BEDRIJFSAUTOMOBIELEN VERZETSMONUMENT OP DE MARKELOSE BERG „Het oude Haarlemse stadsbeeld" in FOTO'S J?c e uan 't CEn ten slotte... ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DONDERDAG 30 APRIL 1953 (Ingez. med.-advertentie) 32 ste tentoonstelling 23 April - 2 Mei Pn s f 2 mei bei Open 10-18 uur.' Zoïitiég 26'April 12-18 uur Onderdelen Toebehoren Banden Garage-uitrusting Overijsselse verzetsstrijdei's eren hun gevallen makkers (Van onze redacteur In het Oosten des lands). Almelo, 30 April. Aanstaande Zaterdag zal een monu ment ter nagedachtenis van de geval len verzetstrijders in Overijssel worden onthulu. Het gedenkteken, dat door dc mensen van het Overijsselse verzet voor hun gevallen kameraden wordt opgericht, vermeldt de namen van dc 500 slachtoffers. De beeldhouwer Titus Leeser uit Ommen moest daarom de uitvoering van de hem verstrekte opdracht rekening houden met een vr\j grote muuroppervlakte. Hij is erin ge slaagd die te verkrijgen door het monument samen te stellen uit drie zuilen, ter hoogte van 6 meter. De breedte bedraagt 50 cm en de diepte 1.50 m. Boven de namen op de mid delste zuil staat ter linker zjjde een opdracht en rechts een vers van Victor E. van Vriesland. De opdracht luidt: „Overijssels ver zetstrijders 19401945 eren met dit gedenkteken tot in verre tijden hun makkers, die om geweten en mensen waarde hun leven offerden." En de versregels: „Toen 't land werd onderdrukt, geplunderd, uitgemoord Hebben ze alleen naar de Innerlijke stem gehoord. Hoezeer bedreigd, bekneld, gejaagd in wreedsten nood, Volgden zy slechts één weg: Hun trouw tot in den dood. Aan de voet van iedere zuil, tegen de scherpe kant, ls een beeld opge steld. Deze drie figuren, die (van links naar rechts) het ongewapende verzet, de vrouw in het verzet en het gewapende verzet weergeven, zijn dooi de heer Leeser uit een Franse kalk steensoort gehouwen. Het gehele mo nument ls trouwens in deze steen uitgevoerd. De beeldhouwer ls eind December met het hakken van de steen begonnen. Hii heeft niet met een uitvoerder gewerkt, zodat hij niet aan het geschetste voor-ontwerp was gebonden, doch volkomen vrij was. om de detaillering en het karakter van de vormen aan de steen aan te passen. Het monument is opgesteld op de Markelose berg, waar de heer Leeser deze dagen de laatste hand legt aan ZEEGRASPAKHUIS TE HAARLEM UITGEBRAND (Van onze correspondent) Haarlem, 30 April Gistermiddag omstreeks vier uur brak brand uit vermoedelijk tengevolge van kortsluiting', in een pakhuis van zeegras en „erin" aan de Spaamwoude straat 5 te Haarlem. Het uiterst brand bare materiaal, toebehorende aan de grossierderij in behangers- en stoffeer dersartikelen van de firma J. B. VVy- nants Co., vormde een prooi, waarvan de vlammen zich gretig meester maak ten, Dit ging gepaard met een zware rookontwikkeling, waar tallozen aan de overzijde van het Spaarne naar ston den te kijken. De brandweer was spoe dig aanwezig en tastte de vlammenzee met twee autospuiten aan, maar kon niet voorkomen dat de beide bovenver diepingen geheel uitbrandden. Alleen de benedenverdieping bleef gedeeltelijk intact Burgemeester Cremer* woonde de blussing bii. Acte de précense van Edmond Wingen in Den Haag In Kunstzaal Les beaux Arts, Noordeinde 113, exposeert Edmond Wingen aquarellen, gouaches en cera- mische klein-plastiek. een bonte menge ling van rijp en groen, die enerzijds de goede indruk, welke zijn tentoonstelling in Galerie Loujelzky van ongeveer een jaar geleden heeft gemaakt, bevestigt, doch anderzijds het gevaar van een cri- tiekloos tentoonstellen van wat niet meer dan studiemateriaal is, alleen van belang voor de kunstenaar zelf. insluit. Wingen is een kunstenaar vol temperament, in zijn kleurstelling en factuur typisch Lim burger. die het van de directe, rake no titie moet hebben, die geen aarzeling kent. maar als zodanig de spijker op de kop of de plank mis slaat. Bovendien blykt een nieuwe omgeving, die frisse Inspiratie biedt, voor de kwaliteit van ziin oeuvre van beslissende betekenis: aandachtige doordringing in een lang zaam vertrouwd wordend object ligt hun niet. De landschappen, merendeels remi niscenties aan zijn Franse reis. zijn daardoor herhalingen van wat hij reeds eerder en meer geïnspireerd heeft ge- feven, hetgeen zich vooral wreekt in de leur. die soms al te bont en onnodig brutaliserend is aangebracht, al blijven in de structuur kwaliteiten onmiskenbaar. Geheel nieuw doorleefd en daardoor als geheel ook gaver zyn de studies naar de k'c'nzoon, vooral waar „Rohbie" de trots van de ouders of grootouders is en met dezelfde ernst de fles. hem door beide f:eneraties toegediend, leegdrinkt. Hier s Wingen op zijn best en bewjjst ten over vloede. dat de aquarel en de gouache hem beter liggen dan de olieverfsehilde- ring. Van de baby alleen zijn er ten slotte nog enkele schetsen, die wij geenszins expositie-rijp achten. Evenmin staan de klein-plastieken op een niveau, dat Win gen volledig waardig is. Een acte de présence aldus, die naar beter en naar bevestiging van het nieuw bereikte doet Uitzien. F P. HUYGENS FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen) Getrouwd: L. C. Schleper en J. Wijnbergen, Rotterdam. Bevallen: von Martels Dankern— Terwindt, d„ 's-Gravenhage: Cornells— Honigh, z., idem: TerwenDriessen, d„ Rotterdam: Van VeenDe Klerk. z„ idem: WitteStaffhorst, z., Arnhem; MorsinkJansen, d., Minnertsga; Wil- lemse—-Huser, z., Rotterdam. Overleden: E. W. G. Loeff- Bossers. 83 j,, Zeist: T. de Valk -Beu kenkamp. 81 jOverschie: S. Zoon -van den Berg, 65 j.. Sommelsdijk; H. Schmidt, nv. 75 i, Rotterdam: N. Sonneveld- Kurend Ijle 63 j., idem; G. A. Roozen- beek- -Hooftman. 86 j„ Rotterdam, Schlcbrock: H. Wilms, m.. 72 j., Hooge- vren; J. M A. Thewissen, m., 59 j.. Nijmegen; K. Wijkcr, m., 61 j., Amster dam. zjjn werk, dat mede door de donker groene achtergrond van een dennen bos, een uitstekende indruk maakt. De plaats voor het monument is met zorg gekozen: diverse factoren hebben de keuze uiterst moeilijk gemaakt. Men meent thans een „neutrale" plaats te hebben gevonden, die evenmin uitge sproken Sallands, als Twents is en daarom ook voor de Noordwesthoek aanvaardbaar. NATIONALE HERDENKING TE WEESP Maandag 4 Mei zal te Wcesp een stille tocht worden gehouden: de stoet vertrekt van Het Grote Plein en zal voeren naar de begraafplaats aan de Kcrte Muiderweg. Vertrek 19,30 uur. Op de begraafplaats zullen te 20 uur de twee minuten stilte in acht worden ;enomen, waarna om 20.02 uur de :ranslegging zal volgen. Na de stille tocht zal in de Ned. Herv. kerk een herdenkingsdienst wor den gehouden, uitgaande van de Ned. Herv., Geref. en Evang. Luth. kerk. In deze dienst zal voorgaan ds G. J. v. d. Poll, Ned. Herv. predikant al daar. Het Weesper Mannenkoor zal medewerking verlenen. In de Ned. Prot. Bond zal eveneens een herdenkingsdienst worden gehou den. waarin zal voorgaan ds A. van Wjjk. Medewerking verleent het Kerk koor: bovendien zullen voordrachten worden gehouden. B-wegenbesluit verontrust Gelders bedrijfsleven Aan- en afvoer van grondstoffen en producten bemoeilijkt (Van onze correspondent) A r n h e m, 30 Apr! Het afsluiten der wegen Wester voortLathumGlesbeekBlngerden- DoesburgBronkhorst en de wegen in de omgeving van Lobith en Panner- den voor zwaar autoverkeer, ingevolge het B-wegenbesluit voor Gelderland ten oosten van de Rijn en IJssel, zal tot gevolg hebben, dat de aan deze wegen gelegen steenfabrieken vrijwel in de onmogelijkheid zullen verkeren hun producten af te voeren. Deze steenfabrieken produceren per jaa ongeveer 300 mlllioen stenen, onge veer 18% van de Nederlandse produc tie. Voor de transportbedrijven, die dB vervoer verzorgen, wordt hetonmoge lijk hun zware en kostbare materieel, dat voor ander vervoer veelal niet ge schikt is. bovendien verder te exploi teren. Ook de aanvoer van andere grondstoffen voor dc bouwnijverheid za! de terugslag van dc afsluiting van vele wegen ondervinden, doordat de transportkosten aanzienlek zullen stij gen. Verder zullen de aan- en afvoer voor de zuivelfabrieken, graanmaat- derijen o.d. worden bemoeililkt. Ten tt« - - Een Amerikaanse hommenwerper van het type B-29 is Woensdag in de omgeving van San Antonio in de Ame rikaanse staat Texas verongelukt en verbrand. Tien leden van de bemanning kwamen om het leven, vier inzittenden konden zich met een valscherm redden. EEN DUIK IN HET VERLEDEN DE Vereniging Haarlem heeft in de Hoofdwacht op de Grote Markt een tentoonstelling ingericht van foto grafieën en afbeeldingen van jaren her, enaamd „Het oude Haarlemse stads beeld". Bij het bekijken van deze oude, soms nog" niet eens zo èrg oude foto's, is er één ding dat de beschouwer in het bijzonder treft, en dat is de rust, de diepe, door niets verstoorde rust, die nog maar weinige decennia geleden in Haarlem heerste. Dat er eens in Haar lem verkeerslichten zouden moeten ko men, moet de mensen van toen wel to taal onbegrijpelijk zijn geweest, zo ze het geweten hadden. Wat In de tweede plaats opvalt zijn de bomen. Haarlem zit nóg goed in de bomen maar wat stonden er vroeger (in 1900) op de Ge dempte Oude Gracht nog een zware lommerrijke iepen. Ook de Nieuwe Gracht zag er toen nog indrukwekken- der uit dan tegenwoordig. Waar de Grote Houtstraat op de Grote Marlet uitmondt had men het z.g, „Gat" van de Grote Houtstraat, en een foto uit die tijd toont ons het koffiehuis van Van der Wal, bijgenaamd de Joden- beurs, het oude sociëteitsgebouw Trouw moet blij eken, afgebroken in 1873, het Noordhollands koffiehuis van de wedu- -e Krieger (tante Ka) en het visafsla- gershulsje vroeger bewoond door de familie Andre. Een ander bouwwerk dat in 1873 is afgebroken is de Kleine Houtpoort, blij kens de foto een curieus gebouw met zijn massale torenspits als van een ka thedraal. De poort is in genoemd jaar /oor afbraak verkocht voor 2075. Hoe het oude station op het Stations plein er uitzag, afgebroken in 1907, kan men ook zien evenals de spoorwegover gang met afsluitbomen aan de Kruisweg en de luchtbrug die daar was. Aan de Varkensmarkt (thans Ken- nemerplein) vond men het station en de goederenloods van de Noord- en Zuid hollandse Stoomtram Tot 1923 stond op de hoek van de Zijlweg en Kinderhuissingel de boerderij en stalhouderij van J. van Koode, D:e is in dat jaar afgebroken en op die plaats werd het gebouw van de Sociëteit Ver- eenlgimg gezet- Een andere foto brengt in beeld hoe het begin van de Kervnemerstraat er uit zag toen die plaats nog de driesprong onder Schoten heette. Daa.r stond de herberg van Klaasje Klinkeniberg afge broken in 1924. Interessant zijn de foto's van df Oude Gracht vóór de demiping Ln 1860 en van het Verwulft tijdens de demping' in 1859, evenals van de hoefsmederij met ouderwetse traval Ie aan de Wagen weg tegenover de Schouwt jesl a an, af gebroken in 1921, Met -vertedering bekykt met de oude ansichtkaarten waarop de schaarse voorbijgangers zo martiaal poseren, de heren met modieuze matelots, de dames met omvangrijke hoeden, Het ais een goede gedachte geweest van de Vereniging Haarlem ons het verleden te tonen dn deze reeksen oude foto's, een vrj) recent verleden dat zó diametraal met onze tegenwoordige tijd verschilt. De tentoonstelling is ge opend op Maandagavonden van 8 tot 10 uur en op Woensdag- en Zaterdag middagen van 2 tot 5 uur. Zij wordt 13 Mei gesloten. Reinders Olie- en Veevoeder fabrieken zestig jaar (Van onze correspondent) Zwolle, 30 April, Vrijdag 1 Mei bstaat de N.V. Reinders Olie- en Veevoederfabrieken te Zwolle zestig jaar, In 1893 werd begonnen met het persen van olie in twee oude molens, thans ls het. bedrijf uitgegroeid tot een complex gebouwen, waaronder een raffinaderij. Ér werken 130 man. Feestweek te Leiden Openbaar slachthuis bestaat 50 jaar Bloemenbraderie geopend (Van onze correspondent) Leiden, 30 April. De Leidse feestweek begon gister middag met de herdenking van het gou den jubileum van het Openbaar Slacht huis, waaraan door de tegenwoordigheid van vele autoriteiten, onder wie mr L. A. Kesper. commissaris der Koningin in Z.-Holland. veel luister werd bijgezet. Deze herdenking begon met de opening van een grote slagersvaktentoonstelling in het sïachthuls door mevr. Kesper. echtgenote van de commissaris der Koningin. Na deze tentoonstelling, waar men vlees van levend vee tot in blik gecon serveerd kan aanschouwen, te hebben bezichtigd, begaven de autoriteiten zich naar het Stadhuisplein, waar burgemees ter jhr mr F. H. van Kinschot de Bloe menbraderie opende, die gedurende drie. dagen wordt gehouden en reeds op de eerste dag veel belangstellenden trok. In de Burgerzaal van het stadhuis vond vervolgens de officiële herden kingsbijeenkomst plaats, waarbij de burgemeester speciaal verwelkomde de heer en mevrouw Kesper, mr Helmstrijd griffier van Ged. Staten, en vooral ook de thans 92-jarige lr G. L. Driessen. oud-directeur van Gemeentewerken te Leiden, die vijftig jaar geleden het slachthuis bouwde. Nadat door de directeur van het slachthuis dr Reitsma een gedenksteen was onthuld ter herinnering aan de eerste directeur prof. dr D. A. de Jong, werd nog liet woord gevoerd door de heer A. Burggraaf, vertegenwoordiger van dc veterinair hoofdinspecteur der Volksgezondheid door prof. dr G. M. v. :1. Plank, voorzitter van de faculteit der veeartsenijkunde te Utrecht, en door prof. dr P. H. van Thiel namens de fa culteit der geneeskunde te Leiden, diehet grote nut en het volksbelang van een wetenschappelijk verantwoorde vee- en vleeskeuring belichtten. Protest van federatie van woningbouwverenigingen Tegen verdeling van bouw volumes in Hilversum De federatie van Hllversumse wo ningbouwverenigingen sprekend namens ruim zesduizend aangesloten leden heeft in een brief aan B. en W. krachtig geprotesteerd tegen de gang van zaken bij de verdeling van de bouw volumes. In de brief wordt vastgesteld, dat hot aantal Hilversumse woningzoe kenden is gestegen tot vierduizend. Hiervan is ongeveer 70r afkomstig uit de arbeidende stand. Blijkend de laatste beschikbare cijfers in het verslag van de gemeentelijke dienst van bouw- en woningtoezicht ziin er van 31 Decem ber 1951 tot 15 September 1952: 1136 woningen aanbesteed, waarvan slechts 343 woningwet-woningen, die wat huur waarde betreft binnen het bereik liggen van het gemiddelde arbeidersgezin. De federatie acht een dergelijke verdellng vun het bouwvolume juist tegenoverge steld aan de behoefte. Het industriebouwplan voor woning wetwoningen had voor de federatie alleen aantrekkelijkheid, aldus de brief, omdat 29% aan de bouwverenigingen werd beschikbaar gesteld. Voor liet ove rige geschiedt echter alle woningbouw in Hilversum voor mensen met een ruimere beurs of voor personen die zich van bulten de gemeente in Hilversum vestigen. Hoewel de federatie geenszins afkerig is van deze vestigingen, wenst z(j ook de belangen van de eigen inge zetenen behartigd te zien. In de brief wordt ten slotte vastge steld, dat het overgrote deel van de Hil versumse nieuwe bouw bestemd is voor de middenstandssector. Tegen deze gang van zaken protesteert de federatie met klem. Zij Js van oordeel, dat eerst zes k zevenhonderd arbeiderswoningen in Hilversum moeten worden gebouwd, al vorens toestemming mag worden ver leend voor de verdere bouw van midden standswoningen. OLLE KAPOEN EN DE ROTSREKELS DRUK pratend liepen ze door het bos naar Olies huisje, was druk bezig om maar toen ze er bijna waren, bleef Uil ineens luisterend timmeren, staan. „Daar is iemand aan het timmeren!" stelde hy vast. „Horen jullie het ook?" Duidelijk drong het geluid van hamerslagen tot hen door. ..Daar is vast iets niet in orde!" stelde Uil vast en op een holletje gingen ze verder. Bij Olies huisje wachtte hen een vreemd schouwspel. Rotsrekel had wat oude planken uit de schuur gehaald en de ramen en de deur daarmee dicht te timmeren. „Hé! Ho! Stop! Schei uit! Wat doe je daar?" schreeuwde Uil en Verk bromde: „Je vernielt Olies huis! Wil je wel eens onmiddellijk ophouden!" Rotsrekel keek het drietal een beetje onzeker aan. „Dat is omdat Olie Kapoen weg ls!" legde hjj uit. „Nu kan hij er lekker niet in, als hy weer terugkomt. Bè!" En hy wilde weer aan het timmeren gaan. Do Amsterdam Londen Verzekering Mij, te Amsterdam, sloot 1052 af met een winstsaldo van 474.140 (v.j. 267.772), waaruit op het geplaatste kapitaal ad 6.600.000. waarop nog 5.100.000 moet worden gestort, een onveranderd dividend van 10 kan worden betaald, (Ingez. med.-advertentie) van 'n Een prBCht van 'n tijtS O T A - I E 1 R Koningin bracht bezoek aan Moerwijk (Van een onzer verslaggevers) In het vervolg van haar niet-officiële bezoek aan 's-Gravenhage heeft de Koningin gistermiddag een rondrit ge maakt door de nieuwe wijken Moerwijk en Morgenstond, vergezeld door dc bur gemeester mr F. M. A. Schokking en de hoofddirecteur van de dienst van de Wederopbouw en Stadsontwikkeling, dr ir F. Bakker Schut. In de grootste bouwput van Europa wapperden gistermiddag vrolijk de vlaggen. Gereden werd langs de drie belangrijkste winkelcentra in Moerwijk: de Betjc Wolffstraat, de Jan Luykcnlaan en de Raaphorstlaan. In deze centra hadden de Mocrwijkers zich verzameld tot een duizendkoppige menigte, die de Koningin hartelijk toejuichte. De rijtoer werd onderbroken bij het Noodvvijkcentrum op de hoek van de Medlerstraat en de Erasmusweg. Hier werd de Koningin ontvangen door de voorzitter van de Moerwijkgemeenschap, de heer L. W. Hofstraat, nadat de 7-jarige Marjolijntje Hiestand haar na mens de jeugd in dit stadsdeel bloemen had aangeboden. Vertegenwoordiger; van de verschillende jeugdorganisaties in -verenigingen hadden op de stoep oor het nog niet geheel voltooide blok woningen al dan niet gewapend mei vlaggen of totempalen een haag ge vormd. Onder de luide toejuichingen van het publiek betrad de Koningin een twee kamerwoning, waar de leden van het be stuur van de Moerwijkgemeenschap aar. haar werden voorgesteld. Ook de wet houder van wederopbouw, ir L. J. Feber, was hier aanwezig. Onder het genot van een kopje thee liet Koningin zich uitvoerig inlichten, terwijl zij aan de hand van een maquette, gra fieken en foto's een overzicht kreeg van de plannen, o.a. ten aanzien van de ves tiging van een wijkcentrum op het Erasmusplein en het toekomstige Hees- 'wjjkplein, waar een winkelcentrum wordt gebouwd en waar voor de bevol king op mooie zomeravonden gelegen heid zal zijn naar concerten te luisteren. Na ongeveer drie kwartier in het Noodwijkcentrum te hebben vertoefd, vertrok H.M. weer in gezelschap van de. wethouder van Wederopbouw, ir Feber. van dr ir F. Bakker Schut. Bij het verlaten van het Centrum werden de Koningin door drie meisjes van ver schillende jeugdorganisaties enige foto's en van raffia vervaardigde dieren aan geboden, welke attentie de Koningin bij zonder op prijs stelde. Na afloop van de rijtoer werd in de ambtswoning van de burgemeester de thee gebruikt. De onlangs uitgelote 3i en 4% pandbrieven van de Zuid-Nederlandsche Scheepshypotheekbank te Rotterdam kunnen worden verwisseld in 4A% pand brieven k 993%. (Ingez. med.-advertentie) OOÓJ, Dagelijks feuilleton door GUY TRENT HOOFDSTUK IX ROOSJE beleefde niets bijzonders in haar eerste jaar bij het Gaiety Thea ter. De operette waarvoor zij was aangenomen, oleef volle za.'en ir»kken en 't zag er naar uit alsof zij George Edwardes vorige successen nog niet stukken zou slaan. De ster was bepaald een lievelinge van het publiek; de sou brette en de kleinere rollen waren in de vertrouwde handen van actrices, die haar sporen verdiend hadden, maar die geen van allen enig blijk gaven dat ze graag wilden opkrassen om daardoor aan een jonger talent onder de meisjes in 't ballet 'n kans te geven. Maar voor Rose zelf (ze antwoordde niet eens meer wanneer iemand „Roosje" tegen haar zei!) was ieder moment, dat ze ln de schouwburg doorbracht, even opwindend, 't Leek alsof er iedere dag Iets nieuws te leren viel. Al heel gauw had ze gemerkt, hoeveel ze ten achter stond bij die nieuwe colle ga's, in toneelteohniek èn in haar hele optreden. Zu mocht dan al 't ongelofelijke for- ulntje hebben gehad, dat ze hij 't Gaiety Theater was geëngageerd, maar ze stond nog ver en nee) ver f van de fel-hegeerde qualificatie van „Gaiety- girl". En koriste-zijn aan dat theater beduidde voor Rose nog maar 'n spring plank; haar einddoel was daar 'n operette-ster te worden. Niets gaf ze om die gemakkelijk-behaalde voordeeltjes, die aan andere meisjes in de schoot geworpen werden. Voor Roosje zou 't Gaiety nooit zoals de cynische be schrijving ervan luidde de makke lijke weg worden naar dure bontman tels en diamanten armbanden! Een ernstig probleem vormden haar kleren Hoe dan ook, "n Gaiety-girl moest er op straat even elegant uitzien als op 't toneel! Gelukkig voor Rose had mevrouw Moody haar met tranen in de ogen gesmeekt bii hen m hliiven, maar weigerde een penny méér kost geld aan te nemen dan toen Roosje zon der werk was. Dus had Rose voor de eerste maal in haar leven geld om uit te geven voor andere dan strikt nood zakelijke dingen. Listig lette ze op elk detail van de elegante ensembles, die de andere meisjes van het gezelschap droe gen en probeerde die op naar eenvoudige manier na te maken. C ede handschoenen en schoenen, be merkte ze, konden de doodgewoonste mantel en rok eruit doen zien of ze by een goede zaak waren gekocht. Ze lette er op hoe bloemen op modelhoeden waren gezet en bevestigde op haar eigen goed kope vilten of strooien hoedje één enkele roos op precies dezelfde wijze. Voor er 'n paar maanden om waren benijdden de andere meisjes haar letterlijk haar goede smaak en ze kreeg verzoeken of ze by 't vermaken van jurken of hoeden van 't vorige jaar 'n handje wilde helpen. Maar in 't begin was dat niet gemak kelijk geweest: die vriendschap te winnen. Want de meisjes voelden alleen maar wantrouwen tegen iemand uit haar kringetje, die nooit een invitatie voor een souper aannam en die de jonge mannen buiten by de artisten-ingang voorbijliep, zonder dat ze één van hen toeknikte of lief tegenlachte. Waai-om, probeerden zy uit te vissen, was zij eigenlijk door de directeur zelf geëngageerd, een meisje dat nog maar koud aan 't toneel was en die door niemand werd geprotegeerd? „Jij bent de verkeerde artisten-ingang ingegaan, meid", plaagde een van naar. „Jy had naar de Haymarket moeten gaan, daar spelen ze Shakespeare. Daar gaan die actrices heen die willen s p e 1 e n!" Langzamerhand gaven ze zich echter gewonnen voor Rose's karakter, door haar snel-gewekte sympathie voor ieder, die in moeilijkheden verkeerde. Zy was de eerste, die merkte dat 'n collega zich door de voorstelling heen probeerde te slaan met 'n razende kiespijn en meteen wist ze daar een huismiddeltje voor. „Zal ik je nek eens masseren, kind. dat wil wel eens helpen", placht Rose een migraine-slachtoffer aan te bieden. Iemand anders had huiselijke moeilijk heden: een zieke moeder, een vader zon der werk en op de een of andere manier raakte iedereen er aan gewoon naar Rose Torrent te lopen wanneer ze haken en ogen hadden, 't Leek wel of zy speciale gave had waardoor mensen inzagen, dat de dingen per slot van rekening zo verschrikkelijk niet waren. Haar aangeboren gezond verstand stelde haar bovendien in staat goed, nuchter advies te geven zelfs aan mensen die veel meer levenservaring hadden dan zijzelf. Bovendien was niets haar ooit te veel. 't Kon haar niets schelen tussen matinee en avondvoorstelling in de kleedkamer te blijven om voor 'n meisje, dat een langrijke afspraak had, een japon in orde te maken, of kousen te wassen of een ceintuur op te strijken. Zelf bezat ze geen enkele avondjurk, maar wat haar andere kleren betrof iedereen kon een hoed van haar lenen of 'n pas gewassen blouse. Maar wat 't allermerkwaardigste aan haar was, zeiden ze, was het geduld en het begrip dat ze had wanneer 't over hartszaken ging, terwijl Rose, voor zo ver bekend, toch zelf nooit een aanbid der had gehad en zo groen was, naar ze plagend zeiden dat ze nog aan Sinterklaas geloofde! Maar toch was Rose de enige geweest die Rita Lane au sérieux genomen had, die avond toen ze hysterisch verkon digde, dat iemand anders haar plaats in de voorstelling maar in moest nemen omdat zy niet van plan was nog verder te leven nu haar Bertie haar in de steek had gelaten om met de dochter van een hertog te trouwen. „Zoveel karakter heb ik nog wel ik wil niet blyven leven om te zien hoe hij bij dat wijf hoort..." Nou ja, uitten ze niet allemaal wel eens zulke bedreigingen, de een of an dere dag? Alleen Rose had de onevenwichtige koortsachtige glans in Rita's ogen ge zien en ze stond erop met Rita mee te gaan naar haar flat in Maida Vale (waarvan de huur nog voor drie maan den vooruit was betaald, door de eens smoor-verliefde Bertie). De volgende dag kwamen beide meisjes bleek en moe aanzetten voor de matinee, want ze had den de hele naoht opgezeten. Maar Rita sprak niet langer over zelfmoord! Een tijdje naderhand, toen ze schok over de ontrouw van haar min naar 'n beetje te boven was, nam ze Cissie Glare in vertrouwen, haar boezem vriendin: „Torrent weet meer van liefde dan wij allemaal bij elkaar. Die nacht toen ik zo ellendig was over Bertie ik zou er 'n eind aan gemaakt hebben, dat zweer ik je als dat malle, kleine ding niet niet me mee was gegaan. Zij gelooft zó absoluut, dat liefde voor iemand een zegen is die je van de Hemel gegeven wordt, dat 't er niet toe doet of die ander van je houdt of niet dat ik er óók zo over ben gaan denken." Altijd zeurden ze Rose aan haar hoofd: Wie was die man toch in haar leven, die ze zo zorgvuldig voor hen verborgen hield? Ze plaagden: „Roosje is mis schien in stilte getrouwd met 'n ver blindend knappe garde-officier die er alleen maar op wacht tot hij 't land en de titel erft en die 'r dan aan iedereen voorstelt als zijn hertogin." Achter haar rug wikten en wogen ze: of was ze misschien zo verknocht aan 'n jongen uit haar eigen milieu en gê- neerde ze zich daarmee voor de dag te komen? Dat zou verklaren waarom ze altijd zo'n haast had na de voorstelling terug te gaan naar Battersea. Misschien was hij zo'n jaloerse bruut, die eröp sloeg, wanneer ze ook maar 'n orchidee zou aannemen van een van de elegante jongelui, die brj de artisten-ingang om hingen. Rose gaf ontwijkende antwoorden wanneer zij probeerden iets uit haar te krygen. „Misschien is er iemand misschien ook niet. Ik zeg n ets." Tegen geen levende ziel had ze ge sproken over haar grote liefde voor Charles Lorley. die zo onverwacht over haar was gekomen, toen hy haar die laatste maal bij 't afscheid had gekust: Zelfs de Moody s niet of de oude Al Hig- gins (met wie ze de vriendschapsban den weer had aangeknoopt) had er enig Idee van hoe onherroepelijk zii haar hart aan hem verloren had- 't Was niet zozeer, dat ze dit geheim wilde houden als wel dat ze niet dacht, dat enig mens haar verhaal geloven Soms vond ze 't zelf moeilijk te ge loven! Hoe kwam dat, dat ze hem in Plymouth nagenoeg iedere avond had gezien en niets diepers voor hem had gevoeld dan de dankbare vriendschap, die ze voor Al Higgins ondervond of voor haar lieve Kate? Wat voor toverkracht was er geweest ln die kus, die hij haar in het rijtuig had gegeven, dat die zo'n rijke verrukking in haar had gewekt? Zijn andere kus sen hadden haar zinnen rustig laten sluimeren. Niemand zou ook dat wist ze, geloven dat ze zo onbewogen bleef toen de weken en maanden voorbij gin gen en ze niets van hem hoorde. Nie mand had haar oneindig geduld kunnen hegriinen, dat ze zich in haar moeilijke jeugdjaren verworven had. toen alles wat ze graag had willen hebben, haar was ontzegd. (Wordt vervolgd) ONDER DE KEIZERSKROON BANKET-KUNST m De drie verdiepingen van de lil Will banketbakkersschool aan de Queljynstraat no. 80 zjjn her schapen in even zovele banket zalen: vol van sierstukken van suiker, van garneerwerk, van vruchten in ge lei, van somptueuze taarten en van bloemen van getrokken suiker Der traditie getrouw houdt de vak school de jaarlijkse tentoonstelling van het werk van haar leerlingen: de ouders en belangstellenden kunnen zien wat de leerlingen presteren anderen, die wellicht peinzen of in dit vak toe komstmogelijkheden voor hun kinderen zijn, kunnen een beeld krijgen van de resultaten van het onderwijs. Onder leiding van de directeur, de heer G. Griever hebben wij een rond wandeling gemaakt langs al de sma- keiyicheden, die er, in de kleine ruimte waarover de school beschikt, stonden opgetast. Met ingang van de cursus van 1954 hoopt men dat het ruimtege brek, waar men al jaren mee worstelt, ten einde zal zyn, omdat dan vermoe delijk de nieuwe school er staat. Ir. dc Wibautstraat. Het wordt een school met vier bakkerijen. Een twee jaar durende dagopleiding, zowel als een avondcursus wordt op de school gegeven, Niet alleen overi gens voor de aankomende banketbak kers ook de verkoopsters in de ban ketbakkerszaken worden hier opge leid en hebben ter gelegenheid van de tentoonstelling gelegenheid gekregen haar krachten te tonen. Als' groeps werk hebben de jeugdige banketbak- kersloerlingen oen Paleis op de Dam van suiker gebouwd en een jeugdige Chinese leerling, Otto Njin, bouwde van suiker en pagode als sierstuk vnn een rijsttafel, voor vier personen go- dekt. Tijdens de tentoonstelling (die tot en met Zondag geopend is, dagelijks van 25. 19.3022.30. Zondag alleen van 5) is een ijsbar en een sandwichbar ingericht, waarin de leerlingen niet alleen hun bekwaamheden in het ma ken van smorrebröd en iiseoupes zul len tonen, maar waar men tegelijk uit do bescheiden winst een fonds voor herbouw van het in de oorlog verwoes- vacantiehuis hoopt te vormen. VACAiXTIEKHXDERFEEST "EH Het vorige jaar heeft de Stich- Md ting Vacantiekinderfeest onge- veer 300 klassen van openbare en bijzondere scholen met te zamen ruim 10.000 (tienduizend) kin deren voor drie dagen uit naar haar tehuizen in Nunspcet, Renkum en Valkcveen gezonden. Dit jaar (de uit zendingen lopen van April tot Octo ber) zal het aantal uit te zenden kin deren niet kleiner zijn. mits de daar voor benodigde gelden kunnen worden gevonden. Het grootste deel van die gelden moet door particuliere giften worden bijeengebracht en de straat collecte kan een flinke stoot in de goede richting geven. Zij wordt ge houden op Zaterdag 2 Mei. Vergeet die datum dus niet! Het mag als bekend worden ver ondersteld. dat de kinderhuizen te Valkeveen en Renkum van een cen trale verwarming zijn voorzien ton behoeve van de z.g. buitenklassen ln de winter. Ook voor het Jan-Wlllem-Ros- kamhuis te Nunspeet zyn on het ogen blik plannen in de maak voor een ver bouwing met aanleg van een centrale verwarming. Dat hierdoor de finan ciële zorgen voor het V.K.F. aanzien lijk zijn toegenomen, zal duidelijk zyn. Het bestuur hoopt, dat de opbrengst van de collecte ook die zorgen m be langrijke mate zal verlichten. Het Vacantiekinderfeest, men weet het, is strikt algemeen: alle openbare en bijzondere scholen kunnen eraan deelnemen. Het bestuur meent, hier aan het recht te mogen ontlenen, de collecte bii alle Amsterdammers aan te bevelen. Collectanten kunnen zich aanmelden aan het kantoor: Heren gracht 56. tel. 41541. KALENDER Het Humanistisch Verbond, Federatieve Gemeenschap Amsterdam, houdt op 4 Mei te 10.60 uur oen herdenkingsbijeenkomst in het Parkhotel Spreker Is de heer R. Bou- mor: muzikale medewerking wordt verleend door mevr. Mieke Feitkamp—Stitger (vionlt en Leo Hoost (plano). Doopsge- 12.50 tot 13.10 Overgave en op- zimle Kerk, Sing( uur. ds H. Brei «tand. TERABAK rjJTl De Vry'e Vogels van de Vryzin- V W J n'£ Christelijke Jeugd Centrale i V.C.J.C.) zullen aanstaande Za terdagavond in het Barlaeus- gymnasium, aan de Weteringschans, 'een Terabak gaan opvoeren. Deze veelbelovende naam duidt op een ver draaid cabaret. Een goed verdraaid cabaret dan, of om in de termen van de Vrije Vogels te blijven, een ver draaid goed cabaret, met zang, dans en lekespel en wat er zo nog meer bij een verdraaid cabaret te pas pleegt te komon. In de pauze wordt er bovendien een bazaar gehouden van door de jon gens en meisjes zelfgemaakte voor werpen. Wie het luttele bedrag van 53 cent op zak heeft kan naar binnen: kaarten zjjn van kwart over zeven af aan de zaa'l verkrijgbaar. De baten van de avond komen tên goede aan het Vrij plaatsenfonds van „Pinkster '53", het grote landelijke Pinksterfeest waar eens in de vijf jaar alle V.C.J.C.-ers samen komen. Het Terabak dan be gint om kwart voor acht precies. L. VAN STAVEREN Ffjn Op 6 Mei hoopt de heer L. van V'M'D Staveren, oudste firmant van de nQ-' makelaarsfirma J. C. van Sta veren en Zoon, de dag te herden ken, waarop de gemeenteraad van Am sterdam hem 50 jaar geleden tot ma kelaar heeft benoemd. De heer Van Staveren heeft zich, zo lezen wij in het Makelaarsweekblad, indertijd zeer verdienstelijk gemaakt voor de makelaarsvereniging, hij was nl. enige jaren Commissaris van het toenmalige Uitkeringsfonds, werd la ter secretaris van dat fonds en ten slotte nam hij zitting in de liquidatie- eommissie, tóen dit fonds werd opge heven. De naam Van Staveren heeft geen onbekende klank bij genoemde vereni ging, daar reeds nu wijlen de heer J. C. van Staveren vader van beide he ren Van Staveren jarenlang lid van het Bestuur der Makelaarsvereniging is geweest. De heer Van Staveren is ook werk zaam geweest op kerkelyk gebied en wel by de Evangelisch Lutherse Ge meente. De jubilaris stelt zich voor Woens dag 6 Mei een receptie te houden van 14 -16 uur in het American-Hotel Blauwe Zaal (ingang- Marnixstraat) UITGAAN Carré: Dagelijks om 8 uur De Jantjes; Centraal Theater: IBIko a/vond om 8.L5 uur Welkom thuds, Helena; Concertgebouw: Morgen om 8 uur speelt Elismbelh Lnck- hart (viool), begeleid door Geza Frid, in de kleine zaal; Kleine Komedie: Van avond om 8 uur Enny MoI'SDe Lee uwe in Parijs 1890; Leldaepleln Theater: Van avond om 8 uur De kleine hut; morgen om 8 uur geeft het Rcvtt. Toneel de pre mière voor Amsterdam van Het geheim van dr Spencer; Nieuwe de la Mar: Van avond om 8 uiur Jan Musch in Do vrek; morgen om 8 uur geeft de Haagsche Comedie Als 't kindje binnenkomt; Stads schouwburg: Vanavond om 8 uur geeft do Nod. Opera De Parelvissers, gevolgd door het ballet Quatre Mouvement®. IN de stad dragen de vrouwen over het algemeen lichte, luchtige schoe nen; de enkele keren dat het sneeuwt zorgt de Stadsreiniging er met pekel voor dat de weg voor haar sierlijk ge- sohoeide voet is gebaand. Toen een vrouwelijke collega van ons enige t(jd geleden naar een streek in het Ramp gebied ging die al is drooggevallen maar waar de wegen nog niet een dikke laag slik zyn bedekt, leende zij voor die gelegenheid van een vriendin een paar stevige sportschoenen. Er zaten spijkers onder en over de wreef aan de binnenkant liep een brede leren „tong", een overslag, die tegelijk ver siersel was en de veters bedekte en waar weer een riempje overheen sloot. Kortom, een solide geheel. Op de terugweg, plotseling weer in de wereld waar uiterlijkheden tellen, wierp onze collega een blik op haar bemodderde schoenen. En ontdekte tot haar schrik dat van de rechter de leren overslag was verdwenen. Het riempje sloot dwaas en onnodig over de zig-zag gespannen veter heen. Thuisgekomen vond zy de werkster, die vriendelijk aanbood de harde, vastgeklonterde klei van de trappers te verwijderen en ze verder weer toonbaar te maken, zodat ze onder de ogen van de schoen maker konden verschijnen. Deze trouwe raadgever in alle pro blemen de bedekking der voeten be treffende, adviseerde naar de winkel te gaan waar de schoenen waren ge kocht. Zoiets is geen schoenlappers karweitje; misschien leverde de fabriek wel zo'n „losse tong" apart. Onze col lega belde de vriendin op, legde de vervelende geschiedenis uit en vroeg het adres van de schoenenleverancier. „Tja" zei de andere gedupeerde „dat weet ik niet meer zo precies..." en noemde een paar zaken on waar de schoenen gekocht zouden kunnen zijn. In die zaken bekeek men de trappers welwillend van binnen en van buiten en stond men medelevend tegenover de situatie, maar men verklaarde: „Neen, hier zijn ze niet gekocht, wij kunnen u tot onze spijt niet helpen". Hef. werd een „taai ongerief", om met Theo Thijssen te spreken. Intussen belde de vriendin op om te vrasen of zii de schoenen kon terugkrijgen, want zij ging binnenkort met vacantie naar de bergen. Onze collega begaf zich ten einde raad wederom naar de schoen maker. met de schoenen en haar droe vige verhaal. Deze beloofde toen. gelijk eens de moeder van Jantje die geen broekje bezat, van stukken en brokken een tong voor de schoen te maken. Het ogenblik kwam dat hy het ding in haar bijzijn aan de onttakelde rech- ter-stapper vaststikte. Trots zette hij de schoen naast de andere geen ver schil te zien. Daarop stak hij zijn hand in de gerestaureerde vechter, teneinde haar wat np te poetsen. En tenslotte trok hij er verwonderd iets uit. Het verloren gewaande zor- Tenklnd. dat al die tijd binnen had ge- ictcn. tegen de onderkant van het bovenleer aan. De draagster had het in haar wollen sokken niet e-evoeld en geen van de mensen door wier zorg zame handen de schoen was gegaan had het gemerkt...

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2