Chefariite 4 Wat de president van de Ned. Bank van zijn hoge uitzichttoren af ziet Oorlogswonden in onze economie geheeld Toon Hermans speurt naar nieuw talent Nasporingen slachtoffers Watersnood Helicopterdienst Rotterdam- Brussel op 1 Augustus Woensdag 29 April 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Derde blad (Van onze economische medewerker). HET JAAR 1952 is voor de Nederlandse volkshuishouding een periode van aanpassing, van sanering en van consolidatie geweest. Deze eerste zin van het 170 pagina's tellende jaarverslag 1952. dat deze week door de president van de Nederlandsche Bank is uitgebracht, typeert op treffende wijze hoe ons land in het afgelopen jaar heeft gereild en gezeild, hoe het worstelde enoverwon. Er zijn reeds vele cijfers gepubliceerd over 1952: door het liere banken. Toch is het verslag van de Nederlandsche Bank altijd weer een stuk werk apart: van zijn hoge uitzichttoren af kan de president niet alleen "ons economisch leven in zijn samenhang beter overzien, doch hij kan ons ook haarfijn vertellen, of er te veel of te weinig geld in omloop is geweest en of dit onze productie en ons verbruik heeft beïnvloed: ten gunste of ten ongunste. zegt dit op zich zelf nog niet, of er voor u en voor ieder van -ons ook meer goederen ter beschikking zijn gekomen, want door prijsstijging zou de waarde kunnen oplopen, tenvijl ook door het groeien van de bevolking de totale productie stijgt. Desondanks blijkt uit nadere bere keningen. dat de werkelijke productie (wij spreken dan van het reële nati onale inkomen) per hoofd der bevol king gestegen is van 106 in 1951 tot 107 in 1952. En daar het inkomen in 1948 gelijkgesteld wordt met 100 bete kent dit. dat wij in het afgelopen jaar inderdaad gezamenlijk vooruit zijn gegaan. Dat wil uiteraard niet zeggen, dat ieder van ons er beter van is geworden. Die 20.2 milliard aan voortge brachte goederenwaarde vonden een verbruik tegenover zich van lV.l milliard, het restant ad. 3.1 milliard werd bespaard en van die besparing werd weer 1.3 milliard belegd in fabrieken, machines en voorraden goederen, teneinde nieuwe productie mogelijkheid te maken. Wij zijn hier mede de cirkel rond. WAT IS uiteindelijk het doel van ons werken? Goederen voort brengen. Wij helpen daar allen 'aan mee en voor het geld, dat wij voor onze hulp krijgen, kunnen wij de voortgebrachte goederen kopen. Is er dan nog geld over dan sparen wij dat en die bespaarde middelen komen dan via de spaar- en andere banken weer bij de ondernemingen terecht, die er nieuwe fabrieken voor bouwen, nieuwe machines voor kopen en er grondstoffen en halffabrikaten vopr aanschaffen. Wij zijn ons natuurlijk niet altijd bewust van die eeuwige en grote kringloop. Wij zijn ons echter hele maal niet bewust van de grote sto rende invloed van te veel of te weinig geld in de circulatie. Wordt er name lijk door de invloed van de overheid of de banken meer geld in omloop gebracht dan verantwoord is, dan is de totale koopkracht groter dan over eenstemt met de productie, waardoor de prijzen stijgen. Omgekeerd zal een daling van de koopkracht beneden het bedrag van de productie doo; intrekking van geld bijvoorbeeld - tot prijsdaling leiden. De invloeden van het geld op de productie en het verbruik kunnen dus zeer groot zijn: prijsstijging en -daling toch leiden tot een verstoring van verbruik, waardoor er weer een wan verhouding bij de productie ontstaat en dc werkgelegenheid wordt beïn vloed. Tegen deze achtergrond moeten wij nu Nederlands economie in 1952 zien, In geld uitgedrukt steeg de toials productiewaarde van 'J' 19.7 milliard in 1951 tot 20.2 milliard in 1952. Nu VERLIESLIJST RODE KRUIS DEN HAAG. 69e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers „wa tersnood", uitgegeven 28-4-1953. Dreischor. Steenland, Leendert Cornells Pieter, ge'o. 4.8.1950, laatste adres: Zuid straat D 179. Fynaart. Markus, Jacobus Antonius, geb. 12.7. 1949. Laatste adres: D 176; Markus, Nicolaas Willem, geb. 28.5.1947. Laatste adres: D 176. Kortgcne. De Regt, Cornelis Adriaan, geb. 17. 11.1941. Laatste adres: Langeweg 15. Kats. Nieuworkerk. Van de Berg, Adriaan, geb. 26.1.1906. Laatste adres: Molenstraat 135b; Van de Berg, Willem, geb. 9.5.1940; laatste adres: Molenstraat 135b; Cats-Sloot- maker, Sara, geb. 19.8.1922. Laatste adres: Stoofweg 155; Van Dienst, An- thonia A., geb. 27.5.1935. Laatste adres: Stoofweg 152; Kleemans, Martinus, geli. 29.9.1888. Laatste adres: Stoof weg 149a; Van Klinken-Top, Jannetje, geb. 8.7.1917. Laatste adres: Prov. Straatweg 437; Krabbe, Hendrik Mar kus, geb. 30.6.1937, Laatste adres: Stolpweg 414a: Peute, Fransina, geb. 6.1.1932. Laatste adres: Ooststraat 185; Pol, Hendrik, geb. 20.1.1910. Laatste adres: Velddamseweg 405; De Reus, Paulus, geb. 20.9.1924; Laatste adres: Sluisweg 392; Smallegange-Heijboer, Johanna Neeltje, geb. 12.2.1902. Laat- adres: Kempensweg 382; v. d. Weijde- Verhoek, Jannetje, geb. 2.4.1921. Laat ste adres: Stoofweg 406. Oosterland. Hendrikse, Pieter, geb. 3.12.1950. Laatste adres: Groeneweg A 359. Ouwerkcrk. Bouwman, Jacob Cornelis, geb. 22.9. 1952. Laatste adres: Zonnemairew. 177. Oude Tongc. De Boet, Jacobus Johannes, geb. 31. £.1952. Laatste adres: B 87; Van der Veer-Polder, Maatje, geb. 29.8.1871. Laatste adres: Julianastraat 66. Stavcnissc. Mol, Jacobus Marinus, geb. 23/2. 1945. Laatste adres: Kerkstraat A 306a; Quist, Geertje Adriana, geb. 3 '5 1904 Laatste adres: Oudelandsedijk a 94; We-sdorp-Hage, Tannetje, geb. 18.3. 1928. Laatste adres: B 52. VW"IJ SPRAKEN in het begin van aanpassing en consolidatie. Aan passing dan in de zin van voortzet ting van de reactie op de inflatie in 1950 en 1951. De prijzen stegen toen voortdurend, onze invoer was te klein en onze voorraad buitenlandse valuta en goud smolt als sneeuw voor de zon weg. Wij kwamen steeds die per in de- put. De .regering nam toen, half 1951, de bekende maatregelen: belastingver hoging en verbruiksbeperking door niet toe te staan, dat de lonen mee omhoog gingen. Dit is inderdaad een keerpunt geweest. Aan de inflatie werd een halt toegeroepen en begon nen werd met een periode van inkrim ping: wij spreken dan heel deftig van desinflatie. Deze aanpassing roept uiteraard weerstanden op en er komen ver schuivingen in de vraag. Want al is in 1952 het totale verbruik gestegen tot 17.1 milliard (tegen 16.8 mil liard in 1951), in het consumptiepa troon als zodanig handhaafden de veranderingen zich, die de vorige jaren ook al optraden; er werden minder duurzame goederen gekocht doch meer voedingsmiddelen. Als wij de storende gcldfactor in schakelen, dan blijkt zelfs, dat in 1952 ten opzichte van 1949 per hoofd der bevolking het verbruik aan voe dingsmiddelen met 1% daalde, dat van genotmiddelen met 9% en het verbruik van duurzame goederen met 17%. Hier zien wij aan de hand van de naakte cijfers, hoe de verbruiks beperking op onze economie heeft in gewerkt maarhaar ook gezon der heeft gemaakt. Wij leefden nu eenmaal op le grote voet. De grotere productie was hard nodig om onze steeds stijgende bevolking, te voeden. Een gelukkig verschijnsel hierbij was, dat de productie per arbeider toenam. Wat echter niet luk te, dat was het vinden van voldoende werkgelegenheid. Daarvandaan dat da werkloosheid eind 1952 groter was dan eind 1931. De oorzaak hiervan ligt bij de groei van onze bevolking, die niet tijdig genoeg in het productie proces kon worden opgenomen. Bij nadere beschouwing blijkt echter, dat het duidelijke herstel en de duide lijke consolidatie van onze economie de werkgelegenheid toch gunstig beïn vloedt: van Juli 1952 af neemt ds stijging van de werkloosheid af. Ook hier wordt de basis gezonder. TN ééN OPZICHT is er in 1952 een zéér grote verandering ten opzichte van 1951: de bespaarde ir.id-, delen, waarmee o.a. nieuwe voorraden grondstoffen werden gekocht, waren aanzienlijk geringer dan het jaar er voor. De fabrikanten en kooplieden Vierjarig kind in gierput gevallen en verdronken VORDEN. Een vierjarig kind van de landbouwer Korenblik le Vorden, is bij het spelen in een gierput gevallen en verdronken. hebben het geld, dat zij anders ge bruikten om voorraden te kopen, nu naar de fiscus gebracht, de vele aanslagen dwongen hier wel toe. Het gevolg is dat onze ondernemin gen met betrekkelijk geringer voor raden zitten. Te gering? De president van De Nederlandsche Bank gelooft van niet: de grotere voorraden voor heen waren abnormaal,, thans zijn ze normaal. Dit houdt ook in, dat uit dien hoofde de invoer niet zal toenemen, aldus het verslag. Het beeld van onze economie in 1952 wijkt dus behalve die investering in voorraden, niet zo heel veel af van dat van 1951. De totale productie en het totale verbruik konden iets stijgen de invoer daalde, de uitvoer steeg en onze voorraad deviezen en goud nam op verbluffende wijze toe. De wonden, ons door de oorlog toege bracht, werden ln 1952 voorgoed ge heeld. Het evenwicht, zij het op lager niveau, werd geheel hersteld. De toekomst konden wij dus, begin Januari 1953. met een gerust hart te gemoet zien. Tot ons, op 1 Februari 1953, door dé overstroming een nieuwe ramp trof. Laten wij er op vertrouwen dat de maatregelen tot herstel van deze ramp het in 1952 zo moeizaam hemonnen economische evenwicht niet in gevaar brengen. KONINGIN ELIZABETH van Engeland heeft te Windsor een padvinders-defilé afgenomen. Na af loop onderhield H. M. zich nog met verschillende gebrekkige padvin ders. Auditie in Zandvoort trok honderden hunkerende artisten (Van een speciale verslaggever) Ik zou natuurlijk zo door kunnen gaan als ik tot nog toe gedaan heb","zei Toon Hermans dezer dagen op een bioscooptoneel in zijn woonplaats Zandvoort. Hij bedoelde daarmee niet, dat hij maar wilde doorgaan met niksen, zoals hij nu een jaar genikst heeft. Nee, hij bedoelde, dat hii zo door zou kunnen gaan met zijn cabaretwerk. zoals half Nederland dat langzamerhand van hem ge wend is. Toon zei, dat hij nu eens echt naar iets anders zocht. Wat dat anders nu belooft te worden, Toon heeft niet met zo veel woorden gezegd, maar inmiddels toch wel laten doorschemeren, dat het iets zal zijn in de geest van een show. Geen modeshow waarschijnlijk, maar een show van óók let U s.v.p. goed op dat woordje sluimerend talent. Een kort krantenberichtje Vandaar ter inleiding dan op die zonnige achtermiddag daar in Zandvoort zo onge veer iets als wij ons voor stellen van een gekkenhuis. Stelt u voor, een keurige bioscoopzaal. Verspreid daar in een wat gemêleerd pu bliek. Jongelui met duide lijke artistenhoofden en lie den, die kantoorbediende, kruidenier of banketbakker zouden kunnen zijn. Om twaalf uur reeds druppelen eersten binnen, maar naarmate het middaguur vordert groeit hun aantal. Uit alle windstreken zijn ze jekomen. Uit Amsterdam, ja „Veertig zelfo ver tuigde of wankelende talenten willen demonstreren", wordt hem tegen enen deze middag ge meld. „Vier en zestig candi- daten voor een cabaret- functie staan in de rij", heet het om twee uur. Maar wan neer we om half zes dooi de zaal de buitenlucht weer zoeken, zitten er zeker nog" vijftig talenten hun beurt af te wachten, tenvijl drie mensen al geruime tijd niets anders meer doen dan maar namen en adressen noteren, en de kwaliteiten, die deze naamgevers menen te bezit- voor het métier, dat is hoofdzaak", zei Toon. En toen Wim weer: „De groot ste vijand van het cabaret is de angst, die de artisten voor elkaar hebben. Toon en ik hebben geen angst voor el kaar. Wij zijn concurrenten en als we beiden iets goeds presteren, zullen we het enthousiasme voor het caba ret aanwakkeren. Daar heeft het hele Nederlandse caba retleven profijt van. Het idee een centrum te vormen van veelbelovende jonge krachten met enthou siasme voor ons werk, kan vooral uit Amsterdam, en uit Rotterdam, Den Haag, Haar lem en ook uit het Gelderse Epe, het Noordhollandse Eg- mond en de Zaanstreek. Eerst gespannen, maar al lengs verveeld staren ze naar het grote gordijn, dat het toneel voor de zaal ver borgen houdt. Op dat toneel is grote bedrijvigheid. Daar is het een vreemde bewe ging. Maar de zaal krijgt er niets van te zien. Het gor dijn blijft gesloten. Op het toneel. Op het toneel zien we staan, zitten, hurken, praten, luisteren, en wat al niet meer: Toon Hermans. Hij is onvermoeibaar. ten. Zeker tweehonderd ons misschien helpen uit mannen, vrouwen, isolement te geraken". Zangers, guitaristen, ma nipulators, dansers, toneel spelers, kortom alles wat men zich maar denken kan, paradeerde deze middag lieden, meisjes, jongens en zelfs kinderen hebben deze mid dag vol verwachting en in nerveuse spanning uitgeke ken naar het ogenblik dat zij onder Toons ogenblik hun kunnen mochten demonstre ren. Wim Kan en Corrie Vonk waren er ook en zij hadden, zogoed als Frans Murilol'f van Avro's Bonte Dinsdag- avondtrein, even grote be langstelling voor wat zich hier als talent openbaarde, als Toon Hermans. Wim Kan zei bijzonder be langstellend te zijn voor Toons initiatief, dat direct al tot een opleidingsstudio zal leiden, waar de thealerpro- ducten als décors en eos- tuums volledig kunnen wor den opgebouwd. „Liefde cn enthousiasme langs Toon. En Toon „Al zou er maar l°,o bruik baar van zijn, dan nog zou het geen verloren middag zijn". Er was beslist meer dan l'ii bruikbaar. We hebben het bespeurd aan het onge dwongen pleizier, dat Toon, maar ook Wim Kan, Corrie Vonk, en de vele an dere beroepsartisten, die be langstelling voor dit gebeu ren toonden, er aan beleef den. Ze hebben er warentig van genoten. En dat is hun natuurlijk voor één keer als loeschouwers ook eens ge gund. 85 wezen en 185 halfwezen DEN HAAG. De nasporingen van het informatiebureau van het Ne derlandsche Roode Kruis hebben thans cijfers opgeleverd omtrent het aantal wezen en halfwezen in de ge bieden, die onder de watersnood heb ben geleden. Er zijn 85 wezen en 165 halfwezen in 35 gemeenten waar slachtoffers zijn gevallen. In de 39 overige gemeenten waar doden te be treuren zijn, zijn geen wezen of half wezen. Zoals bekend, verleent het in formatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis zijn hulp bij het identifi ceren van stoffelijke overschotten, die thans nog gevonden worden. Het ver zamelt daartoe bij verwanten en be kenden van nog vermiste personen de signalementen, waarvan de rijkspolitie 4 middelen in 1 tablet doen wonderen! Wanneer U zich onbehaaglijk voelt, hevige pijnen hebt, doet 'n enkel tabletje Chelarine „4" wonderen. Door de samenwer king van 4 beroemde genees middelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. n 4ije doet wonderen Nieuwe atoomontploffing hij Las Vegas LAS VEGAS. Bij Las Vegas is de zevende atoomonlploffing in de hui dige serie tot stand gebracht. De ont ploffing kwam Zaterdag half vijf in de ochtend plaatselijke tijd. De lichtflits werd 130 kilometer van de plaats van de ontploffing waarge nomen. Het zag er naar uit, datsdit de zwaarste was ln de huidige reeks. "Aan de proef namen in het geheel 2650 militairen deel. Congresleden be vonden zich in een waarnemingstoren op een afstand van 16 kilometer. De schok deed in het gebouw ruiten en electrische lampen springen. Een onbemand draadloos bestuurd marinevliegtuig, dat in de kolkende wtflk gestuurd werd, stoftte neer. In het geheel namen 52 vliegtuigen aan de proefneming deel. Acht officieren vrijwilligers bevonden zich dichter bij de ontplof- fingshaard dan de overige militairen. Volgens een officiële mededeling zijn er geen slachtoffers. Vijfde colonne actief in Denemarken KOPENHAGEN. Een sluipschut ter heeft met een machinepistool ge vuurd op een Deense wapenopslag plaats nabij Slagelse op het eiland Seeland. De wacht van het depot be antwoordde het vuur, doch de schut ter werd niet getroffen. Later op de avond bleek, dat iemand had getracht zich een weg te banen door de prikkeldraadversperring rond het depot. De Deense militaire inlichtingendienst gelooft, dat in Denemarken een ge heime ondergrondse beweging werkt en dat de aanslag door deze beweging was georganiseerd. In de afgelopen weken zijn uit verschillende delen van Denemarken dergelijke incidenten ge meld. gebruik maakt. In enkele gevallen heeft het informatiebureau geen sig nalement van nog vermiste personen kunnen krijgen, terwijl verschillenden van hen, die nu nog vermist zijn. in de stormnacht van nieuwe kleren zijn voorzien, toen zij zich in eerste in stantie hebben kunnen redden. Het zou voor de arbeid van het informa tiebureau van groot belang zijn, in dien allen die signalementen kunnen geven van personen, die nu nog ver mist worden, deze aan het informatie bureau verstrekten. Ook degenen, die een aanvankelijk geredde drenkeling droge kleren hebben gegeven, terwijl deze persoon achteraf toch vermist wordt, zouden het informatiebureau een grote dienst bewijzen als zij ge gevens omtrent deze kleding zouden willen verstrekken. Adres: Jan Everts- straat 9, Den Haag. Dit verzoek is niet bestemd voor hen, die reeds een signalement heb ben ingezonden. Evenmin is een signalement nood zakelijk van diegenen, die reeds in de dagbladen als overleden zijn vermeld. Korte berichuui. Rechtsherstel. Bij K.B. is prof. mr P. S. Gerbrandy aangewezen als voor zitter van de Raad voor het rechts herstel. Expositie. In New York wordt mo menteel een tentoonstelling gehouden van kunstwerken, die door vakbonds leden in hun vrije tijd vervaardigd zijn Onder de 200 geëxposeerde werken treft men diverse uitstekende schilde rijen en beelden aan, alsmede voor treffelijke staaltjes van naaldwerk, leerbewerking en pottenbakkerskunsi. Verdei- trekken talrijke prachtige kunstfoto'c de aandacht. Vrouw van het jaar. De Ameri kaanse Vereniging van Vrouwelijke Journalisten heeft besloten luit. Mildred L. Rush, een verpleegster bij de Amerikaanse militaire geneeskun dige dienst in Korea tot „Vrouw van het jaar" uit te roepen. In haar wil de organisatie alle Amerikaanse vrou wen eren, die zich in Korea met de liefderijke zorg voor zieke en gewen de soldaten belast hebben. De Rotary 9 Mei a i het Kur- Landdag van dc Rotary. Nederland houdt op 8 en zijn 22e landdag, ditmaal haus te Scheveningen. Overplaatsing. De rijkstuinbouw con sulent te Zutphen, ir J. J. van Hena:-:. is met ingang van 1 Juni a.s. benoem tot rijkstuinbouwconsulent le Goj;. standplaats Goes. Verdwenen. Hel Oostberlijnse avondblad ëacht Express, zal voor het laatste verschijnen, aldus is in een spe ciale editie van dit blad medegedeeld Volgens Westberlijnse politici is dil het gevolg van de jongste bezuinigings actie en van het tekort aan kranten papier in Oost-Duitsland. Eerder dit jaar zijn reeds drie Oostberlijnse dag bladen geliquideerd. Praedicaat „Koninklijke".. In aan wezigheid van het voltallige personeel heeft de burgemeester van Rotterdam, mr G. E. van Walsum, aan de directie van de tabaksfabriek J. en A. C. van Rossum te Rotterdam, die in Juni 1950 tweehonderd jaar bestond, medege deeld, dat het H. M. heeft behaagd de onderneming het praedicaat Konink lijke te verlenen. Zelfcritiek. Het communistische blad in Neder-Saksen, Die Wahrheid, heeft een „zelfcritiek" gepubliceerd, omdat in een kruiswoordraadsel in het blad de naam van maarschalk Tito was voorgekomen. De verantwoordelijke redacteur werd gebrek aan waakzaam heid verweten, bij het controleren van de puzzle, die afkomstig was van een burgerlijke publicinteitsfirma. Aanvankelijk alleen vracht ROTTERDAM. Over de instelling van een geregelde luchtvcrbinding Brusscl-Antwcrpcn-Rotterdam ver nemen wy van de zyde van het Rot terdamse gemeentebestuur, dat er te Brussel verdere besprekingen zyn ge voerd. Daarbij is komen vast te staan, dat dc Sabena in de loop van dit jaar geregelde diensten zal openen met Sikorski's S 55, plaatsbicdend aan pl.m. acht personen cn met ruimte voor post cn enige vracht. De dienst op Rotterdam zal per 1 Augustus a.s. aanvangen. Teneinde ervaring op de route op te doen zal de Sabena aanvankelijk alleen vracht vervoeren. Waarschijnlijk reeds van 1 September. In ieder geval van 1 October af zullen ook passagiers worden meegenomen. De dienst zal voorshands tweemaal per dag op werkdagen worden gevlogen. De Sabena beschouwt de per 1 Aug in te stellen dienst niet als een tijL- lijk experiment, maar is voornemens deze te handhaven, totdat grotere toe stellen in gebruik kunnen worden ge nomen, welke betere exploitatiemoge lijkheden bieden. De door de Sabena voor het beoog de doel geschikt geoordeelde landings plaats bij de Hofdijk wordt inmiddels door de gemeente op korte termijn in gericht. Verwacht mag worden, dat de werkzaamheden van het ophogen, ega liseren en omheinen van het veld en het aanbrengen daarop van een be tonnen landingsplateau van 20 x 20 m op 18 Mei a.s. voltooid zullen zijn, op welke datum (opbouwdag) een proef vlucht met twee-tweepersoons toestel len zal «agsreomwi.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2