JOURNAAL Ludzer Eringa opent zijn hotel op Corsica Richtlijnen voor toestellen en landings terreinen moeten worden vastgesteld van de kunst Cttefarswe A Mr H. A. Wassenbergh nam afscheid als officier van Justitie BEPERKING VERVOER OP ZONDAG In zes jaar tijds nog elf millioen nodig BAISSEIN DE PRIJZEN VAN PLAATSEN VOOR KRONING 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 29 .APRIL 1953 Vijf orkesten spelen in Holland Festival (Van een onzer verslaggevers) OP 15 Juni zal de Nederlandse Opera het Holland Festival 1953 te Den Haag openen met een De Falla- avond. Onder leiding van Henri Tomasi zullen de korte opera's La Vida Breve en El Retablo del Maese Pedro in het Spaans worden uitgevoerd. De sopraan Victoria de los Angeles zal als gast aan deze voorstelling medewerken, de décors en eostuums zijn van Yves Brayer. Ver der geeft de Nederlandse Opera in het festival voorstellingen van Otello (met Ramon Vinay in de hoofdrol), Der Frei- schütz en Le Nozze di Figaro (met Italo Tajo in de titelrol) Het Concertgebouworkest zal in het festival spelen onder leiding van Eduard var. Beinum, Josef Krips, Eugene Or- mandy en Jean Martinon. Laatstge noemde zal een Frans programma uit voeren, waarin de Symphonie van Du- tilleux is opgenomen. Het Residentie-orkest concerteert on der, leiding van Willem van Otterloo Carlo Maria Giulini, Antal Dorati, Karl Elmendroff en Paul Klecki, en zal o.a. de Zesde Symphonie van Prokofieff op zijn programma hebben. Verder zal men o.a. het Stuttgarter Kammerorchester kunnen horen, dat onder leiding van Karl Münchinger vier Brandenburgse concerten van Bach zal uitvoeren. Het Radio Philharmonisch Orkest zal een programma van in op dracht geschreven Nederlandse muziek ten gehore brengen en als vijfde orkest treedt het Collegium Muslcum Italicum rtuosi di Roma) op. In de serie kamermuziek treedt ojn. een ensemble van de Belgische radio op met een uitvoering van l'Histoire du Soldat van Ramuz-Strawinsky, waarin Johan de Meester de rol van de voor lezer zal vertolken; de andere solisten zijn Belgen. Liederenavonden worden gegeven door Elisabeth Schwarzkopf (Hugo Wolff), Victoria de los Angeles, Laurens Bogtmans en Dietrich Fischer- Dieskau (Winterreise). Vier groepen dragen dit jaar brj tot het balletprogramma. Het Grand Ballet du Marquis de Cuevas, Ram Gopal met zijn groep Hmdoe-dansers, een natio nale volksdansgroep uit Griekenland en Manolita y Salvador Vargas met een Spaans ensemble. Ook dit jaar mag het Holland Festival zich weer verheugen in grote buiten landse belangstelling. Het Amerikaanse Columbia Broadcasting System, dat reeds twee jaren uitzendingen aan het Holland Festival heeft gewijd, maakt opnieuw ,,coast-to-coast" programma's, waarvoor de autofabriek Willys-Over land als ..sponsor" optreedt. Reeds uit acht landen is bericht ontvangen van journalisten, die het festival willen bijwonen. Dezer dagen verschijnen de folder? over het festival: de schriftelijke plaats bespreking zal dan tot 30 Mei geopend zijn. Van 5 Juni af word' aan de zalen verkocht In Amsterdrm zal dat cen traal kunnen geschWlen aan de Stads schouwburg. Bovendien zullen Carré en het Concertgebouw natuurlijk ook him eigen plaatsen verkopen. MET EEN HUURAUTO OP BANDENROOF (Van onze correspondent) Amersfoort, 29 April. Te Amersfoort is hedennacht een 29- jarige man uit Santpoort aangehouden die zich per huurauto met een vriend naar Scherpenzeel had begeven om daar autobanden te stelen uit een garage. Ze werden bij hun werk gestoord en sloe gen op de vlucht, doch de eerste man werd onmiddellijk gevat. De auto, vol geladen met banden, bleef in handen van de politie. P1US-ALMANAK Bij de N.V. Drukkerij De Tijd te Am sterdam is verschenen de 79ste jaar gang van de Pius-almanak, adresboek van katholiek Nederland, waarin op overzichtelijke wijze gerubriceerd de adressen van alle Nederlandse of in Ne derland werkzame r.k. organisaties er instellingen zjjn Twee Amsterdamse tonelisten bouwden met eigen handen uit een ruïne een vriendelijk huis HENK ALSEM OVERLEDEN In zijn woning te Den Haag is giste ren na een lang;durige ziekte de heer Henk Alsem, 50 jaar oud, overleden. Hij verwierf bekendheid als cineast. Onder meer vervaardigde hij in 1948 een kleu renfilm over de kroningsplechtighedon in Amsterdam. Henk Aisem was eige naar o.a. van het restaurant Chateau Bleu in Den Haag. Luxemburgse onderscheiding voor jhr O. Reuchlin De Luxemburgse regering heeft de scheidende directeur-generaal politieke zaken, jhr O. Reuchlin, voor diens ac tiviteiten als leider van de Nederlandse delegatie bij de vergaderingen van de permanente consultatieve commissie voor de buitenlandse politiek der Bene- luxlanden, het grootofficierskruis in de orde van de Eikenkroon verleend. (Van een onzer verslaggevers) BINNENKORT vertrekt de toneelspe ler Ludzer Eringa naar Calvi op Corsica, waar hg binnen enige we ken de eerste gasten in zijn hotelletje Viola hoopt te Kunnen ontvangen. Zijn compagnon, de souffleur Floor Middag, is er al een tijdje geleden naar toe ge trokken, om er de laatste hand te leg gen aan huis en interieur, die de nieuwe hoteliers met trots als het werk van hun eigen handen kunnen beschouwen. Zij hebben er als paarden aan gewerkt; zij hebben gezaagd, getimmerd, gemetseld, stenen gesjouwd en een dak gebouwd en zo in hun vacantiemaanden van een oude ruïne zonder veel waarde een vriendelijk huis gemaakt, waar acht of negen gasten onderdak kunnen vinden. „Vooral niet te veel mensen", zegt Ludzer Eringa, „want we doen het niet in de hoop er rijk van te worden, maar om op gezellige manier er zelf te kun nen wonen, omdat het land zo mooi is en de mensen er zo aardig zjjn". Corsica, zoals Ludzer Eringa het be schrijft, krijgt Don Camilloneske trek ken. De pastoors van twee kei-ken, die in een vete met elkaar leven, de lanter fantende mannelijke bevolking, de clan geest het past alles in het beeld van een onbedorven land. De twee Neder landers exploiteren behalve hun hotelle tje ook nog een bar aan de haven; ver- Vulkaanuitbarsting DERTIG KINDEREN OMGEKOMEN IN JAPAN Men vreest, dat dertig kinderen om het leven zijn gekomen in de krater van de vulkaan Aso Kioesjo, het Zuidelijkste Ja panse eiland. Op het ogenblik van de uitbarsting, Maandag, bevonden zich 400 schoolkinderen, die een uitstapje maakten, op de berg. De politie heeft meegedeeld, dat het nog wel twee dagen zal duren voor reddingsploegen de krater zullen kun nen betreden. Tot op heden zijn vijf lijken geborgen en vast staat, dat ten minste tien kinderen zijn omgekomen. Men vreest echter, dat het aantal slachtoffers tot dertig zal stijgen. Ongeveer honderd per sonen liepen bij de uitbarsting lichte ver wondingen op. HELICOPTERFORUM TE SCHEVENINGEN F tegenwoordigheid van burgerlijke en militaire autoriteiten is gistermiddag in een der zalen van hotel Kurhaus .te Seheveningen een helicopter-forum .gehouden. Het woord werd gevoerd door de heren P. J. Yperlaan, algemeen secre taris van de K.N.V.V.L., ir J. Meyer Drees van de stichting Ontwikkeling en Bouw van Experimentele hefschroef vliegtuigen en D. Hollis Williams, tech nisch directeur van de Westland Air craft Ltd uit Engeland. De heer Yperlaan stelde in het licht, dat de helicopter in ons land de laatste maanden meer dan ooit de belangstel ling trekt. De K.N.V.V.L., die zich tot taak heeft gesteld iedere tak van lucht vaart in ons land te bevorderen, meende dat het ogenblik is aangebroken om ver tegenwoordigers van alle lichamen, die belang hebben en kunnen hebben bij het hefschroefvliegtuig, samen te brengen. Een combinatie van dergelijke instanties kan belangrijk meer doen dan een enke ling. Ir «Jeyer Drees achtte een snelle be slissing van de autoriteiten ten aanzien van de helicopter gewenst. Voor het ge regelde passagiersvervoer zjjn de be staande toestellen nog te klein. Deson danks i: het noodzakelijk niet te lang te wachten met het vliegen van hefschroef vliegtuigen, want er is een belangrijke „inloop-periode" nodig. Als we wachten op de ontwikkeling van het type .an konden we wel eens te laat zijn. In de inloonperiode dient nog vrij veel te wor den geëxperimenteerd; technische pro blemen dienen te worden opgelost: de koersbepaling bjj slecht weer, vliegen bij nacht, vliegveldverlichting, enz. Het probleem van de luchthavên voor helicopters, die in het centrum moet liggen, is thans in Nederland bestudeerd 'en men is tot de conclusie gekomen, dat voor één-motorige hefschroefvliegtuigen een veld van honderd bij honderd meter noodzakelijk is. Om dat veld moet een soort „niemandsland" zijn zonder hoge obstakels ten einde noodlandingen moge lijk te maken. Het een-motorige hef schroefvliegtuig moet een zodanige weg over de bebouwde kom kunnen volgen dat het de bestuurder mogelijk is, bij motorstoring van het vliegtuig, op elk punt gelegenheid te hebben een nood- Tanding uit te voeren. Bij tweemotorige "hefschroefvliegtuigen zullen deze eisen minder streng kunnen zijn. maar ook deze toestellen hebben ruimte nodig. Wat hei landen met helicopters op da k°r van gebouwen betreft, meent spreker dat een dak da* voor een der- geln'k doel moet dienen aan zeer hoge eisen zal moeten voldoen. Het moet be stand zijn tegen zeer harde landingen en tenminste een honderd brj honderd meter oppervlakte hebben. Voor het gebruik door één-motorige hefschroefvliegtuigen acht. hij een dak niet de aangewezen landingsplaats. Hii drong er op aan. dat de 'rijksluchtvaartdienst tijdig richtlijnen vaststelt en verstrekt aangaande de eisen, waaraan landingsterreinen helicopters moeten voldoen. De heer D. Hollis Williams besprak de twee producten van de door zjjn fabriek in Engeland gebouwde Sikorsky S-51 en S-55 hefschroefvliegtuigen. Uit een film bleek, dat de Westland-vlieg- tuigenfabriek zich bezig houdt met de ontwikkeling van meermotorige helicop ters, o.a. de w80 en w8l. LUDZER ERINGA (rechts) by een kruiwagen met metselspecie en Floor Middagde kok, tijdens de bouw van hun hotelletje. der is er dan in Calvi één nachtkroeg, die met een merkwaardig gevoel voor humor wordt bestuurd. Voor de rest is het er natuur, vrij woeste natuur zodra men buiten Calvi is: hoge bergen, een groot en verlaten strand en verrukke lijke zonsondergangen. Zij hebben het uiet voor niets gekre- en, deze twee ondernemende tonelisten. Iet vorige jaar stond er nog maar een half dak op hun huis. en dat betekende dat de kamer vol water stond wanneer not eens legende. Een stoel op een tafel, en daar Floor Middag weer bovenop, zo zijn plafonds en muren gemaakt; maar de moeite, de wanhoop soms, is beloond, want het kleine hotel, waar Eringa nu als gastheer zal optreden en Floor Mid dag aan het hoofd van de keuken staat, klaar om de gasten te ontvangen. Indonesiërs uit Suriname terug naar moederland De Indonesische regering heeft be sloten dat ongeveer 300 gezinnen Indonesische staatsburgers uit Suri name naar Indonesië kunnen terugkeren. Zij zullen in Midden-Sumatra in staat1 worden gesteld de landbouw uit oefenen. De Franse romanschrijver Jean Giono heeft de literaire prijs van prins Rainier de Derde van Monaco gekregen. De violist Jo Juda is benoemd tot hoofdleraar voor viool aan het Amster dams Conservatorium. Het Weense operagebouw, dat in de laatste dagen van de oorlog voor een groot gedeelte is vernield, zal niet voor het voorjaar van 1955 volledig hersteld kunnen zijn. Paul Hindemith heeft in Minneapolis de Amerikaanse première van zijn sym phonie Die Harmonie der Welt gediri geerd. Wilhelm Furtwaengler zal het werk met de Wiener Philharmoniker uitvoeren tijdens de festivals in Salz burg en Edinburgh. Heinrich Sutermeister heeft van de B.B.C. de opdracht gekregen een opera, speciaal voor televisie-uitzending be stemd, te schrijven. Georges Aurics heeft een ballet ge componeerd, getiteld Chemin de Lu- mière, dat in Mei ln de Grand' Opéra te Parijs zijn première krijgt. Het Tsjechoslowaakse parlement heeft een wet aangenomen, die alle Duitsers, die na de oorlog niet uit het land zijn gezet, de Tsjechische nationaliteit ver leend. (Inge», med.-advertentie) 4 middelen in 1 tablet doen wonderen! Wanneer U zich onbehaaglijk voelt, hevige pijnen hebt, doet 'n enkel tabletje Chefarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroem de geneesmiddelen, on één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. n 'n jtylje doet wonderen.' Dankwoorden uit vele monden voor geëerbiedigd en populair magistraat (Van een onzer verslaggevers) jN de gebruikelijke plechtige zitting van de arrondissementsrechtbank in Am sterdam heeft de hoofdstedelijke officier van Justitie, mr H. A. Wassenbergh ter gelegenheid van zijn ambtsneerlegging wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftjjd afscheid genomen van de rechtbank en al zijn medewerkers. In de rechtszaal was een uitgelezen gezelschap verzameld, onder wie wij op merkten de burgemeester, mr Am. J. d'Aillyde garnizoenscommandant, kolonel J. K. H. de Roo van Alderwerelt, de commandant Maritieme Middelen, kapitein ter zee J. F. van Duim, de president van het gerechtshof, mr J. Verdam, de procureur-generaal bij dat Hof, mr A. A. L. F. M. van Dullemen, de griffier bij het Hof, mr J. J. van Geuns, de procureur-generaal by het gerechtshof in Den Haag, mr D. J. van Gïlse, de president der rechtbank in Haarlem, mr A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, de kantonrechter, mr I, van Creveld, de deken der Orde van Advocaten, mr P. W. van Doorne, de hoofdcommissaris van politie, H. A. J. G. Kaasjager en tal van commissarissen, benevens vele familieleden van de scheidende officier. MINISTER ALGERA STREEFT NAAR: Duitse spoorwegen maken misbruik van geografische situatie DE Eerste Kamer begon gistermiddag met de behandeling van de begro ting van Verkeer en Waterstaat. De heer Roebroek (k.v.p.) be sprak het waterstaatkundig aspect van de overstromingsramp. De gekozen op lossing van het dijkherstel achtte hij de beste, welke te ontwerpen was. te meer daar de minister ondubbelzinnig te ken nen heeft gegeven, dat hij niet wil raken aan het wezen der lagere organen. Ook is het juist, dat de kosten niet afge wenteld zijn op de onderhoudsplichtigen. Spr. juicht het toe, dat in de drie ramp- provincies gewerkt wordt aan een reor ganisatie der waterschapsbesturen. De heer De Vos van Steen w ij k (v.v.d.) sprak uitvoerig over de slechte spoorverbinding GroningenNoord- DuïLsland en over de verzanding van de Schipbeek in Overijsel door de grote zandtoevoer uit Duitsland. Voorts besprak hij het dijkherstel. De dijken waren te laag en men wist dit uit het rapport-Van Heyst. Langs veel van die dgken staat echter een door gaande bebouwing. Het was niet moge lijk al deze woningen af te breken. De oplossing schijnt: afsluiting van de zee armen. Deze zaak dient echter terdege te worden voorbereid. Intussen was het onderhoud der dijken niet verwaarloosd geweest. Grotere waterschappen bieden ook geen waarborg tegen dijkdoorbraak, maar zij hebben de voordelen van be tere outillage. Naar het streven naar grotere waterschappen is men in Zee land wel achtergebleven. Spr. vroeg om vlugge vervoersmidde len voor militairen die bij eventuele rampen moeten helpen. Het denkbeeld verdient aanbeveling, op Schouwen en Duiveland blijvend militairen te station- neren. De heer Kol ff (c.h.) prees de doortastendheid en bekwaamheid van deze minister. Hy achtte het onredelijk voor deze ramp schuldigen te zoeken. Overmacht schijnt bij sommigen een vergeten begrip te zijn geworden. Wan neer alle dijken bij het r\jlc ia beheer zouden zijn geweest, zou de ramp niet kleiner zijn geweest. Géén enkele d/yk- beheerder kam aansprakelijk icorden gesteld. Dit wil niet zeggen, dat alles ia orde is. Op enige punten is zeker verbetering nodig, zoals by het alar meren der bevolking. Het is misschien mogelijk, meer mensen uit het ramp gebied te werk te stéllen bij de herstel werkzaamheden. Men behoeft dan min der D.U.W.-arbeiders aan te voeren. DE vergadering werd geschorst tot 's avonds, waarna de heer Kolff zijn betoog voortzette. Hij bepleitte een betere spoorwegverbinding tussen de Oostelijke Betuwe en Arnhem. Na de oorlog zou het lijk noch de Nederlandse Spoorwegen iets hebben gedaan aan de ontsluiting van de Ooste lijke Betuwe. De heer Tjalrna (a.r.) drong aan op betere radioverbindingen met be dreigde gebieden en op de aanschaf fing van amphibièvoertuigen. Was het niet mogelijk geweest door noodvoor zieningen uitbreiding van de stroom- gaten met name van dat bij de Schelp- hoek te voorkomen? Is het voorts niet mogelijk, nu de dagen lengen, op de Viertiendaagse actie van stichting '40- '45 begonnen Daarna sal geen beroep meer op bevolking worden gedaan (Van een onzer verslaggeefsters) rVVER het hele land is deze week de grote 14-daagse inzamelingsactie die de Stichting 19401945 ieder jaar ten bate van de slachtoffers van het verzet en hun nabestaanden houdt, gestart. Een inzamelingsactie die, naar de Stichting door deskun digen heeft laten berekenen nog zes maal zal moeten worden gehouden voor en aleer de Stichting '40'45 de slachtoffers tot het einde toe een redelijke uitkering kan garanderen. Het bedrag dat in die zes jaar bijeen moet worden gebracht is elf millioen gulden. Zijn deze verkregen dan is, met het stamkapitaal van 20 a 22 millioen gulden, waarover dankzij vroegere giften de Stichting reeds beschikt, de toekomst der verzets- slachtoffers verzekerd. In het verleden heeft men per jaar voor de inzamelingsactie een streefbe drag van twee millioen gulden gesteld, een bedrag dat br_ de inzamelingen nooit helemaal wordt bereikt en dat wordt aangevuld uit het stamkapitaal, dat dus voortdurend vermindert. Dit kan omdat de taak der Stichting een aflopende is: naarmate de tijd vordert zullen er door overigden der oudere generatie en door het volwassen worden der kinderen min der gevallen ter verzorging zijn. De be rekeningen die de deskundigen dit jaar maakten zijn er dan ook op gebaseerd dat tegen de tijd dat de Stichting aan haar verplichtingen heeft voldaan het stamkapitaal tot nul zal zgn geredu ceerd. AL deze berekeningen zijn gemaakt naar de uitkeringsreglementen, waarvan de normen dit jaar defini tief zjjn vastgesteld. De Rijksover heid erkent voor de verzetsslachtoffers een maximale uitkeringsgrondslag, ge regeld bjj de wet Buitengewoon Pen sioen, van 4500 en een minimum uiit- keringsgrondslag van 1500. De Stich ting trekt deze, om de levensomstandig heden van de slachtoffers iets gunstiger te maken, op tot respectievelijk ƒ6500 en 2400. Hierbij geeft dus de Stichting een suppletie op de pensioenen aan de hand van een uitkeringsreglement voor levensonderhoud. Daarnaast kent zij een uitkerings- reglement voor studie- en vakopleiding voor die kinderen van de verzetsslacht offers die de capaciteiten voor een ver dere opleiding hebben. Per kind keert bovendien de Stichting nog een wezen pensioen uit dat 10 procent van de grondslag bedraagt. De Stichting is de Overheid zeer dankbaar voor haar rege lingen, die volgens de heer J. Smallen- broek, voorzitter van het bestuur dei- Stichting, de toets der critiek glansrijk kunnen doorstaan. Aan uitkeringen voor verzetsslachtoffers geeft de Rijksover heid per jaar ƒ10 millioen gulden uit. de Stichting '40'45 2 millioen. De samenwerking tussen beide eveneens zeer bevredigend en de Stich ting fungeert zelfs als uitbetalingskan toor van de Buitengewone Pensioenraad. Vijfenvrjftighonderd gezinnen heeft de Stichting op het ogenblik in verzorging die in allerlei opzichten, zowel finan cieel. zedelijk als sociaal voor dit laatste heeft de Stichting een aantal sociale werksters in dienst die contact met de gezinnen onderhouden en zo nodig contact leggen met organen van bepaalde levensbeschouwing worden geholpen. In dit getal zijn de ongehuwde invaliden inbegrepen, maar het getal zelf is niet constant. Bijna iedere week komen er nieuwe aanvragen om bijstand binnen: van weduwen die tot dusverre meenden zichzelf te kunnen redden, dit echter door gewijzigde omstandigheden niet langer konden volhouden en van invaliden die ten gevolge van in de oor log doorgebrachte verblijven in concen tratiekampen nu nog een inzinking krijgen. Behalve deze taak heeft de Stichting '40'45 sinds w Heden jaar ook nog een andere: de zox-g voor de Erebegraaf- Slaats Bloemendaa], die zij om prac- sche redenen adopteerde. Het onder houd hiervan kost per jaar ongeveer 10 tot 12.000. Wel subsidieert het Rijk dit enigermate, maar dit is niet vol doende. Ook wil de Stichting de begraaf plaats. die nog steeds moet worden afge rond. door een klein en eenvoudig monu ment voor de onbekende verzetsstrijder voltooien. Vermoedelijk zal dit in de loop van dit jaar nog kunnen gebeuren. ELF millioen gulden moet dus in zes jaar tijds worden ingezameld. Daar na hoeft dan de Stichting geen be roep. meer te doen op het Nederlandse volk. Dit betekent echter dat zy een totaalbedrag van ƒ2 millioen per jaar moet zien binnen te krijgen. Het liefst zou zij dit door contribuanten alleen ver krijgen, zodat alles" zo geruisloos moge lijk gaat, maar aan contributies komt jaarlijks slechts zes en een halve ton binnen, zodat de Stichting zich genood zaakt ziet huis-aan-huisinzamelingen te houden. Dit jaar zal dat met bonkaar ten geschieden, als een herinnering aan een van de vele facetten van het werk van de verzetsstrijders voor onderdui kers. Er worden, vooral in het Noorden des lands, plaatselijke wedstrijden ge houden. Ook de uurloonacties die ieder jaar ten bate van de Stichting werden gehouden en die voor haar werk erg be langrijk waren, zullen omdat ons volk in de afgelopen maanden reeds zoveel heeft moeten offeren voor het meren deel niet door kunnen gaan. zodat de Stichting dit jaar voor haar twee mil lioen vrijwel alleen afhankelgk is van het huis-aan-huisbezoek. Maar misschien wekt het goede voor beeld, dat een der door de watersnood het zwaarst getroffen plaatsen geeft door toch te gaan inzamelen, inspi rerend! Het Postgironummer van d« Stichting is 194045. eilanden in de rampgebieden met twee ploegen per dag te werken? Tot zijn wensen behoorde voorts een grotere frequentie op de spitsuren in het treinverkeer tussen Rotterdam en Am sterdam. De heer Molenaar (v.v.d.), toon de lof voor het beeld der directie dei- Nederlandse Spoorwegen, maar w; het niet eens met de beslissing het tr ject LoolaanSeheveningen met ingang van 4 October op te heffen. De heer Brandenburg (c.p.n.) maakte er bezwaar tegen dat zgn par tijgenoten in een deel van de totstand koming van dit wetsontwerp niet ge kend waren. Het punt „Zondagsrust" was voor hem aanleiding er op te wijzen, dat de minister op ongeoorloofde wijze van zijn functie gebruik maakt, als hij ver hindert rijkseigendommen op Zondag :e verhuren voor een doel dat niet met zijn opvattingen strookt. Ook hier, evenals in de kwestie met het humanistisch verbond, degradeert de minister een deel van de bevol king van Nederland tot burgers van de tweede rang. De heer Geugjes (c.p.n.) bestreed de suggestie die volgens hem door de regering gewekt zou zgn, dat tegen deze watersnoodramp menselijkerwijs gesproken weinig was te doen geweest. ,De tegenzin om zich hogere uitgaven voor verbetering van de dijken te ge troosten", is volgens hem, de oorzaak van de ramp geweest. Het wetsontwerp „Regelingen betreffende noodvoorzie ningen dijkherstel" gaat hem niet ver genoeg. De heer Kramer (arb.) consta teerde een verschil van opvatting tussen de minister en hem ten aanzien van de Zondagsheiliging en. de Zondagsrust. vraag of er beperkingen in deze opgelegd moeten worden is volgens spr. regeringspolitiek en niet de incidentele taak van een minister. Over de spoorwegongevallen spre kend zeide hij, dat het misschien goed zou zijn als iedere keer een onpartijdige commissie een onderzoek zou instellen. De heer Ho o gl an d (arb.) zeide getroffen te zijn door het lichtende voorbeeld van het koningshuis in rampdagen. Hij vroeg of de minister juist gedaan heeft in te grijpen in de bestaande gezagsverhoudingen i.e. wat betreft de waterschappen. Aan de hand van een krantenartikel wees hg op enkele mogelijke lacunes bij het dijkherstel. Dat in den beginne werk in regie moest worden uitgevoerd, kon hij zich voorstellen, doch hij opperde de mogelijkheid tot aanbesteding over te gaan als het werk wat verder gevor derd is en als het kan zo spoedig moge lijk. De vergadering werd verdaagd tot hedenmorgen half elf. XTAN OCHTEND heeft minister Algera w een begin gemaakt met de beant woording van de in eerste instantie gemaakte opmerkingen over de begro ting van Verkeer en Waterstaat. De minister zeide o.a., dat hij met zïin „Zondagspolitiek" niemand in zijn overtuiging treft. Het toestaan van ge bruik van rijkseigendommen is niet van publiekrechtelijke aard. Spr. heeft de volle bevoegdheid, dit op Zondag te verbieden. Hy streeft voorts naar een beper king van het vervoer op Zondag, waar dit aanvaardbaar kan worden geacht. In de reisbehoefte alleen ziet hij geen norm. Tevens zal de minister meer Zondagsrust voor het personeel bevorderen. Hervatting van de spoorwegverbin ding Groningen-West Duitsland is af hankelijk van het beschikbaar komen van Dieselmaterieel. De spoorwegen zgn bereid in 1954 aan de Duitse spoorwegen voor te stellen het verkeer te beginnen met Nederlands materieel. Over het internationale verkeersbe leid zei de minister, dat de Econo mische commisssie voor Europa te Genève herhaaldelijk goed werk heeft gedaan. Toch vordert het werk zeer langzaam. Bij de besprekingen te Baden-Baden met de Duitse minister Seebohm bleek deze overtuigd van de noodzakelijkheid van een stabilisatie van de Rijnvaart- verhoudingen. Duitsland gaat echter uit van zijn eigen vervoersordening en wil de Rgnvaart-akte daaraan onder geschikt maken. Dit is een soort natio nalisme, dat in strijd is met de ge dachte der Europese samenwerking. ACHTER de groene tafel hadden de volledige rechtbank, alle substituut officieren en nog vele andere leden van de rechterlijke macht plaats geno men, toen de president, mr C. Briët, de zitting opende en de griffier, mr J. L. Veltrup voorlezing liet doen van het K.B., waarbij mr Wassenbergh eervol ontslag is verleend. Als eerste spreker memoreerde de oresident de langdurige staat van dienst mr Wassenbergh bij de magïstra- r: tien jaar in Zwolle, vier jaar in- Leeuwarden en negentien jaar in Am sterdam. waarvan veertien jaar als hoofd van het parket. Mr Brlët gaf een korte samenvatting van de belangrijke zaken, die onder leiding van de thans scheidende functionaris tot een goed einde werden gebracht, waarbij speciaal die tegen de „zwendelbanken" bijzon dere vèrmelding behoeven. Verder orees de president het beleid, de vastberaden heid, de onverzettelijkheid en de grote persoonlijke moed, die mr Wassenbergh gedurende de bezetting heeft getoond om de bezetter de voet dwars te zet ten. welke verdiensten werden gewaar deerd met zijn benoeming tot ridder ln de Orde van de Nederlandse Leeuw. „Gij kunt", zo besloot de president, .terugzien op een lange en eervolle, lqopbaan en de rechtbank neemt hier afscheid van een bekwaam en getrouw dienaar der wet. Moge u en uw gezin nog een lange en gelukkige toekomst beschoren zijn." Uit naam van het parket herinnerde mr A. S de Muinck Keizer als oudste substituut aan het feit, dat mr Was senbergh in zijn ambt zijn plicht en meer dan zijn plicht heeft gedaan; niet in de eerste plaats met grote en spec taculaire, maar vooral met ingrijpende strafzaken. In de rechtspleging heef' hjj een grote menselijkheid betoond, omdat niets menselijks hem vreemd was De strafrechtspleging zag hij als een weemoedige noodzakelijkheid en zijn grote kracht la°' in het persoonlijke con tact met verdachten en rechtzoekenden. Hij is een geëerbiedigde en tevens po pulaire officier van justitie geweest De erkentelijkheid der substituten bracht de spreker ln een meer persoon lijke. toon tot uitdrukking. „Wij danken u zeer voor het vertrouwen, dat gij in ons hebt gesteld door ons de gelegen heid te geven tot eigen initiatief en zelfwerkzaamheid, die ons in eigen ver antwoordelijkheid kon doen ontplooien. Talleyrand's woord „Surtout pas trop de zèle" hebt gij uw substituten krach tig ingeprent en uw onuitputtelijke, ver kwikkende humor blijft ln onze geest en onze harten gegrift." Nadat mr J. L. Veltrup het bijzonder aangename ambtelijke contact tussen de scheidende functionaris en de griffie had herdacht en daarvoor de dankbaar heid namens zgn afdeling had overge bracht, kreeg mr P. W. van Doorne namens de balie het woord, waarin lig getuigde van de erkentelijkheid en ver heugenis waartoe de samenwerking van de advocaten met de officier steeds aan leiding heeft gegeven. Onder leiding van mr Wassenbergh hebben zich jegens de advocaten nieuwe opvattingen doen gelden volgens welke verdachten niet bij voorbaat door het O.M, geslagen lie- Simatupang verhoord door procureur-generaal De chef-staf generaal-majoor Simatu pang is naar Antara meldt door de pro cureur-generaal ontboden in verband met het onderzoek aangaande de 17- October affaire. Het is nog niet bekend, of het onderzoek van Simatupang in de komende dagen zal worden voortgezet, aldus een woordvoerder van het hoog gerechtshof. Tevens zei deze woord voerder, dat na het onderzoek van ge neraal-majoor Simatupang ook personen met even belangrijke posities als de ge neraal-majoor zullen worden gehoord. Het verhooor van mr Ali Budiardjo was na drie achtereenvolgende dagen ten einde. De woordvoerder was niet bereid hierover mededelingen te doen. Inzake het vervoer Oostenrgk-Duitse zeehavens maakt Duitsland misbruik van zijn positie als tussenliggend land. Hierover zijn nieuwe onderhandelingen gevoerd, maar spr. was niet tevreden met het resultaat. Hij wacht nog op enkele reacties en zal daarna zijn standpunt bepalen. Spr. heeft duidelijk uiting gegeven aan het hier te lande heersende onbehagen over de Duitse spoorwegpolitiek. De minister beantwoordde voorts nog enige vragen betreffende de Wa terstaat. Het verloop bij de ingenieurs is inderdaad groter dan vorige jaren. Aanvulling met jonge krachten ge schiedt zeer moeizaam door de lage aanvangssalarissen. Spr. is voorstander van voortzetting der Biesboswerken, maar er is - thans gebrek aan personeel, doordat dit in het rampgebied moet werken. Ook op andere plaatsen is hierdoor enige ver traging ontstaan. De Delta-commissie is met grote voortvarendheid haar werk begonnen, maar haar taak is zeer omvangrijk. Van tijd tot tijd zal de commissie een interimrapport indienen. [)E prijzen van de plaatsen op de punten te Londen, waarlangs op 2 Juni a.s. de kroningsstoet zal trekken, zijn in twee maanden lijd aanzienlijk gedaald, zo méldt A.P. Eind Februari was de laagste prijs nog ongeveer 20. op het ogenblik 12. De twee soorten plaatsen, die thans nog zijn te krijgen zijn hoofdzakelijk de goedkoopste en de duurste. Een plaats in een der luxe- hotels met de mogelijkheid de plechtigheid in de Westminster Abdij op de televisie te volgen, bedraagt 50. Voor de Amerikanen is het neg steeds mogelijk passage te boeken naar Londen. Ofschoon de scheep- en luchtvaartmaatschappijen reeds op records kunnen wijzen. De capaciteit van het lucht- en scheepvaartverkeer is in de laatste jaren echter aanmerkelijk uitgebreid. Met de hotelruimte is het anders gesteld. De Britse Reisvereniging heeft mee gedeeld. dat vrijwel elke kamer bezet is. Bezoekers kunnen nog worden onderge bracht bij particulieren en in hotels buiten Londen. den zgn. „De balie is u grote dank ver schuldigd, omdat gg haar rechten steeds hebt ontzien en de samenwerking met uw parket hebt verstevigd. De balie ziet u node gaan." ALLEEN om mij te kunnen kwijten van de plicht en de behoefte om dank te brengen aan al diegenen, mij in de vervulling van mijn taak tot hulp en steun zijn geweest, heb ik in dit officiële afscheid toegestemd" zo begon mr Wassenbergh zijn afscheids woord. Erkentelijkheid bracht de spre ker tot uitdrukking jegens zijn substi tuten, het personeel van parket en griffie, rijks- en gemeentepolitie en marechaussee, aan de deskundige voor lichters en aan de reclassering. In dit gedeelte van zijn toespraak gispte mr Wassenbergh nog speciaal het wange drag der verkeerszondaren; vooral van de helaas nog zovele automobilisten, die zich hun verantwoordelijkheid voor de veiligheid op de weg maar al te vaak niet bewust tonen. Ten slotte richtte mr Wassenbergh zich nog tot de sprekers persoonlijk, waarbij hij er o.m. aan herinnerde, dac hij als advocaat zijn juristenloopbaan was begonnen. „En het zou", zo deelde hij mede, „nog best eens kunnen zijn, dat ik ln de advocatuur terugkeer, want ik ben niet van plan ambteloos burger te worden." Na zijn teleurstelling te hebben uitgesproken over het feit, dat voor zijn opvolger niet was gezocht m de kring van de hoofdstedelijke magi stratuur, besloot de scheidende officier met hernieuwing van zgn eed van trouw aan de Koningin. Na afloop va.i de plechtige zitting, die ruim een uur duurde, maakten zeer velen gebruik van de gelegenheid om in de kamer van de president persoonlijk afscheid te nemen van de aftredende of ficier. Concertgebouw U.S.O. speelde voor de Kunstkring HET gisteravond door Paul Hupperts gedirigeerde concert van het Utrechts Stedelgk Orkest voor de Amsterdamse Kunstkring in de Grote Zaal van het Concertgebouw heeft ons gemengde indrukken nagelaten- Daarbij zij vooropgesteld dat de eisen van de Amsterdamse muziekminnaar in de loop der jaren zijn afgestemd op orkestpres taties van hoog niveau, vooral wanneer het gaat om klassieke werken van het geijkte repertoire. Ook indien men zich bij het luisteren (en beoordelen) daar van bewust is, ontkomt men niet aan vergelijken, hoe men ook poogt zich daarvan los te maken. Het is dan. ook de vraag of orkesten, die in Amsterdam te gast zijn er goed aan doen om in Am sterdam, waar toch ook volksconcerten door het Concertgebouworkest worden gegeven, nu juist bij voorkeur een pro gramma als dit te spelen. Wij hebben hier n.l. Mozarts Ouverture van „Die Entfürung aus dem Serail", Mendels- sohns „Italiaanse" Symphonie en Beet hoven.? „Eroïca" (deze laatste zelfs nog g-een week geleden) al in voorbeeldige reproducties lerene kennen en liefheb ben. En het kan niet anders of deze vrtolkingen door het U.S.O. moesten tegenvallen ook al is men bereid de schoonheid der werken ook zo in zich op te nemen, en ervan te genieten. Voor al in Mozart en Beethoven heeft Hup perts veel goede resultaten bereikt, waarbij het orkest zgn beste krachten heetf gegeven met vaak nog verrassen de uitkomst. Het was evenwel jammer dat ook Hupperts in de Marcia funebre der „Eroïca" niet een voor dit gehele deel geldige tempo-eenheid heeft gevon den. Daarbij komt nog dat juist Men- delssohns „Vierde" een ensembletech niek vergt en een virtuositeit bij Alle orkestleden, waaraan hier lang niet vol doende kon worden voldaan, zodat men met de bereïgbare aanduiding ener on getwijfeld goede en van stijl getuigende bedoeling genoegen moest nemen. Het geen het publiek getuige het geest driftige applaus gaarne deed. AD INTERIM Kleine Zaal PIANO-AVOND DOOR MARY MUNN Gisteren heeft de blinde Canadese pianiste Mary Munn voor een vrij groot aantal belangstellenden in de Kleine Zaal van het Concertgebouw te Amster dam een recital gegeven. Haar program ma bestond voor de pauze uit Bachs Preludium en Fuga ln a voor orgel ln de zetting van Liszt, vier Walsen en twee Impromptu's van Schubert en de Sonate op. 58 van Chopin. Mary Munn speelde deze werken verdienstelijk, maar zeer terughoudend van uitdrukking en voordracht. Zij bouwt al musicerende een haag om zich heen, waar binnen een verstild, half bewust en intiem gevoels leven zich afspeelt. Zg laat de toehoor der slechts vermoeden, welke de diepere drijfveren zijn, die haar tot de muziek hebben gebracht. Men blijft bulten de omheining staan en slechts bij tussen pozen verneemt men iets va.n hetgeen deze pianiste meent te moeten uitbeel den. Maar dit komt ook wel enigszins door het feit. dat de pianistische vaar digheid van Mary Munn niet toereikend is voor een Sonate van Chopln. noch voor een werk van Bach van deze om vang. Na de pauze is zij wat vrijmoediger in kleine werken van Albeniz, Medtner, Prokofief en Dohnanyi. Het intieme genre ligt haar het beste, hoewel ook hier het spel nog aan uitdrukkings kracht moet winnen. Een Sonatine van Rob. Fleming klonk echter helder en luchtig. Dit was de meest levendige prestatie van haar concert, waarmee Mary Munn overigens veel vriendelijke waardering heeft verworven. P. T. Kind in gierput gevallen (Van onze correspondent) Z u t p h e n, 29 April Gistermiddag ls een vierjarig kind van de landbouwer Jac. Korenblik te Hackfort. gemeente Vorden, in een open staande gierput gevallen, waaruit het levenloos is opgehaald.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2