RANG Tweede Kamer debatteerde over Europese Gemeenschap fie Petsmpeunfr vatictemstelüafr Keur van ras-artisten in Circus Van Bever Epe kreeg een B.L.O.-school Woensdag 29 April 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURAN. Tweede blad meenschap, gaf deze „grote voor stander van een federaal Europa" verre de voorkeur. Zeljs de voorzitter, dr Kortenhorst trad in parlementair strijdperk (Van onze parlementaire redacteur) BINNENHOF. Dat er Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer een wel zeer uitzonderlijk debat plaats vond, moge blijken uit het feit, dat de Kamervoorzitter, dr L. G. Kortenhorst, zelf met in de steek lating van zijn voorzittershamer zich als eerste spreker had opgegeven. Gelijk prof. Oud (V.V.D.) memoreerde, heeft een dergelijke gebeurtenis in onze parlementaire geschiedenis slechts drie maal plaats gevonden: in 1849, in 1882 en in 1919. Overeenkomstig de sinds 1888 geldende bepalingen nam, daar de beide ondervoorzitters afwezig waren, het oudste aanwezige lid, de heer Weiter, de voorzittershamer over. Critiek en vermaning van verschillende zijden Waar dit uitzonderlijke debat nu over ging? Over de verrichtingen van de bij de voorbereiding van het sta tuut voor een Europese (Politieke) Gemeenschap betrokken leden van de Tweede Kamer. Men zal zich herin neren, dat enige tijd geleden aan het slot van zijn behandeling in de zoge naamde vergadering ad hoe te Straats burg aan de Franse minister Bidault een ontwerp-verdrag tot instelling van een Europese (Politieke) Gemeen schap werd aangebodeq. Zowel in deze vergadering ad hoe als in de voorbereidende Commissie ad- hoe hadden verschillende leden van de Nederlandse Staten-Generaal zitting. Het ontwerp-verdrag wordt thans bestudeerd door de regeringen van de zes bij de Kolen- en Staalgemeen schap aangesloten staten; de ministers van deze zes staten zullen half Mei bijeenkomen voor nader overleg. Het merkwaardige debat kenmerkte zich door nog een bijzonderheid: wel volgde de minister van Buitenlandse. Zaken, mr Beyen, de discussies van achter de regeringstafel met grote aandacht, maar zelf spreken is dit maal voor hem geen plicht, doch een eventueel uit te oefenen recht. Zo kon dr Kortenhorst, die namens de K.V.P.-fractie sprak, als doel einden van deze discussies terecht stellen: het inwinnen van inlichtin gen door de Kamerleden bij en het moreel steunen van de „Straatsbur gers"; het voorlichten van het Ne derlandse volk over het Europees ge beuren; het oriënteren van de aan wezige minister en door hem van de regering. Het Russisch gevaar. Zowel dr Kortenhorst als ook de heer Ruygers (P. v. d. A.) ging uit voerig in op het waarom van een Europese Gemeenschap. Zonder twij fel speelt hierbij de dreiging uit het communistische Oosten een rol, stelden z9 vast. Ook nu er schaarse tekenen voor een meer verzoenings gezinde Krcmlin-politick zijn, mag de defensie-inspanning niet verslappen. Beiden waarschuwden met klem om niet door vertraging van de Europese opbouw de Russische politiek in de kaart te spelen. Maar er is meer dan de dreiging uit het Oosten! Het gaat bovenal om de positie van West-Europa als zo danig. Als factor in de wereldsituatie èn van binnen uit gezien. „Ik huiver bij de gedachte, dat Europa niet ge reed zou zijn de schokken van een be ëindiging van de koude oorlog op te vangen", riep dr Kortenhorst uit. De heer Roemers (P. v. d. A.) werkte dit thema even later uit, door te wij zen op de buitengewoon ernstige ge volgen van een nieuwe werkloos- heidsgolf. Deze kan slechts worden afgezwakt door een actieve Europese conjunctuurpolitiek. De handhaving van de werkgelegenheid zal beslissend zijn voor het welslagen van de Euro pese integratie, aldus deze afgevaar digde. Naar Nederlandse opvatting dienen economische en politieke integratie hand in hand te gaan. Nu zijn er in het ontwerp ter tegemoetkoming aan onze verlangens wel enkele bepalin gen terzake opgenomen, maar niet ten onrechte kon prof. Oud zeggen, dat deze niet de minste betekenis hebben. Hij trok de conclusie, dat het gaat om de bevoegdheden, die aan de boven-nationale organen zullen wor den toegekend. De heer Ruygers bracht in dit verband de wenselijk heid, neen noodzakelijkheid van een Europese belastingheffing, alsmede de landbouwintegralie ter sprake. Zijn partijgenoot, de heer Roemers, voeg de hier tenslotte nog het verlangen naar een spoedige instelling van een Europese Sociaal-Economische Raad aan toe. Bezwaren. Niet alleen ten aanzien van de nog volstrekt in de lucht hagende econo mische bevoegdheden werden bezwa ren geuit. Ook tegen de wijze van samenstelling zowel van de Senaat als van de Kamer der Volkeren had den de meeste sprekers zeer ernstige bezwaren. Directe verkiezingen voor de Kamer achtte men, mede gezien het onitieken van waarlijk Europese partijen vcorshands volstrekt uit den boze. Ook de samenstelling van de Uit voerende Raad ontmoette zeer ern stige bezwaren, daar geen waarbor gen aanwezig zijn, dat alle zes staten hierin vertegenwoordigd zullen zijn. De heer Schmal (C.H.) vermaande dan ook op deze manier „onder geen beding te beginnen, maar rustig en niet uil-zinnig de ti.jd te nemen". Prof. Oud wilde eveneens het ont werp als „working paper" voor de regeringen beschouwen. Overigens gaf hij er de voorkeur aan minder gecompliceerd te werk te gaan. Een rustige opbouw van de Kolen- en Staalgemeenschap straks te combi neren met de Europese Defensie Ge- Het nu 77 jaar oude circus Van Bever geldt nog altijd als een circus met cachet. Onder papa Van Bever, toen de stallen en de piste veel klei ner en de programma's beperkter wa ren, ging er al de roep: het is een gezellig, fatsoenlijk circus, van uit en thans onder de directie van de heer PrescherVan Bever is deze repu tatie zelfs versterkt. De piste is keurig en kunstig, met een roset van zand in 't midden aan geharkt, als de voorstelling begint. In stipte orde en zonder geschreeuw worden de changementen uitgevoerd en gedurende de gehele voorstelling valt er geen onvertogen woord. En wat bij Van Bever vóór komt en zich presenteert, is zonder één uitzonde ring tot in details verzorgd. Het komt immers niet alleen op het grove sensationele effect van grote toeren en bombastische stunts aan. De stijl, waarin een bepaald nummer wordt gebracht en de zorgvuldige afwerking zijn in een circus van evenveel bete kenis. En nu moet rpen dan op de Markt, waar het circus Van Bever tot en met Donderdag staat, de drie Rondellis of de Serbonies, ring- en lucht-acro- balen, eens zien werken. In een een dere beweging zwiepen de beide mannen en de vrouw zich omhoog aan het rek, prachtig, soepel team werk, waarin alle bewegingen, zelfs het abrupte vallen, harmonisch wor den opgelost in een orde van gratie en bevalligheid. Geheel in stijl wordt ook het bij zonder knappe en vermoedelijk on overtroffen nummer van de twee Venards, equilibristen, gebracht. Wat deze in een smetteloze rok gestoken heer met zijn vrouwelijke partner uit voert op de kleine oppervlakte van een kastje, dat als bar in de huiska mer dienst doet, is evenwichtskunst met een hoge graad van perfectie, waarbij de hoogstand op één vinger in een fles met de partner op de rug, sensationeel is. Het gewicht van Offers brengen. Ook dr Kortenhorst had soortge lijke bezwaren, maar hij legde even als de P. v. d. A.-sprekers meer de nadruk op de noodzaak tot Europese integratie te komen. Spijt en somtijds ook wrevel klon ken door in de door vrijwel alle spre kers aan de houding van Engeland gewijde woorden. Het kleine Europa van Zes kan en mag nooit het ideaal zijn, maar Zolang Engeland zijn ge menebest stelt boVen samengaan met continentaal Europa is er geen andere mogelijkheid. Op den duur, zo tekende dr Kortenhorst het perspectief, zal het echter wellicht eens mogelijk zijn tot een waarlijke Atlantische Gemeen schap te komen. Hoe dit alles ook zij, in elk geval hier was men het in de Tweede Kamer volmaakt met elkaar eens zullen door alle integrerende landen en dus ook door Nederland offers moeten worden gebracht om de ge wenste en noodzakelijke mate van in tegratie in West-Europa lot stand te brengen! Maar daartegenover zal dan ook de positie der kleine staten zoveel mogelijk gewaarborgd moeten zijn. Venards vrouwelijke partner schatten we, zonder complimenteus te willen zijn, op 65 kg. De eigen stijl van het circus her kent men vooral in de wijze, waarop de directeur zelf de twee olifanten voorbrengt. Wij vonden dit bijzonder geslaagd. De heer Prescher brengt dit nummer zonder franje, stipt en vooral in tempo. Daardoor ontstaat een goed circuseffect van logheid en snelheid tegelijk. Correcte afwerking, duidelijk overwicht op de dieren, reageersnelheid, dat waren in het al gemeen de kenmerken van de die- rennummers, die bij Van Bever hoog in aanzien zijn. Eugen Karoly heeft tegenwoordig de leiding van de dres suur. De naam Karoly is in de we reld van het circus bekend. Bekende ruitergroepen uit vorige generaties hebben die naam gedragen. Emile Karoly, die getrouwd is met de doch ter van de directie, Mary van Bever, en die zich mag verheugen in het be zit van een 14-jarige dochter nu al een ras-artiste te paard is eigenlijk de regisseur van Van Bever, maar hij werkt op het ogenblik in Denemar ken, waar de jonge Leni Karoly, zo jong en zo licht als zij is, al hoge school rijdt op de Arabier Moham med. Eugen Karoly, een neef van Emile, verzorgt thans de klassieke hogeschool in het programma op Dou glas, de Amerikaanse volbloed, ver moedelijk van Friese afstamming. Hij heeft het dier uitstekend in bedwang, zodat het hogeschool-nummer rhyth- misch goed tot zijn recht komt. Ook de vrijheidsdressuur van de Gelderse zwart- en bruinbonten en van de 5- en 6-jarige Noorse Fjordenpaarden is met degelijk vakmanschap opgezet en wordt prima afgewerkt. Plastisch is de ouderwetse Pas de deux. Er kan, wat de paarden betreft, nooit van stilstand bij Van Bever ge sproken worden. Zij zijn trouwens al tijd de trots van een circus. Mevrouw Van Bever vertelde ons, dat er een nieuw hogeschoolpaard in dressuur is, Ontlasting van gewone onderwijs Er bestond voor de feestelijke ge beurtenis grote belangstelling. Helaas was de voorzitter van het schoolbe stuur, de heer L. Welling, door droeve familie-omstandigheden verhinderd aanwezig te zijn. In zijn plaats werd een welkomstwoord gesproken door de heer G. S. van Lohuizen. Deze deelde mede, dat het aantal leerlingen, aan gemeld voor de Prinses Marijke- school, reeds zo groot is, dat een wachtlijst moest worden aangelegd. Burgemeester Diepenhorst verwij derde hierna een doek, dat de naam van de school had bedekt. Velen spraken gelukwensen uit, o.a. de heer N. IJ. Vlietstra, hoofdinspec teur van het B.L.O., die zeide met blijdschap te hebben vernomen, dat het bestuur voornemens is door na zorg de belangen van de kinderen ook na hun leerplichtige leeftijd te blijven behartigen. De heer H. E. Sondorp, inspecteur L.O., constateerde met voldoening, dat het gewone onderwijs nu van veel zorg verlost is. De leerkrachten heb ben sleeds volijverig getracht ook de moeilijk lerende kinderen te geven waarop zij recht hebben, maar dit pogen moest vaak zonder veel resul taat blijven, omdat het gewone onder wijs een andere geaardheid heeft dan het B.L.O. Namens het provinciaal bestuur sprak dr H. J. van Eek gelukwensen; een merrie, afstammeling van een volbloed en een Lippizaner. Verder worden er Shetlandse ponies klaar gemaakt voor een speeltuinnummer. In het programma ziet men ook be ren en kamelen. Het berennummer is charmant opgezet. Er rijdt een beer Een „brommende" beer. de heer E. Bultman feliciteerde na mens de Eper schoolhoofden en bood een enveloppe aan met inhoud. De heer J. v. d. Reijden, het hoofd van de nieuwe school, dankte ten slotte allen die aan de totstandkoming van de school hébben meegewerkt, alsmede de gevers van geschenken. Zo gaven de aannemers een grote vlag, de Ambachtsschool zal de naam in smeedijzeren letters op de gevel aanbrengen, de Boerenleenbank of freerde een terrarium, de Venz- fabrieken een electrische klok en de heer P. M. C. de Jonge een bureau lamp. Alle 65 arbeiders bij Ommelanden herplaatst Dezer dagen zijn bij de Ommelanden de laatste 21 arbeiders te werk gesteld van de 65, die ingevolge de beslissing der arbiters moesten worden her plaatst. Wederopbouwfilm van getroffen gebied De Rotterdamse cineast Herman Bol- longino zal in opdracht van de Neder- landsche Christelijke Landarbei- dersbond een film vervaardigen van de; wederopbouw van de door de wa tersnood getroffen gebieden. Hij is reeds met zijn eerste opnamen op Goe- ree—Overflakkee aangevangen. op een motorfiets rondom vier ver- keersbordjes en een ander zorgt als politieagent voor de opruiming van een koppig hondje. We kunnen nog diverse uitstekende nummers van het programma noe men. Want Van Bever moge dan geen schetterende reclame voeren, de num mers van het programma zijn zonder uitzonderjng een ouderwetse recom mandatie van „het hooggeëerd pu bliek" waard. Een werkelijk verbluffend effect heeft het nummer van Radar. Men ziet twee poppen stipt op de maat van de muziek dansen. Hoe? Worden zij radiografisch bestuurd of met be hulp van goed verborgen touwtjes? Wij zullen het niet verklappen. Het is werkelijk vernuftig gevonden en knap uitgevoerd. Mysterieus zijn de toeren van de illusionist Helaug, die voornamelijk berusten op gezichtsbedrog en handi ge manipulaties. De illusie is echter ook volkomen. Komisch in de goede zin van het woord, zonder het grove effect van gooien en smijten, zijn de drie Al fredo's. Gewaagd zwiept Mr Harry, de stratosfeerman, op het topje van een buigzame stalen mast, Margret en Alexander laten acrobatiek en even wichtskunst zien, de clowns zijn niet zoutloos en tenslotte zorgen de zes Harstons, dat het publiek als slot- indruk naar huis meeneemt de be wondering voor een acntal behendige salto's van de springplank op de stoel. Al met al een programma van sterke nummers en zonder uitzonde ring perfect uitgevoerd. Dat mag te recht de trots van Van Bever zijn. EPE KREEG EEN B.L.O.-SCHOOL. Burgemeester mr dr I. N. Th. Die penhorst verwijdert het doek, dat de naam „Prinses Marijke-school" bedekte. Wet vervreemding landbouwgronden BINNENHOF. Met 66 tegen U stemmen heejt de Tweede Kamer het wetsontwerp vervreemding landbouw gronden op de zevende dag van zijn openbare behandeling aangenomen. Voor stemden de C.H., de K.N.P., de K.V.P., de P.v.d.A. en de V.V.D., als mede de Anti-Revolutionnaire heren Biewenga, Bruins Slot, Hazenbosch en Stapelkamp; tegen de overige leden van de A.R.P., de aanwezige commu nisten en dr Lucas (K.V.P.) Dr Schouten (A.R.) stelde voor de stemming nadrukkelijk vast, dat hij aan de richtlijnen voor de kabinets formatie wenste vast te houden. Hij was echter, evenals enkele van zijn politieke vrienden, na nauwkeurige overweging van dit ontwerp niet de overtuiging toegedaan, dat het in overeenstemming is met de richtlij nen-eis van een „effectieve beheer sing". Namens de P.v.d.A.-fractie ver klaarde de heer Willems volledig be grip voor dit verlangen naar effecti viteit te hebben. Geen waardering had de P.v.d.A. daarentegen voor de pogingen tot uitholling van het ont werp door de K.V.P. Met name richt ten haar bezwaren zich tegen de be perkte geldigheidstermijn. Desondanks was de P.v.d.A. bereid voor te stemmen, gezien de onhoud baarheid van de huidige situatie. Fransen per fiets door Nederland DEN HAAG. Gedurende de Pink sterdagen zal een groep Franse toe risten per fiets een tocht door Neder land maken. Het betreft hier leden van Le Cyclotouriste uit Lyon, een grote vereniging, die sinds de waters nood-ramp bijzondere belangstelling voor ons land aan de dag legt. Op 23 Mei 's morgens vroeg komen de gas ten per trein in Amsterdam aan. Van daar vertrekken zij nog dezelfde dag voor een tocht per rijwiel om de vroegere Zuiderzee. Op 2e Pinkster dag keren zij uit Den Haag per trein naar Frankrijk terug. Congres Bond van werkende vrouwen Op het tweedaagse congres van de Nederlandse Bond van Vrouwen werk zaam in Bedrijf en Beroep, dat in de School voor Wijsbegeerte in Amersfoort is gehouden, heeft o.a. het probleem van de woongelegenheid voor alleen staande personen een onderwerp van bespreking uitgemaakt. De burgemeester van Amersfoort, de heer H. Molendijk, deelde mede, dat in Amersfoort een vergevorderd plan be staat voor het stichten van een cen trale woongelegenheid vóór alleen staande personen, waarbij ook reke ning zal worden gehouden met de wen sen van de bond voor werkende De vergadering nam een resolutie aan, dat de bond de bestaande plan nen zoveel mogelijk zal ondersteunen en het hoofdbestuur en de afdelingen van de bond stappen zullen doen de bevoegde autoriteiten te overtuigen, dat het uit sociale en economische overweging dringend nodig is goede en niet te dure woongelegenheden voor alleenstaande personen te stichten. Het congres besteedde eveneens veel aandacht aan de belasting op het inko men van de gehuwde vrouw. Deze be lasting werd algemeen zeer onbillijk geacht, o.m. omdat men de kosten voor plaatsvervanging in het gezin, niet mag aftrekken. Mevrouw mr M. F. W, van Meerten (Den Haag) werd als presidente her kozen. Mej. Mies Lanen (Rotterdam), die om gezondheidsredenen als secretaresse had bedankt, werd tot erelid benoemd.- Haar opvolgster is mej. Aat Dekker (Den Haag.) Een zeer verzorgd programma Reeds nu een lange leerlingenwachtlijst Mr dr I. N. Th. Diepenhorst, burgemeester van Epe, heeft Dinsdagmiddag in de Beekstraat te Epe de eerste school van de dr Van Voorthuyzenstichtïng geopend, de „Prinses Marijke-school", een school voor buitengewoon lager onderwys (B.L.O.), zoals vele plaatsen die hebben. Met de opening van deze school, zo zeide de burgemeester, is een lang gekoesterde wens van vele Epenaren en ook van het gemeentebestuur, in vervulling gegaan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1