SOC. ZAKEN EN VOLKSGEZONDHEID Arbeidsconflicten op grote scfiaal in Frankrijk Ongeveer 75 rallye-rijders zonder straf punten te Noordwijk Meester Vervet leidt veldtocht tegen (ftef&o'sfa&Jcrf Dappere Nederlanders ten Paleize door Prins Bern hard onderscheiden ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 29 APRIL 1953 7 (Vervolg van pag. 6) Kaas- en Roomboterfabr., OudegaD. van der Bos. Blauwhuis, pakhuisknecht bij id. S. van der Werf. hulp kaasmakerij by id.; J. H. G. Schelfhorst, wever Gebr. Scholten en Co., Almelo: H. Hoogeveen, nachtwaker bij id.; mej. J. Kottier, speelster bij id.; mevr. A. PrinsenHondeurink. naaister by Bendien's Confectiefabr., Almelo; mej. J. Elhorst, bandleidster by id.; mej. H. J. E. Scheffer. control, by id.; G, Weegink, stukkenkeurder by Kon. Weefg.fabr., Hen gelo (O.); H. I-I. Nyhof, wever by id.; H. Pots. fabrieksarb. by Kon. Ned. Ka- toenspinn. Hengelo (O,)J. Warm el ink, fabrieksarb. bij id.; J. W. ton Asbroek, kaartenmaker l i Zn Textiel- esmm A. A. VAN SANDICK Ridder Nederlandse Leeuw brinke, Wierden, wever bij id.J. H. Peper. Borne, id. by id.; G. W. ibbenhorst, id. by id.J. Ibbenhorst, id. bij id.mej. C. A. Venekamp, spanster by Palthe's Textiel- ered.bedr., Almelo; mej. B. Keuning, keur- mej. J. H. Haarman, sohoonm. bij Stoom- Spinn. en -Wev. v/h S, J. Spanjaard, Bornemej. M. G. J. Oonik, zoomster by id,G. Beunls, v/h tuinkn. bij J. J. ter Horst, RijssenW. Wolters, chauffeur by id.; J. H. Timmerman, meubelm. by i'a. H. Eshuis en Zn, Hengelo (O.); A. J. Hoog stede, voorman bij Hazemeyer en Co., Hen gelo (OA; W. M. Hi'igerink, monteur by id.; H. L,utje Sohipholt. id. by id.; J. H. Mors, id. by id:G. H. Dijkhuis, wever bij Hedeman Textielfabrieken, Almelo; J. H. Veldhuis, wever H. ten Cate Hzn Co, Almelo: D. Lankamp, id. id.; B. H. Kol- ner, id. id.: J. Ooms, id. id.: J. W. Horst man, id. id.; W. Koelen, mach.smeerder id M. Germeraad. modelmaker Gebr. Stork, Hengelo (O.); J. J. ter Eist. traceur id.; G. J. Eijssinlc. knipper id.; R. H. Reyken, ge reedschapuitgever id.: G. M. Morsink, por tier id.G. J. B. Nyhuis, kernmaker id.J Wageman, v.h. arb. Ceres. Oude Pekela E. Breuker, soe. verzorger Strocartonfabr. De Eendracht, Appingedam; G. Pietersen, verscheper id M. Siertsema, papiermaker id.M. Waterbolk, id. id.B. van Dijk, Siddeburen, id. id.J. J. v. Dam. id. id K. Groeneveld. Wirdum, inpalck. id.; R. H. Doddema, mont. Appinged. Bronsmot.fabr., Appingedam; J. Bulthuis, slyper id.; B. Scheltens- bkw.-mont. id.; H. R. C. M. Sei- vers, fraiser id G. Roede v/h centrifugist Coop. Fabr. v. Melkprod. Roden-Zevenhui- zen, Zevenhuizen, gem. Leek; E. W, Nol- den, v/h bankw.-metaaldr. Noldën Bul der, DelfzijlJ. Heringa, broodbez. F. Mul der, AssenH. L. Bos. machinist Centr, Coöp. Aardappelmeelfabr., Coevorden; A, Pieters, werkz. bij E. A. Smidt, wynhandel. Assen; Chr. Haenen, machinist Maastr. Zinkwitmij. Eysdenj. B. Verkoelen, Bug- genum, gem. Haelen, melkuitg. St. Chris- toffel. RoermondP. W. H. Coenen, arb. Stqenfabr. Corubona, Nunhem, gem. Hae- MR F. H. A. DE GRAAF F Ridder Nederlandse Leeuw len; A. Beuclcen. Wittem, knecht Paters Redemptoristen aldaar; M. Bonfrère, oven werker Soc. Céramlque, Maastricht; F. Clermonts, id. id.A. de Graaf, monteur- faiencerie id,; M. Rosier, ovenwerker id.; M. Sohuime:, bordenmaker-faiencerie id.; J. A. Sijen, ovenwerker, id.; J. P. Wesche, gieter-faiencerle id.; P. H. Swanenvleugel, Borgharen, metselaar De Sphinx, Maas tricht; J. Beckers, verniswerker id.; S. Janssen, liftbediende id.; G. Leenders, in- zetter id.J. W. Meurders, nachtwaker id. L. J. Mortiaux, vazen-opdraaier id.M. Nypels, werkz. by id.; J. H. Reiters. ma chinist id.Th. F. H. Rulkens, portier id. Indonesische regering vraagt vertrouwen Niet goedkeuren der leger- politiek kan tot crisis leiden De minister van Voorlichting Mono- nutu delde mede, dat morgen een spe ciale zitting van het kabinet zal worden gewijd aan het vertrouwensvotum, dat de regering Wilopo van het parlement zal vragen met betrekking tot haar be leid ten aanzien van de 17-October- af faire. De secretaris-generaal van het mi nisterie van Voorlichting, de heer Rus- lan Abdulgani, verklaarde op een pers conferentie in Soerabaja dat de rege ring door een vertrouwensvotum te vra gen, wil doen vaststellen, in hoeverre de volicsvertegenwoordiging haar leger- politiek kan volgen, waarbij zij zich steeds de eenheid der weermacht voor ogen houdt. Persoonlijk zeide Abdul gani te menen, dat als de regering geen vertrouwensvotum krijgt, kan worden verwacht, dat het kabinet zal worden ontbonden, doch niet zal willen riskeren dat de eenheid in de weermacht verloren zal gaan. Dulles Europese defensie met 30 procent omhoog De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft verklaard, dat het nieuwe pro gram voor hulp aan het buitenland vóór Dinsdag aanstaande naar het congres zal worden gezonden. Hij' zeide voorts, dat Europa's militaire kracht als gevolg van de Nato-bijeen- komst te Parijs ,,met misschien wel dertig procent" zou kunnen toenemen met economische methoden om groter voordeel te trekken van de Amerikaanse dollars, die voor hulp bestemd zijn. Ge noemd percentage is de eerste officiële schatting, welke bekend is gemaakt. Leiders van fabriek in Oost-Duitsland naar Berlijn gevlucht Veertien leidende functionarissen van de grootste particuliere machinefabriek in de Sowjetzone, de metaalfabriek Harzgerode. zijn, naar officials van de vluchtelingendienst mededelen, naar West-Berlijn gevlucht. Tot de groep be hoort dr Erich Binnemann, de eigenaar van de fabriek. De overigen zijn direc teuren en ingenieurs van de onderne ming. die 300 arbeiders in dienst heeft. Zij vertelden dat zij zich voor arrestatie geplaatst zagen wegens de beschuldi ging van het „onderhouden van banden met bet Westen". De fabriek Harzge rode, die in het Harzgebergte ligt, pro duceert ongeveer 70 procent van de lichte metalen der Sowjetzone. Liet zou de bedoeling der communisten zijn ge weest. tot de arrestatie der leidende functionarissen over te gaan, teneinde een voorwendsel te hebben voor de in beslagneming van de fabriek ten be hoeve van de staat. MILITAIRE BESPREKINGEN IN ATHENE Omstreeks het midden van de vol- f;ende maand zullen in Athene mill aire besprekingen worden gevoerd tussen de Griekse, Zuldslavische en Turkse generale staven, aldus heeri een woordvoerder van de Griekse generale staf Dinsdag verklaard. Lord Ismay, secretaris-generaal van de Noordatlantische verdragsorganisatie, wordt 15 Mei in Griekenland ver wacht. Morgenochtend wordt verkeer in West en Zuid sterk beperkt Het Poolse parlement heeft de be- froting voor 1953 aangenomen, waarop qua 11% voor defensie is uitgetrokken, dat is 60% meer dan het bedrag van vorig jaar. In Bern is officieel bekend gemaakt, dat de Zwitserse politie in Genève een inlichtingendienst heeft ontdekt, die voor Israël en ten nadele van de Ara bische staten werkte. Het ministerie van Buitenlandse Za ken van Uruguay heeft medegedeeld, dat de gezant in Brussel voorlopig is ge schorst, hangende het onderzoek naai de beschuldiging van de Britse douane te Dover, dat hij zou hebben getracht diamanten te smokkelen. Denemarken heeft gisteren het vierde koelschip aan de Sowjet-Unie over gedragen, dat op grond van de Deens- Russische handelsovereenkomst van 1947 is gebouwd. Emil Arnold, leider van de Zwitserse communistische partij, is veroordeeld tot acht maanden hechtenis en verlies van burgerrechten voor twee jaar wegens het In gevaar brengen van de veiligheid door een rede die hij uitsprak in Boeda pest. OP DE PARADEROUTE HET grote militaire défilé, dat mor gen van elf uur tot kwart voor twaalf des voormiddags in de Van Baerlestraat te Amsterdam wordt ge houden, vergt een reeks van maatrege len met beti-ekking tot het verkeer. Gelijk gisteren reeds in extenso gemeld, staat, voor het begin van de parade, het défilé opgesteld in de Frederik Hendrik straat (van het Frederik Hendrik- plantsoen), Bilderdïjksti-aat, le Con stanten Huygensstraat, terwijl de troe pen te voet worden opgesteld vlak vóór de Vondelbrug in de Roemer Visscher- straat en de Vondelstraat. Dwarsverkeer zal, op de aangegeven route, tussen Frederik Hendrikplantsoen en P.C. Hooftstraat tussen 9 en 10.45 uur alleen mogelijk zijn over; 2e Hugo de Grootstraat, De Clercqstraat, Jacob Lennepsti-aat en Overtoom. Op het gedeelte tussen Vossïusstraat en Mo- reelsestraat is dwarsverkeer mogelijk tot 10 uur; over de Van Baeiiestraat tussen Moreelsestraat en Roelof Hart- plein is dwarsverkeer mogelijk tot kwart voor elf. Op dat laatste tijdstip wordt alle dwarsverkeer over de gehele route stilgelegd. Vei-keer langs de route blijft (in principe, de practijk kan wel anders uit vallen!) van Overtöom in richting Fre derik Hendrikplantsoen mogeljjk tot kwart voor elf; tussen Overtoom en P. C. Hooftstraat vice versa wordt reeds om 9 uur het verkeer stopgezet; tussen P.C. Hooftstaat en Moreelsestraat v.v. om 10 uur. tussen Moreelsestraat en Roelof Hartstraat tot kwart voor elf. Van 9 uur af zijn voor alle rijverkeer volkomen uitgesloten; de Kinkerstraat tussen Kostverlorenbrug en Bilderdijk- straat, de Vondelstraat, de Anna Vondelstraat, de Roemer Vïsscherstraat en de Tesselschadestraat. Op de ver schillende sraten, die door het défilé en de opstelling in beslag worden genomen zal het van 7 uur tot uiterlijk 14 uur (of zoveel eerder als door de politie zal worden bepaald) verboden zijn voertui gen, al dan niet om te parkeren, in stil stand te hebben. Hieronder vallen ook het Museumplein, de Roelof Hartstraat en de J. M. Coenenstraat. ft/fEN dient er rekening mee te houden, dat morgen tussen 10.1/5 uur en circa 13 uur alle burgerlijk en alle tram verkeer, zowel langs als dwars door de paraderoute zal zijn gestremd. Nassau- kade, Stadhouderskade en Marnixstraat blijven als parallelroutes voor doorgaand verkeer Noord-Zuid en omgekeerd be schikbaar. Het verkeer van Centrum- naar West v.v. zal alleen mogelijk zijn via NassaupleinHaarlemmerplein. Of bijvoorbeeld via StadhouderskadeHob- bemakade (of oostelijker gelegen paral lelwegen). Het tramverkeer langs de opstellings- paraderoute is uiteraard eveneens gestremd en wel; lijn 2: van 9.3013 uur. lijn 3: van 913 uur. lijn 7: van 912.30 uur lijn 16: van 9.3013 uur lijn 17; van 912.30 uur lijn 24: van 10.3012.45 uur Het tramvei-keer via de De Clercq straat en de Overtoom wordt om kwart voor elf stopgezet. De Haarlemmer tram en de Sloter dijker zullen evenals het verkeer dooi de De Clercqstraat tot 10.45 blijven rij den. Na dit tijdsip zullen deze trams van De Krommert vertrekken. Vijf doden bij instorting van tunnel te Swinton Te Swinton in Noord-West-Engeland is een niet meer in gebruik zijnde spoorwegtimnel ingestort, waardoor twee huizen werden vernield en vijf per sonen in hun slaap om het leven kwa men. De slachtoffers, vier vrouwen en een man, werden met het puin van hun hui zen in de tunnel bedolven. Twee vrou- wen wei'den gewond door de gedeelte lijke instox-ting van een derde huis. De tunnel loopt over een lengte van een mijl onder Swinton door en werd gedurende de oorlog, gebruikt munitie-opslagplaats. Het personeel van de Franse scheepvaartmaatschappijen, de spoor wegen, de openbare vervoersmaat schappijen, "banken, hotels en auto- fabrieken hebben met staking ge dreigd of zijn in staking gegaan. Communistische en niet-communisti- sdhe vakbonden staan gemeenschap pelijk achter de meeste van de eisen voor hogere lonen en betere arbeids voorwaarden. De officieren van alle scheepvaart maatschappijen uit Le Havre weigeren sedert gisteravond met hun schepen zee te kiezen, tenzij aan hun eisen wordt tegemoet gekomen. De 700 officieren, gesteund door hun manschappen, ver langen negen vrije dagen per maand in plaats van zes. De spoorwegarbeiders zullen Donder dag in geheel Frankryk één uur staken om kracht bij te zetten aan hun eisen tot loonsverhoging. Het personeel van de autobussen en de ondergrondse spoor wegen te Parijs zullen hedenavond bij eenkomen om besluiten te nemen aan gaande de voortzetting van hun actie voor hogere lonen. Arbeiders in de genationaliseerde Renaultfabrieken te Parijs overwegen in staking te gaan nu ongeveer 10.000 van de 40.000 arbeiders gedeeltelijk of geheel hun werkzaamheden niet kunnen ver richten wegens een staking van 250 man in de bekledingsafdeling. Socialistische leiders in Argentinië gearresteerd De politie in Buenos Aires heeft 20 personen gearresteerd waaronder de se cretaris-generaal van de Argentijnse so cialistische partij. Hiermee is het aantal personen dat in de afgelopen paar dagen wegens cx-itiek op de regering is gearres teerd gestegen tot 115. De politie maakte later bekend dat de socialistische secre taris-generaal Juan Antonio Solari teza men met Isidro Domingo Gabiel was ge arresteerd op beschuldiging van versto ring van de vrede in verband met de spoorwegstaking van 1951. De politie zei dat bij razzia's de laatste dagen verschei dene woningen waren doorzocht waarbij „overstelpend bewijsmateriaal" was verzameld. De aard van dit bewijsmate riaal werd niet onthuld. Intussen hebben de autoriteiten van Tucuman meegedeeld, dat de plaatselijke politie Jorge Campero en Adolfo Michel hebben gearresteerd die wei-den aange duid als leden van de radicale partij. Deze arrestatie volgde op die van twee hoge functionnarissen van de radicale partij. Deze arrestatie volgde op die van twee hoge functionnarissen van de radicale partij gisteren nadat naar verluidt op slag van explosieven" was ontdekt. Ook werd gezegd, dat de vroegere gouverneur Jsé Luis Nogues van de Salta provincie was gearresteerd wegens het verspreiden van gei-ichten en belediging van de pro vinciale autoriteiten. LANGS EEN OMWEG NAAR DE BOLLEN Zware doch sportieve strijd tegen de tijd (Van een onzer sportverslaggevers) Noordwijk, Woensdagmorgen. TYfOG geen enkele keer is de Tulpenrallye zo zwaar geweest als dit jaar, want voor zover de situatie op dit ogenblik is te overzien, zijn slechts 75 van de 237 deelnemers zonder strafpunten bij de finish te Noordwijk aangekomen. De eerste klappen vielen in de Vogezen, zoals wij gisteren reeds uit Giromagny konden mededelen, de étappe door de Franse Jura viel over het algemeen nogal mee, maar de „rit der duizend bochten" door de Luxemburgse Ardennen had een nieuwe regen van strafpunten tot gevolg. Zelfs een toegift van de organisatoren in de vorm van 5 minuten speling voor alle deelnemers in de Vogezen, kon niet voorkomen, dat er slechts 97 équipes zonder kleerscheuren uit deze étappe kwamen. Hier was de mist oorzaak van vertraging, in de Jura was het weer slecht (regen, hagel en natte sneeuw) en in de Ardennen konden velen door moeilijk rijden over bochtige wegen de vereiste gemiddelde snelheden niet halen. OP de helling van de Ballon d'Alsace, die de deelnemers gistermorgen, dus overdag, voor de tweede keer moesten nemen, ging het heel wat vlotter dan de avond tevoren in de mist. De tijden voor deze klim van 9i km lagen veel lager. Op de top van de berg zagen wij nu bij daglicht de gevolgen van de rit door de mist in het holst van de nacht. Een stuk beton aan de kant van.de wag was uit de berm gerukt en enkele meters naar omlaag gekanteld, 's Nachts was de Bentley van de Engelse ploeg A. Wates. mrs. Wates en H. Fewesdale er namelijk in volle vaart tegen op gebotst. De vernielde auto was al weggesleept, de inzettenden liepen slechts enkele serhammen op, maar het stuk steen lag er nog als corpus delicti. Even verder, op de terugweg dus, van Dole naar Gerardmer, stond de Neder lander Jan Flinterman langs de kant van de weg. Heel laconiek kwam hij ons vertellen, dat de motor van zijn D.K.W. niet meer wilde werken en dat hij zou proberen liftend in Noordwijk te komen, waar wij hem tot op dit ogenblik nog niet hebben ontmoet. De tocht naar Saarbrücken, dat voor het eerst in het programma van de Tulpenrallye was opgenomen, was zeer plezierig. Overal langs de weg stonden Saarlanders, die enthousiast wuifden, als zij een wagen met een oranje bord op de bumper zagen naderen. Drie keer, kort achter elkaar, moest een stoet van deelnemers wachten voor gesloten spoor bomen, omdat dezelfde goederentrein even zoveel keren de verkeersweg kruiste. Het werd een wedloop voor de autorijders om vóór te komen, hetgeen na enkele tientallen kilometers gelukte. Ruim op tijd nog kwamen zij daardoor in Saarbrücken, waar de tijdcontröle was. In de avond en in de afgelopen nacht was de speciale étappe in de Ardennen aan de beurt; de route der duizend bochten. De gemiddelde snelheden lagen nu hoger, voor de sportwagens zelfs 64 km per uur. Geen wonder dan ook, dat velen hier hun eerste strafpunten opliepen voor zover zij ha de Vogezen en na de Jura nog een blanco straf register hadden. Veel teleurgestelde ge zichten dus in hotel-restaurant Centraal te Clervaux. waar sommigen hun carnet de route slechts één minuut te laat in leverden, en daardoor ook slechts één strafpunt kregen na ruim 2.000 km foutloos rijden. Deelnemers tevreden TOCH konden wij daar reeds consta teren, dat vrijwel iedereen tevreden was over deze zware Tulpenrallye- „Het is de best georganiseerde rallye, die ik ooit heb gereden", zei een spor- pers van de wagens vlochten. De tocht door Nederland over Roermond, Weert, Eindhoven, Tilburg, Bx-eda, Rotterdam en Den Haag naar Noordwijk, was een lange wandeling naar het eindpunt, waar honderden familieleden de deel nemers stonden op te wachten. Jammer was het voor enkele rijders, maar ook eigen schuld, dat zij vannacht in de buurt van Spa bleven steken, omdat hun benzinetank tot de laatste druppel leeg was. Géén brandstof was er te krijgen in de nachtelijke Ardennen, maar de goede rallye-rijder zorgt dan ook, dat hij altijd, onder alle omstandig heden, een gevulde jerrycan achter in de bagageruimte heeft liggen. Degenen, die bij Spa strandden, hebben dit oponthoud tot het aanbreken van d_e dag dus aan aan eigen schuld te wijten. Waarmee weer eens werd bewezen, dat niet iedereen, die aan een autorallye deelneemt, ook een echte rallye-rij der isl Voorlopige uitslag VOLGENS een officieuze berekening zou het algemeen klassement er als volgt uitzien; 1. J. W. E. Banks (G.B.) met Bristol, 57 winstpunten; 2/3. E.I.Appleyard (G.B.) met Jaguar en M. Grosgageat (Fr.) met Panhard, beiden 56 winstpunten4. H. R. J. graaf van Zuylen van Nyevelt (Ned.) met Jowett Javeün, 53 winstpunten; 5, F. Schliger (Fr.) met Peugeot, 50 winst punten; 6/7. M. Damonte (It.) met Fiat en tieve Engelsman, die jaarlijks ongeveer een dozijn grote en klein autosterritten voor zijn rekening neemt. „Geen ogen blik hebben wij rust gehad", zei een ander. „Het was moeilijk van het cen trale punt Spa (Maandagmoi-gen) tot nu toe in Clervaux. De organisatoren hebben ons voortdurend bezig gehouden en dat is juistwat wij in een rallye zoekenmoeilijk maar sportief opgezet." Heel vroeg kwamen vanmorgen de eerste deelnemers bij de Nederlandse grens te Eysden, waar enkele Noord- wijkers lange tulpen slingers in de bum- (Ingez. med.-advertentie) _,Jtf-Wjii- „Hoe ik er toe kwam? Heel eenvoudig!" vertelt Meester Vervet, „U ziet mij hier nu als een bescheiden schilders baasje, maar ééns was ik tandarts, badend in het goud. Net andersom als in andere advertenties. Op zekere dag kreeg ik de beruchte heer Lamarotte in de stoel. Toen hij zijn mond opendeed, besloot ik de praktijk vaarwel te zeggen. Bouwvallen, échte ruïnes redden werd mijn roeping. Het verval stuiten, overal in Nederland! De strijd aanbinden tegen deuren en kozijnen als rotte kiezen in de Nederlandse voorgevels! Verven is een schoon vak. Wij schilders willen vechten voor 'n frisser Vaderland met Lot opl Geen mes of schaar zal dc haard van Mr. Veniet beroeren alvorens heel Nederland wier netjes in de verf zit Zij die voor 15 Juli as. de meeste afbeeldingen van de Heer Vervet inzenden, cmder opgave van de juiste baardstand in millimeters (gemeten langs dc stippellijn), worden voor dit precisie-werk door onze Res ear ch-af deling bekroond. Zij mogen op Mr. Vervct's hosten een kamer of keuken laten schilderen. Schilderspatroon en fclcurcn naar eigen keuze- Inzenden: H. Vettewinkel Zonen. Prins Hendrikkade. Amsterdam. (Aid. B 0 (Vervolg van pag. 1) „Gedurende de tweede wereldoorlog heb ik vele malen mogen horen, hoezeer men in de Verenigde Staten en in Groot- Brittannië bewondering voeld voor de wijze, waai'op het Nederlandse volk zich tegen een niets-ontziende onderdrukker verweerde", aldus begon de Prins. „Men wist, dat .de kleine krijgsmacht, waar over wij nog beschikten, krachtig deel nam aan de sti-ijd om de vrijheid, even zeer als het grootste vrge gedeelte van de Nederlandse koopvaardijvloot. Onze geallieerden wisten ook hoezeer het Ne- derlandse volk zich er van bewust was, te strijden voor de vrijheid van geloof en gedachte en voor de vrijheid, hier van openlijk te kunnen getuigen. U zult begrijpen, hoe trots koningin Wilhel- mina, prinses Juliana en ik, hoe trots wij allen waren op onze landgenoten. Dit trotse gevoel gaat evenzeer uit naar hen, die getrouw aan de opx-oep van de regering orde en rust trachtten te bren gen in Indonesië en naar hen, die gevolg gaven aan de oproep om tezamen met alle andere vrije volken in Korea paal en perk te stellen aan een even ruwe aanval als Nederland zelf in 1940 te ver duren had." Met eei-bied gedacht de Prins hen, die in de strijd vielen. „De eerbied voor be toonde moed", aldus Z. K, H„ „dringt zich te sterkei' aan mij op nu ik st te genover u, die zich in de strijd zodanig hebt gedx'agen, dat de Koningin ge meend heeft u hiervoor te moeten on derscheiden. De Koningin en ik zijn er van overtuigd, dat zjj, die bereid waren zulke offers te brengen, ook in tijd van vrede hun werkkracht en gaven ten volle zullen inzetten voor het werk, dat van hen als goede staatsburgers kan worden verwacht, waardoor zij een bij zonder sterke schakel in onze gemeen schap vormen." 's Prinsen beide adjudanten lazen, na dat de ban was geopend, de mutaties van de beide nieuwe ridders voor. Luite nant ter zee G. A. Dogger is met gx'oot levensgevaar in 1942 naar Engeland ge gaan om de regering kostbare gegevens te verschaffen; kapitein Anemaet heeft op een Februarinacht in 1951 in Korea een heldendaad verricht. Na het uitreiken van de M.W.O, kwa men zij naar voren, die voor de Bronzen Leeuw in aanmerking kwamen. Daartoe behoorden ook burgemeester J. G. Bühr- mann van Weesp, burgemeester W. N. Kelder van Monnikendam, (vermaard door zijn leiding in de zgm. Russenoorlog op Texel), twee da.ppere dames mevrouw J. M. de GrootFolmer uit Oegsbgeest èn mevrouw A. M, J. H. Teuwen Boonen uit Roermond en de Ulrumse sergeant H. Kok, die bjj deze gelegen heid de Bronzen Leeuw voor de tweede maal ontving. Vervolgens kreeg een veertigtal dapperen het Bronzen Kruis. De kapitein vlieger-waarnemer G. Cooke, uit Den Haag. genoot bijzondere belang stelling voor het feit, dat hij het vlieger- kruis voor de derde maal in ontvangst mocht nemen. Tal van aanwezigen, die op de achterste rijen zaten, klommen bij het noemen van sommige namen op de banken om te zien hoe Prins Bernhard de gelukkige gedecoreerden de hand schudde. Van hen, die werden onder scheiden, maakten enkelen een diepe bui ging in de lichting van Prinses Wilhel- mina. De legerpredikant luitenant-kolo nel ds J, H. Groenenwegen uit Amers foort was aan zijn invaliden stoel ge kluisterd. Z.K.H. stapte naar hem toe om hem het Kruis van Verdienste te overhandigen. De plechtigheid werd door vele autoriteiten bijgewoond. Wij zagen de staatssecretaris van Marine, vice-admi- raal H. C. W. Moorman, de staatssecre taris van Oorlog, mr F. J. Kranenburg, de gouverneur van de hoofdstad gene- raal-majoor F. W. J. M. Peters, tal van generaals o.w. luitenant-generaal D. C- Buurman van Vreeden, Nederlands ter ritoriaal hevelhebber; luitenant-gene raal A. T. C. Opzomer, commandant van het Eerste Legercorps; vice-adml- raal A. de Booy, chef van de Marine staf, en vertegenwoordigers van de Generale Staf en van de drie onderdelen der Nederlandse Strijdkrachten; voorts dr J. E. baron de Vos van Steenwijk, 'commissaris der Koningin in de proviri- cice Noord-Holland. Verzending per zeepost Met een aantal schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip vermeld. Indonesië en Ned. Nw. Guinea: m.s. Bantam (6 Mei); Ned. Antillen: m.s. Hecuba (6 Mei); Suriname: m.s. Bo naire (13 Mei); Unie van Z.-Afrika en Z.-W.-Afrika: m.s. Oranjefontein (5 Mei); Canada: s.s, Véendam en s.s. Waterman (resp. 2 en 6 Mei); Z.-Ame rika: m.s. Highland Brigade (4 Mei); Australië: m.s. Otranto (5 Mei); Nw.- Zeeland via Engeland (2 Mei)> RECHTSHANDELINGEN LANDBOUWGRONDEN Wetsontwerp aangenomen (Van onze Haagse redacteur) 's-G r a v e n h a g e, 29 April. De Tweede Kamer heeft gistermiddag liet wetsontwerp regeling aangaande en kele rechtshandelingen met betrekking cot landbouwgronden aangenomen met 66 tegen 11 stemmen. Tegen stemden de heren Roosjen, Foppema, Van der Zaal, Van Eijsden, Van den Heuvel (allen A.R.), heer Lucas (K.V.P.) en drie commui ten. Apothekersassistenten veroordeeld De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gisteren twee apothekersassistenten tot een maand hechtenis, resp. tot veer tien dagen voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en 100 boete veroor deeld. In de apotheek, waar zij werkten, was een codeinepoeder terechtgekomen tus sen poeders, die voor een ziek kindje waren klaargemaakt. Het jongetje was overleden, nadat het de poeder was in gegeven. Vanmorgen bereikten de deelnemers de Tulpenrallye het eindpunt te Noordwijk. Maus Gatsonides, de win naar van de Rallye de Monte Carlo kwam ook op tijd binnen, maar zijn winstkansen hangen af van een door hem ingediend protest. M. Becquart (Fr.) met- Jowett Javelin, beiden 47 winstpunten: S. J. G. Reece (G.B.) met Ford Zephyr, 46 winstpunten; 9, A. G. Imhof (G.B.) met Atlard, 44 winst punten; 10. J. Martens (Ned.) met Fiat, 40 winstpunten. Als deze berekening juist blykt te z(1n, zal de eindstryd tussen dit tiental morgen op het circuit van Zandvoort worden beslist. De équipe M. GatsonidesP. Woriedge met Ford Zephyr heeft in de tweede speciale étappe Willer-Schweighouse straf punten opgelopen. Gatsonides houdt staan de. dat deze straf op een onjuiste invulling van zyn carnet berust en dat hij de étappe binnen de voorgeschreven tijd heeft af gelegd. Z n protest is in behandeling en mocht het worden toegewezen, en Gatso nides dus by de sirafpuntlozen wordt ge rangschikt, dan zal hij in het officieuze klassemen; de 5e plaats delen met F. Schliger, aangezien hij in de klassements proeven eveneens 50 winstpunten heeft verzameld. Abe is voetbalmoe Abe Lenstra heeft In overleg met het bestuur en de elftalcommissie van Hee renveen besloten enige rust te nemen. Hoelang dit non-actief zal duren, is niet bekend, doch vast staat, dat Lenstra Zondag te Amsterdam tegen Blauw Wit niet zal meedoen. Lenstra schrijft zijn slechte vorm in de laatste wedstrijden toe aan voetbal moeheid als gevolg van het zware com petitie- en interlandseizoen. VAN SIl'OL OPENT STRIJD TEGEN CEYLON De loting voor de tenniswedstrijd Ne derlandCeylon voor de eerste ronde van het toernooi om de Daviseup heeft het volgende resultaat gehad: Vrijdag l Mei: Van SwolScharen- guivel; WiltonErnst; Zaterdag 2 Mei: Wilton en Van SwolScharengrnivel en Fonseka: Zondag 3 Mei: V an Swol Ernst; WiltonSohairenguivel. Nederland. A won te Maastricht een bridgewedstrljd tegen België met 13593, B verloor met 99—147 en de dames speelden gelijk met 109—112. LAATSTE NIEUWS MINISTER ALGERA Tijdens zijn rede bereikte de minis ter het bericht, dat op Schouwen en Duiveïand vandaag het grote stroom- gat bij Oosterland is gedicht nadat hier onafgebroken, ook Js Zondags, is gewerkt applausJ. Met allerlei maatregelen, zoals vlucht heuvels en verbetering van het alarme ringssysteem, zal worden getracht te verhinderen, dat bij een dijkdoorbraak een ramp ontstaat. Voor de verbinding met Schouwen en Duiveïand is dezer dagen opdracht gegeven een aanlegstei ger te maken te Anna Jacoba'. Bij Haamstede ■•'.al een terrein gereed wor den gemaakt voor verkeer met lichte vliegtuigen, De kosten van het herstel der binnen- en buitenwaterkeringen schat de minis ter op 400 millioen gulden. Vrouwelijke Kamerleden op Duiveïand Mej. mr J. Zeelenberg, jkvr mr C. W. J. Wttewaal van Stoetwegen, mevr. A. PloegPloeg en mevr. A. Fortanier De Wit, allen leden van de Tweede Kamer, hebben een bezoek gebracht aan de gemeente Nieuwerkerk op Duiveïand. Op haar tocht werden zij begeleid door enige uit Nieuwerkerk afkomstige dames. Het Nederlands Kamerkoor o.l.v. Fe lix de Nobel, is dezer dagen naar West- Duitsland vertrokken, waar het heeft geconcerteerd in Keulen. Verder geeft het een concert te Stuttgart en Mün- chen en treedt op voor Radio München,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2