Kon. Marine verwacht hefschroefvliegtuigen Toelichting op rechten en plichten van regering Nu ook Castella Bloemenzeep! Er is keus in Castella! Ruim 200 ha weggeschuurd in de Kruiningenpolder" BEELDJES Woensdag 29 April 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Instructeurs naar V.S. ter opleiding KATWIJK. Dat de toekomst van de luchtvaart sterk zal worden be ïnvloed door de helicopter staat volgens de luitenant ter zee vlieger n G. H. Greve, oudste officier van het op Valkenburg bij Leiden gestation eerde Squadron S der Marine Luchtvaart D:en3t, als een paal bovenwater. „Als we eenmaal een aantal van deze prachtig manoeuvreerbare sprink hanen in ons bezit hebben, willen we ze nooit meer kwijt." De marinevlieger Greve, drager van het VliegerkruLs, het Oorlogs-her- inncringskruis met drie gespen en het Ereteken voor Orde en Vrede met één gesp, kan erover meepraten. Hij is dezer dagen als derde volwaardige heücoptervlieger bij de Koninklijke Marine, uit de Verenigde Staten terug gekeerd, v.aar hij gedurende tien weken In het kader van het Programma vcor Wederzijdse Militaire Bijstand een speciale opleiding heeft ondergaan. Vijf andere Nederlandse marinemannen twee luitenants ter Zee Vlieger II, één Sergeant-majoor Vlieger en twee Sergeants Vlieger zullen binnen kort eveneens met het Amerikaanse certificaat Op zak in het Marine Vliegkamp Valkenburg terugkeren. Tussen Januari cn Juni vertrekt er elke maand een candidaat. Greve was de eerste; de vierde is zijn reis afgelopen week begonnen. De Marine Luchtvaart Dienst be schikt op het ogenblik nog steeds over slechts één helicopter, die, welke de Stichting „Hefschroefvliegtuigen" des tijds voor experimenteel werk aan kocht, maar die onlangs door de ma rine is overgenomen. Meer dan twee officieren, die dit toestel reeds voor de stichting vlogen, achtte men toen voor de bediening niet noodzakelijk. Thans staan er echter veranderingen vóór de deur, die een verruiming van de helicopter-ervaring noodzakelijk hebben gemaakt. Nog deze zomer zal de M.L.D. nl„ opnieuw binnen het kader van het ..Mutual Defense Assistance Pro gram", de beschikking krijgen over een nog nader te noemen aantal hef schroefvliegtuigen van het type Si korsky S 55, waarmee, zoals bekend, de Amerikanen vorig jaar de Atlan tische Oceaan zijn overgestoken. Of deze versterking van Nederlands luchtvloot zal worden ondergebracht bij Squadron 8 dat thans uit Mit chells, Seaotters en die ene helicop ter bestaat en bestemd is voor het ver richten van opsporings- en reddings diensten of dat er een geheel nieuw helicoptersquadron zal worden ge vormd, staat nog niet vast. Wel heeft de komst van de nieuwe toestellen uiteraard de training in Amerika dei- zes Nederlanders tot gevolg gehad. Overal is wel een voetbalveld Wat de belangrijkste voordelen zijn van de helicopter, en dan speciaal op het gebied van de militaire lucht vaart? In de eerste plaats natuurlijk het opsporings- en reddingswerk. Het stationneren Van hefschroefvliegtui gen aan boord van marineschepen in actie zal ons in staat stellen met meer effect te handelen. En wat denkt U van de verbindingen? Vele dagen wa- Monument in Den Bosch door kinderen onthuld DEN BOSCH. Vier kinderen van Bossche gevallenen hebben aan de Hekellaan het bronzen monument voor de gesneuvelden uit de stad tijdens de oorlog onthuld. De plechtigheid werd bijgewoond door de adjudant van H.M. de Koningin, mr R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, majoor-vlieger, die namens H.M. de Koningin en Z.K.H. prins Bernhard een krans legde, door de Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, prof. dr J. E. de Quay, door de bevelhebber derde divisie, ge- neraal-majoor J. G. Warringa, burge meester en wethouders en vele leden van het voormalig verzet. Het bronzen monument is vervaar digd door de beeldhouwer Peter Roo- vers uit Heyen (Limburg), leraar aan de koninklijke school voor kunst en kunstnijverheid te 's-Hertogenbosch. Kransen werden gelegd door prof. dr De Quay, door voormalige verzetsorga nisaties, "t Nederlandsche Roode Kruis en de Joodse gemeente. k erkhieuwbmm. L .r Geref. kerken. Bedankt voor Toronto (Canada): dr R. J. v. d. Meulen te Scheveningen, voor ZuldyBeijerland. D. C. Los te Stellendam. Chr. Geref. kerken. Aangenomen naar Groningen: J. Prins te Amsterdam-West. Bedankt voor Dokkum: H. Toorman te Deventer; voor Haarlem-Centrum: J. P. Geels te Rotterdam-Centrum. Commissie „Kerk en Sport". Op verzoek van de raad voor kerk en samenleving heeft het breed-mode- ramen van de Ned. Herv. kerk een commissie „Kerk en Sport" Ingesteld en tot leden daarvan benoemd de he ren L. Brunt te Heemstede. W. G. Eijgenhuijsen te Driebergen, mr E. Gerritsen te Amersfoort, jhr mr W. C. Hooft Graafland te Bilthoven, ds G. v. Leeuwen te 's-Gravenhage, ir G. J. Milo te Tilburg, M. Ouwerkerk te Gro ningen, drs K. Rijsdorp te 's-Graven hage. A. W. Sabel te Zaandam en D. W. '.v hmüll té Amsterdam, Als advi serende leden zijn toegevoegd de he ren ds J. A. van NIeuwenhuysen te Rotterdam en H. Teeuw te Schiedam. ren vroeger soms nodig om een ver binding in vrijwel onbegaanbaar ge bied, bijvoorbeeld Nieuw-Guinea, tot stand te brengen. En ook bij de on- derzeebootbestrijdlng heeft de heli copter zich als een goed hulpmiddel doen kennen. Natuurlijk zijn er nog enige nadelen, zoals de relatief lage snelheid, die in acties op grote af stand bezwaarlijk kan zijn en de hoge prijs, Maar vergeet niet, dat de ont wikkeling van dit toestel, zelfs In Amerika, nog in een beginstadium verkeert. Bovendien zal het snelheids- euvel in de toekomst wel eens afdoen de kunnen worden bestreden met de zogenaamde Convertiplanes, nieuw geprojecteerde vliegtuigen, waarvan Emigranten kunnen landbouwcursus volgen s-GRAVENHAGE De commissaris voor de emigratie deelt mede, dat met ingang van heden de inschrijving is opengesteld voor omscholing van ad- spirant-emigranteh bestemd voor de agrarische sector. Op scholingscentra in de verschillende delen van ons land zullen enige honderden cursisten kun nen worden geplaatst die genegen zijn in Australië of Canada in de landbouw te werken en die daarin tot dusverre nog geen of onvoldoende ervaring hadden. De aanmelding voor deze kos teloze cursussen geschiedt bij de ge westelijke azbeidsbureaux en de kan toren der particuliere emigratie-orga nisaties. de motoren ongebruikelijk grote pro pellers hebben, die zowel in verticale als ln horizontale richting kunnen draaien, met andere woorden vlieg tuigen met een dubbel karakter, dat van een gewoon toestel en dat van de helicopter. Hoewel de helicopter dus prachtige diensten kan bewijzen bij de ontslui ting van woest terrein, acht Greve het vlakke Nederland toch bijzonder ge schikt voor een intensief algemeen ge bruik van deze toestellen. Veel voor bereidend grondwerk behoeft er vol gens hem niet te worden verricht. Geschikte terreinen zijn er genoeg, en overal is wel een voetbalveld, besluit hij. DE WERKZAAMHEDEN, die verbonden zijn aan het dichten van de galen in de Afsluitdijk, vor deren gestaag. Onder leiding van Nederlandse opzichters werkt hier een groot aantal Duitse arbeiders. Deze foto werd gemaakt in de buurt van Kornwemerzand. Rapport achterstallige betalingen" INGEZONDEN MEDEDELINGEN. Onderdelen Toebehoren Banden Garage-uitrusting Nieuw kantoorgebouw voor de „Detam" UTRECHT. De bedrijfsvereniging voor detailhandel en ambachten heeft plannen om te Utrecht een nieuw groot kantoorpand te stichten. Daarvoor is bereids van de gemeente Utrecht voor f 125.000 een stuk grond aangekocht aan de Nyenoord, welke straat een on derdeel vormt van de nieuwe weg, die Utrechts centrum verbindt met het noordelijk deel van de gemeente en met. Zuilen. De Detam ontstond in 1930 als de Middenstandsbedrijfsvereniging. Na de oorlog kwam een fusie tot stand met de Middenstands Onderlinge. De nieu we vereniging is thans het uitvoerings orgaan voor de ziektewet, de kinder bijslagwet en de werkloosheidswet voor detailhandel en bepaalde am bachten. Tevens is de Detam belast met de uitvoering van de ziektewet voor de belangrijke groep huisperso neel. Het verzekerde loonbedrag be weegt zich om de f 300.000.000 per jaar Het gaat hier om 30 000 aangesloten be drijven, terwijl de zorg zich uitstrekt over 125.000 huispersoneelsleden. Journalist overleden. Te zijnen huize in Heemstede is in de ouderdom van 65 jaar overleden de journalist J. C. van Tilburg, oud chef-redacteur van het Haarlems Dagblad. Oplossinguitbetaling op grote schaal DEN HAAG. De Federatie van ambtenarenorganisaties uit Indonesië heeft een ruim 100 pagina's tellend rapport doen verschijnen over het vraagstuk van de „achterstallige be talingen" aan Nederlanders, die tij dens de Japanse bezetting in Indo nesië waren. Dit rapport geeft een opsomming en een toelichting op de bedragen, die de Nederlandse oorlogsslachtoffers uit Indonesië, naar het inzicht van de Federatie, van de Nederlandse rege ring betaald dienen te krijgen we gens het niet-uitbetalen van salaris, loon, pensioen of onderstand geduren de de oorlogsperiode, en het achter wege blijven van vergoeding van of tegemoetkoming in geleden materiële oorlogsschade. Naar de voorzitter van de Federa tie, de heer W. H. Lichtveld, heeft medegedeeld, staat dit rapport geheel los van het rapport, dat de door de regering Ingestelde „commissie ach terstallige betalingen" eind vorig jaar heeft ingediend. De Federatie van ambtenaren-organisaties uit Indone sië is echter van mening, dat deze commissie gezien haar taakop dracht en samenstelling niet in staat zou zijn het standpunt van be langhebbenden geheel weer te geven en dat het rapport een compromis zou moeten worden van de in de commissie vertegenwoordigde groe pering. ACHTERSTALLIGE BETALINGEN. In het thans verschenen rapport wordt in het bijzonder aandacht be steed aan de behandeling van die vraagstukken, die rechtstreeks de be langen der ambtenaren raken. Naar de heer Lichtveld mededeelde zijn bij de kwestie van de achterstal lige betalingen 150.000 tot 200.000 per sonen betrokken. Met de uitbetaling van de achterstallige salarissen en pensioenen aan de ambtenaren zou een bedrag van 100.000.000 gulden zijn gemoeid en met de vergoeding van de geleden materiële oorlogsschade ongeveer 227.500.000 gulden. De studie-commissie van de Fede ratie ziet voor het vraagstuk van de achterstallige betalingen voor wat be treft de overheidsdiensten slechts één bevredigende oplossing, nl. integrale uitkering van salarissen en pensioe nen, waarmee rechtmatige schulden, o.m. de delegatieschulden, gecompen seerd zouden kunnen worden. Voor iedere huid en iedere beurs. Voor het kleine bedrag van 20 cent kunt U nu uw huid verzorgen met eeiï nieuwe creatie van Castella... de CASTELLA BLOEMENZEEP, die U de hele dag omgeeft met de zachte geur van frisse rozen en die wordt gebracht in verschillende delicate kleuren. Er is nu drievoudig keus in Castella. U kent de befaamde Cas tella Schoonheidszeep (32 ct), nog altijd de favoriet van talloze vrou wen. Is uw huid meer gebaat met zeer overvloedig en rijk schuim... er is Castella Spécial (32 ct) voor U. En mocht U voor een kleine prijs toch een zeep-van-naam willen kopen dan is er dus voortaan ook de Cas tella Bloemenzeep van 20 cent. In waarheid is er nu Castella voor iedere huid en voor iedere beurs! Kamerleden bezochten Oost-Zuid-Beveland Kleine bedrijven pas in 1956 hersteld GOES. Een delegatie van vijf Kamer leden, elk een fractie vertegenwoordi gend, heeft namens de watersnood- commissie uit dc Tweede Kamer giste ren een bezoek gebracht aan het ge ïnundeerde gebied Oost-Zuid-Beveland. Z(j hebben Kruiningen en Rilland- Batli bezocht. De kleine commissie, die bestond uit dc heren mr \V. F. E. ba ron van der Feltz (C.II.), A. Stapel kamp (A.R.), Ritmeester (V.V.D.), S. van der Ploeg (K.Y.P.) en J. Bommer (P.v.d.A.), heeft allereerst, vergezeld van de heer J. A. van Nieuwenhuijze uit Ooltgensplaat, voorzitter van dc landelijke herstelcommissic van de stichting voor de landbouw, een be zoek gebracht aan Kruiningen. De tocht ging tot aan de verdwenen veerhaven en vervolgens nam men de Lavendeldijk bij Oostdijk en de Lapdijk in ogenschouw. In het gemeentehuis te Krabbendljke werd de lunch ge bruikt. Hier heeft ir M. A. Geuze, algemeen voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, verteld dat de Kruiningerpolder nu reeds voor de vierde keer is overstroomd. In 1939, ln FEUILLETON De verdwenen door Patricia Wcntwortb 40. „Wat doet u daar gewoonlijk?" Haar vreselijke angst begon te verminderen. Im mers, de man vroeg niets over Cyril alleen maar wat ze jarenlang week in week uit op hun vrije dagen hadden gedaan. „We gaan een beetje winkelen en dan drinken we thee bij de zuster van mijn man, mevrouw White". „Ja, uw man heeft me het adres gegeven". O, lieve help! Ernie White gaf Cyril de fiets zij, Cyrils moeder, had niet de naam van Emmy White moeten noemen. Maar niet zij, neen, Fred had het adres opgegeven. Mevrouw Mayhew keek de hoofdinspecteur aan als een konijntje, dat een wezel ziet. „En nó de thee, mevrouw Mayhew?" „Dan gaan we naar de bioscoop". „Nu, 't heeft veel voor om vaste gewoonten te hebben. Ik zelf heb ze ookals ik er dc kans toe krijg. Maar zeg nu eens, mevrouw Mayhew, waarom ging u gisteravond niet naar dc bioscoop? Uw man heeft gezegd, dat u met dc vroege avondbus is teruggekomen. Hij zelf hield zich aan het gewone programma, maar u niet. Waarom was dat?" „Ik kwam met de bus van tien minuten over half zeven". „Juist, die om zeven uur in Melling is, nietwaar?" Nu, waarom kwam u vroeger terug, in plaats van met uw man naar de bioscoop te gaan?" „Ik had wat hoofdpijn". „Is u wel eens meer zo alleen teruggekomen?" „Meneer Lessiter was thuis". „En.. „O, ja, meneer". „Hoe laat kan dat geweest zijn?" „Juist voor de nieuwsberichten". „Even voor negenen?" De commissaris fronste de wenkbrauwen. kwart over zeven thuis, niet- „Ja". Daar ze niet antwoordde, ging de hoofdinspecteur voort: „U had immers een koude maaltijd voor hem klaargezet?" „Ja, meneer". „Dan kwam u dus niet voor hèm zo vroeg thuis?" Doodsbleek en terwijl het zweet haar uitbrak, bracht ze °r haperend uit: „Mijn hoofd deed me „Juist. Vertel u me nu eens wat u na uw terug komst gedaan hebt". Weer klemde ze de handen krampachtig samen. O, ze moest hem alles precies en naar waarheid ver tellen. Alleen niets over Cyril en haar gesprek met hem aan de achterdeur. Haastig haar lippen bevoch tigend, antwoordde ze: „Wel, ik kwam thuis en zette een beetje theeNeen. ze moest niets zeggen over het eten, dat ze Cyril had gegeven en over zijn plotselinge vraag om geld, dat hij dringend nodig hadDe stem van de hoofdinspecteur deed haar opschrikken. „Hebt u meneer Lessiter wel gezien? U zei, dat uw vroege thuiskomst ook verband hield met zijn verblijf hier. Ging u soms naar de studeerkamer om te vragen of hij iets nodig had?" Haai- ziende aar zelen, kwam hij tot de overtuiging, dat ze wat trachtte te verbergen. „U was toch waar?" „Ja, meneer". „Maar pas tegen negenen ging u eens zien, of meneer Lessiter iets nodig had?" Het antwoord klonk heel zwakjes. „Mijn hoofd deed zo zeerik moest een beetje blijven zit tenik wist niet precies wat ik deed". „Van kwart over zeven tot negen uur is een lange tijd". Een lange tijdeen vreselijk lange tijd Cyril had met zijn hoofd in haar schoot liggen schreienStamelend zeide ze: „Ik wist nauwe lijks hoe of wat. Toen dronk ik een kop thee en liep naar de studeerkamer". „En zag u daar meneer Lessiter?" Een blos, gevolg zowel van de whisky als van radeloosheid, overtoog haar wangen, toen ze lang zaam verzekerde, dat ze hem niet gezien had. 'I Scheen, dat de blik, die onder de rosse wimpers uitschoot, haar wilde doorboren. „U ging dus naar de studeerkamer, maar hebt hem niet gezien?" Mevrouw Mayhew, nog altijd stijf rechtop zit tend, kneep de handen andermaal ineen. „Ik ging, zoals ik zei, naar de studeerkamer en deed de deur open, maar slechts op een kier". „Waarom?" (Wordt vervolgd) 1940 en ook in 1944 werd deze polder geïnundeerd wat elke keer 'n financiële verzwakking betekende voor de land bouwers. Hij bepleitte een algehele vergoeding van de schade. In Rilland Bath heeft de waar nemend burgemeester van Rilland, de heer D. Butijn, een pleidooi gevoerd voor het behoud van de nooddijk over de vierde weg. Hij deelde mede, dat deze dijk in de toekomst de veiligheid voor Rilland zou betekenen. In het veilinggebouw te Krabben- dijke kwamen de vragen en wensen echter pas goed los. Men vroeg onder meer de landbouwers, wier grond is weggespoeld, een kans te geven in de Noord-Oostpoider of in de Nieuwe Braakmanpolder in Zeeuwsch-Vlaan- deren. De rijkslandbouwconsulent, dr ir C. W. C. van Beekom vertelde o.m. dat van de oppervlakte in de Kruinin gerpolder in totaal 5 volkomen is weggeschuurd door kreekvorming. Dit is niet minder dan ruim 200 ha. Hij had ook een becijfering gemaakt om trent het herstel van de bedrijven. De kleine bedrijven, zo zeide hij, zullen uiterlijk in 1956 hersteld kunnen zijn en de grote bedrijven waarschijnlijk pas in 1957. I-Iij nam daarbij aan dat van deze bedrijven de grond alleen is geïnundeerd en niet weggespoeld. Ir Van Soest, rijkstuinbouwconsulent, deelde mede, dat in Oost-Zuid-Beve land 200 fruittelers zijn gedupeerd. Zij zullen pas in het najaar van 1954 of 1955 hun grond weer kunnen gaan be planten en sommigen zullen zelfs moe ten wachten tot 1956. Daarna zullen zij nog eens zes a zeven jaar moeten wachten, voordat zij op opbrengst kun nen rekenen. Men voerde onder meer ook nog een pleidooi voor de bouw van een nooddorp bij Kruiningen. Tweehonderd gezinnen zullen, ook als Kruiningen weer droog is, nog niet kunnen terugkeren, omdat hun wonin gen zijn vernield. Nationale herdenking te Overveen OVERVEEN. Dit jaar zal op de her denkingsdag, Maandag 4 Mei, de stille tocht naar de erebegraafplaats te Overveen weer worden gehouden. Der traditie getrouw zal eerst om 18 uur een bijeenkomst worden gehouden in de grote garage van publieke werken aan de Brouwerskolkweg te Overveen. Deze bijeenkomst heeft, evenals de vorige jaren, het karakter van een ontmoeting tussen de inwoners van Bloemendaal en de nabestaanden van de gesneuvelden, die hun laatste rust plaats vonden op de erebegraafplaats. Er zijn voorzieningen getroffen om bij ongunstige weersomstandigheden hen, wier gezondheid het medelopen in de stoet verhindert, naar het na tionale radioprogramma te laten luis teren. De stille tocht gaat echter onder alle omstandigheden door. Tijdens de bijeenkomst zal worden gesproken door opperrabbijn S. Rodrigues Perei- ra en pater C. Tijnagel O.F.M.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2