EL ALAMEIN KAN SPOEDIG BEGINNEN a i Voorbereiding voor offensief op Schouwen-Duiveland door Piet Bakker i! g g SS SS ra rib rib rib rib ■ill m v. m rib Mm n 11 n 11 4 ELSEVIERS WEEKBLAD Zaterdag 25 April 1953 Het offensief van Rommel werd 9.Juli 1942 tot staan gebrachthet gro te offensief, waarmee Montgomery de Duitse maarschalk verpletterde, zette 23 October 1942 invan 9 Juli tot 23 October heeft menigeen zich boos afge vraagd wat Montgomery toch wel uit voerde. Montgomery verzamelde zeven brigades met meer dan duizend tanks, en wist zijn numerieke meerderheid op te voeren tot de verhouding 2:1. Toen kon hij naar Londen „Zip!" seinen, en het defensief verlaten. Het offensief van de zee had op 1 en 2 Februari 1953 plaatshet offensief van Waterstaat wacht nog op het „Zip!" Deze maand nog zal de aanval met volle kracht worden geopend. Op 22 September de streefdatum hoopt men de vijand uit het land te hebben gedreven. Wie op de Oosterschelde vaart, voelt dat er een offensief in voorbereiding is. Af en aan trekken sleepboten zware schuiten met basaltblokken, rijshout, machines en mate rialen naar Zierikzee, waar het hoofdkwar tier is gevestigd. Van alle zijden wordt de munitie aangebracht, soms van heel ver, en zij moet gebracht worden naar een moeilijk bereikbaar front. De zee verweert zich krachtdadig tegen de aanvoer. En gedeel- ....Zierikzee..., telijk met succes. Zo heeft zij de gaten in de havendijk vlak bij de basis verbreed, zo dat alleen bij dood tij de zware schepen kunnen binnenvallen. Bij eb- en vloedstroom kunnen slechts sterke schepen met een be dreven man aan het roer het geweld van het waterkanon weerstaan. Langzamer schui ten met bedachtzamer schippers wachten zes uur eer zij het risico aandurven. Gnui vend en snuivend hebben de golven een caisson uit de bres gedrukt, die het gevaar lijkste gat moest stoppen. Waterstaat had het goed getimed. De man, die de springlading had aangebracht, moest zijn jasje in de steek laten om niet het leven bij dit Van Speyckse avontuur te verliezen. Maar de zee liet de volgende aanvalsploeg op een bank lopen, zodat zij de tweede schuit, die gezonken werd, gemakkelijk de baas was. En de zee kan de toevoer in de haven van Zierikzee met haar geweld blijven bestoken. Strijd met ups en downs En nu baggert men ijlings de haven de Val uit, die buiten de gevaarlijke zone ligt. Hier hoopt zich het rijshout reeds op, worden de zinkstukken gevlochten en zullen straks andere materialen volop aangevoerd kunnen worden. De herovering van Schouwen-Dui veland is een strijd met ups en downs. De laatste down deed zich bij uitzonderlijk hoog water op 12 April voor. Toen bezweek de opgelapte Oude Dijk bij Bruinisse en stroomde weer een polder vol. De Schou- wense Dijk, die van Zierikzee naar Brou wershaven loopt, kon met zandzakken nog net gered worden, anders zouden er heel vervelende dingen zijn gebeurd'. Maar als 't een beetje meezit, dan heeft de zee hiermee haar laatste kans gehad. Zij is al teruggedrongen uit de polder van Drei- schor, die leeggepompt wordt. De helft van de meer dan zeventig gaten, die zü in de dijken sloeg, konden op de vijand worden heroverd, maar de sleutelposities als Schelp- hoek, Ouwerkerk en Sirjansland laten het water vrij spel. Het is voor die stellingen, dat de Oosterschelde druk van schepen is. Daar zal straks de strijd beginnen. „Waarom is zevenachtste van het ver dronken land weer gedicht, en waarom talmt men zo met Schouwen-Duiveland Het antwoord is Eertijds golden de IJmuider sluizen en de Afsluitdijk als de grote avonturen op water bouwkundig gebied. Al het andere was een „karwei", zo geen „klusje". Toen kwam Walcheren, en het verbleekte de faam Yan de twee grote prestaties. De drooglegging van Walcheren was korter voorbereid, moest meer geïmproviseerd worden. Zo groot en voor een buitenstaander onbegrijpelijk waren de moeilijkheden, dat de Engelsen ongedul dig werden en een soort ultimatum stelden. Binnen veertien dagen moest de aanval wor den geopend, anders zouden zij het alléén doen. Die Engelse bevelhebber zweeg, toen hij zich wat beter had georiënteerd. Hij liet het aan de Nederlandse ingenieurs over. Improvisatie Welnu Schouwen-Duiveland is verge leken bij Walcheren tot dusver één impro visatie geweest. Er moest onmiddellijk zon der enige voorbereiding worden ingegrepen. De hoofdingenieur ir G. Slotboom werd uit het hoge Maastricht gehaald om de leiding te nemen. Ir Verhey, die in de internationale Rijnvaartcommissie zit, werd door dit lichaam afgestaan ten behoeve van de droog legging. Hij had de dijken van Walcheren gedicht, en was dus door en door vertrouwd met de materie. Prof. Thysse moest zijn col lege's in Amerika onderbreken. Er kwamen mensen uit Australië en Perzië, die daar be langrijk werk deden, maar nu hun krachten moesten gevën ter verdediging van hun land. Wij hebben knappe deskundigen genoeg, maar velen hunner verblijven in het buiten land voor vlagvertoon, dat deviezen, in brengt. Voor Schou wen-Duiveland heeft een ingenieurs- en aan nemersmobilisatie plaats gevonden. Want geen waterbouwkundig werk ooit in ons land ter hand genomen, biedt zulke moeilijkheden als de drooglegging van dit dubbel-eiland. Daar is ten eerste het grote aantal gaten. Nooit heeft men kun nen vermoeden, dat de dijken, die de Zuid zijde beschermden, te laag zouden blijken. De merkwaardige samen loop van ongunstige krachten overspoelde echter de kruinen, on dermijnde de achter zijde, zodat er dijkval ontstond, en de zee stroomde vrij binnen. Practisch zijn alle pun ten, waar de dijken iets lager waren door een sluisje of wegenaanleg, bezweken. Waren zij een halve meter hoger geweest, dan zou er waarschijnlijk niets ge beurd zijn. Dan komt de diepte van het land, dat lager dan Walcheren ligt. In Schouwen heeft men met één polder van ongeveer 10.000 ha te maken. Geen binnendijken scheppen de gelegenheid om in étappes te werken. De geïsoleerde positie is een ernstig na deel. Alle havens zijn bovendien tij-havens, op Zijpe na. De enige bewoonbare plaats Zierikzee ligt niet gunstig als uitvalsbasis. Hoe de toegang is, vertelde ik reeds. In veel gaten kan slechts enige uren per dag worden gewerkt, daar het tij drie meter verschil tussen hoog- en laag water ■■li '«l ii llll 11 «IM» te veel moeilijkheden biedt. Wanneer de Amsterdamse burgemeester er zich dus pijn lijk over verwondert, dat zoveel materieel werkeloos ligt, dan kan Zijn Edelachtbare aan de hand van het tij-tafeltje hiervoor een verklaring vinden. Tekort aan personeel Wel heeft hij echter gelijk met zijn critiek over het stil liggen van het werk ge durende de week-ends. Maar de arbeiders willen Zaterdag en Zondag thuis zijn, in Sliedrecht, Werkendam en zelfs nog verder. Alleen arbeidsplicht kan hierin verandering brengen. En wie wil dat? Er is een tekort aan geschoold personeel. Wij mogen aannemen, dat de periode, waarin de hulp van iedere sterke kerel welkom was, tot het verleden behoort. Het is geen kwestie meer van zandzakken vullen, maar van zinkstukken vlechten. En dat vereist vakkennis. Veel ervaren werkers zijn over de grens, anderen konden niet vrij gemaakt worden van werken, die voortdu rende voorziening behoeven, zoals de Hondsbosse zeewering. Alleen de Zuider zeewerken werden ten behoeve van de drooglegging gestagneerd. En dan moest voor de huisvesting van de arbeiders woongelegenheid worden ge schapen, in een land, waar alles kapot, en waar zelfs vaak geen ruimte is om een barak neer te zetten. Elet is maar, dat de buitenstaander enig idee krijgt van het legio aantal enorme bezwaren, dat de drooglegging van Schouwen-Duiveland met zich brengt. Thans hebben de voorbereidin gen vrijwel hun beslag gekregen. El Ala- mein kan spoedig beginnen. Over een goede maand is het offensief in volle gang. Een tij-haventje Ik heb de moeilijkheden gezien op een punt, waar ze zich in een nutshell voor deden. Bij „de Staart", een heel klein tij haventje in een heel klein stukje T-vormige dijk, die tussen drie heel grote gaten in bij het gehuchtje SirjanSland is droog gebleven. De rit er heen is eenvoudig genoeg. Eerst tussen verdronken land door met een jeep, dan komt er een eind, waar ook dit vehikel jiet moet afleggen. Een „Wiesel" op rupsbanden blubbert ons door de kledder en de kuilen, en het laatste eind moeten wij per motorboot afleggen". Er staat een eb- stroom in de geul om er beleefd de hoed voor af te nemen. Het bootje worstelt er zich nog juist doorheen. Een der opvarenden heeft een diep respect voor die stroom gekregen. Twee dagen tevoren werd hij met zijn bootje onder een zandzuiger doorgetrokken. Tot zijn geluk kiepte het bootje om, zodat het als een duikerklok werkte. De man knijpt zich nu en dan in het been om zeker te weten, dat hij nog leeft. „Meneer, pas de volgende dag ben ik geschrokken. Er is op het stukje dijk ruimte voor een paar directie-keten, maar de arbeiders zijn ondergebracht in het verdronken gehucht Sirjansland. Ze wonen op een zolder. Een paar dorpelingen werden van hun evacuatie plaats teruggehaald om de dijkwerkers te verzorgen. Een bakker staat met water laarzen voor zijn oven. Bij de springvloed van een week geleden zei de oven „pssst", omdat de zee er in kwam. Het brood werd niet gaar. Er wordt in de kerk gekookt Marietje, die koffie zet en schoonmaakt in de keet, vindt het maar een leuk leven, me neer. Om in Rotterdam met je duimen t« draaien, da's toch niks gedaan, wat u! De boerderij, waar zij woonde, is ingestort. Acht doden in een klein plaatsje als Sir jansland, meneer. Meegenomen door de vloed, hè? 't Is je toch evengoed wat! Maar Marietje vindt het leven al weer goed. Als ik bedenk, met hoeveel moeite wij de Staart hebben bereikt, dat realiseer ik me, wat er aan vast zit om op dit onmogelijke plekje draglines, vrachtauto's, buizen, basalt, rijs hout aan te voeren. De stroom is een woe dend obstakel. Op de drooggevallen schor ren liggen schuiten op hoogwater te wach ten. De zandzuiger ligt verderop in de Grevelingen. 't Ziet er allemaal zo rustig, bijna sullig uit. Maar aan de rand van de schorren giert de stroom. De zee verdedigt verbeten haar verovering. Kosten verantwoord Maar de mens zal deze strijd winnen! Geen ingenieur, die eraan twijfelt, 't Kan mee of tegenzitten, maar Schouwen-Duive land komt weer droog. Zelfs al zou het financieel niet verantwoord zijn om die mil- lioen er in te steken, dan gebeurde het nóg. Abandonneren is nooit in discussie geweest. Bovendien zijn de enorme herstelkosten wel degelijk verantwoord. Een gebied van 20.000 ha, zo groot dus als de Wieringer- meerpolder, moet herwonnen worden. Als dit eens 50.000.000 zou kosten, kwam het op 2500 per hunder. Het dubhele van dit bedrag ware ruimschoots te verdedigen. Er giert een zware bui plotseling over die verlatenheid van water en wat land. De golven krijgen nijdige kuifjes. Die golven klotsen en wroeten nu aan de huizen van het dorpje, van al die dorpen, van flinke stukken Zierikzee. Bij hoogwater vreten zij aan de binten der daken. Ieder uur is een uur van vernieling. En dit zal nog een maand doorgaan. Elk huis, dat onder water staat, is verloren. Dorpen zullen opnieuw opgebouwd moeten worden. Men koestere geen illusies. Hef uur, dat nu ongebruikt voorbijgaat, kan straks fataal worden en het verrichte werk grotendeels teniet doen. Als men 22 September tot streefdatum heeft gesteld, dan is dit niet een willekeurig gekozen dag. Het betekentVóór de herfststormen dicht! Wanneer er een barre noordwester op een nog niet volkomen herstelde dijk gaat ben ken, kunnen de gevolgen desastreus zijn. Een verloren uur van nu kan een extra maand in het najaar vergen. Is het wonder, dat de verantwoordelijke leiders van dit on berekenbare werk met bijna chirurgische hardheid hun taak uitvoeren? Wij zijn ge schrokken, toen de Oude Dijk bij Bruinisse het weer begaf. In het hoofdkwartier van Waterstaat maakte dié breuk niet zoveel indruk. Befoerd voor de boeren, maar het werk werd er niet noemenswaard door op gehouden. Daar gaat het alleen om. Als buitenstaander heb ik het recht, mijn sentiment niet uit te schakelen. Dicht bij mij zie ik het verzopen Sirjansland, en ik bedenk, hoe een knus dorpje het zou zijn, als de dijken van Schouwen-Duiveland eens een halve meter hoger waren geweest. Ter nagedachtenis. Er is een houten wandbord op de Staart aangespoeld. De letters van de bijbeltekst zijn haast niet meer te lezen. Maar onder aan is nog duidelijk leesbaar: ,,Ter ge dachtenis aan onze evacuatie 25 Februari 1944 bij de familie Ph. Rietveld te Giessen- dam". Dit volk is bij herhaling door het noodlot gegeseld. Het is zo menselijk en (Zie verder de volgende pagina) TtEP-i VS.Z-E3

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3