Nederland verdiende meer dan slechts gelijk spel tegen Engeland D.D.D. Spannende strijd in koppelrace PIM, PAM, POM RADIO- SPORT Maandag 27 April 1953. NIEUWE APELD0QRN5E COURANT Tweede blad „Hockey-match van het jaar" (Van een speciale verslaggever) NOTTINGHAM. Toen Nottinghams burgemeester aan het officiële diner na de in zijn mooie stad gespeelde hockeymatch of the year tussen Engeland en Nederland als zijn mening te kennen gaf, dat de gasten een half puntje meer hadden verdiend, konden niet alleen de aanwezige Nederlanders, doch ook de sportieve Engelsen het hiermee volkomen eens zijn. Want met het gelijke spel, al werd het ook maar op het nippertje door onze landgenoten geforceerd, hebben de Engelsen juist iets te veel gekregen omdat Nederland aanzienlijk meer kansen heeft gehad, te veel ook omdat het spel der Oranje-hemden fijner van techniek was, maar de kansen werden nu eenmaal niet benut en de techniek ging niet gepaar.d met het weldoordachte aanvalsspel. Zo bleef het bij een doelpunt, gescoord door een kanthalf. Voorhoede niet op schot Was het pech, dat het geen zege is geworden? Zeker niet. Natuurlijk had een schot van Kruize, dat van de paal terugsprong, voor hetzelfde geld een doelpunt kunnen zijn. Natuurlijk was het voor dezelfde speler jammer, dat scheidsrechter van Donselaar die overigens met zijn Engelse collega Cowlishaw uitstekend leidde een te felle charge van rechtsback Smith bij r een doelkans over het hoofd zag en zodoende een „geheide" strafbully uit bleef. De Togoon Esser heeft het in zijn 61e wedstrijd (het record van Rein de Waal werd hiermede gebroken) verre van gemakkelijk gehad. Er was nog een zwakke stee in het Nederlands elftal: Boerstra. Hij kon zijn" vorm van Brussel en Amstelveen niet continu eren. Over gebrek aan steun had Boer- Krabben en peuteren raaakt de kwaal steeds erger De hel der vloeibare D.D.D. dringt diep ln de poriën door, zui vert, pntsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Huid uitslag stra tocli waarlijk niet te klagen, want Ancion verzette weer bergen werk. Het binnentrio Bouwman—Hooghiem- straKruize hield het spel teveel in de middenmoot. De verdediging, dit keer met Derckx als uitblinker, was betrouwbaar als steeds Day held van de dag. De tengere, snel reagerende Day (geen familie van Doris) had reeds enkele malen bij gevaarlijke situaties op voortreffelijke wijze ingegrepen al vorens Mulder in de 30e minuut voor het eerst in actie moest komen. De doorzetter Norris en linksbinnen Con- roy, de donkere hockey-artist, hadden het niet verder gebracht dan tot waar de muur Derckx—Loggere—Drijver hen had laten komen, en dat was meestal veel verder dan de bully-lijn. Doelman Day, zijn acties werden met zoveel flair en mannenmoed uit gevoerd, dat de toekomstige diplomaat zich reeds lang voor rust de held had gemaakt van de honderden school meisjes op de tribune achter zijn kooi. Zo voorkwam hij een zeker schijnend doelpunt toen Ancion een slordige En- Dat zijn zij, die bij hun goede shag slecht vloei gebruiken, 'n Shag - genreterdat bent U, als U Mascotte-vloei gebruikt. U weet het immers werkelijk rolt beter plakt beter brandt beter gelse vrije slag oppikte en Kruize hard uit de voorzet van zijn rechtshalf in schoot. Enkele ogenblikken later maakte Day een uit de lange hoekslag ingeslagen bal onschadelijk. De Engelsen, luide aangemoedigd, begonnen na rust een hevig offensief, waarbij in het middenveld door half backs en binnenspelers een zware strijd om een tempo-overwinning ont brandde. Pas nadat Morris, weer voor zien van een van die prachtige geca moufleerde schuivende passes van Conroy, via de linker arm van Mulder de roos had getroffen, kon de oranje- elf het verloren terrein herwinnen en het initiatief weer overnemen. Hoog- hiemstra, in een snelle solo-actie door gebroken, passeerde op een gegeven moment ook het laatste struikelblok, Day, maar in plaats van de bal met de omgekeerde stick de laatste zet te geven, trachtte de middenvoor van de .Stichtse in een nog betere schietposi tie te komen door even om de bal heen te lopen en dat kostte precies zoveel tijd, dat een der Engelse backs zich kon herstellen om de scoringskans te niet te doen. De tijd verstreek en de spanning Columbia speelde slap tegen Doesburg (1-1) Aan het spel van Columbia was goed merkbaar, dat het geen belang meer had bij de bovenste plaats. Mei een gewijzigde ploeg (door het niet meespelen van Haverkamp kwam de linksbuiten op de backplaats te staan) werd afgetrapt. Doesburg had voor rust doorlopend het beste van het spel en trad veel agressiever op. Dit resul teerde na 20 minuten in een doelpunt van de rechtsbuiten, die een sleclit weggewerkte bal inschoot. Deze stand bleef tot de rust onveranderd. In de tweede helft was Columbia iets meer aanvallend, maar er werd te slecht geplaatst om succes te kunnen hebben. Lammers en Van Logchem misten nog een kans voor een leeg doel, nadat Lammers na een half uur de partijen op gelijke voet had ge bracht. nam toe. Nederland was sterker en verdiende tenminste een gelijk spel. Nog tien minuten, nog acht, nog zes, toen gebeurde het, de vijfde Neder landse strafhoekslag werd genomen, een doelworstelïng ontstond en ineens was daar Ancion, die zich gretig in de strijd om de bal ging mengen en.,., met succes. Met een beheerste korte push liet hij doelman Day eindelijk een machteloos geffaar maken: 1—1. Wielerbaan „De Adelaar" Zonder dat de Amsterdams-Apeldoornse combinatie kans zag in de kojlpel- race op de Adelaar-baan een van de drie klassementen te winnen en zonder dat zg een ronde voorsprong veroverde, werd toch een verdiende zege geboekt omdat deze ploeg de regelmatigste was en in het beslissende spurtje juist een punt voorsprong wist te behouden. Het was een krappe overwinning in een veld van haast gelijkwaardige koppels. In de afvalrace voor nieuwelingen startte Braat (Aalsmeer) als de grote favoriet, maar hij was niet snel ge noeg in de spurts. Het was nu Bun schoten (Soest), die won voor Rietho ven (Leiden) en Romijn (Rijswijk) uit een veld van 16 deelnemers. De an dere nieuwelingenrace, een Klasse- men twedstrijd over 15 km, wist Braat echter wel te winnen. Nu speelde het uithoudingsvermogen een grotere rol en evenals drie weken geleden was ook nu geen van de anderen tegen zijn verwoestend tempo bestand. Hij won na 25 min. 25 sec. met bijna 2 ronden voorsprong en 15 punten. Op hém volgde Romijn (Rijswijk) met 13 punten en de dapper strijdende Adri Hoogenboezem (Apeldoorn) met 12 punten. Deze laatste zag eindelijk zijn onvermoeide strijdlust met een prijs beloond. De 4de prijs ging naar Riet hoven (Leiden) en de 5e naar Veld huizen (Apeldoorn). VERRASSING IN DE SPRINT. Pol (Amersfoort), winnaar van de laatst verreden Ronde van Apeldoorn, die weinig in baanwedstrijdèn uit- JIMMY BROWN EN DE ORANJEHEMDEN 16. Die avond zaten Tinus Tuttelaar en meneer Bikkebakker nog heel lang met elkaar te praten en toen hij afscheid nam, had de sportredac teur de voorzitter van De Biggers er geheel van overtuigd, dat Jackie Brown de aangewezen nieuwe mid denvoor van De Biggers was en dat hij een uilskuiken zou zijn, als hg er niets op zou kunnen vinden om Jackie zo gauw mogelijk werkend lid van De Biggers te maken, 's Nachts kon meneer Bikkebakker er gewoon niet van slapen. Als hij zfln ogen dicht kneep, zag hij Jackie nog steeds met de bal goochelen, met een virtuositeit, dat een mens er stil van werd. ,.Wat een spe lertje!" bromde htf. „Ik zie hem al het eerste doelpunt voor ons maken en ik hóór het gejuich op de tribu nes. Die Tuttelaar is een slimme vent. Wie kan inderdaad bewgzenf dat die Jackie, géén achttien is? Morgen ga ik eens een praatje met zijn pleegvader maken. Die is in elk geval donateur van onze vereniging. De kans, dat lk hem kan overhalen, is toch niet uitgesloten". De heer Bikkebakker Het er geen gras over groeien, want reeds de volgende avond bracht hg Jimmy Brown een bezoek. Hij kwam met een smoesje binnen. „Ja, meneer Brown", zei hij, „ik kom eens vragen of dat pompje, dat ik u onlangs verkocht heb, wel goed is. Ik heb er nog al klachten over gekregen en het zou mij spglen als het uwe ook niet deugde, ln dat geval wil ik het graag terug nemen om voor een beter te ruilen". Jimmy schudde zijn hoofd. „Nee, meneer Bikkebakker zei hij, ,,'t ding is heel goed, 't pompt uitstekend". MOMENT uit de koppelwedstrijd voor ama teurs, die gehouden werd op de Adelaar wielerbaan. komt, werd in zijn sprintserie 2e, maar kwam als snelste 2e in de demi finale. Ook ditmaal kwam hij als 2e over de streep, maar kwam als snelste 2e in de finale tegèn de beide cracks Schans (Soest) en Van Leur (Utrecht). Beide rivalen boden hem ln die rit een kleine kans, die hij prompt be nutte. 1-Iij viel als een steen omlaag en behield de kop ondanks vertwij felde pogingen van Schans, die zelfs nog moest toestaan dat Van Leur hem in de laatste meters naar de 3e plaats verwees. De tijd van Pol in deze prachtige sprint was 13.4 sec. over de laatste 200 meter. Vermeys (Apeldoorn) kon het niet bolwerken tegen Splinter (Ankeveen) en werd in de laatste ronde van de strijd over 3 km ingelopen in 4 min, 15 sec. De steden-ontmoeting werd een verdiende zege voor Dodewaard met Hermse en Zandwijk, die 30 me ter voorlagen op Doetinchem (De Vos- Wonnink) en nog enige meiers meer op Apeldoorn (Disberg-Florijn). De winnende ploeg reed de 3 km in 4 min, 4 sec. SPANNING TOT HET EINDE', Er vertrokken tien koppels in de wedstrijd over 30 km die een pakkend slotstuk vormde van het programma. Wegens te grote achterstand werden De VosWonnink uit de strijd geno men, terwijl Hermse tweemaal zijn koppelgenoot verloof (eerst Mastber- gen en na opgeven van Florijn diens maat Disberg). Toch wist hij dapper alleen de strijd te beëindigen, wat hem de prestatieprijs bezorgde. De zeven andere ploegen waren goed aan elkaar gewaagd, maar ook hier vielen slachtoffers van het moordende tem po. Zandwijk—Vermeys (Dodewaard- Apeldoorn) en De Groot—v. d. Bosch (Utrecht-De Meern) eindigden hier door op twee ronden en Splinter Boelens (Ankeveen-Hilversum) en Van LeurRomtjn (Utrecht-Apeldoorn) op één ronde achter de drie snelste kop pels. Tussen hen moest dus de be slissing vallen. Bijna de gehele wed strijd waren zij niet uit eikaars nabij heid geweest en ook in de laatste klassementspurt gaven zij elkaar wei- nig toe. Walst—Regter (Amsterdam- IN HET LUCHTRUIM 101. Twee minuten later snelde de wagen van Baron Van Pottum langs de weg. Binnenin zaten de commissaris, Piet Pakkum en de professor. Voor Pim, Pam en Pom was.er geen plaats meer en de commissaris had hen beleefd doch dringend verzocht om naar huis te gaan. „Opsporen is geen kinderwerk", had hij gezegd, helemaal vergetend, dat het Pim, Pam en Pom waren geweest, die uiteindelgk Billie te pakken hadden gekregen. Diep beledigd waren de broertjes het politiebureau uitgewandeld, maar toen ze buiten kwamen, had Pim op de bagageruimte gewezen en Pom en Pam hadden hem dadelgk begrepen. Zodoende had de wagen van baron Van Pottum nog drie inzittenden, ook al waren ze dan onzichtbaar. Plet knarsen van de remmen deed Pim, Pam en Pom begrijpen, dat zij er waren en zodra de commissaris gevolgd door zijn mannen naar binnen waren gestapt, kropen ze naar buiten, ,,Wat nu?", vroeg Pom. „Niks, we stappen gewoon naar binnen, We hebben alles meegemaakt en daarom wil ik het einde ooic meemaken.'", antwoordde Pim. Zwijgend stapten de drie broertjesnaar binnen waar ze de commissaris tegen de verschrikte herbergier hoorden spreken: „Zo vertel me maar eens eerst, waar de „heren" hebben gezeten", hoorden ze de commissaris zeggen. „Juist, juist... ahum". De commissaris schraapte zijn keel. „We zullen die glazen moeten bewaren voor vingerafdrukken. Pakkum stop jij die glazen bij je, dan kunnen we weten of het werkelijk Billie en Kareltje geweest zijn,,Dat hoeft niet commissaris", klonk de stem van Pim, „Kijk, hier hangen him jasjes aan de kapstok". Apeldoorn) mochten tenslotte de ver diende ereronde rijden, terwijl Schans Pol (Soest-Amersfoort) en Bredius Van Bockel (Diemen) de volgende prijzen in de wacht sleepten. De to taaluitslag luidde: 1. WalstRegter met 9 punten in 45 min. 16 sec.; 2. SchansPol met 8 punten en 3. Bre dius—Van Bockel met 6 punten. Op 1 ronde 4. Splinter—Boelens met 11 5. Van Leur—Romijn met 8 punten. Op 2 ronden 6. Zandwijk—Vermeys met 2 en De Grootr—v. d. Bosch met 0 punten. Laatste werd Zandwijk alleen. ONFORTUINLIJKE NEDERLAAG VAN APELD. BOYS. Het is de Apeld. Boys niet gelukt cp de a.s. kampioen Worth Rheden een overwinning te boeken. Integen deel liet weid een nederlaag en nog wel met 5-1. De?e cijfers geven geen juist beeld weer van hel verloop van de wed strijd, daar de Boys zeker niet zwak ker waren. Vooral voor de rust was het een vrij goede wedstrijd met wisselende kansen, waarbij de verdedigingen meester van het terrein bleven. De thee had Boys goed ge daan. want „direct namen zij de lei ding door een goed doelpunt 0—1. Dit Inspireerde óe Boys tot grotere daden, doch de scheidsrechter bluste spoedig net laa'ende Boys-vuur door kort achtr-reen Worth Rheden twee straf schoppen toe te kennen, welke even '.óveel doelpunten opleverden. Hierna had Woilh Rheden geen moeite om de stand op 5—1 te brengen. Chermin kampioen hoofdklasse 38/2 Maar De Jong was de sterkste Het lournooi om het biljartkampioen schap van Nederland hoofdklasse 38'2, dat in Hoorn werd gehouden, is na spannende strijd gewonnen door Cher min uit Kerkrade. In de beslissende partij tegen de Rotterdammer De Jong was de Zuiderling in prachtige vorm: hij maakte de 400 in slechts vijf beurten vol en scoorde daarin een magistrale serie van 275 caramboles. Voor dit geweld moest De Jong het hoofd buigen, hij bracht het slechts tot 179, maar smaakte toch de voldoe ning, dat zijn algemeen gemiddelde dat van de nieuwe titelhouder v.erre overtrof. Ook de hoogste serie bracht de Rotterdammer op zijn naam, nl 288. Met een punt voorsprong op De Jong bezet Van Leur uit Oss de tweede plaats, terwijl de jonge Henk de Kleine uit Zwolle op de vijfde beslag legde. De eindstand luidt: pnt. h.s. alg. gem. 1. Chermin 11 275 29.02 2. Van Leur 9 168 30.55 3. De Jong 8 288 40.10 4. Zondervan (Leeuw.) 8 201 31.57 5. De Kleine 7 159 29.70 (i. Overdijk (Zaandam) 230 31.25 7. Franken (Tilburg) 4 157 28.74 8. Lamers (Beverwijk) 3 230 22.04 en Televisieprogramma DINSDAG 28 APRIL. HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws, en weerber. 8.15 Tulpen-rallye. 8.25 Plech tige Hoogmis. 9.45 Gram. 9.55 Waterst. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole- ork. en soliste. (12.30—12.33 Land- en tuinb.meded.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nieuws. 13.20 Act. 13.25 Amus.ork. en solist. 14.00 Gevar. pro gramma. 14.50 Gram. 15.00 School radio. 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zielcenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17,15 Idem. .17.45 Rege- rmgsuitz.: Mr H. W. J. Elias; Econo mie en staatkunde in Indonesië. 18.00 Hammond-orgel. 10.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Tulpen-rallye. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Piano kwint. 21.15 Brabants ork. 22.00 Gram. 22.05 De Radiodokter. 22.20 Zang en piano. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m, AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.13 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nws, 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Omr.koor en orgel. 9.25 Voor de huisvr. 9.30 Gram. 10.40 „De vrouw in'gezin, Maatschappij en Staat", caus. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 So praan en piano. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland, 12,40 Gram. 12.56 Tulpen- rallye. 13.00 Nws, 13.15 Meeled, of gram. 13.20 Lichte muz. 14.00 „Zeg eens, Amerika14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Voor de jeugd, 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Rep. of gram. 18.35 Orgelspel. 18.50 „Paris ,yous parle". 18,55 Harmonie-ork. 19.20 'sVoordr. 19.30 Tenor en piano. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Lichte muz. 21.35 Meded. 21,40 Gevar. muz. 21.50 Dansmuz. 22.30 Buitenl. overz. 22.45 Bas en piano. 23.00 Nws. 23.15 New York Calling. 23.20 Gram. 23.50— 24.00 Tulpen-rallye. TELEVISIE-PROGRAMMA'S. DINSDAG 28 APRIL. N.C.R.V. 20,15—21.45: 1. Journaal. 2. Weerber. 3. „De kleine wereld". Pauze. 4. „Afscheid van de Clown", TV- spel. 5. Dagsluiting. VAN HIER EN DAAR Een Zweedse zwemploeg 1-Iell- si ng, Broek, Larsson, Gestrand is ei te Stockholm ln geslaagd het we reldrecord 4 x 100 in wisselslag te verbeteren en te brengen op 4 min. 27.8 sec. Op de Vigorellibaan te Milaan sloeg Fausto Coppi in een achtervol ging over 5 km de Australiër Sydney Patterson, waarbij Coppi de voortref felijke tijd noteerde van 6 min. 15,2 sec., hetgeen een gemiddelde van bijna 40 km betekent. De hockeywedstrijd tussen Spanje en Frankrijk, in Santander ge speeld, werd met 1—0 door Spanje ge wonnen. De te Berlijn gespeelde voetbal wedstrijd tussen de stedelijke elftallen van Berlijn en Parijs is door Berlijn met 2—1 gewonnen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2