„De Ramp", een fotografisch monument DITMAAL Om ons heen (Vervolg van pag. 4) VAN VOREN HOOG, EN ACHTER LAAG Zaterdag 25 April 1953 ELSEVIERS WEEKBLAD Na maanden van voorbereiding en organisatie is het dan eindelijk zover gekomen de eerste exem plaren van het fotoboek „De Ramp" hebben het licht gezien. Door de be langeloze samenwerking tussen foto grafen, clichémakers, drukkers, papier leveranciers, binders en boekhande laren, is het mogelijk geworden èn het Nationaal Rampenfonds met nog een indrukwekkend bedrag te vergróten, èn het Nederlandse volk (en vele buitenlan ders) in bezit te stellen van „een klein monument" zoals H.M. Koningin Juliana dit boekwerk inleidt dat nog eens op navrante wijze de gruwelijke da gen van begin Februari in herinnering brengt. Dit boekje, dat er typografisch uitstekend verzorgd uitziet en waarvan de tekst sober doch juist getroffen is, vormt een bondige samenvatting van het werk, dat door de Nederlandse fotografenwereld in de dagen van de ramp is ge leverd. Vier en twintig uur nadat de stormramp zich over het Zuid- Westelijk deel van Ne derland had voltrokken, was de Amsterdamse fotografenwereld uitge storven. Niet alleen vanuit Amsterdam, maar ook overal elders vandaan stroomden de fotografen toe om maar zoveel mogelijk beelden op hun films vast te leggen. De meeste voor dit boekje gebruikte foto's laten blijken wat de Nederlandse pers fotograaf aan gevoelige journalistiek kan op brengen. Waarom de mede werkers anoniem blij ven, is een raadsel. Het zou o.i. juister geweest zijn, wanneer het pu bliek geweten had welke fotografen mede werking hebben ver leend, door wie het stijl volle bind- en omslag- werk is geleverd, wie de soms wat stijve lay-out in handen had, en aan wie de niet altijd gelukkige keuze der foto's was toevertrouwd. Waarom ontbreekt de prachtige foto van het scheepje op het brede water in de ondergaande zon, dat doodkisten op de voorplecht vervoert? Franse en Zwitserse bladen brachten dit beeld als representatief voor de ramp, die Nederland trof. Een los ingevouwen, duide lijk kaartje in kleuren geeft een overzicht over de gebieden, die door de watersnood zijn getroffen. Dit reële relaas, dat „De Ramp" gewor den is, verschijnt in een oplaag van 675.000 exemplaren uiteraard zal het nog enige voeten in de aarde hebben, voor dat dit enorme aantal zijn weg naar het publiek zal hebben gevonden het kost 3.50 en wordt uitgegeven onder auspiciën van de Nederlandse Vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels te Am sterdam. R. NIEMAN Zij een enkel woord gewijd aan „the most fabulous ball of the cen tury" het grote bal dat gehouden zal worden ter gelegenheid van de kroning van Elizabeth. Ik heb daar van allerlei over ge lezen in de Engelse couranten en, als ik het eerlijk mag zeggen ik zou dat graag willen zien, al was het maar bescheidenlijk van achter een gor dijn. Het bal zal plaatsvinden in het Savoy Hotelhet restaurant, de bal zaal en de foyer worden.'gedecoreerd in duifgrijs met dunne rode strepen en er komen wapenschilden te hangen met bundels struisvogelveren erboven. Er komen twintig rood-en- gouden Yoemen van de Tower en pijpers in gala-uniform van alle re gimenten waarvan de Koningin ere kolonel is. Over het menu bestaat nog (moor dende) onzekerheid u moet. er niet vast op rekenen en ik wil de zegsman niet zijn, maar de mogelijkheid be staat dat er geroosterde zwaan op tafel komt en als toetjesyllabub, waar good, old Elizabeth I zo van hieldiets met macaronen, castor- suiker, sherry en véél room. Er komen twaalfhonderd gasten, die zélf voor hun boterammetje be talen honderd-vijf-en-twintig gul den. Onder die gasten zullen twaalf Indiase prinsen zijn en prins Takeda van Japan mevrouw Attlee brengt elf mensen mee en de Franse ren stalhouders Marcel Boussac en de weduwe Suzy („Casino de Paris") Volterra komen óók. Mijn vriend de Agha Khan heeft, helaas, moeten af zeggen het oude hart Drie bands en een best cabaretje Noël Coward, Bing Crosby, Maurice Chevalier zijn gevraagd. Over het algemeen ben ik, eerlijk gezegd, niet zo èrg op partijtjes. Na mijn gymnasiumbals en de zilveren bruiloft van nicht Ida en neef Joop met aardbeien-ijs inplaats van syllabub en ossehaas voor zwaan en met maar één prins (Karei Prins, een achterneef), heb ik er geen meer meegemaakt. Nooit veel tijd voor gehad en altijd liever mijn eigen partijtjes zonder familiewapens en struisveren gearrangeerd. Maar d i t zou ik wel willen mee maken. Ik heb in jaren geen zwaan ge proefd. OEDEIS „..de redding kwam.... Er zijn nog enkele wijkplaatsen in Amster dam, waar de negentiende eeuw is onder gedoken. Een daarvan is de manege in de j Vondelstraat. j Hoor slechts de officiële naam Vereniging j tot instandhouding ener Manege te Airt- I sterdam. j De dierbare geest van het verleden bevangt I u al bij het binnentreden. Het zindelijke straatje, de kraakheldere kiezels aan weerszijden, de nuffige pot-boompjes, en I dan die lucht van paarden. Paarden zijn t welhaast vergeten stuk- 1 ken in het museum der voortbeweging geworden. Zij hebben geen inge bouwde motor en passen dus niet in het benzine-tijdperk. Zij kun nen zelfs niet toeteren. Zij hebben hun tijd gehad. Behalve dan in die tijdloze manege, dit le vende schilderij van Breither. Ettelijke Amsterdamse geslachten hebben daar hun Een stukje 19de eeuw DE IDEALE HUIZEN VOOR ZEELAND jeugd reeds heengezonden. Grijze oma's zitten nu in de loge om haar kleinkinde ren te zien op een paard, dat, evenals die omgeving, niet veranderd is sedert de tijd, dat zij zelf de eerste beginselen leerden van een sport, die zinvol rij kunst heet. En in toenemende mate melden zich jonge mensen voor deze school, die wellicht meer opvoedende waarde heeft dan al die fijnzinnige onderwijsinstituutjes, waarin de schier bijgelovige vrees om het kinder zieltje te kwetsen het leidende beginsel is. Het kind, dat in de manege van zijn paard kukelt, moet de volgende keer tracteren, zonder dat de instructeurs zich het hoofd breken over schrik-comple.xen. Hier geldt de wetzorg dat je erop blijft en laat dat stuk leven aan je wil gehoorzamenKa rakterstaling is hier riiinstens z.o belangrijk als de ontwikkeling van het lichaam. Het is een lust om jonge kinderen geleide lijk „houding" te zien winnen. Het zout- zakje van weleer wordt niet langer door de manege gehobbeld, maar richt zich op, krijgt macht, legt zijn wil op, triomfeert. Toegegeven Men kan vele grieven tegen de negentiende eeuw aanvoeren. Maar een ernstige aanklacht tegen de twintigste is het, dat een uurtje in de manege ons met weemoedige tevredenheid bezielt. begrijpelijk, dat er in Zierikzee weer onder- gedokenen wonen. Die hebben geweigerd, het bevel tot evacuatie op te volgen. Niet voor de tweede keer van je huis en je grond verdreven worden, ook al staat dat huis tot boven de deur in de golven! Die verknocht heid is sterker dan rede en discipline. Er dreigde tot nog toe gevaar, maar zij trot seerden dit. Ik sprak er over mei een van die stugge weigeraars. De man zei grimmig „A Is ik verzuipen wil, dan is dat m ij n zaak, daar moet de overheid buiten blij ven". Drieduizend Zierikzeeënaars moesten hun stad verlaten, vierduizend bleven er officieel over, omdat hun aanwezigheid noodzakelijk bleek. Er zijn er echter meer en steeds weer proberen er een paar binnen te komen. Wie het stadje ziet, voelt er aan stonds de onmogelijkheid van maar zij doen het. Wij zijn er met een rubbervlot van de brandweer door en omheen gevaren, toen de vloed zijn normale hoogte van 1.50 flink overschreden had en er weer huizen waren ondergelopen, die anders droog bleven. Het is een triestige tocht geweest. Akelig stil is het in de straten, die klotsen. Het is zo zielig, een vrouwtje met bezem en dweil bezig te zien, zodra het water even zakt. Over twaalf uur komt die vloed wéér in haar vroeger zo propere huisie. En dan gaat zij nogmaals harnekkig dweilen. Het zijn de détails, die zo diep treffen. Ik word een beetje beroerd, als ik een zijden lampe- kap met franje een handbreed boven het water zie hangen. Als er een kinderstoel in een kamer drijft, een poppetje het raam uit dobbert, nog half boven de golfjes in het salonnetje de wandspreuk zichtbaar is „Tot hiertoe heeft de Heer ons geholpen". Als een huisje, waarvoor nette, zuinige mensen een levenlang gespaard hebben, verloren gaat, dan stort daarmee meer dan een stoffelijk bezit in, dan is er een bestaan vergruizeld. De ramp van 1 Februari is te omvang rijk om te bevatten. Het zijn de nietige symptomen, die er de tragiek van doen voe len. De waterbouwkundigen, wier plicht het is, Schouwen-Duiveland aan ons territoir terug te geven, onderdrukken zulke gevoe ligheden. Zij rekenen, trekken er bij nacht op uit, slapen te weinig, zijn overwerkt, hóuden vol. Zij hebben vermoedelijk ge vloekt, toen de „operatie-Wanhoop" in de haven van Zierikzee mislukte. Want dat betekende tijdverlies. Bij menige andere tegenslag is het hun naar de keef geworgd. Veel sneller zouden zij willen ópschieten, maar de Sliedrechters moeten zo erg Zater dagsmiddags met moeder de vrouw bood schappen doen. Dus Vrijdags weg en 's Maandags terug. En dat zijn dezelfde mensen, die niet met hun ogen knipperen, wanneer zij voor een jaar naar Shanghai of Valparaiso moeten. Maar inmiddels zijn wij zo ver gevorderd, dat El Alamein aanstaande is. Als wij nu in 's hemelsnaam maar op 22 September het Tunis van Schouwen-Duiveland verove ren! En als de vrouwen van Papendrecht, Wer kendam en Sliedrecht eens alléén door regen lapjes en een onsje allerhande moe ten kopen, dan lijkt mij dit niet zo'n hoge prijs Dil vergemakkelijkt het electrisch scheren Scheer U gladder en prettiger. Doe eerst een paar druppels Lectric Shave op Uw huid. Deze lotion: 1 Droogt en ontvet Uw huid, die anders de scheerkop stroef j. maakt. S ..Richt" de baardharen, zodat U zich glad der scheert. I Is bovendien zo goed voor Uw huid. Meer dan 1800 mensen verloren bij de watersnood het leven. Nu zijn we bezig om de zaak te herstellen, de dijken dicht te maken en huizen te bouwen. Maar die dijk blijft dijk en de zee blijft dezelfde die zij altijd geweest is, dat 'wil zeggen soms heel kalm en lief maar dik wijls ook ruw, wild en wreed. Als ik de plannen voor het herstel goed zie, dan lijkt het mij dat men in de oude voetsporen wil voortgaan. Men gaat huizen, schuren en stallen bouwen zoals dit ge beurde vlak voor de ramp. Dat alles, wat er aan bouwsels lang in het water heeft ge staan, totaal ten ondergang gedoemd is lijdt geen twijfel. Zij waren niet van een con structie die tegen zoiets bestand is. Maar zij zijn weer nieuw op te bouwen, al kost dit veel geld en arbeid. Wat echter veel meer klemt is de vraag moeten we, gezien de bijzondere omstan digheid waarin vele delen van Zeeland ver keren, geen bijzondere maatregelen treffen om, als er weer zulk een ramp dreigt, ten minste de mensenlevens te behouden? Moet het niet verplicht gesteld wordeu, dat bij elke boerderij een op palen ge plaatste, verhoogde vloer moet zijn waarop de mensen, bij een overstroming, kunnen vluchten? Moet ook in ieder dorp niet een bouwsel komen waarin de bewoners zich in noodgevallen in veiligheid kunnen stellen? Een vriend zond mij een Zeeuwse krant waarin een onderhoud voorkomt van een verslaggever met een dokter. Het gesprek ging over het huis van de dokter, aan de Oude Haven te Zierikzee Water in huis gehad? Een beetje. Weet u, mijn huis h er op gebouwd „U bedoelt?" „Ja heus. Die knapen van vroeger wisten het best. U moet mijn huis maar eens komen zien een hoog voorgedeelte, een laag achter huis en daar midden doorheen een gang, die nog een centimeter of tien lager ligt. Wan neer de haven overliep, kreeg je water voor binnen en door de gang kon je het als door 'n goot achter weer laten weglopen. Zo is het ook nu vrijwel gegaan. Natuurlijk hebben we wel een paar natte vloerkleden gehad, maar de grote massa ging toch regelrecht naar de achterkant Zo'h huis lijkt ons in de gegeven om standigheden inderdaad ideaal. Er moeten er zelfs nog enkele zijn in Zierikzee. Dokter Vogelaar vertelde ons, dat de vloeren van zijn benedenkamers „rond" liggen. Als er water binnenkomt, blijft liet midden van de kamer nog een hele tijd droog.' Een deel van dit huis moet al in de zeventiende eeuw ge bouwd zijn, maar toen men het driekwart eeuw geleden vergrootte, is men weer van hetzelfde principe uitgegaan. Zo nam men, in oude lijden, maatrege len om veel ellende te keren. Die voorvade ren waren realisten en droomden mei de zoete droom dat het wel weer driehonderd jaar duren zou eer het water kwam. Wij maken schuilkelders om beschermd te zijn tegen gevaren die ons van boven bedreigen maar tegen gevaar dat van beneden komt doen we te weinig. A. INGWERSEN BRIC-A-BRAC

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3