ALGEMEEN HANDELSBLAD Zon brak door regenwolken boven Paleis Soestdijk Koningin ontving deputaties uit het rampgebied gUicuwc Jlms ter 6 amzcfy gourant r Afscheid overste RUIG r H.M. de Koningin stelde paleistuin open van Rode opmars in Indo-China GENERAAL SALAN WORDT VAN ZIJN POST ONTHEVEN Twijfel omtrent houding van Laos en Cambodjaongerustheid in Washington JAARGANG - No. 41080 Waam. directeur: ntr H. M. PLANTEN DONDERDAG 30 APRffi 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Volwassenen met ruikers en kinderen met veldboeketten voor jarige vorstin (Van een onzer verslaggeefsters) S o e s t d ij k, 30 April JANMORGEN vroeg lekten de bomen rondom het paleis Soestdijk van een druilerige motregen, die niet veel goeds beloofde voor de feest dag. Niettemin stonden al omstreeks negen uur mensen met ruikers in de hand bij het paleishek te wachten. Volwassenen met sierlijke boeketten en kinderen met in het veld geplukte bloemen. Naarmate het drukker werd klaarde het weer op; er viel nog steeds af en toe een druppel uit de hemel. Troepen soldaten kwamen aanmarcheren: van alle huizen en auto's wapperden oranje en rood-wit-hlauwe vlaggen. Kinderen liepen voorbij met oranje strikken en sjerpen en Soestdijk begon een fleurige aanblik te bieden. Behalve de inwoners uit de omstreken was ook een deputatie uit de rampgebieden aanwezig, die H.M. heden op het paleis heeft ontvangen. De vertegenwoordigers van de zwaar getroffen streken gingen de Vorstin op haar verjaardag dank brengen voor de door haar getoonde belang stelling tijdens de periode van de ramp en daarna en voor het medeleven van het Koninklijk huis. Uit Zuid-Holland kwamen ongeveer 35 personen, uit Zeeland 40 en uit Noord-Brabant 25. Over het algemeen behoren de betrokkenen tot de zwaar getroffenen in hun provincie, of zijn zij aan gewezen als representant van groepen, die zich hebben onderscheiden hij het hulpwerk. Het persoonlijke element staat in deze echter niet op de voorgrond. Dit als A'errassing bedoelde bezoek wil tevens de eenheid herdenken, die zich o.m. in de vorm van de hulpverlening aan de slacht offers manifesteerde. OMSTREEKS tien uur, toen de haag mensen langs de weg tegenover het paleis aangroeide en muziekcorp sen vrolijke tonen deden weerklinken, echeen Ineens de zon tussen witte wolkjes door. Het grote gazon, licht groen en bezaaid met madelieven en paardebloemen, geurde naar lente. Klokslag half elf kwam het Konink lijk gevetn naar bulten. De Koningin was gekleed in een grijze japon met mauve- grijs geruite stola, de oudste drie prin sessen droegen grijze mantels en witte sokjes en prinses Marijke, aan de hand van prinses Beatrix, een beige jasje Allereerst overhandigde een deputatie van Leidse studenten de traditionele oorkonde aan de Koningin. Daarna droegen meisjes van het Nederlands Padvlndsters Gilde, kabouters en pad- vindsters, een door hen zelf vervaar- ARRESTATIES IN ARGENTINIË De Argentijnse politie heeft medege deeld, dat 33 buitenlandse zakenlieden gedwongen zijn hun winkels te sluiten en tot negentig dagen gevangenisstraf zijn veroordeeld, omdat zjj zich niet hebben gehouden aan de door president Perón vastgestelde prijzen. Bovendien werd aanbevolen hen te deporteren. Ih de campagne tot het verlagen van de kosten van levensonderhoud zijn ruim duizend zakenlieden in hechtenis ge nomen. digd mozaiekje van mos en blauwe en gele bloemen aan. Vervolgens trokker. mensen met hun ruikers langs, eerst de ouden van dagen. Weldra waren de eerste treden van het bordes met nar cissen bedekt. NED. HOCKEYPLOEG TEGEN DE BELGEN Wagener vervangt Tiel Voor de op Zondag 10 Mei a.s. te Am sterdam te spelen interland wedstrijd tegen België is het Nederlandse hockey- elftal als volgt samengesteld: Doel: Mulder (Amsterdam). Achter: Derckx (Venlo) en Drijver (TOGO). Midden: Ancion (Kampong), Loggere (Laren) en Wagener (Hilversum). Voor: Boerstra (HHYC), Bouwman (Bloemendaal), Hooghiemstra (SCHC), Kruize (HHYC) en Esser (TOGO). Reserves: Anjema (TOGO), Van Beaumont (TOGO), Tiel (HHYC) en Terlingen (Be Pair). In de opstelling van de ploeg, die af gelopen Zaterdag tegen Engeland uit kwam, is dus een wijziging aangebracht.' Tiel is als linkshalf vervangen door Wagener. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren de heer Victor E. van Vriesland tot lid van de Gemeentelijke Kunstraad benoemd. Reeks sprekers huldigt aftredende functionaris (Van een onzer verslaggevers) Gisteren heeft overste J. Ruig, dir. officier van de Rijkspolitie 2e kl. en commandant van het district Noord der Rijkspolitie te Water in het I.C.C. te Amsterdam afscheid genomen wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd. De oud-procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, mr dr J. A. van Thiel, de advocaat-generaal mr J. F. Hoeffelman, de inspecteur-ge neraal van de rijkspolitie, de heer A. F. J. Penders, de hoofdcommissaris van po litie te Amsterdam, de heer H. A. J G. Kaasjager, kol. H. Tichelman van het Loodswezen en vele andere politiefunc tionarissen waren bij dit afscheid tegen woordig. Generaal Penders schetste overste Ruig als een man, die hart had voor zijn personeel. „Het is begrijpelijk, dat u van uw diensttak, waarin u een der hoogste rangen in den lande hebt bereikt, met grote weemoed afscheid neemt. Wij danken u voor het werk, dat u hebt verricht bij de opbouw van de rijkspolitie te water. De hoofdcommissaris H. A. J. G. Kaasjager releveerde de uitstekende sa menwerking tussen rijks- en gemeente politie. Hij vond het in principe onjuist, dat te Amsterdam twee corpsen onder verschillend commando werken, doch dank zij de goede samenwerking was wrijving vrijwel nooit voorgekomen. De burgemeester van Harderwijk, waar ook een afdeling van de rijkspolitie te water is gevestigd, de heer G. J. Nu- man, vertolkte de gevoelens van zijn ge- meentenaren en deed hetzelfde namens de burgemeester van Akersloot, Mr J. Reijinga, oud-hoofdinspecteur van politie te Amsterdam, herinnerde aan de tijd, Toneelspeler wordt burgemeester Het 300 inwoners tellende dorpje Oraas in het Franse departement BassesPyréneés heeft bij de zo juist gehouden gemeenteraadsver kiezingen de toneelspeler Maurice Escande, sociétaire van de Comédie Frangaise, tot lid van de raad ge kozen. Escande is bovendien mair e geworden. Escande vertelde dat hij in het Théütre Frangais tientallen koningen en keizers heeft uitgebeeld, maar dat hij nu door „het volk" is verkozen. Er waren twee party groepen, beide onafhankelijk, en toen heeft hij zich maar op de lijst van een van hen laten plaatsen. Verkiezingsredevoe ringen heeft hij niet kunnen houden, want hij moest vrijwel elke avond in Parijs spelen of was op tournée. Maar hij kent zijn dorp door en door, want hij is Bask van oorsprong en bezit er een buitenhuis, waar hy een beetje wijn verbouwt. Helaas kan hij vooreerst als bur gemeester nog geen huwelijken vol trekken, daar zijn troep binnenkort naar Londen gaat ter gelegenheid van de kroningsfeesten. die hij samen met overste Ruig heeft doorgebracht aan het bureau Warmoes straat. Commissaris Haye sprak vervol gens namens de afdeling Amsterdam van de Bond van Hogere Politie-ambte- naren in Nederland. Majoor A. K. Holthuis, commandant van de rijkspolitie te water te Amster dam. dankte voor de goede samenwer king. EDEN WEDEROM GEOPEREERD De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft een tweede operatie ondergaan. In het medisch bul letin wordt medegedeeld dat de toestand van de minister bevredigend is. operatie werd uitgevoerd in verband met de geelzucht waaraan Eden lijdende is en die van zeer hardnekkige aard is. Eden, die 55 jaar oud is, onderging op 12 April een galsteenoperatie. Zijn gezondheidstoestand bleef daarna slecht en de geelzucht waaraan hij leed wilde niet wijken. Zes geneesheren, onder wie Sir Horace Evans, een der geneesheren van de Koningin, waren de ondertekena ren van het vandaag gepubliceerde bul letin over de toestand van Eden. PERZISCHE OLIE TEGEN HALVE PRIJS Na de aankondiging van een verla ging met 50% van de prijzen voor ruwe olie en olieproducten van de nationale Perzische oliemaatschappij, vraagt men zich in de Londense City af, of de olie oorlog zal herleven. De wereldhandel ïn olie is kwetsbaar, daar volgens City kringen de vraag afneemt en de impor teurs er meer en meer toe neigen op de goedkoopste markt te kopen. De Ame rikaanse anti-trust-wetgeving zal be letten op te treden tegen de kleine Ame rikaanse maatschappijen, die een voort durende strijd voeren tegen de grote, en die van het Perzische aanbod zouden willen profiteren. Op het ogenblik wordt te Rome een proces gevoerd tegen Italiaanse kopers van Perzische olie en ongetwijfeld zal de Anglo-Iranian Oil Company ook een proces in Japan beginnen. Het is echter, aldus A.F.P. twijfelachtig, of de uitspra ken van deze rechters gunstig zullen zijn voor de Engelse maatschappij. In de City is men echter van mening, dat het aanbod van de regering Mossa- deg gelijk staat met „economische zelf moord". Italië en San Marino sluiten vrede Italië en San Marino, 's werelds oudste en kleinste republiek, hebben Dinsdag een verdrag ondertekend, dat een einde maakt aan een vijfjarige periode van gespannen verhoudingen. Krachtens de overeenkomst verdrievoudigt Italië de jaarlijkse uitkering aan San Marino. Deze uitkering is een schadeloosstelling voor douanerechten die voor San Marino door Italië worden geïnd. Italië zal nu jaarlijks 150 millioen lire betalen en het nam op zich de spoorlijn tussen San Marino en de Italiaanse havenstad Rimini aan de Adriatische Zee weer in orde te maken. San Marino beloofde geen speelhuizen en radio- en televisiezenders op zijn ge bied te zullen oprichten. Bij de naoorlogse devaluatie van de Italiaanse lire werd de jaarlijkse Ita liaanse betaling aan San Marino sterk beperkt, zodat de kleine republiek met een staatsbankroet werd bedreigd. De communistische en socialistische leiders van San Marino besloten een groep financiers de gelegenheid te geven een luxueus speelhuis in San Marino te beginnen. Door een strenge Italiaanse poli:tiecontröle op de wegen naar San Marino capituleerde de kleine republiek twee jaar geleden en zij sloot het casino. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Begroting voor hulp 5 Mei naar het congres President Eisenhower heeft zijn goed keuring gehecht aan een begroting voor de hulp aan het buitenland in het ko mende belastingjaar ten bedrage van iets meer dan zes milliard dollar. Deze begroting wordt 5 Mei bij het congres ingediend. Het bedrag dat aan het con gres voor het jaar dat op 1 Juli begint zal worden gevraagd, zal liggen tussen de 6.1 en 6.3 milliard dollar. De voorzit ter van de Senaatscommissie voor de toewijzingen, Styles Bridges, heeft ver klaard dat de uitgaven voor hulp aan het buitenland „evenredig" moeten delen in het algemene streven naar bezuini ging. Hij gaf te kennen dat deze uit gaven wellicht twee tot 2.5 milliard minder zullen zjjn dan het bedrag van 7.6 milliard dollar, dat president Tru man in zijn afscheidsrede als minimum voor het verbeteren van de Westelijke veiligheid had genoemd. Het hoofd van het bureau voor wederzijdse beveiliging, Stassen, deelde echter Dinsdag mede, dat de regering zal aanbevelen, het door Truman genoemde bedrag met minder dan twee milliard dollar te besnoeien. Otto Strasser mag terug naar Duitsland Otto Strasser, een van Hitlers naaste medewerkers tijdens diens periode van opkomst, heeft het recht verkregen op terugkeer naar Duitsland uit Canada waar hij woont sedert het begin van de tweede wereldoorlog. Een rechtbank in Noordrijnland- Westfalen bepaalde dat de Westduitse regering Strasser moet toestaan terug te keren en hem zijn staatsburgerschap moet teruggeven, dat hij verloor na zijn vertrek uit Duitsland in 1933. Strasser sloot zich ïn 1926 aan hij de N.S.D.A.P. maar trad uit in 1930 en stichtte toen het zwarte front. Helsinki Oslo Stockh. Kopenh. Londen A'dam Brussel Parijs Bord. Nice Warsch. Berlijn Milnchen Zürich Wenen onbew. bew. mist haïf bew. 1. bew. 1. bew. onbew. regen nevel zw. bew. WZW 1 w.st. WNW12 13 lö A. windrichting; B. windsnelheid meter p. sec.; C. max. temp. gisteren: D. tempera tuur hedenochtend: E. neerslag afgel. 24 u. in mm. (Alle gegevens voor Amsterdam opgenomen op Schiphol.) W eersverwachting VRIJ VEEL BEWOLKING De Bilt verwacht tot Vrijdag avond: vrij veel bewolking met tijde lijk wat regen. Krachtige tot matige wind tussen Zuid en West. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lager. (Opgemaakt te 10 u.). Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) 8.40 u.. 9.5 gr. C.. luchtdruk 1011.4 millïbaren of 758.6 mm, windrichting en -kracht Z Z.W.-4, max. temp. gisteren 11.2. min. temp. 6.7, neerslag 0.1 mm. Zon heden onder 20.03. morgen op 5.11Maan morgen onder 5.40, op 23,30. Laatste kwartier 6 Mei. Ongeveer honderd vrouwen en mannen brachten H.M. dank en hulde voor ondervonden steun en medeleven ZUID-HOLLAND HEDEN heeft H.M. de Koningin in paleis Soestdijk deputaties uit het rampgebied ontvangen die haar op haar verjaardag dank hebben willen brengen voor de door Hare Majesteit getoonde belangstelling tijdens de periode van de ramp en daarna en voor het medeleven van het Koninklijk huis. Uit Zuid-Holland kwam een deputatie van ongeveer 35 personen, uit Zeeland een van 40 en uit Noord-Brabant van 25. Een paar weken geleden is gebleken, dat in bet rampgebied het ver langen bestond aan H.M. de Koningin op baar verjaardag een bezoek te brengen om baar de dank en hulde der bewoners van bet rampgebied te betuigen voor de in de rampdagen ondervonden steun en het medeleven. Stuy, Sliedrecht, (oudste lid in dienst jaren van cle Rode-Kruiscolonne, met zijn collega's dag en nacht in de weer geweest ten behoeve van de duizenden, die hulp nodig hadden); Margaretha SmitsSchouten, Poortugaal, (echtpaar bewoonde dubbele woning, die is inge stort.- Het heeft zich op een koekoeks- raam drijvende weten te houden en is na drie uur ronddobberen gered. Het andere echtpaar uit de woning is verdronken); G. Mijdam, Zwijndrecht; C. de Snoo, Hendrik-Ido-Ambacht, (in de ramp nacht is zjjn kind op de aanrecht ge boren) T. Stehouwer, Ridderkerk (heeft zich door het water wadend weten te redden); A. van Seventer, Zuidland; L. Koppenol, Oudenhoorn; W. van Marion, Abbenbroek (bij de ramp een zoon ver loren); P. Arkenbout, Geervliet; J. van Herpen, Heenviiet; Joh. Maliepaard. Stad aan 't Haringvliet; S. Beijer, Oude- Uit Zuid-Holland waren aanwezig: C. Don, Maassluis; S. Qualm, Maassluis; C. Linge, Krimpen a/d. LJssel, (inwo nende moeder verdronken, kind met moeite gered, huis en inboedel verloren) G. Snoei, Nieuwerkerk a/d. Ussel (met lijfsgevaar geheel alleen met een roei boot de TJssel bevaren om een bak te halen, waarmede het gat in de dijk te Ouderkerk a/d. IJssel kon worden ge dicht. Voorts stuwende kracht bij aan brengen van zandzakken op gevaarlijke plaatsen en uitnemende leiding bij het vervoer van materialen)C. J. den Bra- bèr. Ouderkerk a/d. IJssel; J. Kleiber- gen, Heinenoord; J. Hendrik Vos, Zuid- Be ij er land; A. Overwater, Strjjen; mevr C. P. ArdonKooyman, Goudswaard, (echtgenote van wijlen D. Ardon, op zichter van Tiengemeten, die, op de dijk lopend om mensen te waarschuwen, zelf is verdronken; de weduwe heeft twee kinderen); L. Pieter Groeneweg, Nu- mansdorp, (vader en moeder verdron ken; enig overgeblevene van gezin. Is destijds op een ledikant te Strijen komen aandrijven)J. Kranendonk, 's-Graven- deel, (vrouw en twee dochters verloren) J, Verschoor, Wijngaarden, (heeft zich verdienstelijk gemaakt bij het redden van vee van diverse eigenaren, daarbij gezondheid op spel gezet. Vader van 5 kinderen); Janna Johanna Baan, Bles- kensgraaf, (deel uitgemaakt van de bezettingsploeg. voor de menage gezorgd en als enige vrouw het moreel van de mannen gesterkt)Marina Boone, Al- blasserdam, (zuster Boone heeft grote mate van opofferingsgezindheid ge toond) Aagje OostermanVerdoom. Papendrecht. (water pl.m. 5 weken een meter hoog in haar woning, desondanks ijverig geholpen bij de materiële verzor ging van de arbeiders, die het gat m de Noorddijk hebben gedicht); G. Willem DINSDAG werd door twee telegram men, die illustratief kunnen worden genoemd, weder de aandacht ge vestigd op Pakistan, waar op 17 April de premier Chwaja Nazimoeddin is afge zet door ae gouverneur-generaal van het dominion, Ghoelam Mohammad. Over de vraag, of de gouverneur daartoe het recht had, is veel te doen geweest. De onverwachts ontslagen Nazimoeddin sprak van een illegale daad. De moeilijk heid is, dat Pakistan nog steeds geen nieuwe grondwet heeft en dat de „stlch- tingsacte". waarbij zijn dominion-status in 1947 werd vastgesteld en de toen maals als leidraad mede aanvaarde „Government of India Act" van 1935 blijkbaar bepalingen bevatten, die tweeërlei interpretatie toelaten over de bevoegdheden van de gouverneur-gene raal. Deze verklaarde, dat de binnen landse toestand ernstig was tengevolge van dreigende voedselnood, verstoringen van de orde, provincialisme en onver draagzaamheid en dat hij Nazimoeddin onbekwaam achtte, om ln deze omstan digheden met succes op te treden. Het eerste in de aanhef bedoelde telegram nu had betrekking op botsingen tussen de politie en stakers in Karatsji. En op de voortdurende staat van be leg In Lahore. Door de daling van de exportprijzen, een overschot aan jute, mislukkingen van oogsten, onvoldoende bewerking van groot grondbezit, de be zwaren om vluchtelingen te vestigen enz. zijn allerlei economische moeilijkheden ontstaan. Zo heeft Pakistan aan de V.S. hulp moeten verzoeken voor de import van een millioen ton graan. Daarbij kwa men woelingen van religieuze aard, on verdraagzaamheid tussen sekten, waar van bijvoorbeeld de bekwame minister van buitenlandse zaken, Zafroellah Khan, het slachtoffer dreigde te worden, Men voege daarbij de opwinding over de kvvestie-Kasjmir, en men krijgt enig beeld van de gevaren, waartegen de gouvemeür zijn premier Nazimoeddin niet opgewassen achtte. Deze heeft uit de tjjd van het Brits-Indische bestuur wel een grote reputatie van bekwaam heid, maar ook van besluiteloosheid op l)age tijk s commentaar kritieke momenten. Nazimoeddin ver loor echter noch het vertrouwen van de overheersende partij, de Moslim Liga, noch van het parlement, dat zijn be groting met overweldigende meerder heid goedkeurde. De gouverneur trad echter blijkbaar meer op namens staat en volk, dan namens de Moslim-Liga, waartoe hjj overigens zelf behoort. HET tweede bericht herinnerde aan de stappen, die de nieuwe premier, Mohammad AU, gewezen ambassa deur te Washington, heeft gedaan om te trachten, de geschillen met India te regelen. Hij had onmiddellijk na zijn op treden een vriendschapstelegram aan Nehroe gezonden en daarna verklaard, dat hij zijn Indische collega nog een boodschap had doen toekomen, met het voorstel een ontmoeting tussen de twee premiers voo*- te bereiden. Reeds ver trokken Pakistaanse functionarissen naar Nieuw-Delhi, om de weg te bereiden tot beter verstandhouding. Het gaat zo men weet om de toekomst van Kasjmir, om het gebruik van water uit rivieren welke van India Daar Pakistan stromen, om de verbindingen door India heen van de twee gescheiden delen van Pakistan, en dergelijke. Een bevredigend handels verdrag is reeds gesloten en in Londen hoopt men, dat beide leden van het Gemenebest een compromis zullen vin den Ondanks de binnenlandse moeilijk heden van Pakistan en het voedseltekort is zijn financiële toestand gezond: op de begroting is zelfs een overschot geraamd en sinds October is de buitenlandse handelsbalans weer actief. De nieuwe premier is na een geslaagde politieke carrière in het oude Brits-Indië (Bengalen) tot de diplomatieke dienst overgegaan en hjj staat dus vrijer tegen over de Moslim Liga. Hij heeft zes ministers uit het oude kabinet overgenomen en men hoopt, dat hü de toestand zal kunnen stabiliseren. Dit kan gunstig werken op het buiten landse beleid, dat in handen is gebleven van Zafroellah Khan. Natuurlijk moet de nieuwe premier zich nog ln vele vraagstukken inwerken. Op zijn eerste persconferentie bleek, dat allerlei bui tenlandse problemen ln Pakistan aan de orde zijn: de verhouding tot India: de mogelijkheid een republiek te schep pen, of zelfs het Gemenebest te verla ten; deel te nemen aan een defensie pact voor het Nabije Oosten en nauwer samen te werken met de V. S., enz. Mohammad All gaf zich zelden of niet bloot. Doch indien allereerst een ont spanning in de verhouding tot India zou kunnen worden bereikt, en de aan staande conferentie van het Gemene best te Londen daartoe zou kunnen bij dragen, zou er al veel zijn gewonnen. Tonge, tijd. verblijf houdende te G (verloor zijn vrouw en 3 kinderen); H. A. van Tilborg, Nieuwe-Tonge (belang rijke rol gespeeld bij redding slacht offers en later bij de opruimingswerk zaamheden) K. Westhoeve, Ouddorp, (hoewel zijn huis was overspoeld, de belangen van zijn gezin achtergesteld en op zijn post gebleven. Ingezet voor noodherstelaan ..duinen en dijken. Door kordaat óptreden zeer veel verder onheil voorkomen)I. Jongeling, Den Bommel, (zijn huis waardeloos geworden, verder alles kwijt, debiet verloren)A. Vroeg- indeweij. Middelhamis, (representant van gemeenteperscneel)mevr. Tanis Struyck, Herkingen; mevr. N. M. Vis van HeemstKnöps, Sommelsdijk; mevr. de wed. Van KempenVerburg, Oolt- gensplaat (echtgenoot verdronken); G. Looijman, Stellendam (ondanks grote huisraadschade zich ingezet voor de uit reiking van goederen aan bevolking enz.). ZEELAND DE Zeeuwse deputatie, die aan H.M. de Koningin werd voorgesteld, be stond uit de navolgende personen: reisleider J. Parent, secretaris kabinet Commissaris der Koningin in Zeeland te Wolphaartsdijk; leidster mevr. Van OeverenDe Jonge, echtgenote van de burgemeester van Wolphaartsdijk: mej. M. Verschuure. eveneens uit Wol phaartsdijk (moeder onder tragische: NADAT H.M. DE KONINGIN het hek rondom de tuin van het -paleis Noordeinde had geopend en daar mede Den Haag een nieuw openhaar park had gegeven, bood Alexandra Wïlhelmina van der Horst de Konin gin een ruiker oranje theerozen aan. Links burgemeester mr F. M. A. Schokking. omstandigheden verloren, vader was reeds overleden)uit Brouwershaven was aanwezig: J. M. de Jonge (dochter tje van 3 jaar omgekomen, evenals schoonzuster en haar dochtertje van 5 jaar); uit Bruimsse: M. J. v. d. Velde (heeft 452 mensen in Oosterland met pellbootje gered); uit Burgh: J. Bol kenbaas, wethouder van Burgh (heeft in de rampdagen als loco-burgemeester de zaken voortreffelijk geregeld)uit Dreischor: J. H. Goemans (echtgenote omgekomen); mej. W. C. Steenland, 16 jaar oud (moeder en broertje verloren) uit Eikerzee: ds A. P. Nauta, Ned. Herv. predikant; uit Ellewoutsdijk: J. Oele, wethouder (heeft zloh bij de ramp zeer verdienstelijk gemaakt)L. G. Sandee. 13 jaar (zoontje van het omge komen raadslid (met echtgen. en kind) J. Sandee); uit Hoek: J. J. Smalle- gange (heeft kind verloren)uit Honte- nisse: A. J. Smit (heeft ouders en broer en zuster verloren)uit Kerkwerve: K. A. van Langeraad, landbouwer (heeft zich op zeer verdienstelijke wijze gedragen bij evacuatie bevolking en heeft voorts leiding bij bergen land bouwwerktuigen e.d. uit overstroomde gebied) Uit Kortgene waren aanwezig: G. Sinke, waterbouwkundig ambt. Wat, O. en N. Noord-Beveland; J. Brou wers, voorman-kantonnier Wat. O. en N. Noord-Beveland; J. Verburg, caféhouder, die een delegatie vorm den, gekozen uit de groep van 100 man. welke vloedplanken te Colijns- plaat op 1 Februari 1953 hebben tegengehouden. (Zie verder pag. Ij) In een toespraak voor de Engels- Amerikaanse persolub heeft de Franse minister voor de verbonden staten van Indo-China, Letourneau, verklaard dat de Franse opperbevel hebber in het Verre Oosten, generaal Salan, binnenkort van zijn post ont heven zal worden, daar Salan zich .vermoeid" voelt en naar huis wenst terug te keren. Generaal Juin zou opnieuw naar Indo-China gaan. Letourneau betoogde dat alle moge lijke hulp aan het Vietnamese leger wordt gezonden, maar hij kon geen con crete oplossing aan de hand doen voor het keren van de „rode vloedgolf" in Laos. Volgens de minister leveren de Chinese communisten maandelijks 600 800 ton militaire goederen aan de Vietminh-rebellen. Op de vraag, waar om het de Fransen niet kon gelukken een beslissend succes in Indo-China te boeken, antwoordde Letourneau, dat dit zjjn oorzaak vond in grote terreinmoei- Barakken voor arbeiders te Zierikzee (Van onze correspondent) Zierikzee, 30 April. Zowel in het Zekkepoldertje ten Oos ten van Zierikzee als op het plein bij de Grote Kerk worden barakken geplaatst bestemd voor arbeiders in dienst bij verschillende aannemers. Ook zullen op genoemde plaatsen van Rijkswege ba rakken worden gebouwd, die tijdelijk moeten voorzien in het gebrek aan woonruimte. Het zijn geen permanente woningen. Langer dan 2% jaar mogen ze niet blijven staan. lijkheden, welke vrije inf iltratie toelaten, en in het ontbreken van een vast front. Hij wees er op dat het de bedoeling is het Vietnamleger op te voeren tot zeven divisies van in totaal 156.000 man. In het bedreigde Loeang-Prabang (Laos) weigert de koning de stad te verlaten. Buitenlandse waar-nemers en sommige Franse officieren vrezen, dat Loeang-Prabang de verwachte aanval niet zal kunnen afslaan, dat de koning van Laos in handen der Vietminh zal vallen en „goed propaganda-materiaal" zal opleveren. De premier van Cambodja heeft te Parijs verklaard, dat de bevolking van zijn land mogelijk gehoor zou geven aan de oproep van opstandelingen, als Cam bodja niet een grotere mate van zelf standigheid zou krijgen. Mocht het land door de Vietminh aangevallen worden, zonder dat het een mate van zelfstan digheid als India en Pakistan had ver kregen, dan zou het volk mogelijk ,,in zijn wanhoop" tegen de Franse autori teiten opstaan. De premier zeide uit naam van zijn koping te spreken, die de wens koesterde, dat men de woorden, die hij te New York had laten horen, juist zou begrijpen. In Singapore meent men, dat de inval der Vietminh in Laos voor Thailand (Siam) verwikkelingen met zich zal brengen. Een directe aanval op Thailand wordt echter minder gevreesd dan een poging om het land „van binnen uit" te nemen. Enige weken geleden is een „autonome volksregering" voor Thai (in Indo-China) gevormd. Deze regering zou als basis kunnen dienen voor een niemve beweging, die de bevolking van Thai- afkomst in Thailand, Laos, Burma en de Chinese provincie Joennan zou kun nen bewei'ken. Het Franse opperbevel maakte be kend, dat Dinsdagavond een Vietnamees opleidingskamp voor recruten tachtig kilometer ten Zuiden van Hanoi door opstandelingen is overvallen. Dezen maakten 350 gevangenep. Waarnemers achten het mogelijk, dat de aanvallers geholpen werden door personen binnen het kamp. Het communiqué maakte geen melding van gevechten. De Amerilcaanse minister Dulles zeide gisteren dat het cotnmunistische offen sief tegen Laos een ernstig nieuw pro bleem is. Dulles getuigde voor de senaats commissie voor buitenlandse betrekkin gen en zei dat. wordt overwogen om tijdelijk naar Indo-China een deel van de Amerikaanse toapens te zendendie bestemd zijn voor Europa. Indo-China is een voorpost, welks verlies de vrye wereld zich niet kan veroorloven", heeft Dulles verklaard. Zuider Nieuwlandpolder droog (Van onze correspondent.) Zierikzee, 30 April. De Zuider Nieuwlandpolder, groot 59 ha, is drooggevallen door aanleg van een verbindingsdijk tussen de Gouwe- veerpolder en de z.g. Ruigedijk ten Oos ten van Zierikzee. Hierdoor is de rij huizen aan de Rijksweg droog gekomen. Landbouwer weigerde waterleiding Rechtbank bevestigt vonnis (Van onze correspondent.) Zwolle, 30 April. De Zwolse rechtbank heeft de land bouwer uit Zwollerkerspel, die gewei gerd had zijn perceel te laten aan sluiten op het net van de Waterlei- dingmaatschappij Overijssel N.V., in het ongelijk gesteld. Het vonnis van de kan tonrechter een kleine boete werd bevestigd. De landbouwer had betoogd, dat hij voor aansluiting niet een tarief wilde betalen, dat gebaseerd is op zijn aantal stuks vee. aangezien hq z.i, hét vee pompwater kon geven. De recht bank meent dat. de boer door zqn weige ring in strijd is met de bouwverordening van de gemeente Zwollerkerspel.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1