De boer z'n eigen landbouwbeurs Kon. Marechaussee zal grote parade houden Duel op de pijp Carthage vlotgesleept in ruime sop Vaart er achter Dinsdag 23 April 1S53. NIEUWE APELDOO1 NSE COURANT Tweede blad Mechanisatie van het kleine bedrijl schrijdt snel voort (Van onze reportage-redacteur) Gistermorgen is zonder enig vertoon de tweede landbouw jaarbeurs te Utrecht geopend. Uiteraard is deze wapenschouw der agrariërs voor de meeste mensen minder spectaculair dan de algemene bandels- en ïndustriebeurs pleegt te zijn. Het duizelt de burger van de vreemdigheden, waarover hij wel eens gehoord heeft in verband met berichten over de mechanisatie van de landbouw, maar waarvan hij het fijne nooit zal begrijpen. „Is er wat nieuws?" hebben de boeren gevraagd aan de heer Bakker Arkema, Rijkslandbouwconsulent voor de landbouwwerktuigen, „Ja en neen", is toen het antwoord geweest. De grote lijn blijft hetzelfde, maar er zijn verbeteringen cn nieuwe snufjes in allerlei details. Nederlandse industrie op gang Laat ons bij de Nederlandse in dustrie allereerst eens stilstaan. Hub van Doorne, uit Eindhoven, de mar. van de "DAF-wagens, brengt hier het beste wat men zich wensen kan op het gebied van transportwagens. Spe ciaal geschikt voor onze gronden is de wagen met halfgeveerde assen. Nieuw? Allesbehalve, maar In onder delen toch perfecter dan ooit. Zo kan men doorgaan met moeilij ker voorbeelden. Mulder uit Termun- teii brengt wied machines en schoffel houders, die zo uitgekiend zijn, dat het buitenland ze momenteel na bouwt. Allerlei ongehoorde mogelijk heden op vernevelgebied doen zich voor, dank zij de „Wervelwind", de nieuwe vernevelmachine ter verdel ging van onkruid en insecten. Het product is zowel voor landbouw als tuinbouw geschikt. Een ander merk vernevelaar, de „Bromblazer", trekt eveneens zeer de aandacht. AMSTERDAM. De wereldkam- pioen pijproker Opa Klijzing uit Purmerend, heeft een uitdaging aanvaard van de heer A. Schmidt uit Hilversum om hedenavond i op de tentoonstelling de „Gooise I hoofdstad" op de pijp in het strijd- perk te treden. 1 De heer Schmidt heeft onlangs een pijprookwedstrijd op deze ten- I toonstelling gewonnen en is van plan Opa Klijzing een zware pijp te laten roken. Korte Weekrecord. In de afgelopen week zijn 95 leden van de Oostduitse volks- polilie, onder wie drie communisten, naar. West-Berlijn uitgeweken. Dit is het hoogste aantal in één week, dat tot dusver dit jaar is genoteerd. Onderscheiding. Bij besluit van de Franse minister van Onderwijs is mr P. J. Mijksenaar, hoofd van het bureau voor pers en propaganda van de gemeente Amsterdam, benoemd tot Officier d'academie, voor de diensten, die hij in zijn verschillende functies aan Frankrijk heeft bewezen. Drukkerij viert tweede eeuwfeest. Op 10 Mei a.s. zal de drukkerij en uit geversmaatschappij Kemink en Zoon, ec-n der oudste drukkerijen uit ons land, tweehonderd jaar bestaan. De lotgevallen van de in 1753 door dr Herman us Hendricus Kemink geves tigde oudste Utrechtse drukkerij, vol trokken zich in deze twee eeuwen steeds in de schaduw van de oude Utrechtse Dom. Naar Amerika. Op 30 April a.s. zal min. Mansholt zich naar de Ver enigde Staten van Amerika begeven voor hel voeren van besprekingen met Amerikaanse autoriteiten over een aantal onderwerpen die de verhouding tussen de Verenigde Staten en Neder land op agrarisch gebied raken. De minister zal van 1 lot 18 Mei in Ameri ka vertoeven. Daarna vertrekt hij naar Canada, vanwaar hij op 29 Mei naar Nederland zal terugkeren. Vierde Almelose braderie. Voor de vierde maal wordt in Almelo een bra- dciic gehouden en wel 6, 7 en 8 Juli a.s. Thans hebben zich reeds meer dan 200 deelnemers gemeld. Voor eigen museum. Het van Arras stelt op het ogenblik in de gere Abdij van Slat-Vaast het be roemde wandtapijt „De dame met de eenhoorn (la dame a la licorne) ten loon. In het prachtige décor van zui len cn met bloemen versierde kapi telen, hangt midden in een voor deze gelegenheid ingerichte renaissance-tuin het dichterlijkste aller Franse wand tapijten, met het doel om propaganda te maken voor een eigen museum voor wandtapijten in Arras. Op reis. Koningin Soraya, echtgenote van de sjah van Perzië, is per vlieg tuig te Rome aangekomen. Zij maakt een reis naar Europa om gezondheids redenen. De koningin, die er betrok ken en vermoeid uitzag, werd begroet door personeel van de Perzische am bassade. De Nederlandse industrie blijkt zich, mede dank zij het systeem van de ..opvoedende bescherming", gestaag uit te breiden. Er wordt al aardig voor de export gewerkt. Speciaal onze aardappel- en bollensorteermachines worden veelvuldig aan Amerika gele verd. Prins, 'n fabriek in Dokkum, ex perimenteert momenteel met 'n cocos- nootraper, uitsluitend voor plantages in de Zuidzee. Hij staat op deze beurs en blijkt met een fantastische rapheid de noten her en der bijeen te scharre len en hoog in de lucht te werpen naar een geleider voor de afvoer. Ja, daar in Dokkum met al die proeven vliegen je de noten om de oren, aldus de heer Bakker, die onze gids was op het jaarbeuvslerrein. De Nederlandse industrie krijgt bovendien een mooie kans, doordal onze emigranten in Canada in staat worden gesteld hier landbouwwerktuigen te kopen, die door de Rijksdienst worden gekeurd en daarna in Canada het beste propa gandamateriaal voor ons land vormen, dat men zich wensen kan. Duitsland tweede plaats. Van de 448 inzendingen zijn er 228 van Nederlandse en 220 van buiten landse oorsprong. West-Duitsland neemt met 99 inzendingen de tweede plaats in. Men besteedt daar bijzonder veel aandacht aan de mechanisatie van het kleine bedrijf, hetgeen vooral de interesse heeft van de Nederlandse boer, die doorgaans allesbehalve grootgrondbezitter is, maar niettemin buitengewoon intensief landbouw be drijft. Na Duitsland komt Engeland met 48 inzendingen. Vervolgens presenteren zich hier d« landen België, Canada, Frankrijk, Italië. Luxemburg. Oosten rijk, Tsjecho-Slowakije, Verenigde Staten, Zweden en Zwitserland. Zwe den brengt een nieuwe maai-dors- machine, die als velddorser is te ge bruiken en die op dubbele montage is uitgerust. Verbetering valt ook te constateren inzake de driepersoons aardappelpootmachine, die er op zeer vernuftige manier voor zorgt, dat de kiemen van het pootgoed naar boven gericht in de grond terechtkomen. Bijzondere aandacht vroeg de rijks landbouwconsulent ook voor de maai dorser van Massey Harris, die pio nierswerk heeft gedaan in de N.O.- polder; Brinkman Niemeyer uit Zutphen lanceren deze mechanische landbouwreus. Hoop op veel bezoek. Hoe de mechanisatie in de land bouw zich uitbreidt, wordt door een paar cijfers treffend geïllustreerd. In 1939 waren er in ons land in totaal slechts -1000 vierwielige landbouw werktuigen, waarvan in de oorlog minstens de helft is weggeraakt. Eind 1952 hadden we er echter liefst 28.000. Sinds de bevrijding zijn zeker 3600 vierwielige landbouwwerktuigen ge ïmporteerd, en daar bevinden zich zeer dure onder. Thans beschikken wij over ongeveer 1500 maaidorsmachines van circa 25.000 gulden per stuk. De tijden zijn dan ook wel veranderd sinds 1935, toen men met 300 gulden bedrijfskapitaal per hectare in de Wie- ringermeer kon gaan boeren. Nu wordt voor de vestiging van een boe renbedrijf in de N.O.-polder 1200 gul den per hectare gevraagd! Het is zaak, dat de boer met zjjn tjjd meegaat en dat hy om te beginnen kennis neemt van wat er op deze beurs, speciaal voor hém, te zien is. Verleden jaar is er veel bezoek ge weest, dank zij een propaganda-aetie van dc Plattelandsvrouwen. Men mag hopen, dat van die actie dit jaar dc goede geest nog is blijven hangen. Van de standhouders uit onze eigen omgeving viel ons op: dc Apeldoornse Machinefabriek v.'h Loog Landaal met dorsmachines merk De Pol. Wegener's Couranten Concern neemt een stand in met vakbladen voor het boerenbe drijf. De nieuwe Amerikaanse Ford „Red Tiger"-landbouwtractor. Apeldoorn wacht indrukwekkend schouwspel Deelneming van Standaardeskadron in groot-ceremonieel renue Als de weersomstandigheden gunstig zijn kan de Apeldoornse bevolking op Koninginnedag genieten van een imposant schouwspel: een volledige parade, waaraan deelgenomen wordt door 15 a 1600 manschappen. Voor het eerst in Apeldoorn doet mee een Standaardeskadron, bestaande uit honderd man schappen, die gekleed zijn in groot ceremonieel, dat is in blauw, met sabel op zij cn kolbak op. Dit eskadron omringt de Standaard, het hoogste symbool van het Wapen der Kon. Marechaussee. Bijzonder spectaculair is voorts ook dc deelneming van veel rijdend materieel. Ook rijdend materieel Het défilé, een onderdeel van de parade, zal worden afgenomen op de Regentesseland, tegenover pand no. 18. De gehele parade-plechtigheid beslaat uit drieën: ceremoniële inspectie (de troepen staan daarbij tot aan het postkantoor, op de Kerklaan), het défilé en het brengen van het hoogste eerbewijs, wanneer de Kon. Stedelijke Harmonie het Wilhelmus laat horen. De kolonel N. D. Nammensma, com mandant van het Depót Koninklijke Marechaussee, verzoekt ons dringend het publiek mede te delen, dat de plechtigheid even goed in dc omgeving van het Oranjepark is te volgen, als nabij de defilcerplaats. Ten gerieve van de burgerij marcheren dc troepen in andere volgorde naar het Oranje park terug, als waarin zjj voor het défilé vertrekken, opdat ieder, waar hü ook staat, alles goed kan volgen. Aan de plechtigheid nemen deel: het Depót Kon. Marechaussee, met Drumband, het Standaardeskadron, de 4e Divisie Marechaussee-Compagnie (uit Nunspeet), de 101e Krijgsgevange- nen-doorvoer-compagnie, een kader compagnie van het Garderigiment Gre nadiers en Jagers, de Staf-comp|gnie van het le Legerkorps en 't Navigatie- station „V" van de Kon. Luchtmacht uit Nieuw-Milligen. Deze onderdelen voeren met zich Kroning te zien in heel Europa HILVERSUM. In December 1952 besloten het Nationaal Instituut voor radio-omroep (België), de Nederlandse televisiestichting, de Nord-West-Deut- scher Rundfunk, de- B.B.C. en de Radiodiffusion Frangaise, aangemoe- dgid door de resultaten die tijdens de Franse week in Juli 1952 werden ver kregen, proeven te doen met het doel te komen tot het doorgeven van de B.B.C.-televisieuitzending van de En gelse Kroning door de televisie stations op het continent van Europa. Het werd wenselijk geacht, dat proe ven op grote schaal zouden worden genomen vóór het einde van April. In de week 20 tot en met 26 April zijn de normale televisieuitzendingen voor deze test gebruikt, en door de betrokken landen bekeken. De resul taten van de testperiode worden be vredigend beschouwd, zo vernemen wij van de Nederlandse televisie stichting. Er is daarom alle reden te verwachten dat er een bevredigende uitzending mogelijk zal zijn op 2 Juni a.s. Men verwacht dat de volgende zenders op het continent van Europa de B.B.C. televisie-uitzending van de kroningsplechtigheden zullen door geven: in Frankrijk: Parijs en Rijssel, in Nederland: Lopik en Eindhoven, in West-Duitsland: Keulen, Langenberg, Hannover, Hamburg- en misschien Berlijn en Frankfort. Herstel bij Herkingen gaat verder HERKINGEN. De vier kilometer lange Zeedijk bij Herkingen wordt met groot materieel hersteld. Nadat de Zeedijk van Baftenoord naar Her kingen thans van noodkaden is voor zien en' ook het stroomgat te Her kingen is gedicht, hebben de herstel werkzaamheden zich verplaatst naar de Zeedijk ten Westen van de ge meente. Deze dijk loopt van de haven naar de zogenaamde Nol, waar de dijk veel zwakke plekken vertoont aan de binnenzijde. Om deze dijk te herstel len zal men vier draglines en twee bulldozers gebruiken. De streefdatum om dit werk klaar te hebben is plm. Augustus. In een ingelandenvergadering van de polder Oud-Herkingen is besloten, de bestaande oude dijk, gelegen tus sen de polders Oud-Herkingen en Sint Elisabeth, gedeeltelijk te doen vervallen, omdat de af te graven grond gebruikt moet, worden voor be kleding van de Zeedijk. Telefoonverbindingen op Goeree-Overflakkee HERKINGEN. Door de waters nood is het telefoonverkeer ook op het eiland Goeree Overflakkee op vele plaatsen totaal vernield. De techni sche dienst van PTT heeft echter hard gewerkt om de telefoonverbindingen zo goed mogelijk te'herstellen. Abon- né's uit de gemeente Herkingen zijn Vrij en aan de ketting Door deurwaarder beslag gelegd SCHEVENINGEN. Met wat schor getoeter heeft liet Franse vrachtschip Carthage afscheid genomen, na een langdurig onvrijwillig verblijf aan het Scheveningse strand. In de orkaan van 1 Februari sloeg het casco van dit ruim vijftig jaar oude schip op het strand voor het Scinpostdui... Na wekenlang zwoegen gelukte het Van der Tak's Bergingsmaatschappjj het schip zonder brokken weer op de golven te brengen. Om liet schip was een ruim bassin gegraven, waarna men het met de neus in de richting van dc zee sleurde. Toen werd een sleuf gemaakt, waardoor het naar buiten zou kunnen worden ge trokken. De moderne sleeptechniek stelde de stuurlui aan de wal in het ongelijk. thans voorlopig op het net van Mid- delharnis aangesloten, zodat zij weer kunnen telefoneren. Voor abonné's in Nieuwe Tonge zal eerstdaags de mo gelijkheid van telefoneren weer wor den opengestejd. Getrokken door een bergingsvaartuig en twee dappere slepers gleed de Carthage door de sleuf of het een koek aan het snijden was. Om kwart over één dreef het voor de kust, doch ach ter een forse zandbank. De Scheveningers keken wat wan kelmoedig. Dat hadden ze nou nooit gedacht, maar zo troostte een zich zichzelf, over die bank zal die schuit wel niet komen. Morgen brengen, zeiden de stuurlui op zee. De beste plaats werd gepeild. De omgeving van het schip werd nog eens bekeken en toen dook de Dolfijn op zijn eentje opnieuw in de trossen voor het laatste rukkie. En weer lulde het. Om tien over twee begon de Carthage mee te geven en om half drie lag de boot al in volle zee. Kort nadien werd het Franse schip, waar kapitein, stuurman en machinist aan boord zijn, doch dat thans verder met Nederlanders is be mand, door milde, grauwe regenvlagen vrijwel aan het oog onttrokken. Niet in vrjjheid. De Carthage is bevrijd, maar komt niet in vrijheid. Zodra het schip, dat mee: 30 motorrijwielen, 20 Ford-les- wagens, 26 jeeps, een aantal 3-tonners, 10 pantserwagens en 6 gepantserde wagens. Motorrijders sluiten de stoet. De route is: Van Rhemenslaan, Regentesselaan, Tut. Nolth.laan, Mol- leruslaan, Paslaan, Kerklaan, Van H. v. Oordtlaan, Regentesselaan. Het is jammer, dat, aldus deelde ons kolonel Nammensma mee, de MILVA niet deelneemt (is wel op de defïleerplaats aanwezig), noch de in Stroe gelegerde twee dubbelbatterijen lichte luchtdoelartillerie en het Genie bataljon te Stroe. Laatstgenoemde onderdelen nemen deel aan een parade te Amsterdam. Groet de Standaard. De Apeldoornse bevolking wordt ver zocht bij passeren de Standaard te groeten. De Standaard, persoonlijk aan het Wapen uitgereikt door H. M. Koningin Wilhelmina op 29 October 1931, is het hoogste symbool. Het zal eveneens van goede smaak getuigen te blijven staan en het eerbewijs te brengen wanneer de muziek het Wil helmus speelt. Tenslotte: het is noodzakelijk om reeds te 10.45 uur aanwezig te zijn, aangezien een kwartier voor de plech tigheid alle toegangswegen worden afgesloten. Regent het, dan gaat de hele plech tigheid niet door, om geen schade te laten aanbrengen aan de door de burgerij geschonken Drumbandinstru menten en ceremoniële tenues. Record belangstelling voor zaak Oranje-Ruys AMSTERDAM. Nimmer in de ge schiedenis heeft een zaak voor de Raad voor de Scheepvaart zulk een grote belangstelling getrokken als die van de aanvaring tussen de „Oranje" en de „Willem Ruys", wélke vandaag behandeld zal worden. Men heeft met de betrekkelijk klei ne ruimte in de zittingzaal van de Raad moeten woekeren om zoveel mogelijk belangstellenden een plaatsje te kunnen geven. Er zijn ongeveer 120 plaatsen gereserveerd voor di recties van scheepvaartmaatschap pijen, scheepvaart-experts, vertegen woordigers van verzekeringsmaat schappijen, leden van de vereniging van gezagvoerders en journalisten. VERLIESLIJST RODE KRUIS 68e lijst van geborgen en geïdentifi ceerde slachtoffers, uitgegeven 27-4- 1953. NIEUWERKERK. Van der Bijl, Adrie, geb. 14-3-08, laatste adres: Gouweveerseweg 42, Hoogerland, Janna Cornelia, geb. 19-11-29, laatste adres: Stations straat 372. Sies-Wandel, Adriana, geb. 7-3-1888, laatste adres: Molenstraat 138, OOSTERLAND. Hendrikse, Jacob, geb. 6-11-11, laatste adres: Groeneweg A 359. Hendrikse-Hanse, Joppa, geb. 29-9-16, laatste adres: Groeneweg A 359. Verhoek, Frans, geb. 7-6-85, laatste adres: Bosblokdreef A 302. Van Westenbrugge, Jan Adriaan, geb. 13-1-07, laatste adres: Slikweg A 407. OUYVERKERK. Boogerd-Kuijper, Janna Maria. geb. 6-10-75, laatste adres: no. 32. OUDE TONGE. De Boel-Stoop, Elisabeth Maria, geb. 7-4-09, laatste adres: B 87. Kievit, Hendrik, geb. 1-6-04, laatste adres: Jozefsdreef 11. Van Nes-de Vos, Johanna, geb. 24-5- 20, laatste adres: Julianastraat 50. Quist, Abraham, geb. 16-12-83, laatste adres: Julianastraat 64. Quist-van Vliet, Neeltje, geb. 10-1-83, laatste adres: Julianastraat 64. Verweij, Cornelia, geb. 2-4-28, laatste adres: B 83. voor onderzoek en eventuele reparaties naar Rotterdam wordt gebracht, voor de wal komt, zal het aan de ketting worden gelegd. Een Franse werf, die een ander schip van de rederij van de Carthage repa reerde en daarvoor een vordering heeft, liet enige tijd terug door een Haagse deurwaarder beslag op het ge strande vaartuig leggen. Zolang deze kwestie niet geregeld Is, zal het beslag Wijven voortduren. Cedert vorige week bevindt ds Duitse Bondsrepubliek zich in een ernstige crisis. Nadat het parle ment (de Bondsdag) drie maal het voorlopige vredesverdrag en het deelnemen van Duitsland aan de Europese verdediging had goedge keurd, kwam dit besluit in de Bondsraad. Dit lichaam is enigszins te vergelijken met onze Eerste Ka mer. Het bestaat uit vertegenwoor digers van de staten, die samen de Bondsstaat West-Duitsland vormen. De rechten en plichten zijn nog niet juist afgebakend. Bij een zo jonge staat als Duitsland kan dat moeilijk anders. Bondskanselier Adenauer is van mening dat de raad niet het vecht heeft, eenmaal door het parlement bekrachtigde wetten of verdragen te verwerpen. Waar hij het werkterrein dan denkt te zoeken is natuurlijk weer een twee de. Evenals o- rig jaar, toen hij zijn opvatting dat het hoge gerechtshof te Karlsruhe geen vóórcensuur bezat op de bondswetten doorzette, wil hij ook nu zijn zin hebben. Met niet zoveel woorden dat de bedoeling er duide lijk uit sprak, maar zijdelings toch wel onmiskenbaar, heeft hij zijn plan naar voren gebracht de beide goedgekeurde verdragen aan presi dent Heuss ter tekening voor te leg gen. Hij riskeert daarmee een aan klacht wegens ongrondwettelijk handelen. Maar hij schijnt zich sterk genoeg te voelen, deze te kunnen weerleggen. Jets anders is of de Duitse minister president een andere weg had kunnen inslaan? Nauwelijks veer tien dagen geleden vertrok hij naar Amerika als eerste kanselier van Duitsland die het klaar gespeeld had een officiële uitnodiging te krijgen. Wat staatslieden als Brüning en Stresemann niet gelukt was, dat bracht Adenauer voor elkaar. Dit heeft zijn prestige binnenslands natuurlijk zeer doen stijgen. De ontvangst als „verloren zoon" in de V.S. zal zijn zelfvertrouwen, nog danig versterkt hebben. Hij heeft de Amerikaanse regering ervan we ten te overtuigen dat Europese ver dediging zonder Duitsland, waar deloos is. Daarmee heeft hij tevens de Duitse candidatuur gesteld voor een aandeel in de bijdragen, welke het Amerikaanse Congres zal toe staan. Zou de Bondsraad nog een spaak in het wiel van Adenauers karretje weten te steken, dan zou de indruk op de voor zulke gebeurte nissen uiterst gevoelige Amerikanen fataal kunnen zijn. De kans op enige bijdrage zou verkeken zijn. 0°k in Frankrijk zou Adenauers falen echter zijn consequenties met zich meeslepen. De radicalen versterkt door hun succes in de gemeenteraadsverkiezingen van Zondag jl. zijn altijd huiverig gebleven voor een Europees leger mèt Duitsers. De nederlaag in Indo- China geleden, zal Frankrijk eens te meer herinneren aan zijn ver plichting, een groot leger overzee gereed te moeten houden. J^ens te meer komen de draden van de Europese politiek in Bonn tezamen. Met de beslissing die daar genomen wordt, staat of valt het Europese leger. Amerika kan na zijn vriendelijke gebaren moei lijk meer terug. Zou Adenauer val len, dan staat een nationaal Duits leger op stapel. Welk een indruk dit zou maken in die landen: die nu acht jaar geleden voor het laatst de dreunende laarzen van de Hitier- horden door hun straten hoorden, stappen, is nauwelijks te becijferen. Adenauer weet dit ook. Daarom klaarblijkelijk zet hij haast achter zijn plannen. Ook hij weet dat alleen het opgaan in Europa nog kansen voor zijn land biedt. Een Duits blad schreef dat het opgaan van een Duits in een Europees leger, twee nachtmerries zou weg nemen. De eeuwige angstdroom van Frankrijk dat een nationaal Duits land zich met het Oosten zou ver binden en de nachtmerrie van Duitsland: een pact Rusland Frankrijk, dat omsingeling zou be tekenen. In een wereld waar Duits» land en Frankrijk te klein zijn ge worden om ieder afzonderlijk nog een macht te vormen, kan alleen, het samengaan in Europees verband nog uitkomst geven. Zutphen kreeg een Rode-Kruisgebouw De plaatsvervangend commandant van het Nederlandsche Roode Kruis, overste Meulman uit Den Haag, heeft Zaterdagmiddag in Zutphen een ge bouw geopend voor de afd. Zutphen van het N.R.K. Het gebouw is opge trokken door Zutphense werklieden - en anderen die daarvoor hun vrije tijd beschikbaar stelden. Alle groepen van de padvinderij in Zutphen gaven samen als geschenk een geschilderd tableau, waarop is vermeld welke organisaties aan het tot stand komen van het gebouw met hun werkkracht hebben bij gedragen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1