BUITENGEWONE KWALITEITEN VAN GENTSE CULTUREN OP DE FLORA LIFTEND VAN CALIFORNIE NAAR 's GRAVENDEEL EN DREISCHOR Veili: Tweede Kamer heeft bezwaren tegen opzet van Europese grondwet OONHUYS MV- richtsnoer ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 29 APRIL 1953 3 MINISTER BEYEN MAAKTE AANTEKENINGEN (Van onze Haagse redacteur) 's-G ravenhage, 29 April OET was gisteren in de Tweede Kamer een beetje anders dan gewoonlijk. De hoofdschotel van het parlementaire menu werd niet gevormd door een debat over een bij de Staten-Generaal ingediend wetsontwerp, maar was ditmaal een discussie tussen de Kamerleden onderling, waaraan de regering nu eens niet te pas komt. Weliswaar zat minister Beyen achter de groene tafel, maar hij maakte slechts sporadisch aantekeningen. Onze minister van Buitenlandse Zaken was thans uit sluitend in de Kamer voor eigen oriëntatie en met name inzake het ontwerp voor een Europese grondwet, dat in Straatsburg door de vergadering ad hoc is opgesteld. Er was in de Kamer behoefte gebleken om eens van gedachten te wisselen over de plannen inzake de Euro- Vorming van politieke gemeenschap mag niet worden overhaast PROF. OUD (v.v.d.) onthulde, dat het in de parlementaire geschiedenis van ons land nog maar drie keer eerder was voorgekomen, dat de Kamer voorzitter aan het debat deelnam; 't laatst in 1919. Voor wat de Tweede Kamer betreft, twijfelen we niet aan de juistheid van prof. Ouds parlementaire historische kennis, maar ongeveer een jaar geleden nog heeft mr Jonkman, voorzitter der Eerste Kamer ook eens aan het debat deelgenomen. Intussen, dit raakt het aan de orde gestelde on derwerp niet. Stellig was er reden voor een debat over het ontwerp Europese grondwet. Met verscheidene sprekers van deze eerste middag kunnen we het althans eens zijn, dat deze materie nog niet erg leeft onder de volkeren van Europa. Men weet er nog maar bitter weinig van en ook voor de Kamerleden, die geen deel uitmaken van het Straatsburgse .parlement", moest een dergelijk debat nstructief zijn. Dat ontwerp voor een Europese grondwet vormt namelijk een erg ingewikkelde materie, om te spreken met de schrijver van de kroniek Tussen Plein en Binnenhof in De Volkskrant. Het ontwerp voorziet in de instelling van o.m. de volgende politieke organen: een Kamer der volkeren, rechtstreeks door algemeen kiesrecht te kiezen; een Senaat, bestaande uit afgevaardigden van de zes nationale parlementen (het gaat immers voorlopig nog maar om een kleine Europese politieke gemeen schap, bestaande uit de zes landen, die ook de Kolen- en Staalgemeenschap vormen); een Uitvoerende Raad; een Raad van nationale ministers, die het contactorgaan moet vormen tussen de Europese gemeenschap en de nationale regeringen en voorts nog een Hof van justitie en een Europese raad voor so ciaal-economische aangelegenheden. VAN de tien sprekers, die zich giste ren reeds voor het debat lieten in schrijven, hebben er vijf het woorcl gevoerd. Mr Kortenhorst was de eerste spreker en al aanstonds bleek, dat hij het onderwerp diepgaand had bestu deerd. Ook oratorisch was het een ge noegen naar de Kamervoorzitter te luis teren. Intussen heeft mr Kortenhorst het ontwerp-statuut niet zozeer critisch beschouwd dan wel de volle nadruk ge legd op de betekenis er van voor de Europese samenleving. Wat die betekenis betreft, die kan, ilgens mr Kortenhorst niet hoog ge noeg worden aangeslagen. Ofschoon hij tot voorzichtigheid maande met betrek king tot de koerswijziging in Moskou, meende mr Kortenhorst toch, dat de Europese politieke gemeenschap het oorlogsgevaar kan verminderen. Een be zwaar vond hij en daarin staat hij waarlijk niet alleen dat het voorlopig nog een te kleine gemeenschap is. Niet- aanvaarding van het statuut zal echter een zelfmoordpoging van Europa bete kenen. Mr Kortenhorst noemde het werk stuk eerder te voorzichtig dan te ge waagd. Hij liet geen twijfel bestaan over de vraag of hij het een reële kans geeft. Er zullen offers moeten worden ge bracht, waarbij de landen van de ge meenschap zich echter hun verantwoor delijkheid jegens andere Europese lan den bewust moeten zijn. De heer Ruygers farb.) oordeelde het kennelijk noodzakelijk, alvorens over het ontwerp-statuut te spreken, eerst uit voerige internationale politieke be schouwingen te houden en verviel daar mee eigenlijk in een herhaling van de algemene beschouwingen, welke in het vorige najaar over Buitenlandse Zaken zjjn gehouden. Het was in dit deel van zijn rede, dat de heer Ruygers zich ook niet erg ge lukkig uitdrukte, toen hij zei. dat de Nederlandse zelfstandigheidspolitiek in de Meidagen van 1940 „roemloos" ten onder was gegaan. Dit echter terzijde. De heer Ruygers ontwikkelde overigens een vrij groot aantal bezwaren, waarin hij, zoals later bleek, niet alleen stond. Zo betreurde hij het dat Engeland zich zo afzijdig houdt, een opmerking, welke we naderhand ook uit de mond van dr Schmal (c.h.) en prof. Oud (v.v.d.) ver namen. De heer Ruygers betreurde verder de weinig duidelijke verhouding tussen de Europese politieke gemeenschap en Verenigde Naties. Tegen de recht streekse verkiezingen had hij ernstige bezwaren, hetgeen trouwens eveneens met de heren Oud en Schmal het geval bleek te zrjn. ook bezwaren te hebben tegen de opzet van de Kamer der Volkeren, van de Senaat en van de Uitvoerende Raad. Een bezwaar vond dr Schmal het verder, dat de volken van de toekom stige politieke gemeenschap hun opinie nog niet hebben gevormd en daarom waarschuwde de C.H.-afgevaardigdc tegen overhaasting. Het gaat om een afstandsmars, zo zei hij en die eist geduld en inspanning. Het is geen springprocessie: drie stappen vooruit, twee stappen achteruit. Men zal rustig de tijd moeten nemen om het statuut degelijk voor te bereiden. Het ontwerp acht dr Schmal niet meer dan een uit nemend working-paper" en daarmee bleek prof. Oud het ook wel eens. Intussen mocht men uit de waar schuwende woorden van dr Schmal o-i. toch niet opmaken, dat hij tegen de Europese politieke gemeenschap is. Maar dat was geen der sprekers van deze middag. Voor prof. Oud bevat het ontwerp niet meer dan de kiem voor verdere ontwikkeling. Tegen de enge opzet van de gemeenschap voerde prof. Oud het bezwaar aan, dat de grote landen (Frankrijk, Duitsland, Italië) de hegemonie over de kleine landen kun nen uitoefenen. Prof. Oud uitte de grote vrees, dat men te haastig te werk is gegaan, dat een methode is gevolgd, waarbij de politieke constructie in de lucht dreigt te hangen. Hetzelfde is volgens de V.V.D.-afgevaardigde het geval met de bevoegdheden van de onder scheidene organen. Het politieke gebouw loopt het gevaar een vaste grondslag te missen. Men zal goed doen terug te vallen op de realiteit: eerst een definitieve organisatie voor de Kolen- en Staalgemeenschap en voor de E.D.G., deze in onderling verband brengen en het resultaat daarvan zal men als uitgangspunt voor een Europese politieke gemeen schap kunnen nemen. Volgens prof. Oud zou kunnen worden begonnen met een raad van ministers en een kamer van afgevaardigden. De landen moeten voorlopig maar zelf be slissen op welke wijze die afgevaardig den worden- gekozen. De thans voorge stelde constructie is prof. Oud veel te ingewikkeld. HET was te verwachten dat van de zijde der P.v.d.A. een waarschuwend geluid zou worden vernomen over de economische samenwerking, bevreesd als men is in arbeiderskringen misschien niet geheel ten onrechte dat de Europese politieke gemeenschap in zijn enthousiasme besluiten zal gaan nemen, die nationaal-economisch niet zijn op te vangen. Dit waarschuwende woord, dat drs Roemers deed horen, was overigen; voor de Straatsburgers in de Twee- pese politieke gemeenschap. Het initiatief tot dit debat was uitgegaan van mr Burger (arb.) en dat had ter stond een willig oor gevonden bij de Kamervoorzitter mr Kortenhorst. En nu deed zich gisteren het zeldzame feit voor, dat de Kamervoorzitter zelf aan het debat deel nam. Dat betekende, dat hij niet in de zetel van het presidium zat, maar op een der banken van de K.V.P.- fractie. Toevallig geviel het gisteren, dat noch de eerste ondervoorzitter noch de tweede ondervoorzitter aan wezig was, dat ook het oudste lid in jaren niet in het gebouw vertoefde, zodat aan mr Weiter (k.n.p.) de eer te beurt viel op deze eerste dag van dit Europese debat de voorzittershamer te mogen zwaaien. We zeiden dus niet te veert, toen we in het begin opmerkten, dat het gisteren een beetje anders dan gewoonlijk in de Tweede Kamer toeging. de Kamer feitelijk overbodig, want zonder uitzondering hadden zij in het Straatsburgse „parlement" op het stuk der economische samenwerking één lijn getrokken door uitdrukkelijk te ver klaren. dat de E-P.G. slechts kans van slagen heeft, indien zij in haar ontwik keling gedragen wordt door een hechte economische grondslag, een punt. waar op ook minister Beven in Rome heeft gewezen Ingezmed-advertentie) WIJ VERNIEUWDEN ONZE STAND op de FLORA-HEEMSTEDE LEIDSESTRAAT 73-75 PRINSENGRACHT 709-713 AMSTERDAM Plannen voor Cadmiumfabriek bij Maastricht De Maastrichtse Zinkwit Maatschappij heeft vergunning gevraagd voor de bouw van een nieuwe fabriek onder Limmel bij Maastricht. Het ls de be doeling, dat in de nieuwe fabriek wordt begonnen met de productie van „cadmium", een metaalsoort die voor zover bekend nergens in Nederland wordt gemaakt. Cadmium wordt verkregen uit de resten van het zinkerts en wordt ge bruikt voor de verfproductie, in de radio-industrie en voor de bescherming van metalen. De nieuwe fabriek te Maastricht zal uit twee a drie verdiepingen bestaan, over een oppervlakte van 800 vlerkante meter. De Indische regering heeft een begin gemaakt met de bouw van een uranium- „fabriek" op het eiland Trombay. Uranium wordt op twee plaatsen in India gevonden. 69e Lijst slachtoffers watersnood Het informatiebureau van het Rode Kruis heeft de 69e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven. DREISCHOR Leendert Cornelis Pleter Steen-land, jeb. 4.8.1950, laatste adres: Zuidstraat d 179. FIJNAART Jacobus Antonius Markus, geb 12.7.1949, laatste adres: d 176; Nïco- iaas Willem Markus, geb. 28.5.1947. laatste adres: d 176. KORTGENE Cornelis Adriaan de Regt, geb. 17.11.1941, laatste adres: Langeweg 15, Kats NIEUWERKERK Adriaan van de Berg, geb. 26.1.1906. laatste adres: Molenstraat 135 b; Wil lem van de Berg, geb. 9.5.1940, laatste adres: Molenstraat 135 b; Sara Cats Slootmaker, geb. 19.8.1922, laatste adres: Stoofweg 155: Anthonia A. van Dienst, geb. 27.5.1935. laatste adres: Stoofweg 152; Martinus Kleemans, geb. 29.9.1888. laatste adres: Stoofweg 149 a; Jannetje van KlinkenTop, geb. 8.7.1917, laatste adres: Prov. Straat- g 437; Hendrik Markus Krabbe, geb. .6.1937, laatste adres: Stolpweg 414 a; Fransina Peute, geb. 6.1.1932, laatste adres: Ooststraat 185; Hendrik Pol, geb. 20.1.1910, laatste adres: Veld- damseweg 405; Paulus de Reus, geb. 20.9.1924, laatste adres: Sluis weg 392; Johanna Neeltje SmallegangeHeij- boer, geb. 12.2.1902, laatste adres: Kempensweg 382; Jannetje v. d. Weïjde-Verhoek, geb. 2.4.1921. laatste adres: Stoofweg 406. OOSTERLAND Pieter Hendrikse, geb. 3.12.1950. laatste adres: Groeneweg a 359. OUWERKERK Jacobus Cornelis Bouwman, geb. 22.9.1952. laatste adres: Zonnemaire- weg 177. OUDE TONGE Jacobus Johannes de Boet, geb. 31-5.1952, laatste adres: b 87; Maatje van der VeerPolder, geb. 29.8.1871, laatste adres: Julianastraat 66. STAVENISSE Jacobus Marinus Mol. geb. 23.12.1945, laatste adres: Kerkstraat a 306 a; Geertje Adriana Quist, geb. 3.8.1904, laatste adres: Oudelandsedijk a 94; Tannetje Wesdorp-Hage, geb. 18.8.1928. las' adres: b 52. UITWISSELING TUINBOUW- STUDENTEN Een groep van achttien tuinbouwstu- denten van de Landbouwhogeschool onder leiding van ir H. F. Waterschoot is van een studiereis naar Engeland teruggekeerd, vergezeld door achttien studenten van het Wye College, een zusterinstelling der Landbouwhoge school; dezen hebben dezer dagen het Westland, Lisse, Aalsmeer, de „Flora" te Heemstede, en Amsterdam bezocht en zijn drie dagen te Wagenïngen ge weest, waar zij laboratoria en instituten in ogenschouw hebben genomen. Bij K.B. is aan H. A Fruin op diens verzoek met ingang van 16 April 1953 eer vol ontslag verleend als directeur van de agrarische handel en nijverheid, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Boekhouder had een ton verduisterd De Officier van Justitie bg de recht bank te 's-Gravenhage heeft een ge vangenisstraf van twee jaar en zes maanden geëist tegen een 34-jarige boekhouder, die terecht moest staan omdat hij in 1951 en 1952 ruim 97.000 van de aannemersfirma, waar hij werkte, had verduisterd. Voorts had hij een cheque aan de Twentsche Bank, op naam van ajjn werkgever vervalst en met deze vervalste cheque 2900 geïnd. De boekhouder bekende ter zit ting de feiten te hebben gepleegd. Het geld had hg verspeeld. Hij was o.a. terecht gekomen in de speelclub Aristo te Seheveningen en had daar steeds meer geld verloren. Uitspraak over veertien dagen. DRIELING GEBOREN Gisteravond heeft de echtgenote van J. J. Wiegink. G. WieginkArkink, wonende te Groot Agelo (gem. Dene kamp) in het R.K. Ziekenhuis te Olden- zaal het leven geschonken aan drie jon gens. Moeder en kinderen maken het goed. 108,7 MILLIOEN IN HET RAMPENFONDS In het Nationaal Rampenfonds was tot gistermiddag in totaal 108.7 mil- lïoen bijeengebracht. Eergisteren was de stand 108.5 millioen. (Van onze Haarlemse redacteur) DE expositie van produc ten der Gentse cultu ren, die thans op de Flora te zien is, is voor iedere vakman een zeer be langwekkende gebeurtenis. Bij het maken van vergelij kingen met onze eigen cul turen moet men echter in het oog houden, dat Gent een paar graden zuidelijker ligt dan onze kweekcentra en de invloed daarvan moet men niet onderschatten. Beginnende met de ten toongestelde orchideeën in de erehal. vallen op de zeer mooie paarse, witte en zwa velgele Cattleya's, waarbij nieuwe aanwinsten zijn, die de laatste jaren door krui sing zijn verkregen. Alleen de opstelling is te compact. Wanneer men deze groe pen, ook de laaggroeiende Miltonia's en de Cymbi- dlums, tweemaal zo groot had eemaakt, was een rui mer opstelling verkregen. Inzender is Sander en Zoon te Brugge. In het bloemenpaleis laat Draps uit Strombeek hor tensia's zien, die de lof van iedere vakman zuilen oog sten. Draps heeft er een carré van gemaakt, ook deze opstelling is niet zeer gunstig, wanneer de witte hoog opgewerkt waren, hadden de donkerder tinten in de diepte gehouden kun nen worden, wat meer effect had gemaakt. De hortensia's blijven nog altijd in trek voor bind werk. Andere oude Gentse culturen als aspedistra's en araucarla excelsa (tafel dennetjes) schijnen van het tapijt verdwenen te zijn. Een niet-vakman zal mis schien de witte en de blau we hortensia's te kolossaal vinden. Ze zijn inderdaad zeer groot. Blauwe horten sia's krijgen meestal haar blauwe kleur door er een bepaalde oplossing op te doen. Er is echter eenstreek in het gebied tussen Gent en Brugge, waar de rrrond een basische reactie heeft, en alleen blauwe hortensia's willen groeien. Dit als cu riosum. Hetgeen achter de hor tensia's te zien is, de azalea- weelde is zeer goed opge steld. Bier uit Melle heeft azalea indica staan, waar onder zeer mooie exempla ren, ondanks hun ouder dom. Zeer mooi zijn ook de oranjekleurige azalea's met crotons er omheen. De azalea's zijn een echt Belgisch artikel. De Belgen kweken hun azalea's in spe ciale bosgrond en mesten ze met moutkiemen. Van de vele stikstof die daarin zit, beleven de azalea's veel ple zier. De Belgen weten pre cies hoe ze de azalea's moe ten behandelen, opdat ze niet te veel wortel maken want ze moeten tenslotte in een pot terecht komen. Een ander typisch Bel gisch product zijn de brom- te zien van de variëteiten Bilbergia, Nudilarum, Frie- sia en Tillandsea. Achter de Bilbergia's lette men op de groep Stre- lizia Regina. Een zeer mooie bloem, die in zijn oorspron- klijke staat in Zuid-Ame- rika door kolibri's bestoven wordt. De heer Emile Praet, voorzitter van de Konink lijke maatschappij voor landbouw en plantkunde in België, heeft een zending anthurlums ingezonden, die buitengewoon genoemd mag worden, wat hun quallteit betreft. Alleen vinden wij de stelen wat kort, waar door de indruk van gedron genheid ontstaat. Dergelijke grote bloemen zou men ver wachten aan een stengel die goed uit de kluiten is gewassen. De azalea's op het podium tenslotte, vinden wij voor treffelijk opgesteld. Resu merende: een hoogst in teressante tentoonstelling voor de vakman en de be langstellende leek Zierikzee binnenkort weer open voor bezoekers (Van onze correspondent) Zierikzee, 29 April Na half Mei zal de oude stad van Zierikzee binnen de grachten watervrij zijn en vele bewoners zullen dan terug keren. De nooddam rondom de stad zal dan gereed zijn en het indringen van het getij-water uit de polder Schouwen zal zijn voorkomen. Dan zal er voor de vreemdelingen een beperkte gelegenheid zijn de zwaai- ge troffen stad te bezoeken. Heeft op het ogenblik ieder die binnen haar wallen wil komen een speciale reisvergunning nodig, na half Mei zal men kunnen vol staan met een groepsvergunning. Al leen de leider van het gezelschap dat Zierikzee wenst te bezoeken, zal ter lecretarie een inreisvergunning voor zijn of haar gezelschap moeten aanvragen. Op deze vergunning wordt het hele ge zelschap toegelaten. Daarmee is dan aan alle formaliteiten voldaan. Hier mede vervalt niet de individuele aan vraag hoewel de meeste soepelheid zal worden betracht met het verstrekken van die vergunningen. Centurions naar de hoofdstad DE CENTURIONTANKS, die sullen deelnemen aan de grootse militaire parade te Amsterdam, morgen ter gelegenheid* van Koninginnedagzijn vannacht per trein op het terrein van de Centrale Markthallen aangekomen Vandaar zullen zij per trailers naar de Büderdijkstraat worden gereden, want beschadiging van de straten moet zoveel mogelijk worden voor komen. Huisvrouwen deden prachtig werk bij watersnood (Van onze correspondent) U t r e c h t, 29 April In de gisteren te Utrecht gehouden algemene ledenvergadering van de Ned. Ver. van Huisvrouwen constateerde de presidente, mevrouw H. G. v. Anrooy de Kempener met voldoening, dat bij de watersnoodramp de Nederlandse huis vrouwen een prachtige rol vervuld heb ben bg de leniging van de nood. Trouw aan eigen aanleg heeft de huisvrouw haar aandeel in de algemene hulp verlening op zich genomenhet sorteren van kleding, het assisteren in de opvang centra en evacuatieposten. bij de cantine- diensten enz. Overal, aldus de presi dente. kon men onze leden vinden bij de uitoefening van een wel bij uitstek de viering worden besloten met een z.g. „buitendag" op slot Loevestein, dat voor deze gelegenheid speciaal zal worden ingericht. Gevallenen 7 December- divisie herdacht (Van onze correspondent) Amersfoort, 29 April Gistermiddag is op het gazon voor de Bemhardkazeme te Amersfoort een mo nument onthuld ter nagedachtenis van hen, die tot het 1ste verkenningsregi ment der 7 Deeemberdivisie hebben be hoord en in Indonesië zijn gesneuveld. Nadat lt-kol. J. Hoytema van Konijnen burg een welkomstwoord had gespro ken heeft gen.-majoor H. J. J. W. Dürst Britt, oud-commandant van de 7 Deeem berdivisie het monument onthuld. Ver volgens werden enige kransen aan de voet van het monument gelegd, o.a. namens prins Bernhard, namens de mi nister van Oorlog, door lt-gen. D. C. Buurman van Vreeden. commandant van het voormalige K.N.I.L. Ook vele nabe staanden van gesneuvelden legden bloemen. viuuw iiggeuue taait. Voorts" deelde spr. mede, dat er dit jaar kadercursussen zullen worden ge organiseerd om de leden meer vertrouwd te maken met de verenigingstechniek. Het aftredende bestuurslid mevr. M. v. SonsbeekBaning te Zeist werd ge huldigd om haar verdiensten voor de organisatie en als blijk van erkentelijk heid werden haar enige geschenken aan geboden. De secretaresse-pennïngmees- teresse. mej. mr M. Goedhart werd her kozen; in de vacature, ontstaan door het aftreden van mevr. v. Sonsbeek werd voorzien door de verkiezing van mevr. G. KeyserHardick te Amersfoort. PraedicaatKoninklijke" voor tabakfabriek Van kossem De burgemeester van Rotterdam, mr G. E. van Walsum heeft aan de directie van de tabaksfabriek J. en A, C. van Rossem te Rotterdam, die in Juni 1950 tweehonderd jaar bestond, medegedeeld, dat aan de onderneming het praedicaat .koninklijke" is verleend. Nieuwe directeur agrarische Handel en Nijverheid Naar wg vernemen is de benoeming te verwachten van mr V. G. M. Marij- nen, thans hoofd van de afdeling tuin bouw van de Directie van de Voedsel voorziening, tot directeur van de Agra rische Handel en Nijverheiu, als opvol- geer van de heer H. A. HET jaarverslag van De Nederland- sche Bank, goed gedocumenteerd als altijd en wetenschappelijk ont ledend, brengt in grote lijnen een be- vetiging van de overtuiging, die zich reeds in brede kring had gevestigd: dat de teostand van ons land economisch en financieel veel hechter is geworden en dat het monetair evenwicht als bereikt mag worden beschouwd. Om slechts enkele punten te noemen: de betalingsbalans met het buitenland gaf in 1952 een overschot van 1884 millioen, hetgeen leidde tot een zodanige versterking van de netto goud- en de- viezenpositie, dat de president de om vang daarvan aan het einde van het jaar „voldoende" achtte om eventuele nieuwe stoten, zoals wij in de periode 1950/51 hebben beleefd op te vangen. Bovendien duurt deze gunstige toestand in het lopende jaar voort. De invoer wordt voor een "aanzienlijk groter per centage door de uitvoer gedekt dan voor de oorlog nooit het geval is geweest. De totale bestedingen van onze volkshuis houding zowel van de overheid als in de particuliere sector en met inbegrip van de investeringen zijn 3.13 milliard beneden het totale nationale product ge bleven welk bedrag als de nationale be sparingen mag worden beschouwd. De gemeentelijke financiën zijn belangrijk gesaneerd door consolidatie van vlotten de schuld met het gevolg dat de ge meenten veela over grote kassaldi be schikken en de netto vlottende schuld (deze saldi in aanmerking genomen) negatief is geworden. Wat de Rijksfinanciën betreft ls de netto staatsschuld in 1952 gedaald met 1782 millioen. Door hoge opbrengsten en Inhaal van achterstallige belastingen beschikt het Rijk over een groot kas saldo. Wel is het uitstaande schatkist papier gestegen, maar door een stijging der kortlopende vorderingen is de netto vlottende schuld met 872 millioen ge daald. De vooruitzichten voor de naaste toekomst zijn wat de staatsfinanciën be treft echter minder gunstig. Het her ziene begrotingstekort wordt op 700 millioen geraamd, nog afgezien van de financiële gevolgen van de ramp. ALLES bijeengenomen is er dus reden tot grote voldoening over de ont wikkeling, die omstreeks het mid den van 1951 een aanvang heeft ge nomen en sindsdien onverminderd heelt voortgeduurd, al is de conjunctuur in middels minder gunstig met als weer slag een lagere opbrengst van de omzet belasting. Men mag intussen niet uit het oog verliezen, dat externe factoren voor een groot deel de oorzaak zijn geweest van deze verbetering. Met name heeft de wending in de internationale toestand het mogelijk gemaakt, om de tijdens de Korea-hausse hier aangelegde aanzien lijke grondstoffenvoorraden, die voor een deel werden gefinancierd met voor belastingbetaling bestemde gelden, tol meer normale proporties terug te bren gen. De verwachting, dat deze voor raden spoedig in een meer dan normale trend weer zouden moeten worden aan gevuld waardoor de handelsbalans aan zienlijk minder gunstig zou worden, schijnt niet te worden bewaarheid. De uit de liquidatie van voorraden vrijge komen middelen zijn Inmiddels als inhaal van bdastingen voor een groot deel naar het Rgk afgevloeid. NAAST de externe oorzaken waren er ook interne. Het wil ons voor komen, dat er meer overeenstem ming is gekomen tussen de geest waar in de president van de N.B. de mone taire politiek wil gevoerd zien en het thans meer realistische beleid van de regering. In het laatst van de ambts periode van de vorige minister was er reeds een zwenking gekomen en deze lijn heeft zich onder zijn opvolger voortgezet. Met name is dr Holtrop voorstander van een politiek, die be wust gericht is op een consolidatie van vlottende schuld door het plaatsen van leningen op de kapitaalmarkt. Er werd reeds een lening uitgegeven en er wor den voorbereidingen voor een nieuwe lening getroffen. De periode van het onderlinge gemarchandeer tussen In stitutionele beleggers en de minister mag wel als afgesloten worden be schouwd. Met dit al zegt dr Holtrop met na druk. dat de handhaving van het mone taire evenwicht in de toekomst grote behoedzaamheid in het financiële be leid van de staat zal vereisen in welk verband h een beroep op de kapitaal markt bepleit. Wij mogen verwachten, dat de regering het waarschuwlngssein van deze hoge post af. niet zal nege ren. Er zijn zoals de president uiteenzet zekere gevarenzones met name het enorme kassaldo van het Rgk naast de Inmiddels reeds gedaalde maar nog altrjd belangrijk tegenwaarderekening van de Marshall-hulp. De aanwending van deze saldi voor reële bestedingen kan een bedreiging vormen van het monetair evenwicht tenzij het neutraliserend middel van een beroep op de kapitaalmarkt wordt toe gepast. Met de analyse van de toestand, zoals die in dit jaarverslag wordt ge geven ls een goed werk verricht. Zij kan in vele opzichten verhelderend werken en een handleiding zijn voor de te volgen lijn in de toekomst. Zij is voorwaar een veilig richtsnoer. Einde regeringscontróle op Britse petroleum- producten De Labouroppositie in het Britse Lager huis heeft een door Attlee, Bevan en een aantal andere vooraanstaande leden der partij ondertekende motie van afkeuring tegen de regering ingediend, waarin de regering ervan wordt beschuldigd on grondwettig te hebben gehandeld bij de behandeling van het wetsontwerp tot ont- naasting der transportbedrijven. De motie zal vermoedelijk de volgende week in be handeling komen. Toen het ontwerp Maandagavond in het Hogerhuis in stemming kwam. weiden 57 van de 70 amendementen van hel Ho gerhuis zonder voorafgaand debat aan- fenomen. Labour is nu van oordeel dat it ongrondwettig is. aangezien in enkele amendementen heffingen van de trans portindustrie worden voorgesteld. Labour stelt zich op het standpunt dat deze hef fingen financiële clausules vormen, en daar volgens de grondwet het Lagerhuis uitsluitend toezicht op de financiën heeft, kan het Hogerhuis geen financile maat regelen indienen of verwerpen. In het Lagerhuis is aangekondigd, dat met ingang van vandaag de regerings controle op petroleumproducten is opge heven en de prijzen van benzine, en andere oliebrandstof feil worden verlaagd. De re den hiervan is dat thans petroleumpro ducten in grote hoeveelheden in Engeland voorhanden zijn. Vroeger werden zij ge- importeerd, thans worden zg in reusach tige hoeveelheden geproduceerd door de Britse raffinaderijen, die sedert de oorlog zijn verrezen. Het Britse wekelijkse vleesrantsoen zal met ingang van 17 Mei worden verhoogd. (Van Een onzer verslaggevers) irARRY MORGAN is zijn naam en zijn leeftijd negentien. Een Amerikaanse student uit hel Califomische stadje Sa linas. iets ten Zuiden van San Francisco. Gisteren kwam hij ons, op aanraden van de New York Times, bezoeken. Zijn open jongensgezicht is zijn paspoort, waar mee het hem gemakkelijk valt de grens van strakke reserve te overschrijden. Deze jongeman, die „international rela tions" studeert, schijnt geboren om vriendschappelijke betrekkingen met an dere landen aan te knopen. Waarom zou hij anders naar hot. verre- Nederland zijn gereisd en spontaan hulp hebben gebo den aan dorpen, die door de waters nood zijn getroffen„Ik heb altijd al sympathie voor Holland gevoeld", ver telt hij, „en toen ik van de watersnood hoorde, kwam het ineens in mij op er heen te gaan en te zien wat ik doen kon." De kennissenkring van Harry Morgan heeft gemeesmuild: „Hoe kun je reizen I zonder veel geld op zak?" Met 150 dol- 'lar komt men niet zo heel ver in de States. Maai- onze student liet zich door geen financiële bezwaren weerhouden. Op 26 Februari begon hij Oostwaarts te liften en op 5 Maait kwam hij slechts 15 dollar lichter in Chicago aan. Van Chicago wilde hij per vrachtboot naar Europa. De overtocht zou vierentwintig dagen of ten hoogste een maand in be slag nemen. Op een avond woonde hij in de „stad der winden" een radio- en televisie meeting bij, waar onder hét motto „Wel come travellers" gratis reizen werden uitgegeven. Hij moest zijn naam. adres en reisdoel op een formuliertje schrijven en toen voltrok zich dat grote wonder, waarvan al zovele millioenen jonge men sen overal ter wereld hebben gedroomd: Harry Morgan werd verrast met de me dedeling dat hij was uitverkoren om zijn grote reis „voor niets" te doen. Geen vierentwintig of meer dagen aan boord van een vrachtschip, doch zeventien uur met een vliegtuig van de K.L.M., recht streeks van New York naar Amsterdam. Hij verliet New York met 120 dollar op zak en de volgende dag meldde hij zich bij de Quakers in de Nederlandse hoofdstad. Hoewel hij zelf niet tot de Quakers behoort, werd hij daar hartelijk ontvangen en spoedig daarop bereikte hij zijn menslievend doel: een „job" in het rampgebied. Twee weken ing ploeterde hij met een troepje schoonmakers in de modderpoelen van het Zuidhollandse dorp 's-Gravendeel. Daarna begaf hij zich naar Dreischor op Schouwen-Dui- veland, samen met enige Nederlandse en Engelse jongelui: „We hebben daar verschrikkelijk veel en vies werk opgeknapt", vertelt Harry Morgan, „maar ik heb het ontzaglgk graag gedaan omdat ik voelde dat de mensen er mee geholpen werden „a wonderful feeling". In liet begin keken de weinige inwoners van het dorp ons met een scheef oog aan, ze dachten mis schien „wat komen die vreemde jongens hier doen?", maar behalve vuil-scheppen en glazen-lappen deden wg nog iets an- LUSTRUMVIERING DELFTS STUDENTEN CORPS (Van onze correspondent) Delft. 29 April. Op 29 Juni zal het 21ste lustrum van het Delfts Studenten Corp^ worden ge opend met een voorstelling voor de bur gerij van het spektakelstuk „Tizzenïg- gie". Dit spel. dat de hoofdschotel vormt van de lustrumviering, zal het karakter dragen van een „show" in een vorm, die tot "nu toe in ons land nog niet is ver toond. Men heeft zich verzekerd van de medewerking van het circus Cavaljos. dat twintig paarden beschikbaar stelde. De opvoeringen worden gegeven in een erote circustent (met piste en toneel), welke aan de Rotterdamseweg zal ver rijzen. De studenten, die voor deze „show" eerst eens een krikje waren gaan nemen in Londen en Parijs, engageerden voor „Tizzenniggie" Bob van Leersum (algemeen artistiek leider). Lue Lutz (resrisseur)Cor Lemaire (liederen). Jurrïaan Andriessen (balletmuziek) en Max Dooves (choreografie). Een groep van twaalf geschoolde balletmeisjes, van wie vijf uit een beroensballet, zullen haar medewerking verlenen. Op Zaterdag 4 Juli vindt de intocht der reünisten "plaats. Zondag 5 Juli zal te Delft een concours hippique worden gehouden en op 8 Juli zal de lustrum- ders, dat van belang is in zulke om standigheden. namelijk glimlachen, en zo is er vanzelf een hechte vriendschap ontstaan tussen ons en de mensen van Dreischor; ik vind het fijn om bij hen te zijn. vooral 's avonds rondom de kof fietafel". En het geld? informeerden wij. „O. ik ben erg zuinig geweest. In twee maan den heb ik niet meer dan 70 dollar uit gegeven, ik heb er dus nog 80 over en daarmee ga ik straks, na een dag of veertien weer in Dreischor te hebben gewerkt, iets van het overige Nederland bekgken en misschien ook een stukje van Frankrijk." Wat hij dan in Neder land wil zien? „Wel, niet datgene wat Amerikaanse toeristen doorgaans ple gen te zien: geen „wooden shoes" en dergelijke, maar de jonge polder in de Zuiderzee, het moderne leven van Hol land. Want het is hier een machtig in teressant land met pittige, hard-werken- de mensen. Ik hoop er nog eens over te kunnen schrijven in Califomische kranten". AJ pratende heeft Harry Morgan een getypte brief te voorschijn gehaald en vóór ons op tafel gelegd. Het hoofd van het briefpapier bevat de naam van de American Association for the United Nations en onderaan staat. in licht blauwe inkt geschreven, de handtekening van mevrouw Eleanor Roosevelt. „Voor ik uit New York wegging", vertelt Harry Morgan, „heeft mevrouw Roose velt mij deze brief meegegeven. Ik ont moette haar- in het hoofdgebouw van de Verenigde Naties, waar ik de vorige zomer al als vrijwilliger heb mogen wer ken. Ook tóén ben "ik naar New York gelift". De brief van mevrouw Roosevelt bleek gericht aan ,4-ear friends". .Met ver heugt mij", zo schrijft zij, „in de gele genheid te zijn, u en alle jonge mensen in Nederland mijn hartelijke groeten en beste wensen aan te bieden. De over stroming, die uw land op zo vreselijke wijze heeft getroffen, stelt u voor een grote taak. Ik weet, dat gij daaraan het hoofd zult bieden met de prachtige moed, die uw land reeds zo menigmaal m het verleden heeft getoond. Het werk, dat gij verricht om de overstroomde ge bieden te herstellen, behoeft OV niet al leen te doen. De jongeman die deze boodschap meebrengt is slechts een voorbeeld van de geest van internatio nale vriendschap, die zovele naties en zovele mensen heeft bezield om hulp te bieden. Het is dezelfde geest, die ons tezamen houdt in de Verenigde Naties." Gisteravond is Harry Morgan terug gereisd naar Dreischor. Over veertien dagen hoopt hij in Amsterdam terug te zijn ter bijwoning van de bruiloft van een Amerikaanse vriend en een Amster dams meisje. In Juli wil hij terugkeren naar Salinas, vol goede herinneringen aan het land met de „friendly people", ons land. Zijn wg ons eigenlijk wel vol doende bewust, welk een verplichting zulk een geestdrift van een jonge Ame rikaan ons op de schouders legt? Met een brief van mevrouw Roosevelt voor de Nederlanders

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1