ZIJ KREGEN SLECHTS EEN DERDE fly BE A Gerepatrieerden en hun polissen Brieven aan de redacteuren LEZERS SPREKEN Zaterdag 25 April 1953 ELSEVIERS WEEKBLAD 7 Verreweg de meeste Nederlanders die na de capitulatie van Japan en in de jaren die daarop zijn gevolgd uit In donesië terugkeerden naar Nederland waren alles kwijt. Hun huis, hun meubi lair, kleding, een bloeiende zaak. En hier in Nederland vaak geknakte gezondheid, veelal geen kans om nog in het arbeids proces te worden opgenomen. Van de zijde der regering is voor deze mensen uiterst weinig gedaan. Geen of een onbetekenende rehabilitatie-uitkering, geen vergoeding voor geleden oorlogsschade, maar wèl kortingen op pensioenen. Dit alles is des te schrijnender tegenover de regelin gen die voor Nederlanders in Nederland werden getroffen. Voor sommigen van die groep Neder landers uit Indonesië was er een lichtpunt de verzekeringen. Velen immers hadden één of meer polissen. En nu was men dan door de oorlog weliswaar alles kwijt en men kreeg niets vergoed, maar de polissen waren er. Men kon van het bedrag dat deze polissen opleverden niet leven maar men kon er zich van inrichten of men kon er een bepaalde tijd van rondkomen. In ieder geval was dit dan een som die niet verloren was, die men niet voor niets gespaard had. Helaas gaat ook dit niet op althans lang niet voor allen die een of meer polissen be zaten. Hier volgt een fragment uit een der vele brieven die wij over dit onderwerp ont vingen „In 1930 sloot ik een verzekering af. In 1940 begon die uit te betalen. Na de overdracht vermoedelijk na de.monetaire saneringsmaatregelen, Red.) gaf de maat schappij mij kennis dat zij in den vervolge in roepiahs zou betalen, dat is dus 1/3 van het mij verschuldigde adres in Neder lands geld. De polis was gesteld in Ncd.- Ind. valuta, omdat er in 1930 over enig verschil niet werd gedacht. De Nigeb adviseerde mij niet te accepteren en nu betaalt de maatschappij niets uitzij wil wel betalen schreef ze) als zij veroor deeld wordt. Dat is gebeurd doch nu gaat ze weer in hoger beroep. En wü kunnen maar wachten." Zo zijn er vele gevallen, Er zijn gelukkig ook verzekeringsmaatschappijen die een redelijk standpunt hebben ingenomen. Maat schappijen die sociaal besef hebben getoond door op ruime schaal omzetting in Neder lands courant aan te bieden of op aanvraag toe te staan. Vermoedelijk stonden ook deze maatschappijen principieel op het standpunt, dat zij hiertoe wettelijk niet ver plicht waren. Maar goed, het geeft des te meer voldoening dat z\j deze maatregel toch genomen hebben. Ten hoofdkantore. Niet alle maatschappijen evenwel hebben dit royale standpunt ingenomen,. Wij hebben het voorbeeld van een maat schappij die na de bezetting van Nederland, dus na Mei 1940, in Indonesië niet meer uitbetaalde want, zo zei men, de in Neder land getekende polissen geven aan dat de verzekerde bedragen ten hoofdkantore van de maatschappij moeten worden uitbetaald en dat was in Nederland. De middelen tot dekking van de verplichtingen van de maat schappij bevonden zich immers ook in Nederland. Dit standpunt werd plotseling gewijzigd na de monetaire maatregelen van de Repu bliek Indonesia in Maart 1950. „Toen zei deze zelfde maatschappijwij zijn u geld schuldig in Indonesisch courant, die schuld betalen wij dus in Indonesië. Toen waren er, jn tegenstelling met Mei 1940, wel mid delen om in Indonesië tc betalen. Dat was toen uiteraard voordelig. Voor de verzeker den dus de roepiahs in Djakarta, voor de maatschappij de in Nederland berustende beleggingen, voornamelijk Indische lenin gen. en dat zijn door dc pari-clausule even zovele Nederlandse guldens. Beleggingen die uiteraard gevormd zijn uit de premies der verzekerden. Wij kunnen deze houding niet bewonderen. Een circulaire De kwestie der „Indische levens verzekeringspolissen" staat mo menteel in het brandpunt der belangstelling. Helaas is zij niet alleen een brandende, maar voor velen ook een schrijnende zaak. Want voor tal lozen. die uit Indië terugkeerden, is het feit, dat z\j tengevolge der va- lutaciausule niet de uitkering in Nederlands geld ontvingen, waarop zjj zovele jaren hadden gerekend, een bittere teleurstelling. Hun wedervaren en hun gevoelens vinden uitdrukking in het nevenstaand artikel van de heer A. W. Colijn. Gezien het belang van dit vraag stuk. niet alleen voor de betrokken polishouders, maar ook voor de ver- zekeringinaatschappijen en zeker niet in de laatste plaats, voor ïtlle ver zekerden. kwam het ons wenselijk voor ook voor dc wederpartij de ge legenheid te geven het standpunt de- verzekeringmaatschappijen uiteen te zetten. - Red. om polissen vervallen te verklaren omdat gedurende de bezettingstijd, toen dus de Ne derlandse bevolking van Indonesië honger leed en stierf in dc Japanse kampen, de premies niet waren betaald Dit was uiteraard een zo duidelijk geval van overmacht, dat geen enkele behoorlijke maatschappij er ook maar over gedacht heeft om deze polissen als vervallen te beschou wen. Er is niettemin een maatschappij geweest die dat wel gedaan heeft. Gelukkig heeft in deze gevallen de rechter ingegrepen en toen zijn deze polissen uitbetaald. Een sociale taak Het is al met al van een tweetal maat schappijen allerminst een fraai standpunt. Misschien is het wel formeel te verdedigen maar men had hierbij moeten bedenken dat verzekeringsmaatschappijen ook een sociale taak hebben. Hoe dan ookbij de slagen die aan de gerepatrieerden zijn toegebracht door het niet doorbetalen der salarissen en ook door het niet tot stand komen van een oorlogs schade-regeling, is voor velen nog gekomen de slag toegebracht door het feit, dat dc ver zekeringspolissen, waarvoor jarenlang was gespaard, ten slotte slechts een derde deel opleverden van wat men In goede guldens bijeen had gebracht en het is wel bijzonder pijnlijk dat de armoede waarin vele gerepa trieerden leven mede te danken is aan het feit dat een tweetal grote verzekeringsmaat schappijen moreel heeft gefaald. Sommigen hebben dit genoemd de ge nadeslag die aan een aantal gerepatrieer de gezinnen, die het anders nog wel had den kunnen redden, is toegebracht. A. W. COLIJN De Voorlichtingscommissie uit het Levensverzekeringsbedrijf van de Ned. Ver. ter Bevordering van het Levensverzekeringwezen doet ons naar aanleiding van bovenstaand artikel het volgende schrijven toe komen De devaluatie van het Indonesische be taalmiddel is één van de vele nood lottige uitvloeisels van hetgeen zich na de oorlog rondom Indonesië heeft afge speeld. Indien de heer Colijn er zich over beklaagt, dat de overheid zo weinig heeft gedaan, om de gevolgen van deze tragische geschiedenis voor de daardoor benadeelden te verzachten, dan doet hij dat terecht. Doch houdt dit nu in, dat er op dit terrein een taak ligt voor de particuliere levens verzekeraars? In het bovenstaande artikel wordt gesteld, dat de verzekeraars de -in Indonesische valuta luidende polissen eigen lijk voor het nominale daarin uitgedrukte bedrag in Nederlandse guldens moesten honoreren met verwaarlozing dus van het inmiddels ingetreden waardeverschil tussen deze beide muntsoorten. Doch wat, indien zich het omgekeerde had voorgedaan, en de Nederlandse munt ten opzichte van de Indonesische was gedevalueerd? Stellig zou dan volkomen terecht overigens zijn standpunt zijn geweest„gij, verzekeraars, hebt nu eenmaal met de verzekerden in Ind. Crt. gecontracteerd gij zijt dus ge houden U in deze valuta van Uw verplich tingen te kwijten, resp, de tegenwaarde daarvan in Ned. Crt. aan de verzekerden te voldoen". Zo hebben de maatschappijen dan ook en vanzelfsprekend gehandeld ten opzichte van de verzekerden, die met haar hadden gecontracteerd in valuta zoals de Amerikaanse, de Antilliaanse en Suri naamse ten opzichte waarvan de Neder landse gulden een waardevermindering heeft ondergaan. En wat zou het standpunt moeten zijn, indien het straks, door een ongelukkige ont wikkeling van het wereldgebeuren, hier te lande eens mis mocht lopen, net potentieel zo veel rijkere Indonesië daarentegen een tijdperk van grote bloei tegemoet zou gaan? Binnen de looptijd van de thans nog van kracht zijnde polissen kan er nog veel ge beuren! Moet het dan weer anders? Is het niet duidelijk, dat wanneer men eenmaal de rechte weg verlaat, in reinste willekeur ver valt? De verzekerden hadden het bij het sluiten van de verzekering voor het zeggen in welke valuta zij hun polissen wensten te doen luiden. Is het nu die keuze achteraf ongelukkig blijkt te zijn geweest redelijk, te verlangen, dat de verzekeraar voor de gevolgen van die ongelukkig gebleken keuze opkomt? De enig juiste weg is en dat geldt voor beide partijen dat men zich onder alle omstandigheden houdt aan de gulden regel „pacta sunt servanda", d.w.z. dat men zich moet houden aan hetgeen men is overeen gekomen. Laat men die regel los, dan raakt alles op losse schroeven, dan weet uit eindelijk niemand meer waaraan hij toe is en verzinkt men in willekeur. Zo moet ook de vraag of een devaluatie de verzekeraar, in verband met zijn dekkingspositie, uit eindelijk nadeel heeft berokkend of voor deel beeft gebracht in verband met de devaluatie van de Indonesische valuta deden beide gevallen zich voor volledig buiten beschouwing blijven. Zou iemand aan de zijde staan van een levensverzeke raar, die minder zou uitkeren dan de werke lijke tegenwaarde in Ned. Crt. van zijn in Ind. Crt. luidende verplichtingen, met het motief, dat hij door de plaats gehad hebben de ontwaardering van die valuta aanzien lijke schade in zijn maatschappijvermogen heeft geleden? Néén immersterecht zou hij dit motief met verontwaardiging ver werpen en aan die verzekeraar toevoegen „die schade is Uw zaakzij regardeert Uw verzekerden nietdeze hebben hun ver kregen rechten daaraan moet ge voldoen, welke ook van de wijziging in de waarde verhoudingen der valuta's de terugslag op Uw financiële positie geweest moge zijn zó zijn nu eenmaal de regels en daaraan moet ge U houden". Geheel accoord! doch gelden deze regels nu opeens niet meer indien in bepaalde gevallen de zaak anders om ligt? Dit is in redelijkheid niet vol te houden. Dat zou een meten met twee maten worden. Waar zou het trouwens heen gaan. indien de interne financiële omstandigheden der maatschappijen zouden worden gepro moveerd tot maatstaf voor de bepaling van hetgeen, waartoe zij gehouden zijn. Om de zaak niet te vertroebelen, beperk ten wij ons in het bovenstaande alleen tot de principiële kant van deze zaak en gingen wij op een aantal feitelijke mededelingen van het bovenstaand artikel niet verder in. Wij kunnen evenmin de houding bewon deren van een andere maatschappij die in 1939 voor een bedrag van 7.000.000 ver plichtingen had in Indonesië, 6.000.000 daarvan was belegd in Nederlandse guldens. 1 millioen in Ned.-Ind. courant. Dit was een goede politiek. Vele Nederlanders immers keerden na het beëindigen van hun carrière uit Indonesië naar Nederland terug en dus werd slechts een zeer beperkt deel van de uitkeringen verschuldigd in Indonesië. Verre weg het grootste deel zou moeten worden uitgekeerd in Nederland. Toen nu na de oorlog duizenden Nederlanders naar het moederland terugkeerden, leek de situatie gunstig. De teruggekeerden betaalden, voor zover zij daartoe in staat waren, hun ver dere premies hier, dus in Nederlands cou rant en wie nog in Indonesië zat kon de premies overmaken naar Nederland. Trou wens ook de verzekeringsmaatschappijen konden naar Nederland transfereren en zul len dat zeker ook gedaan hebben. Toen kwam de monetaire maatregel van de Republiek Indonesia en de betreffende maatschappij zond onmiddellijk e«n circu laire rond waarin werd gesteld dat voortaan de verzekerde bedragen in Nederland ook slechts voor 1/3 gedeelte van dc nominale waarde zouden worden uitbetaald. Van de zijde der verzekerden werd er uiteraard op gewezen dat a. de voor-oorlogse reserves voor verre weg het grootste deel in Niederland waren, b. dat de maatschappij vergunning had gekregen van het deviezeninstitwut om de na-oorlogse betalingen naar Neder land over te maken, c. dat verzekerden na de bevrijding in Nederlands courant hadden doorbe taald. Niettemin achtte de maatschap^nj zich niet verplicht omzetting in Nederlands cou rant toe tc staan. Er is ook getracht, voor zover ons bekend slechts door een enkele maatschappij, om te ontkomen aan claims Kan weduwen. Men heeft nl, geprobeerd KUNT ZIEN WAAR U VLIEGT Doordat de vensteri onder de hoge Tien gel rijn aangebracht, is het n« root elke passagier mogelijk de wereld aan zijn voeten te zien, terwijl hij lnroeuj van zijn cocktail geniet. Snel en op grote hoogte vliegend in air-conditioned cabines, met vlotte bediening - wat zon U beter kunnen wensen Vanaf 19 April 1953 onderhondt de ELIZABETHAN de geregelde diensten op de lijnen van Amsterdam naar Londen, Hamburg en Hannover. Boekingen: BBA, LeidsepUin 29, Amsterdam, telefoon 6484P (3 lijnen), ef bij de plaatselijke agenten en rtüburtanx. BRITISH EUROPEAN AIRWATS „De wijde blik" SCHIPHOLApril In Elseviers Weekblad van 18 dezer zegt uw medewerker „Praetvaer" onaardige dingen over de koffie in „Aviorama" op Schiphol. Dit heeft ons in de ziel getroffen, want wij kennen reeds jaren de hartstocht van Praetvaer voor een goed bakje koffie. De eerlijkheid gebiedt ons te bekennen, dat hij grotendeels gelijk heeft. Niet de koffie heeft hem parten gespeeld, maar de room, wat overigens van ondergeschikt be lang is. Andere bezoekers hadden ons reeds op de zurige smaak van de room geatten deerd een verschijnsel dat in het voorjaar meer voorkomt), zodat wjj de klacht hebben kunnen ondervangen, lang voordat Elsevier van 18 dezer in de brievenbus was gegleden. Praetvaer vindt „Aviorama" een mooie naam. Wij ook! Die naam is verleend aan het Restaurant op de le etage, waar Uw medewerker echter niet te gast is geweest. Het dakcafé op de 2e etage, waar hij heeft zitten mijmeren over het grootkruis in de Orde van José Duarte hetwelk wij gaarne op zijn brede borst zouden zien rusten) heeft de toepasselijke naam van „de Wijde Blik". Deze geografische hulp bij de uitgebreide kennis, welke Praetvaer ongetwijfeld van onze nationale luchthaven bezit, menen wij bent niet tc mogen onthouden. Over de koffie zijn wij her dus eens, over de naam niet. In ..de Wijde Blik" popelt men óp revanche, ditmaal zonder zure room, en wat ons betreft zonder de versierselen van het grootkruis. Zo zijn wij wel... L. HESSE Manager Restauraties Schiphol Gijzela; ars BUSSUM, April Wanneer een schuldenaar, die kennelijk in staat is om zijn schulden te betalen zich daartoe onwillig betoont en door het aan wenden van listige kunstgrepen zich aan de nakoming zijner verplichtingen tegenover zijn schuldeisers onttrekt, kent het Neder landse recht aan de schuldeiser het recht toe om zijn sohuldenaar te gijzelen. Dit leidt er in de praotijk gewoonlijk toe, dat de schuldenaar gewillig wordt en doet wat hij moet doen, nl. zijn schuld betaalt. Wij zien heden ten dage het tegenover gestelde gebeurenHet Koninkrijk der Nederlanden gijzelt zijn schuldeisers. Op Nieuw-Guinea worden door de Ne derlandse regering de Ambonezen ir J. A. MaKusama en A. Wairisal vastgehouden. Dc eerste is hoofd van de Politieke Missie der Zuid-Molukse Republiek, die tot taak heeft de wereld voor te lichten over het onrecht, dat het Ambonese volk is aangedaan tot taak ookde weteld te laten weten, dat de Zuid-Molukse Republiek nog steeds bestaat en nog steeds in de binnenlanden van Am- bon en Ceram strijdt voor haar vrijheid en onafhankelijkheid. Dat de Ambonezen het recht aan hun zijde hebben, lijdt geen twijfel. Onze rech terlijke macht, heeft dit in de befaamde pro cessen in 1951 duidelijk uitgesproken. Nederland staat tegenover Ambon in de Jazz AMSTERDAM, April Ik las laatst in uw blad twee artikelen over Jazz en ik vond dat, eens te meer, deze muziek voor leken een niet al te mooi figuur sloeg. Het is uiteraard wel treurig te constate ren dat men heden ten dage zo weinig op de hoogte van de Jazzmuziek is. De Amerikaanse amusements-muziek of show welke men hier te horen krijgt is geen Jazz. Neen, absoluut niet! Zuivere Jazz muziek is ware kunst, slechts door weinigen begrepen, ze is noch gekkenmuziek noch onbelangrijk en heeft ook niets te maken met swing of nerveuze Be-Bob, welke laatste die muziek degenereerde en welke men hier in Europa als Jazz te beluisteren krijgt. J. GELDER Jr Middenstand AMSTERDAM, April Het was met blijdschap, dat de Midden stand uit de Troonrede mocht vernemen, dat de lasten voor hem verminderd zouden worden, o.m. zou de omzetbelasting niet meer door de middenstandszaken worden geïncasseerd. Het blijkt evenwel dat de regering zich niet houdt aan deze belofte. Hoewel de belastingkantoren gereed zijn, deze belasting in de gewijzigde vorm in te voeren, wordt er niets veranderd. Het heeft er de schijn van, de middenstand mede een slachtoffer van de ramp te maken en dat dit deze regering lukt, is wel te merken in verschillende steden van ons land, waar verhouding van schuldenaar tot zijn sohuld- eiser. Van de hand van ir Manusama is een ge schrift verschenen„Om Recht en Vrij heid" (uitgave Drukkerij Libertas, Utrecht). Dit boekje biedt een uitstekende gelegenheid om zich van de zaak op de hoogte te stellen. Het is voorzien van een inleiding van de Nederlandse journalist en schrijver Piet Bakker. Een exemplaar van dit boekje is aan Minister-President dr W. Drees aangeboden. Dit boekje van deze door het Konihkrijk der Nederlanden gegijzelde Ambonees ver dient de aandacht van iedere Nederlander. A. H. GRONDEL door deze belastingpolitiek diverse midden* standszaken worden opgeslokt door de grootbedrijven of gedoemd zyn te verdwe nen. Zelfs het optreden van de diverse mid denstandsorganisaties schjjnt tot geen enkel resultaat te voeren. MIDDENSTANDER* Naam en adres aan ons bekend. Red. E.W, Uitvinding KINDERDIJK, April Toen ik het ingezonden stuk las van de heer J. Jesse, herinnerde ik mij een derge lijke automaat in Amerika gezien te hebben. Deze was als volgt ingericht 1.' Men deed er een geldstuk in, bijv. een quarter. 2. Men zette de knop op het frank erings- stempel dat men wenste, bijv. 5 cents. 3. Men stak er dan achtereenvolgens 5 brieven in, die gestempeld werden en er dan meteen in verdwenen. Het apparaat was nl. meteen brievenbus. Het grootste deel van de brieven die ge post werden ging door dat apparaatmen behoefde immers niet naar een aparte brie venbus te lopen. D. L. H. SMIT Prijzen ANTWERPEN - Ekeren, April Als trouw lezer van uw blad vond ik het onaangenaam daarin een onjuist bericht betr. de gemiddelde prijs van de hoofdmaal tijden in de Belgische restaurants te lezen. U noemde een bedrag van 11.40, hetgeen schromelijk overdreven is. Vermoedelijk werden voor dat gemiddelde 3 der duurste en 1 middenklasse-restaurant genomen. Beneden Frs. 100, dat is dus 7.50 kunt u overal in Brussel uitstekend eten. Op de Rogierplaats, dat toch een bekend centrum van goede hotels is ziet u verschillende menu's van Frs. 50 tot 100, dus ƒ3.80 tot 7.50. Voor 11.40 (Frs. 150) eet u in de duurste restaurants een uitgebreid menu, maar een gemiddelde is dat zéér zeker niet. A. VERRIJCKEN Krotwoningen AMSTERDAM, April Als reactie op een artikel van de heer Ingwersen in uw blad zou ik de heer Ing- wersen de raad willen geven eens rond te kijken in de krotwijken van onze grote ste den. Ook in die welke 60-70 jaar geleden met particulier initiatief tot stand zijn ge komen. De bewoners van deze wijken (een zeer grote groep) zouden overgelukkig zijn met een woning zoals in dit artikel beschreven. Die woning is nl. veel ruimer gesitueerd en dus veel zonniger en vaak 2 maal zo groot als hun huidige behuizing. KROTBEWONER* Naam en adres van inzender ziin ons be kend. E.W Hulp in sneeuw Sir, DEN HAAG, April I have received today the enclosed photo graph which was taken in Copenhagen at the time of the flood disaster and which might interest you with a view to publica tion in your paper. Unfortunately I do not know the name of the sculptor. The figures were made of snow and represent flood victims in the Nether lands. As you will notice a collection for relief was going on at the same time. Yours faithfully, XENIA VESTER

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4