MICHELIN Ongerustheid omtrent de toekomst van de ooievaar pom-mo ptmneos DRUKKERIJ KEMINK TE UTRECHT BESTAAT TWEE EEUWEN Het geval Hamid II 01 voor 1500 km Giften voor het Rampenfonds TUSSEN PASEN EN PINKSTEREN ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN ZATERDAG 25 APRIL 1953 3 (Van onze redacteur voor Indonesië) Sultan Hamid II heeft zg'n straf aa vaard, zonder een verzoek om gratie in te dienen. Hoewel het niet mogelgk is om op grond van de verslagen van het proces een afdoend en ten volle verant woord oordeel uit te spreken, mag men toch. afgaande op de algemene indruk aannemen, dat de Indonesische rechters zich waardig hebben gekweten van hun taak. Er moge dan veel corruptie zijn in Indonesië, er is daar ook nog een jus titie en dit kan de Indonesische burger moed geven. Wanneer wij dan mogen vaststellen, dat Sultan Hamid op eerlgke wijze is veroordeeld, dan zou voor ons in deze zuiver Indonesische zaak ten hoogste nog de vraag overblijven of de straf al dan niet te zwaar moet worden geacht. Ech ter daarmede kan ons gevoel niet ten volle bevredigd zijn. Immers, al is Sultan Hamid geheel en 'al Indonesiër geworden, hij was eens een' Nederlands officier, die loyaal in ons midden heeft geleefd. Zijn kameraden, zijn vrienden en ook een groot deel van het Nederlandse publiek zullen daarom, zoal niet voor het .proces"-, dan toch zeker voor het „geval"-Hamid grote belangstelling hebben. Zij zullen zich afvragen, hoe het mo gelijk was dat een man met zoveel aan trekkelijke kwaliteiten, als ruiterlijkheid en loyauteit, er toe is gekomen, de op dracht te geven de ministerraad te over vallen en drie ministers te liquideren. Met het woord „onbegrijpelijk" spookt in het hoofd van vele Nederlanders nog een onafgedaan „moreel" proces-Hamid rond. Wil men tot een menselijk begrip van zijn geval komen, dan moet men beginnen zich te herinneren, hoe deze nog jeugdige luitenant in 1945 uit het Japanse kamp werd gehaald om op stel en sprong te worden bevorderd tot hoofdofficier, toen hij in West-Borneo, waar al zijn verwan ten waren vermoord, tot Indonesisch sul tan werd geproclameerd zonder dat hij, de Westers opgevoede officier, daartoe geestelijk was voorbereid. Maar boven dien werd deze politiek nog ongevormde persoonlijkheid tegelijkertijd medege- sleept in een uiterst ingewikkeld interna tionaal staatkundig tournooi, waarin lie den met grotere staat en grotere erva ring dan hij hebben uitgemunt door hun flaters en misgrepen. Bovendien was de sfeer, waarin hij optrad vergiftigd door gruwelen en gruwelcampagnes. Men zag toen niet tegen een moord op. Indië trok vele avonturiers aan en andere van na ture constructieve persoonlijkheden wer den door hun temperament tot avontuur lijkheid geneigd. Bovendien, naarmate de verbittering aan beide kanten steeg, daal den de morele normen. De geest van de guerilla, wreed en vals als zij van nature is. greep de gemoederen aan. Men vocht catch as catch can". Dit alles kon niet op een dag, op 27 December 1949 verdwijnen. Hamid was de zaak van Indonesië op recht toegedaan. Wij herinneren ons nog altijd een gesprek, dat wij met hem voerden in het Batavia van 1946. Hij sprak naar zijn aard. zo spontaan en zo hartstochtelijk dat wij enige tijd nodig hadden aleer, het scepticisme, dat hij daardoor bij ons had opgewekt, was ver dwenen. Maar toen bleek ook welk een sterke indruk hg op ons gemaakt had. Hij had ons doen beseffen, hoe diep en wezenlijk de drang naar onafhankelijk heid bij leidende Indonesiërs was, ook bij hen, die ons genegen waren. Hij streefde naar een synthese en dit is in een tg'd van revolutie en dus van extreme anti these een ondankbare en vaak gevaarlijke taak. Hij werd daarbij het slachtoffer van een Nederlandse politiek die welis waar niet perfide, maar toch in hoge ma te onbedachtzaam was. Het federalisme dat Hamid aanhing, was in een land als Indonesië, dat zich nog pas zo kort van zijn eenheid was bewust geworden, een gezonde politieke conceptie. Het feit ech ter, dat de Nederlanders deze idee voorstonden en haar zelfs ten dele ver wezenlijkten, moest haar, vooral na het federale overleg, dat in October 1948 in Den Haag plaats vond, compromitteren in de ogen van de republikeinen. Een consequente, logisch doordachte politiek eiste, toen Nederland op deze weg zo ver was doorgegaan, vóór alles het vasthouden aan een overgangstijd, aan een periode dus, waarin wij in goede samenwerking met de Indonesiërs bij het verdere afbouwen van hun onafhankelijk heid, de gelegenheid zouden hebben ge had, deze gecompromitteerde idee weer te zuiveren. Dit zouden wij verplicht zijn geweest tegenover de talrijke Indonesi ërs, die zich, te goeder trouw in onze politiek hadden laten betrekken. Hoe dilettantistisch het project, waarin de vervroegde overdracht van de souverei- nïteit als een ..trouvaille" werd gelan ceerd, was. hebben de gebeurtenissen bewezen. Wij lieten een verdachte federa tie achter, zonder haar te kunnen be schermen. Hoeveel verder de Indonesiërs, die als politici dachten, hebben gezien, dan onze mensen die juridisch redeneerden, zullen de historici later met veel belangstelling opmerken, evenals het markante feit. dat dit project oorspronkelijk in Makas sar werd uitgebroed. De deelstaten gin gen onder en de federalisten werden de dupe, evenals de Ambonezen en alle min derheden. Ook Hamid kwam voor de de bacle te staan van een politiek, waaraan hij zozeer had meegewerkt, dat hij er door werd gecompromitteerd. Men kan zich zijn ontgoocheling en verontwaardi ging voorstellen, toen hij moest ervaren, dat het deugdelijk in de grond vastge- gestelde beginsel van het federalisme op een volkomen onwettige wijze werd ter zijde gesteld. In zijn pleidooi zeide hg, nu nog verbitterd, dat hij door zijn land genoten was bedrogen. Velen van zgn medestanders berustten en lieten zich min of meer smadelijk verdringen, zoals in Oost-Indonesië, waar een jong luitenant als Andi Azis de zondenbok werd voor zijn wankelmoedige meerderen. Het is niet aan ons om hen die niet voor hun zaak stonden, aan te vallen. Te pgnlijk klinken ons nog de verwijten in de oren, die wij toen hoorden van een hoogstaand en hooggeplaatst Indonesiër, die vertrouwen in ons had De onstuimige, spontane Hamid was niet van dit kaliber. Hij kon zich bij het de handschoen op, niet als een bekwame ge raffineerde politicus, daartoe was hg in die dagen nog onvoldoende gevormd. Hij verzette zich als een verontwaardigd soldaat. Daardoor toonde hij meer karak ter dan zij die eenvoudig versaagden. Maar hg maakte daarbij een politieke en psychologische fout, toen hij zich ver bond met de in Indonesië verfoeide vreemdeling, Westerling. Daardoor ge raakte hij ook in een gezelschap waarin hg niet paste en in een sfeer die tot criminele zaken uitlokte. Onder deze om standigheden was er voor hem onder een hevige emotionele spanning weinig toe nodig om te komen tot de „dolle streek", die drie jaar later, toen zij werd beoordeeld door een achtbaar college van rechters, het karakter had aangenomen van een ernstig misdrijf, waarover hij terecht berouw betoonde en waarbij hij zich verheugde, dat het niet tot uit voering is gekomen. De druppel, die toen bij hem de beker deed overlopen, weegt nu wel zwaar in de schaal der gerechtigheid. En ook de straf is, als men let op de vele dolle streken, die gedurende een revolutie wor den uitgehaald en op de vele gruwelijke afdwalingen van anderen die hun daden volvoerden, niet gestraft werden en ook Onheilsberich ten uit Oostenrijk VRIEND ADEBAR, de ooievaar is een graag geziene gast in vrijwel alle Europese landen. Laat er een stuk bijgeloof in zitten, een uit oude tijden stammend vertrouwen, dat een ooievaarsnest op bet dak de woning tegen onheil beschermt, de uivers hebben er eeuwenlang van geprofiteerd. Reeds in tijden dat er van vogelbescherming, in de betekenis die wij er tlians aan hechten, nog geen sprake was, werden er strenge straffen afge kondigd tegen onverlaten, die het zouden wagen een ooievaar ook maar een veer te krenken. Trouwens, laten we eerlijk zijn: als in het prille voorjaar de uiver weer staat te klepperen op zijn nest op het kerkdak of achter de hoeve, dan welen wij immers, dat de lente voor de deur staat, dat Thialf zelfs met hagel en sneeuw zijn tanende macht niet zal kunnen handhaven, doch weldra smadelijk de aftocht zal moeten blazen. Maar het begint er bedenkelijk op te lijken, dat bet tijdstip nabij is, aarop we vergeefs zullen uitzien naar de komst van de langbenige lente boden. Steeds meer nesten blijven in het voorjaar onbewoond en zelfs als een nest nog wel wordt betrokken, gebeurt het maar al te vaak, dat er geen jongen worden groot gebracht. Kortom, er is gegronde reden voor ernstige ongerustheid over de toekomst van de ooievaar als broedvogel in Neder land. OVER het algemeen is het heel moei lijk om nauwkeurig vast te stellen of het een vogelsoort niet voor de wind gaat. Betrouwbare cijfers over hun aantallen zijn maar zelden beschikbaar. Wat het verleden betreft, geldt dit ook voor de ooievaar. Uit oude geschriften en van afbeeldingen van steden en dor pen weten we. dat de ooievaar vroeger een zeer talrgke broedvogel moet zijn geweest. Vrijwel geen stad, of zij telde meer dan één ooievaarsnest binnen haar wallen en ook in de dorpen was de ooievaar een graag geziene gast. Maar hoe groot het aantal precies is geweest, weten we niet. Wél, dat in 1769 en om streeks 1857 een plotselinge, opvallende achteruitgang is vastgesteld. Nauwkeurige cijfers omtrent de in Ne derland broedende ooievaars hebben we pas uit 1934. Toen waren het 274 paar tjes. Een getal dat. zodra het bekend werd, bezorgdheid wekte bg de voge laars, omdat niemand had verwacht, dat het zó klein zou zgn. Maar ziet: in de daarop vólgende jaren steeg het aantal bewoonde nesten, zonde rdat we precies wisten waar we dit aan te danken hadden, vrg opvallend. En toen in 1939 mr Fr. Haverschmidt opnieuw een telling organiseerde, bleken er 312 bewoonde nesten te zijn. In Friesland, dat in 1931/ met een totaal van 60 nesten al aan de kop ging, bleken er in 1939 zelfs 10 beiooonde nesten te zijn. Ook 1940 is een goed jaar geweest voor de uivers, al weten we niet precies, hoeveel er toen in Nederland hebben gebroed. Maar in de oorlogsjaren is het hard bergafwaarts gegaan en naar schatting waren er in 1945 nog maar 150 of 160 nesten bewoond. De afdeling Natuur en Landschap m het Staatsbosbeheer heeft in 1950 een nieuwe telling over het gehele land georganiseerd, die zó nauwkeurig was, dat we veilig mogen aannemen, dat vrij wel geen enkel bewoond ooievaarsnest onopgemerkt bleef. In geen geval is de telling te hoog en in het ongunstigste ge val is zij vgf pet te laag. Dr M. F. Mörzer Bruyns was zo welwillend ons inzage te verstrekken van het rapport, dat eerlang over deze telling zal worden gepubliceerd. Daar uit blijkt, dat het aantal bewoonde nesten in 1950 nog slechts 85 be droeg, dat is iets meer dan 21 pet van het aantal in 1939 getelde nesten. Een achteruitgangdie werkelijk on rustbarend moet worden genoemd. HET vervelende is, dat we zelfs niet bij benadering weten, waaraan deze achteruitgang moet worden toege schreven. Het verschijnsel is allerminst beperkt tot Nederland. Ook elders is het aantal ooievaars zeer sterk gedaald, Natuurlijk zgn er vele veronderstellin- (Ingez. med.-advertentie) pijptabak nooit gestraft zullen worden, zeer zwaar, Maar volgens de normen van het rechtsgevoel, zoals dit op het ogenblik in Indonesië bestaat, was zij dit niet. Evenwel, er kan een tgd komen, waarin men in Indonesië zal beseffen, dat het federalisme historisch moet worden ge zien als een onafscheidelijk deel van de evolutie der onafhankelijkheidsgedachte. Begrgpt men daarginds eenmaal, dat een deel van het Indonesische volk die weg wel moest gaan, dan zullen ook de nor men van het rechtsgevoel veranderen. Men begint daar reeds tot dit besef te komen. Immers, het ziet er naar uit. alsof men Hamid niet ongaarne een ver mindering van straf zou gunnen. Maar dan zou hij door een verzoek om gratie onderwerping moeten tonen. Voor Sultan Hamid, die zgn fouten ruiterlijk heeft er kend. zal dit moeilgk zijn. Immers zo doende zou hg ook zgn karakter, zijn houding, het recht dat hij aan zijn zijde had er. de zaak die hg toen voorstond, moeten verloochenen. gen geuit omtrent de oorzaken van deze achteruitgang. Een zeer aannemelijke leek de mededeling, dat duizenden ooie vaars in Afrika om het leven komen door het eten van vergiftigde sprinkha nen. De vogels plegen de wintermaanden door te brengen in Zuid-Afrika en zowel daar. als op de heen en terugreis, zouden deze vogels, van wie bekend is dat zg graag insecten eten, het slachtoffer worden van insecticiden, die worden ge bruikt ter bestrijding van sprinkhanen plagen. Maar hoewel er een onderzoek is ingesteld, is deze beschuldiging nooit be wezen. Nu komen er uit Oostenrgk, waar in 1934 nog 118 bewoonde nesten zgn ge teld berichten, dat daar opvallend wei nig ooievaars zijn teruggekeerd. En de vogels die wél zijn verschenen, maken Vlissingen wapent zich tegen herhaling van stormramp Hoop op inschakeling in helicopterverbinding (Van onze correspondent) In de vergadering van de Vlissingse gemeenteraad bleek gisteren, dat de gemoederen van vele Vlissingers zien nog in sterke mate bezig houden met de vraag, of een herhaling van de stormramp te verwachten zou zgn en vooral, of er iets gedaan kan worden om dit te voorkomen. De wethouder van gemeentewerken, de heer M. A. van Popering, heeft gisteren uiteen gezet, dat het gemeentebestuur de brandende kwesties ernstig bestudeert. Met name gaat het om de Vissershaven en de afsluiting daarvan. De sluizen voor deze haven zullen zeker moeten worden verbeterd evenals het terrein eromheen. In de rampnacht is namelijk veel water over en om de sluizen heen in de Vissershaven terecht gekomen, die ten slotte overliep, waardoor de laaggelegen delen van de stad daar achter onder water kwamen te staan. Ook de keermuren om de zgn. Voor haven zullen moeten worden verhoogd evenals de Marinedam, een laag ge deelte in de zeewering tussen de oude stad en het zgn. Eiland. Er zal voorts op worden aangedron gen de paalhoofden te herstellen. Een andere belangrijke kwestie, welke in deze raadsvergadering nog aan de orde kwam, was die van de helicopter verbinding RotterdamBelgië, waarin men graag Vlissingen opgenomen zou zien. De burgemeester deelde mede, dat B. en W. reeds in Januari hierover con tact hebben opgenomen met de Sabena en de minister van Verkeer en Water staat. Er is een terrein uitgekozen aan de rand van de stad, dat zeer geschikt zou zijn voor hel,copters. Voor de Vlis singse bedrijfsleven acht men de verbin ding van groot belang. Het wachten is thans op het antwooi-d van de minister, die het terrein als luchtvaartterrein zal moeten aanwijzen, en van de Sabena die zal moeten beslissen of Vlissingen een tussenstation op haar lijn van Relgië naar Rotterdam kan worden. een lusteloze indruk en bouwen slordige nesten, die ze vaak ernstig bevuilen. Dit laatste wijst op een slechte ge zondheidstoestand en natuurigk zgn ook de vergiftigde sprinkhanen weer op de proppen gekomen. Overigens nog altijd zonder enig bewijs, hetzij van de juist heid van de veronderstelling, hetzij van het tegendeel. Het is nog iets te vroeg om met ze kerheid te kunnen zeggen, of ook de Nederlandse ooievaarsbevolking een nieuwe slachting heeft ondergaan. Zelfs na de eerste Mei plegen er nog wel ooievaars uit het Zuiden terug té keren. Voorlopig weten we, in het Land van Heusden en Altena en bij Utrecht zijn reeds ooievaars op hun nesten gesigna leerd. Met belangstelling zien wij echter mededelingen over de overige Neder landse nesten tegemoet. Wie daarom trent gegevens kan verstrekken aan de afdeling Natuurbescherming en Land schap van het Staatsbosbeheer (J. H. Kemperstraat 3, Utrecht), zal daarmee deze dienst (en willicht ook de ooie vaars) een dienst bewijzen. Want we hopen nog altijd, dat er voor de onrustbarende achteruitgang een verklaring zal worden gevonden, die het mogeigk zal maken de oorzaken weg te nemen. Daarvoor zullen wij echter over zoveel mogelijk nauwkeurige gegevens moeten beschikken. CANTECLEER FEESTELIJKHEDEN INLEIDEN (Van onze correspondent) Leiden, 25 April Het lijkt wel, of het voorjaarsweer althans de voorjaarstijd uitlokt tot feestelg'kheden, maar voor Lelden komen daar nog omstandigheden bg Volgende week bestaat het Openbaar Slachthuis vijftig jaar. welk feest samenvalt met het zestigjarig bestaan van de Keuringsdienst voor Waren. Ter gelegenheid hiervan zal in het slacht huis een grote slagersvaktentoonstelllng worden gehouden. In dezelfde week houdt de Leidse mid denstand een bloemenbraderle. Een ander jubileum is dat van de Leidse Duinwatermaatschappij, die 75 jaar geleden werd opgericht. Ter gelegenheid hiervan zal o.m. de Leidse waterschuit een tocht maken, welke schuit 75 jaar geleden dagelijks van Kijkduin naar Leiden voer met 25 m3 water aan boord. Een van de water schuitschippers is nog in leven, De thans 94-jarige J. Schravendgk zal a.s. Woensdag op de historische waterschuit een ereplaats krijgen. TOrSTN ROOKS De ingenaaide her- IUL.51IN £>\JUJS.o drukken (Pocket, Penguin. Signet, Bantam, etc.) hebben de wereld veroverd. Daarnaast bestaan er natuurigk nog altijd de degeigke, stevig gebonden edities, doch steeds meer komen de Engelse uitgevers tot de conclusie dat er plaats is voor iets daar tussen, dus in de geest van onze Sala mander- en Nimmer-Dralend reeksen. Verleden jaar hebben wij de zeer ge slaagde Mermaid Books van Michael Joseph aangekondigd (waarin intussen reeds weer verscheidene nieuwe en vaak zeer goede delen verschenen zijn) en thans komt Heinemann/Nederland met een speciaal voor het continent bestem de reeks. Tocsin Books genaamd. Deze boeken zg'n goed gedrukt op redelijk papier en gebonden in een met een soort verbandgaas overtrokken cartonnen bandje. De prijs is dezelfde als de Mer maid Books. Als eerste delen in de nieu we reeks hebben wg" ontvangen Landfall, a Shannel story van de populaire Nevil Shute. een grote detective van Ellery Queen, The king is dead, en een double- volume: The naked and the dead van Norman Mailer, dat geen commentaar meer behoeft. Juist voor een aardig en niet te kostbaar cadeautje lenen deze boeken zich bij uitstek. G. S. (Ingez. med.-advertentie) Reis voordelig per spoor in FRANKRIJK door gebruik making van de TOERISTEN RETOURS j w met een REDUCTIE VSn Aw fleen en terug 0 I voor 2"®° km V3I"I 3VI 0 fjeen en terug REISROUTE NAAR KEUZE (onderbreken van de reis mogelijk) it Het retourgedeelte MAG NIET vóór de 6® DAG worden gebruikt f— Voor alle Inlichtingen wende men zich tot ae Reisbureaux en de Franse Toeristen Service 128. Rokin.Amsterdam ta kus i MUilt tM M(Dl R LAND A Een en twintigste verantwoording van alsnog aan het Algemeen Handelsblad toegezonde bijdragen Groot-Loge van Duitsland (W.) van de orde van Odd Fellows 1355,85; Mw W. J. G.. A'dam, ƒ500; Usïnes Bever. St Dié (Vosges), ƒ380.10; Glens Falls Insurance Company, New York, ƒ150, bewoonsters van- „Zwaanwgek", Nigte- vecht, ƒ25; M. L., A'dam. ƒ25; Anneke en Tonko. Bilthoven, ƒ8.50; E. O.K.. A'dam, ƒ5: F. W. B., A'dam, ƒ2.50; C. J. S.. A'dam, ƒ2.50; G. V., A'dam, ƒ3; W. S., Haarlem, 2,40. (Ingez. med.-advertentie) K J||AA ■V*! 384 controles gedurende de productie maken van de MICHEUN BAND De Nederlandse kwaliteitsband GEFABRICEERD TE *S-HERTOGENBOSCH EEN te Utrecht geves tigde onderneming, die vooral bekendheid ge- bezit in de wetenschappe lijke wereld, bestaat 10 Mei a.s. tweehonderd jaar. Het is de drukikerg en uit geversmaatschappij v/h Kemlnk en Zoon N.V. Van de hand van de historicus en bibliograaf G. A. Evers zal dan een gedenkboekje verschenen. Het betreft immers een jubileum van de oudste Utrechtse druk kerij Op twaalfjarige leeftgd is Dirk Kemink, een van de vijf zoons van de weduwe KemlnkJanssen te Does burg, als „letterzetter knecht" begonnen. Zeer waarsohgnlijk om zelf een zaak te kunnen beginnen, kocht hg twee jaar na aan komst ln Utrecht (1751) het burgerrecht der stad, terwijl de jongere broer Willem hem al spoedig in de Domstad gezelschap moet hebben gehouden. Be gin 1757 ds er sprake van een werkplaats, winkel en woning van Derk Kemink in de zhoutensteeg. Daar overleed Derk op 80-jarige leeftijd en werd hij de 2de December 1798 uitgedragen om in een eigen grafkelder in de Geertekerk te worden bijgezet. In het begin van 177 was de leiding van het druk- kersbedrgf aan een zoon Eens stond voor klanten in boek winkel ook koffietafel gereed van Derk overgedragen- In het Centraal Museum te Utrecht bevindt zich nog een plano drukwerk in zwart, geel en rood uitge voerd. Het werd „tot lof van de edele boek-druk- konst, gezet ter gelegen heid van het opnemen der boekdrukkersproeve van Hermanus Hendrikus Ke mink door heren dekens en overlieden binnen Utrecht." Interessant ie de geschie denis van het bedrijf in de periode einde achttiende en begin negentiende eeuw. In de Franse tiid werd Kemink beschuldigd van het druk ken van „oproerige liedjes" en in opdracht van de di recteur-generaal van poli tie te Amsterdam gevangen gezet. Hermanus Hendri kus stierf in 1832, nadat hij sedert 1816 „buiten be roep" had geleefd. De zoon Ni col aas bracht de zaak over naar een rui mer pand aan de Neude en de Haarlemse uitgever Kru- seman, die begin negen tiende eeuw de Nederlandse boekhandel bereisde, rap porteerde eens „Ons heugt nog de tijd. dat er bij de firma Kemlnk op markt dagen niet te denken viel aan afrekenen, omdat Ke mink en zijn echtgenote beide op die dagen veel te veel te doen hadden met boeren en boerinnen uit den omtrek, die daar „testa mentjes" kwamen kooipen en zich onderwijl te goed deden aan de toebereide koffietafel". De firma ging een nieuw leven tegemoet, toen zg ge vestigd werd in het monu mentale pand Domkerkhof (1840). Waren het in de bijna negentig jaar, waarin de Keminks te "Utrecht had den gewerkt, voornamelijk kleine uitgaven geweest en dan vooral van orthodox- godsdienstige aard, op het Domplein zou een geheel nieuwe periode beginnen. De ligging dichtbij de uni versiteit zal ertoe hebben meegewerkt, dat de weten schappelijke kringen in de Domstad spoedig groot vertrouwen aan de Keminks schonken. De godsdienstige uit gaven genoten echter grote vermaardheidgenoemd mogen worden de herdruk ken der Heldelbergse ca techismus- Bekend is ook het A.B.C. of Haneboekje, een leerboekje, waarvan slechts één druk van 1818 bewaard bleef. De ultgeverg kreeg haar ander karakter nadat dr H. H- Kemlnk als deelgenoot was opgetreden. Begonnen met de geschriften van stu diegenoten, groeide één fonds, dank zij persoonlijke relaties en omgang met ge leerden tot één der beste in den lande. Door geschrif ten, m het bg zon der op godgeleerd-historisch ge bied, handhaafde Kemink zijn naam in de weten- schappeigke wereld. Wegens het ontbreken van een opvolger ln rechte lg'n, ging de leiding over ln handen van Keminks zwa ger, de medisch doctor C. C. J. de Ridder. Tot in 1936 is het bedrijf door diens nakomelingen be stuurd. Thans is de heer S. A. de Jager directeur. De kern der oude zaak. in 1936 in een naamloze vennootschap omgezet, werd geheel gemoderni seerd. Op onvergankelijke wijze blg'ft daaraan verbon den de naam van de eerste president-commissaris de heer K. H. Broekhoff. de békende politie-deskundlge, die in 1946 is overleden. Thans zijn commissarissen mr G- A. Diepenhorst en mr W. Derks. Ter gelegenheid van het jubileum wordt een recep tie gehouden op 11 Mei des middags in hotel des Pays B"c te Utrecht. Portugese oppositie vraagt rechten 72 vooraanstaande leden van de Portugese oppositie hebben Donderdag president Craveïro Lopes gevraagd het wettige bestaan van een „oppositie comité" te erkennen voor de algemene verkiezingen in October. In een schrij ven aan de president verzoeken zij om opheffing van de perscensuur in de verkiezingsperiode en om dezelfde rech ten als aanhangers van de regering op spreektijd voor de radio. Ook willen de WIJ zijn in de tijd tussen Pasen en Pinksteren. Wij denken aan wat het laatste hoofdstuk van het Johannes-evangelie vertelt: het is een prachtig symbool van ons eigen leven. Wij lezen daar. hoe de door Jezus' dood ontmoedigde leerlingen weer moed krijgen: door Zgn verschgning bij het meer van Tiberias. Op voorstel van Petrus hadden Ter overdenking hun handwerk weer opgevat, zij waren opnieuw aan het vissen gegaan. Enerzijds was dit goed. want ledig heid is des duivels oorkussen. Bij de pakken gaan neerzitten is altgd slopend voor de levensenergie. Ander zijds is het. als een terugkeer tot het •mde ambacht, een teken van hun moedeloosheid, ja bgna van wanhoop. En in dien nacht v-ngen zg' niets". In daarmede zitten wij meteen midden n de practgk: ploeteren en zwoegen ledige netten. Iedere dag dezelfde -.'gemeten plichten en resultaten -ii al'en ervaren wel eens de tragiek van dit aardse bestaan. De eentonig- he d van het alledaagse en de kringloop der dingen met ziin gedroomde kansen en foutieve calculaties, dat alles te zanten laat een weeë nasmaak achter. En dan staat er een onbekende bede laar aan de oever, die om eten vraagt Dat moet er nog net bg komen. Bij alle eigen misère moet ge ook nog aan philanthropic gaan doen. Ja. dan is het wel even heel moeilijk om niet kriegel te worden. Maar als wg dan even door die zure appel heen bijten, dan ont dekken wij wat nieuws. De oproep in de krant, de steun-aanvrage in de brievenbus, de oogopslag van het kind, dat naïef-brutaal, argeloos-moedig het zijne komt opeisen, dat alles spreekt ons van de onbekende bedelaar aan de oever, die eenmaal predikte: „Armen hebt gij altijd bij u". Ach, de leerlingen wierpen een nacht lang de netten uit en vingen niets. En de wijsgeer doorvorst de diepten der wereldraadselen en de netten blijven leeg'. Menig mens is veel meer wgsgeer dan het zo lijkt. En als ge dan peilt en vorst om een antwoord op te diepen op het waarom van uw kruis, dan is daar telkens weer geen ander antwoord, dan die ongenode gast met zijn heer lijke onvermijdelijkheid, Jezus vroeg: „hebt gg niets te eten?" En hij gaf een vangst van 153 vissen. Welk een symboliek! De onherkende Jezus vraagt. Altijd weer dat gebedel aarbg ge wrevelig wordt. De herkende Jezus schenkt gaven, wordt Weldoener. En ook: als wij het knagende ..waar- Tin". dat zich vastbijt aan de ziel. los scheuren en van ons werpen en ge- ■vMlig antwoordloos blijven, dan volgt nr een blijde herkenning. Geloven is vertrouwen, dat God altg'd "og een laatste troef in handen heeft. Het kreunende vaderhart van Abraham vond een ram. De worste'ende Jacob vond een verzoende broeder. Elia in t>on?ersnood vond raven: altijd anders, altiid onverwacht, altijd stimulerend. Geloven is aanvaarden, dat God achter Golcotha een Paasmorgen in -?<=erve heeft. De armzalige eentonigheid wordt verdreven, en er komt weer doel. vaart ?n roening ln ons bestaan. De opstan- i;ngsverhalen zijn het getuigenis, dat de Zon er is achter de wolk, het ge tuigenis der gouden randen. Naarden-Bussum W. J. MANGER oppositieleiders aan het toezicht op de verkiezingen in dezelfde mate als de regering deelnemen. Tot de groep be horen professor Egas Monlz, winnaar van de Nobelprijs 1952 voor genees kunde en generaal Norton de Matos, presidentscandidaat van de oppositie in 1949. Dijkherstel in bloemenmozaiek DE RAMP van 1 Februari inspireerde idijk, waar de golven Tegenaan rollen, de makers van dit bloemenmozaiek telHet zal meedingen naar de prijzen w de Hillegom, voorstellende een gedichte* wedstrijd om het fraaiste mozaïek.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1