ALGEMEEN HANDELSBLAD AMERIKAANS AANBOD AAN RODE PILOTEN gUicutPö ^Bmsteröamoefje gourant r Bomen slachtoffers van vernieuwing ivalmuren Dreigende impasse bij overleg inzake een bestand Er gebeuren vreemde dingen bij De Ommelanden Molotow voor een pact van vijf mogendheden Aanvaring Oranje met Willem Ruys voor Raad voor de Scheepvaart DE situatie in Indo-China 126e JAARGANG No. 41084 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN DINSDAG 28 APRIL 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.85858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN HARRISON verlangt aanvaardbare voorstellen van communistische sijde £)E geallieerde wapenstilstandsdelegatie dreigde vanmorgen met her nieuwde stopzetting van de besprekingen te Pan Moen Jon, indien de Noordelijken niet komen met opbouwende voorstellen over de kwestie van de repartiëring van krijgsgevangenen, welke het sluiten van een wapen stilstand nog in de weg staat. „De ervaring, opgedaan tijdens de voorgaande besprekingen met ons, zouden u hebben kunnen leren dat wij menen wat wij zeggen", verklaarde Harrison, de leider der geallieerde delegatie. De zitting van vandaag duurde 39 minuten. Beide delegaties kwamen overeen, morgen om 11 uur plaatselijke tijd opnieuw bijeen te komen. politiekaangezien de besprekingen uitsluitend gevoerd worden door Amerikaanse militairen. In V.N.- kringen verluiddedat speciaal Cana da. Engeland en India belangstelling hadden voor dit. denkbeeld. Harrison deelde in de derde zitting mede: „Wti zijn niet voornemens ons te laten meeslepen in langgerekte en nut teloze argumentaties. Wij hoopten, dat wij in staat 2ouden zijn een accoord te bereiken over een redelijke en eerlijke wapenstilstand, die zou neerkomen op bescherming van de menselijke rechten van de krijgsgevangenen. Die hoop deed ons instemmen met hervatting van de onderhandelingen," aldus Harrison. „In dien u oprecht een wapenstilstand op deze basis wenst", zei hij, „bent u er niet in geslaagd ons daarvan te over tuigen." Sinds de besprekingen z\jn hervat hebben de geallieerden tweemaal het communistische voorstel verworpen om alle gevangenen, die na een eventuele wapenstilstand niet naar hun land wil len terugkeren, naar een neutraal (door de communisten niet nader ge noemd) land te zenden. De communisten verklaren, dat vertegenwoordigers van communistisch China en Noord-Korea ln een dergelijk neutraal land de ge vangenen een toelichting kunnen geven op de situatie. Harrison heeft gisteren gezegd, dat dit volgens hem een indirecte methode zou zijn, om de gevangenen te dwingen, naar hun land terug te keren De geallieerden stellen voor, bedoelde gevangenen ln Korea onder de hoede van Zwitserland te stellen. Naar verluidt hebben enkele geal lieerde landen de V.S. voorgesteld, om het geallieerde commando bij de wapenstilstandsbesprekingen in Pan Moen Jon te doen assisteren door civiele adviseurs, bijv. ervaren diplo maten. Dit zou een belangrijke wen ding zijn in de tot dusver gevolgde GROTE DRIE WERDEN HET EENS Europees leger kan niet gewild worden tegen Duitse eenheid (Van een correspondent) Parijs, 27 April De V.8., Groot-Brittannië en Frankrijk zijn het er hier tijdens be sprekingen gedurende het weekeinde over eens geworden, dat zij niet bereid zullen zijn in te gaan op een even tueel voorstel van de Sowjet-Unie vrije verkiezingen in Oostduitsland te houden maar tevens het plan voor oprichting van een Europees leger te laten varen. Een dergelijke „ruil" zou voor de Westelijke mogendheden beslist onaanvaardbaar zijn. De Westelijke Grote Drie werden het er informeel over eens, dat niets zelfs niet de hereniging van Duitsland kan gelden als evenwaardige ver vanging van een krachtig streven naar vergroting van de kracht van het Wes ten door middel van de E.D.G. Men beschouwt de bereikte eens gezindheid op het punt van die even tueel voor te stellen ruil als een succes voor John Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, vooral omdat zeer velen ln Frankrijk en West-Dudtsland naar ver luidt een dergelijke „ruil" zouden voor staan. Men verklaarde hier echter met nadruk dat de Grote Drie wel bereid zullen zijn met de Sowjet-Unle te onder handelen over de Duitse kwestie Indien Moskou antwoordt op de nota's van het •orige jaar over die kwestie. (Handelsblad-U.P.-dienst) BOMEN MOESTEN SNEUVELEN op de Herengracht tussen de Raadhuis straat en de Leliegracht te Amsterdam, waar de wdlmuren waren verzakt en dus moesten worden vernieuwd. De dienst Haven- en Waterwerken heeft een dam- wand geslagen achter de bomenrij om tot. op de funderingen te kunnen komen. Daardoor zouden de iepen, waarvan het verlies van enige wel en van andere niet behoeft te worden betreurd, de gracht 'inglijden. In Juli hoopt men met de ver nieuwing van de walmuren gereed te komen en dan zal het tot het najaar duren, eer er nieuwe iepen zullen worden geplant. Stormramp beroofde 85 kinderen van hun ouders Er zijn verder 165 half wezen Blijkens nasporingen van het infor matiebureau van het Ned. Roode Kruis zijn er 85 wezen en 165 halfwezen in 35 gemeenten waar slachtoffers zijn ge vallen ten gevolge van de stormramp. Hoofdboekhoudster schreef 111.000 uit de bankrekening van de onderneming op eigen rekening over en poogde daarna het bedrag te innen (Van onze correspondent) Groningen, 28 April NAAR wij vernemen zal als adviseur van de wnd. beheerder van De Ommelanden, de heer J. T. Wie- rlnga, optreden de heer S. Jelsma, tot voor kort onderdirecteur van een voor aanstaand condens- en melkpoederbe- drijf te Rotterdam. De heer Jelsma is afkomstig uit Friesland, waar hij de Zuivelsehool te Bolsward heeft door lopen. Gisteren zijn bij de Ommelanden de laatste 21 arbeiders te werk gesteld die voorkwamen op de lijst van 65 met name genoemde arbeiders, die door de arbitragecommissie waren aangewezen om door De Ommelanden te worden te ruggenomen. Deze terugkeer heeft geen moeilijkheden veroorzaakt. De situatie in het bedrijf is rustig. Naar wij voorts vernemen overweegt het bestuur van De Ommelanden bij de Justitie aangifte te doen van een geval dat zich dezer dagen heeft afgespeeld. Vorige week Maandag gaf de hoofd boekhoudster bulten medeweten van het bestuur, een chèque op de bank af groot ruim 111.000.met opdracht dit bedrag op ene aparte rekening op haar naam te boeken. De chèque was behalve door haar nog getekend door een ander personeelslid dat procuratie had. De bank had geen reden de op dracht niet uit te voeren, zodat het be drag van ruim 111.000.van het tegoed van De Ommelanden werd over gebracht op een nieuwe rekening ten name van de hoofdboekhoudster. Tij dens een onderhoud dat de tegenwoor dige beheerder van De Ommelanden, de heer Wierenga, met de bank had, werd hem medegedeeld, dat de hoofdboek houdster een rekening op haar naam had geopend en dat zij een bedrag als hierboven genoemd van de rekening van de fabreik daarop had laten over schrijven. De heer Wierenga heeft toen direct opdracht gegeven het geld te la ten terugstorten op de rekening van De Ommelanden. Voorts werden onmiddel lijk de beide procuraties Ingetrokken. Vrijdag j.l. heeft de hoofdboekhoud ster. die ziekteverlof had. zich aan de bank vervoegd en een chèque aangebo den, waarop z<i het gehele bedrag van 111.000.wilde incasseren. Zij was vergezeeld van de oud-directeur van De Ommelanden, de heer F. de Boer. toen ZÜ aan het loket van de bank kwam. Op een vraag, waarvoor het geld nodig was, antwoordde de hoofdboekhoudster, dat het een schuld van De Ommelanden be trof aan een architect, groot 72.000 die o.a. met dit geld zou moeten worden betaald. De bank heeft geweigerd de chèque te verzilveren, waarna de hoofd boekhoudster en de heer De Boer weer vertrokken. De hoofdboekhoudster is inmiddels op staande voet ontslagen De Russische minister van buitenland se zaken Molotow heeft verklaard, dal de Sowjet-Unie bereid is, deel te nemen aan besprekingen ter bereiking van een pact tussen de vijf grote mogendheden. Dit werd vandaag meegedeeld in een verklaring van de Russische regering, ondertekend door Molotow en gericht aan het „congres van volken ter ver- ondertekend door Molotow en gericht aan het „congres van volken ter verdediging van de vrede". In de verklaring wordt ge zegd, dat de Russische regering „steeds bereid is met de regeringen van andere mogendheden mee te werken om de be langrijke doeleinden: de versterking van de wereldvrede en de internationale vei ligheid te bereiken „De Russische regering ls ervan over tuigd, dat er geen moeilijke of onopge loste kwesties zijn, die niet met vreed zame middelen op basis van overeen stemming tussen de betrokken landen kunnen worden beslecht," aldus Molo tow. Het telegram was gericht aan het bestuur van het Congres, waarin o.a. zitting hebben Joliot Curie (Frankrijk). Joseph Wirth (Duitsland), Pietro Nenni (Italië). Isabelle Blum (België), Tsjen Sjen-joe (China) en Ilja Ehrenburg (Rusland). Hoog Militair Gerechtshof NEDERLAND NOG STEEDS „IN TIJD VAN OORLOG" In dezltiting van het Hoog Militair Gerechtshof van 14 April heeft de advo caat-fiscaal aan het hof gevraagd uit te maken, of wij nog in de tijd van oor log leven ln de zin van het Wetboek van Militair Strafrecht. Het hof heeft thans meegedeeld, op hetstandpunt te staan, dat wij inderdaad 'n tijd van oorlog leven. Hulp voor kwekers van vruchtbomen (Van onze Haagse redacteur) Het ligt in de bedoeling van de mi nister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening. maatregelen ten gunste van de vruchtboomkwekerij te treffen. Met name wordt gedacht aan kwekers, die financieel niet in staat zijn uit eigen kracht aan de moeilijkheden hel hoofd te bieden. In elk geval behoeft niet te worden verwacht, dat tot af koop van het onverkoopbare surplus zal worden overgegaan. De Franse politie heeft drie functiona rissen gearresteerd van het door de com munisten beheerste vakverbond, de C.G.T., in verband met de bestorming van de Renault-fabrieken Vrijdag jl. Pal Ie Voigt, de hoofdredacteur van een communistisch Deens tijdschrift, is tot vier maanden gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij heeft aangezet tot muiterij bij de Deense strijdkrachten. 100.000 Dollar voor de eerste, die nieuwe MIG inlevert DE geallieerden in Korea hebben 100.000 dollar en bescherming voor de eerste communistische piloot aangeboden, die een straaljager van het type Mig-15 in handen der Amerikanen stelt. Dit wel wat ongebruikelijke „bod op een straalvliegtuig van Russisch fabrikaat" was vervat in pamflet ten, die boven Noord-West-Korea werden uitgestrooid en in radio uitzendingen, die op rood-China en Noord-Korea waren gericht. Het bod werd gedaan uit naam van generaal NIark Clark, geallieerd opperbevel hebber en bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in bet Verre Oosten. Clark biedt 50.000 dollar voor elke Mig die onbeschadigd wordt afgeleverd. De eerste piloot, die van het aanbod gebruik maakt, krijgt daarenboven nog 50.000 dollar. Het plan is uitgedacht door de afdeling psychologische oorlogvoering van het Amerikaanse commando in het Verre Oosten. Doel is o.a. wantrouwen te zaaien tussen de rode piloten en aldus de communistische luchtmacht te ver zwakken. De pamfletten waren gericht tot „moedige straalpiloten" die zich van de gesel van het communistische regiem wensen te bevrjjden". Op het pamflet staat een foto van de Poolse piloot, die een Mig naar Denemarken bracht. „Hij deed het. Waarom u niet?" luidt het onderschrift. Franciszek Jarecki, de Poolse piloot die met zijn Mig naar Denemarken is ge vlogen, heeft verklaard, dat zijn toestel, de Mig 15b, een verbeterde uitvoering is van het standaardtype van de Mig 15. Naar zijn zeggen kan het een snelheid bereiken van 1200 kilometer per uur. Het standaardtype bereikt een snelheid 1.070 kilometer per uur. Jarecki ontkende met klem. dat de Amerikaanse in lichtingendienst hem verzocht had, naar het Westen uit te wijken. Kapitein van Oranje wilde op twee mijl aan bakboord dicht langs de Ruys passeren, die op laatste ogenblik van haar koers afweek, wat volgens de president een reactie was op de manoeuvres van de Oranje (Van een onzer verslaggevers) HEDENMORGEN is voor de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam onder grote belangstelling de aanvaring van de Oranje met de Willem Ruys in de Rode Zee behandeld. Op blz. 3 in dit nummer publiceren wij de verklaringen van getuigen over de gestuurde koers en de tijden, waarop de verschillende manoeuvres werden uitgevoerd, in een chronologisch overzicht. Het verhoor door de president van de gezagvoerder van de Oranje nam bijna een uur in beslag. KAPITEIN Hemmes vertelde naar aanleiding van vragen van de president prof. Offerhaus, dat hij, toen hij op de brug kwam, gewaar schuwd werd dat de Ruys ln zicht was en besloot dit vlaggeschip van de Rotterdamsehe Lloyd op de gebruike lijke afstand, ongeveer twee mijl te pas seren. De afstand was toen ongeveer 14 mijl. De president vroeg of deze passeer- manoeuvre niet gevaarlijk was, doch kapitein Hemmes achtte een afstand van ongeveer twee mijl geen enkel ge vaar opleverend. Naar aanleiding van nadere vragen zeide hij, dat het geen vaste gewoonte was voor het passeren elkaar te naderen. De Ruys had steeds de indruk ge wekt haar koers te vervolgen. Pas op het laatste moment is zij van haar koers afgeweken. Wat is nu, aldus de president van de Raad, de oorzaak dat deze beide grote schepen onder commando van zeer bekwame gezag voerders met elkaar in aanvaring zijn gekomen Kapitein Hemmes was van oordeel dat de Ruys niet van haar koers had moeten afwijken. De president zeide dat deze afwij king op het laatste moment een reactie was op de manoeuvres van de Oranje. De president wees er nog op, dat er grote schade ls geweest door de aan varing, maar zeide hij daar pra ten we maar niet over, want dat raakt de Raad voor de Scheepvaart niet. Kapitein Hemmes: Er zijn gelukkig geen persoonlijke ongelukken te betreu ren en wij hebben gedaan wat wij kon den. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen maakten de leden van de Raad een uitvoerig gebruik. Op een vraag van een der leden of kapitein Hemmes niet beter had gedaan op het laatste moment nog bakboord roer te geven, antwoordde de gezagvoerder van de Oranje, dat hij er geen heil ln zag op zo'n kritiek ogenblik nogmaals van koers te veranderen. Een tweede vraag was, waarom de kapitein had besloten tot zo grote koerswijziging om dicht langs de Ruys te passeren. Kapitein: Ik wilde op ongeveer twee mijl aan bakboord passeren, en om dat te kunnen doen moest Ik aanzienlijk van koers veranderen. Een andere vraag was: „Toen het er bedenkelijk begon uit te zien, was het toen niet verstandig geweest met volle kracht achteruit te slaan?" Kapitein Hemmes: „Toen had ie er nog geen idee van, dat er een aanvaring dreigde." „En hoe laat zag u de Ruys aan bak boord draaien?" „Dat was één minuut voo^ twaalf." De inspecteur-generaal voor de Scheepvaart, de heer C. Moolenburgh, vroeg de kapitein of hij de manoeuvre stuurboord-aan boord niet gevaarlijk vond bij een op volle kracht varend schip. „Neen", antwoordde kapitein Hem mes, „het schip was al bezig naar stuur boord uit te draaien, toen dat comman do werd gegeven." NADAT de verklaringen van kapitein Hemmes door de secretaris van de Raad. mr Boosman, waren voorge- n en getekend, hoorde de Raad kapitein Goedewagen van de Ruys. Ook een samenvatting van diens verklarin- Borstbeeld van Churchill zonder kunstwaarde" De Royal Academy heeft eenparig een boi-stbeeld van premier Churchill, tot welks vervaardiging koningin Elizabeth opdracht had gegeven, verworpen. Zij weigerde uitleg voor deze beslissing te geven. De buste is een van de drie van Chur chill. die werden gemaakt door Oscar Nfmon. De ondracht der Koningin was Nemons eerste grote opdracht in Enge land Nemon. Joegoslaaf van geboorte, is genaturaliseerd Brit. De bustes stellen Churchill in drie verschillende stemmingen voor. Die. welke door de Academie werd verwor pen. laat hem zien met een grimmige, uitdagende uitdrukking. Indien deze door de Koningin wordt goedgekeurd, zal zij een ereplaats krij gen in Windsor Castle. De beslissing van de Academie betekent echter dat het beeld niet zal worden opgenomen in de tentoonstelling, welke de Academie dit jaar houdt. PRINS HASSAN, een broertje van ko-iparade by. Zijn belangstelling moest hij ning Hoessein van Jordanië, die 2 Mei\even onderbreken om zyn Engelse ver- de troon zal bestijgen, woonde een repe-\zorgster de kans te geven hem op de title van het Arabische Legioen van de\ foto te krijgen. jen omtrent de manoeuvres geven wij in het chronologisch overzicht op. Blz. 3. Kapitein Goedewagen nad op vragen van passagiers, die verzochten naar de Oranje te varen, gezegd: „Daar denk ik niet aan." 's Nachts achtte kapitein Goedewagen een dergelijke manoeuvre onverantwoord. Overdag i? dit, zo zeide hij, iets anders en wij aoen het dan wel eens, ten minste als het weer het toelaat. Wel besloot de kapitein, toen hjj zag. dat de Oranje in zyn richting manoeu vreerde, zijn tegenligger in de manoeu vre iets tegemoet te komen om aan bakboord te passeren. Op zeker ogen blik, zes minuten voor twaalf, had kapi tein Goedewagen op de brug tegen zijn officieren gezegd: „Wat wil de Oranje nu eigenlijk?" Naar zijn mening kwam de Oranje veel te dicht by. „Ik heb" zo zeide kapitein Goedewagen, „in mijn 38-jarige zeemansloopbaan nooit zo vreemd zien draaien als de Oranje deed." De kapitein had zelfs overwogen of de Oranje vóór hem over wilde lopen. „Ik kan mij niet aan de indruk ont trekken", zeide hij, „dat men op de Oranje dacht, dat de Willem Ruys een eiland was of een stilliggend schip, waar men omheen kan varen." De president maakte de kapitein er echter op attent, dat het niet aan hem is een conclusie te trekken. Dat is de taak van de Raad voor de Scheepvaart „Is het gewoonte", vroeg de presi dent, „dat men de manoeuvres om elkaar te naderen aan elkander seint?" Kapitein Goedewagen ontkende dit. .Het is althans van mrj geen gewoonte elkaar zo dicht te naderen. We pas seren altijd bakboord aan bakboord, ge woon, en niet te dicht bij." W eersverwachting ENIGE BUIEN De Bilt verwacht tot Woensdag avond: Veranderlijke bewolking met enige buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt heden 10 uur.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan net IJ (kop Handelskade) 8.40 u.. 10.0 C. luchtdruk 995.5 millibaren of 746.7 mm, windrichting en -kracht Z.Z.W. 5. max. temp. gisteren 17.7 min. temp. S.S neerslag 7.0 mm. Zon heden onder 19.59 u., morgen /Q\ op 5.15 u.maan morgen onder 4.44 u.. op 21.05 u. Volle maan morgen. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station Weer A B C D E Helsinki onbew. NO 3 8 0 Oslo zw. bew. ONO 4 12 6 0 Stockh. zw. bew. ZO 4 14 6 0 Kopenh, zw. bew. O 10 11 9 0 Londen regen ZW 4 13 7 4 A'dam 1. bew. z 6 18 S 11 Brussel geh. bew z 6 18 9 1 Parys zw. bew. zzw 9 10 10 5 Boraeau 1. bew. w 6 16 8 8 Nice w 7 19 15 2 Warsch. onbew. ozo 7 15 11 0 Berlijn geh. bew ozo 20 14 0 Frankf. zw. bew. zw 8 23 10 15 MUnchet regen w 8 20 8 14 Zürich reg.bui w 4 17 9 5 Wenen zw 2 19 13 2 A: windrichting; B: windsnelheid meter p. sec.; C: max. temp. gisteren; D: tempe ratuur hedenochtend; E: neerslag afgel. 24 u. in mm. (Alle gegevens voor Am sterdam opgenomen op Schiphol.) WATERSTANDEN De waterstanden op de rivieren luidden vanochtend: Mannheim 2.S5 0.07), Trier 1.27 (—0.03). Koblenz 2.04 (onv.), Keuler. 1.69 (—0.14), Ruhrort 3.78 0.06). Lobith 9.83 (—0.02), Nijmegen 7.63 0.02). Arnhem 7 75 t—0.01). Eefde 2.96 (—0.03). Deventer 2 00 (—0.02). Namen la Plante 1.50 0.03), Borgharen 39.6S 0.03). Belfeld 10.93 (—0 01). Grave beneden 4.71 (—0.06). Vrees wijk 0.52 (+0.12), Lith 0.33 (+0.25). (Dagelijks commentaarEttlStlgï ,E toestand in Indo-China is de laatste dagen voor de Franse en de met hen verbonden Indochinese troepen ernstiger geworden. Vier Vietminh-divi- sies hebben een aanval ingezet op de staat Laos. wat een duidelijk geval van agressie is. Immers volgens het statuut van 8 Maart 1949 zijn de republiek Vietnam (bestaande uit Tonkin, Annam en Cochinchina) en de twee konink rijken Laos en Cambodia zelfstandige staten geworden binnen de Franse Unie. De opstandige Vietminh heeft in het Noorden en midden van Vietnam be langrijke gebieden bezet, waardoor de Franse troepen in de Noordelijke Ton kindelta vrijwel zijn geïsoleerd. Maar de Vietminh is een revolutonnaire beweging in Vietnam, en haar inval in Laos is een aanval op een vreemde staat. Welis waar verweert de Vietminh zich tegen deze beschuldiging, doordat zfi zegt, dat haar troepen in Laos in dienst staan van nrïns Soephanoe Wong, de broer van de premier der officiële regering. Genoemde prins heeft reeds een eigen bewind ingesteld voor het „bevriide ge bied" (Pathelao) en de bevolking op geroepen. de ..Franse koloniale agres- soren" en „Amerikaanse interventio- nisten" te veriagen. Mag men de Franse (linkse) Combat geloven, dan zou de koning van Laos. Rïsovang Vong. niet bereid ziin om zijn bedreigde hoofdstad .oeansr Prabang te verlaten en zou de weerstand van de bevolking van Laos zelf gering ziin. Een beslissende slag wordt verwaeht in de ..nlaine des Jar s''. en als de Vietminh onrukt naar het ïdpn. kan zn via 7'tid-T.aos de staat Ca.mbodia hereiken. De koning van dit 'and bevindt zich in Washington, waar bri naar men zegt Amerikaanse steun •nekt voor grotere onafhankelijkheid en lit.rustingen voor eigen troepen. Zou Pombodia in handen vallen van de vietminh dan kan deze vandaar het Zuiden van Vietnam binnenvallen. De hier (in Cochinchina) wonende talriike Chinezen zouden dan wel eens weinig be trouwbaar voor de Fransen kunnen blijken. DE tegenslagen hebben geleid tot cri- tiek on minister Letoumeau, die het Franse gezag vertegenwoordigt in Tndo-China en op de opperbevelhebber Ralan. De eerste zou het Franse gezag te sterk hebben doen overwegen en het vroegere koloniale regiem te zeer heb ben bestendigd Hij wiist er evenwel op. dat de verbonden staten geen eigen dministratief corns uit de grond kon den stampen en dat de Franse ambte naren nog onmisbaar ziin. Zfl staan trouwens in dienst van de nieuwe rege ringen. De defensie van Tndo-China is volgens het statuut van 1949 een aan gelegenheid van de Franse Unie, wat be tekent dat de enorme kosten voorname- geringe motorisering. In Frankrijk gaan weer stemmen op, om aan de verbonden staten meer souvereine rechten over te dragen, zodat zij met meer geestdrift zichzelf zullen verdedigen: of om een bestand te verkrijgen; of om tot een accoord te komen met Peking, dat er officieel echter buiten staat. Geen van deze suggesties heeft een reële basis. .Op het ogenblik kan alleen het onder Franse leiding staande leger door zijn weerstand enige verlichting brengen en een adempauze voor ingrijpender maat regelen, die zullen moeten voorkomen, dat op den duur Indo-China binnen de communistische invloedssfeer zou vallen. lijk drukken op Frankrijk. Misschien is .interne souvereiniteit" der drie sta fdie reeds door 33 naties zijn erkend) niet zo groot als zij had kunnen zijn, maar de sinds 1946 durende bur geroorlog is daaraan mede schuld. De Franse regering heeft nu drie afzonder lijke commissarissen benoemd bij de nationale regeringen, terwijl aan Letour- neau vooral de coördinatie der defensie is opgedragen. Wat het beleid betreft van Salan, deze heeft vooral zijn kracht gezocht in zware wapen (tanks, kanon nen) en vliegtuigen. Maar het gebrek aan goede wegen en aan vliegvelden die in de regentijd bovendien slecht bruikbaar zijn heeft het effect van het nieuwe Amerikaanse materiaal zeer beperkt. De Vietminh-troepen, die wei nig behoeften hebben en vaak van de opbrengst van het land leven, zfln licht bewapend, zeer beweeglijk en in staat door bossen en over bergpaden verras sende aanvallen te doen. juist door hun Geld wisselen bij automaten niet strafbaar De politierechter te Rotterdam heeft indertijd een man veroordeeld, die na het sluitingsuur der winkels tegen ver goeding, welke hij vroeg aan het pu bliek. geld wisselde bü een automaten hal. De eigenaar van de automaten gaf de man een tas met wisselgeld. De politierechter concludeerde hieruit, dat er sprake was van bediening. De Hoge Raad heeft vandaag het vonnis vernietigd en de wisselaar van rechtsvervolging ontslagen. Staatssecretaris verklaart Afschaffing Weeldebelasting los van huurverhoging en consumptiebeperking Het voorstel tot afschaffing van de z.g. Weeldebelasting heeft ten doel een duurzame verruiming van de werkge legenheid te bevorderen in enige be drijfstakken, waarvoor de belangrijke verzwaring van het tarief schadelijk blijkt te hebben gewerkt. Het voorstel impliceert niet een standpunt met be trekking tot de vraag of de in 1951 ingevoerde consumptiebeperking, voor zover deze thans nog bestaat, al dan niet moet worden opgeheven, zo ver klaart de staatssecretaris van Finan ciën in een nota aan de Tweede Kamer. Zonder te stellen, dat dit geheel aan het hoge tarief van 30 pet moet worden toegeschreven, heeft dit onge twijfeld op de afzet een nadelige invloed gehad. Als voorbeelden noemt de staats secretaris de cosmetische Industrie, waarin de werkgelegenheid in 1951 met 30 pet daalde en de glas- en aardewerk industrie (wier producten slechts ten dele onder het hoge tarief vallen) waar de teruggang van de werkgelegenheid van 1952 op 1953 nog 25 pet heeft be- voorgestelde verlaging vraagstuk dragen. De thans 0 houdt geen verband met het van de compensatie voor de huurver hoging. De tien millioen gulden, die het rijk zal derven door de voorgestelde verlaging zal dus ook niet worden ge bruikt als argument om voldoende com pensatie aan de „achtergebleven groe pen" te weigeren, zo antwoordt de staatssecretaris op een desbetreffende raag van enige Kamerleden. De Iraanse regering heeft een prijs verlaging van o0% bekend gemaakt voor olie, die gedurende de eerstkomende zes maanden naar Japan of de V.S. wordt verkocht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1