m 'zM F.A.I. DIENT RAPPORT IN OVER ACHTERSTALLIGE BETALINGEN Gewijzigde samenstelling Franse gemeenteraden Cultureel centrum in nieuwe polder MUZIEKLEVEN TE AMSTERDAM Eerste helicopter- proefvlucht op 18 Mei Don José Peman over opvattingen inzake de Don Quichot 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DINSDAG 28 APRIL 1953 Nederlandse oorlogsslachtoffers uit Indië Nederland verantwoordelijk voor geleden schade Plafond voor eventuele uitkeringen B (Van een onzer redacteuren) IJNA acht jaar na het beëindigen van de vijandelijkheden in Azië, verkeren nog steed3 duizenden Ne derlanders in slechte financiële omstan digheden, tengevolge van het feit, dat zg. zoals met de ambtenaren uit hot voormalige Nederlands-Indie het gevai is, geen salaris hebben uitgekeerd ge kregen over de periode, dat de Japan ners Indië bezet hielden. Ook met de groep gepensionneerde Oud-Indisch- ambtenaren is het bijzonder slecht ge steld. De Nederlandse Regering heeft tot nu toe steeds geweigerd enige ver antwoording voor hun moeilijkheden op zich te nemen. Ten aanzien van de be taling van de achterstallige salarissen heeft zjj de Indische oorlogsslachtoffers geregeld verwezen naar de Nederlands- Indische Regering, die kort na de oorlog niet bg machte was alle Indische oor logsslachtoffers schadeloos te stellen en haar ambtenaren de achterstallige sala rissen uit te keren. Om hen toch eniger mate tevreden te stellen werden rehabi litatieuitkeringen verleent die moesten dienen om het recht op schadevergoe ding en op achterstallig salaris te doen vervallen. Hoewel de Regering door de Volks vertegenwoordiging steeds meer onder druk werd gezet, bleef zij een billijke vergoeding weigeren met een beroep op de comptabiliteitswet, de eigen rechts persoonlijkheid van Ned.-Indië en het territorialiteitsbeginsel. In Augustus 1951 werd echter in de Tweede Kamer de zgn. motie-De Graaff aangenomen, krachtens welke de Commissie Achter stallige Betalingen (de CAB-Commis- sie) werd ingesteld. De opdracht, die deze commissie ontving beantwoordt echter volgens de Indische ambtenaren- organisaties. verenigd in de Federatie van Ambtenarenorganisaties uit Indone sië. niet aan de inhoud van de motie- Op 31 December van het vorige jaar bood de CAB-Commissie haar rapport aan de Regering aan. Intussen had ook de F.A.I. een studie commissie, bestaande uit vijf sub-com missies, opdracht gegeven een rapport samen te stellen, waarna haar visie op het probleem, zou worden neergelegd. Het rapport van de CAB-Commissie is nog niet voor publicatie vrijgegeven, doch, gezien de samenstelling dier com missie, verwacht de F.A.I. dat dit rap port min of meer een compromis zal in houden. Zrj vraagt dat, indien er al van enige schadevergoeding en uitbetaling van de achterstallige salarissen sprake is. deze voor de betrokkenen niet be paald bevredigend zal zijn. Zij hoopt dan ook, dat, indien het rapport in de Kamer ter sprake komt het peil van de be sprekingen zich zal bewegen tussen het plafond, dat in het rapport van de CAB- Commissie voor de schadevergoeding wordt genoemd en dat, waartoe de stu die-commissie van de F.A.I. is gekomen. De belanghebbenden stellen zich op het standpunt, dat zij recht hebben op de voorzieningen, die werden getroffen voor de Nederlanders in het Moeder land en elders, en dat zij dus ook recht hebben op volledige uitbetaling van sa laris, loon, pensioen of onderstand over de oorlogsmaanden, gelijk ook in Neder land is gebeurd ten aanzien van krijgs gevangenen, getransporteerden en on- dergedokenen. Zij zijn van oordeel, dat de in Indonesië geleden materiële oor logsschade moet worden vergoed op de zelfde voet, of althans uitgaande van dezelfde beginselen, als is geschied ten aanzien van de oorlogsslachtoffers in Nederland. Delegatieschulden, ontstaan in de oorlogsperiode, kunnen door de oorlogsslachtoffers, kunnen door de oor logsslachtoffers slechts worden erkend en betaald, voor zover zij over dezelfde periode in het genot zijn of worden ge steld van hun activiteitasalaris, -loon, pensioen of onderstand! Bg niet erken nen van het salarisrecht 'over een be paalde periode verliezen de vorderingen over die periode iedere rechts- of morele basis. De constructie van het Koriinkrgk der Nederlanden vóór, gedurende en na de oorlog was zo, dat Nederland verant woordelijk is voor de nakoming van de verplichtingen, voortvloeiend uit het recht van oorlogsschadevergoeding, het recht op uitbetaling van de salarissen over de bezettingsperiode en de vergoe ding van de materiële oorlogsschade. De overdracht der souvereinlteit over In donesië ontheft Nederland niet van deze verantwoordelijkheid. Met betrekking- tot de rehabilitatieuitkeringen als ver vanging van de uit deze rechten voort vloeiende aanspraken menen de belang- hebenden, dat deze reeds in hun uit gangspunt onaanvaardbaar zgn; zij be antwoorden bovendien niet aan eigen doelstelling, nog afgezien hiervan dat van deze geheel onvoldoende regelingen slechts een deel is gerealiseerd. Even tueel verhaal op de regering van de Republik Indonesia is geen zaak van de oorlogsslachtoffers, maar van de Nederlandse regering, die immers bij de souvereiniteitsoverdracht is opge treden als de verantwoordelijke rege ring voor en bij deze overdracht. In een zeer gedegen rapport, waarin alle problemen, die samenhangen met de volledige rehabilitatie van de oorlogs slachtoffers, in het bijzonder uiteraard van de ambtenaren en militairen, komt de studie-commissie tot de slotsom, <iat de oplossing van een belangrijk dee' v,v het vraagstuk der zgn. achterstallige salarissen voor de overhcdsdien are slechts op bevredigende wijze kar nlaatsvinden. indien alsnog tot inte grale uitkering van de achterstallts salarissen, pensioenen e.d wordt *w gegaan, met dien verstande, dat daar mede dan gecompenseerd kunnen wor den de rechtmatige schulden, in de eerste plaats de delegatieschulden. Daarbuiten valt dan echter nog het vraagstuk van de materiële oorlogs schade. dat voor alle groepen Indische oorlogsslachtoffers gelgk ligt. De Commissie van de F.A.I. heeft rekening gehouden met een eventuele afwijzing van deze oplossing, ook al is met de uitkering van achterstallige salarissen, lonen, etc., na aftrek van de pensioenpremies, belastingen, uitge keerde gelden, rehabilitatie-uitkeringen, en inclusief de uit te keren pensioenen, een bedrag van rond 100.000.000 en wat betreft de vergoeding van de mate riële oorlogsschade aan Indische ambtenaren een bedrag van rond 227.500.000 gemoeid. Zg is gekomen met een tweede voorstel. Zij meent, dat, indien men blijft volharden bij de reha bilitatiegedachte. vooropgesteld dient te worden, dat deze, wil zg bevrediging schenken, zal dienen uit te gaan van de volgende beginselen: a. een algemene vergoeding van de materiële oorlogsschade, gebaseerd op de Nederlandse schadevergoedingsnor men, neergelegd in de „Wet op de ma teriële oorlogsschaden"; b. deze vergoeding zal niet alleen dienen te omvatten de schade, geleden wegens verlies van lijfgoederen en huisraad, doch tevens de bijzondere oorlogsschade, zoals verlies yvan vak- apparatuur en vakliteratuur, van auto mobielen en andere motorvoertuigen en verliezen van of schade aan onroerend goed. Daarnaast zullen voor de over heidsdienaren de volgende bijzondere maatregelen moeten worden getroffen: kwijtschelding van alle zgn. oor logsschulden, zoals de kampschulden, evacuatieschulden, ontstaan als gevolg van de overbrenging naar Ceylon, Singapore, Australië, etc., de delega tieschulden en de achterstallige ver zekeringspremies, vermeerderd met de geaccumuleerde rente; b. onverkorte uitkering van de achter stallige pensioenen; c. compensatie van alle financiële schade, geleden als gevolg van discrimi nerende maatregelen van de ambtelijke administraties verband houdende met de monetaire maatregelen, nl. de wille keurige toepassing der voorschriften door de Indonesische en Nederlandse administraties; en d. een, redelijke compensatie wegens het niet uitkeren van de ambtelijke sala rissen. Het rapport wijst op de schrijnende tegenstelling tussen de rehabilitatie van de oorlogsslachtoffers in Nederland en die in het voormalige Ned.-Indië. Het be sluit met de wens, dat de Regering haar plicht zal verstaan en dat de Volks vertegenwoordiging zal tonen, dat de Nederlandse rechtvaardigheidszin, ook voor de Indische oorlogsslachtoffers, een realiteit is. In een bijlage wordt nog een over zicht gegeven van de regelingen, die in Nederland en in andere landen met kolo- in Azië ter zake ztjn getroffen, waarbij naar voren komt, dat Nederland op dit gebied ten zeerste is tekort geschoten. Acht en twintig communisten in Parijs stadsbestuur TVE eerste indrukken omtrent de uit- \J slagen der in Frankrijk gehouden gemeenteraadsverkiezingen worden bevestigd: de middenpartijen hebben be langrijke winsten geboekt, de commu nisten zijn in de gTote steden vooruit, op het platteland achteruit gegaan. De ster van generaal De Gaulle is aan het verbleken; de Gaullisten kregen 10.8% van de stemmen in Parijs tegen 26.4% twee jaar geleden bij de parlementsver kiezingen. De communisten hadden in Parijs 27.4% van de kiezers achter zich. terwij! zij het in 1951 niet verder dan 25.9% wisten te brengen. In Marseille, de tweede stad des lands, verwierven de communisten 99.000 stemmen en be hielden hun 24 zetels in de gemeente raad. In Choisy-le-Roy. de woonplaats van Maurice Thorez, secretaris-generaal van de Communistische Partij, verloren zij 1 zetel. De Gaullisten kregen daar een harde klap: hun stemmenaantal daalde met 19.500 en zg zullen met slechts vier van hun 27 gemeenteraads leden terugkeren. Een politicus, die een grote persoon lijke winst heeft geboekt, is de oud-pre mier Antoine Plnay, leider der onafhan- ONDERWIJS BELGISCH-NEDERLANDSE ONDER WIJSCONFERENTIE TE MECHELEN Te Mechelen zijn vijfentwintig leiders van gymnasiale en middelbare scholen in ons land met een gelijk aantal Bel gische collega's vier dagen bijeen ge weest, voor bespreking van didactische en paedagogische vraagstukken; voor zitter was de heer F. Vereycken, in specteur-generaal van het middelbaar onderwijs in België, en de Nederlandse groep stond onder leiding van dr J. B. Drewes, hoofd der afd. voorber. hoger en middelb. onderwijs van het Departement van Onderwijs. Leerlingen van het M^chelse Kon. Atheneum gaven een ver toning van de .Captivi" van Plautus. ACADEMISCHE EXAMENS Amsterdam Geslaagd docLex. rech ten J H Burger (cum laude) en J. A B Bulteweg. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid op proefschrift ge titeld ..De materiële rechtsidee" mr A N Kotting. geb. te Amsterdam. Geslaagd voor het doct-examen aardrijkskunde mevr. M. J. van DoornJansma en voor het doet examen economie C. J van Schie. Amsterdam. (Vrije Univ.). Cand economie mej. A. B Ebling. Id. rechter mej. R. Deenik en de heren A G. A de WoJf en J G. W. Faber Mgeladze. de voormalige eerste secre taris van net centrale comité van de communistische partij in Georgië, is uit de partg gestoten, wegens „zijn laakbare werkwijze, het onderdrukken van oritiek en zijn ruwheid". kelijken. Zgn groep verwierf in Parijs alleen 25% der stemmen tegen 10% het vorlo; jaar. Naar aarleiding daarvan zin speelde Pinay op zgn terugkeer tot de regering. Hg zeide: „De uitslagen heb ben mij in mijn geloof versterkt, dat de natie een terugkeer tot een gezond en voorzichtig beheer der openbare zaken wenst". De nieuwe gemeenteraad van Parijs zal er als volgt uitzien (oude toestand tussen haakjes) Communisten 28 (25), Onafhankelgken en gematigde conser vatieven 26 (nihil). Radicalen 11 Gaullisten 10 (52). Socialisten 9 (8) Volksrepublikeinen 6 (5). 'Ingez.med.-advertentie) Zeer Oude Genever 18.15 1U| per Fillibuster in Senaat der V.S. Morse spreekt 22 uur Het werk van de Amerikaanse se naat ondervindt op het ogenblik ernstige hinder van een vertragingsaotie door enige senatoren bij de behandeling van een wetsvoorstel, dat beoogt de staten Texas, Califomlë, Louisiana en Florida de beschikking te geven over de olie- lagen, die zich bevinden binnen hun ter ritoriale wateren. De kwestie van de eigendom der olielagen voor de Ameri kaanse kust bestaat reeds twintig jaar. Driemaal heeft het hooggerechtshof reeds de aanspraken der belangheb bende staten afgewezen en ook de vo rige (democratische) regering heeft zich hiertegen al tgd krachtig verzet. Presi dent Eisenhower en zgn regering steu nen echter het standpunt van de staten; De Democratische senatoren zgn evenwel vast besloten, het wetsontwerp „dood te praten"- Tot dusverre bezit de enige partijloze senator, Wayne Morse, die in deze kwestie het standpunt der Democraten inneemt, het nationale re cord, Hij speelde het klaar om niet min der dan 22 uur en 26 minuten aan het woord te blijven, waarbij hij. onder het genot van limonade, koffie, thee en to matensoep, onder meer een scriptie van een meisje van een „college" over het vraagstuk voorlas. De Republikeinen willen nu het ver zet van hun tegenstanders breken door de vergaderingen ook 's nachts te la ten voortduren NIEUW VEILIGHEIDS PROGRAM IN V.S. De regering van Eisenhower zal op 27 Mei een nieuw veiligheidsprogram in werking doen treden tot het weren van „ontrouwe en gevaarlijke personen" uit posities in de federale regering, aldus heeft de Amerikaanse minister van Jus titie, Brownell, medegedeeld. De nieuwe maatregelen zullen worden toegepast voor belangrijke posten in alle bureaux en eveneens op de departementen. Behalve sabotage, splonnage, lidmaat schap van ondermijnende organisaties en moedwillige veronachtzaming van de voorschriften betreffende de veiligheid zal krachtens de nieuwe maatregelen ook rekening worden gehouden met on betrouwbaarheid, misdadig, oneerlijk en onzedelijk gedrag en misbruik van bedwelmende middelen. Eisenhower eist herziening McCarran-wet President Eisenhower heeft de voor zitter van de subcommissie voor im migratie van de Amerikaanse senaat schriftelijk meegedeeld, dat hij een' groot aantal klachten heeft ontvan gen over de immlgratlewet van Mc Carran-Walter, die het Amerikaanse congres verleden jaar, ondanks een veto van President Truman, goedkeur de. Volgens de klachten bevatte deze wet, die in December 1952 van kracht werd. „vele ernstige en onbillgke be perkingen" en de President stelde voor de wet aan een onmiddellijk nader onderzoek te onderwerpen. Een door President Truman benoem de commissie had indertijd reeds her ziening geeist van deze wet, die vol gens haar de democratische Idealen tartte door discriminatie tegen aspi rant-immigranten op grond van ras. nationaliteit en kleur. TE EMMELOORD in de Noordoostpol- der zal Vrijdag 1 Mei de eerste steen worden gelegd voor 't Voorhuyseen beurs-, schouwburg- en concertgebouw benevens café-restaurant. Hoe het com plex er later zal uitzien, toont deze foto van de maquette. Hendrik C. van Oort tachtig jaar In zgn landhuis „KlednVosseveld" te Soest viert de bas-bariton Hendrik C. van Oort vandaag zgn tachtigste ver jaardag. Behalve als oratorium-zanger heeft Hendrik van Oort talrijke vrienden verworven met zijn liederenavonden. Veelal vervulde hij hierbij zelf de piano begeleidingen. Van Oort kreeg zgn op leiding aan de Toonkunst-Muziekschool te Utrecht, waar Joh. Wagenaar zgn mentor was voor harmonie en compo sitie. Drié jaar later kreeg hg zgn pia nistendiploma 1ste graad met onder scheiding. Van 1906 tot 1936 was Hen drik C. van Oort als hoofdlei-aar aan het Amsterdamsch Conservatorium verbon den. Behalve toonkunstenaar is de tach tigjarige ook schilder. Van zgn compo sities verwierven een cyclus „Christus kind" voor vrouwen- of kinderkoor, een cantate „Prikkebeen" en vele liederen bekendheid. De zanger in Hendrik C. van Oort werd door Anna Fles ontdekt; door haar bemiddeling kreeg hij les van mevrouw NoordewierReddingïus en ontwikkelde zich in enkele jaren tot een vocalist van voorname stijl. Bernanos Dialogues des Carme lites bij Ned. Volkstoneel Het laatste werk van Georges Berna nos, de dialogen die hij heeft geschreven voor de film over de karmelitessen, die gemaakt zou worden naar een novelle van Gertrud van Lefort en die door Marcelle Tassencourt en Albert Béguin voor het toneel zgn bewerkt is onder de titel „De hof der olijven" in studie genomen door het Nederlands Volks toneel. De regie wordt gevoerd door Marcelle Tassencourt, die ook de Pargse voorstelling heeft geregisseerd. De pre mière zal in de eerste helft van Juni plaatsvinden. Europese verdragen weer naar Bondsraad Bondskanselier Adenauer heeft gisteren te kennen gegeven, dat hij de Europese verdragen voorlopig niet aan president Heuss zal voorleggen, doch de Bondsraad die een beslissing over ratificatie Vrijdag voor onbe paalde tijd uitstelde, zal vragen de zaak opnieuw in behandeling te nemen. Kort nadat dit bekend werd, liet het bureau van president Heuss de mede deling verspreiden, dat de Europese verdragen door de president niet zullen worden getekend voordat het gerechts hof in Karlsruhe heeft verklaard, dat de verdragen niet in strijd zijn met de grondwet. Zulks was gisteren overeen gekomen tijdens een conferentie tussen de socialistische leider Ollenhauer en president Heuss. Deze overeenkomst was slechts een bevestiging van de belofte van 28 Maart, door Heuss aan de socialisten gedaan. Men meent thans, dat Adenauer de verdragen opnieuw in de Bondsraad ter sprake zal laten brengen en dat de regering druk zal uitoefenen op de prémier van Baden-Wuerttemberg. Maier. die in de Bondsraad voor uitstel stemde. BOERDERIJ BIJ VENRAAY AFGEBRAND (Van onze correspondent Venraay, 28 April Gisteren is brand uitgebroken in een kapitale boerderij in het gehucht Oirlo onder Venraay. Hét vuur zette schuur, Ilchstallen en woonhuis in korte tgd in lichter laaie. De boerderij en omlig gende gebouwen gingen verloren, even als de landbouwwerktuigen. Vier kalve ren en twee varkens kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. ZUIVERING IN F.D.P. Het bestuur van de Westduitse vrije democratische partij heeft Zondag een zuivering in haar gelederen van nazis- Usch gezinde elementen gelast. De par ty, die op een na de grootste is van de regeringscoalitie, heeft verder dr Ernst Achenbach ontheven van zijn functie van adviseur voor buitenlandse zaken. Achenbach is de raadsman van dr Wer ner Naumamn, een voormalige nazi functionaris, die verdacht wordt van samenzwering tegen de Westduitse staat. Dr Friedrich Middelhauve, vice- voorzitter van de F.D.P., die de leiding heeft van de organisatie van zgn partij in de staat Rgnland-Westfalen, heeft op dracht gekregen, te verzekeren, dat de partijfunctionarissen in zijn staat de ge schikte zullen zgn. Dr Middelhauve, die beschouwd wordt als de leider van de nationalistische vleugel van zgn. partij, onderhield nauwe betrekkingen met Achenbach en verscheidene békende voormalige nazi's. TRYGVE LIE WENST COMPROMIS De voormalige secretaris-generaal der Ver. Naties, Trygve Lie, die 7 Mei naar Noorwegen zal terugkeren, heeft Zon dag in een afscheidsrede voor de Ame rikaanse radio verklaard, dat een rege ling van het conflict in Korea niet on afhankelijk van een oplossing van de andere vraagstukken in Azië kan wor den gevonden. Hg achtte een oplossing van genoemde problemen niet mogelijk zonder de deelneming van communis tisch China. Het zal nodig zgn, een compromis te vinden teneinde de begin selen te dienen, op grond waarvan de V.N. de strgd zijn aangegaan. Hetgeen voor Korea opgaat geldt ook voor Duitsland, Oostenrijk en voor alle pro blemen van de koude oorlog, die langs de weg van onderhandelingen moeten worden opgelost, aldus Lie. Iets over klankkleur en forte Germaine Thyssens-Valentin Pianoavond in de Kleine Zaal DAT de bruinen van schildergen niet alle even bruin, de groenen niet alle even groen en dat er onder de zwarten ook grijzen z(jn, weet een ieder. Er zgn zware en lichte kleuren met on telbare tussentinten, alles is navenant. Maar in de muziek leest men bijna dage lijks over dergelijke zaken heen. Bij Schubert staat ergens „piano" en ver derop komt een „forte" bijvoorbeeld in z^n Impromptu's opus 90. waarvan de Franse pianiste Germaine Thyssens Valentin er gisteren drie heeft gespeeld. Zoals by schilders het oog moet beslis sen. zo controleert bg musici het oor de onderlinge verhoudingen in kleur en klank. Evenwel, een forte in de eerste Tmpromntu van deze reeks van vier, moet een andere waarde uitdrukken, dan een forte in de tweede Impromptu en zo is het ook gesteld met de forti in de overige werken van die groep. Niet alleen met het forte overigens: de dy namiek van een stuk in het algemeen wordt geheel bepaald door de bgzondere eigenschappen van het werk zelf Ook een plano en andere nuanceringen in klanksterkte dienen In het geheel te nassen. Waarmee maar gezegd wil zrjn. dat de pianist met zjin forti in de Sonates opus 2 van Beethoven heel an ders moet manoeuvreren dan in de Waldstein Sonate opus 53, bflvoorbeeld. Alles immers is navenant. Zo ongeveer was het gisteren met de Impromptu's van Schubert gesteld. Ger maine ThyssensValentin speelde deze meesterwerken weliswaar zeer gevoelig en ook persoonlgk van opvatting, maar telkenmale verstoorden haar forti de bereikte stemming. Zij waren boven dien alle van eenzelfde kwaliteit en galmden als torenklokken. Dit alles kwam voort uit een sterke, zeer harts tochtelijke, maar ook zeer eruptieve be wogenheid en al heeft pianospel zonder hartstocht weinig waarde, de beteuge ling van die hartstocht is meer. In ge lijke trant verliep de Fantasie opus 49 van Chopin: boeiende voordracht, ver stoord door kanonnades van zes-en- dertig-ponders. Na de pauze veranderde het tafereel. Toen kwamen twee Nocturne's (nr 6 en 7) van Fauré, gespeeld in een sfeer van klank, die een volkomen synthese van de stukken gaf. Bepaald meester lik was de vertolking van Children's Corner van Debussy, misschien iets te krachtig van uitdrukking in Golliwoggs Cakewalk. Een sublieme prestatie le verde Germaine ThyssensValentin ook met twee werken van Déodat de Séverac. Zij speelde het vierde en het tweede stuk uit de suite pittoresque van deze vrijwel vergeten Zuidfranse mees ter en wel ..Les Muletiers devant le Christ de Livia" en „Les Fêtes". Dat dit onderdelen van de suite „Cerdafta" (1910) waren vermeldde het programma niet. Bgzonder ffln van bouw, doorzich tig van klank en spiritueel was haar in terpretatie van Ravels „Jeux d'Eau". rustig ook in tempo en totaal verschil lend van hetgeen anderen van dit stuk gewoonlgk terecht brengen. In de Toccata van Ravel (de finale van de suite ..Le Tombeau de Couperin"), goed begonnen, ging de pianiste aan het slot evenwel ver over de grenzen van het aanvaardbare: ongebreidelde hartstocht en veel verkeerde toetsen. Het publiek was opgetogen en eerst na drie toegif ten toonde men zich voldaan. P. T. Sonatenavond van Theo Olof en Luctor Ponse IN de Grote Zaal van het Concertge bouw heeft een talrgk publiek leden van de Amsterdamse Kunst kring „Voor Allen" kunnen genieten van een sonaten-recital, uitgevoerd door de violist Theo Olof en de pianist Luc tor Ponse. Alhoewel Olof met menig internatio naal collega zou kunnen wedijveren, kenmerkt zich zijn spelen juist door een streven, dat zich afwendt van alle gdel- heid. Een verlangen om te épateren ls hij ontgroeid; het karakter van zijn spel spreekt van eerbied jegens de muziek en voor het kunstwerk; aan zgn spe len is te horen, dat hij zich èn zijn viool in de meest eigenlijke betekenis instru ment weet: middelen in dienst van een doel. Liefde die verder gaat dan de liefde voor het instrument maakt hem veel meer dan een „instrumentalist", en meer dan een „solist". Dat is te horen aan allerhand imponderabilia, die on- omschreven moeten big ven, maar ook aan het feit, dat de toon va.n zijn spe len bg ieder werk weer anders is: een meer abstracte eenvoud in een sonate van Bach, een weelderiger, verleidelij ker klank in Mozart (de Sonate in e, K.V. 304), markanter en betogender weer in Roussels Tweede Sonate, vol zuidelijke charmen plotseling in Dwor- sjaks Sonatine en dan weer bereid tot raffinement en zwoele verfijning in Ra vels vioolsonate. Luctor Ponse sloot zich daarbg aan met het hem eigen snelle gevoel voor atmosfeer al biedt een piano in dit opzicht minder (maar weer andere) mo gelijkheden dan een strijkinstrument Afgezien ra. enkele momenten waar Ponse ietw.t overheerste in klank sterkte, werd een overtuigende eenheid bereikt en uovendien een stijl van musi ceren die door zuiverheid van geest een oase mocht heten in de overvoerde con certpraktijk onzer dagen. AD INTERIM Dienst begint 1 Augustus alleen met vracht (Van onze correspondent) Rotterdam, 28 April Vertegenwoordigers van het Rotter damse gemeentebestuur hebben te Brus sel verdere besprekingen gevoerd met de directie van de Sabena over de in stelling van een geregelde luchtverbin- ding BrusselAntwerpenRotterdam v.v. per helicopter. Bij deze besprekin gen is komen vast te staan, dat de Sa bena in de loop van dit jaar geregelde diensten zal openen met Sikorsky's 55, plaats biedend aan ongeveer acht per sonen en met ruimte voor post cn enige vracht. De dienst op Rotterdam zal per 1 Augustus a.s. beginnen. Ten einde er varing pp de routé op te doon, zal dc Sabena aanvankelijk alleen vracht ver voeren. Waarschgnlijk 'reeds van 1 Sep tember en in ieder geval van 1 October af zullen ook passagiers worden mee genomen. De dienst zal voorshands" tweemaal er dag op werkdagen worden gevlogen. >e Sabena beschouwt de per 1 Augustus in te stellen dienst niet als een tijdelijk experiment, maar ls voornemens deze te handhaven, totdat grotere toestellen in gebruik kunnen worden genomen, welke betere exploitatiemogelijkheden bieden. De door de Sabena voor het be oogde doel geschikt geoordeelde lan dingsplaats bij de Hofdijk wordt Inmid dels door de gemeente op korte termijn ingericht. Verwacht mag worden, dat de werkzaamheden van het ophogen, egaliseren en omheinen van het veld en het aanbrengen daarop van een beton nen landingsplateau van 20 bij 20 meter, op 18 Mei a.s. voltooid zullen zijn, op welke datum (de Rotterdamse Opbouw dag) de proefvlucht met twee tweeper soonstoestellen zal worden ondernomen. Salasar 25 jaar leider van Portugal Met uitgebreide feestelg kheden is gis teren de 25ste jaardag van het bewind van de Portugese premier Antonio de Olivera Salazar als leider en „sterke man" van Portugal gevierd. Naar veler mening is het aan de rus tige, 63-jarige voormalige docent aan een der universiteiten te danken, dat Portugal van een bankroete natie tot een solvente, moderne staat is gewor den. In 1928 deed hg als minister van Financiën zijn intrede in de regering: in 1932 werd hij premier. Draadloos bestuurd vliegtuig bij atoomproef Bg' Las Vegas is de zevende atoom ontploffing in de huidige serie tot stand gebracht. De lichtflits werd 130 kilome ter van de plaats van de ontploffing waargenomen. Nog geen minuut na de waarneming ontstond de paddestoelvor- mige wolk, die tengevolge van ijsvor- ming van boven helder wit werd. Onge veer zeven minuten later werd de schok in Las Vegas gevoeld. Aan de pi'def namen in het geheel 2650 militairen deel. Troepeq hadden zich op een afstand van 4000 meter van de toren ingegraven/Kort na de ontploffing klom men de militairen uit hun loopgraven en rukten in een tactische manoeuvre op. Een onbemand draadlops bestuurd ma rinevliegtuig, dat in dé kolkende wolk -werd gestuurd,.stprtte neer. In bet ge heel namen 52' vliegtuigen, aan dè proef neming deel. Officiële publicatie Opkomst militairen voor inlevering van wapens Voor de militairen, die op Woensdag 29 April 1953 hun wapens moeten inleve ren, zgn enkele extra-treinen ingelegd, waarvan de dienstregeling hierna volgt. Voor de inlevering te Arnhem, Assen, 's-Hertogenbosch en Tilburg: Den Haag S.S. v. 8.54, Voorburg v. 9.00, Rotterdam Maas v. 8.59. Gouda v. 9.25, Utrecht C.S. a. 9.54, Utrecht C.S. v. 9.56, Arnhem a. 10.41. De militairen met bestemming Assen moeten te Utrecht C.S. overstap pen op de hierna vermelde extra-trein van Utrecht C.S. naar Assen; militairen met bestemming 's-Hertogenbosch of Tilburg moeten te Utrecht C.S. over stappen op de hierna genoemde extra- trein naar laatstgenoemde plaatsen, komende uit Amsterdam. Voor de inlevering te 's-Hertogen- bosch, Tilburg en Arnhem: Amsterdam C.S. v, 9.11, Amsterdam M.P. v. 9.18, Amsterdam Amstel v. 9.23, Utrecht C.S. a. 0.51, Utrecht C.S. v. 9.58, 's-Hertogen bosch a. 10.36, 's-Hertogenbosch v. 10.38, Boxtel v. 10.53, Tilburg a. 11.06, De mi litairen met bestemming Arnhem moe ten te Utrecht C.S. overstappen op da vorenvennelde extra-trein, komende uit Den Haag. Voor de inlevering te Assen: 1) Amsterdam C.S. v. 9.22, Naarden-B v. 9.48, Amersfoort a. 10.05, overstappen op de hierna vermelde extra-trein, komende van Utrecht: 2) Utrecht C.S. v. 10,04, Amersfoort v. 10.24, Zwolle v. 11.14, Meppel v. 11.33, Assen a. 12.10, Voor de inlevering te Tilburg: Rotter dam D.P. v. 9 25, Fgenoord v. 9.32, Dor drecht v. 9.45. Breda v. 10.09, Tilburg a.. 10,30, Met de vorengenoemde treinen moeten reizen de militairen, woonachtig in één der vorengenoemde plaatsen, als mede de militairen, die via één dezer plaatsen naar hun bestemming reizen en derhalve op een dusdanig tijdstip van hun woonplaats moeten vertrekken, dat zg op het betreffende station aansluiting hebben op de extra-trein. Alle overige militairen moeten, ingevolge hun last geving, reizen met de treinen of bussen van de normale dienstregelingen, per eerste reisgelegenheid n a 7.00 uur. Geen wapens naar China en Noord-Korea In navolging van de regeringen van Groot-Brittannië en Frankrijk, heeft thans ook de Nederlandse regering een algemene maatregel van bestuur afge kondigd, welke strekt tot het tegengaan van het scheepsvervoer van wapentuig, andere krggsbenodigdheden en strate gische materialen, bestemd voor de Chi nese Volksrepubliek en Noord-Korea. Deze maatregel is gebaseerd op de Sanctie-wet 1935. De algemene maatregel van bestuur is een technische completering van de reeds geruime tgd bestaande maatrege len ten aanzien van het handelsverkeer met China en Noord-Korea. Nederland dankt de wereld Woensdagavond van 20.40 tot 21.00 uur wordt over Hilversum II (298 m.) in het programma van de V.P.R O. een Nederlandse versie uitgezonden van het door de Wereldomroep voor 26 landen vervaardigde dankprogramma, waarin H. M. de Koningin het slotwoord spreekt. Dit programma, waarvoor uit vele landen hartelijke woorden van waar dering zijn ontvangen, vervangt de aangekondigde toespraak over „De vrouw in het Bedrijf". In Buenos Aires zijn twee bommen ontploft in de militaire club, kort nadat president Perön daar een portret van zijn overleden echtgenote had onthuld. Bijeenkomst van Spaans Instituut (Van een onzer redacteuren) fjET was gisteren zeer druk in het groot auditorium van de Rijksuni versiteit te Utrecht, toen Z.K.H. Prins Bernhard der Nedrlanden de bijeen komst opende, georganiseerd door het Spaans Instituuten waarin de Spaan se dichter, essayist en dramaturg Don José Maria Peman y Pemartin een ge ïmproviseerde voordracht hield over ,J)e verschillende interpretaties van de Don Quichot". Nadat Prins Bernhard in het Nederlands en in het Spaans de ver gadering had geopend, gaf hij het woord aan prof. dr OF. A. van Dam, die de spreker inleidde. Hij heette de Prins, de talrijke autoriteiten, professoren, diplo matieke en consulaire vertegenwoordi gers en de genodigden welkom en her innerde r aan, dat hier in Utrecht ook de unie van Utrecht was tot stand ge komen, van zo grote betekenis'voor de geschiedenis van Spanje en van Neder land, die Ikaar weervonden in het ideaal van een verenigd Europa. Prof. van Dam dankte Spanje voor zijn hulp tij dens de watersnood, en Don José Pemdn zeide, dat volken die in het verdeden oorlog met elkaar hadden gevoerd, mede juist daardoor lotsverbonden bleven. In zake de verschillende opvattingen van de Don Quichot wees Pemdn er op, dat Cervantes zelf sprak van een „pasa- tiempo", oen tijdverdrijf. Het grote pu bliek heeft geen problemen gevonden in het meesterwerk: het weet zeer goed wat het verstaat onder „Don Quichotte- rie" en wat „Dulcinea"- betekent. De sympathieke dwaas is een begrijpelijk symbool: de valse opvatting van de rea liteit leidt tot een tragi-komischconfliet met die werkelijkheid. Maar zoals Co lumbus dacht, ïndië te hebben bereikt toen hij Amerika ontdekte, zo is het boek van Cervantes, eenmaal uit handen van de schrijver, zgn eigen weg gegaan. Men zocht er geleidelijk allerlei verbor gen bedoelingen in, totdat de positivis tische stromingen van de moderne tijd terug gingen tot de bronnen en de his torische verklaring van het werk. De spreker verwijlde dan bij de specu latieve opvattingen: van Ramiro de Maeztu die in het werk een symbool zag van de Spaanse decandentie na de ver nietiging van de Armada In 1588 en van de vlucht in de verbeelding Van Una- muno, die tegenover de pessimistische, (Schopenhaucriaanse) opvattingen de heldhaftige (Nietzschiaanse) stelde van een hogere mens. Peman vergeleek Don Quichot met Hamlet (die vrijwel gelijk tijdig werden geschapen) als symbolen van actieve en van aarzelende waanzin, die als reacties juist rust en dynamisme oproepen. Américo Castro ziet in de Don Quichot weer een typische vrucht van de Renaissance en een bg uitstek Europees boek. Na nog te hebben gewezen op de mening van Orthega y Gasset wees Pe- mén er op, dat Cervantes een critisch werk schreef, waarin sympathie met de held doorstraalt. Wanneer deze sterft verwenst hij zijn illusies en wil alleen een goed burger van de Mancha zgn. Dan evenwel wordt de Mancha „quijo- tesk". De vermenselgking van de held en de heroïsering van de mens, in mu ziek tot uiting gebracht door de Falla, hebben Don Quichot en zgn volk voor immer verbonden. P RAW DA ANTWOORDT DAILY SKETCH Dezer dagen deed het Londense blad de Daily Sketch de hoofdredacteur van het Russische blad Prawda het aanbod zijn kolommen ter beschikking te stel len om de mening van de Pra wda weer te geven over huidige internationale vraagstukken, met het doel „een sfeer van wederzijds begrip te scheppen." De Daily Sketch heeft Dinsdag het volgende antwoord van de Prawda ge publiceerd: „De Prawda dankt u voor uw vriendelgk aanbod om een artikel voor uw blad te schrgven, doch is van mening, dat zij op het ogenblik van dit aönbod geen gebruik behoeft te'maken w. g. de verantwoordelgke -on- van de Prawda. Het Engelse blad verklaart, dat zgn kolommen steeds voor de Prawda open- big ven. In Vitoria iSpanje) heeft een recht bank 12 Baskische nationalisten ver oordeeld tot gevangenisstraffen vari ërend van twee maanden tot vier jaar en vier maanden wegens het verspreiden van propaganda tegen de regering. In Tarentorous (Canada) zijn acht kinderen -bij een brand om het léven ge komen. De brand ontstond door het om vallen van een kachel. EDEN MOET NOG EEN OPERATIE ONDERGAAN Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft vandaag meegedeeld, dat de minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden „binnen de komende twee dagen" een tweede operatie zal ondergaan. De woordvoerder zeide. dat Edens doktoren de operatie hadden geadvi seerd met het oog op de aanhoudende geelzucht. Eden werd op 12 April geopereerd voor galstenen. Vgf dagen daarna ont wikkelde zich tonsilitis, waarbij wat temperatuursverhoging optrad. Daarna kreeg hg een hernieuwde aanval van geelzucht. Eden is de afgelopen winter voortdurend sukkelend geweest. Over de juiste aard van de tweede operatie zijn door het ministerie geen verdere mededelingen verstrekt. Zorg voor vluchtelingen door VN-commissie Op de openingszitting te Genève van de derde jaarlijkse bijeenkomst van de adviescommissie der Verenigde Naties heeft de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen, dr G. J. van Heuven Goedhart verklaard: „Mgn bureau be vindt zich op een kruispunt. Ik heb twee begrotingen gereed gemaakt: een voor een nieuw jaar van arbeid, en een voor de opheffing van het bureau." De Hoge Commissaris was zelf van mening, dat de voortzetting van zijn arbeid nood zakelijk ls. Hij heeft er voorts op aan gedrongen, hulp te verlenen bij de her vestiging van enige duizenden voor malige Chinese nationalistische soldaten, die nu in een vluchtelingenkamp in Hongkong verblijven. Ongeveer 6000 vluchtelingen uit Hongkong zijn reeds op Formosa toegelaten, maar het valt niet te verwachten, dat Formosa nog neer vluchtelingen zal opnemen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen. Naar lJmuiden-C., J. H. W. Dickhout te Jutr(jp- Hommerts. Geref. Kerken. Beroepen. Te Bozum, :-i Dijkstra, cand. te Engwierum. Bedankt, Voor Lioesens. H. Hogenhuis te Onnen. Voor Toronto. (Can.), dr P.. J. van der Meulen te Scheveningen. Voor Zuid- Beierland. D C. Los te Stellendam. Geref Kerken (art 31 K.O.) Beroe pen Te Zuidbroek. B. de Vos, cand te Utrecht. Chr. Gerei. Kerken. Aangenomen. Naar Groningen, tweede pred. pl„ .Toh. Prins te Amsterdam-W. Bedankt, Voor Dokkum, H. Toorman t# Deventer. Voor Haarlem-C., J. P. Geels te Rotterdam-C.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3