of nu deze explosie oorzaak is geworden van de brand, dan wel dat hel vuur reeds woedde en de ontploffing slechts een gevolg was van oververhitting, is nog moeilijk te zeggen. Het onderzoek is nog gaande. Reeds spoedig baanden de vlammen zich een weg naar buiten. Men alar meerde de politie en de brandweer, welke laatste op het eerste alarm met groot materieel uitrukte. Het bleek echter niet gemakkelijk te zijn in deze fabriek, die als het ware tussen de woonblokken is ingebouwd en voorna melijk door een nauwe poort te berei ken is, bij de vuurhaard te komen, te meer omdat de hitte te groot was en de rookontwikkeling enorm. Steeds meer blussingsmaterieel rukte aan. Het is aan het doortastend ingrijpen van de brandweer te danken geweest, dat althans een nieuw gedeelte van de fabriek behouden is kunnen worden. De oude fabriek is echter zo goed als geheel ver-woest. Tegen negen uur was men net vuur meester en kon met de nablussing worden begonnen. Gelukkig hebbende in de nabijheid staande woonhuizen en bedrijven geen noemenswaardige schade opgelopen. Hoe groot de schade in totaal is, valt nog moeilijk' te overzien, maar men spreekt van millioenen. Vermoe delijk komen door deze brand enige honderden werknemers, onder wie veel meisjes, voorlopig zonder emplooi. Weg naar Walcheren weer open DEN HAAG. In de nacht van Dins dag op Woensdag zal de verbinding tussen Bergen op Zoom en Goes voor alle verkeer worden opengesteld. Daar de rijksweg door Zuid-Beve land evenwel niet te gebruiken is, wordt het verkeer over dijkwegen ge leid, waarbij de politie regelend op treedt. Men dient dus met enige ver traging rekening te houden. Het openstellen van deze verbinding betekent een aanzienlijke verbetering daar het verkeer bestemd voor Zuid- „Een herinnering aan hen die vielen" IIHENEN. Op de Grebbeberg te Rhenen is vanmorgen het nationaal legermonument door de voorzitter van de Stichting Nationaal Legermo nument overgedragen aan de staat der Nederlanden. Namens de staat aan vaardde de minister van Ooorlog en van Marine, ir C. Staf, het monument met de volgende rede: Wederom zijn wij tezamen gekomen op de plek, waar de strijders van 1940 over offers een daad willen stellen midden van het gebied waar de oorlog in al zijn verschrikkingen gedurende Staking der zeelieden Regering poogt te bemiddelen PARIJS. De Franse regering heeft bekend gemaakt dat een verzoenings commissie zal trachten de staking van 1000 koopvaardijofficieren van Franse transatlantische passagiersschepen te regelen. De stakers werden echter ge waarschuwd, dat hun eis voor een 40- urige werkweek niet zou kunnen wor den ingewilligd, als de drie grote Franse passagiersschepen lie de Fran ce, Liberté en Flandres een reis naar New York moeten overslaan. Dit zou een schadepost van ongeveer een mil lioen dollar betekenen. De lie de France had reeds moeten uitvaren. Het vertrek van de Flandres is uitgesteld en wellicht zal ook de Liberté niet kunnen uitvaren. Koninklijk gezin met weekend op 't water AMSTERDAM. H. M. de Koningin en Prins Bernhard hebben gisteren met de vier prinsessen een bezoek gebracht aan de nieuwe jachthaven van de Koninklijke Nederlandse Zeil en Roeivereniging, die Vrijdag in Mui den is geopend. Het koninklijk gezin arriveerde omstreeks half twee en ging onmiddellijk aan boord van het ko ninklijk jacht, de Piet Hein. Na een tocht van enkele uren over het IJssel- meer in hel stralende lenteweer, keer de het jacht circa 5 uur in de haven terug. H. M. de Koningin en de vier prinsessen stapten terstond in de wagen en reden naar Soestdijk terug. De prins vertoefde nog een half uur met het bestuur van de vereniging in het nieuwe clubgebouw en keerde daarna eveneens naar het paleis terug. Honderden inwoners van Muiden juichten de koninklijke gasten luide Praag kondigt een amnestie af LONDEN. Radio-Praag heeft gister avond omgeroepen dat in Tsjecho- Slowakije een amnestiebesluit is uit gevaardigd, waarvan de bijzonder heden overeenkomen met die van de amnestie in de Sovjet-Unie na de dood van Stalin. Politieke gevangenen zijn dus uitgezonderd. Beveland, Walcheren en Zeeuwsch- V laanderen niet meer via Antwerpen behoeft om te rijden. enkele dagen woedde en waar na har de en ongelijke strijd velen hun leven voor koningin en vaderland gaven. In dit vrije land zoeken wij thans naar wegen om de weergekregen vrijheid te behouden. De vrijheid waarvoor zij hun leven hebben ingezet, is ons dier baarste bezit. Wij weten, dat wij met anderen sterker staan en in internatio nale samenwerking zoeken wij de kracht, die ons samen stand zal doen houden. Het Nederlandse volk heeft tegen- overs offers een daad willen stellen door het oprichten van een gedenkte ken op dit histoxische veld. Wij mo gen het comité voor zijn lofwaardig initiatief dankbaar zijn. Gaarne wil ik dan ook dit monument aanvaarden en toezeggen dat het zal worden ondei-- houden om steeds op waardige wijze de herinnering wakker te roepen aan de hier gevoerde strijd en aan hen die hunleven lieten. Ik ben het met de voorzitter van het comité eens, dat dit monument tot stand gekomen is uit een voortreffe lijke geest van samenwerking en uit de liefde voor ons vaderland. Wij voe len, dat ons offer slechts heel gering is in vergelijking met. het hoge offer, dat zij, die hier liggen, hebben ge bracht. Laat in deze geest van samen werking en in deze liefde tot ons land dit monument zijn zoals het opschrift op de klok dit zegt: Een herinnering aan hen, die vielen. Het weer in Europa Wccrrapportcn van hedenmorgen 7 u. Steden Weer Wind Temp. 1. s. en nee rsl. (mm) Helsinki zw. bew. h 7 16 0 Stockholm onbew. nnw 2 19 0.3 Oslo geh. bew. 0 4 18 0 Kopenh. half bew. n 6 16 0 Amsterd. motregen nno 7 18 0.1 Edinburgh onbew. windstil 19 0 Londen onbew. windstil 18 0 Luxemburg onbew. nno 10 23 0 Parijs licht bew. n 7 22 0 Bordeaux mist w 3 19 '1 Grenoble 1. bew. windstil 20 0 Nice zwaar bew. nw 4 23 0 Genève nevel windstil 24 0 Zürich onbew. windstil 23 0 Locarno onbew. windstil 21 0 Berlijn zw. bew. nw 2 25 0 Frankfort onbew. nno 6 26 '0 Münclien nevel zw 1 20 0 Wenen licht bew. windstil 23 0 Innsbrück 1. bew. windstil 25' 0 Verwachting NOORDELIJKE WIND Droog weer met voornamelijk in het Noorden en Westen van het land overdrijvende wolkenvelden. Overwegend matige Noordelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. 5 MEI Zon op 5.04, onder 20.11 Maan op 1.46, onder 10.01

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1